O rozumieniu geopolityki

graf.red.

O rozumieniu geopolityki napisano wiele książek, wiele prac naukowych, jak również powstało kilka dobrych filmów pozwalających na wyrobienie sobie chociaż ogólnego pojęcia pryncypiów i prawideł, tej niesłychanie skomplikowanej sztuki pojmowania rzeczywistości. Jeżeli jednak odrzucamy autorytety lub ich po prostu nie mamy, ewentualnie wiemy, że elity kłamią i wykorzystują milczącą większość. To trzeba pojmować geopolitykę – dosłownie na „chłopski rozum”, kierując się zasadą, że „bliższa ciału koszula”, jak również jeżeli nie chcemy uczyć się innych kultur, to również „ząb za ząb”. Gdy do tego dodamy, że „pieniądz nie śmierdzi”, to mamy gotową receptę na rządzenie państwem i sposób na odnalezienie się w świecie, także współczesnym. To nieco ułomne pojmowanie sprawy, jednak lepsze takie, niż żadne. A zwłaszcza, niż wiara w to, w co chciałoby się wierzyć, a najbardziej w to, co chciałoby się, żeby się ziściło. Samospełniające się scenariusze, to coś zupełnie normalnego w polityce międzynarodowej.

W życiu chodzi o to, żeby „być”, „mieć” i „móc być w stanie”. Do czego, to już kwestia wolnej woli i ona jest bardzo ważna, bo kształtuje percepcję. Można wiele zmienić wykształceniem, jeżeli jednak nie ma czegoś takiego jak międzypokoleniowa wspólnota interesów, to nie ma w ogóle mowy o tym, żeby wyjść ponad potrzeby podstawowe. W najlepszym wypadku można rozumieć np. kulturę przez potrzebę oglądania cudzych filmów o facetach z majtkami ubranymi na spodnie, którzy mają super moce.

Do dzisiaj nie wymyślono wyższej organizacji, niż państwowa. Ludzie organizują się w państwa, nie dlatego bo kochają swoje flagi i hymny. To nadbudowa do rzeczywistości, którą jest po prostu wyrażanie wspólnego interesu danej zbiorowości. Jeżeli wspólnym mianownikiem jest kultura, to są możliwe federacje, konfederacje, sojusze i innego rodzaju współdziałanie. Bardzo pomaga wspólny wróg, zwłaszcza straszny. Wówczas, nawet kultura nie jest barierą do zawierania sojuszy (np. casus Turcji w NATO). Prawdziwym fenomenem jest Unia Europejska, gdzie do handlu stalą, węglem i żywnością, dodano wspaniałą nadbudowę. Nadbudowę poprzez którą Unia i NATO (znaczy się wraz z USA i Kanadą) wyraża pogląd, że oto skończyła się historia, a członkowie tej organizacji mają monopol na dobro i definiowanie co jest dobre, a co jest złe.

Okazało się jednak, że inni mają swoje zdanie. Arabowie, czy szerzej patrząc – kraje muzułmańskie, nie zgadzają się z definiowaniem człowieka w zbiorowości i jego praw podmiotowych, zwłaszcza wobec kobiet. Chiny w ogóle kwestionują zachodni świat wartości, albowiem dobrze pamiętają, że jak były słabe, to odnoszono się do nich zupełnie inaczej. Rosja, pomimo całego zła jakie otrzymała od Zachodu – kooperuje z nim, ponieważ potrzebuje się modernizować.

Ostatnie zdanie jest kluczem do zrozumienia sytuacji, w której jesteśmy dzisiaj jako państwo. Pokazał to pan Biden, który w jakimś wymiarze porozumiał się z panem Władimirem Putinem – Prezydentem Federacji Rosyjskiej i Stany Zjednoczone, nie są już realną barierą w kontaktach pomiędzy Rosją a Unią Europejską. Niestety jednak państwa Europy środkowej nic nie rozumieją z rzeczywistości i dopuściły się głupiego zablokowania rozmów Unii Europejskiej z Rosją. Tymczasem rozmowy się i tak odbędą, ale w innej formule, w której kraje rusofobiczne, nie będą miały nawet prawa wglądu – po prostu dowiedzą się z mediów (lub nie).

Jeżeli popatrzymy na mapę i zrozumiemy – tak dosłownie na chłopski rozum, w jakim miejscu jesteśmy i w jakim momencie dziejów, to naprawdę trzeba zmienić politykę. Ponieważ, to co teraz robimy jest destrukcyjne. Nie mamy żadnego interesu w nadymaniu się, upominaniu i ciągłym byciu ofiarą! Proszę pamiętać, – bliższa ciału koszula! Nikt nie chciał umierać za Gdańsk na Zachodzie, to tym bardziej nie będzie chciał za Wilno, Rygę czy Suwałki. Co więcej, jako kraj nieprzewidywalny, możemy być problemem dla wszystkich. Co wówczas, jeżeli – wszyscy – zaczną szukać rozwiązania, powodującego u nas reset, tak żebyśmy nie byli w stanie wpływać na niczyj potencjał będący we względnej równowadze? Głupia sprawa, bo wówczas właśnie działa ząb za ząb. Turów to nie przypadek, nie ma przypadków w geopolityce, chyba że się wykopie żyłę złota, albo trafi na ropę w wielkich ilościach.

Rozumiejąc co się dzieje i jak bardzo zmienia się rzeczywistość, trzeba zmienić nastawienie i przede wszystkim poprawić wizerunek. Co do intencji sąsiadów, nie można mieć żadnych złudzeń. Powtórzmy – żadnych, nawet najmniejszych. Jednak lepiej, jeżeli mamy standard relacji oparty na klepaniu się po plecach i wymienianiu zwrotów pełnych szacunku, to lepiej niż szarpanie się w dowolny sposób. A to dlatego, bo pieniądz nie śmierdzi, a korzyści z handlu międzynarodowego czerpią wszyscy.

Wniosek jest jeden – rzeczywistość geopolityczna się zmieniła, my ze względu na słabość naszych liderów – tkwimy w jakiejś dziwnej mgle złudzeń. Przez ponad 20 lat słyszeliśmy bajkę o uprzywilejowanych stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi i o tym, jak bardzo korzystamy na relacjach z Zachodem. To proszę bardzo, oto obraz – uzależnienia gospodarczego, niewolnictwa politycznego i smyczy militarnej. Co więcej, nie mamy żadnej realnej gwarancji, że będą wraz z nami walczyć. Chyba, że to będzie ich wojna, gdzie będziemy potrzebni znowu jako „sojusznicy”. Jeżeli nie rozumiemy co się dzieje, nie pojmujemy sytuacji, to naprawdę bierzmy ją na chłopski rozum, wówczas przynajmniej unikniemy mocnych poparzeń! A jak będziemy mieli szczęście, to może odłożymy nieco pieniędzy?

32 komentarze do “O rozumieniu geopolityki

 • 12 lipca 2021 o 05:19
  Permalink

  Znowu dobry Artykuł.

  Dobry i krytycznie szczery o naszych ZŁUDZENIACH.

  Bo na nich opiera się cała polityka zagraniczna (lub jej w zasadzie BRAK), Nadwiślańskiego Macondo.

  Złudzenia, mity, fantazje, baśnie i przypominanie dawnej potęgi sprzed ponad 300 lat.

  Tym mają żyć Polacy.

  Oraz czekać na CUD, czyli NOWY ŁAD.

  Najważniejsze wczorajsze wydarzenie, to pielgrzymka Radia Maryja do Częstochowy.

  I tym ma żyć Naród!

  Amen.

  Odpowiedz
 • 12 lipca 2021 o 07:16
  Permalink

  Boże chroń nas przed takimi przyjaciółmi, bo z wrogami damy sobie radę sami.

  Odpowiedz
 • 12 lipca 2021 o 08:17
  Permalink

  Dajce se spokój ludzie jakie rozumienie geopolityki w Polsce? Litości!

  Odpowiedz
 • 12 lipca 2021 o 09:34
  Permalink

  Postszlachecka inteligencja nigdy nie grzeszyła inteligencją, kiedyś już krytyczne przedwojenne źródła cytowałem, więc nie dziwmy się, że jak takie bezmyślne towarzystwo wzajemnej adoracji pod egidą dominującego Kościoła doszło do władzy po 1989 roku to inaczej dla Polski nie może się to skończyć niż upadkiem, a co najmniej wielkimi stratami i pozbawieniem nas suwerenności ekonomicznej i politycznej, co faktycznie ma miejsce. Obecnie rządzi Polską podobno kilka ambasad zachodnich, a namiestnicy udają, że rządzą samodzielnie i dla dobra Polski. Nawet jeżeli teraz zrozumieli swoje dawne błędy i wypaczenia, to teraz jest delikatnie mówiąc już pozamiatane i nie jest możliwe odwrócenie tego negatywnego trendu, gdy zniszczono Polski potencjał rozwojowy odziedziczony po PRL.

  Odpowiedz
 • 12 lipca 2021 o 09:38
  Permalink

  Artykuł zbyt rozsądny aby się przebił. Trzeba go okrasić paroma pseudopatriotycznymi albo poprawnie politycznymi bzdurami.

  Tak jak we wczesnym PRL były potrzebne cytaty z klasyków marksizmu leninizmu. Inaczej ani rusz.

  Odpowiedz
  • 12 lipca 2021 o 18:45
   Permalink

   Tak to jest nie do zrozumienia, to musiał ktoś na Kremlu napisać.

   Odpowiedz
 • 12 lipca 2021 o 12:48
  Permalink

  Kalekie rozumienie geopolityki, wynika z DEBILIZMU tzw. elit w byłym zaborze rosyjskim. Ładnie mówi o tym poseł Braun. Prawie zawodowy historyk. Otóż WSZYSTKIE nasze CHORE powstania inspirowane były przez wrogie Rosji mocarstwa!
  Anglię i Prusy . Im to zależało na skłóceniu Polaków z Rosjanami. Przecież – jak mówią mądrzy historycy, w Królestwie Polskim , mieliśmy więcej ( na początku) praw niż w UE , i rozwijaliśmy się pięknie!

  A potem był listopad i styczeń ! Chore i głupie zrywy, kształtujące ETNOS Polaków. Czyli BAJKĘ o samych sobie.

  I nie były to wcale ( do @Miecława) wielkopańskie zachcianki. Raczej zubożałej szlachty, której nowoczesność usuwała grunt spod nóg !

  Więc potem już poooszło ! I dlatego styropian jest tak BEZDENNIE głupi i rusofobiczny. Wypił truciznę z mlekiem matek i ojców (z tymi ojcami to żadna aluzja)

  Jeden z historyków powiedział kiedyś, dlaczego udało się powst. wielkopolskie …
  ano dlatego, że prowadzili je sierżanci i kupcy , a nie porąbana poszlachecka inteligencja!

  Ostatnią, a może przedostatnią jej ZBRODNIĄ było PW – powstanie w-wskie . Zginęło wtedy więcej Polaków niż nawet od wideł i siekier rezunów !

  Ale, jeszcze chcieli w 1981! Ale był Generał i zapobiegł RZEŹNI ( wzajemnej nawet bez ZSRR) . Do końca życia się tłumaczył ! I co ? Głąby mają Go za zdrajcę – bo nie zostawił po sobie zgliszcz i zapobiegł kolejnej martyrologicznej SZOPCE z udziałem kleru i kombatantów włóczących się po mogiłach !

  Nic innego tylko kolejne ZGONY liderów styropianu i kapitalizm – zachęcający do all inclusive , a nie smęcenia pod pomnikami, zlikwiduje to chore zjawisko. Ale , ale – niestety, zdołali już przez 30 lat SZCZUCIA zarazić kolejne pokolenia!

  Odpowiedz
  • 12 lipca 2021 o 15:41
   Permalink

   @fly.
   Ślizga się Sz. po temacie. Dlaczego masz problem z nazywaniem rzeczy po imieniu?
   1.Miatieże prowokowane przez “tych synów” miały powodować przejęcie Polski i Polaków na własność, “w powietrzu już czuć zapach prochu …” itd…
   2. Bratobójcze walki polsko-rosyjskie sponsorowane przez nich ‘zatrują krew pobratymczą na zawsze”!
   I o TO toczy(ła) się gra – Polakami przez onych i anglosasów począwszy od końcówki XVIII, XIX, XX w.
   W XXI. ci sami pchają Polaków do rozpalonego pieca ….

   Podaję linki:

   https://myslnarodowa.wordpress.com/2012/08/24/zydzi-powstanie-styczniowe-antypolski-wymiar/

   https://ukrytawladza.wordpress.com/2012/01/25/polskie-zrywy-narodowe-wstep-do-artykulu-o-kontrolowanej-rewolucji-w-polsce/
   Jakiś liberasta, komunista albo i ‘inny złodziej” raczył był zauważyć w kom. “jakiż stek bzdur, trudno było przebrnac przez te brednie , ale jakos przebrnałem.
   w sumie nawet troche sie usmiałem, swietny tekst zeby sobie poprawic humor”. Woot! 🙂

   “Nic innego tylko kolejne ZGONY liderów styropianu i kapitalizm………” Też liczę na ‘nieubłagane” prawa
   biologii – wszelka Lewica (postkomuna i solidarność) zejdzie niezadługo raz na zawsze, a nowi euro i amerokomuniści ‘spauperyzują się we własnym (i tow.) odbycie” i zniknie wówczas rusofobia i jeszcze będzie normalnie! 🙂 🙂

   Odpowiedz
   • 12 lipca 2021 o 19:27
    Permalink

    @krzyk By uniknac slizgania po temacie nalezaloby rozpoczac od ichniego systemu wartosci, wyrzucic go jak najdalej i powrocic do wlasnych korzeni. Nie bedzie to jednak dla wielu do przyjecia. I na czym sie oprzec, kidy cala spuscizna zostala zatarta?

    Odpowiedz
  • 12 lipca 2021 o 17:57
   Permalink

   do fly
   masz Pan racje. Mieclaw też. Krakauer też. Ten .portAL ma rację. cZY MOŻNA COŚ ZROBIĆ, CZY MOŻNA PRZECIWDZIAŁAĆ GŁUPOCIE? mOŻNA, ALE TO WYMga śmierci co najmniej 10 milionów Polaków. Czyli wsio rawno czy poligon nad wislą watykanu, usa, czy innych pasożytów, bo bez hekatomby się nie obejdzie. Meryka naprawdę będzie walczyć z Rosją do ostatniego Polaka zanim 6 na 10 poloków to zrozumie.

   Odpowiedz
  • 12 lipca 2021 o 23:12
   Permalink

   @fly

   Dobra puenta, ale pominąłeś w tym wszystkim okupację religijną. Ciemnota szlachty XVIII/XIX wieku wynikała z jezuickiego kształcenia, a rusofobia z inspiracji kleru realizującego politykę Watykanu walki z prawosławiem. Pisała o tym światła szlachta w tych wiekach, zwłaszcza w czasie zaborów, gdy zrozumieli, co było pierwotnym źródeł zła i upadku I RP.Tu niby papież akceptował zabory i się układał z Carycą i Carami, a po cichu knuli przeciwko Rosji, aby zniszczyć konkurencję, czyli prawosławie rękami naiwnych i nawiedzonych Polaków. Potem Niemcy dali się w taką kampanię wschodnią wciągnąć, gdy zgubili rozum pod wpływem Hitlera i Watykańskiej polityki.

   A co do powstań, to w jednym z nich dobrze zachowali się chłopi Kaszubscy, których szlachetkowie bez inteligencji usiłowali podpuścić i wykorzystać, jako mięso armatnie w samym zaborze pruskim. Gdy Chłopi stawili się na tajne spotkanie zażądali konkretów, czyli gwarancji, że powstanie “Polska Ludowa”, coś w tym rodzaju, czyli chłopi zostaną uwolnieni spod władztwa dziedzica i uwłaszczeni. Nie dostali gwarancji więc nie poszli do powstania, a szlachetkowie się wystraszyli i spod kulonym ogonem wrócili na swoje włości nadal gnębić swoich chłopów pod pruskim baciorem. Kiedyś chyba cytowałem wspomnienia Ceynowy i innych.

   Odpowiedz
   • 13 lipca 2021 o 11:09
    Permalink

    @Miecław Bardzo ciekawa opowieść dobrze oddająca istotę historycznego dylematu Polaków. Co do realnego widzenia historii to mamy chyba największe braki, które uniemożliwiają nam również ogląd geopolityki współczesnej. To Europejczycy – Niemcy i Austriacy dokonali rozbioru RP w 18tym wieku, przepędzili króla z jego stolicy i zniewolili naród. Granica Niemiec z Rosją przebiegała wtedy mniej więcej po tzw. linii Curzona. Dopiero kongres Wiedeński w 1815 roku przyniósł wyzwolenie, choć nadal duża część kraju pozostawała nadal pod okupacją i była poddawana intensywnej indoktrynacji, której skutkiem jest obserwowana i dzisiaj ślepota geopolityczna.

    Odpowiedz
   • 13 lipca 2021 o 15:25
    Permalink

    @Miecław.
    Pominąłeś acan na niwie rusofobii dokonania neofickich świrów demokratycznych – https://pl.wikipedia.org/wiki/Towarzystwo_Demokratyczne_Polskie Ówcześni kondotierzy rewolucji światowej, dziś na takich mówimy z pogardą: lewaki komuniści i złodzieje. Poczytaj nazwiska, sięgnij ‘do korzenia”. Bogobojny Sarmata zawsze był człowiekiem o mentalności Wschodniej, na ówczesny Zachód
    patrzył z politowaniem i pogardą, tak jak i dziś! Inaczej zachowują się tuzy polityczne-“one komunizujące wypierdki”, aktualnie już w czwartym i piątym pokoleniu zstępni tamtych “postępowców” … 🙂

    Odpowiedz
    • 13 lipca 2021 o 23:40
     Permalink

     @krzyk58

     Przeczytaj ich Manifest, może cię coś oświeci?
     https://pl.wikisource.org/wiki/Manifest_Towarzystwa_Demokratycznego_Polskiego_(1836)

     Chociaż mam wątpliwości, czy go zrozumiesz, więc szkoda czasu na dyskusję, bo niestety twój obcy bóg i twoja obca religia zniszczyła naszą rodzimą słowiańską kulturę. Ci od Manifestu zbyt późno to zrozumieli, że wprowadzony wraz z religią feudalizm zniszczył egalitarną kulturę Słowian.

     Odpowiedz
     • 14 lipca 2021 o 13:37
      Permalink

      @Miecław. Nie muszę. Ba! Nie czytałem i nie zamierzam!Za to wiem że polskojęzyczni kondotierzy rewolucji światowej
      zasługują w pełni na potępienie ()przynajmniej z mojej strony, co niniejszym czynię, czy – “niniejszym ?”. Najważniejsza jest stałość poglądów. Przyznasz że z tym (ciągłością) nie mam problemów!
      Przypominam że obecne od kilku dekad zło rodziło się w epoce tzw. oświecenia, a można by sięgnąć jeszcze głębiej w mroki historii…

     • 14 lipca 2021 o 22:05
      Permalink

      @krzyk58

      Skoro nie czytałeś to sam sobie szkodzisz, skoro nie zamierzasz czytać to w ten sposób wyłączasz się z kręgu ludzi rozumnych. Takie są smutne fakty.
      A zło zrodziło się w morkach średniowiecza pod wpływem nad-jordańskiej dżumy. Dlatego potrzebne było oświecenie, zaś obecnie będzie potrzebne nowe przebudzenie ludzkości i oświecenie zdegenerowanych umysłów liberalnym kapitalizmem.

      Wiele razy już ci cytowałem opinie ze starożytnych kronik nt. fascynującej i egalitarnej kultury społecznej Słowian. To zostało zniszczone, szkoda że ci od Manifestu zbyt późno to zauważyli, ale chwała że docenili utraconą tożsamość.

      PIĘKNY KOMENTARZ PANIE MIECŁAWIE – TO NIESŁYCHANIE WAŻNA KWESTIA, PAMIĘTAĆ O NASZYCH SŁOWIAŃSKICH KORZENIACH I DAWAĆ IM ŚWIADECTWO. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

     • 16 lipca 2021 o 17:01
      Permalink

      @WEB. JÓZ.
      Dziękuję za tę opinię. Każdy świadomy i inteligentny Polak nigdy nie powinien zapomnieć o swojej Słowiańskiej tożsamości. A my tu na OP powinniśmy dawać tego świadectwo i przypominać. Ja robię to z przyjemnością, w czym pomaga mi niejaki prawak @krzyk58. 🙂

      A może przyszedł czas na publikowanie przez OP felietonów promujących tą naszą Słowiańską kulturę i tożsamość? Zapewne wielu czytelników przecierałoby oczy ze zdumienia, jak to było ongiś i co zostało utracone, jakie dziedzictwo kulturowe i społeczne, po jego zniszczeniu przez ewangelizację i kolonizację katolicko-łacińsko-niemiecką.

      Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia.

      ZAWSZE CHĘTNIE PROSZĘ PRZYSŁAĆ, TYLKO PROSZE UŻYWAĆ OKREŚLENIA NP. POMIDOR W KONTEKŚCIE BŁĘDÓW W POLITYCE MIGRACYJNEJ KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO – WIE PAN JAK JEST. POZDRAWIAM WEB JÓ.Z

     • 16 lipca 2021 o 22:03
      Permalink

      @Miecław. “A może przyszedł czas na publikowanie przez OP felietonów promujących tą naszą Słowiańską kulturę i tożsamość?”A może mam napisać jak na tle np.. Germany, przedstawia się “słowiańszczyzna” czy oszczędzić tego okrucieństwa?
      A przecież to jeszcze nie koniec.Wcale by mnie nie zdziwiło gdyby ostatnim akordem było sprowokowanie w łonie słowiańszczyzny wojny po to abyśmy się ostatecznie wyrżnęli. Albo przynajmniej mocno zredukowali.
      Skoro mnie przychodzi to do głowy nie wierzę że nie myślą o tym ważni decydenci.

      Mówi się że pycha i poczucie wyższości narodów germańskich jest nieuzasadniona. A przecież ich zręczna polityka powoduje że na przestrzeni ostatnich 800-set lat Słowianie walczą ze sobą wzajemnie się wyniszczając i osłabiając.Wojny niemiecko-francuskie czy francusko-angielskie nigdy nie były tak brutalne i wyniszczające jak walki narodów słowiańskich.
      Takie są niestety fakty i one wskazują na witalną przewagę Germanów.Jednak.

      Wojny między Słowianami były brutalne. na przykładzie Od XVII wieku ostro z kozakami, potem hajdamacy i dalej banderowcy. Wojny w zasadzie niemal jednego narodu Serbów i Chorwatów… mają chyba lepszy “instynkt” Germanie w praktycznym zastosowaniu metody divide et impera!

      Oddanie żydom w arendę prawosławnych cerkwi Małorusi zmuszało prawosławnych do każdorazowego wnoszenia opłat za “korzystnie z cerkwi” Pisałem już kiedyś!
      Co było powodem żydowskich pogromów w tym również jeden z powodów powstania Chmielnickiego?

      Тарас Бульба 2009, боевик, драма, военный, история, BDRemux, 1080p00h38m29s 00h41m51s 002 https://www.youtube.com/watch?v=Uz1Q6ZKrmqo

      W 1922 r., kiedy powstał ZSRR, którego jednym z założycieli stała się Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka, dość ostra debata wśród przywódców bolszewickich zaowocowała realizacją planu Lenina utworzenia państwa związkowego jako federacji równych republik. Prawo republik do swobodnego oderwania się od Związku zostało zawarte w tekście Deklaracji o utworzeniu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a następnie w Konstytucji ZSRR z 1924 roku. W ten sposób autorzy podłożyli pod fundamenty naszej państwowości najgroźniejszą bombę zegarową, która eksplodowała z chwilą, gdy zniknął mechanizm bezpieczeństwa zapewniany przez kierowniczą rolę KPZR, a sama partia upadła od środka. Nastąpiła „parada suwerenności”. 8 grudnia 1991 r.
      (Przypominam że Stalin proponował inne rozwiązanie. ZSRR – bez republik. Moj przyp.)
      (…)
      Bolszewicy traktowali naród rosyjski jako niewyczerpany materiał do swoich społecznych eksperymentów. Marzyli o światowej rewolucji, która zniszczyłaby państwa narodowe. Dlatego byli tak hojni w wyznaczaniu granic i obdarowywaniu darami terytorialnymi. Nie jest już ważne, jaki był dokładnie pomysł bolszewickich przywódców, którzy rąbali kraj na kawałki. Możemy się nie zgodzić co do drobnych szczegółów, tła i logiki niektórych decyzji. Jeden fakt jest krystalicznie jasny: rzeczywiście Rosja została obrabowana.

      Podczas pracy nad tym artykułem opierałem się raczej na dokumentach o otwartym kodzie źródłowym, które zawierają dobrze znane fakty, niż na tajnych zapisach. Przywódcy współczesnej Ukrainy i ich zewnętrzni „patroni” wolą przeoczyć te fakty. Nie tracą jednak szansy, zarówno w kraju, jak i za granicą, na potępienie „zbrodni reżimu sowieckiego”, wymieniając wśród nich wydarzenia, z którymi ani KPZR, ani ZSRR, a tym bardziej współczesna Rosja nie mają nic wspólnego . Jednocześnie nie uważa się za przestępstwo dążenia bolszewików do oderwania od Rosji jej historycznych terytoriów. I wiemy dlaczego: skoro doprowadzili do osłabienia Rosji, to cieszą się z tego naszego nieszczęścia.

      Oczywiście w ZSRR granice między republikami nigdy nie były postrzegane jako granice państwowe; były one nominalne w ramach jednego kraju, który, choć posiadał wszystkie atrybuty federacji, był wysoce scentralizowany – co ponownie zabezpieczała wiodąca rola KPZR. Ale w 1991 roku wszystkie te terytoria i, co ważniejsze, ludzie, z dnia na dzień znaleźli się za granicą, wyrwani, tym razem rzeczywiście, z ich historycznej ojczyzny. Co można na to powiedzieć? Rzeczy się zmieniają: kraje i społeczności nie są wyjątkiem. Oczywiście, jakaś część narodu w procesie swojego rozwoju, pod wpływem wielu przyczyn i okoliczności historycznych, może w pewnym momencie uświadomić sobie, że jest odrębnym narodem. Jak powinniśmy to traktować? Odpowiedź jest tylko jedna: z szacunkiem! Chcesz stworzyć własne państwo: zapraszamy! Ale jakie są warunki?

      Przypomnę ocenę wystawioną przez jednego z najwybitniejszych polityków nowej Rosji, pierwszego burmistrza Sankt Petersburga Anatolija Sobczaka. Jako ekspert prawny, który uważał, że każda decyzja musi być uzasadniona, w 1992 r. wyraził następujące zdanie: republiki, które były założycielami Związku, po wypowiedzeniu Traktatu Związkowego z 1922 r. muszą powrócić do granic, które miały przed przystąpieniem do Związku Radzieckiego. Wszystkie inne przejęcia terytorialne podlegają dyskusji, negocjacjom, z uwagi na to, że podstawa została odwołana. [To by znaczyło, że Litwa, Białoruś i Ukraina powinny oddać nam nasze Kresy. Brawo Sobczak! Przyp. J.R.] Innymi słowy, kiedy wychodzisz, zabierz ze sobą to, co przyniosłeś. Ta logika jest trudna do obalenia. Powiem tylko, że bolszewicy rozpoczęli przekształcanie granic jeszcze przed Związkiem Radzieckim, manipulując terytoriami według własnych upodobań, nie zważając na poglądy ludzi. https://spiritolibero.neon24.pl/post/162718,w-putin-o-historycznej-jednosci-rosjan-i-ukraincow#comment_1805327

      Ps. Miecławie, ‘to nie ja” . Ja tylko cytuję przemyślenia WWP…

     • 17 lipca 2021 o 00:08
      Permalink

      @WEB. JÓZ.
      Będzie ciężko, bo permanentnie nie mam czasu. Może kiedyś?
      Bardziej liczyłem na elokwencję Sz. Krakauera, że coś napisze ciekawego.:-)
      Pozdrawiam

      @Krzyk58
      Masz rację plemiona słowiańskie zostały skłócone i zachodni imperializm zawsze nam zagrażał, zwłaszcza gdy wykorzystał do tego okupacyjną religię.
      A WWP ma i nie ma racji. Działania bolszewików nie można oceniać z dzisiejszej perspektywy interesów państwa narodowego. Wtedy państwa narodowe miały mniejsze znaczenie z uwagi na ich posiadanie przez monarchię i arystokrację, ogólnie były we władzy feudałów o ponadnarodowej mentalności. Z tą mentalnością feudalną i ponadnarodową możesz się spotkać jeszcze dziś i celuje w tym nowa oligarchia oraz stara arystokracja. Poczytaj sobie przykładowo wspomnienia z zesłania Anny Branickiej publikowane właśnie przez: “Niezależna Gazeta Polska. Nowe Państwo”. Kolega prawak mi podrzucił, żebym przeczytał “Mapę zbrodni Putina”. 🙂 Ogólnie nisko stoją z propagandą, bo nic nowego poza sieczką już znaną tam nie ma, ale widać promocję arystokracji i tego feudalnego ponadnarodowego myślenia, co się da wyczytać z tych wspomnień. Bije to przekonanie o wyższości arystokratycznej kultury i pycha. Ogólnie szkoda czasu na to pisemko i ich “jaśnie pańskie” tęsknoty. W zasadzie chyba żyją tylko z oczerniania komunizmu i WWP, Rosji ogólnie.

      Bolszewicy marzyli o rewolucji ogólnoświatowej, ale nie przeciwko narodom i ich państwom, a przeciwko burżuazji, arystokracji i monarchii, które miały ich w swoim stanie posiadania, czyli niewoli 80-90 procent prawdziwego narodu. No ale na prawicy za chiny tego nie rozumiecie i wykorzystujecie to propagandowo przeciwko bolszewikom, negując ich społeczne i gospodarcze osiągnięcia. Powtórzę jeszcze raz to co kiedyś pisałem: Gdyby “jaśnie państwu” nie brakowało inteligencji społecznej i będąc chrześcijanami rzekomo, gdyby stosowali się w życiu doczesnym do nauki społecznej Jezusa zgodnie z kanonami wiary, to żadnych rewolucji społecznych by nie było i tylu ofiar. Czyli rewolucja październikowa by nie zaistniała.
      Poniał?
      Pozdrawiam

     • 17 lipca 2021 o 13:09
      Permalink

      @Miecław.
      Wynotowałem ‘z ciebie” co smaczniejsze kąski.

      “A WWP ma i nie ma racji. ” No pewnie obaj nie możecie mieć (racji), więc … wypadło na ciebie! 🙂
      Prezydent Rosyjskiej Federacji Władimir Władimirowicz Putin już w przeddzień ukazania sie “statii” powiedział po co napisał rzeczony tekst i dla kogo jest przeznaczony. Путин рассказал, зачем написал статью об Украине https://www.youtube.com/watch?v=YX0-2TI8Iu8 Ciągnę temat a zarazem przeskakuję w proszłoje
      Iwan Groźny, miał co do Okrainy i Galicji inne plany.
      Można nawet powiedzieć że to on naważył piwa. 🙂
      Car ów będąc człowiekiem żelaznej woli i wizji silnego państwa wydał ukaz
      następującej treści:

      “..A WSZYSTKICH JURODLIWYCH https://teologiapolityczna.pl/kim-sa-jurodiwi-w-tradycji-prawoslawnej-rozmowa-z-ks-henrykiem-paprockim I NIENORMALNYCH ZSYŁAĆ NA OKRAINĘ I W GALICJĘ,TAM IM DURNIOM MIEJSCE” 🙂

      http://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/0/117/772/117772609_large_RRRRRR__RRR_RRR_SR.jpg

      I stąd (?) różne wolty okraincow? “Nowożytnymi” ikonami współczesnego banderyzmu są przecież aktywiści partii komunistycznej.
      Leonid Krawczuk w dzieciństwie związany z banderowską konspiracją
      w młodości i wieku dojrzałym aktywista komunistycznej partii ukraińskiej republiki,a na koniec prezydentem państwa Ukraina.
      Irina Farion niegdyś komunistka dziś polityk bardziej radykalny niż Stepan Bandera. https://en.wikipedia.org/wiki/Iryna_Farion

      ” Wtedy państwa narodowe miały mniejsze znaczenie z uwagi na ich posiadanie przez monarchię i arystokrację…” Wtedy ustrój, system (i wartości) był czytelny i jednoznaczny, pacz: NIESTETY dzisiejsza III RP:
      deklarują prawicowość a (z białych skarpetek) wyłazi eurokomuna czy inny trockizm, że o lewactwie nie wspomnę. Właśnie w tych dniach dziesiątki tysięcy Rosjan dotarło do Jekaterynburga.
      Ich celem jest Cerkiew Na Krwi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_na_Krwi_w_Jekaterynburgu świątyni wybudowanej na przypuszczalnym miejscu kaźni carskiej rodziny.
      W nocy z 16 na 17 lipca odbyły się tam religijne uroczystości na cześć Świętych. В Екатеринбурге десятки тысяч паломников прошли крестным ходом в годовщину расстрела царской семьи.
      https://www.youtube.com/watch?v=xfutxTqqKNY

      Uroczystościom religijnym towarzyszą imprezy świeckie tak zwane “carskie dni” poświęcone pamięci monarchy i jego rodzinie.

      https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5_%D0%B4%D0%BD%D0%B8_(%D1%84%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%8C)

      “Z tą mentalnością feudalną i ponadnarodową możesz się spotkać jeszcze dziś i celuje w tym nowa oligarchia oraz stara arystokracja.” E,tam politpoprawniaki z zacięciem postępowym (lewicującym!).

      “Kolega prawak mi podrzucił, żebym przeczytał “Mapę zbrodni Putina”.” Qasi-prawak, a tak naprawdę
      lewak albo co gorzej ukryty (kosmopolityczny) eurokomunista. Nastojaszcza Prawica europejska w tym polska, MIESŁAWIE ceni sobie konserwatyzm rosyjski.

      Ps. A za oknem kolejny dzień ponad 30 ‘gradusów”, aktualnie 34, a (opadów atm.) deszczu “nul”!
      Kargul skomentował-by, dobra pogoda na moje kartofle i siano sąsiada (Pawlaka)…. 🙂

     • 17 lipca 2021 o 20:16
      Permalink

      @krzyk58

      “Uroczystościom religijnym towarzyszą imprezy świeckie tak zwane “carskie dni” poświęcone pamięci monarchy i jego rodzinie”
      – te fakty świadczą, że wielu Rosjan nie przeszło przemiany moralnej i obudziła się w nich mentalność niewolnicza. Stąd budowa tej Cerkwi i czczenie Carskiej rodziny, która wobec ludu sentymentów żadnych nie miała. Ogólnie nic nowego, tam u nich kler prawosławny, u nas katolicki usiłują odbudować feudalne struktury władzy, co kiedyś skończy się katastrofą i nowym ruchem bolszewickim, jak pójdzie wszystko za daleko. Pomijam sprzeczność samą w sobie z naukami społecznymi Jezusa i doktryną wiary w Boga, która zabrania czczenia ludzi, w tym tzw. świętych. No ale sekta prawosławna i katolicka mają to do siebie, że całkowicie wypaczyły nauki Jezusa.

      Koniecznie przeczytaj sobie książkę, czyli taką krótką syntezę tego co działo się w Rosji za Caratu w XIX wieku do 1917 roku, wtedy zrozumiesz dlaczego doszło do rewolucji październikowej, wbrew pozorom zdeterminowanej nie tyle przez siły obce, ale wewnętrzną walkę światlejszych ludzi o byt i godność narodu rosyjskiego. Tą książkę powinni przeczytać też wszyscy Rosjanie, wtedy może nie czciliby swych prześladowców. Nie wiem czy książka była tłumaczona na jęz. rosyjski, ale podejrzewam, że nie. Zapewne jednak mają Rosjanie jeszcze w swoich bibliotekach podobne opracowania historyczne z okresu ZSRR, niech więc wybiorą się do bibliotek i przeczytają ze zrozumieniem historię feudalnego męczeństwa ich przodków przed 1917 rokiem, wtedy zrozumieją co zawdzięczają rewolucji oraz czy ich przodkowie mieli lepszy wybór oprócz rewolucji. Nie mnie to oceniać, ale gdy się czyta z perspektywy czasu historię tamtego okresu i patrzy na zachowania ludzi pozbawionych świadomości historycznej i honoru, to ręce opadają.
      Kniga: Ludwik Bazylow, Historia Rosji XIX i XX wieku (do roku 1917), PWN, Warszawa 1965.
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwik_Bazylow

      Niestety cytować nie mam czasu, więc musisz sam odrobić lekcje i przeczytać historię carskiego okrucieństwa wobec ludu, no ale ty herbowy w połowie pewnie takich rzeczy nie czytasz, bo jeszcze twoje geny schizofrenii by dostały.:-) Nie wiadomo, które sumienie w nich by zwyciężyło: to chłopskie, czy pańskie? 🙂

     • 17 lipca 2021 o 22:56
      Permalink

      @Miecław. ‘Koniecznie przeczytaj sobie książkę…” Czytałem, jeno ze zrozumieniem i “kluczem”.
      A wy Miecławie odsłuchacie sobie zalinkowanego nieco wcześniej prof. I. Panarina, temat:
      “rozwał CCCP” czy jakoś tak.

  • 18 lipca 2021 o 12:00
   Permalink

   No i bardzo dobrze. J%bać rosyjskiego okupanta. J%bać i się nie bać

   Odpowiedz
   • 18 lipca 2021 o 15:01
    Permalink

    @Dyktatura debilizmu.
    Polska pod okupacją naszych śmiertelnym wrogów zgrupowanych dziś pod masońskimi zwiozdeczkami EU, żołdacki but okupanta ciągle depcze naszą ziemię..ty kto, Chazar z pochodzenia,
    a lewak po linii politycznej? Jakim trzeba być ignorantem by głosić publicznie podobne brednie?
    Na początek proponuję wizytę u dobrego wracza-specjalisty ode główki, może uda się, wszak fobie leczy się całkiem skutecznie!
    A że Polski tak naprawdę- ‘nie ma” mówi p. L. Jęczmyk: Lech Jęczmyk: Podobieństwa polityki USA wobec Afganistanu i wobec Polski, Polacy w historii Rosji https://www.youtube.com/watch?v=Uv0kzJGDtPk&t=2699s
    Bez odbioru!

    Odpowiedz
  • 18 lipca 2021 o 12:08
   Permalink

   Szczucie na Rosję to podstawowe prawo człowieka całej postępowej ludzkość.

   Odpowiedz
   • 18 lipca 2021 o 13:15
    Permalink

    @Dyktatura prawdy
    Ty z Akcji “Wisła”, czy z ostatniego importu do nas z tego UPAdłego kraju?

    Odpowiedz
   • 18 lipca 2021 o 20:45
    Permalink

    To raczej prawo osłów, wilków, hien itd., bo na Rosji nie robi to specjalnego wrażenia. Rosja się nie przejmuje i jedzie dalej. 🙂 A Zacharowa co jakiś czas wyśmiewa całe to szczucie i punktuje “partnerów”. W sumie to trwa od kilku wieków, a Rosja nadal istnieje mimo wielu zmian systemowych, obcego zarządzania za Carów i rewolucji, które miały ją wykończyć. Rosjanie są jak Wańka wstańka, my Polacy także, mimo obcej tkanki, która pasożytuje na naszym narodzie.

    Generalnie można zaobserwować pewną prawidłowość, im więcej szczucia na Rosję, tym ona staje się silniejsza. Ta negatywna energia ją tylko wzmacnia. To jest niezwykła sztuka osiągnąć taki rozwój społeczny, aby odbijać negatywną energię albo przekształcać ją w moc rozwoju. Sądzę, że WWP i jego ekipa mogą się tylko cieszyć z tej nagonki sterowanej przez zachodnich “partnerów”. 🙂
    To oczywiście obnaża niski poziom intelektualny zachodnich “partnerów” nie mogących sobie poradzić w żaden sposób z tak sprawnym i inteligentnym przeciwnikiem. Niestety przechodząc na stronę zachodu, wykluczyliśmy się jako państwo z rozwoju oraz obniżyliśmy poziom inteligencji narodowej, a to oznacza kłopoty w przyszłości i destrukcję narodu oraz państwa.

    Odpowiedz
 • 16 lipca 2021 o 22:15
  Permalink

  Запад победил незаметно? На наших глазах создаётся Человек Унифицированный. Ирина Мухина
  https://www.youtube.com/watch?v=ENGfXUhs9iM

  Plany zniewolenia ludzkości przez tzw. “elity” globalistyczne jest tajemnicą już tylko dla wyjątkowych idiotów. Wielu, w tym ja, pisało o tym od lat ale zwykle byliśmy zbywani przez “oświeconą” część blogosfery kpiącymi uwagami. (Skąd my “to znamy”? – moj przyp.) https://spiritolibero.neon24.pl/post/162630,co-jeszcze-wymysla-w-celu-realizacji-wielkiego-resetu

  https://drnowopolskiblog.neon24.pl/

  Odpowiedz
   • 17 lipca 2021 o 22:52
    Permalink

    Kłopoty to nasza specjalność. Albo jest rada przeprosić Bednarskiego. https://pl.wikipedia.org/wiki/Na_k%C5%82opoty%E2%80%A6_Bednarski Pacz: byłem święcie przekonany że TO (serial) lata 70′, jednak
    chyba pamięć bywa już zawodna, pomimo tego że “staram sie jak mogie”! 🙂
    Tosz! Ciągle mówię że Niemcy i USA to papużki – nierozłącznki (przynajmniej do 2099 r!) ten wieczny układ mogłaby zmienić tylko Alternatywa dla Niemiec.
    Jutro poczytam BO pora “zbyt późna”, wicie-rozumicie czekają codzienne (czy raczej wieczorne) rytuały.
    🙂

    Odpowiedz
   • 18 lipca 2021 o 08:47
    Permalink

    @Miecław. Przeczytałem i co rzuca się w oczy? Tekst napisał człowiek ze “strajku” NO TO oczywistym było
    że ujął – ” faszyzm liberalnego kapitalizmu” .
    JA “tam” widzę zachodnią lewicową politpoprawność, (lewactwo) zachodni neokomunizm trockistowski… tzn. faszyzm lewicowej politpoprawności prawoczłowieczej.
    NO BO jak TO brzmi? Poczitajem:
    “Oboje politycy podkreślają swe zaangażowanie we współpracę na rzecz „pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu na całym świecie”. Obie układające się strony potwierdziły, że fundamentem ich współpracy jest praworządność, transparentność i dobre rządy. Nie wyjaśniają, jak to ostatnie pojęcie jest rozumiane. Niemcy i USA deklarują, że będą bronić praw i godności wszystkich jednostek. Chcą także przeciwdziałać niesprawiedliwości i nierówności „gdziekolwiek się pojawią”. Kierować się chcą wartościami określonymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. Będą angażować się w promowanie praw człowieka „na całym świecie” oraz odrzucać i zgodnie reagować na ich naruszenia.

    Prezydent Stanów Zjednoczonych i kanclerz Niemiec potwierdzają swoje zaangażowanie w ścisłą współpracę dwustronną na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu na całym świecie. „Musimy działać teraz, aby pokazać, że demokracja służy naszym obywatelom w kraju, a demokratyczne przywództwo służy światu”, czytamy w deklaracji.”

    Śmierdzi mi nową “KOMUNOM” na kilometr! 🙂
    Podkreślam specyalny ustęp w nowomowie:
    “„Musimy działać teraz, aby pokazać, że demokracja służy naszym obywatelom w kraju, a demokratyczne przywództwo służy światu”.
    Sania iz Florydy również podkreśla sarkastycznie słowo-mantrę waszyngtońskiej prawoczłowieczej wierchuszki Много рaненных! В Портленде идут бoи прямо на улицах! https://www.youtube.com/watch?v=O9abAMO0nN0&t=755s

    “Co na to nasze osły?” NIC! Przecież PiS nie jest żadną prawicą. 🙂

    Odpowiedz
    • 18 lipca 2021 o 20:29
     Permalink

     @krzyk58

     No i cię złapałem na kłamstwie trollu, bo nie czytałeś tego tekstu. Tam nigdzie nie jest napisane, że autor ze strajku ujął – ” faszyzm liberalnego kapitalizmu” . To stwierdzenie jest moje, jako wniosek i podsumowanie tego porozumienia, co z komuną żadną nie ma nic wspólnego, ale z imperializmem liberalnego kapitalizmu pod fałszywą flagą praw człowieka, jak najbardziej.
     Zaliczyłeś wtopę. 🙂 Nie raz już zresztą. Tracisz twarz, wiarygodność i honor, jeżeli wiesz co to takiego. Ha, ha, ha 🙂

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.