OPEC zgodził się na ograniczenie wydobycia – ropa naftowa będzie drożeć

Fikcja taniej ropy właśnie idzie do lamusa. Nie bez powodu OPEC zgodził się na ograniczenie wydobycia, a Saudyjczycy mówią o trwałym podwyższeniu cen ropy naftowej, ponieważ ich budżet silnie się nie domyka. Równolegle w USA odrzucono weto Obamy wobec ustawy dotyczącej ścigania sprawców terroryzmu, którzy dokonali aktów terroru na terenie USA. Na liście państw, którym grozi pozew do amerykańskiego Sądu jest Arabia Saudyjska, więc nie ma przypadków, jednak dla amerykanów dramat WTC i inne zdarzenia z pamiętnego wrześniowego dnia są fundamentem ich tożsamości. Świadczy o tym totalna przewaga głosów na rzecz odrzucenia weta pana Obamy.

Dzisiaj rynek ropy naftowej jest rozregulowany. Pompowali wszyscy dostawcy ropy konwencjonalnej, żeby ograniczyć dostępność paliwa ze źródeł ropy niekonwencjonalnej. W konsekwencji mamy nadpodaż i nie ma równowagi cen na rynku. Jednak tak wielki spadek cen, nie byłby możliwy, gdyby nie działania Amerykanów, których można podejrzewać o chęć zaszkodzenia Federacji Rosyjskiej, czerpiącej olbrzymie zyski z eksportu ropy i gazu.

OPEC zgodził się na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln – 33 mln baryłek dla wszystkich członków kartelu. Rosja jest w stanie wydobywać 10-11 mln dziennie, do tego w Kazachstanie ma być otwarte jedno z największych pól naftowych na świecie, a Wenezuela ma ropy tak bardzo w nadmiarze i tak bardzo potrzebuje pieniędzy, że mogłaby sprzedać każdą ilość w każdej cenie. To historyczne porozumienie w Algierze będzie miało olbrzymie znaczenie dla całego świata, ponieważ tak niewielkie zmniejszenie wydobycia to wzrost co najmniej o 5-6% cen ropy naftowej – od razu, w wyniku przyjęcia przez rynki tych deklaracji z Algieru. Mówimy o około 1% obniżeniu światowego wydobycia – około 87 mln baryłek wydobywa świat łącznie.

Bardzo istotnym elementem w układance był Iran, wydobywający około 3,6-4 mln baryłek, top bardzo dużo – Persowie szybko odzyskali swoje rynki, co więcej wchodzą na nowe (jak do Polski). To, że porozumienie pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską było w ogóle możliwe, to zasługa dyplomacji rosyjskiej, która dołożyła starań na rzecz porozumienia w regionie, na którym wszyscy skorzystają. Rosjanie mistrzowsko połączyli postulaty dotyczące sytuacji w Syrii z postulatami czysto ekonomicznymi, na których wszyscy zyskują podwójnie. Chodzi o to, że nienawidzące się kraje Północy i Południa Zatoki Perskiej, mogą się dalej nienawidzić, ale lepiej żeby nienawidziły się przy ropie w cenie około 60 USD za baryłkę, niż w cenie około 30!

Arabia Saudyjska jest w trudnej sytuacji budżetowej i obecnie zrobi wszystko co może, a może bardzo wiele, żeby pracujący na jej rzecz potężny mechanizm propagandowy – rozpropagował informację o zmianie tendencji na wzrost cen ropy naftowej. Spowoduje to, że świat będzie inaczej definiował swoje oczekiwania wobec cen. W szczególności chodzi o kwestię inwestowania w nowe technologie wydobycia ropy naftowej, ten sektor w USA to prawdziwa bańka spekulacyjna. Dzisiaj po całym zamieszaniu i długotrwałej korekcie cen ropy – każdy, kto będzie chciał zainwestować w ten sektor chociaż Dolara, dwa razy się zastanowi nad ryzykiem. W wyniku, ten kto istnieje na rynku ropy, będzie miał wzmocnioną pozycję wyjściową na przyszłość. Dodajmy morderczą i pełną atawizmów, ponieważ tam gdzie jest ropa nie ma przyjaźni.

Ropa naftowa będzie tylko drożeć. Ten proces jest nieodwracalny nawet już w krótkiej perspektywie czasowej, dlatego nie ma się co dziwić.

12 myśli na temat “OPEC zgodził się na ograniczenie wydobycia – ropa naftowa będzie drożeć

 • 1 października 2016 o 04:33
  Permalink

  Arabom brakuje kasy na bombki

  Odpowiedz
  • 1 października 2016 o 14:49
   Permalink

   @Fasci di Combatimento
   Zdaje sie, ze komentator “ujal”

   Odpowiedz
 • 1 października 2016 o 12:36
  Permalink

  Potrzebny jest umiar i równowaga.

  I to długoletnia, żeby cwaniaccy spekulanci z giełd nie narzucali trendów gospodarczych.

  Odpowiedz
  • 1 października 2016 o 15:19
   Permalink

   @Inicjator
   Oczywiscie, ze cwaniaccy spekulanci z gieldnarzucaja trendy gospodarcze, decyduja, ze firmy i panstwa robia pleite a ludzi masowo zwalniaja lub firmy lub panstwa nie placa im poborow lub rent i emerytur, ci gieldowi spekulanci potrafia wyniszczczyc a wiec kompletnie stracic kapital na takich spekulacjach, takie wlasniepoczynania sa typowe dla rozwinietego neoliberalizmu….owszem, umiar i rownowaga sa absolutnie niezbedne ale oznaczaja odejscie.od neoliberalizmu……np.w Niemczech jest taki olbrzymi bank “DEUTSCHE BANK” /” NIEMIECKI BANK”, ktory z duma i zarozumialstwem robil “znakomite” neoliberalne interesy tzn.sprkulacje na gieldzie az doprowadzil pare miast np. miasto Pforzheim w Niemczech ale i w Usa min. miasto Cliveland do druzgocacej ruiny , miasto to zaskarzylo “DEUTSCHE BANK” w Usa o odszkodowania i ten bank znajduje sie w tak okropnej sytuacji, ze nie moze wiecej spekulowac na gieldach…zastanawiam sie, czy to nie jest glowna droga odejscia od neoliberalizmu… musi byc powtot do regulacji, gdyz ludzie masowo gloduja a inni prowadza latami wojny… ..pieniadze na prowadzenie wojen maja ze spekulacji….

   Odpowiedz
   • 1 października 2016 o 16:03
    Permalink

    @królowa bona. “musi być powrót do regulacji, gdyż ludzie masowo głodują, a inni prowadzą latami wojny… ..pieniądze na prowadzenie wojen maja ze spekulacji…”. Czyli Karol Marks i Fryderyk Engels mieli jednak rację ogłaszając manifest (…) “proletariusze wszystkich krajów łączcie się”. No teraz ewentualnie proletariusze można zastąpić terminem “prekariusze”!!! Żarty na bok. Masz rację jakaś regulacja międzynarodowa jest konieczna. W pierwszej kolejności jednak na rynku rolnym i żywnościowym. Tylko czy masz pomysł na to, jak go zrealizować?

    Odpowiedz
   • 3 października 2016 o 18:47
    Permalink

    Hey @Lech jedna metode to juz podalam wyzej, ci poszkodowan :i tu chodzi glownie o miasto Cliveland w Usa, ktore DEUTSCHE BANK swoimi spekulcji doprowadzil kompletnie do ruiny zaskarzyl w Usa DEUTSCHE BANK o odszkodowania oraz do Instytucji Kontrolujcej Banki w Usa za nierzetelne poradmictwo i Sad w Usa przyznal miastu Cliveland bardzo wysokie odszkodowania, bardzo wysokie..ta droga powstal precedens prawny i miasto niemieckie w Badenii-Wuertenbergi Pforzheim, do niedawna bardzo zamozne, gdyz bylo miastem zlotnikow i jubilerow ( lezy niedaleko Stuttgartu ) zachecone tym precedensem zaskarzylo DRUTSCHE BANK do sadu ale w Niemczech sad przyznal mu wysokie odszkodowania ale zaczela sie presja rzadu na miasto Pforzheim by zawrzec “ugode” i by tenbank nie musial tyle placic.. .bo zbankrutuje a cesarzowa chce / “musiala by go od upadlosci ratowac” za pieniadze podatnika , ale UE zabronila tego, “ratunek” musi byc z takiej europejskiej fundacji ratunkowej i tylko do pewnej wysokosci tak , ze ten bank stal by sie maly i w koncu z koniecznosci musial by sie ustatkowac.. . DEUTSCHE BANK ma 100 czy 200 takich procesow o odszkodowania…. te roszczenia o odszkodowania sa pewna droga odejscia od spekulacji, ze tak powiem sila rzeczy, wymuszona upadloscia takiego banku ..REGULACJE tj. ZAKAZ SPEKULACJI PRODUKTAMI ROLNYMII I SRODKAMI ZYWNOSCI uwazam za wiecej niz konieczne czego te hultaje w rzadach tego nie robia ??? Skad wziely sie spekulacje produktami rolnymi i srodkami zywnosc ? Z IDEII TZW.ENERGII ODNAWIALNEJ CZY TAM ENERGII ZIELONEJ, ktorej tak naprawde nie ma…zaczelo poczatkowo q Brazylii z trzciny cukrowej, palmy, kukurudzx wytwarzac etanol jako nowe,” zielone” “odnawialne” paliwo napedowe do samovhodow i zaraz pozniej takze do wytwarzania pradu elektrycznego.. .z absolutnie wszystkich produktow rolnych z uwagi na wartosc energetyczna weglowodanow, tluszczy itd daje sie w drodze fermentacji wytworzyc paliwo energetyczne czy to do zasilania samochodow czy to zasilania agregatow wytawarzajacych prad elektryczny czy zasilajac energetycznie inne maszyny , czy ludzie maja po koleji w glowie uzywajac pszenice, zyto, ryz, kukurydze czy kartofle na paliwo do samochodow ? Czy to jest O.K. ze w Niemczech piekarnie tonami codziennie pala niesprzedane pieczywo ogrzewajac pomieszczenia i piece a wiecej niz 6 mln ludzi w Niemczech gloduje i ma energetyczny zespol niedozywienia w tym cos 3 mln dzieci i seniorow……do tego tonami i to codziennie wywalaja na zwykle smietniki supermarkety dobra zywnosc…..??? Dlaczego UE i rzady panstw np.pani Broszka czy prezes milosnik kotow nie wnosza wnioskow o humanitarna regulacje…ah, nie wspomnialam, ze z zywnisci , w specjalnych “biologicznych” gazowniach produkuje sie ” odnawialny, biologiczny ” gaz i jeszcze kaduje sie za to subwencje panstwowe za wspieranie “odnawialnych, biologicznych zrodel energii … ‘
    Inna bolesna i nie do zaakceptowania jest swiatowy wzrost konsumpcji miesa i za tym masowe hodowle zwierzat, glownie hodowle krow i swin oraz drobiu i tzw.” naturalne hodowle

    Odpowiedz
   • 3 października 2016 o 19:36
    Permalink

    c.d. @Lech
    …tzw. naturalne hodowle / farmy ryb morskich np.lososia w Norwegii i w Chile…ryby te otrzymuja tzw.” KraftFutter” = “Pokarm wydokokaliryczny” wytworzony z …miesa i z ryb ( ! ), krabow i ze zboz, glownir z kukurydzy, zyta +antibiotyki, ryby te rosna w” w oczach”, nie ruszaja sie , bo nie maja jak, choruja ba choroby krazeniowe i zawaly serca i sa tak wysoko zaatakowane parazytami …ludzie na tzw.” Zachodzie” to jedza…..co to za karuzela idioctw !
    Te “naturalne” farmy ryb np. w Chile i w Norwegii to tak zanieczyszczaja dno morskie, ( azot z odchodow i inne…), ze tam zadne organizmy nie zyja…tak to 30 -50 -100% wzrost cen na produkty zywnosciowe jest wlasnorecznie przez czlowieka i tzw. “Partie zielone” zrobione i ustawami parlamentow ustawodastwem o “odnawialnych” energiach zapieczetowane…. energie to trzeba zawsze wytworzyc technicznie czy to z rozczepienia wodoru a ten z mocznika( urea ) i z moczu to bylo by bardzo ekologiczne i “odnawialne”ale nie ze spekulacji zywnoscia …
    Zmiane w pojmowaniu tych zjawisk i odejscie od globalizacj widze -niestety- w powrocie do rzadow mocno nawet radykalnie prawicowychbo tylko takie sa w stanie odejsc od neoliberalnej wscieklizny od TTIP, CEPA i od innej spekulacyjnej zarazy, produktow z Chin i innych stron, gdzie ludzie pracuja za grosze i swoje srodowisko zanieczyszczaja w imieniu wwszystkich innych czesci swiata i by inne kraje mialy “czysty bilans CO2″…..to moga zrobic partie prawicowe o charakterze pariotyczno-nationalistycznym, nigdy nie p
    myslalam, ze dojdzie do takiej potrzeby…np.Brigitte Bardotte, popierajaca France National i zmarly w styczniu muzyk i artysta David Bowle , twierdza /-ili ze odwrot od Neoliberalizmu mozliwy jest tylko droga nacjonalno-prawicowa…..

    W naukowym programie “scobel” w TV niemiecko-szwajcarsko-austriackiej “3sat” slyszalam taki dowcip /” czarny humor ” : spotykaja sie 2 planety Ziemia i Mars, Ziemia sie pyta Marsa:” no co slychac, jak ci sie powodzi ?”, wszystko O.K.
    A tobie? pyta sie Mars Ziemi….Ziemia mowi:” oh ! Ja jestem chora, ja mam “czlowieka” ( podobnie jak sie mowi mam wszy, zylaki czy hemoroidy ) !
    Na to Mars: ” nic sie nie martw, to przejdzie ( jak przeziebienie..), “on sie sam wykoczy, nie potrzeba zadnych lekow !!!!

    Odpowiedz
 • 1 października 2016 o 19:17
  Permalink

  Zaniżanie cen ropy naftowej to tak samo jak zaniżanie cen węgla kamiennego i wmawianie, że dany kraj jest “ekologicznym brudasem”. Którym krajom i nacjom na tym zależało wszyscy czytelnicy OP wiedzą zatem nie muszę być nadto gadatliwa.

  Odpowiedz
 • 1 października 2016 o 21:14
  Permalink

  Arabia S.dąży do wojny z Iranem by podnieść ceny ropy.
  Iran otrzymał od Europy przedpłatę za dostawy ropy…
  Porównując potencjał Iranu i Arabii S. to ten jej na dziś już tak imponujący nie jest. Arabia S. od 2015 pożycza kasę na wolnym rynku.Jej ,,gigantyczne” rezerwy walutowe to amerykańskie obligacje,których sprzedaż mają zakazaną.
  Rosja o tym doskonale wie i robi wszystko aby ropa była jak najtańsza (http://forsal.pl/artykuly/961875,rekordowa-produkcja-ropy-rosja-najwieksza-produkcja-ropy-od-30-lat.html).Doprowadziła do ugody Iranu z zachodem co na pewno znowu zbije ceny…
  W Rijadzie drastyczne podwyżki cen paliw i energii i obcinanie socjalu potwierdzają fakt,że pole finansowego manewru Arabii S. się zawęża bo USA nie pozwoli im na zmniejszenie produkcji i podniesienie cen ropy (tak to marionetkom bywa) bo na tym tylko skorzysta Rosja. Kto wytrzyma dłużej Rosja czy Saudowie?
  Zerwanie rozejmu z Jemenem stanowi problem.Jest to bardzo duże obciążenie dla ich budżetu.
  Przewrócenie na szachownicy Arabii S. spowoduje szybki upadek USD jako waluty światowej i ostudzi amerykańskie zapędy we wprowadzaniu swoich porządków…

  Odpowiedz
  • 2 października 2016 o 18:53
   Permalink

   @jerzyjj
   Przedstawiona analiza @jerzyjj z mojego punktu widzenia odpowiada prawdzie, oto widzimy, jak to polityka swiatowa niczym bigos w wielkim garnku z wieloma skladnikami “gotuje sie na wolnym ogniu” az skladniki sie ” przejda” ( komentarz wedlug nowych lini stosowania cenzury, stad te gornolotne przenosnie literackie……)

   Odpowiedz
 • 3 października 2016 o 23:23
  Permalink

  Uzupelnienie do c.d.@Lech
  “Ucieklo” mi podczas pisania, gdyz w moich “ramkach” na komentarz nie widze tego, co juz napisalam
  …..otuz nie tylko ryby w tych ” naturalnych, biologicznych” hodowlach otrzymuja ten “KraftFutter” = “wysokokaloryczny” pokarm/pasze lecz inne zwierzeta hodowane dla pozyskiwania miesa , glownie krowy, swinie, drob, takze indyki, strusie, poza swiniami te zwierzeta nie moga przetrawic tej mieszanki wysokokarorycznej z miesa czy tam bialka zwierzecego, krabow, kukurydzy, pszenicy (! ), antybiotykow itd., gdyz sa to zwierzeta roslinozerne…po takim nietypowym dla ich gatunku biologicznego pokarmie cietpia na badwage, nie moga sie poruszac, cierpia na ciezkie choroby krazeniowe i zawaly serca, praktycznie “wyjadaja” ludziom glownie w krajach biednieszych i tzw. 3-go swiata produkty zywnosciowe takie jak kukurydza, ryz, kartofle, takzesoje, ktora to zupelnie pierwotnie byla pokarmem dla “powtornie zujacych” np.krow ale ludzie tez jedza soje i produkty z soji tzw.tofu (czyste balko z soji) poza tym na 1kg wolowiny trzeba cos 1000litrow wody, ktora bogate panstwa sciagaja z podloza ziemi a w innch miejscach ziemie wysychaja i dochodzi do zestepowania ziemi tj.do powstawania suchych terenow stepowych, na ktorych zadne uprawy sie nie udaja….codziennie tyle to a tyle dzungli nad Amazonka i w Indonezji jest wyrabywanych A TO REZERWUAR WODY NA ZIEMI, by przechandlowac drewno i wykarczowac tereny na nowe farma krow a w Idonezji by z palm wytwarzac b.b.tani olej, ktory jest juz w UE w absolutnie kazdym produkcie sosy, margaryna, czekolada, wogole wszystkie slodycze, no wszedzie i we wszystkich kosmetykach nie tylko w mydle…z ta moda na produkty “vegan” =czysto rosline” nastapilo calkowite wyniszczenie naturalnych rezerwuarow wody i roslin tak to “zielona polityka” sprawila ze sie produktami rolniczymi i zywnosciowymi spekuluje na gieldach swiata i wydaje tj.sprzedaje derywaty na przyszle zbiory za 5 i 10 lat i taki derywat b.wysoko ubezpiecza w HungeFonds w bankach inwestycyjnych i spekuluje na to by zbiry zniszczyv, zatruc jakas zaraza, wojna czy cos w tym guscie i zakasowac pieniadze nie ze sprzedazy np ryzu czy kukurydzy czy pszenicy lecz duzo ubezpieczrnie za to ze te plony przepadly to jest wlasnie neoliberalizm i dla niego typowe spekulacje i handel derywatami w efekcie jest faktycznie b.b.malo rzeczywistych produktow rolnych na rynku a te ktore sa sa b.b.drogie, ludzie w Afryce nie moga sobie pizwolic n kupno kukurydzy, ktora kryla ich wyzywienie w 80 -90%, w UE obraz jest celowo zamazany..np. ja i inni w Nieczech nie kupuja bochenka czy 1/2 czy 1/4 bochenka chleba lecz np.4 lub 6 kromek na wage … buki w piekarni kupuje 1raz w miesiacu, na poczatku miesisca tak na ok 3 dni…potem tylko tani, fabryczny toast i dziekuje ze na to moge sobie pozwolic, inni nawet tego nie maja niby w najbogatszym panstwie UE….

  Odpowiedz
  • 4 października 2016 o 22:07
   Permalink

   @królowa bona. Dziękuję Ci za komentarz. Jest bardzo prawdziwy i słuszny. W każdym słowie i każdym przytoczonym przez Ciebie przykładzie boli on Ziemię i każdego myślącego oraz czującego Ziemianina.
   Wyniszczamy siebie, a także naszą Planetę. To jest ten nieszczęsny Antopocen, który wg P. Crutzena rozpoczął się już 200 lat temu i od tego czasu tylko przyspiesza. Twoje opisy życia codziennego Niemca niedawno zadziwiłyby mnie. Pewnie weń nie uwierzyłbym. Jednak pod wpływem artykułu napisanego onegdaj przez przywódcę jednej z polskich partii lewicowych, po początkowej próbie “prostowaniu” jego myśli (na FB), zagłębiłem się w materiały źródłowe. Jakież było moje zdziwienie, gdy zacząłem odkrywać obszary ogromnej pauperyzacji jaka się dokonała w ostatnich dwudziestu latach wśród społeczeństw Zachodu, szczególnie w obrębie tzw. klasy średniej, w Niemczech i Anglii. Z osobistych źródeł również wiem, że podobnie jest we Francji. Oni wcale nie mają lepiej niż my. Różnicę czyni jedynie przelicznik walutowy, jak onegdaj dolara na złoty w PRL. To “odkrycie” było dla mnie zdumiewające! Ale Ty to potwierdzasz i to już w kolejnym wpisie. Teraz nie dziwią mnie postawy ksenofobiczne w Anglii. Podziwiam Niemców, że jeszcze nie zachowują się podobnie do Brytyjczyków, mimo wszystko, per saldo, wspierając imigrantów. Gdzieś odnosiłem się do wpisu komentatora @Wojciech, który stwierdzał, że miejsce Polaków jest w Polsce. Teraz jestem o tym głęboko przekonany, że on ma rację! Nadszedł czas na odbudowanie zniszczeń dokonanych przez neoliberalizm. Raz już pokazaliśmy, że potrafimy podnieść kraj z ruin. Myślę, że ponownie nadchodzi podobna sytuacja. Tylko trzeba się przestawić z mieć na być.
   No i jeszcze proszę Cię o odpowiedź na pytanie, czy wiesz jak zapobiec spekulacjom na rynkach żywnościowych, już pomijając dewastację środowiska? A może Marks nie we wszystkim się mylił?
   Bardzo cenię sobie Twoją spontaniczność, szczerość i wypowiedzi wprost. Pozdrawiam.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.