Pamiętajmy o prawdzie w smutnej osetyńsko-gruzińskiej historii

Przekłamanie rzeczywistości zagubiło się w kłamstwach na temat Rosji. Oto kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że minęła 10-ta rocznica „napaści” Federacji Rosyjskiej na Gruzję, powstrzymana przez nieżyjącego już polskiego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Pierwszym wybitnym kłamstwem, tak niesamowicie bezczelnym, że pozbawiającym jego wyrazicieli jakichkolwiek zdolności honorowych jest samo twierdzenie, że to Federacja Rosyjska napadła na Gruzję. Piewcy tych kłamstw nie chcą pamiętać o tym, jak gruzińskie wojska specjalne potraktowały mieszkańców Południowej Osetii, co więcej nikt nie chce nawet przebąknąć o tym że Osetyńczyków atakowały różne nierozpoznawane formacje zbrojne, które grasowały w rejonie przygranicznym. Pisaliśmy o tym wiele razy, na szczęście w wielu źródłach można znaleźć bardzo dużo rzetelnych informacji na ten temat. Być może właśnie z tego powodu mamy do czynienia z tak wściekłym atakiem? Proste i bezczelne kłamstwo zawsze jest najbardziej skuteczne i szkodliwe.

Drugim kłamstwem przekraczającym wszelkie możliwe granice, jest odmawianie Osetii Południowej i Osetyńczykom prawa do podmiotowości. Czy ktoś w ogóle się zastanawiał przez chwilę, dlaczego tak wiele regionów chciało się usamodzielnić od Gruzji? Udało się to tylko Abchazji i Osetii Południowej, w obu przypadkach skończyło się to poważnymi konfliktami zbrojnymi, których można było uniknąć. Jakoś tzw. Kosowo nie miało problemów z poparciem dla swojej niezależności? Zastanawiające dlaczego? Nie ma żadnej symetrii w traktowaniu poszczególnych narodów. O Kurdach, czy mieszkańcach bohaterskich Republik Donbasu, których dramat właśnie się rozgrywa nie ma nawet po co wspominać. Jedni mogą ubiegać się o niepodległość, inni nie mogą nawet o godność. Ciekawie jest zorganizowany ten świat.

Trzecim już półkłamstwem, a w zasadzie przemilczeniem prawdy jest rola polityczna ówczesnego niestety Prezydenta Gruzji, który sprowadził na swój kraj tamto nieszczęście. Człowiek ten jest poszukiwany przez obecne władze Gruzji. Również nie po drodze mu z władzami Ukrainy, którą wybrał na swoją kolejną ojczyznę i płaszczyznę politycznego psucia, niszczenia i dewastowania. To ten człowiek, wymienianie którego nazwiska jest hańbą odpowiada za tamten dramat setek tysięcy ludzi. To niesamowite, że nie jest ścigany przez organizacje międzynarodowe jako prowodyr wojny agresywnej.

Osobną kwestią jest ówczesna polityka polska z zaangażowaniem tragicznie zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To, co wówczas zostało przeprowadzone było szczytem politycznej nieodpowiedzialności za własny kraj i ściągnięciem olbrzymich problemów. Warto dodać, że ówczesny Prezydent Gruzji doprowadził do sytuacji, w której życie polskiego Prezydenta było bezpośrednio zagrożone, tak przynajmniej znany incydent przedstawia to oficjalna propaganda. Czy to była prawda, czy głupia prowokacja, tego nie wiadomo i prawdopodobnie nigdy się tego nie dowiemy. Całość przeraża zwłaszcza jak uświadomimy sobie, że ówcześni politycy krajów zachodnich mówili o przyjęciu Gruzji do NATO! Co więcej były czynione kroki w tym kierunku jako rozwiązania politycznego.

Jest w tym wszystkim jeszcze jeden aspekt, otóż przypominanie dzisiaj po latach tego dramatu, bez mówienia prawdy o dramacie ludności cywilnej po stronie osetyńskiej, o jej cywilnych ofiarach, o przesiedleniach – to po prostu podłość. Parszywa, zakłamana i wredna podłość. Jednak nie można się dziwić, że popierający tę wojnę milczą o jej ofiarach. Dramat ludności gruzińskiej był bardzo obficie relacjonowany.

Proszę także zwrócić uwagę na to, że nikt nie mówi o wnioskach z tej bezsensownej wojny, której można było uniknąć. Zawinił czynnik polityczny w osobie ówczesnego Prezydenta Gruzji, który do tej wojny doprowadził. To jego decyzje były przyczyną początku konfliktu i jego błyskawicznej eskalacji. Federacja Rosyjska uratowała sytuację przysyłając siły pokojowe i rozjemcze, bez których obecności mogło tam dojść do jeszcze większej i dłużej trwającej tragedii. Oczywiście były też i inne epizody tej wojny, nie wszystkie są wyjaśnione do dzisiaj, nie ulega jednak wątpliwości, że przyczyną całego nieszczęścia były napastnicze działania wojenne z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Gruzji, który do dzisiaj jest nierozliczony z tych decyzji.

Z tych wszystkich względów pamiętajmy o prawdzie w smutnej osetyńsko-gruzińskiej historii, cierpieli tam ludzie, wielu zginęło – w tym wiele osób cywilnych w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Było to zupełnie niepotrzebne. Wyciągnijmy z tej lekcji wnioski, oto dowód na to, że głupota polityków, którzy niekoniecznie służą własnemu narodowi prowadzi do zguby. Ponieważ winny temu dramatowi dalej ma swój apartament w Nowym Jorku, gdzie bezpiecznie żyje jego rodzina, czego nie można powiedzieć o setkach tysięcy ludzi, których dotknęła wojna wynikająca z jego decyzji. Niech ten dramat będzie przestrogą dla wszystkich wichrzycieli i podpalaczy pokoju międzynarodowego. Niestety kolejną już…

47 thoughts on “Pamiętajmy o prawdzie w smutnej osetyńsko-gruzińskiej historii

 • 13 sierpnia 2018 o 05:47
  Permalink

  Też uważam że ten bandyta powinen być ścigany i osądzony. Zdaje się że narobił sobie nowych wrogów.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 07:12
  Permalink

  Karma wraca i Rosjanie też wcześniej czy później utracą sporą część terytorium. Zresztą już wróciła bo Ukraina całkowicie wypadła z tzw. ruskiego miru. A te bojówki to były po obu stronach. Rosjanie nie tylko szykowali teoretyczne plany wojny z maleńką Gruzją ale od dawna organizowali osetyńskie separatystyczne bojówki, które systematycznie dokonywały ataków przeciw Gruzinom.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 07:59
  Permalink

  Niejaki (zbój) Saakaszwili, jest typowym przykładem i reprezentantem
  obywatela świata – KOSMOPOLITY, wyczerpuje wszystkie znamiona
  zawarte w definicji kosmopolityzmu.
  Amen – i Bogu niech będą Dzięki, dzięki temu wiemy ‘kto jest kto”,
  wszak powiedziane jest – po owocach ich (kosmopolitów) poznacie…
  zapisane jest również następująca sentencja – kto sieje wiatr, ten zbiera burzę – sprawiedliwości JESZCZE nie stało się zadość…ale,
  co się odwlecze – to nie uciecze. Czego życzę z całego serca
  otumanionym swego czasu Gruzinom jak i zbałamuconym sąsiadom z bliskiej zagranicy, w jeszcze większym stopniu.
  Reasumując: TO, bardzo smutne jak dajemy wodzić się za nos
  przez naszych wrogów przebranych w jagnięce skóry, Nas Polaków uwaga też , a może zwłaszcza – dotyczy.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 08:11
  Permalink

  Nikt nie mówi o MOCODAWCACH tego b. Prezydenta Gruzji.

  Gdyby nie ONI, ich zachęta i oczekiwanie, że może “coś z tego będzie”, to by się nic nie wydarzyło w pobliżu granic Federacji Rosyjskiej.

  Udało im się w Kosowie, mącą dalej na Ukrainie, próbują szczuć Polaków i Europejczyków na Rosję.

  Powoli ich czas mija, bo ludzie nie są już durniami.

  To że usiłuje się nadal robić durni z Polaków, to nie dziwota, bo tu nadal dobrze się mają zwolennicy obecności trotylu i bomby termobarycznej w Tu-154 na lotnisku smoleńskim 10.04.2010 r.

  To jest cały “przemysł kłamstwa i zakłamania”, który cały czas działa pełną parą w Polsce.

  Ale skoro obecny przywódca opozycji twierdził, że obóz w Auschwitz wyzwoliła Armia Ukraińska, to o czym my mówimy.

  Kłamstwo zatem ma się w Polsce doskonale.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 08:44
  Permalink

  “Niech ten dramat będzie przestrogą dla wszystkich wichrzycieli i podpalaczy pokoju międzynarodowego.”

  Niestety ten dramat nie będzie nigdy przestrogą, jeżeli tacy wichrzyciele i podpalacze pokoju międzynarodowego pozostają bezkarni. Ba, nawet otrzymują ochronę swoich zachodnich mocodawców odpowiedzialnych za używanie tych wichrzycieli i podpalaczy, jako narzędzi swojego imperializmu. Dopóki międzynarodowi bandyci będą bezkarni, nic się nie zmieni, bo w każdym społeczeństwie znajdą się degeneraci dający się wykorzystać. Tylko świadomość społeczna może to ograniczyć.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 09:13
  Permalink

  “Człowiek jedzący własny krawat”,chociaż ścigany listem gończym, szczyt hipokryzji Zachodu po “uzdrowieniu”Ukrainy żyje i ma się dobrze. Po przyznaniu niepodległości Osetii i Abchazji przez Rosję od 10 lat nie spadł ani jeden pocisk na te republiki! Coraz częściej w Rosji odzywają się głosy aby to samo uczynić wobec Donbasu(przyznać niepodległość). Czy życie ludzkie nie jest najdroższym skarbem? Tym bardziej że tam ciągle giną ludzie którym banderowska ideologia nie po drodze. Ad novum,mimo kłamstw zachodniej i polskiej propagandy!

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 10:41
  Permalink

  Warto wiedzieć, że tak wówczas, jak i dziś w Gruzji działają bardzo mocne siły militarnych “doradców” I siły policyjne zaatlantyckiego mocarstwa. To one koordynowały całą akcję. Jest prawie pewne że Saakaszwili jest wysoko postawionym agentem siajej do wykonywana brudnej roboty. Z tego powodu, podobnie jak Kukliński i inni zdrajcy jest bardzo chroniony i włos mu z głowy nie spadnie. Szkoda tylko, że Putin kolejny raz dał się nabrać na lep wolnego świata i nie zajął całej Gruzji.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 10:47
  Permalink

  Naiwność Karakauera nie zna granic. Wierzy w te wszystkie zmyślone opowieści, produkowane przez skorumpowane elity kilku państw w środkowej Euroazji, w których struktury państwowe są tożsame ze strukturami mafijnymi. Jak można wypisywać takie rzeczy o jednym z największych bojowników o nowy światowy ład, w którym demokracja, wolność jednostki i równy dostęp do dóbr cywilizacyjnych staną się w końcu instytucjami powszechnymi. Zakładam jednak, że Krakauer nie działa w złej wierze, tylko, że został celowo wprowadzony w błąd. Drogi Krakauerze nie ma innej drogi do zobaczenia przez Ciebie “świata w prawdzie” (a wierzę, że prawda jest dla Ciebie wartością najwyższą), jak tylko spotkanie się z Micheilem i Wasza głębsza wymiana poglądów na interesujące Was tematy. Micheil najprawdopodobniej za niedługo znów będzie w Polsce i z pewnością będziecie mogli swobodnie porozmawiać.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 11:25
  Permalink

  Bob,nieodrodne dziecko agresywnej rusofobii.Czy ty po komentarzach zamieszczonych na O.P nie czujesz że wyglądasz jak S że złości jedzący własny krawat.?

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 12:34
  Permalink

  Do Bob at 07:12
  “Karma wraca i Rosjanie też wcześniej czy później utracą sporą część terytorium” Bob, tak właśnie będzie, a nawet i o wiele gorzej, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy ludzie trzymający władzę w Federacji Rosyjskiej, nie przywołają siebie samych do rozsądku, i w tak szybkim czasie, jak to tylko możliwe, nie wstąpią do NATO i Unii Europejskiej. Jest to być może ostatni moment, w którym jeszcze mogą to zrobić, gdyż nad całym terytorium Federacji Rosyjskiej krążą już sępy, coraz bardziej zelektryzowane możliwością przejęcia nieprzebranych bogactw i miłujacego wszelką władzę ludu. Z pewnością też ludzie ci będą mogli wynegocjować relatywną bezkarność za swe dotychczasowe złe uczynki.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 12:45
  Permalink

  KOSMOPOLITKO,nauki Miecława,Wojciecha poszły w las!Jego miejsce jest na Łubiance, bo amerykanie swoich agentów nie trzymają w Qantanamo!

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 12:49
  Permalink

  @Kosmopolitka
  Czy w związku z tym że ktoś jest bojownikiem mamy “wybaczać” również pedofilię?
  “Fałszywi prorocy” na “medialnych sztandarach” i “polityka” “historyczna” niszczą Świat jaki znamy od ponad stu lat (a stawiam tezę że dużo dłużej) a poleganie na przekazie publicznym “tych na górze” niezależnie od strony jest właściwie błagalnym jękiem o samobójstwo.
  “Bojownik o wolność” to konstrukcja sprzeczna wewnętrznie, coś jak “Walka o Pokój”. Ja rozumiem że gmin czy gawiedź ulega kwiecistym słowom ale gminowi czy gawiedzi do głowy nawet nie przyjdzie że to jest manipulacyjny bełkot.
  Zaczyna się od “strasznie się cieszę” a kończy na “Wojnie z terrorystami”. Później można wszystko usprawiedliwić chwytliwym hasełkiem. Po prostu “róbta co chceta”.
  Owszem. Autor chodzi czasem po bagnach ale nie można w kontrze zapraszać go na inne bagna. Faktografia zdarzeń i tamtego okresu i tak będzie niedostępna, choćby dlatego że nie funduje się już kamiennych tablic by stanowiły świadectwo na wieki jako nauka lub przestroga dla potomnych. Rozprawia się o tab;licach mitycznych a te realne DUŻO starsze leżą w wielu miejscach poza czyimkolwiek zainteresowaniem. I co równie głupim się wydaje masy ludzi hołdują tablicom mitycznym po których śladu nie ma i dowodów na ich powstanie czy istnienie, a hołdując tym że tablicom (a właściwie zasadom na nich) czynią zupełnie wspak ich treści dość prostej i istniejącej w odkrytej faktografii co najmniej kilka razy dłużej niż samych tablic historia.
  Współczesne tablice nawet nie są papierowe. Są chwilowym działaniem niewartym udokumentowania. Któż bowiem, jeśli zmysły ma zdrowe, chciałby dokumentować czyjąś, czy nawet swoją chciwość, nieumiarkowanie, niegodziwość czy głupotę uczynioną z niskim pobudek. Tymczasem publiczną przestrzeń dekorujemy niezależnie od czasów, “rządów” i “poglądów” spiżowymi pomnikami największych bezeceństw tych że czasów, przeplatające spiżowymi figurami oznaczonymi jedynie imieniem i nazwiskiem okraszonym jakimś tyleż kwiecistym co głupim frazesem.
  Nic po Nas nie zostanie. Ta cześć żywota cywilizacji której częścią z ochotą być chcemy nie zostawi po sobie znaczącego śladu a faktografii potomków przyszłych wieków (jeśli jeszcze będą potomkowie”) będzie jedynie “mroczną epoką”, wieloznacznie mroczną.
  Era Ryb się kończy. Era Wodnika zdaje się zwiastować kolejny potop.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 13:07
  Permalink

  @wlodek. 13 sierpnia 2018 at 11:25

  Dobra puenta. 🙂

  @bob. 13 sierpnia 2018 at 07:12

  Będziesz jednak musiał zjeść swój krawat. 🙂
  Kiedyś się upierałeś, że żadnej germanizacji w zaborze pruskim nie było. Wtedy nie mogłem na szybko odszukać literatury, ale nie tak dawno znalazłem i teraz ci ją polecam, abyś przeczytał i się przekonał na tzw. publikowanych tam materiałach źródłowych, jak wyglądała faktycznie niemiecka germanizacja i eksterminacja Polaków pod zaborami. Jak porównasz to z faktem, że pod zaborem rosyjskim, bądź co bądź jakieś tam królestwo polskie było to powinieneś wreszcie przejrzeć na oczy i się zastanowić komu służysz? 🙂
  Polecam więc: Helena Rubinsztejn, Polityka imperializmu niemieckiego na polskich ziemiach zachodnich na przełomie XIX i XX wieku, KiW, Warszawa 1955.
  Wstrząsający materiał – naprawdę można dostać wk-rwu, jak się to czyta, zwłaszcza, że niemieckie plany wobec III RP są podobne tylko realizowane innymi metodami, które są opisane w kolejnej niedawno wydanej książce. Polecam: B. Alert, System germanizacji Polski przy współudziale jej obywateli, Wyd. Antyk, Warszawa 2011.
  https://demotywatory.pl/3012709/Historia-lubi-sie-powtarzac

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 13:22
  Permalink

  Kosmopolitka, chciwość nie pozwoli im na to. Wstępując do cywilizowanych struktur musieliby kraść znacznie mniej.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 13:41
  Permalink

  @Kosmopolitka. 13 sierpnia 2018 at 12:34

  Ale ci się zebrało na ironię. 🙂
  To ja też sobie pojadę po sąsiadach. Jacy to oni niedorobieni, nie rozumieją, że z zachodem trzeba się dzielić zasobami, bo inaczej im demokrację wprowadzą. 🙂
  Najlepiej to oddać od razu wszystko za 10% wartości, jak Polacy (tyle wyliczył prof. Kazimierz Poznański, o ile dobrze pamiętam), w zamian za prawo bycia tanią siłą roboczą oraz możliwość posługiwania się językiem polskim. A i jeszcze prawo do życia na kolanach w jedynie słusznej religii dla gojów.

  Rosjanie już w zasadzie byli blisko tych demokratycznych osiągnięć, bo za Jelcyna już prawie nie istnieli i wtedy pewnie gdyby złożyli akces do UE i NATO po odpowiednim rozbrojeniu z atomówek, mieliby szansę wejść w jedynie słuszny sojusz z zachodem na kolanach, jak Polacy, po zlikwidowaniu własnego przemysłu i sprzedaży zasobów.

  A tak, to wszystko przez tego Putina, który się stawia, ograniczony jakiś czy co? 🙂 Przez to mamy droższą benzynę, droższy gaz, no i w ogóle Polacy są skołowani, bo już nie wiedzą, co będzie dalej, zwłaszcza, że imputowana rusofobia zaczyna się odbijać na polskiej gospodarce, to już nawet lider solidarności walczącej zaczął mieć przebłyski inteligencji, że coś jest nie tak. Umrze i nie zrozumie, co zrobił. 🙂

  Lewica liberalna i prawica styropianowo-kościelna wyje z rozpaczy,
  bo nie pomysłu, jak się ustawić. Jak tu dalej żyć, gdyby się okazało, że Rosja odbuduje i wyrośnie na potęgę. Jak tu umrzeć z niespełnionymi post-sanacyjnymi “jaśnie pańskimi” marzeniami o koloniach na wschodzie. Czyżby historia po raz kolejny sobie z nich zakpiła?

  @wlodek. 13 sierpnia 2018 at 12:45
  Widzisz, jakie Kosmopolitka proste rozwiązanie oferuje. 🙂
  Tylko trzeba Rosję z powrotem rzucić na kolana i nie przyjmować do UE i NATO od tak sobie już, teraz i natychmiast. Co to, to nie. Za 15 lat dopiero, jak zrobią okrągły stół z opozycją i sprzedadzą zasoby, podobnie jak w Polsce. A dlaczego za 15 lat? Bo tyle potrzeba czasu mniej więcej na rzucenie społeczeństwa na kolana, aby nie podskakiwało i zaakceptowało stan zniewolenia.
  A potem powie się młodym Rosjanom tak, jak w tym democie Polakom:
  https://demotywatory.pl/4757952/Dwudziestolatku–zamiast-narzekac-rusz-w-swiat

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 15:10
  Permalink

  Mieclawie,my należymy do pokolenia które sporo przeżyło (i wyciągnęło wnioski)!Mam nadzieję że starczy nam życia aby podzielić się naszymi myślami z błądzącymi (leming, kosmopolitka),z krzykiem będziemy tylko słuchać pięknych melodii a Bob w swojej rusofobskiej retoryce daleko nie dojdzie! Dobrze mieć marzenia i zdrowie. Czego Tobie,Sobie i pozostałym komentatorom po 50 życzę!Pozdro.!

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 17:06
  Permalink

  Co bierze Pani @Kosmopolitka?

  Tego na trzeźwo nie da się zrozumieć.

  Przecież tam, czyli w Rosji żyje 150 milionów umiejących czytać i pisać ludzi.

  Internet jest dla nich dostępny.

  Mają “swoje” widzenie świata.

  Nie trzeba im wciskać LEPSZEGO, czego doznali za Jelcyna.

  To nie są małpy człekokształtne,

  Nawet latają w Kosmos i posiadają broń jądrową, a tu są PRZEDMIOTEM rozważań, jak Aborygeni w Australii …

  Ja bym się powstrzymał, bo jak się ma powiedzieć coś głupiego, to lepiej milczeć.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 18:05
  Permalink

  Bob niestety może mieć racje. Wstępując do cywilizowanych struktur przywódcy Federacji Rosyjskiej musieliby kraść znacznie mniej, a do tego mogą nie być zdolni psychologicznie. Jednak nie o los przywódców mi chodzi, a los ludu rosyjskiego, który w całej swej historii, ani nie zaznał (przynajmiej w granicach własnego państwa), ani wolności, ani zaspokojenia swych podstawowych potrzeb (w rozumieniu teorii potrzeb A. Maslowa), ani samoświadości. USA już rozpoczęło nowy wyścig zbrojeń, tym razem kosmiczny, a lud rosyjski znów zostanie niedługo użyty do obrony, zagrabionych przez jego panów, bogactw ich własnego kraju. Ta sama żałosna historia od początków cywilizacji Homo. Albo przeprojektujemy własne DNA, albo sami sie wyniszczymy.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 18:43
  Permalink

  Jak czytam trolli lub osoby zadaniowane to co obserwuję. Pierwsze 3-4 wpisy są w miarę dostosowane do pozostałych komentarzy, następnie wychodzi szydło z worka. Oczywiście nie mam na myśli pana/pani “Kosmopolitka”. Ta osoba lub jeżeli rodzaj męski to ten “osób” jest poza wszelką konkurencją.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 20:18
  Permalink

  Kosmopolitko,a może zaczniesz zmieniać DNA własnego narodu? Przypomnieć ci wiersz z 1866 poety rosyjskiego Tjutczewa.(tłumaczenie własne).”Rozumem Rosję nie zrozumiesz,jednym metrem nie zmierzysz,u niej osobliwa natura.W Rosję można tylko wierzyć.” W kwestii oligarchów, można zacytować słowa W.W.Putina w kwestii podniesienia płacy minimalnej na jednym z zakładów oligarchy Derepaski “podpisuj i nie zapomnij oddać długopis”.A w kwestii komentatora Boba i jego rusofobii, głupotą jest mieć pretensje do głupców o ich głupotę. Nie ma nadziei na otrzeżwienie.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 21:24
  Permalink

  @Kosmopolitka. 13 sierpnia 2018 at 18:05

  Póki co nie da się przeprojektować DNA, zbyt skomplikowana materia. Miliony lat ewolucji tak to wypracowały, że nie jest możliwa zmiana jednej lub kilku cegiełek w pożądanym kierunku, a i to gdyby się udało, to ewolucja robiłaby swoje. Czyli inne geny mogą zastępować funkcje usunięte, co nie jest wykluczone. Poza tym relacje społeczne są nabywane w drodze doświadczenia na skutek oddziaływania na nas bodźców środowiska, więc geny i nasza pamięć są tylko systemem operacyjnym, na który wgrywają się programy społeczne już w okresie prenatalnym. Więc masz mylną koncepcję. Tego się nie da zrobić, aby osiągnąć pokój na świecie.

  Ale jest prostszy sposób 🙂 Wyłapać wszystkich mężczyzn i obciąć im jaja, aby cienko po damsku śpiewali i nie będzie problemu. 🙂 Tylko co wy biedne wtedy zrobicie? 🙂

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 22:01
  Permalink

  @Miecław
  Masz racje, na dziś masze możliwości w zakresie przeprojektowywania naszego DNA są jeszcze niemal żadne. To raczej misja na przyszłość.
  Według mojej wiedzy Twoja teza, że “relacje społeczne są nabywane w drodze doświadczenia na skutek oddziaływania na nas bodźców środowiska, więc geny i nasza pamięć są tylko systemem operacyjnym, na który wgrywają się programy społeczne już w okresie prenatalnym” – choć sama w sobie brzmi świetnie i wskazuje na Twoją niezwykłą intuicje naukową – to jednak w takim brzmieniu nie została potwierdzona przez nauki kognitywne, w tym psychologię ewolucyjną. Co jednak w niczym nie umniejsza Twego geniuszu.

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 23:39
  Permalink

  Какая прелесть!
  Только кажется мне, что эту маску я знаю.

  Droga @Kosmopolitko, pani się pomyliła, bo ten facet, ten “największy bojownik o nowy światowy ład” naprawdę nazywa się МиХУил (“ХУ” korzeń).

  Na marginesie, wstąpienie Rosji do NATO grozi przeniesieniem siedziby firmy do Warszawy oraz zmianą nazwy w układ Warszawski.
  BO taka jest tradycja.

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia 2018 o 00:18
  Permalink

  @Kosmopolitka. 13 sierpnia 2018 at 22:01

  Oj chyba się mylisz. Polecam postudiowanie epigenetyki, psychologii poznawczej i neurobiologii. Ostatnie 20-30 lat to kosmiczny postęp dzięki badaniom laboratoryjnym ze skanowaniem mózgu włącznie. Klasyczne nauki kognitywne trzeba już odłożyć na półkę.

  Przychodzimy na świat tylko z pewnym potencjałem intelektualnym, który rozwiniemy albo nie, a wszystko zależy od środowiska. Oczywiście nikt takiego eksperymentu nie przeprowadzi, ale jeżeli byś dwu letnie dziecko, które już umie jeść samo, ale jeszcze nie mówi pozbawiła ludzkiej kultury i umieściła na bezludnej wyspie, ono się nie rozwinie, pozostanie na poziomie ludzkiego zwierzęcia z naśladowaniem zachowań miejscowych zwierząt, które ewentualnie będą miały wpływ po sąsiedzku na jego egzystencję. Nie nauczy się ludzkiej mowy i kompetencji społecznych, nie osiągnie człowieczeństwa. Dowodem są opisywane przypadki dzieci wychowanych przez zwierzęta.
  No i gdzie jest bóg i religie? Tak to wygląda, jesteśmy tworem kultury a nie tylko biologii. Tylko zwierzęta nadal pozostają zwierzętami, bez względu na środowisko.
  Mało tego nie mamy wolnej woli, dlatego tak łatwo jest nami manipulować.

  Tytułem podsumowania cyt.
  “Wszystkie zjawiska psychiczne i zachowanie zależą od środowiska. Nie ma niczego co wynikałoby z samych genów – żadnego zachowania, postawy, ani cechy (…)
  Zachowanie jest zawsze składową środowiska i genów.” – prof. Jan Strelau. Źródło: Przegląd z 23.02.-01.03.2015, s. 48-50.

  „To co zapewniają nam geny, to fantastyczne neurobiologiczne wyposażenie startowe.
  Ale to wyposażenie samo się nie obsłuży, musi być obsługiwane i dostrajane”.
  Źródło: Joachim Bauer, Empatia, Wyd. PWN, Warszawa 2008, s. 90.

  Na wiosnę 1845 roku Karol Marks napisał: „ludzka natura nie jest elementem nieodłącznym każdej pojedynczej osobie.Tak naprawdę jest zespołem relacji społecznych”.
  Pomysł Marksa opierał się na tym, że zmiana w „zespole relacji społecznych” może zmienić „ludzką naturę”.

  OBECNIE BADA TO I POTWIERDZA PSYCHOLOGIA EWOLUCYJNA

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia 2018 o 07:26
  Permalink

  @wieczorynka
  Czy możesz rozwinąć co oznacza u Ciebie “dostosowane” bo wydźwięk całości jest dość antagonistyczny również logicznie wobec samej siebie gdyż jesteś już poza pierwszymi 3-4 komentarzami 😀

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia 2018 o 07:34
  Permalink

  @Miecaław
  W zakresie “milionów lat ewolucji” to jednak owa TEORIA nie tłumaczy wielu rzeczy o których dziś mówi NAUKA. W sensie NAUKI “ewolucja” jest jakimś ponurym żartem na poziomie religijnym choć nie tak przewrotnym jak wymyślone na potrzeby współczesnych “fałszywych proroków” bzdury.
  A tak nawiązując do wspomnianego w dyskusji pojęcia mam zabawną grę słów:
  Niezliczona ilość współczesnych ludzi hołdujących Nauce coraz częściej sięga do DNA. 😀

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia 2018 o 09:24
  Permalink

  @Zbigniew. 14 sierpnia 2018 at 07:34

  Chyba lepiej się opierać na danych naukowych i przyjmowanych teoriach na ich podstawie, nawet jeżeli nie są do końca pewne, sprawdzalne i powtarzalne – niż być zdeterminowanym kreacjonistą zamkniętym w mistycyzmie religijnym? W tym aspekcie wolę sięgać DNA, niż żyć w przeświadczeniu o czekających na mnie aniołkach w niebie, albo jeszcze gorzej 72 dziewicach, bo jak im wszystkim samemu dać radę. 🙂

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia 2018 o 11:24
  Permalink

  @Miecław
  To był dowcip. Owszem. Ponury ale tak właśnie wygląda PUBLICZNY świat nauki. Ponury żart.

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia 2018 o 14:26
  Permalink

  @Zbigniew, już wyjaśniam: dot. mojego wpisu z 13. 08.2018 18:43 – “dostosowane” w tym przypadku oznacza zbliżony punkt widzenia jak pozostali komentatorzy. Oczywiście, że moich komentarzy jest znacznie więcej, jednak ja nie wpisuję się na portalach/blogach gdzie wpisują się ludzie o zdecydowanie innych poglądach. To był by masochizm z mojej strony.

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia 2018 o 16:02
  Permalink

  @wieczorynka
  Ale zbliżony punkt widzenia oznacza dokładnie tyle że produkty organizują się w ograniczonych perspektywami tyglach grożąc antagonizmami.i dalej wybuchem. Czyż nie praktycznie jest zabierać głos, choćby sprzeczny z ogólnym trendem środowiska w danym miejscu i czasie acz na podobnym poziomie do własnych umiejętności analitycznych czy leksykalnych?
  Bez tego np. @Miecław by się załamał bo ludzie wierzyli by że ziemia jest płaska a instytucje żerujące na wierzeniach do “ostoja dobra wszelkiego” 😀
  Oczywiście są jednostki i całe mniej lub bardziej zorganizowane grupy które nie chcą wyjść poza horyzont własnego postrzegania, choćby nie wiadomo jak był wąski i ciasno wewnątrz było, ale to nie znaczy że nie należy próbować rozszerzyć dziedziny badania, owego horyzontu by owe badawcze grupy nie żyły w przekonaniu że dobrane pod tezę próbki badania są wszystkim i cały Świat jest z nich zbudowany więc po co badać. Lepiej zajmować się tym żeby ograniczonym grajdołku wszyscy lepiej się czuli niż się czują.
  Nie chodzi o to również by grajdołek burzyć bo ludzie mają niezbywalne prawo do tworzenia własnej wspólnoty. Chodzi o to by w poczuci misji owa wspólnota nie stwierdziła że czas swoją wiara zbawiać świat i choćby siłą przymuszać do wizji wszystkich innych.
  Oczywiście wszyscy możemy się “dostosować” i każdego dnia klaskać: brawo, brawo, tak, tak, “prorok” ma rację. Tylko pomijając już stan grupy, zastanówmy się czy prorok nie stwierdzi “że grupa jest bezmyślna i głupia” tudzież w ferworze nie stwierdzi że czas “popchnąć” grupę do nowego dzieła w rodzaju “naprawiania Świata” innych grup.
  Wybór (również niezbywalny) jest osobistym wyborem każdego. Można być bezmyślnym klakierem lub wybrać myślenie i wnosić coś nowego.
  Tymczasem niezależne MYŚLENIE jest brane na równie z BEZMYŚLNYM atakiem i tym sposobem najcenniejsze jednostki wypędzamy do jednego piekła ostracyzmu wraz z tymi bezmyślnymi, a później dziwimy się że “Świat idiocieje” nie widząc (brak perspektyw i brak kontrastu) że sami pogrążamy się w bezmyślności i ograniczeniach.
  A jak rozróżnić bezmyślny atak od niezależnego myślenia pozostawiam każdemu z osobna.

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia 2018 o 16:49
  Permalink

  Wieczorynko, i ja czasami czytając niektóre komentarze zbliżam się do słów Sokratesa”wiem że nic nie wiem”.Skoro białe może być czarne, a czarne białe, to co się dziwić. Pozdro dla Ciebie i męża !

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia 2018 o 16:55
  Permalink

  @ Zbigniew, ponieważ się okrutnie napracowałeś przy swoim wpisie z 16:02 uważam, że warto przypomnieć rozmowę Amerykanina z Chińczykiem, którą z pewnością znasz ale co szkodzi odświeżyć pamięci:
  – Amerykanin, co robisz, że jesteś taki spokojny
  – Chińczyk, nie rozmawiam z pewnym typem osób mówię masz rację i odchodzę
  – Amerykanin, ależ to jest nie racjonalne
  – Chińczyk masz rację

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia 2018 o 17:44
  Permalink

  @Zbigniew. 14 sierpnia 2018 at 16:02

  No widzisz i do filozofii ci blisko. 🙂 Oczywiście wywód popieram. 🙂

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia 2018 o 18:21
  Permalink

  Włodku, w moim wieku ma się raczej już ugruntowane poglądy, o swoich wielokrotnie pisałam i zdania nie zmieniłam tz. doceniam rolę PRL dla większości ludzi w tym czasie znam też te lat z autopsji.

  Co do @ Zbigniewa i Kosmopolitki mogę tylko powiedzieć “masz rację”

  Ciekawy aczkolwiek przekorny wpis jest “Kamczatki” . Włodku – Pozdro

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia 2018 o 23:29
  Permalink

  Wieczorynko, dla lepszego humoru. 2008- ratowaliśmy banki,2009- ratowaliśmy Grecję, 2013- ratowaliśmy Ukrainę, 2015- ratowaliśmy emigrantów, 2019- ratuj się kto może! Spokojnej Nocy!

  Odpowiedz
 • 15 sierpnia 2018 o 08:59
  Permalink

  @Miecław
  Jak w innym miejscu napisałem “dla Ciebie mogę być znikającym punktem”.

  @wieczorynka
  “Nooo”, “masz rację”

  @wlodek
  może nawet w 2018

  Odpowiedz
 • 15 sierpnia 2018 o 10:32
  Permalink

  @Zbigniew. 15 sierpnia 2018 at 08:59

  Normalnie obrażasz się, jak baba. Wciągnij trochę testosteronu, to może ci przejdzie. 🙂

  Odpowiedz
 • 15 sierpnia 2018 o 13:05
  Permalink

  Kosmopolitka
  13 sierpnia 2018 at 12:34
  🙂 🙂 🙂 …tzn. jestem (już) na posterunku!!
  Spuentuję możliwie krótko,zresztą po raz kolejny:Boże, co za bzdury….?

  “Kosmopolitka’ sprawia wrażenie kumatej – a nie kuma – patrzy a nie widzi, ratunek widzi w rzuceniu się w rwący wir wiosennych wód… Droga Pani, cóż otrzymamy z krzyżówki konia arabskiego z odmianą “roboczą”?
  Wcielenie kolejnego skundlonego w gatunku, kosmopolity-mieszańca…
  Pani (po)rada trąci “nieco’ , infantylizmem…

  @Miecław. “13 sierpnia 2018 at 13:07”. Zaprzeczyć germanizacji z naciskiem na “ruszczenie”
  jak usiłuje dokonywać volty kom. “bob” równoznaczne jest
  z pisaniem na nowo historii w wykonaniu polityków lewicowo-
  liberalnych ‘pacz”:wg. nowej “wersji” – wyzwoliciele Polski
  południowej Oświęcimia, Krakowa. Tylko debil może głosić czy uwierzyć w podobne brednie.
  A i jeszcze taka uwaga względem twojej analogi, cytuję: “bądź co bądź jakieś tam królestwo polskie było to.. ” BYŁO i na pewno
  nie jakieś tam a ‘królestwo polskie”,A. z dużej “bukwy” czy chciałbyś
  gdybym poleciał wedle powiedzenia jak Kuba Bogu…’ i ujął
  formę państwowości po 44′, (była) jakaś tam polska rzeczpospolita ludowa??
  Jeszcze jedna uwaga ad. niejakiego Marksa “urodzonego” z racji
  pochodzenia, wroga wszystkich Słowian, a zwłaszcza Rosjan..
  Doprawdy,nie wiem jak TO godzisz – duuży rozkrok! 🙂

  Odpowiedz
 • 15 sierpnia 2018 o 14:20
  Permalink

  @Miecław. “Miecław
  13 sierpnia 2018 at 13:41
  Celna uwaga, dodałbym że w wasze (NASZE) miejsce (próżnia demograficzna). “MY”,(ONY) – sprowadzimy ‘na potęgę” naszych braci
  z kieszonkowego “mocarstwa jak i z tego naprawdę bliskiego (wschodu).
  I bilans będzie na zero…wot i wsio…taka logika.

  @kosmopolitce. Do sztambucha. “Powiedziałem Czubajsowi: „Stwarzasz warunki do rewolucji”. Czubajs odpowiedział: „Jesteś zbyt wrażliwy. Czemu martwisz się o tych ludzi? No to wymrze 30 milionów. Nie znaleźli dla siebie miejsca na rynku. Nie myśl o tym, urodzą się nowi”. https://pracownia4.wordpress.com/2018/08/14/lata-90-kiedy-rosja-postanowila-przejsc-z-komunizmu-na-kapitalizm/#more-10384

  Odpowiedz
 • 15 sierpnia 2018 o 15:48
  Permalink

  @krzyk58. 15 sierpnia 2018 at 13:05

  Mea culpa kapitanie – Królestwo Polskie 🙂

  A na Marksa to ty się nie obrażaj, bo byś Carowi za rekruta służył. 🙂

  Marksa trzeba poznać od strony naukowej, a nie tylko wypaczonego stalinizmem marksizmu i prawackiej propagandy.

  Odpowiedz
 • 15 sierpnia 2018 o 17:09
  Permalink

  @Miecław. Jak wiesz NIGDY nie przejawiałem lewacko-trockistowsko-
  marksistowsko-komunistycznych predylekcji. Jestem z dala, unikam BA!
  Niczym diabeł święconej wody….BO, i nie ma na kogo obrażać się.
  No może gdyby z innej strony sformułować pytanie – “za co”?
  Wówczas można by “wytoczyć działa”… :). jako “osoba” noo… sam wiesz…nie przedstawiał sobą “niczego specyalnego”.
  A przodkowie moi służyli – nu i czto?
  Osobę Stalina uważam za pozytywny(jasny) punkt odniesienia.,
  na ciemnym firmamencie czasów minionych jak i teraźniejszych.
  Amen i Bądź Pozdrowion…niech Bogowie natchną twoją osobę weną twórczą i obdarzą licznym potomstwem niczym gwiazdy
  na nieboskłonie.
  Rzekłem… 🙂

  Odpowiedz
 • 15 sierpnia 2018 o 21:03
  Permalink

  @krzyk58. 15 sierpnia 2018 at 17:09

  Poczekam na 1000+ to może dopiero coś dorobię, za 500+ się nie opłaca, a już niezłą gromadkę wychowałem i to bez 500+, a i wnucząt już sporo przybyło, że szok. Więc jestem pod każdym względem spełniony, nie to co niektóre prawicowe bogoojczyźniane “elity”. 🙂
  Ja bym takim zakazał prawnie sprawować jakiekolwiek funkcje państwowe i partyjne, bo oni nic dla demografii nie zrobili, nie żyją zgodnie z przykazaniami “boskimi”, a ja tak, choć jestem lewak i ateista. 🙂
  Amen i bądź pozdrowion.

  Odpowiedz
 • 15 sierpnia 2018 o 21:41
  Permalink

  @krzyku , dziś w pełni się z Tobą zgadzam .
  1. Kosmopolitka zaczęła dobrze , a teraz ( używając jej szpanerskiego języka ) asymptotycznie dąży do zera , wyznaczonego przez niejakiego @boba . Postępuję chytrze , bo jej styl może być wzięty za ironię , więc potem może chlapnąć “ja tylko żartowałam” !
  2. Doskonale , że przytoczyłeś linka do rozwalania Rosji przez Zachód za Jelcyna . Ale idiotów możesz nie przekonać . Ich nic nie przekona , poza zabiegami typu pranie mózgu fachowo zrobionymi . Mają tak zaj…y twardy dysk , że pierw trzeba oczyścić , sformatować , uzyskać miejsce i wgrać nowy program .
  3. Również Królestwo Polskie mądrze podjęte , bo mieliśmy tam więcej praw i swobód niż np. za Augusta II Mocnego elektora saskiego , formalnie króla wolnej (?) Rzplitej .

  Zwracam uwagę piszącym na wyjątkową perfidię Saki , który ewidentnie chciał umiędzynarodowić i zaostrzyć konflikt zabierając Lecha K. ( ten durnie pojechał ) na dziki rajd , nocą , po wąskich ścieżkach w zagrożony rewir . Krakauer to podkreśla . Szkoda tylko , że rusofobia nadal rujnuje mózgi ( zbyt wielkie chyba słowo ) naszych … ( znowu na wyrost ) elit . Takie rzeczy można tolerować u @boba . Wywołują tylko uśmiech politowania , ale nasi rządzący mają tak od lat robiąc krzywdę Państwu !

  Konkluzja ( chyba przyznacie mi rację ) jest STRASZNA ! Od 1989 r. rządzą nami …BOBY ( jakkolwiek to brzmi ) !

  Odpowiedz
 • 16 sierpnia 2018 o 08:03
  Permalink

  @Miecław
  Ja już zauważyłem i wiem że czytasz po łebkach albo tylko pierwsze zdania. Odszukaj proszę co napisałem o “obrażaniu” i przeczytaj ze zrozumieniem.
  O argumentach ad persona też napisałem 🙂
  I nie wiem co masz do “bab”. Reakcje emocjonalne nie są u nich inne.
  Trafniejsze byłoby gdybyś powiedział że jak “baba w ciąży” choć wolałbym “kobieta w ciąży”.
  Wykładu z biologii i biochemii nie będę czynił bo nie przewiduję że odniósłby jakiś pozytywny skutek.
  Pozostań sobie przy tych swoich “psycho socjo dyrdymałach” które usiłujesz nazywać Nauką.
  Ja pozostanę przy Nauce.

  Odpowiedz
 • 16 sierpnia 2018 o 08:08
  Permalink

  @fly
  Dosadne ale trafne. Brakuje mi konkluzji acz uznajmy że dyskusja jest swobodna i nie stanowi procesu dowodowego. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 16 sierpnia 2018 o 10:26
  Permalink

  @fly.

  ad.1 …jest metoda?!

  ad2. Reset uleczy?… (mądry Polak po szkodzie)

  ad.3. “Najważniejsza książka o Polakach”.http://www.mysl-polska.pl/933

  Reasumując; Jest gorzej niż źle…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.