Oni składają hołd sami sobie

Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie.

W zasadzie komunikują się przez wymianę hołdów, składanych swojemu przywódcy, w tym przeważnie przez odwoływanie się do ustalonych przez niego dogmatów. To dość żałosne, bo można byłoby to porównać do kręgu przydupasów. W tym wypadku jednak w ogóle nie wiadomo do czego to wszystko porównać, bo tego porównać się nie da. Autorytaryzm to nie jest, bo nie ma autorytetu. Faszyzm w Polsce nie przejdzie. Być może jest to jakaś narodowo-religijna permutacja subrzeczywistości? Jeżeli przyjrzymy się uważnie temu, na co ci ludzie się powołują, to w istocie nie wiadomo o co im chodzi.

Zmieniają naszą rzeczywistość, ponieważ boją się zmian, jakie spowodowała globalizacja i dostosowywanie się naszego kraju do jej wymogów. Uwaga, oczywiście nie wszystkie były dobre! Niektóre były bardzo złe. Jednak problemem jest to, że to gorzej niż kopać się ze słoniem, w zasadzie nawet porównanie do stada słoni, nie byłoby wystarczające.

Te działania powodują oczywiście liczne sprzeciwy. Stąd mamy do czynienia ze sposobami, które niektórzy mogą określić jako na wpół legalne, jednak oczywiście nie nam rozstrzygać. Chociaż kwestie interpretacji Konstytucji w kontekście działań wobec Trybunały Konstytucyjnego są niesłychanie trudne. Podobnie, to co się dzieje obecnie w służbach mundurowych jest nadzwyczajnie trudne w jednoznacznej interpretacji. Nie można powiedzieć, czy te wszystkie działania są na pewno zgodne z prawem. Co do zgodności z racją stanu, w zasadzie nie ma wątpliwości.

Oni składając hołd sami sobie, zmieniają sposób rozumienia naszej racji stanu, na bardzo trudny do interpretacji. Rozumowanie jest bezwzględne: jeżeli nie składasz nam hołdu, automatycznie sprzeciwiasz się racji stanu, co więcej – tutaj następuje wymiana katalogu nienawiści: jesteś wrogiem, zdrajcą, zaprzańcem, gorszego sortu, pełniącym obowiązki Polaka itd. Już chyba wszyscy znamy tę retorykę i mamy świadomość jej siły. Znaczna część naszego społeczeństwa, dobierana na podstawie kryterium miejsca zamieszkania, stosunku do tradycji, religijności i patriotyzmu, postrzega naszą wspólną rzeczywistość poprzez proste schematy. Obecnie rządzący, byli do tego stopnia sprytni, albo przewidujący, że potrafili to rozpoznać i wpasować się w nisze percepcyjne milionów ludzi. Skutki widzimy dzisiaj na ekranach naszych telewizorów, jednakże uwaga – niestety, tak wygląda dzisiaj nasza rzeczywistość. Wszystko w ostateczności sprowadza się do autohołdów.

Niestety wszyscy inni również stopniowo są zmuszani do składania hołdów. W Spółkach Skarbu Państwa, cały system mocno zderzył się z rzeczywistością. Podobnie w służbach mundurowych. Dzisiaj mówimy już o dobrej zmianie w samorządach. Najgorsze jest jednak to, że zmienia się paradygmat funkcjonalny całej naszej rzeczywistości. Mniej więcej tyle samo mamy wspólnego z Polską sprzed roku, co z Polską z początku XX wieku. Niby nic się nie zmieniło, a jednak zmieniło się prawie wszystko, przede wszystkim suma wynikowa relacji. Do tej pory władza pozwalała wszystkim prawie na wszystko, no przynajmniej do pewnego poziomu. Obecnie już wiadomo, że zawsze trzeba poprosić o pozwolenie, co więcej – w niektórych sprawach, już ty to się nam podoba, czy nie – będą polecenia i zakazy. Wcześniej też były, tylko o nich się nie mówiło, więc w sumie jest tak samo, nie ma co narzekać.

Musimy sobie uświadomić, że skoro dzisiaj mówimy o hołdach, jako podstawie relacji, to co będzie standardem jutro? Czego będą od nas wymagać? Wyraźnie widać, że są wśród nich ludzie o mizernej reputacji, którzy napawają się władzą, są zdolni do wszystkiego. Na pewno zaś, do poświęcenia spokoju niektórych z nas, być może nawet poświęcenia niektórych z nas, do wypełnienia własnej wizji tego, co jest słuszne.

6 myśli na temat “Oni składają hołd sami sobie

 • 20 lutego 2017 o 04:31
  Permalink

  Trzeba się po prostu formalnie “podporządkować”, żeby przetrwać ten czas zakłamania.

  Kiedy to się skończy, jak łańcuch kłamstw, wazeliniarstwa i samouwielbienia rządzących (już od poziomu gminy) – tak się zapętli, że nie będzie innego rozwiązania niż RESET.

  Tylko wówczas nie może już istnieć ani KOD, ani PO, ani inne neoliberalne popłuczyny jak Nowoczesna.

  Dopóki nie powstanie Partia Zdrowego Rozsądku (w granicach prawa), to nie ma co mówić o RESECIE.

  To są tylko wymiany osób i narracji im towarzyszących.

  Ekonomia przypomni o sobie dość szybko, nawet w postaci kartek na wszystko …

  A wtedy żegnaj UNIO Europejska, witamy w ZBiRiP ?

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2017 o 05:54
  Permalink

  Dokładnie tak jest. przeginają na każdym kroku i obraz generalny to jakaś sekto-plemię, połączone wzorcami włoskiej mafii.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2017 o 06:40
  Permalink

  Smoleńska sekta sama się wykończy tylko problem w tym kto ją zastąpi? Zgodnie z tezą że każdy umrze tylko kiedy i jak,i co po sobie pozostawi?

  Odpowiedz
  • 20 lutego 2017 o 17:04
   Permalink

   Grubo ponad 25 lat solid…uchy i styropianowcy pracowały nad urzeczywistnieniem dzisiejszego scenariusza. Najpierw rzekomo w imię „wolności”, „demokracji”, „zmiany systemu” przejęto władzę nad Wisłą i gdzie indziej, potem niszcząc własny przemysł, własną prasę i własne banki uzależniono całkowicie ludzi od rozkazów z Brukseli – czyli zza oceanu.
   W Polsce nowe reżymy de facto zabroniły jakiejkolwiek systemowej opozycji (lustracja plus kryminalizacja komunistów) oraz wspierały rusofobię na niespotykaną skalę. Dzień w dzień Polak słyszy, widzi, czyta antyruską i antyarabską propagandę a o Zydach, Niemcach, Amerykanach same superlatywy. Czyli w Polsce mamy do czynienia z całkowicie ogłupionym pokoleniem, które nawet przejmując władzę, nie będzie zdolne do pozbawienia władzy posłusznych Ameryce soli…uchów i ich duchowych epigonów. O to właśnie w roku 1989 chodziło i to się udało.
   (…) Michnik dość spokojny małomówny, z uśmiechem na ustach włączył się do dyskusji, pragnąc nas sponiewierać. Powiedział nam, że „My weźmiemy władzę, a wy Polacy pójdziecie z torbami”. Giedroyć dodał, że „Nasi ludzie są już przy władzy, mamy kontakty i tylko czekamy na odpowiedni czas i ujawnimy prawdziwe nazwiska”. Geremek bez kurtuazji powiedział: „Wypierdolimy Polaków i sami będziemy rządzić”. Jak echo to samo powtórzy Michnik.

   http://alexjones.pl/aj/aj-polska/aj-publicystyka/item/56369-my-wezmiemy-wladze-a-wy-polacy-pojdziecie-z-torbami#

   Odpowiedz
   • 20 lutego 2017 o 18:30
    Permalink

    @jerzyjj, masz ciekawe wpisy i od kiedy się wpisujesz to w dużej części się zgadzam. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
 • 20 lutego 2017 o 14:55
  Permalink

  Napawanie się władzą jak pisze Autor jest znane i stare jak świat i bez znaczenia czy to była wspólnota pierwotna czy też obecny neoliberalizm. Wystarczy popatrzeć na zachwycone buzie gdy przybędzie kolejnych zer na koncie. Nie jestem lekarzem zatem nie będę używała terminów medycznych jak to nazwać, dotyczy to wszystkich na świecie co doznają największych emocji gdzie jest władza i pieniądze, zatem nie jest to przypadłość tylko polityków w naszym kraju.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.