Społeczeństwo

Odszedł jeden z architektów wszelkiego zła na świecie

 Nie powinno się mówić niczego złego o zmarłym, jednak to nie oznacza, że osoby publiczne – po których pozostaje dziedzictwo dokonań, nie mogą być oceniane w sposób obiektywny. Zwłaszcza jeżeli ich decyzje, działania i zaniechania, jak również działania innych ludzi, inspirowanych ich poglądami wpływają na nasze życie. W tym przypadku, obiektywne odniesienie się do dorobku życiowego danej osoby, jest nie tylko wskazane, ale jest po prostu koniecznością, jeżeli chce się wyświetlić kulisy zdarzeń i decyzji. Bycie osobą publiczną, osobą u władzy – oznacza odpowiedzialność. Ona się nie kończy, do póki trwają skutki decyzji, a apologeci nadal popełniają błędy uwarunkowane wzorcem. Człowiek odszedł, dziedzictwo pozostało i jeżeli nadal rozsiewa złe nasiona, które rodzą zgniłe owoce, to trzeba o tym mówić głośno. Inaczej powstaje ryzyko, że zły człowiek będzie wspominany jak bohater. Na marginesie warto pamiętać, że to działa w obie strony.

Ten człowiek był wybitnym myślicielem, którego poglądy i pomysły na rzeczywistość znajdywały przełożenie na rzeczywistość. Chyba największą jego pozytywną zasługa, był zwrot w polityce Stanów Zjednoczonych w relacjach z Chinami. Niestety również spowodował wiele złego – zdeklarowana wrogość polityczna do ZSRR i Federacji Rosyjskiej, w tym silny antykomunizm, przyczyniły się do stworzenia skutecznej strategii pokonania całego obozu i dekompozycji najpierw Układu Warszawskiego, potem ZSRR.

Były również tzw. aksamitne rewolucje, to doktryna w której ten człowiek niesłychanie silnie odcisnął swój geniusz. Co prawda był jako jeden z niewielu amerykańskich liderów opinii przeciwnikiem inwazji na Irak. Jednak nie zmienia to faktu, że to właśnie ta klęska udowodniła Amerykanom, że ten człowiek miał rację. Przeprowadzenie szeregu tzw. aksamitnych rewolucji, czy jakby się je chciało nazwać, daje dokładnie ten sam efekt, a koszty są banalne. Media społecznościowe to usługi darmowe i samofinansujące się jako ośrodki wpływu, a wydarzenia się dzieją same. Nie trzeba ryzykować życia amerykańskich podatników, co najwyżej dostarczy się kilkadziesiąt kontenerów z bronią, ewentualnie pozwoli się na jej przejęcie przez „wrogie” siły. To genialna rozgrywka, w której liczy się intelekt i ustawienie procesów, prowadzących do spodziewanego rezultatu. Owoce tej polityki „dążenia do demokracji” i „wspierania procesów demokratyzacji” zbieramy dzisiaj od Algierii po Uzbekistan, ze szczególnym uwzględnieniem Libii, Syrii, Iraku, Jemenu, a właśnie zaczyna płonąć Afryka subsaharyjska. Oczywiście nie można zapomnieć o Ukrainie. To właśnie tam, doktryna tego człowieka zmaterializowała całe swoje zło, które wylało się na Donbas. Cierpienia milionów ludzi, tysiące ofiar, sieroty, płacz kobiet, samotne umieranie starców, osoby bez leków, przerwane terapie, zniszczona infrastruktura – oto skutki działań „aksamitnych”, czy jak kto woli „pomarańczowych” (proszę wstawić aktualnie modny kolor).

Człowiek odszedł a zło zasiane za jego życia pozostało i jeszcze długo będzie rodzić złe owoce. Przedziwne, że tak inteligentna osoba, nie była w stanie przeprowadzić jakiejś retrospektywnej krytyki? Nieco się zreflektować? Chyba po stosunku do swojego własnego dorobku można poznać prawdziwie wybitnych ludzi.

Niestety koncepcje polityczne tego człowieka, odbiły się również bardzo negatywnie na naszym kraju. Ułuda integracji ze strukturami zachodnimi, niepełnoprawne członkostwo w NATO, czy niesymetryczne w Unii Europejskiej – to jest dziedzictwo jego myśli, przejętych przez innych. Niestety, ktoś kto współtworzył doktrynę zimnej wojny, nie był w stanie wyjść poza jej schematy. Świat, w którym obecnie żyjemy – smutna rzeczywistość upadku Zachodu, osłabienia państw na półkuli północnej – to prawdziwe dziedzictwo myśli tego pana.

Niestety nie brakuje apologetów i naśladowców, dla których ten człowiek jest wzorcem, a jego nauki są wytycznymi o nadrzędnym znaczeniu wytycznych strategicznych. Obiektywizacja tego dziedzictwa jest warunkiem, jego odrzucenia. Człowiek, w służbie neoliberalnego kłamstwa niech straci pamięć potomnych. Najlepiej, niech pamięć o nim skrywa milczenie.

***

Jeżeli nasz tekst uważają Państwo za wartościowy, bardzo prosimy o wsparcie dla naszej Fundacji, dzięki której finansowaniu jest możliwe utrzymanie portalu:

Fundacja Pisanie Książek

ul. Złota 61

00-819 Warszawa

63 1020 1097 0000 7102 0229 0724

z dopiskiem – „DAROWIZNA”

Konto fundacji jest prowadzone przez bank:
PKOBP Oddział 9 w Warszawie ul.Nowogrodzka 35/41, 00-950 Warszawa
Symbol SWIFT banku to: BPKOPLPW

18 komentarzy

 1. Wierny czytelnik

  Odszedł wielki szatan! Ojciec wszelkiego zła! tylu ludzi przez niego cierpi, a my zostaliśmy niewolnikami!

 2. Pomilczmy na temat tego demiurga zła.

  Zasłanianie się jego polskim pochodzeniem to ściema – dla Polaków.

  Doskonale nakreślał agresywne plany supermocarstwa – w jego interesie, nic więcej.

 3. Bardzo potrzebny tekst. Pamiętajmy o ludziach zgodnie z tym co po sobie zostawili. Ten człowiek zostawił zgliszcza i chaos

 4. Jest takie powiedzenie,jeśli masz powiedzieć coś negatywnego o zmarłym – lepiej zamilcz. Jednak są “przypadki”, gdzie wspomniana formuła nie może mieć zastosowania z uwagi na – no właśnie??
  Piewcy “demokracji” w nieutulonym żalu,natomiast ludzie dobrej
  woli? Należy wsłuchać się w “vox populi” – i wszystko jasne!
  Tytuł tekstu adekwatny do zasług kolejnego “wielkiego polaka”.
  To był zdecydowany wróg Słowiańskiego świata,i w takich
  kategoriach winno się zapamiętać dorobek tego człowieka.
  Jeszcze tylko ‘mój konik” kwestia pochodzenia, sadzę że
  Rosjanie w temacie wiedzą nieco więcej……………………….. 🙂

 5. Odszedł pies wojny. Wojowniczy neokon i podżegacz wojenny. Twórca wojennej doktryny dominacji USA na światem i podboju lub podziału Rosji. Jednego mniej!

  • krolowa bona

   @Wojciech… “ujal”……byl bezkompromisowym tworca, podzegaczem i piewca wojenej doktryny i dominacji Stanow nad swiatem i podboju oraz kompletnego rozkladu i likwidacji Rosji, mial bardzo wiernych wielbicieli w Polsce i to posrod wrzekomo wyksztalconych elit oraz w kregach kk, co z uwagi na rozmiar i brak krycznej analizy rzeczywistosci zasluguje z naciskiem na podkreslenie tego psychologicznego fenomenu……..jest nie do obalenia, ze byl lobbysta przemyslu arsenalu wojennego, ktory go zywil i ubieral cala epoka oraz czyscil sciezki do gabinetow najwyzszych urzedow i gremiow decyzyjnych, przypisywano mu niezwykly wrecz talent perswazji i wrecz uwodzenia swoich sluchaczy, ktorzy niby w transie podazali jego imaginacjom bez odrobiny krycznej analizy jego wymyslow i wynaturzen, jego “wiarygodny wyglad” w dobrze skrojonym, stalowym tzw.”marengo” garniturze czynil cuda na sluchajacej
   go z “otwarta geba”publicznosci… poczynil ludzkosci nieodwracalne szkody i rany , ktore nie chca sie zabliznic…..napawa smutkiem, ze opiewano jego polskie pochodzenie…..

 6. Nie przeceniałbym tak jego zasług ani skutków zła, które rozsiewał. Ot był jednym z tysięcy użytecznych “intelektualistów-idiotów”, wykorzystanych przez potężną machinę kapitalizmu do szerzenia swoich interesów. Będą go wynosić na piedestał, jako bohatera dopóki da się robić z jego legendy użytek. Gdy wiatr historii się zmieni, wtedy przyjdzie czas na ocenę jego działalności w kategoriach prawdziwego człowieczeństwa. Ale fakt jest faktem, że wreszcie “Odszedł jeden z architektów wszelkiego zła na świecie” i oby odeszło ich więcej, aby wreszcie świat odzyskał prawdziwą wolność od psychopatycznej polityki.

 7. nie byłem fanem tego człowieka Ale po tyle negatywnych opiniach NA TYM PORTALU poczułem do niego sympatię…pozdrawiam 😉

 8. nie byłem fanem tego człowieka Ale po tyle negatywnych opiniach NA TYM PORTALU poczułem do niego sympatię…pozdrawiam 😉

  • @Tomasz. “ten człowiek” , prawie na wszystkich portalach
   zbiera negatywne opinie…jak można (jeszcze) przysłużyć
   się zmarłemu? Można w intencji zmarłego “odmówić’ kadisz…….

 9. Tomasz- czy do Hitlera i Stalina też poczułeś sympatię?

  • DLACZEGO relatywizujesz???????????????
   W dodatku b. prostacko,stylem z GW, czy “Trybuny”?
   BO,gdybyś ujął np. Hitlera i Lenina……………………………………………..a swoją drogą nie spotykam bezpośrednich ataków na osobę i dokonania
   niejakiego Uljanowa czy Bronsztejna. Intieresno! 🙂
   Pisałem wielokrotnie dlaczego STALIN ma przechlapane…w każdym (większym) mieście na Ziemiach Zachodnich
   i Północnych(Odzyskanych) winien być pomnik wdzięczności,.

   • Oj chyba cię nie zrozumieją:-) Musisz prościej wytłumaczyć genetyczne przełożenie na politykę i kulturę imperializmu:-) Smutne niestety, jak ludzie potrafią bezrefleksyjnie wrzucać wszystko do jednego worka, ale to jest właśnie efekt polityki historycznej prowadzonej od wieków, a ludek nic nie kuma. I jak my mamy odzyskać suwerenność z takim potencjałem? Pozdrawiam

 10. Miecław, masz rację, mówisz ludek nie prościej MOTŁOCH a może kuma tylko, że z tego kumania nic nie wynika dobrego dla nikogo. Kiedyś powiedziałem do repatriantów z lat 1956-57, że powinni wybudować pomnik TOWARZYSZOWI GOMÓŁCE to chcieli mnie za te słowa zeżreć i tyle. Podobna jest sytuacja o której wspomina Krzyku.
  Czy tymi niech będzie LUDKAMI rządzi obłuda i fałsz a przede wszystkim idiotyczne zarozumialstwo.

 11. Nie ma co ,sam tekst i prawie wszystkie komentarze są jak najbardziej prawdziwe w opisie “potwora w ludzkiej skórze”.
  Ogrom zła wyrządzony ludzkości dzięki schorowanemu umysłowi tego człowieka nie podlega dyskusji, coś jednak spowodowało ,że był słuchany i realizowano skrupulatnie jego szaleństwa. To “coś “jak na razie jest nie definiowane przez nikogo ,kto zajmuje się tą tematyką, w każdym razie nie wyjaśnia w sposób rzeczywisty przyczyn takiego postępowania.
  Od lat zajmując się wszelkimi “patologizmami” ludzkości kieruje się wskazaniami u podstaw , których leży Arystotelesowska maksyma ,że nie poznamy prawdy nie poznając przyczyn.
  Prof. Julian Aleksandrowicz napisał:
  “Wszelkie trudności społeczne, gospodarcze, polityczne, a także
  zdrowotne mają swoją przyczynę w wadliwej strukturze i w wadliwej czynności mózgów ludzkich, spowodowanych czynnikami ekologicznymi. Czynniki te są zewnętrzne, to znaczy możliwe do usunięcia.”
  Stwierdzenie to wyszło spod pióra wybitnego uczonego. Jemu się to nie wydawało. On to wiedział. Napisał również, że nie ma chorób nieuleczalnych. Niedostateczna jest tylko nasza wiedza.

  No cóż , okazuje się ,że to biologia leży u podstaw wszelkich patologizmów. Wiem ,że nie będzie to łatwe do przyjęcia ale innego wytłumaczenia nie ma ,a dotychczasowe były nieadekwatne do skutków, nie dotykały istoty problemu.
  “Prawda, która jest w stanie wyzwolić ludzi, jest w dużej części prawdą, której ludzie wolą nie słyszeć.” mawiał H.Agar.
  Ale tylko dlatego wolą jej nie słyszeć bo jest tak , jak napisał prof. Aleksandrowicz, w powyższym cytacie.

 12. Nie ma co ,sam tekst i prawie wszystkie komentarze są jak najbardziej prawdziwe w opisie “potwora w ludzkiej skórze”.
  Ogrom zła wyrządzony ludzkości dzięki schorowanemu umysłowi tego człowieka nie podlega dyskusji, coś jednak spowodowało ,że był słuchany i realizowano skrupulatnie jego szaleństwa. To “coś “jak na razie jest nie definiowane przez nikogo ,kto zajmuje się tą tematyką, w każdym razie nie wyjaśnia w sposób rzeczywisty przyczyn takiego postępowania.
  Od lat zajmując się wszelkimi “patologizmami” ludzkości kieruje się wskazaniami u podstaw , których leży Arystotelesowska maksyma ,że nie poznamy prawdy nie poznając przyczyn.
  Prof. Julian Aleksandrowicz napisał:
  “Wszelkie trudności społeczne, gospodarcze, polityczne, a także
  zdrowotne mają swoją przyczynę w wadliwej strukturze i w wadliwej czynności mózgów ludzkich, spowodowanych czynnikami ekologicznymi. Czynniki te są zewnętrzne, to znaczy możliwe do usunięcia.”
  Stwierdzenie to wyszło spod pióra wybitnego uczonego. Jemu się to nie wydawało. On to wiedział. Napisał również, że nie ma chorób nieuleczalnych. Niedostateczna jest tylko nasza wiedza.

  No cóż , okazuje się ,że to biologia leży u podstaw wszelkich patologizmów. Wiem ,że nie będzie to łatwe do przyjęcia ale innego wytłumaczenia nie ma ,a dotychczasowe były nieadekwatne do skutków, nie dotykały istoty problemu.
  “Prawda, która jest w stanie wyzwolić ludzi, jest w dużej części prawdą, której ludzie wolą nie słyszeć.” mawiał H.Agar.
  Ale tylko dlatego wolą jej nie słyszeć bo jest tak , jak napisał prof. Aleksandrowicz, w powyższym cytacie.

 13. Odszedł jeden z architektów jednoznacznego zła na świecie.
  Prosze nie uogolniac, zlo, zlemu nie rowne…!

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.