Soft Power

Oskarżający Rosję w Syrii prawdopodobnie ujawniają własne zbrodnie?

Фото: Вячеслава Степанова, Дмитрия Чистопрудова) 18.08.2015 Летная подготовка экипажей многофункциональных истребителей Су-30СМ ВКС России на авиабазе Домна (Забайкальский кр.) доступ по лицензии Creative Commons Attribution 4.0 Минобороны России

Tego trzeba było się spodziewać, Rosja nie ma dobrej prasy na Zachodzie, ponieważ inaczej rządy państw zachodnich straciłyby twarz wobec własnych obywateli. Pokazywanie obiektywnych faktów dotyczących Rosji, zwłaszcza w kontekście takich kwestii jak katastrofa humanitarna w Donbasie, której zapobiegła Rosja, czy też obecna próba stabilizacji części syryjskiego terytorium – jest dla tych ludzi niewygodne, ponieważ obnaża ich grzechy. Dotychczasowa polityka części państw Zachodnich w Syrii doprowadziła do wzmocnienia ugrupowań terrorystycznych prowadzących w tym kraju wojnę już na zasadzie – każdy przeciwko każdemu, nikt nie jest w stanie tego chaosu już kontrolować. Co więcej nie da się w nim nawet rozeznać, Amerykanie ponieśli porażkę w próbie wietnamizacji tego konfliktu, “ich” rebelianci albo przechodzą na stronę terrorystów, albo oddają im broń. Tam nie ma łatwych odpowiedzi, co więcej – tam nie ma jednoznacznych odpowiedzi na stawiane pytania. Syria to chaos, w której dzisiaj tylko rosyjska misja jest ostoją cywilizacji.

Rosjanie nie twierdzą, że prezydent Baszar al-Asad jest aniołem pokoju lub wybitnym krzewicielem praw człowieka. Rosjanie podchodzą do problemu pragmatycznie – jest legalny rząd syryjski, który jest jedyną alternatywą w Syrii wobec panującego tam chaosu. Wymaga jednak pewnego wsparcia. Dlatego wspieranie legalnego rządu jest opłacalne, zwłaszcza że – nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że ten rząd, czy też w jego imieniu popełniano zbrodnie (co w kilku przypadkach zostało udowodnione) – to są tam inni popełniający jeszcze większe zbrodnie, o wiele groźniejsi od niego i to jest sprawa syryjskich rozliczeń po wojnie, na razie chodzi o to żeby zatrzymać zabijanie! Natomiast Amerykanie także zachowywali się dwuznacznie podczas okupacji Iraku, wystarczy przypomnieć system prześladowania, torturowania i poniżania ludzi z więzienia w Abu-Ghraib. To nie jest region świata, gdzie fruwają gołąbki pokoju, a zainteresowani jego stabilizacją czytają miejscowym wiersze o miłości. Chodzi o to, że rząd prezydenta Al-Asada stwarza poważną szansę na stabilizację, przynajmniej części terytorium Syrii, co w dzisiejszych warunkach ma kolosalne znaczenie przede wszystkim dla mieszkających tam ludzi. Kierując się ich interesem, należy uznać wszelkie działania Federacji Rosyjskiej w Syrii za uzasadnione i konieczne, ponieważ jak do tej pory nikt się nie odważył tam wejść, zrobili to dopiero Rosjanie.

Nie podoba się to niektórym państwom Zachodnim, które cynicznie oskarżają Rosję o rzekome bombardowanie celów związanych z „ich” bojownikami o jak wiadomo „wolność, demokrację, prawa człowieka, kobiet i wiadomo gender”. Tymczasem już sama konstrukcja tych oskarżeń jest ciekawa, ponieważ zdarzyły się one natychmiast po rosyjskich działaniach militarnych. Skąd niektóre państwa zachodnie wiedziały co znajduje się w konkretnych lokalizacjach i dlaczego syryjski i rosyjski wywiad twierdzą, że były to punkty węzłowe dla podsystemów zarządzania, logistyki i dowodzenia organizacji terrorystycznych w konkretnym regionie? Przyjmując nawet, że gdzieś Rosjanie mogli się pomylić – bo to jest przecież możliwe, w końcu Amerykanie się także nie raz mylili bombardując np. domy w trakcie przyjęć weselnych w Pakistanie i Afganistanie – to przecież Turcy celowo bombardowali Kurdów i jakoś rządu w Ankarze nikt nie upominał? Czyżby sojusznik z NATO mógł zabijać sojuszników w walce przeciwko terrorystom? Innymi słowy czy natowskie bomby są milej widziane niż rosyjskie? Tu nie ma miejsca na hipokryzję, to jesteśmy winni mieszkańcom Syrii. Dzisiaj skrzydła doskonałych rosyjskich samolotów nad syryjskimi pustyniami, to są skrzydła wolności, przynoszące pokój. Uwaga – wypadki zawsze się zdarzają, lotnictwo nigdzie nie jest doskonałe, aczkolwiek w tym przypadku należy spodziewać się bardziej prowokacji nagrywanych w studiach telewizyjnych niż realnych błędów rosyjskich pilotów. Były już takie przypadki fałszowania scen batalistycznych dla wyłudzenia uwagi opinii publicznej.

Tymczasem prawda o tych nagłych oskarżeniach, których nasilenie jest niewspółmierne do rosyjskich akcji może być zupełnie inna, otóż prawdopodobnie oskarżający Rosję w Syrii prawdopodobnie ujawniają w ten sposób własne zbrodnie, od razu starając się o ich przypisanie na konto Federacji Rosyjskiej.

Mamy bowiem do czynienia z nową sytuacją, pierwszy raz od bardzo dawna, bo od czasów wojny w Wietnamie, wojska a przede wszystkim lotnictwo państw zachodnich i Federacji Rosyjskiej operują na jednym Teatrze Działań Wojennych. Przy czym trzeba mieć świadomość, że legalne są tylko działania Federacji Rosyjskiej jeżeli chodzi o terytorium syryjskie. Bombardowania i inne działania państw trzecich na terytorium Syrii, która ma legalny rząd i jest uznawana jako państwo członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych – są w świetle prawa międzynarodowego pogwałceniem suwerenności terytorialnej państwa syryjskiego. To musi być bardzo dyskomfortowe dla Zachodu, który przecież jak wszyscy wiemy z okresu bombardowania Belgradu i innych serbskich miast – zawsze działa “dla dobra” i w interesie “pokoju”.

W interesie wszystkich jest przynajmniej fundamentalne porozumienie się stron, tak, żeby nawzajem nie wkraczały w swoje bezpośrednie strefy oddziaływania, jednak dla Zachodu w praktyce oznacza to konieczność uznania nietykalności legalnego rządu w Damaszku, co jest sprzeczne z filozofią co najmniej części państw zachodnich w tym konflikcie. Ten problem jest jednoznaczny i może być przyczyną jakichś prowokacji.

Generalnie sytuacja wymaga unormowania sytuacji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, dzięki czemu ludność cywilna byłaby chociaż w części chroniona. W tym przypadku dzięki stabilizacyjnemu wpływowi na sytuację Federacji Rosyjskiej, której obecność w regionie wymusiła zupełnie nowe standardy zachowania – zwłaszcza na zachodnich wojskowych i ich poplecznikach. Mówiąc wprost jak ktoś nie zrozumiał – zbrojenie i wspieranie organizacji terrorystycznych przez Zachód i jego popleczników z regionu będzie o wiele trudniejsze.

Obecność rosyjska w Syrii, to nadzieja dla świata na pokój, ale zarazem wielkie ryzyko i wyzwanie, ponieważ Zachód, a zwłaszcza USA muszą zrozumieć, że nie pełnią przewodniej roli, już pokazali co potrafią, oto właśnie widzimy falę imigrantów wzbudzoną przez ich dzieło tam – przez okna naszych domów tutaj! Natomiast Rosjanom jak zawsze w historii przyszło ratować świat w pojedynkę.

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]

32 komentarze

 1. Wierny_czytelnik

  Tak to było widoczne, jeszcze Rosjanie nie zdążyli zbombardować a już CNN pokazywało zdjęcia dzieci wyjmowanych z ruin bombardowanych domów 🙂 Wniosek – Amerykanie sami coś zbombardowali a teraz zwalają na Rosjan. Jak to dobrze, że są Rosjanie i jest Putin – będzie ktoś winny. A oni dronami będą wprowadzać demokrację i prawa człowieka 🙂

 2. Światowy żandarm USA dogorywa,najlepszą obroną jest atak,oczernianie Rosji to polska specyjalność ,a gdzie w nagrodę jest gaz łupkowy,zniesienie wiz,kontrakty w Iraku i wieczna przyjażń z neobanderowską Ukrainą.Obudż się Polsko!!!

  • Polska prasa fałszuje sytuację : z jednej strony jest Bachar el-Assad, z drugiej Daesh i nie ma żadnej sensownej opozycji syryjskiej do Bachar el-Assad ; tą wyimaginowaną opozycją są sami Amerykanie i Saudyjczycy oraz być może prezydent Francji (ale już nie większość Francuzów)

   • @meister ujal tematyke w doskonaly sposob !!!
    Takich bardzo niewielu znawcow Bliskiego Wschodu i Syrii w szczegolnosci np.pan Michael Lueders i np. pan Toedderhofer mowia od bardzo dawna, ze Syrii bez B.el Assad nie da sie przywrocic pokoju i juz wogole syruktury panstwowej …nie ma tam zadnej opozycji, zadnego planu a i ludzie, ktorzy zyli w Syrii twierdza, ze ten “rozklad” panstwa to tylko przez wujka zza oceanu i przez jego poplecznikow Arabie S., a to ta A.S niespokojny duch w calym regionie, uzbrojona po zeby supernowoczesna bronia, ktora wedruje natychmiast do islamskiego panstwa , mowi sie ustami intelekualistow: przerwac dostawy broni np.tylko z Niemiec do Arabii S. ucila by wojna nawet moze i zupelnie, np.wylaczenie satelitarnych polaczen na porozumiewanie sie komorkami i GPS na tydzien zakonczylo by te bestalskie akcje, mozna by w tym czasie poslac pokojowe sily ONZ …
    Postac B.el Assada jest po tych 4 latach b. sprzeczna, ale bronil on porzadku w ichniej mentalnosci jsk potrafil, nikt mu nie pomagal, choc o pomic prosil i nawet blagal !!!!A. Niemcy mu gaz (serin, fosfor na bron chemiczna …niby do produkji pasty do zebow ¿¿¿¿ w wielkich ilosciach sprzedawali ) i inny wojenny arsenal !!! W tym samym czasie arsenal, na ktory wogole brakowalo miejsca do “zaparkowania” do Arabii S. , co to za dyrdymaly ?
    Syria z uwagi na przyjazn z Rosja i Iranem byla latami izolowana, pozbawiana technologii i surowcow, oraz wolnej wymiany handlowej…obywatele Syrii mieli kompletna wolnisc wyznania i tsk zyly tam diaspory wszystkuch religii i to w pokoju , wszyscy ludzie mogli sie ksztalcic, Syryjczycy dzieki Addadowi maja bardzo dobre wyksztalcenie i zawodowe ( rzemioslo ns b.wysokim poziomie), ogolne i wyzsze w b.wielu dyscyplinach na swiatowym poziomie i to kobiety i mezczyzni , komu niby to zawdzieczaja … brakowalo tego “rozmachu” swiatowego, tamowanego przez wujka zza oceanu , normalni obywatele Syrii cenili B.el Alassada , ze utrzymywal pokoj i rownouprawnienie, wybrali go a teraz na gruzach i w otoczeniu rozkladajacych sie trupow jak maja zyc, a wujek ani mysli I’m pomoc ani gospodsrczo ani przyjmujac uchodzcow …nawet nie wiem, czy Syryjczycy chcieli by przejecia kultury “zachodu” …cos wydaje mi sie, ze woleli by swoj wlasny rozwoj no i odblokowania Iranu, wtedy gosodarczo mogli by dojsc do rozkwitu , temu wujkowi za te destabilizacje Bliskiego Wschodu to zdaje sie jeszcze sie dobrze dostanie

   • Za takiego prezydenta to po malu zaczynaja sie Francuzi wstydzic…

  • Tak jest ! Kupa smiechu z przewaga kupy !!!

 3. Tytuł w dzisejszej Wybiórczej,W co gra Putin? Moja odpowiedż,z wami w kulki,bo do szachów trzeba mądrego przeciwnika!!!

 4. Re @ Włodek. Polska przestała istnieć! To Ty się OBUDŹ!
  Z niemiecką precyzją – Magdalena Ziętek-Wielomska – transmisja na żywo
  https://www.youtube.com/watch?v=lg7-z4onB0k&feature=youtu.be

  Nadawane na żywo 26.09.2015

 5. “Dobry terrorysta to martwy terrorysta.” .
  Gradacja odcieni terrorystów, którą wymyślili panowie liberałowie, to szczyt cynizmu. Dzięki bogu nadszedł czas kiedy można po prostu nie zwracać uwagi na wycie panów liberałów.
  08.08.08 – jeden w jeden.
  Do jakiego stopnia trzeba nie szanować własnych obywateli, aby stale sprzedawać to gó-o, w absolutnej pewności, że tzw. opinia publiczna będzie łykać to wszystko z przyjemnością.
  P.S.
  Przy okazji dzisiaj amerykanie zbombardowali szpital w afgańskim Kunduz. I żadnego wycia, a tylko suche stwierdzenie faktu. Pomyłka, zdarza się, nic się nie stało. Liberałowie.

 6. Bardzo mądre i rzeczowe komentarze popieram .

 7. Cenzura mocno działa na OBSRYWATORZE POLITYCNYM….

  ? O CO PANU CHODZI ? WEB/ JÓZ./

 8. Chcialabym powiedziec, ze oskarzajacy Rosje w Syrii, ujawniaja wlasne zbrodnie, wyjdzie szydlo z worka,wyjdzie…
  A ile to osob juz zmarlo 250.000 ? Przynajmniej , tak mowia specjalisci ma umrzec conajmniej 1mln jeszcze, by zspanowal tam spokoj ,
  Demokraci i humanisci z bozej laski robia na swiecie takie apokalipsy, a wieczor siedza sobie przed TV , pija spokojnie Whyski i ogladaja bonanze …

 9. Obama podobno stwierdził, że interwencja rosyjska w Syrii wepchnie ją w bagno. Czyli należy domniemywać z tej dogłębnej oceny, że do tej pory to kraj mlekiem i miodem płynący. Gdyby media w demokratycznych krajach były obiektywne, ludzie nie mający nic do zaoferowania swoim społeczeństwom dawno wylądowali by na zielonej trawce pasąc swoje krówki.

  • A przepraszam nie doczytałem wypowiedzi Obamy, to podobno Rosja utknie w Syrii jak w bagnie. Czyli należy to odczytywać jako zapowiedź dobrze znanych działań z przeszłości a polegających na wspieraniu sprzętem wojskowym państwa islamskiego.

   • tylko że takie pojedynki rosja, chiny kontra ameryka, per procura, już mieliśmy. w korei i wietnamie. wynik jest znany. tak że obama też powinien uważać…

 10. Emilu,lektorka tak ładna jak mądra,jeśli Niemcy takie silne ,to dlaczego nie uchroniły się od amerykańskich podsłuchów,z resztą się zgadzam.Pozdrawiam.

  • Cesarzowa czuje sie zadszczycona, ze ja wujek zza oceanu podsluchuje, ze ona taka wazna, by ja podsluchiwac , ona jest z “ostzone” /ze wschodniej strefy / i wogole kariera Nikodema Dyzmy lub w/g humoresek Show’s -” Jak redagowalem dziennik w …Tennesie (?)” lub cos w tym guscie ….przestana ja podsluchiwac i sie nia zajmowac umrze ona w ciagu tygodnia z braku adrenaliny w obiegu krwi ….

   • Eratta: chodzi o humoreski Marka Twen’a i te szczegolna “Jak redagowalem dziennik w …Tennessie (? ), czy cos w tym guscie czytalam moze i 5 razy ale 100 lat temu, tyle tu atrakcji z tymi wojnami i uchodzcamii, ze misie juz zaczyna kickac …

 11. Chińskie samoloty mają dołączyć do nalotów w Syrii! Rosja zyskuje też irackią bazę lotniczą (do startu samolotów – do dalszych bombardowań)!
  Russia’s military intervention in Syria has expanded radically in two directions. debkafile’s military and intelligence sources report that China sent word to Moscow Friday, Oct. 2, that J-15 fighter bombers would shortly join the Russian air campaign that was launched Wednesday, Sept. 30. Baghdad has moreover offered Moscow an air base for targeting the Islamic State now occupying large swathes of Iraqi territory
  Russia’s military intervention in Syria has five additional participants: China, Iran, Iraq, Syria and Hizballah.

  http://osnetdaily.com/2015/10/chinese-warplanes-join-air-strikes-in-syria-as-russia-gains-iraqi-air-base/

  • No wreszcie Chiny sie ruszyly, nieruchliwe ale sprawiedliwe, jakby tak Irak poprosil o pomoc FR i Chiny to wiadomo by bylo wujek zza oceanu musi zabrac swoje zabawki i zwiewac do domu, poki czas…bo ich tam wywioza z nogami do przodu ..

 12. Media światowe są zakłamane z założenia i w rekach tych, którzy rządzą światem, albo im się tak wydaje.

  Dlatego bomby amerykańskie czy francuskie zabijają ludzi w Syrii czy Iraku – dla DEMOKRACJI, a rosyjskie – dla DYKTATURY.

  Giną ludzie, Ci co nie uciekli z rejonu wojny – a tu zwykła cyniczna propaganda.

  Straszne!

 13. Informacja z dnia wczorajszego,zamieszczono na “pewnym”
  portalu(nie wymieniam z “nazwiska”). Dzień jak co dzień.
  “19 osób zginęło, a 37 zostało rannych wskutek omyłkowego zbombardowania w Afganistanie szpitala prowadzonego przez organizację Lekarze bez Granic (MSF). Dowódca wojsk USA gen. John Campbell przeprosił za atak.

  Przeprosił “za atak”, i jest cool!! Jajcarz! 🙁

 14. Postawa Turcji,Saudyjczyków,Usa, pokazuje kto finansuje to bydło.

 15. Rosjanie koszą równo,a kto mniej lub bardziej umiarkowany opozycjonista,niech się martwią przydupasy z Wybiórczej!!!

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.