Opozycja musi sobie uświadomić jedną prostą rzecz…

GRAF. RED.Opozycja musi sobie uświadomić jedną prostą rzecz. Już nawet nie chodzi o to, że musi się zjednoczyć, jeżeli chce wygrać wybory. To jest oczywistą oczywistością, której nikt nie podważa. Po tym, co rządzący robią w państwie, widać że będą robić jeszcze więcej i będą zmierzać w kierunku zmiany paradygmatu państwa przynajmniej formalnie neoliberalnego, na coś co często określają republikanizmem. Jeżeli opozycja chce w ogóle to przetrwać – musi się zjednoczyć, już nie ma co myśleć o zwycięstwie. Zmiany ordynacji wyborczej w samorządach mają charakter totalny, jeżeli dojdzie do wyboru w pierwszej turze, to będzie plebiscyt. Proszę się zastanowić, jak przy naszej ordynacji wyborczej, silnie wspierającej pierwszy najwyższy wynik – będą wyglądały wyniki? Jeżeli opozycja rozdzieli się na 2 lub 3 obozy, to miejsce 1 – najbardziej premiowane prawie wszędzie weźmie partia rządząca. Tego mechanizmu nie da się oszukać, więc albo będzie jeden kandydat całej opozycji na Wójta, Burmistrza, Prezydenta Miasta, albo to stanowisko obejmie kandydat partii rządzącej. Dokładnie tak będzie i to na terenie całego kraju.

W polityce najskuteczniejsze są zawsze najprostsze, najbardziej prymitywne i najbardziej bezwzględne chwyty. Ludzie pójdą i zagłosują, ordynacja zrobi swoje. W wielu miastach, jak i powiatach będzie tak, że dotychczasowi włodarze czują za punkt honoru udzielenie poparcia swojemu następcy. Jest to jedyny sposób na to, żeby zabezpieczyć status quo, czyli nie dopuścić do przejęcia władzy przez rządzących. Nie ma innego sposobu, niż blokowanie się.

Ponieważ zarówno rządzący jak i opozycja wiedzą dokładnie to, co wyżej napisaliśmy, a nawet więcej, ponieważ mają dostęp do specjalnie zamawianych sondaży, które potrafią przeliczać automatycznie na mandaty. Będzie rzeźnia. Po prostu rządzący mają za swój punkt numer 1 – spowodować, wszelkimi metodami, żeby opozycja się nie zjednoczyła. Jeżeli się zjednoczy, żeby wyłamał się chociaż jeden podmiot naszej sceny politycznej, ponieważ to przy przeliczaniu głosów od razu ich premiuje. W praktyce oznacza to dla opozycji, że powinna się zjednoczyć w imię zasady – wspólnego wroga, bo nie ma innego sposobu, niż wskazanie celu nadrzędnego. Różnice programowo-ideowo-personalne, pomiędzy poszczególnymi partiami i ruchami są tak duże, że nie da się tego wszystkiego połączyć na zasadach myślenia pozytywnego. Tylko myślenie negatywne i motywowanie się chęcią uniknięcia przegranej i zniknięcia ze sceny politycznej, może przełożyć się na dobry wynik.

O ile o programy nikt rozsądny się nie będzie spierał, bo takie bzdury po prostu nie interesują większości naszych polityków, to jeżeli chodzi o kwestie personalne, to mamy problem. Liderów jest wielu i to im odpowiada, ponieważ mogą sami napędzać motorykę sceny politycznej, zajmując się sobą. Jeżeli zaś mieliby wyłonić jednego lidera – lub liderkę, to jest po prostu niemożliwe w tej konfiguracji personalnej i pan prezes o tym doskonale wie. Warto zauważyć, że PiS właśnie tym się różni od opozycji, że on ma pana prezesa, którego największą zaletą jest jego niekwestionowany w tym środowisku autorytet. Ten autorytet jest zwiększany przez autorytet pewnego duchownego. Proszę nigdy nie lekceważyć siły tych środowisk, to potęga. Na lewicy już takiej osoby nie ma. Platforma Obywatelska ma pana Tuska, ale jego powrót będzie problemem dla tego środowiska, ponieważ dojdzie do kolejnych podziałów, chyba że się porozumieją? Dzisiaj nie ma osoby, która mogłaby być liderem opozycji. Wybranie kogoś bez charyzmy, skaże cały projekt na wygaszenie i rozmycie, ponieważ wyłonienie lidera musi oznaczać przyjęcie jego narracji, czyli podporządkowanie się wszystkich innych osób.

Właśnie tak powstało kiedyś SLD,  proszę sobie przypomnieć ile tam wchodziło środowisk! Podobnie stworzono Platformę Obywatelską. Jest to jedyny sposób na to, żeby działać. Oczywiście liderów może być kilku, ale spory pana Milera z panem Kwaśniewski, czy to jak do jedynowładztwa z trzech liderów PO – doszedł pan Tusk, pokazują że liczy się tylko jeden lider, zdolny do zdominowania całego układu. To w PRL-u była Rada Państwa, już w Rzymie triumwirat skończył się wojną domową.

Co jest w tym wszystkim naprawdę najśmieszniejsze, nie ma żadnych realnych rozmów o zjednoczeniu, połączeniu potencjałów. Nic się w tym kierunku nie dzieje, a to oznacza, że jesteśmy w sytuacji po prostu śmiesznej. Wystarczy popatrzeć na kalendarz, każdy ruch w polityce w kontekście kampanii wyborczej to kwartał lub pół roku! Poza tym samo budowanie wizerunku wymaga czasu, z każdym dniem tracą. Z każdym dniem umacniają jedynowładztwo Prawa i Sprawiedliwości.

23 myśli na temat “Opozycja musi sobie uświadomić jedną prostą rzecz…

 • 13 kwietnia 2017 o 04:50
  Permalink

  Macondo.

  Żyjemy w Republice Macondo, gdzie obowiązuje MAGIA.

  I wszystko jasne.

  I tylko Misiewicza żal.

  Ma dziś co prawda PROSIĆ o LASKĘ Prezesa.

  Zobaczymy.

  Macondo.

  Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 05:46
  Permalink

  Zjednoczenie się na scenie politycznej jest dzisiaj naprawdę niemożliwe

  Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 05:55
  Permalink

  Tusk siłą inercji będzie liderem całej opozycji, to wielkie marzenie prezesa – wygrać z Tuskiem, on potrzebuje Tuska jak powietrza

  Odpowiedz
  • 13 kwietnia 2017 o 06:22
   Permalink

   @Straz_graniczna…tez mysle w ten “desen” …….., spiewala kiedys Kalina Jedrusik ” Z kim bedzie ci tak zle, jak ze mna”, z kim bedzie mial tak zle prezes, jak z Tuskiem ? Z nikim…a tak wyprofiluje sie na Tusku na “rycerza bez skazy”……

   Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 06:14
  Permalink

  Hmmm……chyba to duch czasu takie zatomizowane “pole polityczne”. oko w oko to samo we Francji, jest X opozycyjnych partii, ktore sa do cna ze soba sklocone, nie ma mowy o zjednoczeniu sie w jakis silny front narodowy, nie ma mowy, jest jednak nieco inna ordynacja wyborcza, w mojej ocenie bardziej demokratyczna i pozwala na rozne wizje i programy… czy w Polsce partie opozycyjne roznia sie diametralnie programami ? Jest parcie do wladzy, by zabezpieczyc sobie swietne dochody a pota tym…co jest, bo ja nie wiem……a moze tak “trza” rzucic ordynacje wyborcza przejeta z Niemiec, ktore sa panstwem federalnym i przejac model francuski ordynacji wyborczej, ktora mentanie i z uwagi na realia i tradycje panstwa centralistycznego lepiej by do Polski pasowala……nie wszystko zloto, co sie swieci, tak jest tez z germanistyczyzna, czesto to zwykle g*wno, polyskujace tylko z oddali…..

  Odpowiedz
  • 13 kwietnia 2017 o 10:25
   Permalink

   Co też ‘krolowa’ pisze? Nie wystarczy jeden Front Narodowy???
   Przy okazji zapytam – odkąd,skąd u ‘krolowej” inklinacje w stronę
   ruchu narodowego (nacjonalizmu)? 🙂 We Francji wystarczy p.Maryna
   czyli, kompromis nieco zgniły – dlatego że na bezrybiu i rak ryba…………..

   Odpowiedz
   • 14 kwietnia 2017 o 03:17
    Permalink

    @krzyk58. ..skad moje inklinacje w strone ruchu narodowego.. z natury prosze komentatora, z natury…utworzono 22 lipca w 1944 roku w Lubinie P.K W.N. -” POLSKI KOMITET WYZWOLENIA NARODOWEGO….na wzor francuskiego, bez takiego gremium mozna sie samemu zatracic…….czesto to koniecznosc, bo sensu zreszta…m

    Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 06:37
  Permalink

  Czarno to widzę, jaka władza taka opozycja! Jedyna szansa to 100 Misiewiczow,i dalsza kompromitacją wokół Smoleńska i niestety zła sytuacja gospodarcza!Wtedy wybiorą “konia”cudotwórcę!

  Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 07:16
  Permalink

  Apeluję do młodych Polaków. Uciekajcie stąd jak najprędzej. Nauczcie się obcych języków i urządzajcie się w innych krajach. Tu nigdy nie będzie bezpiecznie sprawiedliwie i dostatnio. To Ziemia Przeklęta która od wieków targana była wojnami, rewoltami, nędzą niewolnictwem i niesprawiedliwością. Nic nie wskazuje na to aby rozpoczęty w 1980 roku proces upadku naszej państwowości miał się odwrócić. My starsi tu jakoś dożyjemy, ale Waszego młodego życia szkoda na życie w takim miejscu i takim otoczeniu.

  Odpowiedz
  • 13 kwietnia 2017 o 10:36
   Permalink

   Pan z premedytacją, nawołujesz do przyśpieszenia koła historii, 🙂
   Wszak o to chodzi – dlatego ze w tym szaleństwie…………………..
   jeden ze znanych (azjatyckich) polityków nieopatrznie,nie tak dawno
   powiedział,iż xxxxpolonia w roku 2050 będzie – ho,ho,ho, a może
   i więcej. Dlatego po 89′ jest, jak jest – dziwię się że tak szanowany kom.
   jak @Pozorovatel pisze bzdury do kwadratu.
   TO OD ZAWSZE ZIEMIA OBIECANA. …..tu spocznij………………………..

   Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 08:50
  Permalink

  Fejkowe wiadomości okraszone chamskim, knajackim językiem, którego kwintesencją jest bezsensowne szydzenie i obrażanie określonych osób. Oto paliwo dla totalnej opozycji.(…) Ktoś mądry kiedyś powiedział – na kłamstwie można daleko zajść, ale wrócić jest strasznie ciężko. Nie wiem, czy totalna opozycja i media salonowe mają tego świadomość. No chyba, że w tym “szaleństwie” upatrują metodę. Wszak największe nawet kłamstwo, powtarzane odpowiednio długo i z odpowiednią intensywnością, ostatecznie dla wielu staje się prawdą…
  http://niewygodne.info.pl/artykul8/03706-Klamal-Tusk-klamia-jego-wyznawcy.htm

  Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 10:20
  Permalink

  Gdy fetowano karnawał, gdy pokazywano brudne paluchy w literę V i gdy śpiewano “żeby Polska…., nikt nie zapytał, jaka? Inni /CIA, Mossad/ już wtedy wiedzieli jaka ona będzie. I powstała Polska Misiewiczów z Rydzykiem na pierwszym planie.

  Odpowiedz
  • 13 kwietnia 2017 o 12:27
   Permalink

   Eee tam, Rydzyka ,bodaj-by, jest dużo gorzej! Powstała, Kwaśniewskiego – Michnika…
   NIESTETY!!! I “z tym” musimy coś zrobić…

   Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 14:46
  Permalink

  Sytacja polityczna opozycji jest berdzo dobra poniewaz PiS postanowil dobrowolnie oddac wladze. Dlaczego? Najpierw przypomnienie. PRL i PZPR trwaly tak dugo jak byly pod “parasolem eonomicznym” wschodniego sasiada znanegojako jako Zwiazek Sowiecki (ZSRR). Dzisiaj i w najblizszej przyszlosci hegemonem ekonomicznym w calej Europie sa Niemcy i to one beda mialy njawiekszy wplyw na to kto i jak bedzie rzadzil w krajach europejskich. Podczas wizyty w Warszawie Merkel zapraszajac wybranych przywodcow partyjnych do niemieckiej ambasady jednoznacznie wskazala koga “obstawia” w nastepnych wyborach w Polsce.

  Odpowiedz
  • 13 kwietnia 2017 o 16:03
   Permalink

   Mikołaju, a co będzie jeśli Merkel nie wybiorą, jeszcze parę zamachów i twój komentarz do niczego!Pozdro.

   Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 18:10
  Permalink

  Do Wlodek
  Kiedy mowie Merkel to mam na mysli grupe osob, ktora kontroluje I polityke I ekonomie niemiecka. Czy za dwa lata bedzie Merkel I czy inny polityk niemiecki nie ma wplywy na fakt, ze ptega ekonomiczna w tej czesci Swiata beda Niemcy. Ogromny postep w krajach Europy Wschodniej w ostatnim dziesiecioleciu byl w duzej mierze za niemnieckie pieniadze. PO bylo pro-nimieckie wiec pieniedzy bylo duzo. Te pieniadze nie dawla Merkel osobiscie tylko niemiecka finansiera. Tych pieniedzy bedzie mniej ale beda. PiS gra tak jak by nie pamietal przyslowia ” nie gryzie sie reki, ktora karmi”. Wlaczy z Federacja Rosyjska, walczy z Niemcami I cos bredzi, ze z takimi panstwami jak Rumunia I Corwacja stworzy cos …. co? Ekonomicznie to moze byc tylko druga Albania z czasow PRL-u.

  Odpowiedz
  • 13 kwietnia 2017 o 19:23
   Permalink

   @Mikołaj. Niezwykle filantropijna wobec Mitteleuropy jest “niemiecka finansjera”,dzielny wojak Szwejk zwykł był w podobnych okolicznościach przyrody mawiać: nachalne i zuchwałe są te….
   panny. 🙂

   Odpowiedz
  • 13 kwietnia 2017 o 20:44
   Permalink

   Mikołaju, pełna zgoda”Eto wsio ryba”,a rybakiem jest Kapitał,on ustala zasady gry!Dlatego wobec PIS i PO używam słów “dżuma i cholera”.P Morawiecki chce ukrócić szarą strefę i chce wszystkie wypłaty dla ludzi poprzez konta, a w rzeczywistości ludzie będą musieli zakładać konta ,czyli zwiększą zyski banksterom!

   Odpowiedz
  • 14 kwietnia 2017 o 03:07
   Permalink

   @Mikolaj…..niestety, z przykroscia stwierdzam, ze Polska jest celujaca w budowie palacow z piasku….zawsze chce miec cos zupelnie nierealnego, co gorsza, czesto sama nie wie, co by chciala miec..robi to i to, choc zyczy sobie cos zupelnie innego, taki dziwny fenomen.. ..te obecne mamrotania o stworzeniu czegos tam z Rumunia i z Chorwacja sa absolutnie w tym guscie… pomijajac te.kwestie, ze Rumunia i Chorwacja szukaja same scislejszej wspolpracy z “czystym” zachodem, maja tak olbrzymie niedobory ogolne i szczegolne i to w kazdej dziedzinie…mozna nawet mowic o skrajnej nedzy w w/w panstwach, cala ex-Jugoslavia jest mentalnie i ekonomicznie w tragicznym stanie i pilnie potrzebuje wzmozonej pomocy….prawie cala populacja Chorwacji wyemigrowala zachlebem do Niemiec, pozostali schorowani seniorzy i dzieciarnia, serce sie kraje widzac takie scenaria…Rumunia jest pieknym i bardzo zacofanym krajem, po dlugiej okupacji i kolonizacji Imerium Osmanskiego tkwi w takiej specyficznej sytuacji, min.z tegoz to powodu nie udalo sie jej polapac mimo mecenatu Zw.Radz., obecnie rozdzieraja to panstwo i jego zasoby rozni “inwestorzy”….mysle sobie nawet tak wulgarnie formulujac co moze miec Polska z Chorwacja i Rumunia wspolnego ? Co ma piernik do wiatraka……takie tam peregrynacje myslowe prezesa, lapanie motyli na lace i to “golymi rekoma”…..

   Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 21:03
  Permalink

  Do krzyk58
  Merkel (niemcy) nie zaprosila do niemieckiej ambasady ani KOD-u ani .Nowoczesnej. Mysle, ze KOD i .Nowoczesna zostaly stworzone przez “kogos” aby podkopywacac PiS bo ten ktos liczyl, ze PO pod rzadami Schetyny szybko sie skonczczy jako wielki gracz na arenie Polski. Tyle, ze zyjemy w nieprzywidywalnych czasach nie tylko tutaj w Polsce I Europie ale I na calym globie ziemskim. Dlatego tak trudno celnie przewidywac przyszlosc. Ale sa pewne elementy ktore nie beda ulegaly zmianom: ptega ekonomiczna Niemiec, Chin I USA oraz potega militarna USA I Federacji Rosyjskiej. Nie wiemy jak zostana ustalone relacje miedzy tymi potegami ale zleznosci ekonomiczne w Europie beda takie jakie sa dzisiaj: Niemcy – pany, Polska I inne kraje Wschodniej Europy – poddani (ekonomicznie). A to musi przekladac sie na relacje “polityczne”. Jestem przekonany, ze Niemcy wykorzestaja przeogromna przewage ekonomiczna aby zapewnic sobie wzgledny spokoj “plityczny”. Jak sie “utrzymuje” ponad pol Europy I patrzy na wynik 27:1 to latwo wymyslec powiedzenie ” nie bedzie Polak plul nam w tewarz”.

  Odpowiedz
 • 13 kwietnia 2017 o 22:19
  Permalink

  Kiedy padl na swiecie socjalizm to szybko okazalo sie, ze sypie sie i kapitalizm. Kapitalizm to taki system gdzie niewielka grupa zyje z wyzysku wiekszej grupy. Jakies 30 lat temu zaczelo brakowac tych do wyzyskiwania w dobrze rozwinietych krajach |Europy Zachodniej a zwkascza USA. Globalizacja byla zbawieniem – mozna bylo zaprzec do pol-niewolniczej pracy na rzecz mieszkancow bogatych panstw Europy Zachodniej i USA milony ludzi z takich krajow jak Chiny, Malezja, Filipiny, Indie, Pakistan, Bangladesz, itp. Przystepujac do UE my tez stalismy sie beneficientami (korzystalismy) z tego “wyzysku”. Tyle, ze po pewnym czasie te strzyzone kraje zaczely domagac sie coraz wiekszej zaplaty, nie tyle myslac o pracownikach co o kasach panstwa. I tutaj jest poczatek problemu: aby pokryc te nowe koszty najpierw USA (np. zakupy wszystkiego z Chin)a potem UE zaczely drukowac pieniadze na potege. Tych pieniedzy dzisiaj jest tak duzo, ze nie bardzo widomo jaka one maja wartosc. I to jest problem, ktorego wszyscy wielcy tego Swiata nie wiedza jak rozwiazac. Wielcy tego Swiata to USA, Chiny, UE, Rosja, Japinia i Indie.

  Odpowiedz
  • 14 kwietnia 2017 o 02:16
   Permalink

   @Mikolaj….. glowna teza rozwoju spoleczenstw zgadza sie, niesamowita, patologiczna chciwosc kapitalu szukala nowych drog nie tylko utrzymania wladzy w swoich rekach i swoich kregach, ale z odkryciem i powszechnieniu logarytmow w mnozeniu kapitalu w ekonomicznej szkole Chicago wykoncypowano tezy neoliberalizmu, wolnego rynku, ktory mial nawet medyczne i humanitarne problemy sam przez sie regulowac, co jest wrecz szyderczo zabawne i infantylne….Na Na pierwsze pastwo zarzadzane neoliberalnie wybrala “Chicagowska Szkola Ekonomii” Chile pod dyktaturamilitarna gen.Ponochet’a, by nikt nie mogl stawiac oporu, jak go stawial byl torturowany i zabity, do dzis szukaja rodziny reszek zwlok swoich krewnych…Chile z modelu socjalistycznego przebudowano na modle neoliberalna , wszystko: prywatne emerytury, i renty, prywatna, “wolnorynkowa” sluzba zdrowia neoliberalne szkolnictwo i wojsko zwolnych na “rynku” rekrutow itd. itd i kapital zrobil tam furore, zwielokrotnil sie …ludzi gineli iz glidu i chlodu, ichnie “wolnorynkowe” enerytury posiadaja prywatne koncerny Usa.. ale to nie wszystko, odkryto derywaty i spekulacje nimi na olbrzymia skale…przekonano Regana, ze to fantastyczny sukces, zaraz potem byla MMaggi Tchucherpiewca neoliberalizmu , w ok 1997 roku zawarto przy pomocy ONZ i WTO “GAT” UMOY i ibiwiazuja one id 2000 absolutnie wszystkich.. reszte znamy, bo mamy codziennie w przymusowych dawkach….powrot do podzialu solidarnego wypracowanego zysku pozwoli by ludzkosci na przynajmniej 200 lat zycia i to bez nedzy i arcytragicznego skazenia ekologicznego, przy ograniczeniu wzristu populacji swiata, ktora musi sie przynajmniej 6-krotnie zmniejszyc, by nie dopusic sie kanibalizmu, swiat tzn kapital nie chce sie jednak opamietac….pieniedzy liczyc kazdego czlowieka ba ziemi nue hest za duzo, kecz za malo, jazdy zyjacy musi przyjac przynajmnuej 2000kcal /dziennie by moc zyc , powinno to byc 3600 -4000 kcal/ dziennie a na to pienidzy jest za malo.. zreszta wydrukowanych czy widniejacych w komputrze pieniedzy nie da sie jesc ..tten problem stanowi najwyzszy bezsens neoliberalizmu , ktory twirzac miliardy i billiony zyskow, rzucil w glod milliony ludzi..

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.