Ośmiu sojuszników USA obserwowało test ogniowy udoskonalonej wersji systemu Patriot™

Patriot launcher systemu Patriot™, Raytheon Copyrights

Udoskonalenia technologiczne możliwe dzięki inwestycjom 14 państw – partnerów programu Patriot

Delegacje z ośmiu państw obserwowały test ogniowy najnowszej, udoskonalonej wersji systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot produkcji firmy Raytheon [NYSE: RTN]. Podczas testu, przeprowadzonego przez żołnierzy armii USA, dwa pociski przechwytujące systemu Patriot zostały wystrzelone przeciwko dwóm taktycznym pociskom balistycznym przy użyciu oprogramowania Post Deployment Build 8 (PDB-8).

– Powodzenie tego testu stanowi dowód opłacalności inwestycji dokonywanych przez 14 globalnych użytkowników systemu Patriot – powiedział Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obrony firmy Raytheon. – Dzięki ciągłym inwestycjom będziemy mogli kontynuować modernizacje i ulepszanie globalnych systemów Patriot tak, aby wyprzedzały one stale ewoluujące zagrożenia.

Wersja PDB-8 ma znaleźć się na służbie w armii USA i u innych partnerów Patriot do końca tego roku.

Oferuje ona:

 • Zwiększone możliwości przeciwko szerokiej gamie zagrożeń.
 • Ulepszoną zdolność identyfikacji „wróg-obcy”.
 • Zwiększone możliwości radarowego przeszukiwania przestrzeni.
 • Udoskonalona wersja komputera kierowania ogniem (Fire Solution Computer), który pozwala systemowi Patriot wykorzystać możliwości pocisków PAC-3 MSE.
 • Udoskonalony komputer kierowania bronią (Weapons Control Computer), który zapewnia nawet 50 procent większą moc obliczeniową dla nowych wersji oprogramowania, tak aby stawić czoła ewoluującym zagrożeniom.

 

Globalne rozwiązania Patriot firmy Raytheon to najnowocześniejsze taktyczne systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe na świecie, zapewniające ochronę przed całą gamą zaawansowanych zagrożeń, takich jak samoloty, taktyczne pociski balistyczne, pociski manewrujące i bezzałogowe statki powietrzne.

O Raytheon

Raytheon Company, której obroty w 2017 roku wyniosły 25 mld dolarów i która zatrudnia 64 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 95 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.

Patriot launcher systemu Patriot™, Raytheon Copyrights

Grono 14 państw – użytkowników systemu Patriot obejmuje:

 • Stany Zjednoczone
 • Holandię
 • Niemcy
 • Japonię
 • Izrael
 • Królestwo Arabii Saudyjskiej
 • Kuwejt
 • Tajwan
 • Grecję
 • Hiszpanię
 • Republikę Korei
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • Katar
 • Rumunię

 

WHITE SANDS MISSILE RANGE, Nowy Meksyk, 6 marca 2018 r.

6 thoughts on “Ośmiu sojuszników USA obserwowało test ogniowy udoskonalonej wersji systemu Patriot™

 • 7 marca 2018 o 05:04
  Permalink

  A jednak ta rakieta leci!

  Tylko dlaczego taka droga jest?

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 06:00
  Permalink

  W świetle możliwości przenoszenia broni jądrowej za pomocą dronów takie rakiety nie mają już sensu dla takiego kraju jak nasz. Czas SCUDÓW już przeminął dzisiaj nikt na powaznie nie zaatakuje czymś takim. Prędzej głowica na terenówkę i na przełaj – prościej, taniej i nie do przxechwycenia… Ale warto to kupić żeby mieć chociaż 3 baterie

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 10:46
  Permalink

  Różne fajne dane poparte jednostkowymi TESTAMI w czasie Pokoju na obiektach niebojowych. A jak przychodzi konfrontacja wirtualnej rzeczywistości parametrów z realnym teatrem (wciąż na szczęście teoretycznym) prawdziwej wojny jądrowej to skuteczność nawet na poziomie 90% niczego nie zmieni. Pozostałe 10% spadnie i zresetuje cywilizację do dnia zero i miejmy nadzieję że nie liczebnie do stanu zero. Rzeczywistość nie jest różowa i hasają wokół jednorożce ale niektórym się zdaje że budowanie obrony przed armagedonem ma sens i dzięki temu jednorożce różowe a może i kucyki się znów pojawią razem z frazesami i ideologiami jak to ludzie potrafią żyć w Pokoju (chyba przez że przez małe “p”) i dyskutować nie wymyślając kolejnych powodów do przywalenia temu drugiemu. Toż więcej sensu miała strategia odstraszania i ilość głowic mogąca nie tylko zrównać powierzchnię planety ale ją zwyczajnie rozpylić po układzie słonecznym niż żerowanie na podatnikach celem zapewnienia większego bezpieczeństwa. W przypadku armagedonu nie ma możliwości się zabezpieczyć. Po prostu nie. Można budować obronę przed klasyczną wojną, natarciem, środkami. Czas rakiet i dużych prędkości zmienił jednak wszystko. W przypadku wojny, takiej prawdziwej, przy ilości rakiet które zostaną użyte na jej początku, wszystkie te pieniądze, wyrzeczenia, to co poszło na podatki pójdzie w diabły w pierwszej godzinie. W XXI wieku, zdawać by si ę mogło że z poziomem wiedzy i świadomości powinniśmy przestać wierzyć w “garbate aniołki” a tymczasem niby to światli ludzie usiłują nam wmówić że jakieś rakiety (anty) obronią nas przed innymi i dlatego mamy płacić większe podatki (czasem ukryte).
  Budujmy obroną przed tym przed czym można się obronić. Patrioty czy inne antyrakietowe głupoty zostawmy ich budowniczym. Może w końcu przymierając głodem stwierdzą że praktyczniejsze jest zbudować obronę planetarną przed gruzem kosmicznym niż budować narzędzia armagedonu.
  I tak tak w kategoriach obrony Ojczyzny (jako że Świat, różowość, jednorożce nie istnieją) inwestujmy w obronę która ma sens i dbajmy o jak najlepsze relacje by nigdy nie trzeba było jej użyć, a nie żerujmy na zwykłych ludziach, stawiając ich przeciw sobie i dociskając podatkami, strasząc armagedonem i budując jego narzędzia.
  A tak realnie to kupienie Patriota czy tak zwanej “Wisły” uwali nas na równie długa jak nie na zawsze i nigdy już się nie podniesiemy z biedy. Z biedy bo to że fasady są kolorowe, drogi proste a drzewa w doniczkach nie zmienia tego że jesteśmy biedni. Wieloznacznie rozumując.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 15:06
  Permalink

  ……………………………….a Rosija łut’sze wsiech… ?

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 15:42
  Permalink

  Mam nadzieję że za parę lat,ceny złomu będą wzrastać! Jeśli Turcja wybiera S 400,a my nie wyciągamy wniosków z orędzia p.Prezydenta Putina, to zgodnie z tezą”Bogatemu nie zabronisz,a biedny nie ma co do sklepu wchodzić”,wspierajmy kompleks zbrojeniowy USA!

  Odpowiedz
 • 20 marca 2018 o 16:12
  Permalink

  O ile dobrze pamiętam , to Pan Putin wyraznie przedstawił możliwosci swych nowyt rakiet. Są niewykrywalne , a budowanie jakichkolwiek systemów obrony , jest w tej sytuacji bezsensowne.

  Szkoda nafty , jak mówią starożytni , Rosjanie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.