Od złamania umowy społecznej po wypowiedzenie obywatelskiego posłuszeństwa

Żyjemy w trudnych i ciekawych czasach, które dla naszego kraju miały być nieprzerwanym okresem wzrostu i prosperity, jednakże tak szybko osiągnęliśmy szklany sufit w rozwoju, że nie zdążyliśmy się rozwinąć w sposób zrównoważony. W zasadzie więc, nie rozwinęliśmy się prawie w ogóle, chyba że za miernik sukcesu całego Narodu uznajemy awans socjalno-bytowy nie więcej niż 15% jego części. Oczywiście to „prawie w ogóle” to spojrzenie subiektywne, wynikające z percepcji procesów i ogólnego stanu rzeczy dokonywanej przez autora. Można się z tym nie zgadzać, jednakże wówczas proszę wymienić sobie sukcesy a następnie skonfrontować je z przeciętnymi dochodami przeciętnych obywateli naszego kraju, już bez złośliwości nie będziemy pisać o rencistach lub ubogich emerytach.

Niestety zupełnie niedawno rząd przejadł wirtualne oszczędności emerytalne części społeczeństwa, tzn., zmniejszył swoje przyszłe zobowiązania, kasując to, co wcześniej pozwolił „oszczędzić”. Szkodliwość rozwiązań przeprowadzonych w czasie reformy emerytalnej przed laty jest oczywista i nie podlega żadnej dyskusji. W końcu przecież nawet rząd sam się z niej wycofał. Jednakże równolegle, dokonał NIEOMAL powiększenia zadłużenia realnego, do poziomu skasowanych oszczędności. W efekcie nie minął rok z okładem, a nasz poziom zadłużenia, jest praktycznie taki sam, jak przed oszczędnościowym manewrem rządu pana Tuska. Różnica jest taka, że pieniądze, których nie chcieliśmy spłacić emerytom, pożyczyliśmy, przeważnie od zagranicznych spekulantów – drugi raz nie da się zrobić tego samego manewru, tym trzeba będzie oddać, żeby było sprawiedliwie, zabierając wszystkim Polakom.

Rząd przeprowadzając kontr reformę emerytalną prawdopodobnie odsunął bankructwo kraju o dziesięć lat, jednakże sposób, w jaki ją przeprowadził był daleki od standardów, w których rząd państwa demokratycznego szanuje społeczeństwo obywatelskie. Nie liczą się kwestie formalne, te można zawsze spełnić, nawet bez robienia niczego, to nie jest problem. Problemem jest to jak potraktowano społeczeństwo, jak usłużne media pisały o rekinach grenlandzkich lub śmierci żyrafy przerażonej przez nocnych wandali lub problemach z interpretacją składu drewna brzozy w północno-zachodniej Rosji. O kwestii emerytalnej były wzmianki. Równie tchórzliwie zachowywały się wszelkie autorytety, może z wyjątkiem jednego rzecznika złej sprawy, człowieka znanego z wyjątkowej szkodliwości jego idei dla naszego państwa.

Dla wielu Polaków to, co zrobił rząd to złamanie międzypokoleniowej umowy społecznej, ponieważ pewność emerytury, gwarantowanej przez państwo to była dla praktycznie wszystkich jedyna „stała” w naszym zanikającym systemie państwowym. Niestety nikt nie pytał się Narodu o zgodę, a szkoda, bo referendum załatwiłoby sprawę raz na zawsze, przy okazji załatwiając także przywileje dla grup i klas społecznych uprzywilejowanych emerytalnie kosztem reszty społeczeństwa (proszę nie mieć złudzeń – NIC nie jest odkładane). Rząd i establishment go wspierający nie widział jednak żadnego problemu. Wszystko super, „zielona wyspa”, może już bez dużej ilości ciepłej wody, ale mimo wszystko jednak coś z kranu jeszcze leci. To się naprawdę panu Tuskowi udało, wmówił Polakom, że ich „kran z ciepłą wodą”, to taki „róg obfitości”. Jak ktoś nie „łapie” porównania, warto poczytać.

W odpowiedzi na złamanie umowy społecznej, narodziła się koncepcja obywatelskiego nieposłuszeństwa, wykorzystywana przez różne grupy interesu, do ich celów. Niekoniecznie zgodnych z celami i potrzebami państwa, można powiedzieć, że często cele tych grup były i są sprzeczne z celami państwa. Niestety jednak zły przykład idzie z góry i doszło do zainfekowania systemu, ludzie mają dość. Jak do tej pory, jeszcze nikt nie zorientował się jak skanalizować ten sprzeciw. Być może opozycja podjęła pewne próby, jednakże jej sposób argumentowania, a zwłaszcza płytkość tej argumentacji są nieakceptowane.

Co ciekawe, problem przeciwstawienia złamanej umowy społecznej, obywatelskiemu nieposłuszeństwu, nie spotkał się jak dotychczas z uznaniem sztabów politycznych wiodących kandydatów. Kilka prostych trików, nieco sprytnej retoryki i jeden kandydat, może drugiego po prostu przybić do dachu papiakami i posmarować gorącym lepikiem. Jednak, nie przejmujmy się tym w ten miły świąteczny dzień. Esencję wyborczego smaku, a raczej krew będziemy mieli przy okazji wyborów w listopadzie.

Problem polega jednak na tym, że od złamania umowy społecznej po wypowiedzenie obywatelskiego posłuszeństwa jest bardzo blisko.

11 thoughts on “Od złamania umowy społecznej po wypowiedzenie obywatelskiego posłuszeństwa

 • 6 kwietnia 2015 o 08:41
  Permalink

  Wyśmienite, zwłaszcza to porównanie kranu z ciepłą wodą do rogu obfitości, właśnie na tym polega wielkie kłamstwo tej elity, wielkie kłamstwo pana Tuska

  Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2015 o 09:12
  Permalink

  Ta CIEPŁA WODA leci i to nie za darmo.
  Ciepła woda jest coraz droższa, zatem coraz mniej dostępna dla biedniejących rzesz społeczeństwa.
  Wniosek: obok głodu, zimna i braku nadziei – zacznie pojawiać się BRÓD i towarzyszący mu SMRÓD niedomytych ciał Polek i Polaków.
  Konieczne jest zatem wymyślenie medialnego sposobu jego zwalczania.
  Może zapachowe odbiorniki LCD telewizji kolorowej?
  Pojemniki z wonnymi substancjami, rozpylanymi w momencie wystąpień Prymasa Polski lub jej Prezydenta – jako zapachy przyjemne, a inne, gdyby występował ktoś z opozycji lub Lewicy …
  To się da zrobić i to może być Polski wkład w rozwój cywilizacji Zachodu oraz dowód na to, że mamy innowacyjną gospodarkę opartą na wiedzy.

  Odpowiedz
  • 6 kwietnia 2015 o 13:10
   Permalink

   Jak tak raptownie sie pogorszy dostep do cieplej wody, to rzad bedzie musial walczyc z tyfusem, cholera i salmonela a teraz juz nie ma zartow z powracajaca z biedy gruzlica, zupenie jak w”Pokoju na poddaszu” , “Silaczka ” itd. 1 krok do przodu i 2 do tylu, prosze bardzo cholera jasna !!! A to tylko fragment z wiekszej calosci !

   Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2015 o 12:06
  Permalink

  Z Polakami jest gorzej niż wydaje się autorowi tego tekstu. Społeczeństwo coraz bardziej podzielone i nie widać charyzmatycznego przywódcy który potrafił by zjednoczyć przynajmniej 70 % społeczeństwa. Winny Putin, UE, euro i żydzi. Tym jest karmiony naród.

  Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2015 o 12:51
  Permalink

  Dzień Dobry.
  Jesteśmy bankrutem choć nie “skończonym”. O zadłużeniu Nas i Nas jako Państwa było już wiele także i w tym miejscu (przy okazji http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/1170488/zsp_2015_01.pdf).

  Jeśli posłużyć się analogią to jesteśmy takich po uszy zadłużonym przedstawicielem “klasy średniej” któremu bank udziela kolejnych kredytów na życie i spłatę poprzednich, a im większe kwoty wchodzą w grę tym mniej możliwości ma bank by nie dać kolejnego w obawie przed własnym bankructwem.

  Obecnie największym problemem nie jest bankructwo tylko to w jaki sposób uzasadnić że tak musi funkcjonować system ekonomiczny, że to nie wspieranie się bankrutów którym wartości rzeczywiste po…ły się z wirtualnymi, że to nie kłamstwa, tylko nowoczesne produkty finansowe. Największym problemem tych którzy “ufundowali” nam bankructwo jest wmówić nam że go nie ma.

  Ekonomia jest w swej esencji dość prostą dziedziną a jej pierwotne zasady są czyste. Nie ma żadnych nowoczesnych produktów czy narzędzi ekonomicznych. To wszystko rzeczy wirtualne (nieistniejące). Właściwe stworzone z chęci zysku kilku osób, chciwości. Istnieją tylko dlatego że pozwalamy im istnieć. I znikają bo pozwalamy im zniknąć. A może raczej bo pozwalamy niewielkiej grupce osób wmówić nam że te że te rzeczy istnieją, by chwilę później zgodzić się z tymi samymi ludźmi, że nie istniały. Gdyby nie było konsekwencji w postaci biedy czy głodu to pal licho. Byłoby nawet zabawnie. Tylko nie jest. A nie jest bo się na to zgadzamy. Zgadzamy się że to pieniądz jest ważny nie człowiek, pieniądz nie życie, pieniądz nie towar, praca, surowiec czy usługa. W pewnym sensie część z nas zgadzając się na to, na samozwańczą władzę kilku osób, “rozmieniała się na drobne”.

  Odpowiedz
 • 6 kwietnia 2015 o 19:23
  Permalink

  Musimy przetrwać mimo bankructwa.
  Najgorsze jest to, że nie znajdą się w Polsce winni tej sytuacji.

  Odpowiedz
  • 7 kwietnia 2015 o 11:44
   Permalink

   W obecnie obowiazujacym swiecie oprocz Chin wszystkie panstwa sa bankrutami, mimo, ze np.jego obywatele tz. tzw.”obere 10-Tausend” moga byc b.zamozni: Stany Z. katasrofa z zadluzeniem, cale miasta zrobily pleite ( Detroit, Cliveland przy aktywnej pomocy banksterow z “Deutsche Bank”,caly stan California), JAPONIA to wogole b.szczegolny przypadek bankructwa, cos 300% swojego rocznego przychodu, ludzie bez pracy i spiacy na ulicach w kartonowych pudlach, tamta kultura tego nigdy nie znala, drukuja pieniadze i maja “pozycje” w swiecie, ze ich nie ruszaja, gdyby nie Korea Polnicna ze swoja bomba atomowa

   Odpowiedz
  • 7 kwietnia 2015 o 11:50
   Permalink

   …gdyby nie Korea Polnocna ze swoja bomba atomowa, to Japonia juz dawno by prowadzila w tym regionie wojne (z obydwiema Korea’mi, Chinami, Vietnamem i osciennymi panstwami jak Kambodza it’d, naturalnie z Rosja, bo tak nakazuje tradycja, ze Stanami/Hawaje……) to ich kultura i naped w gospodarce

   Odpowiedz
  • 7 kwietnia 2015 o 12:04
   Permalink

   ….bez zmiany systemu w FINANZINDUSTRIE /PRZEMYSLE FINANSOWYM wszytkie panstwa beda bankrutami !!!
   Dwoch niemieckich naukowcow ( z dziedziny ekonomii) nowej generacji: Matthias Weik & Marc Friedrich w swoim dziele “DER CRASH IST DIE ,LOESUNG.WARUM DER FINALE KOLLAPS KOMMT” /”TYLKO KOMPLETNE ZALAMANIE=UPADEK JEST ROZWIAZANIEM=WYJSCIEM , ROZWIAZANUEM TEGO PROBLEMU” /(moje prywatne,opisowe tlumaczenie tytulu )

   Odpowiedz
   • 7 kwietnia 2015 o 13:38
    Permalink

    A umknelo mi wspomnienie o tym, ze towarzysz G.Schroeder jest czlonkiem SPD /Niemieckiej Partii Socjalistycznej !!!! Po swoich wspanialych refomach nie dostal vitum zaufania w Bundestagu i trzeba bylo ropisac przedterminowe wybory, od tej pory rzadzi cesarzowa,ktora nic nie zmienia , ona “trwa” w tym syfie , to jej dowartosciowujaca terapia mowia znawcy psychologii !!! A G. Schroeder otrzymal przydomek “Genosse der Bosse” = “Towarzysz Oligarchow/Szefow”, felieton krakauera na temat G.Schröder ‘a troche za dystyngowany, za grzeczny w stosunku do takiej postaci, ktora rzucila na kolana i pograzyla cala Europe w kryzysie !!!!

    Odpowiedz
  • 7 kwietnia 2015 o 13:12
   Permalink

   …ISBN 978-3-8479-0554-7, takze jako E-Book pod adresem wydawnictwa: http://www.eichborn.de ( mozliwosc translated na j.polski). W/w autorzy popelnili nieco wczesniej dzielo “DER GROESSTE RAUBZUG DER GESCHICHTE.WARUM DIE FKEISSIGEN IMMER AERMER UND DIE REICHEN IMMER REICHER WERDEN” /’ NAJWIEKSZY RABUNEK W CAKEJ HISTORII. DLACZEGO PRACOWICI LUDZIE ZAWSZE BEDA BIEDNIEC A BOGACI ZAESZE BEDA BOGATSI” ( moje, prywatne, opisowe tlumaczenie) opisuje dokladnie ten”przekret”=przestepstwo panstwowe/oszustwo z tymi rentami prywatnymi. Ludzie toz to wymyslil Gerhard Schroeder , ex-kanclerz Niemiec z prywatyzacja rent: Ruerrup-Rente, Riester-Rente( od nazwisk managerow wielkich koncernow, ktorzy po “reformie”rent zostali szefami tych nowych prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych, ludzi pozbawili wszelakich oszczednosci i nie maja rent, takiego zuchwalego oszustwa swiat jeszcze nie widzial !!! Mnie to nie tylko bulwersuje ale paralizuje, ze jak na wojskowy rozkaz jota w jote, w/g szablonu Polska niemieckie programy odpracowuje !!!! Donek ze swoimi pomagerami i finansistami z Niemiec i swoja kuzynka z. z Poznania i Kujaw (pochodzenie cesarzowej ) bez drgniecia rzesami jak zakochany czy nawiedzony , bez zdzbla fachowej krytyki niszczy caly dorobek panstwa, mi opadaja rece, polskie ambasady i konsulaty w Niemczech reprezentuja interesy Niemiec !!! Ludzie ,co tu jest grane ?????
   Pare dni temu nie komentowalam felietonu krakauera ad. Gerharda Schroeder’a, bo mi moj lekarz zabronil !!! Gdyby ten pan nie mial mocnej ochrony osobistej to by go golymi rekami na pierwszej lepszej ulicy zatlukli na smierc, rozlozyl cale pabstwo na czynniki pierwsze, wprowadzil usatawowo nedze: tzw.HarzIV reformy, dummpig plac, umowy smieciowe na wielka skale, miliarderom podarowal i podarowuje do dzis daksze miliny, zlikwidowal podatki dla bogatych, no bo jak obliczyc (ujac) to bogactwo ???? , wprowadzil dla nich tzw. dividenden stripping ( bogaci z podatkow dostaja pieniadze jak nie robia przychodami wiekszych interesow przez fikcyjna “przerzutke”aktywow i passywow, taki”przekret” / oszustwo za pomoca zonglowania ksiegowaniem wplywow i wyplywow, Nuemcy to taki komunizm dla bogatych !!!! Podatki dla nich 0% przy automatycznyn przyroscie bogactwa przez ksiegowanie i kasowanie fortuny z podatkow ogolu za fikcyjne straty w majatku !!!!!
   G.Schroeder sprywatyzowal sluzbe zdrowi i wogole medycyne !!! Razem z “pacyfistami” z partii zielonych, bez mandatu ONZ zrobil wojne i zawieruche w Jugoslawii….a w Polsce pan M. zaprasza go i miluje, mimo ze G.Schroeder b.Polski nie lubi, nie chcial jej w UE, nalozyl okres ochronny, by Polacy nie mogli pracowac w N. moze nalezalo by przestac wypeniac rozkazy z Niemiec ??? i malpowac po Niemcach kazdy ruch na szachownicy ? Moze b nie bylo by tych przekretow i takiego bankructwa, a co z odszkodowaniamu wojennymi i urata kapitalu ludzkiego podczas wojny ? Bez tego stan panstwa Polskiego byl by zupelnie inny, ci ludzie u steru i ci co siedza tu w konsulatach i ambasadach bez cienia watpliwosci dzialaja na szkode Polski. !!!! Hey !!! CO JEST GRANE !!!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.