Obniżenie lustra wody w kilku studniach stało się problemem rangi racji stanu (cz.2)

Turow-powerstation Autorstwa Werni1 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66031224

Drugi aspekt problemu Turowa, to aspekt strategiczny, mówimy o wydobyciu węgla i produkcji gigantycznej ilości energii elektrycznej. Nakaz wstrzymania wydobycia węgla brunatnego, jest równoznaczny z nakazem wstrzymania produkcji energii elektrycznej. Przypomnijmy to około 3-5% krajowej mocy wytworzonej. To bardzo, ale to naprawdę – bardzo dużo energii! Węgla brunatnego nie da się przywieść z dalszych lokalizacji, a przynajmniej jest to zupełnie nieopłacalne i po prostu nie ma sensu (węgiel się rozpada i robi się totalna breja). Z tego względu elektrownie opalane węglem brunatnym, buduje się – jak najbliżej – źródeł wydobycia. Transport węgla następuje specjalnymi taśmociągami, jest to sprawdzona technologia, bardzo wydajna i co najważniejsze – niezawodna.

Wszystko co można zrobić, bo nie wiadomo jak się rozwinie problem, to można od momentu ogłoszenia wstrzymania wydobycia, wydobyć węgla jak najwięcej, chociaż składowanie węgla brunatnego jest również kłopotliwe (generalnie nie praktykuje się tego poza buforem w ciągu technologicznym).

To jednak działania obliczone co najwyżej na czas negocjacji z Czechami, którzy mogą wycofać wniosek. Sprzeczne komunikaty od polskiego i czeskiego premiera, są dla nas dodatkowym poniżeniem, jednak do poniżenia na arenie międzynarodowej to już chyba musimy się przyzwyczaić. Trzeba zapłacić za brak dyplomacji i brak umiejętności negocjowania. W tej chwili jest już za daleko, dosłownie o jeden wyrok za daleko. Nie ma opcji zachowania status quo, trzeba przedstawić Czechom kalendarz zamknięcia kopalni i realnych działań osłonowo-odszkodowawczych. Chodzi o to, żeby zyskać czas pozwalający na wyjście ze sprawy na miękko, a w tym czasie należy eksploatować elektrownię i złoża na jak najwięcej, jak to tylko możliwe.

Równolegle trzeba poszukać sposobów realnego nacisku na Czechy, np. w kwestiach gospodarczych, czy też długu ziemi, który ten kraj ma wobec nas jeszcze z czasów demokracji ludowych. Chodzi o to, żeby zagrać bardzo rozważnie i umiejętnie wobec Czechów, tak żeby to nie wyglądało na groźby, ale na realne przeciwdziałanie. Przykładowo, można otworzyć duże i intratne kontrakty, np. na ciężarówki dla wojska, w których na pewno wystartują czeskie firmy, produkujące jedne z najlepszych, jeżeli – nie najlepsze – samochody ciężarowe na świecie. Jest wiele możliwości, które można zrobić, ale to musi być skoordynowane i związane z działaniami dyplomatycznymi oraz dobrym PR-em w ramach czeskiej opinii publicznej, w tym wśród czeskiego biznesu.

Można rozpocząć działania mające na celu ograniczenie importu z Czech, może pan prezes, wicepremier – przestanie jeździć samochodem produkowanym w Czechach? Nie chodzi o robienie paniki, ale o kilka gestów pokazujących, że jesteśmy zdeterminowani i jeżeli Czesi nie będą chcieli się porozumieć, bo rozumiemy że w tej chwili będą negocjować z pozycji siły, to zapłacą w inny sposób za swoją twardą postawę.

Istotą naszego działania musi być pokazanie Czechom, że stosunki z nami są ważniejsze, niż stan wód gruntowych w jednym z powiatów. Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że tak duża kopalnia wybiera wpływ na środowisko naturalne, jednakże można się porozumieć co do kompensacji i działań chroniących środowisko. Trzeba mieć wielką marchewkę i mały kij, pokazujący, że mają o wiele więcej do stracenia, niż wodę w studniach.

Na tym problemie my tracimy bardziej, ponieważ te złoża to jest relatywnie tania energia elektryczna, której i tak nie mamy wiele w systemie. Tysiące ludzi mogą stracić pracę, a kraj będzie miał poważny deficyt energetyczny. Doprowadzenie do takiego stanu rzeczy, jest samo w sobie skandalem i wielką porażką naszej dyplomacji, pokazującą prawdziwe oblicze rządu. W ogóle jak to jest możliwe, że nie mamy w Pradze Ambasadora i to przez około rok! Przecież, to samo w sobie pokazuje, że ten rząd nie stara się nawet prowadzić polityki, a co dopiero osiągać własnych celów, w interesie nas wszystkich.

W aspekcie strategicznym, nie możemy sobie pozwolić na przerwanie funkcjonowania kompleksu energetycznego w Turowie. Chodzi po prostu o pieniądze. To jest najtańsze źródło prądu, jaki możemy sobie w tej chwili zapewnić. Rezygnowanie z tego źródła musi spowodować szybkie działania zaradcze, w tym inwestycję w nowe moce w energetyce – z konieczności gazowej, to można zbudować najszybciej. Należy jednak mieć nadzieję, że negocjacje z Czechami rozwiążą problem, dając nam czas, bo i tak jesteśmy zobowiązani zamknąć tą elektrownię i wygasić wydobycie węgla brunatnego. To tylko kwestia czasu, na pewno negocjując z Czechami, trzeba wskazać przewidywalny i realny horyzont czasowy zmian.

Zapraszamy na 3-cią część felietonu.

18 komentarzy do “Obniżenie lustra wody w kilku studniach stało się problemem rangi racji stanu (cz.2)

 • 27 maja 2021 o 05:37
  Permalink

  Chodzi o pieniądze.

  Żeby to dobrze rozegrać, potrzeba mądrych ludzi, a tych nie widać.

  No i należy się oswoić z myślą, że Turów – ten zabytek technologii energetycznej – musi być kiedyś zamknięty.

  Tylko co zrobić z gigantyczną “dziurą w ziemi”, TEJ ZIEMI …

  Amen.

  Odpowiedz
 • 27 maja 2021 o 08:40
  Permalink

  Mamy więc “problemik” który jest częścią wielkiego światowego problemu. Zaczyna nam brakować paliw kopalnych i pojemności atmosfery do asymilacji produktów spalania. To spalanie jest nam potrzebne do produkcji energii, która jest nam z kolei potrzebna do wytwarzania odpadów. Odpadów na których składowanie też coraz bardziej brakuje nam miejsca. Czym to się skończy?

  Odpowiedz
  • 27 maja 2021 o 11:42
   Permalink

   Wydumanego problemu i autorytatywne potwierdzonego przez np. szwedzkie dziecko specjalnej troski, za to przypieczętowanego przez globalne “elity”, w osobie dajmy na to https://pl.wikipedia.org/wiki/Al_Gore I tak to sze krenczy, z debilami należy handlować np. wozduchem … 🤣 Byleby zarabiać
   na naiwnych.

   Odpowiedz
 • 27 maja 2021 o 13:11
  Permalink

  Pozdrawiam Mieca , Pozo i inn. Panowie, z wami jest taki problem, że usiłujecie brać to na waszą mądrą logikę i wręcz genetyczne zaszłości ( Miec Krk i Słowianie) . Lubię Was wszystkich, ale
  ( prawie jak w Allo, allo -serial franc.) dupa jest zawsze z tyłu! Tylko WÓDKA i DZIWKI są prawdziwe!
  Dlaczego tak piszę ? Wczoraj niejaki PAD był w Gruzji , KŁAMAŁ jak najęty, że to Rosja najechała Osetię i jest “krajem zbrodniczym”. Qrwa ! Czy za PRL-u ktoś słyszał takie plugawe kłamstwa?
  NIE , NIE , NIE !
  Panowie , to jest KOMPLETNE odwrócenie (!) PRAWDY ! Podobnie jak z Mińskiem. Mnie samego zdjęli z pułapu ( opiszę ) natomiast co do Osetii to jest ocena UE/KE , czyli nie Rosji np. z Kirgistanem. Co głosi raport? Niżej.
  Raport komisji międzynarodowej z Wiki

  “Niezależna międzynarodowa komisja powołana do zbadania konfliktu w Gruzji, składająca się z europejskich ekspertów w dziedzinie wojskowości, prawa i historii, sporządziła raport sponsorowany przez UE i opublikowany 30 września 2009.

  Raport konkluduje, iż wojna została rozpoczęta atakiem Gruzji, który był niezgodny z prawem międzynarodowym. Dalej raport stwierdza, że gruziński atak poprzedzony był miesiącami prowokacji i obie strony gwałciły wtedy prawo międzynarodowe. „Ostrzał artyleryjski Cchinwali (stolicy Osetii Południowej) przez gruzińskie siły wojskowe nocą z 7 na 8 sierpnia 2008 stał się początkiem zbrojnego konfliktu na dużą skalę.”

  Więc bez wódki nie razbieriosz! Nie mieszać Słowian, kapitalisto-trosckistów ( Miec i Krzyk) , panowie – jesteście tak BEZSILNI (!) i pojmijcie to , jakby ktoś dał wam w mordę, a opinia was oskarżyła !!!!!! To HORRENDUM !!!!
  Ponieważ interesuję się jurysprudencją ( Miec ma tu sporo do dodania ) to powiem wam o pierwszym znanym mi przypadku z Łodzi , tuż po przewrocie, podobnego do w/w . Otóż jakiś cham cwany, uderzył w twarz normalnego człowieka, który miał okulary. Podobno w PRL to była dodatkowa sankcja . Natomiast ten gnój uderzający OSKARŻYŁ okularnika o zranienie ręki !

  To jest KOMPLETNE odwrócenie PRAWDY ! TO jest jak przebiegunowienie Ziemi ! Plugawe i nie do zniesienia ! Co zrobicie ???

  Odpowiedz
  • 27 maja 2021 o 18:37
   Permalink

   Na tym starym Rolleiflexie należało na egzaminie skomponować jak najlepiej jakeś eksponaty – antyczną głowę z gipsu itp,

   Odpowiedz
  • 27 maja 2021 o 22:56
   Permalink

   @fly

   No pomyśl trochę! Gdyby biskupi i kler nie opowiadali idiotyzmów i zachowywali się jak na prawdziwych chrześcijan przystało, a taki Kurski głupot nie opowiadał, to ja naprawdę nie miał bym o czym pisać ironicznie. I wtedy inne porównania musiałbym ewentualnie stosować, bo nie zwykłem i nie wypada śmiać się z poważnych rzeczy, np. modlitwy moich sąsiadek przed figurką na majowym różańcu aktualnie. A u mnie jeszcze starsze babcie śpiewają, a to oznacza, że wieś jeszcze żyje po chrześcijańsku, przynajmniej w starszym ode mnie pokoleniu 60+. Nikt tego nie krytykuje, nikt się z tego nie śmieje, bo to sprawa wiary. Ale jeżeli decydenci w mediach robią z siebie idiotów, to jak tu się nie śmiać i ich nie punktować.

   A pro po twojej propozycji poniżej, czyli oglądania suczek i picia, to może lepiej zainwestuj w jakąś i przynajmniej pogłaskasz a może wtedy testosteron ci wzrośnie, i coś z tego wyniknie, jak ongiś Faraonom obkładanym dziewicami, a po wódce to i z patrzenia niewielka korzyści, a i może czekać równia pochyła. Czas przestać pić.:-)

   Odpowiedz
   • 28 maja 2021 o 13:11
    Permalink

    @Miecław.
    Masz nadzieję że ‘TO śpiewanie” jest czymś nagannym co zaledwie tolerujesz a wraz z z upływającym czasem (zegar biologiczny) TO odejdzie do lamusa?!
    Bezsporny fakt (że żyje po katolicku, chrześcijańsku), świadczy o tym że MY, Polacy Sławianie nie jesteśmy ( mam nadzieję że NIGDY nie będziemy) globalnym , ateistycznym Zachodem, do którego tak dąży np. p. Franciszek z Watykanu.
    “A pro po twojej propozycji poniżej…” Nie tedy droga, należy pogodzić się z tykającym, zegarem….
    W “tym wieku” (mam na myśli ‘po 60′) panienki więcej “wredzą’ niż umiarkowane spożycie dobrze
    przygotowanej “nastojki”, w przyszłym roku – jesienią (jak dobry Bóg pozwoli), obchodził będę 40-lecie
    zawarcia związku małżeńskiego (‘tu i tam”, tzn. w urzędzie i KK, wedle zasady i p. Bogu świeczkę im diabłu ogarek) … 🙂

    Дни летят – Татьяна Буланова (2019) https://www.youtube.com/watch?v=rO8MKnARGOw

    Odpowiedz
 • 27 maja 2021 o 14:44
  Permalink

  Najmilsi, przesyłam Wam filmik z pięknymi suczkami. Wódkę kupcie sobie sami. Być może osłabicie dysonans poznawczy z mojego wcześniejszego postu.

  Głowę daję, że ten HR ( odwrócony) miał te wszystkie panienki. One na widok kamery i możliwości kariery tracą rozum. Pamiętam czasy sprzed ok. 40 lat jak zdawaliśmy na wydz. operatorski łódzkiej filmówki. Mieliśmy starego Roleiflexa bez taśmy …. . Było !!!!!!

  Odpowiedz
 • 27 maja 2021 o 16:18
  Permalink

  Koszmaru ciąg dalszy, Być może KARMA wraca do Polski przez PAD-a i Pinokia .
  Dalej ZUPA ws. suchych studni! KE orzekła , że NIEZALEŻNIE od postawy Czech sprawdzi przestrzeganie przez Polskę spraw zw. z odchodzeniem od węgla i sentencja zabezpieczenia –
  NATYCHMIASTOWE WSTRZYMANIE jest aktualna!
  A w telewizjach NIC ! Wyją natomiast Białorusinki (dosłownie) i rodzina zatrzymanego.
  Natomiast TYSIĄCE niewinnych ludzi przepłaca za bilety oblatując Białoruś!
  A ja się pytam – a Maduro w Wiedniu ? A ja po wylocie z Taby ? U mnie przynajmniej myśliwiec strzelał ! Więcej wkrótce .

  Odpowiedz
  • 27 maja 2021 o 19:14
   Permalink

   @fly.
   Niet, nie, niet!! I Wódka nic tu nie pomoże, bez zrozumienia tamtej zawiłości (walka buldogów) nic nie
   pojmiesz co wyrabia się tu i tam dookoła! Dlatego proponuję wykłady Fursowa poważny analityk i historyk jakich (nie)wielu jest w Rosji. Mówi jasno i czytelnie – zwracam uwagę na dygresje w trakcie wykładów, smaczki! No i audytorium, jakby młodzieżowe, czasami pada pytanie ze strony prelegenta
   na które często nie ma prawidłowej (albo wcale) odpowiedzi, moim zdaniem słuchacze są jakby przyszłą elitą Rosji, (Fursow zwykle nie mówi do dzieci specjalnej troski) a z wiedzą słuchaczy – “cieńko”, przynajmniej na mój ogląd!

   Rewanżuję się tyz niekiepską, klimatyczną piosenką w wykonaniu (górskiego jewreja) https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5_%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B8
   Ефрем Амирамов Молодая https://www.youtube.com/watch?v=mK1IyegUe94

   No, ale do roboty “króló złoty! W którymś momencie pierwszego z zalinkowanych rolików p. Fursow robi wycieczkę pod adres “reformatorów” pekińskich z https://pl.wikipedia.org/wiki/Protesty_na_placu_Niebia%C5%84skiego_Spokoju_w_1989, (zaznaczam TO tylko wikipedia więc traktuj z przymrużeniem oka, Tam nie ma całej prawdy ….) wszak TO działo się również 4.06 1989 r.?
   Kim byli? Czego chcieli? Słuchaj uważnie, BO dwa razy powtarzał nie będę … 🙂

   Андрей Фурсов – СССР в 20-е годы. Ленинская гвардия

   https://www.youtube.com/watch?v=Hr4PC1oa4l4&t=2s

   Андрей Фурсов – СССР в 30-е годы. Сталинский проект

   https://www.youtube.com/watch?v=PogqRtX9U0c&t=2s

   Андрей Фурсов – СССР в 40-е – 50-е годы. Заговор против Сталина

   https://www.youtube.com/watch?v=UsooPwYn9Io&t=4s

   Może chwatit? Skończymy paka na ‘ottiepieli”.

   Bonus.

   Городок – Ленин и Герберт Уэллс https://www.youtube.com/watch?v=-EPawsleOQ4&t=1s 😀

   Odpowiedz
   • 29 maja 2021 o 18:19
    Permalink

    —————————————————————————————————

    https://kmiec.neon24.pl/post/162051,maly-gigant-lukaszenka-i#comment_1790062

    Wynotowane z dyskusji pod notką: 😉

    //Wraca sprawa amerykańskich oskarżeń pod adresem Chin jako kraju który stworzył wirusa i dopuścił do jego rozprzestrzenienia.//

    Murykanie mogą też oskarżać, że krasnoludki szczają do mleka, i szczypią krowy w cycki.

    Wirus SARS-COV2, mający powodować medialnego covida, NIE ISTNIEJE w przyrodzie.
    Jest tylko wirtualnym konstruktem, symulacją komputerową. Niczym więcej.

    Nadal ani jedno, także rosyjskie, laboratorium naukowe na całym świecie nie schwytało w biologicznej tkance TEGO wirusa, a co za tym idzie, nie wyizolowało jego genomu, i co za tym kolejne, nie udowodniło, że jest on patogenem wywołującym jakąkolwiek chorobę, a najmniej grypę, którą zbrodniarze nazwali strasznym mianem “covid-19”.

    Do reszty pańskiego wpisu, W.Sz.P. @Ikulalibalu, nie będę się odnosił, bo nie mam w tych kwestiach wystarczającej wiedzy, czy nawet wykrystalizowanych opinii.

    Ale miałbym prośbę, do Szanownego Pana.
    Od kilku lat próbuję dogrzebać się do jakichś (“nieoficjalnych”) opracowań, mówiących o tym, jak to się stało, że Józef Stalin zdołał wysiudać Lejbę Bronsztajna (pseudonim operacyjny “Trocki”) z władzy w ZSRR.
    Może mógłby Pan popełnić taki artykuł na swoim blogu, jeśli oczywiście ma Pan takie mało znane informacje o przebiegu tego wydarzenia. Byłbym wdzięczny.

    Pozdrawiam Pana i pozostałych czytelników i komentatorów.

    Odpowiedź:

    //Od kilku lat próbuję dogrzebać się do jakichś (“nieoficjalnych”) opracowań, mówiących o tym, jak to się stało, że Józef Stalin zdołał wysiudać Lejbę Bronsztajna (pseudonim operacyjny “Trocki”) z władzy w ZSRR. //

    Nie trzeba “nieoficjalnych” całkiem wystarczą te oficjalne tyle że pokazane w świetle które zazwyczaj przykrywa się korcem.

    Lejba Bronsztajn “zaniedbał” sprawy partyjne,nie przywiązywał do nich wagi bo przecież partia to on i jego kamaryla.
    Tu należy się pewne wyjaśnienie;Bronsztajn & com,byli marksistami a zgodnie z marksistowskimi teoriami “partia proletariatu” składała się z “proletariackich elit”.Marks tworzył swoje teorie na wypadek kiedy angielska rewolucja przemysłowa rozgniewa ludzi i zajdzie konieczność odtworzenia rządów elit ale w innym anturażu.Nie ma bowiem znaczenie pod jakim szyldem sprawuje się władzę byle tylko była ona kontynuacją starodawnego systemu niewolniczego.Jak wiadomo głoszona przez Bronsztejna “permanentna rewolucja” miała doprowadzić do sytuacji w której pewnym (już nie państwom a ) regionom przypisana była stała rola zaplecza:surowcowego,siły roboczej,nauki i nowych technologii,itd.Człowiek mógł zmienić swoją sytuację wyłącznie poprzez opuszczenie dotychczasowego miejsca i przeniesienia się w inne.
    Wypisz wymaluj dzisiejsza sytuacja co wcale nie jest ani dziwne ani przypadkowe.
    Tak więc Bronsztejn będąc pewnym swojej pozycji “elity proletariatu” całkowicie zaniedbał sprawy partii bolszewickiej.
    Tymczasem Stalin nieomal nazajutrz po śmierci Lenina,powołując się na jego rzekomy “testament” ogłosił tak zwane “leninowskie wezwanie” które poskutkowało napływem do partii bolszewickiej setek tysięcy przedstawicieli prawdziwego niemarksistowskiego proletariatu.

    https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8B%D0%B2

    https://en.wikipedia.org/wiki/Lenin_Enrolment

    Teoretycy marksizmu od wtedy do dziś załamują ręce i jęczą że było to odejście od idei komunistycznych i zastąpienie “dyktatury proletariatu” “dyktaturą partii”.
    Pompując w partię świeżą krew Stalin zmienił rozkład sił w partyjnych strukturach dzięki czemu udało się “trockistów” spychać na coraz słabsze pozycje.Najczęściej przekładało się to na pozbawianiu ich dotychczasowych funkcji i wyznaczaniu im nowych na ciężkim zadupiu.W 1928 Bronszteina wysłano do Ałma Aty a że zaczął wyrażać coraz ostrzejszą krytykę to w 1929 w ogóle usunięto go z partii. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%81%D1%8B%D0%BB%D0%BA%D0%B0_%D0%A2%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE_%D0%B2_%D0%90%D0%BB%D0%BC%D0%B0-%D0%90%D1%82%D0%B5

    Usuwanie złogów po Bronsztajnie było żmudne i jak pokazał czas nie całkiem skutecznie.

    P.s.
    Myli się ten kto myślałby “dzieje stare jak węgiel”,kogo to może obchodzić.Obchodzi.
    Jurij Żukow, historyk epoki stalinizmu cieszący się opinią jednego z najrzetelniejszych https://en.wikipedia.org/wiki/Yuri_Zhukov_(historian)
    w latach dwu tysięcznych XXI wieku,w bibliotece jednego z prestiżowych uniwersytetów angielskich napotkał kopie notatki niemieckiego ambasadora w Moskwie do własnego MSZ.Notatka tyczyła Leonida Nikołajewa https://pl.wikipedia.org/wiki/Leonid_Niko%C5%82ajew
    a mówiła o tym że na kilka tygodni przed zamachem Nikołajew posiadał duże ilości niemieckich marek które wydawał na czarnych rynkach przy zakupie cennych przedmiotów.
    Historyk Żukow zwrócił się więc do niemieckiego archiwum o udostępnienie mu oryginału notatki ale nie otrzymał na to zgody.

    Nikołajew był klasycznym przykładem trockisty który został zmarginalizowany,odesłany do partyjnej pracy na Daleki Wschód a po odmowie usunięty z partii.Jego desperację wykorzystało “przycupnięte” w Leningradzie trockistowskie stronnictwo.
    Ale z jakiegoś powody po upływie 80 lat władze Niemiec ciągle jeszcze wolą w tej sprawie zachować “dyskrecję”.

    Polecam też uwadze Kmiecia “informację” z wikipedii że /Wszystkie poszlaki wskazują na to, że Stalin polecił zamordować Kirowa / https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2,_%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%B9_%D0%9C%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87 (polska wersja łze-wiki obraża mój wzrok).

    Tymczasem od zawsze do dziś wiadomo że było jakby odwrotnie.
    Stalin szykował Kirowa jako swojego następcę dlatego okoliczności jego śmierci czyli wyłuskiwanie trockistowskich przetrwalników będzie powodem czystki 1937 r.
    W 1948 roku wiadome środowiska powtórzą wariant z usunięciem tego kogo Stalin wybrał na swego następcę.Idzie o Andrieja Żdanowa. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2,_%D0%90%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B9_%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

    Rzeczony temat w nawiązaniu do linkowanych wykładów p. Fursowa, a poszczególne wątki ujęte w notce (poście) niejednokrotnie kreśliłem choćby… ‘półgębkiem’! 🙂

    Odpowiedz
    • 30 maja 2021 o 16:02
     Permalink

     Pytanie: Czy może “Czerwony Terror” miał coś z tym wspólnego? //

     Odpowiedź: Dobrze że zwraca pan na to uwagę.Propaganda nie dba o takie szczegóły na ma inne cele niż edukacyjne.
     “Czerwony terror” czyli inaczej mówiąc “wojna domowa” trwał od 1918-1922 https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwony_terror

     W przeciwieństwie do Rosjan “zachód” nie interesuje się tym czteroletnim okresem rzezi i mordów bo wówczas ginęli wyłącznie znajdujący się po obu stronach konfliktu Rosjanie.
     Zachód interesuje się czystkami 1937 bo wówczas ginęli nade wszystko żydzi.Gdyby nie ten “drobny” fakt pies z kulawą nogą nie wspomniałby o tym.
     Po 1991 r żydzi mieli plany aby podciągnąć czystki 1937 r pod holokaust ale im się nie udało.Głównie dzięki części rosyjskich elit które poprzez ujawnianie faktów (prace historyków) obaliły mit za mitem.

     Jak na ironię fakty ujawniają że czystki 1937 r sprowokowali ci którzy w efekcie stali się jego ofiarami.Byliby posłuchali Stalina straciliby stanowiska ale zachowali życie.Było tak:
     Aby pozbyć się złogów trockistowskich (ale nie tylko dlatego) w 1936 r Stalin złożył projekt szeregu reform ,między innymi tę o przywróceniu prawa obywatelskich Rosjanom których rewolucyjne dekrety pozbawiły owych praw.Sprawa niebagatelna bo tycząca milionów https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%86
     Następnym etapem reform miała być konstytucja.Stalin zdawał sobie sprawę że miliony ludzi przywróconych do praw tak nienawidzi “rewolucjonistów” (czytaj trockistów) że wystarczy dać im konstytucyjne prawo wymiksowania ich z ważnych funkcji to na amen wymiksują.
     Widzieli też o tym sami zainteresowani.Zawodowi rewolucjoniści nie potrafiący robić niczego prócz destrukcji nie byli gotowi na takie zmiany więc zaczęli zgłaszać zastrzeżenia że jeszcze nie zakończyła się walka klasowa która wedle Marksa jest etapem poprzedzającym pełną demokratyzację.Zaczęli więc słać raporty za raportami mówiące że na ich terenie wciąż działają stare i powstają nowe ośrodki kontrrewolucyjne.Pierwsza fala represji spadła na rzekomych kontrrewolucjonistów ale Stalinowi udało się szybko przekierować wektor na sprawców owej sytuacji.
     Klasycznym przykładem jest Szalwa Okudżawa ojciec tej gnidy Bułata.
     Zbój nad zbóje,zawodowy rewolucjonista który na Kaukazie unicestwił wiele istnień.Postulował aby bolszewicy unieważnili wszystkie zawarte przez rewolucją małżeństwa Gruzinów z nie Gruzinami i zakaz takich małżeństw w bolszewickim państwie.
     Ten debil nie mających żadnych kwalifikacji został dyrektorem (do dziś największego zakładu przemysłowego) Urałwagonzawoda a że potrafił co potrafił każdą awarię,niewypełnienie planu i inne zawirowania,zwalał na dywersję “kontrrewolucjonistów” .Nie jeden i nie dziesięciu skutkiem tego oskarżenia trafiło go łagru.W końcu przyszła kolej i na samego Szalwe i w 1937 został rozstrzelany za “trockizm i szkodnictwo”
     https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BA%D1%83%D0%B4%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0,_%D0%A8%D0%B0%D0%BB%D0%B2%D0%B0_%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

     Jego synalek do końca swoich dni zachował zadrę w sercu choć jak człowiek niegłupi powinien rozumieć że tate padł ofiarą gry której reguły on sam wymyśli.
     Bułat Okudżawa jako małoletni syn dygnitarza Szalwy Okudżawy dał się zapamiętać jako dziesięcio,dwunastolatek który wybierał markę samochodu jaki jest godzien odwieźć go do szkoły (i z powrotem). Kiedy z jakiś powodów jego życzenia nie mogły być zrealizowane i zajeżdżał inny samochód chłopiec się obrażał.
     Niech imię jego będzie zapomniane.

     Бесы: кто конкретно руководил геноцидом казачества …

     Свердлов (Гаухманн/Свердлин) Яков (Йешуа-Соломон-Янкель) Михайлович (Мираимович-Мовшевич), председатель ВЦИК, председатель Оргбюро ЦК РКП (б). 1885-1919. Еврей. Основной “кадровик” большевиков, “мозг партии”. Главный организатор “красного террора”, ритуального убийства царской семьи и “расказачивания”, автор политики раскола деревни на враждующие лагеря бедняков и кулаков. Умер при странных обстоятельствах (по официальной версии скончался от “испанки”, по неофициальным – зверски избит московскими рабочими; сдох в тяжёлых мучениях).

     Троцкий (Бронштейн) Лев (Лейба) Давыдович (Давидович), нарком по военным и морским делам, председатель РВС РСФСР. 1879-1940. Еврей. Непосредственный организатор Октябрьской революции, идеолог “красного террора”, создатель троцкистского Четвёртого интернационала. Наиболее знаковая фигура мирового еврейства. Ликвидирован в Мексике при помощи ледоруба Героем Советского Союза Меркадером по заданию Сталина.

     Белобородов (Вайсбарт) Александр (Янкель) Георгиевич (Исидорович), уполномоченный СТО РСФСР по подавлению мятежа на Дону, заместитель начальника Политуправления РВС РСФСР, член Оргбюро ЦК РКП (б). 1891-1938. Еврей. Один из главных организаторов убийства царской семьи (подписал непосредственное решение Уралсовета). В 1923-27 – нарком внутренних дел РСФСР. Троцкист. Расстрелян; реабилитирован при Хрущёве.

     Склянский Эфраим Маркович, заместитель председателя РВС РСФСР, член ВЦИК и СТО РСФСР. 1892-1925. Еврей. “Правая рука” Троцкого. “Утонул в американском озере” (вероятнее всего, ликвидирован по приказу Сталина).

     Сырцов Сергей Иванович, председатель Донского бюро РКП(б), начальник отдела гражданского управления при РВС Южного фронта. 1893-1937. Русский. Один из главных инициаторов и организаторов “расказачивания”. В 1929-30 – председатель СНК РСФСР, открытый противник Сталина. Расстрелян; реабилитирован при Хрущёве.

     Якир Иона Эммануилович (Менделевич), комиссар и член РВС 8-й армии Южного фронта. 1896-1937. Еврей. Автор директивы о “процентном уничтожении мужского населения” на Дону. В 1925-37 – командующий войсками Украинского (Киевского) военного округа, в 1936-37 – член Военного совета НКО СССР. Один из руководителей военного заговора против Сталина. Расстрелян; реабилитирован при Хрущёве.

     Френкель Арон Авраамович (Абрамович), секретарь Донского бюро РКП (б). 1894-1939. Еврей. Автор доклада о необходимости “широко применить более радикальные террористические методы” на Дону. В 1933-34 – секретарь Хабаровского крайкома ВКП (б). Троцкист. Расстрелян; реабилитирован при Хрущёве.

     Рейнгольд Исаак Исаевич (Иссеевич), член Донского ревкома, помощник начальника политотдела Южного фронта. 1897-1936. Еврей. Один из инициаторов попытки образования Белорусско-Еврейской республики. Автор докладной записки в ЦК РКП(б) о необходимости физического уничтожения всех казаков. В 1929-1934 – заместитель наркома земледелия СССР. Троцкист. Расстрелян; реабилитирован при Хрущёве.

     Хвесин Тихон (Самуил) Серафимович (Янкелевич), командующий 8-й армией Южного фронта, глава Экспедиционной группы по подавлению восстания в Верхне-Донской области. 1894-1938. Еврей. В 1922-23 – начальник Главного управления милиции. Расстрелян; реабилитирован при Хрущёве.

     Смилга Ивар Тенисович (Тыннисович), член РВС РСФСР и РВС Южного фронта. 1892-1938. Латыш. В 1921-23 и 1930-34 – член Президиума ВСНХ. Близкий соратник Троцкого. Расстрелян; реабилитирован при Горбачёве.

     Ходоровский Иосиф Исаевич, начальник политотдела и член РВС Южного фронта. 1885-1938. Еврей. В 1922-28 – заместитель наркома просвещения РСФСР. Расстрелян; реабилитирован при Хрущёве.

     Косиор Станислав Викентьевич, командующий Кавказской трудовой армией. 1889-1939. Польский еврей. В 1928-38 – генеральный (первый) секретарь ЦК КП (б) Украины, в 1930-38 – член Политбюро ЦК ВКП (б). Расстрелян; реабилитирован при Хрущёве.

     Блохин (Свердлин) Пётр (Гири-Есель-Нахек) Григорьевич (Иосифович), секретарь Донского бюро РКП (б). 1887-1942. Еврей. Позднее – председатель Ростово-Нахичеванского комитета РКП (б). Троцкист. Расстрелян; реабилитирован при Хрущёве.

     Лукашин (Срапионян) Сергей (Саркис) Лукьянович (Лусенгенович), секретарь Донского бюро РКП (б), зам. пред. Донисполкома. 1884-1937. Армянский еврей. Расстрелян; реабилитирован при Хрущёве.

     Гольдин Яков (Янкель) Григорьевич (Гиршевич), продкомиссар. 1896-1937. Еврей. Расстрелян.

     Чикколини (Шиколини) Сергей, председатель Ревтрибунала Южного фронта, член ВЦИК РСФСР. Годы жизни неизвестны. Еврей. Расстрелян.

     Княгницкий Павел Ефимович, командующий 9-й армией Южного фронта. 1884-1938. Еврей. Расстрелян.

     Плятт Владислав Иосифович, член Донского ревкома, управделами РВС Южного фронта. 1885-1937. Еврей. Расстрелян.

     Скрамэ Иван Иванович (подлинные имя и отчество неизвестны), ответственный работник ВЧК. 1893-1954. Латыш. В 1920-23 – секретарь при председателе ВЦИК по вопросам ВЧК. Последние 28 лет своей жизни провёл в дурдоме.

     Малкин Иван Павлович (подлинные имя и отчество неизвестны), ответственный работник ВЧК. 1899-1939. Еврей. Позднее занимал должность начальника УНКВД по Краснодарскому краю. Расстрелян.

     Odpowiedz
  • 28 maja 2021 o 08:42
   Permalink

   Na pewno chodzi o Maduro? Nie o Moralesa?

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.