Ochrona danych osobowych podczas ferii

fot. Fundacja Wiedza to Bezpieczeństwo Copyrights
fot. Fundacja Wiedza to Bezpieczeństwo Copyrights

Podczas wyjazdu zimowego warto zadbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. W jaki sposób można zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwami związanymi z kradzieżą i wykorzystaniem naszych danych czym możemy pochwalić się na portalach społecznościowych, a co powinniśmy zatrzymać dla siebie – radzi ekspert z Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo.

Ruszyła druga tura ferii zimowych. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w tym roku szkolnym w całym kraju wolne od zajęć będzie miało prawie 4,5 mln uczniów z 28 053 szkół. Jest to idealny czas dla złodziei danych osobowych, którzy tylko czekają na nasz błąd.

W zimowej przerwie wiele rodzin bierze urlop, aby beztrosko wypocząć i oddać się zimowym szaleństwom. Powinniśmy jednak pamiętać, że jest to także czas chętnie wykorzystywany przez oszustów. Próbują oni zarówno przejąć nasze pieniądze, cenne przedmioty jak i dane osobowe, dzięki którym mogą się pod nas podszyć i np. wziąć kredyt lub pożyczkę – wskazuje adw. Marcin Zadrożny, Fundacja Wiedza To Bezpieczeństwo.

Pamiętaj…

…nie zostawiaj dokumentów w zastaw. Wypożyczalnia sprzętu sportowego lub rekreacyjnego nie może od nas żądać zostawienia dowodu osobistego, podobnie hotel czy ośrodek wypoczynkowy. Na podstawie dokumentu tożsamości, a nawet jego kserokopii można łatwo uzyskać kredyt, pożyczkę czy wynająć mieszkanie lub nawet założyć działalność gospodarczą.

Niestety rzadko zdajemy sobie sprawę, jak niebezpieczne może być nasze lekkomyślne zachowanie i jakie mogą być jego konsekwencje Bardzo dobrze obrazuje to ostatni raport InfoDok przygotowany przez Związek Banków Polskich. Wynika z niego, że w III kwartale 2017 roku udaremniono 1 756 prób wyłudzenia kredytów. Ich łączna kwota jest oszałamiająca – to około 130,5 mln zł. We wskazanym okresie próbowano przejąć jednorazowo nawet  20 mln zł. A teraz wyobraźmy sobie, że nagle my jesteśmy odpowiedzialni za jej spłatę – mówi adw. Marcin Zadrożny, Fundacja Wiedza To Bezpieczeństwo.

Chwal się z głową

Często gdy chcemy podzielić się informacją, że idziemy na koncert, bądź wyruszamy w ciekawą podróż ”wrzucamy” zdjęcia biletów z koncertu, teatru etc. To niepozorne działanie może mam zagrozić. Wprawdzie kod kreskowy, który znajduje się na bilecie rzadko sam w sobie zawiera istotną dla jego użytkownika informację, ale w zestawieniu z innymi danymi staje się także cennym towarem.

rzucenie fotografii na nasze profile społecznościowe jest szybkie i proste. Dlatego rzadko zastanawiamy się dłużej niż kilka sekund nad tą czynnością. Jest to niestety duży błąd. Dlaczego? Po pierwsze złodziej dostaje informację o tym, że aktualnie nie ma nas w domu i z łatwością może zaplanować włamanie – wskazuje ekspert Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo. Po drugie, nierzadko nawet nie wiemy kto jest w tle naszej fotografii, a wykorzystując bez uprzedniej zgody dane innych osób – w tym ich wizerunek – naruszamy prawo – uzupełnia adw. Marcin Zadrożny, Fundacja Wiedza to Bezpieczeństwo.

Fundacja Wiedza To Bezpieczeństwo powstała z inicjatywy osób zawodowo zajmujących się bezpieczeństwem informacji, łączących wiedzę, pasję i doświadczenie z różnych dyscyplin – m.in. prawa, informatyki, zarządzania. Cel, który jej przyświeca to promowanie znaczenia bezpieczeństwa informacji, jako najcenniejszego dobra, jakim dysponuje człowiek oraz strategicznego zasobu każdej organizacji. Działania Fundacji opierają się na: edukacji, integracji środowiska osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informacji, w tym danych osobowych oraz tych, którzy po prostu interesują się przedmiotową tematyką oraz dostarczaniu organizacjom narzędzi chroniących ich zasoby informacyjne.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa zastrzeżone dla podmiotu Fundacja Wiedza to Bezpieczeństwo. Wyłączenie licencji CC 3.0.

5 komentarzy do “Ochrona danych osobowych podczas ferii

 • 26 stycznia 2018 o 05:54
  Permalink

  Dobre z tym że nie ma nas w domu – po biletach, na to bym nie wpadła i już nie będę tak robić.

  Odpowiedz
  • 26 stycznia 2018 o 14:26
   Permalink

   @Marta Nowak….a to zartownis z Pani…..,pisze tez Pani w “SozialMedien”,kiedy Pania boli glowa,bo akurat menstruuje i kiedy ma Pani plodne dni…cos okropnego,do czego to doszlo i jak ludzie w stosunku do siebie samych postepuja niegodnie pokazujac wlasna vivisekcje calemu swiatu od Honolulu po Kozia Wolke…

   Odpowiedz
  • 26 stycznia 2018 o 15:06
   Permalink

   @Marta Nowak….a to zartownis z Pani…..,pisze tez Pani w “SozialMedien”,kiedy Pania boli glowa,bo akurat menstruuje i kiedy ma Pani plodne dni…cos okropnego,do czego to doszlo i jak ludzie w stosunku do siebie samych postepuja niegodnie pokazujac wlasna vivisekcje calemu swiatu od Honolulu po Kozia Wolke…

   Odpowiedz
 • 26 stycznia 2018 o 15:05
  Permalink

  W obliczu zmian kulturowo-spolecznych i dygitalizacji ( ucyfrowieniu ) i wszechobecnym powstawaniu danych i ich przetwarzaniu oraz tworzeniu tzw.”profiling”/”rozpoznawalny na calym swiecie przez logarytmy i komputery indywidualny profil kazedej zyjacej i niezyjacej osoby i juz teraz takze zwierzat,roslin i “natury martwej”/ powyzej zamieszczony tekst nabiera wysokuego znaczenia nie tylko w bezposredniej ochronie obywateli jako konsumentow lecz ochrony godnosci ludzkiej generalnie rzecz biorac….. Takie fachowe informacje winny vyc systematycznie przekazywane i powtarzane ,jak szkolenia przeciwpozarowe w zakladach wytworczych srodkow wybuchowych

  ***
  Moze w / w firmie i redakcji uda sie zgromadzic materialy na publikacje dotyczaca szczegolnej tematyki dotyczacej rozprzestrzenania danych i. niezbednej tu profilatyki dotyczscej “wrzucaniu” zdjec wlasnych i cudzych do sieci,ze szczegolnym uwglednieniem malych ,nagich dzieci np. przy kapieli czy na plazy,takze skapo ubranych doroslych…takie zdjecia laduja masowo w centralach,glownie najwiekszej takiej w Kanadzie i sluza do “produkcji”/ “fotoshop”/ zdjec i filmow sluzacych rozmaitym pedofilom i innym charakteropatom i ukazujacym cudza twarz i cialo w niewyobrazalnych ujeciach,sa za wielkie pieniadze sprzedawane takie zdjecia,filmy,video,kalendarze,ksiazki,breloczki i inne “fikusne” przedmoty…jak czuje sie osoba,ktorej twarza i jej cialem handluja takie firmy,niech sobie kazdy wyobrazi sytuacje widzac np.twarz wlasna lubukochanej citki.lub syna w pedofilskim kalendarzu..np. lub takimz filmie ????…
  Pokrewny temat ,czesto jako konsekwencja powyzych procederow jest: CYBERMOBBING – ktos i to nie tylko te kryminalne firmy ale i “zwykle ” osoby prywatne np.kolega / kolezanka z klasy, nowopoznany lub “stary” “wielbiciel” /”wielbicielka” prosza o zdjecia: “Ty jestes tak piekny / piekna,przyslij mi swoje zdjecie “nago”…i ludzie i to czesto wyksztalceni zauroczeni wlasna proznoscia robia to a zaraz po tym zaczyna sie “cybermobbing” wymusza sie pieniadze, przepisanie na kogos innego firmy, zmusza do oszustw,podpisow roznych zeznan i dokumentow, sprzedazy organow lub np.komorek rozrodowych..itd.,itd….nawet mocne charakterem osoby zalamuja sie, boja sie ze “przyjacuel” porwie dziecko z przedszkola jak sie nie wypeni jego zyczen…mlodzi ludzie / uczniowie boja lub krepuja sie mowic o takich incydentach w domu lub nie maja wogole szansy dotarcia do rodzicow itd.,w sczegolnosci jak jakis wujek czy “przyjaciel”rodziny tak maltretuje dziecko swoich znajomych……ci mlodzi ludziepopelniaja samobojstwa…….dlatego temat ten jest tak wazny a codziennie sa nowi i niedoswiadczeni konsumenci transmediow i przeto w naszych czasach te tematyke winno sie walkowac jak walkiem ciasto na makaron…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.