Obniżenie lustra wody w kilku studniach stało się problemem rangi racji stanu (cz.1)

Turow-powerstation Autorstwa Werni1 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66031224

Obniżenie lustra wody w kilku studniach stało się problemem rangi racji stanu. W ostatnich dniach wydarzyło się bardzo wiele wokoło naszej energetyki, to co można zbiorczo określić słowem: Turów i inne ciekawe sytuacje w naszej energetyce – to zdarzenia na przestrzeni niespełna kilku tygodni! To naprawdę bardzo ciekawe. Ponieważ takie koincydencje są ciekawe same w sobie, warto się tym zagadnieniom przyjrzeć. Najpierw mamy informację o wstrzymaniu najnowszej inwestycji w energetyce w Polsce, potem wielką, najpoważniejszą od lat awarię bloków energetycznych w Bełchatowie! Potem dowiadujemy się że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni w kompleksie Turowa, a chwile potem płonie taśmociąg w Bełchatowie!

Sprawa ma co najmniej trzy aspekty. Pierwszy ściśle unijny, wynikający ze zobowiązań i regulacji na które się zgodziliśmy. Drugi strategiczny, bo mówimy o wydobyciu węgla i produkcji gigantycznej ilości energii elektrycznej. Trzeci wspomnianej koincydencji, która jest ultra ciekawa.

W aspekcie unijnym, postanowienie należy wykonać. A przynajmniej sprawić takie wrażenie i używać takiej retoryki, jakby się nie marzyło o niczym innym, niż natychmiastowym wykonaniu tego wyroku (jak zapadnie). Tutaj nie ma dyskusji. Rolą TSUE jest rozwiązywanie właśnie takich sporów, Czesi okazali się sprytniejsi, musieliśmy udowadniać, że nie jesteśmy wielbłądem, trzeba ponieść konsekwencje nieudolności, czyjeś głowy powinny – w sensie odpowiedzialności politycznej i urzędniczej – spaść. Chodzi bowiem o to, żeby nie padł na nas nawet najmniejszy cień podejrzenia, że nie wykonujemy wyroków unijnego trybunału, ponieważ to może nam zamrozić fundusze pomocowe i w ogóle być wykorzystane przeciwko nam wiele razy, czyniąc nam większe szkody, niż możemy to sobie wyobrazić. Utrzymanie tej fikcji jest warunkiem naszego członkostwa w Unii.

Wstrzymanie wydobycia w takim zakładzie, jeżeli ma być – natychmiastowe – byłoby zagrożeniem dla ekologii regionu, jeszcze większym, niż kontynuowanie jego ruchu. Wielkie niecki kopalniane wypełniłyby się wodą z okolic, zmieniając na stałe stosunki wodne w regionie, co więcej, czyniąc szkody w okolicznych gruntach, jak również powodując, że ponowne osuszenie kopalni prawie nie miałoby ekonomicznego i ekologicznego sensu. Można to zrobić, ze wszelkimi konsekwencjami, skutecznie ośmieszając decyzję TSUE, która nie uwzględnia konsekwencji – środowiskowych i ekonomicznych, nie mówiąc już o strategicznych. Byłoby to bardzo kosztowne, jednak to jest już kwestia państwowa! W głupi sposób dopuszczono do tego, że obniżenie lustra wody w kilku studniach stał się problemem rangi racji stanu!

Katastrofa ekologiczna w tym rejonie, dramat ekonomiczny wielu tysięcy ludzi po polskiej stronie, jak również problemy z energią, byłyby doskonałym argumentem na rzecz reformy instytucji TSUE i jasnym dookreśleniem jego kompetencji. Na to jednak nie mamy szans, ponieważ mamy złą prasę i nie mamy sojuszników, wszystko byłoby i tak zwalone na nas. Dlatego należy zagrać inaczej – będąc pod sankcją sądową i w jej wykonaniu, należy najpierw zlecić profesjonalnej firmie opracowanie scenariuszy zamknięcia tej kopalni, rekultywacji terenu itd. Mówimy o wielkiej szopce, pięknej zabawie – międzynarodowej, w oparciu o przetargi, najlepiej jeszcze za unijne pieniądze! Przecież my bardzo chętnie zamkniemy nie ekologiczną kopalnię, ale musimy to zrobić tak, żeby nie zniszczyć środowiska naturalnego. Fikcję można pociągnąć, wyrażając cały czas wolę i chęć, angażując do tego Czechów, Komisję Europejską i ekologów.

W tym scenariuszu musielibyśmy „czymś” zastąpić ubytek około 3-5% mocy w krajowym systemie energetycznym. To wielkie wyzwanie, a ze względu na czas w grę wchodzi tylko zbudowanie kilku elektrowni gazowych, które mogłyby pracować na gaz ziemny. Mówimy o perspektywie 3-4 lat od dzisiaj, jeżeli rząd – dzisiaj – podjąłby decyzję lokalizacji, wyboru technologii i wdrożył ją w życie. Takie elektrownie miałyby ten sens, że mogłyby zostać w systemie i być włączane (lub bardziej obciążane) w przyszłości, jak zapotrzebowanie na energię będzie rosnąć w szczycie. Więc to nie byłoby wydatkiem utopionym, zarazem nastąpiłaby „dekarbonizacja” i niesłychanie ważna dywersyfikacja źródeł wytwarzania energii. Chodzi o to, że w wypadku wojny, jedną dużą elektrownie jest łatwiej zniszczyć, niż 6 mniejszych. Osobnym problemem jest zapewnienie gazu do elektrowni, które miałyby zastąpić Turów, jednak w tym zakresie na pewno nasz rząd sobie poradzi, bo przecież świadomie chce zakończyć (istotnie ograniczyć) współpracę z Federacją Rosyjską, więc nie ma o co się martwić. Prawda?

Zapraszamy na część 2-gą felietonu.

30 komentarzy do “Obniżenie lustra wody w kilku studniach stało się problemem rangi racji stanu (cz.1)

 • 25 maja 2021 o 06:15
  Permalink

  Mocna sprawa. Bardzo mocna sprawa. Wręcz nadzwyczajna.

  Odpowiedz
 • 25 maja 2021 o 07:59
  Permalink

  PROSZĘ NIE PISAĆ BZDUR !!! TO NIE SĄ FUNDUSZE POMOCOWE TYLKO KOLEJNY KREDYT BANKOWY,KTÓRY BĘDĄ SPŁACAĆ NASZE WNUKI !!!

  Odpowiedz
 • 25 maja 2021 o 08:25
  Permalink

  Pora mówić o Polexicie otwartym tekstem, zanim ony skomunizują nas na amen, (np. agenda 2030) tak że niczego nie będzie poza półdarmową siła roboczą.
  Czyż nie korzystniej spoglądać z pozycji ‘smotrucha” na taką piękną katastrofę – lewitujący w oparach absurdu eurokołchoz?

  Argument za: nie na taką lewacką chu*nię umawiano się!

  Odpowiedz
  • 25 maja 2021 o 12:40
   Permalink

   W globalnym świecie, w którym liczą się tylko najpotężniejsze gospodarki i związki państw, Polexit kraju, który nie posiada własnego przemysłu, własnych surowców energetycznych [za wyjątkiem kiepskiego węgla], jak również nie posiada własnych technologii i własnego kapitału, a jedynie tanią siłę roboczą, byłby jedną wielką KATASTROFĄ.

   Odpowiedz
 • 25 maja 2021 o 09:03
  Permalink

  Pewne działania należało podjąć 2 do czterech lat wcześniej. Z tym iż:
  1. trzeba myśleć, przewidywać i działać;
  2. trzeba mieć dyplomatów a nie dypomatołów;
  3. trzeba mieć europosłów a nie euuroidiotów.
  I na koniec pytanie dotyczące dyplomacji – Który z polskich powojennych dyplomatów jest ujmowany, trwale, w historii dyplomacji. Poproszę imię i nazwisko.

  Odpowiedz
  • 25 maja 2021 o 11:50
   Permalink

   Proszę bardzo – Adam Rapacki.

   Odpowiedz
   • 25 maja 2021 o 12:30
    Permalink

    Kornie chylę czoła przed Waści. Mniemam, iż Waść jest równie leciwy jak ja. Mało kto z obecnej modzi wie o kogo i co chodzi

    Odpowiedz
 • 25 maja 2021 o 09:42
  Permalink

  Realnie nie ma problemu premier rzucił kasą dla Czechów i problem zniknie.

  Odpowiedz
 • 25 maja 2021 o 09:45
  Permalink

  Garść informacji: Każdy kilogram gazu ziemnego zawiera 800 g węgla, więc ta metanowa dekarbonizacja wygląda co najmniej wątpliwie. O ile inwestycje w elektrownie gazowe wydają się atrakcyjne, to tylko dlatego że są tanie i szybkie w budowie. Vide rosyjskie naprędce postawione na Krymie.
  Co do zaburzenia stosunków wodnych, podwodnych osuwisk odkrywki itp: TSUE nakazał wstrzymanie wydobycia, a nie zaniechanie odwadniania odkrywki. Celem tego tymczasowego postanowienia było wywarcie presji na polski rząd, a nie zatopienie kopalni.
  Polskie prawo górnicze bezwzględnie nakazuje koncesjonariuszowi naprawienie lub wynagrodzenie szkód wywołanych działalnością górniczą. Problem jednak leży w tym, że polskie państwo i przedsiębiorstwo zupełnie olało Czechów pokrzywdzonych polska działalnością górniczą. Naprawienie tych szkód, jak na skalę działalności “Turowa” to nic nie znacząca kwota. A jednak polskie władze zmusiły Czechów do sięgnięcia po najcięższą pokojową broń czyli skargi do TSUE. Środek okazał się skuteczny bo przedwczoraj słyszałem jeszcze o nadrzędności polskiego prawa krajowego nad międzynarodowym, i to w stosunkach międzynarodowych. Nawet izba dyscyplinarna Sądu Najwyższego nadała sobie właściwość odwoławczą do orzeczeń TSUE. Wczoraj wieczorem i dzisiaj rano słyszę pojednawcze słowa Morawieckiego uznającego słuszność roszczeń czeskich rolników i samorządów. To kompromitacja dla polskiego państwa, że dla zaspokojenia słusznych roszczeń potrzebne było aż angażowanie międzynarodowego trybunału, bo w praworządnym państwie sprawę powinna załatwić ugoda przed sądem rejonowym w Turoszowie.
  Co do sabotażu w polskiej energetyce, to on rzeczywiście ma miejsce. Ale to nie krasnoludki nam szczają do mleka, tylko dokonuje go partia rządząca działająca metodami laboratoryjnie wypróbowanymi w Janowie Podlaskim. Teraz dzieje się to na skalę makro w polskiej energetyce. Sabotażem była budowa węglowej “tysiączki” w Ostrołęce i sabotażem jej burzenie. Kosztowało to krach RAFAKO -ostatniego filaru polskiego przemysłu energetycznego. O zburzeniu “Żarnowca” nie warto wspominać, ale dobrze pamiętam Kornel Morawiecki z Włodzimierzem Bojarskim straszyli babcie prądem z elektrowni jądrowej. No i bacie, wracając z mszy świętej, los elektrowni rozstrzygnęły w lokalnym referendum. Taką mamy demokrację!
  Polecam do przeczytania dwa krótkie teksty.
  https://wps.neon24.pl/post/161944,awaria-w-belchatowie-i-zawiadomienie-nik
  https://wps.neon24.pl/post/161905,energetyka-polska-w-ciezkiej-chorobie
  P.S. Warto zastanowić się nad jeszcze jedną kwestą. Otóż pobiliśmy już PRL-owskie rekordy zapotrzebowania mocy elektrycznej z czasów pędzącego przemysłu. Wtedy wytapialiśmy 20 000 000 ton niezwykle energochłonnej stali. Dzisiaj wytapiamy “0”. Na co przeznaczamy tę energię? Być może w naszej postindustrialnej ojczyźnie wcale jej tyle nie potrzebujemy.

  Odpowiedz
  • 25 maja 2021 o 10:48
   Permalink

   Bardzo mądry komentarz! A pytanie o 20 mln ton stali jest bezcenne! Dzisiaj to wszystko idzie proszę pana w produkcję krasnali, utwardzanie paznokci i oświetlanie przestrzeni biurowych.

   Odpowiedz
 • 25 maja 2021 o 10:11
  Permalink

  Musisz to wiedzieć (1110) Łukaszenka dał mu zapalić ostatniego papierosa przed egzekucją
  https://www.youtube.com/watch?v=uMBlxhXxyAk

  Tak sobie dumam, ze K. zauważy i podniesie tak gorący temat, zwłaszcza w kontekście porywania
  samolotów przez “Amerykie” kiedy to owa namierzała pewnego uciekiniera ze służb, czyżby miała zastosowanie sentencja ‘co wolno wojewodzie …?” Nadmieniam że jest zasadnicza różnica pomiędzy
  zasadnym działaniem służb białoruskich a bezprawnym (terroryzm państwowy) USA ……………….!

  https://niepodległy.pl/#/1122/bialorus-vs-zachod-dosc-obludy-zachodu-i-polskich-wladz-/

  Odpowiedz
 • 25 maja 2021 o 10:39
  Permalink

  No i są jaja pinokio mówi że Czesi wycofują wniosek do TSUE a premier Czech nic o tym nie wie. K…a przejaja naprawdę!

  Odpowiedz
 • 25 maja 2021 o 11:05
  Permalink

  @awkzim – jest ujmowany głownie JEDEN powojenny dyplomata, niestety z PRL .
  To Adam Rapacki . Bo mieliśmy wtedy NAPRAWDĘ dyplomację . W III Rp może Skubiszewski!

  Panowie – Autor IRONIZUJE z tym gazem! Natomiast gaz jak i atom WCALE nie jest po myśli
  idiotek/tów ( panie dlatego pierwsze, bo bardziej RELIGIJNE EKO!

  My jak ten skorpion , który ukąsił żółwia wiozącego go przez wodę, na pytanie konającego żółwia – dlaczego, przecież sam utoniesz , odpowiedział – taką mam naturę!
  “Elyty” III Rp mają taką skorpionią naturę – kolą zawsze jak słyszą Rosja . Więc tak jak pisałem – lepiej zdechnąć DURNIE, niż grzać się “ruskim” gazem!

  Wg. kobiety , która MOŻE zostać kanclerzem – szefowej Zielonych Annalene Cośtam TYLKO wiatraki i panele nas uratują ! Niemcy, dzięki Merkel i tak uratowali ( mam nadzieję) NS2 ,bo
  inaczej, o czym wielokrotnie pisałem mamy warunki OKUPACYJNE – przy karbidówce w kożuchu!

  Czytajcie UCZCIWY portal “Stop wiatrakom” – tam macie czarno na białym. Francja – potęga w energii atomowej też się ZASRYWA wiatrakami mimo protestów bodaj 1,5 tys. organizacji obywatelskich, które nie chcą migania łopat , świstu i zabijania ptaków pod oknami domów .
  I co ? NIC !

  Gaz jest przez ekofaszystów traktowany równie ŹLE jak atom !

  Co do dogadania się z Czechami to cudownie widać jak kłamie T_P1 i P_l_at – tam było,że Morawiecki się dogadał z Babiszem i Czechy WYCOFAŁY pozew ! Wyklinane TVN24 miało jednak więcej rzetelności bo dało cytat z Pinokia ” wydaje się , że jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia z Czechami”.
  Poza tym mniej wyją o Białorusi i samolocie , choć są amerykańscy po właścicielu.

  Odpowiedz
  • 25 maja 2021 o 12:35
   Permalink

   Patrz mój komentarz z godz. 12:30. Z poważaniem. PS Jestem zaskoczony ilością osób która wie o co chodzi.

   Odpowiedz
 • 25 maja 2021 o 12:59
  Permalink

  @awkzim – pozdrawiam za reakcję! Większość tylko wysmarkuje własne mądrości.

  Odpowiedz
 • 25 maja 2021 o 13:08
  Permalink

  @Pozorovatel – pełna zgoda co do Żarnowca. Reaktor ponoć w Finlandii , działa doskonale.
  Co do węgla, Ostrołęki to byłbym ostrożniejszy. Klatę prężyło i PO i PiS. Obie partie padły na w/w.
  Natomiast co do zapotrzebowania i produkcji, to nie chce mi się szukać, ale w zeszłym roku importowaliśmy prąd. Nie wiem jak i gdzie miałby się podziać ten “lewy, gdzieś upchnięty” . Można nie lubić PiSu ( sam to mam ) ale przekręt z prądem byłby ich grobem.

  Co do energii – to MYŚLELI, że Ostrołęka przejdzie. Podobnie zrobili DOBRZE z wiatrakami, zwiększyli normy odległościowe od zabudowań. Teraz UE na nich naciska aby zmniejszyli znowu.
  UE daje kasę , ale durnie ekofaszystowska jest !

  Odpowiedz
 • 25 maja 2021 o 13:43
  Permalink

  No coz , farszafka od kilkuset lat nie ma pojecia o gospodarce , ani o energetyce-gornictwie.Ta gupote nie rozumial pewien Prusak i juz w 1784 nazwal to:polnische Wirtschaft”. I to bedzie tak lugo trwalo ,jak dlugo rzadzic bedzie debilowata w spr. gospodarchych “varszafa”.Dalej tak: do nikad.

  Odpowiedz
 • 25 maja 2021 o 14:04
  Permalink

  @Pozorovatel – najbardziej wstrząsające są listy pod artem w neonie. Tak jest i będzie. PiS schamiło i zepsuło Polskę jeszcze bardziej niż poprzednicy. Natomiast zaczęło się już od przewrotu w 1989r. Podałeś przykład Żarnowca. Takich rzeczy są TYSIĄCE! Fakt, że jeszcze funkcjonujemy zawdzięczamy głownie szczęściu i ciepłym zimom i dopłatom z UE ( na razie)
  Obecny reżim łże, że za “komuny” rządziła w zakładach PZPR. Bzdura! Technicznie rządziła doskonała kadra inżynierska ! Pamiętam potęgę NOT -u , gdzie bywali moi rodzice. Elektrownie budowali i nadzorowali INŻYNIEROWIE PRAWDZIWI ! Nie pomioty z “Wyższej szkoły humanistyczno -technicznej i gotowania na gazie” we wsi Klepisko
  W Łodzi np. pierwszą, nowoczesną elektrociepłownię EC2 ( obecnie wyłączona do rozbiórki) bo mocy nie trzeba, budował inż. Zieliński. Człowiek wybitny i wybitny fachowiec !

  Pamiętasz 40-latka 20 lat później? Masz tam doskonały przykład szefa filtrów w W-wie z doskonałą rolą Marka Kondrata. Facet nie miał pojęcia(!) o co tam chodzi. Za to udzilał się towarzysko i politycznie i jeździł po świecie .Był chyba marketingowcem lub kulturoznawcą. A zastąpił trochę dziwaka, ale fachowca Pokorę !
  W Łodzi za kadencji Kropiwnickiego, który też jeździł wiecznie, wysłali z ŁODZI delegację na kongres o pozyskiwaniu wody Z GÓR LODOWYCH ! Można? Można !

  Odpowiedz
  • 25 maja 2021 o 19:08
   Permalink

   @fly

   Też przeczytałem ten wywiad z Celińskim w Przeglądzie i upewniłem się, że on i jemu podobni nie mają żadnych kompetencji umysłowych, aby zaliczyć ich do grona ludzi inteligentnych i odpowiedzialnych, o patriotyzmie nie wspominając. Wtedy też studiowałem i widziałem całe masy podobnych na uczelniach wyższych. Nie mieliśmy wtedy żadnych szans na lepsze jutro, a tym bardziej nie mamy szans dziś z takim poziomem inteligencji bez inteligencji, co to ich zowią “elitą”.
   Dziwi mnie natomiast Przegląd, bo stał się przytułkiem dla sierot po styropianie, a szkoda bo mógłby kształtować wyższy poziom opinii i tworzyć bazę kształtowania nowych narodowych i lewicowych prawdziwych elit. Na styropianie bez rozumu nic już nie wyrośnie.

   Kwaśniewski ma rację, oni są za to odpowiedzialni, to oni doprowadzili do darwinizmu społecznego.
   „Kiedy zapanował krwiożerczy kapitalizm, główną religią społeczną, ważniejszą niż katolicyzm, stał się jakiś darwinizm” – Jakub Żulczyk, Przegląd nr 21/2021, s. 3.

   Odpowiedz
   • 25 maja 2021 o 22:06
    Permalink

    @Miecław.
    Mam swoje zdanie w temacie tyg. (?) “Przegląd”, od kiedy uprawia (?) tam publicystykę pewien b. ambasador
    w Wilnie. Znaki zapytania postawiłem BO od dawna nie czytuję Przeglądu, być może nie jest jużzwiązany publicystyczne z tyg.? Za to jest tam niezła menażeria …
    Kwaśniewski ma rację – sam siebie stawiasz poza nawiasem powołując się na takie i podobne
    autorytety jak Kwaśniewski czy Miller,że już o drobniejszym post-komuszym płazie nie wspomnę!! 😅
    PostPZPRowcy, postkomuchy, lewaki prosrali wszystko … na śmietnik historii, tam godne dla takich
    miejsce!

    Odpowiedz
    • 25 maja 2021 o 23:10
     Permalink

     @krzyk58

     Kolejny blamaż w twoim wydaniu. 🙂 Nie kompromituj się więcej.
     Aleksander Kwaśniewski na którego się powołuję to dziennikarz autor tego artykułu krytycznego wobec Celińskiego na Sputniku, a linkowany wyżej przez @fly. Ty nawet linka nie otworzyłeś i nie przeczytałeś tak masz mózg zlasowany antykomunizmem, że nie zauważyłeś, że Kwaśniewski dziennikarz to nie ten Kwaśniewski postkomuch o którym myślisz.

     Ja pie*dolę to się już leczy, wiesz! 🙂

     Odpowiedz
     • 26 maja 2021 o 12:42
      Permalink

      Przeczytałem, nie tylko kto zacz… noo ma pecha chłop, z takim nazwiskiem w dodatku – imię!
      Tosz to czarna rozpacz!
      Sputnik …Sputnik … A czy nie ze “Sputnika-pochodzi” szołmen ruskiej TV, niejaki Jakub K.? 🙂
      Ps. Znasz dobrego specjalistę? takiego starej daty co to niczym nie kłuje, i nie stosuje tzw. “procedur (TFU!) medycznych”, czytaj: rockefellerowskich ?!

 • 25 maja 2021 o 15:02
  Permalink

  Ponieważ link w Bizblogu się nie otwiera , zreferuję . Armagedon i to prawdziwy !
  Otóż ceny emisji CO2 już nas dobijają, a są po 50 euro/tona . Będą tylko rosły! Timmermans uważa, że powinny być ZNACZNIE wyższe, a Zieloni z Annaleną że 100 e , a nawet 150 eur. za tonę bo tylko tak “pozbędziemy się elektrowni węglowych i gazowych” .
  To nie jest żaden rechot – a nie mówiłem, tylko trwoga! Niezależnie od rządu. UE daje kasę , ale równocześnie nas ZABIJA ! Co robić ? Nie wiem!

  Odpowiedz
 • 26 maja 2021 o 05:08
  Permalink

  Ciekawy artykuł i interesujące komentarze.

  Odpowiedz
 • 26 maja 2021 o 14:44
  Permalink

  Sprawa paru studni komplikuje się coraz bardziej. Wpierw nasz ukochany premier – wczoraj rano, zapewnił, że jest ok. i Czesi wycofują. Potem premier Czech zapewnił, że wcale. Potem nasz ustami rzecznika, że prawie – bo rozmowy na finiszu. We środę (dzisiaj) czytam, że Czesi utwardzają stanowisko, powołując się na sentencję zabezpieczenia pozwu. A solidaruchy tak łkały nad bratnią pomocą, której bratniej CSSR udzieliśmy za czasów PRL. Czarna niewdzięczność!
  My im pomoc -oni nam ciemności i bezrobocie w Worku Turoszowskim !

  Odpowiedz
 • 26 maja 2021 o 15:29
  Permalink

  Jeszcze jedno interesujące spostrzeżenie. Ponieważ w MS News odkrywa mi się nadreprezentacja prawicowych gazet, czytuję niekiedy posty w DoRzeczy. Skrajnych np. od Karnowskich nie czytuję.
  W czym rzecz – otoż DoRZeczy było chyba jedynym portalem bez cenzury ! Piszesz i masz w czasie rzeczywistym. Bez logowania czy podobnych. Ewenement! Oczywiście sporo chamów w stylu GazPol. tam wymiotuje, dużo komentarzy MĄDRYCH. Np. w sprawie NS2, Tupolewa itp.

  Być może dlatego – bo UE i USA starają się “zwalczać wpływy Rosji” co oznacza zwalczanie wszelkiej prawdy i logiki, DoRzeczy wprowadziło onegdaj logowanie . Z nazwiskiem !

  Tym niemniej , strzałki w górę lub dół istnieją BEZ logowania. W GW np. – nie!

  Konkluzja – po wyciu na Białoruś i drżeniem o stan zdrowia blogera, którego Batka miał już zabić , choć żyje i zdrów , pod apelem rodziców blogera ” Europo, ratuj , bo go zabiją” rano było 19 łapek w dół i 0 w górę . Były nawet nieprzychylne komentarze! Ludziska, co się dzieje!
  A Piaseckiemu w polsko-amerykańskiej TV prawie łzy leciały i wspominał “najmroczniejsze czasy PRL-u”. Zaś w telewizji pana z wieloma paszportami jeden generał i sęp politolog wyli na Rosję.
  Generał mało, ale dr. Jacek Bartosiak chciał prawie ruszać na … Moskwę , za aresztowanie blogera.
  Dawno nie słyszałem tylu kłamstw i głupot!

  Odpowiedz
 • 26 maja 2021 o 15:31
  Permalink

  ALE – pow. być przed “dużo komentarzy mądrych”

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.