Oszustwa na koronawirusa. Hakerzy próbują wykorzystać pandemię

fot. by Autor (ODO 24. sp. z o.o.) Copyrights

Obecna nadzwyczajna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się Covid-19 zaczyna być wykorzystywana przez przestępców do oszustw i wyłudzeń. Pojawiają się fałszywe informacje oraz groźby finansowe. Tego typu wiadomości wraz z linkami możemy otrzymać poprzez pocztę elektroniczną, telefon, jak i natknąć się na nie w portalach społecznościowych. Nie zapominajmy nie tylko o zadbaniu o swoje zdrowie, ale także dane osobowe.

Za pośrednictwem m.in. fikcyjnych stron internetowych lub wiadomości e-mail oszuści chcą wyłudzić od nas dane osobowe i pieniądze. Nierzadko klikając z pozoru zwykły link otwieramy drogę hackerom do naszego komputera.

Istotne jest, by nie pobierać załączonych w mailu plików, nie odpowiadać na tego typu wezwania. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać także pieniędzy na podane numery kont. Jeśli dany e-mail zasieje wątpliwość, najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt z instytucją/ firmą, pod którą oszuści mogą się podszywać – mówi adw. Marcin Zadrożny, ekspert ds. ochrony danych, ODO 24. W tym trudnym okresie musimy dbać nie tylko o higienę naszych rąk, ale również tę cybernetyczną. Przestępcy działają dziś bardzo szybko, a podejmowane przez nich kroki wyglądają niezwykle wiarygodnie. Pliki, które przesyłają do swoich ofiar bardzo często zawierają idealnie podrobione podpisy i pieczątki – dodaje.

Pamiętajmy, że dla przestępców wartościowe są również nasze dane logowania do np. Facebooka, który umożliwi im okradanie naszych znajomych oraz propagowanie fałszywych wiadomości.

Osoby próbujące wyłudzić jakiekolwiek pieniądze, niezależnie czy to od firm, czy też osób prywatnych sięgają po coraz to bardziej wyrafinowane i dopracowane sposoby. Jak rozpoznać te, których celem jest kradzież zarówno zasobów finansowych, jaki i cennych danych? Ekspert ODO 24 wskazuje, co powinno przykuć naszą uwagę:

 • e-maile zawierające linki lub załączniki z dokumentami. Otworzenie takich wiadomości może skutkować zainstalowaniem na komputerze i smartfonie wirusa bądź innego złośliwego oprogramowania;
 • wiadomości SMS od banków oraz innych instytucji finansowych o zatrzymanych środkach, które przekazane zostają do rezerw krajowych. Kliknięcie w link może doprowadzić do udostępnienia danych do logowania w banku;
 • informacje o wsparciu żywnościowym oraz zachęcenie do zalogowania się przez bank. W tym przypadku również dajemy oszustom dostęp do naszego konta;
 • fałszywe sklepy z maseczkami oraz płynami do dezynfekcji. W momencie dokonania transakcji nie tylko stracimy pieniądze, ale także udostępnimy nasze dane.

Co należy robić, aby nie dać się oszukać?

 • Po otrzymaniu wiadomości należy dokładnie sprawdzić jej źródło, może różnić się ono od tego oryginalnego nawet jedną literką.
 • Zanim przelejesz pieniądze lub dokonasz zakupu, zastanów się przez chwilę, działanie pod presją czasu może być zgubne. Nie daj się nabrać na hasła: zrób to natychmiast, okazja kończy się … .
 • Przyjrzyj się uważnie witrynie, na której jesteś i masz zamiar podać dane do logowania. Upewnij się, że przy adresie widnieje kłódka, która świadczy o odpowiednim zabezpieczeniu.
 • Pamiętaj, że oficjalne informacje i komunikaty o koronawirusie znajdziesz na https://gov.pl/koronawirus.

Podczas pracy zdalnej pamiętaj, również o tym, aby chronić nie tylko swoje dane osobowe, ale także dane swojego pracodawcy – postępuj zgodnie z przyjętym w swojej organizacji regulaminem pracy zdalnej, a urządzenia służbowe wykorzystuj wyłącznie do zadań służbowych – przypomina adw. Marcin Zadrożny, ekspert ds. ochrony danych, ODO 24.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i grafiki zastrzeżone dla ODO 24 sp. z o.o., wyłączenie licencji CC 4.0.

8 myśli na temat “Oszustwa na koronawirusa. Hakerzy próbują wykorzystać pandemię

 • 20 marca 2020 o 04:59
  Permalink

  Nie dać się ponieść i poddać fali oszustw.

  Zachować czujność i zdrowy rozsądek.

  To wszystko na dziś.

  Odpowiedz
 • 20 marca 2020 o 05:10
  Permalink

  Trzeba uważać i gonić oszustów.

  Odpowiedz
  • 21 marca 2020 o 17:54
   Permalink

   ZACZNIJ OD DUDY I MORAWIECKIEGO hhhhhh
   ,,Pandemia jest to natomiast epidemia choroby zakaźnej, która występuje w różnych środowiskach, na dużym obszarze (różnych kontynentach), w tym samym czasie. Dr Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, powiedział w rozmowie z PAP, że pandemii można mówić wtedy, gdy pojawiają się wtórne ogniska epidemii na co najmniej dwóch kontynentach, przy czym ogniska te muszą powstać niezależnie, nie mogą to być jedynie zakażenia zawleczone przez osobę, która z Chin przyleciała do innego kraju.”
   Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Medycyna/Prawa-pacjenta/Pandemia-czym-jest-Kiedy-oglasza-sie-pandemie

   PS… A TO WSZYSTKO ROBOTA TYCH KRhhhhhh !!!

   Odpowiedz
 • 20 marca 2020 o 09:02
  Permalink

  Brakuje rekomendacji instalacji anty-virusowego oprogramowania. Dobry program antywirusowy blokuje “downloading” podejrzanych plików zanim jeszcze się otworzą w naszym PC. Nie ma co wymieniać nazw programów antywirusowych bo będzie to reklama konkretnej firmy. Warto tez przypomnieć ze większość banków (w Polsce?) wprowadziła stale zmieniający się “password”. Do każdej transakcji trzeba wpisać inny “password” podawany przez bankowe oprogramowanie. Wiec ktoś kto posiadł dane cudzej karty kredytowej nie może zrealizować transakcji.

  Odpowiedz
 • 20 marca 2020 o 23:41
  Permalink

  Jak chodzi o higienę rąk to jest mi trudno – właśnie skończyło się mydło. Natomiast gdy chodzi o pozostałe oszustwa to jestem dość odporna na nie.

  Odpowiedz
 • 21 marca 2020 o 18:30
  Permalink

  JESLI MAMY MEDIA TAKIE JAK ,,O POL.” Z PSAMI OGRODNIKA WEBAMI A MAMY TO I MAMY OGŁUPIONE PRZEZ NIE SPOŁECZEŃSTWO PRAWDA WEB !!!

  Odpowiedz
 • 25 marca 2020 o 11:45
  Permalink

  Motto:
  100% społeczeństwa w Polsce posiadło umiejętność ,,MYŚLENIA”,czytania i pisania ,
  98% nie wie zupełnie w jakim celu i tu załapał się OBSERWATOROWY OMNIBUS KRZYK 58.
  Typowe objawy dla zakażenia koronawirusem to: katar, czasami kaszel, pocenie się, bóle mięśni , czyli dokładnie to samo, co podczas zwykłego przeziębienia.
  Proszę mi pokazać jednego lekarza rodzinnego, który chorego z takowymi objawami zgłasza do sanepidu i wykonuje u niego testy wirusologiczne, szczególnie w stosunku do nieznanego wirusa, na którego jeszcze testów nie opracowano.
  Czyli, po prostu, nie mamy żadnych metod rozpoznawania tego nowego wirusa, a lekarz pierwszego kontaktu już wie, że to koronawirus i wykonuje odpowiednie testy na potwierdzenie swojej hipotezy.
  Tego nawet w psychiatryku by nie wymyślili.
  Wygląda więc, że cała histeria jest po prostu realizowaniem Programu MKultra, opracowanego przez CIA pół wieku temu (W KATOLANDZIE POWIELANA BEZKRYTYCZNIE PRZEZ BANDĘ PISOMATOŁÓW), czyli praniem mózgów mniej wartościowego społeczeństwa!

  http://biotalerz.pl/dr-jerzy-jaskowski-chinski-wirus-wuhan-uzyteczni-idioci-akcji/

  Odpowiedz
  • 25 marca 2020 o 15:09
   Permalink

   Dzięki ‘jerzyjj” za wyrazy uznania, ale nie musisz pisać mojego nicka na kolanach . W sumie połaskotałeś moje ego….tak na marginesie komentatorze popełniasz kardynalne błędy ortograficzne , rzucasz nic nie wnoszące analogie do drobiu, motasz się i szamoczesz, czemu TO ma służyć? Uspokój skołatane nerwy,
   choćby……. “Nervosolem”… 😃

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.