Obywatele walczą z państwem o czyste powietrze. Czy to dopiero początek?

fot. red.

Prawo do korzystania – w tym oddychania – z nieskażonego powietrza jest dobrem chronionym przepisami polskiej Konstytucji. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i rozpoczyna walkę ze smogiem. Jak wskazuje ekspert z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, naruszenie czy zagrożenie prawa do wolności rozumiane jako prawo do nieograniczonych wyjść z domu, wietrzenia pomieszczeń i korzystania z mieszkania bez żadnych ograniczeń może np. powodować dyskomfort psychiczny i stać się przyczyną do dochodzenia przed sądem rekompensaty.

Na początku października br. warszawski Sąd Okręgowy orzekł w sprawie niedostatecznego działania państwa w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Sąd przyznał łącznie 35 tys. zł zadośćuczynień na cele charytatywne w sprawie, w której powodami byli Jerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł oraz Tomasz Sadlik. Przyczyną wniesienia  pozwu stało się naruszenie ich dóbr osobistych.

Zobowiązania vs rzeczywistość

Zgodnie z Konstytucją RP – każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody wyrządzonej mu za niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej. W przypadku walki ze smogiem jest to zaniechanie podjęcia działań po stronie Skarbu Państwa.

– Formułując powództwo odnośnie stanu powietrza w Polsce należałoby stwierdzić, że Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Środowiska i Ministra Energii nie podejmuje odpowiednich starań, nie działa skutecznie albo z opóźnieniem i w związku z tym doprowadził albo nie zapobiegł temu, że stan powietrza w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Dowodem na to jest przede wszystkim wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 2018 r. wskazujący na to, że Polska uchybiła zobowiązaniom Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 2008/50/WE z dnia 21.05.2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Wynika z niego, że Polska nie podjęła właściwych działań w programach ochrony jakości powietrza i nieprawidłowo wdrożyła dyrektywę. Poza tym te naruszenia stwierdzono w raportach NIK. Dowodami są też chociażby raporty dotyczące stężeń szkodliwych substancji z przekroczeniem norm – tłumaczy Agata Jaczyńska, radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Co w zamian?

Za smog można żądać zadośćuczynienia – za cierpienia moralne, negatywne przeżycia osoby, której dobro osobiste zostało zagrożone lub zapłaty określonej kwoty na wskazany cel społeczny oraz naprawienia szkody. W przypadku dochodzenia roszczeń majątkowych należy liczyć się z kosztami sądowymi. Opłata wynosi 5% od wysuniętych żądań, a przypadku przegranej – całego procesu.

– Zasądzenie zadośćuczynienia na cel społeczny ma charakter prewencyjny, a świadczenie na rzecz indywidualnej osoby ma zrekompensować jej doznaną krzywdę – dodaje Agata Jaczyńska, radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Złożenie pozwu do sądu to nie jedyny sposób na rozwiązanie tej sprawy. Jak wynika z raportu NIK główną przyczyną niedostatecznej jakości powietrza w Polsce jest „emisja pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób”. W pierwszej kolejności zatem należałoby zająć się edukacją.

– Wnoszący pozwyJerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł oraz Tomasz Sadlik – mieli na celu przede wszystkim społecznie ważny interes w postaci zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczonego środowiska i braku skutecznych działań ze strony władz publicznych. Jakość powietrza i jego wpływ na życie oraz zdrowie ludzkie to istotny problem, którego nie można lekceważyć – komentuje Agata Jaczyńska, radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa zastrzeżone dla: Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, wyłączenie licencji CC 3.0.

7 myśli na temat “Obywatele walczą z państwem o czyste powietrze. Czy to dopiero początek?

 • 17 października 2019 o 04:56
  Permalink

  Co w zamian?

  Palenie gazem.

  Oczywiście sprowadzanym z USA.

  Pan Naimski to przewidział przed laty, a jest konsekwentny i działa w tle.

  A Macondo nad Wisłą zapłaci.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 17 października 2019 o 05:11
  Permalink

  Głupotą jest pozywanie własnego kraju, jednak co nam pozostało? Chociaż w Krakowie podobno się poprawiło dzięki Majchrowskiemu bo wprowadził zakaz palenia frakcją suchą?

  Odpowiedz
  • 18 października 2019 o 09:20
   Permalink

   KAŻDY MOŻE SIĘ WYPROWADZIĆ DO INNEGO MIEJSCA ZAMESZKANIA !!!

   Odpowiedz
  • 8 listopada 2019 o 08:01
   Permalink

   Tylko co to da, pozywanie Państwa za nieczyste powietrze? Trochę mnie to śmieszy, bo smog był zawsze, tylko teraz ludzie się obudzili, że go wdychają.

   Odpowiedz
 • 17 października 2019 o 14:36
  Permalink

  Jak się komuś nie podoba niech jedzie do kraju swoich praojców, tam jest nawet miasto co ma w nazwie świeże powietrze…

  Odpowiedz
 • 17 października 2019 o 17:25
  Permalink

  Walka. Państwem ! To my jesteśmy narodem ! i oskarżanie za smog to jakis bezsens bo to my to zrobiliśmy , niestety to jest okrutna prawda , trzeba wziąć sprawy swoję ręce i naprawiać to , a nie zyskać materialnie ! Trzeba namawiać do programu czyste powietrze aby więcej osób skorzystało , upominać , nauczać tych ludzi co są nieświadomi , rusza już sezon grzewczy , już widzimy co się dzieje na ulicach , a gdzie w tym wszystkim jesteście ? Tylko narzekać można , a gdzie są czyny? Ja już drugi sezon ogrzewam dom kotłem od kostrzewy i nie zatruwam innych i jestem z tego dumna

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.