Polityka

Opozycja już teraz nie może popuścić – czy święta uratują władzę?

Opozycja już teraz nie pomoże popuścić. Może być już tylko – albo – albo, to znaczy albo będzie zamordyzm i władza przymusi część opozycji do zachowania się w sposób parlamentarny, albo żeby milczała. Alternatywą jest mniejszy lub większy kryzys w państwie, a starcie pomiędzy rządzącymi i aparatem władzy, a opozycją jest nieuchronne.

Miało miejsce prawdopodobnie nielegalne posiedzenie Sejmu, na którym niektórzy Posłowie nie mogli zadawać pytań, ani składać wniosków formalnych. To już nie jest demokracja. Mieliśmy do czynienia z uzurpacją władzy, jakiej dokonała większość rządząca – nie ma dowodów na to, że mieli quorum pozwalające na głosowanie, są dowody na to że niektórzy Posłowie rządzącej koalicji – w tym ministrowie, podpisali listę obecności po głosowaniu. Skandalem jest to, że władza sama przegłosowała budżet państwa – bez kamer, nie pozwalając społeczeństwu na bycie świadkami. Mamy zatem sytuację, w której władza zamyka się, oddziela się od społeczeństwa. Działa bez społecznej kontroli i co gorsze – bez możliwości jej sprawowania. Nie wiadomo na bazie jakich procedur funkcjonował Sejm tej nocy.

To, co działo się w nocy pod Sejmem, to nic innego jak użycie siły wobec ludzi. To nie byli zadymiarze – nikt nie przyznaje się do rzuconej racy lub rozpylenia gazu. Jednakże zawsze w takich sytuacjach odpowiedzialność ponoszą rządzący, ponieważ mają władzę. To, co się działo – to skandal. Dochodziło do szarpaniny, krzyków, przemocy. Zrobiono wszystko, żeby samochody z przedstawicielami rządzącej elity mogły wyjechać z Sejmu.

W kraju były równolegle realizowane spontaniczne demonstracje. Nie były szczególnie liczne, jednakże demonstrowała tylko opozycja. Wiele osób ze środowisk popierających rządzącą opcję doświadcza rozterek moralnych, albowiem gołym okiem widać, że pan Marszałek Kuchciński zastosował nieadekwatną represję wobec pana Posła Szczerby.

Pan Poseł Suski z PiS publicznie oświadczył, że został poturbowany przez Posłów z opozycji. Podobnie pani Poseł Pawłowicz, podała że miała problemy z wyjściem z Sejmu i korzystała z ochrony Policji.

Za wszystko odpowiedzialność ponosi pan Jarosław Kaczyński, to jego polityka doprowadziła do eskalacji konfliktu z powodu w istocie błahych emocji. Obiecywał zmianę jakościową, jeżeli chodzi o sprawowanie władzy, tym czasem dochodzi do degradacji państwa. Jego partia i cała władza z biernym Prezydentem i dysfunkcjonalną panią Prezes Rady Ministrów – to już władza opresyjna. Te słowa są pisane o 10:16 w sobotę – do tej pory żadnej reakcji Prezydenta, ani pani Beaty Szydło – po prostu skandal. Czym ci ludzie się zajmują? Za co biorą pieniądze? Czy w ogóle rozumieją swoje funkcje i rolę w państwie?

Ludzie oczekiwali rano jakiegoś wyjaśnienia sytuacji i refleksji ze strony polityków. Tymczasem, przedstawiciele władzy mówią o nocnej zmianie, opozycja mówi o rosnącym napięciu i zakazach ze strony władzy, a najwyżsi przedstawiciele państwa milczą. W istocie jest to hańba i dezercja.

Opozycja wie, że nie może odpuścić, ponieważ jeżeli odpuści zaczną się represje. Policja będzie ścigać ludzi, którzy byli na demonstracji, będzie jeszcze więcej zła, nerwów, emocji i krzywdy. Władza nie rozumie jaką ponosi odpowiedzialność, na pewno nie rozumieją tego funkcyjnie rządzący, albowiem działania i skutki zaniechań pana Kaczyńskiego idą już na rachunek pana Dudy i pani Szydło – to oni staną przed Trybunałem Stanu, to ich będzie wytykać historia.

Pan Kaczyński myśli kategoriami politycznymi, a te nakazują zdanie się na okoliczności kalendarza. Właśnie idą święta, to jest okres szczególny dla dominującej większości Polaków. Jest to okres, w którym Polacy chcą spokoju. Jeżeli opozycja odpuści, to już może jej nie być w styczniu 2017 roku. Jeżeli się postawi – ryzykuje prawdziwą eskalację konfliktu, ponieważ on dopiero będzie się rozwijał.

Prawdopodobnie czeka nas trudny czas, okres udawania się skończył. Opozycja będzie traktować rządzących jak władzę totalitarną, a rządzący będą traktować opozycję jak zamachowców i terrorystów. Konsekwencje poniesiemy wszyscy. Chyba, że zwycięży mądrość Polaków i święta uratują władzę?

Uwaga rządzących nie oceniamy negatywnie dlatego, że prowadzą takie a nie inne działania. Mają do tego prawo – tak rozumieją rzeczywistość. Ocena negatywna jest tutaj jednak niestety obiektywna, ponieważ to nie są formy działania, które są konstruktywne i bezpieczne dla państwa. Prawo i Sprawiedliwość swoją polityką doprowadziło kraj do kryzysu. Jeżeli to było celowe, to znaczy, że czeka nas wojna domowa, ponieważ oni się nie cofną. Opozycja również się nie cofnie, ponieważ jest opozycją. Obyśmy nie podzielili losu Ukrainy i Syrii, odpowiada za to pan Jarosław Kaczyński, który powinien był to przewidzieć – czego się spodziewał? Że opozycja przed nim uklęknie, albo że przeprosi? Będzie twarda walka – już nie ma znaczenia, kto ma racje, to nie będzie nikogo interesowało jak poleje się krew na ulicach. Czy o to chodziło? Czy to był jeden ze scenariuszy pana Kaczyńskiego? Szanowni Państwo to jest polityk tej klasy, że można a nawet należy od niego wymagać umiejętności prostego scenariuszowania – twarda akcja równa się reakcji. Oto nasza dzisiejsza rzeczywistość. Pan Kaczyński zawiódł.

Na szczęście są święta, miejmy nadzieję że emocje się uspokoją a dystans pomoże osiągnąć jakiś konsensus.

19 komentarzy

 1. Zdaje sie, ze Autor felietonu postrzega zaistniala sytuacje jako przypadkowa a ja uwazam, ze to od dawna i to z zimna kalkulacja planowana akcja, ze szukano okazji i nawet prowokowano sytuacje , by do takiej eskalacji moglo dojsc, dlatego pani premier i pan prezydent milcza ….do czego ma ja doprowadzic te insunuacje ? Moze wlasnie do sytuacji podobnej jak w Turcji fo czystek politycznych i wladzy totalitarnej. Wydaje ni sie, ze opozycja nnapraszala sie wrecz o taki przebieg wydarzen i ze mnostwo czlonkow tzw.”opozycji” przejdzie do oblzu rzadzacego dla zaspokojenia swej proznosci i zagwRantowaniu sobiee doskonalych dochodow z kasy panstwowej…taka szopka, taka maskarada na oczach caleho natodu i caleho swiat wojne domowa z przelewem krwi to moga wywolac tylko czyniki zewnetrzne, te “czynniki” sa wmixowane w szeregi partii i innych ugrupowan np. KOD…..niebezpieczenstwo lezy w kk, ktory z ambony “zasteruje” owieczkami tj.bedzie dolewac oliwy do ognia……w tym kociolku moze niezle zawrzec….i ta q Polsce znienawidzona UE moze byc elementem hamujacym te emocje….

 2. Święta, święta i po świętach,a w okresie Świat głos poparcia dla władzy od strony”bożenarodzeniowego Kościoła”i owieczki posłuchają i skierują krytykę w stronę opozycji!Amen!

 3. Przepraszam bardzo panie Autor, ale uśmiałem sie jak norka. Sądzilem że to Putin jest wszystkiemu winny, a tu niespodzianka, za wszystko odpowiada Prezes

 4. … Jechałem z panią Beatą Szydło samochodem, pod który rzucali się ludzie – tak Paweł Szefernaker opisuje w Radiu ZET wydarzenia piątkowej nocy. – Chcieli krwi. To była demonstracja nastawiona na to, żeby polała się krew. Minister w Kancelarii Premiera twierdzi, że pod maski “rzucali się” przedstawiciele Antify.

  Przepraszam Polaków za taką opozycję, jaką mamy. Przepraszam za sytuację, w której marszałek Sejmu został zaatakowany przez przedstawicieli opozycji. Przepraszam, że na premier Polski rzucają się ludzie, wśród których jest poseł Kierwiński

  — powiedział Joachim Brudziński w programie „Woronicza 17” na antenie TVP Info.

  Powiedział dalej… “To pierwszy program z moim udziałem od kilku lat, gdzie przed okresem świątecznym poziom emocji i kłamstw prezentowanych przez posła Kierwińskiego przykrywa to, co było istotą okresu przedświątecznego. (…) Dlaczego tam była policja? Ci ludzie, którzy tam byli, a wśród których byli przedstawiciele Platformy, to przedstawiciele Antify. To ci, którzy przy użyciu towarzyszy niemieckich rozbijali Marsz Niepodległości. Prezes Kaczyński wyjeżdżał z Sejmu w kolumnie, w której była premier polskiego rządu. Opozycja doprowadziła do sytuacji, w której młodzi, wyszkoleni ludzie rzucali się pod koła samochodu z premier rządu…

  Cóż mogę dodać jako szary obywatel? Dość cackania się
  z liberalno -lewacką hołotą,motłochem…
  Należy wziąć za brudny,europejski pysk…albo:patrz:
  casus Janukowicza i lewacki motłoch demoliberalny…
  górą,a PiS jest z tej samej gliny..ech… 🙂

  http://www.antymajdan2.blogspot.com

  • Proponuje bilet gdzies na wschod, mysle ze swietnie byl sie tam umyslowo odnalazl w lokalnym zyciu politycznym.

   Powazne ograniczanie dostepu do informacji nt. prac rzadu dla spoleczenstwa jest karygodne i nadaje sie do kryminalu IMO. A o to chodzi w konfilkcie o media

  • krzyku,jak kiedyś namawialiśmy niektórych żeby przestali pić i jarać to teraz przed pójściem do Kościoła i komentowaniem na O.P,przypomnij sobie Słowa Chrystusa,o miłości bliźniego i tolerancji wobec inaczej myślących.Twoja wiara zakłada możliwość błądzenia i ja jako ateista w oparciu o kanony twojej wiary z tego korzystam i mówię WYBACZAM,nie obrazaj!

 5. Kto sieje chaos, zbierze burzę.

 6. Krzyku, zajrzyj do “Maruchy” jest tam m.in. przedruk artykułu Krakauera, moim zdaniem są też bardzo ciekawe wpisy internautów – polecam i pozdrawiam.

  • Poziom komentarzy jak zawsze u “gajowego’- merytoryczny,
   niekiedy z jajem :),aaaa, wpisy nie tchnące marszczeniem czoła,
   umysłu zdarzają się wszędzie to taki specjalny lokalny koloryt, sznyt. 🙂
   Nie inaczej oceniam “opozycję” jak i ‘rządzących”
   niż zdecydowana większość kom. u “gajowego”, czemu niejednokrotnie dawałem wyraz w “słownej nadreprezentacji” pod tekstami Krakauera.Odniosę się
   jeszcze do krótkiej wypowiedzi @inicjatora w kwestii
   siewców i “żniwiarzy’ – to prawda, “tłustym kotom’
   beneficjentom “okrągłego stołu i którejś RP” –
   widmo “głodu’- burzy, zajrzy wkrótce w kaprawe,chytre ślepia…trzeba będzie żyć tak jak żyje
   “zdefraudowana’ większość obywateli RP bez bez mała 30 lat przemian solidarnościowo – katolickich. Amen.

   Pozdrawiam

   Ps. “Wieczorynko’ – dzięki za przypomnienie o istnieniu
   “Maruchy” w natłoku info. – zapomniałem ‘na amen”!

  • Cd. A przy okazji zapoznałem się z naszkicowanym jakże
   wielce prawdopodobnym scenariuszem nakreślonym w temacie
   po raz n-ty piórem Michalkiewicza…plus komentarze,
   gdzie jest także śladowe odniesienie do mysli Krakauera. 🙂

   https://marucha.wordpress.com/2016/12/18/zlota-pani-dala-prikaz/#more-61951

 7. Krótki,a jakże celne frazy na dobranoc…
  “W sobotnich głównych wiadomościach rosyjskiej telewizji publicznej RTR, jako czołową informację przedstawiono zajścia w Warszawie[ii]. Prowadzący program, Sergei Briulov , w następujący sposób skomentował to wydarzenie (cytuję):

  Rzeczpospolita to więcej niż państwo, to koncepcja, przy czym jest to słowiańska koncepcja. Dzieli się ona na Rzeczpospolitą A i B. Pierwszą personifikuje postać Donalda Tuska, a drugą Jarosława Kaczyńskiego. Niestety obecnie Rosja ma problemy z nimi oboma.

  Niestety problemy z nimi ma nie tylko Rosja, ale każdy uczciwy i myślący Polak. Obie one są kierowane przez obce agentury i wspólnie przygotowują nam kolejny POPiS. W tragicznej historii Polski nie było jeszcze wojny domowej i obca agentura pragnie to „niedopatrzenie” jak najszybciej skorygować…

  http://ignacynowopolskiblog.salon24.pl/740470,slowianska-koncepcja-post-unijnej-rzeczpospolitej

  • krzyku,prosiłem żebyś oglądał sam i nie posługuj się opowiadaczami i blogami,ogladałem i połowa cytowanego komentarza prawdziwa a druga fałsz zaczynająca od słów że sami Polacy mają problemy. Rosyjski znam od 40 lat perfekt i zamiast TVP oglądam bez pomocników RTR.

   • Włodku. Moim(skromnym)zdaniem diagnoza “nowopolskiego” jest niezwykle trafna i celna. Komentator rosyjskiej TV ujął tylko —
    “problem polski” z rosyjskiego punktu widzenia co jest zarówno zrozumiałe jak i słuszne. Inną sprawa jest
    skład i dobór wg. przynależności etnicznej w mediach
    rosyjskich,o czym niejednokrotnie otwarcie piszą rosyjscy internauci. A o czym wypowie się (być może)
    znany nam wszystkim i szanowany @Kamczatka…
    Naprawdę nigdzie(w w linku)nie zauważyłem fałszywej nutki na co jestem “nieco” uczulony.Natomiast co do
    (mojej) znajomości pięknego języka rosyjskiego – jest
    na poziomie oceniam na 3. Niedawno powróciłem
    ze stanu wtórnego analfabetyzmu język jak i znajomość
    pisowni nie używane – zanikają.Na taki stan(zaniku więzi ze wschodnim sąsiadem) w Narodzie
    liczą “nasze” wszystkie władze solidarnościowo –
    – katolickie do których zaliczam o czym lojalnie i niezmiennie przypominam ‘eseldowców” i większość ‘innej’lewicy”. Co do oglądania rosyjskiej TV ,zwłaszcza RTR – można i tak…osobiście preferuję kanały skierowane do widza rosyjskiego – a nie do zagranicy(rosyjskojęzycznej diaspory)…. 🙂

  • Krzyku,masz rację z tym że należy oddzielić żródłowy komentarz,od komentarza blogera( w tym wypadku słuszny).Pozdro.

 8. Ale głupoty wypisujesz

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.