O potrzebie poznania istoty natury lewicowości

graf. red.

O potrzebie poznania istoty natury lewicowości przyświadcza nas obecny Sejm. Mamy w naszym Parlamencie grupę polityczną, która określa się mianem lewicowej. Jej trzech liderów charakteryzuje jej trzy wymiary: obyczajowy, technokratyczny i ideologiczny. Reprezentant tego trzeciego, zmiażdżył retorycznie wszystkich innych mówców w tym pana premiera i osoby wypowiadające się wokoło jego expose. Widać, że warto czytać książki…

Po pierwsze tym wszystkim ludziom należny jest elementarny szacunek, albowiem byli w stanie po błędach poprzedniego okresu – porozumieć się i stworzyć wehikuł wyborczy. Weszli do Sejmu i już stanowią opozycję w pełni tego słowa znaczeniu.

Zaprezentowanie własnego projektu ustawy emerytalnej, nie tylko obnaża hipokryzję dobrej zmiany, ale co chyba jest ważniejsze, pokazuje jaką fikcją jest tzw. Koalicja Obywatelska z jej prącymi na wszelkie szkło liderami. Właśnie tak powinna wyglądać polityka. Jako partia obecna w Sejmie pokazujemy realne propozycje, rozmawiamy o kwestiach merytorycznych i mamy coś do powiedzenia – czy to tak wiele? Da się? Dlaczego opozycja, podobno totalna – nie była w stanie tak działać przez ostatnie lata „mrocznej pisowskiej nocy”?

Po drugie trzeba mieć na uwadze kilka personalnych skandali wyborczych, gdy to ugrupowanie określające się mianem lewicy, odmówiło na listach miejsc dla wybitnych przedstawicieli jej głównego nurtu. To jednak należy już spuścić zasłonę milczenia, oto mamy zmianę pokoleniową, zmianę na inny garnitur ludzi. Być może dobrze się stało, zobaczymy na ile się sprawdzą?

Po trzecie jednak, trzeba się publicznie zapytać o to, co jest esencją każdego ruchu lewicowego. Czyli o stosunek do człowieka i jego spraw, jego potrzeb i ograniczeń? Tutaj zaś wykładnikiem nie mogą być tylko deklaracje, tu liczy się droga życiowa, którą ci ludzie przebyli i która ich ukształtowała. To bardzo ważne, w zasadzie fundamentalne, to podstawy i źródło wszystkiego. Oczywiście, nie żeby ścieżka życiowa decydowała o wszystkim i o każdym, jednak w jakimś stopniu – przeciętnie – decydującym, jest rękojmią poglądową, będącą zwierciadłem charakterów.

Sprawa jest ewidentnie prosta. Banalna i trywialna jak to, że woda jest mokra. Po Wielkiej Rewolucji w Rosji, władze rewolucyjne weryfikowały aktywistów patrząc na ich ręce. Jeżeli ktoś miał spracowane, starte i często poranione, było wiadomo, że to Robotnik lub Chłop, ewentualnie element Proletariatu inteligenckiego. Inni, których dłonie, co najwyżej dotykały kryształowych kieliszków do wina, nie mieli czego szukać w Radach Robotniczych, Chłopskich i Żołnierskich.

Dzisiaj takie kryterium być może w ogólnym wymiarze miałoby jedynie jakiś śladowy sens, należy je rozszerzyć. Bardziej liczy się czy dana osoba utrzymuje się z pracy, czy z zysków z kapitału? Przy czym inwestycja w wykształcenie dające lepszą pracę, to także forma zwrotu z kapitału, takie mamy czasy – elity się odtwarzają i konserwują swoje miejsce w społeczeństwie.

W tym kontekście należy pytać się o “lewicowość” tych ludzi z formacji politycznej określającej się mianem lewicy. Jeżeli bowiem ktoś NIGDY nie pracował w ten sposób, żeby żyć ze świadomością, że jak nie zarobi to nie będzie miał gdzie mieszkać lub za co jeść, to ciężko tu mówić o kontakcie z realną rzeczywistością. Nie jest to zarzut wobec nikogo, nawet jeżeli kupował luksusowe podkoszulki z podobiznami latynoamerykańskich rewolucjonistów… za pieniądze rodziców. Chodzi po prostu o doświadczenie życiowe, które rodzi pewną autentyczną wrażliwość. Tym silniejszą, im bardziej doznało się kontaktu z realiami naszej turbo-liberalnej rzeczywistości.

Jak wspomniano tzw. lewica ma dzisiaj trzech liderów. Jeden to prawdopodobnie przedstawiciel grupy definiowanej jako “bananowa młodzież”, bawiąca się w lewicowość po wyjściu z dostatniego domu finansowanego przez rodziców, drugi to krzykliwy celebryta polityczny, upatrujący wyróżnika w życiu publicznym w uprawianym sposobie pożycia seksualnego, a trzeci to doświadczony działacz polityczny z krwi i kości – o technokratycznym, ale bardzo pozytywnym i ugodowym wizerunku. Co z tego zestawienia wyniknie, to jeszcze nie wiadomo. Na pewno zaś dobrze, że ci ludzie są aktywni w polityce. Jeżeli bowiem są grupą reprezentatywną, bo zostali wybrani, to należy się im posłuch i szacunek, reprezentują bowiem istotną część społeczeństwa. Miejmy nadzieję, że nie rozegrają ich ani ambicje, ani siły zewnętrzne. Będziemy lewicy w istotnym zakresie postulatów społecznych życzliwie kibicować.

Sytuacja jest taka, że dobra zmiana ma z prawej ścianę w postaci Konfederacji, punktującej za niekonsekwencję w programie konserwatywno-narodowym, jak np. w kwestii dopuszczenia do niekontrolowanej imigracji z poza Unii Europejskiej. Natomiast lewica jaką by ona nie była, będzie stanowiła lustro prawdy, dla socjalnych propozycji opcji rządzącej. To niesłychanie istotnie, w prosty sposób ogranicza swobodę działania dobrej zmiany.

Cieszmy się z tego, że lewica w ogóle jest w Sejmie i naprawdę życzmy jej wszystkiego najlepszego.

44 myśli na temat “O potrzebie poznania istoty natury lewicowości

 • 22 listopada 2019 o 04:50
  Permalink

  Słuszny tekst.

  Wnioski Autora popieram.

  A obecną w Sejmie “lewicę” ocenimy za 4 lata.

  Po owocach ich poznacie …

  Amen.

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2019 o 05:47
  Permalink

  Świetne podsumowanie bananowej lewicy. Wtykają sobie te banany wiecie gdzie…`

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2019 o 07:59
  Permalink

  Ciekawe, ale dla kontrastu przydałoby się poznanie natury współczesnej prawicowości – wtedy będziemy mieli ciekawy obraz psychologiczny polskiego społeczeństwa początku XXI wieku, który może nam dużo powiedzieć o ewentualnej przyszłości.

  “bananowa młodzież”, bawiąca się w lewicowość po wyjściu z dostatniego domu finansowanego przez rodziców” – to też ciekawy przypadek psychologiczny, chyba nie mniej niż kibole. Freud miałby co robić.

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2019 o 08:48
  Permalink

  Prawdziwą lewicą będzie dopiero ta w następnym pokoleniu. Złożona z osób urodzonych już w III RP i ciężko doświadczonych przez system feudalno-kapitalistyczny i interesy pewnego Kościoła. Dopiero wtedy powstanie prawdziwa lewica społeczna i świecka, która zastąpi obecną złożoną z technokratów, bananowców i celebrytów seksualnych. Dlatego apel do dzisiejszej wrażliwej na krzywdę ludzką młodzieży: uczcie się, dużo czytajcie i wyciągajcie wnioski, nabywajcie świadomości socjalistycznej, a przyjdzie wasz czas. Czas wiedzy, odpowiedzialności, ciężkiej pracy i powrotu do systemu sprawiedliwości społecznej.
  Wtedy prysną wszystkie prawicowe mity, m.in. kult styropianu z religią na czele.

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2019 o 09:46
  Permalink

  “Sprawa jest ewidentnie prosta.”
  No, nie wiem, nie wiem, gdyż już Lenin mówił że i kucharka może i powinna
  ” iść w ministry”.
  Tylko jak będzie efekt końcowy? Kultowa scena z “Greka Zorby?!

  …nawet jeżeli kupował luksusowe podkoszulki z podobiznami latynoamerykańskich rewolucjonistów…
  No właśnie, nie tylko tow. Z. posiada monopol ( na podkoszulki) na łączność duchową z płomiennymi rewolucjonistami w “iberoameryce” p. Antoni Starszy też nie wypadł sroce z pod ogona… 🙂 wszak wiadomym jest że czym skorupka za młodu nasiąknie-tym na starość trąci…

  @Xun Zi. “Ciekawe, ale dla kontrastu przydałoby się poznanie natury współczesnej prawicowości – ”
  Nutka realizmu politycznego:
  Trump czy Putin? Kogo wybierze KONFEDERACJA? – Krystian Kamiński
  https://www.youtube.com/watch?v=-x5Hu3MnVi8&t=78s

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2019 o 11:16
  Permalink

  Przez długie dziesięciolecia światowa lewica była pod urokiem “Manifestu Komunistycznego” Marksa i Engelsa. Dzieła umysłu humanistycznego wydawanego częściej niż biblia. Stracił on swoją siłę argumentów w dobie panowania nieludzkiej doktryny neoliberalnej i rabunkowego globalizmu. Razem z nimi deprecjacji uległo pojęcie klasy robotniczej i wszelkiego ruchu lewicy socjalistycznej. Zapanował kult pieniądza a zmasowany wysiłek zwyrodniałego kapitalizmu z sukcesem zamienia. obywatela w konsumenta. Autor pisze i pyta: “trzeba się publicznie zapytać o to, co jest esencją każdego ruchu lewicowego. Czyli o stosunek do człowieka i jego spraw, jego potrzeb i ograniczeń?”
  O tę esencje więc chodzi. O esencję nowego manifestu. Kto się podejmie? Może Autor popróbuje? Może Miecław?

  Odpowiedz
  • 22 listopada 2019 o 15:33
   Permalink

   ‘Razem z nimi deprecjacji uległo pojęcie klasy robotniczej …”
   Paanie, robotnik jak już tylko dorobi/ł się pary lepszych butów czy zegarka
   choćby m-ki “Ruhla”(udany produkt) , w nomenklaturze płomiennych marksistów
   stawał się powoli klasą mającą czyli posiadającą, a i robotnikowi już nie
   było po drodze z dialektyką m. posiadał już coś na własność, po to by z czasem rozbudowywać stan posiadania czyli kapitał (pomnażać dobra) …. Zachodni marksiści (wiadomego pochodzenia) rozkminili nie spinający się fenomen i postawili na proletariat zastępczy. 🙂 Czy słusznie? Zapewne tak, BO już nie było i nie będzie prawdopodobnie innej alternatywy. Takie są fakty!

   https://demotywatory.pl/1686723/Paradoks-lewicy

   https://demotywatory.pl/4759585/Lewica-i-lewactwo-roznica

   https://demotywatory.pl/4952928/Skrajna-lewica-niesie-Ci-wolnosc-Czy-tego-chcesz

   https://demotywatory.pl/4936082/Ewolucja-lewicy-

   Pro Pejsbuka: “Alternatywą dla Fejsbuka, na tę chwilę w zasadzie jedyną sensowną, jest WKontakcie (WK, vk.com). Jest to rosyjski portal społecznościowy, w krajach byłego Związku Radzieckiego mający przewagę nad Fejsbukiem. W wielu miejscach jest bardziej funkcjonalny od Fejsbuka. Ma bardziej prosty wygląd, bez zbędnych treści i funkcji, jest bardziej przejrzysty. Oprócz podstawowych funkcji znanych z Fejsbuka znajdziemy w nim także dział wideo z filmami pełnometrażowymi w normalnej jakości (tak, są też po polsku) oraz dział z muzyką, którą możemy słuchać podczas normalnego przeglądania portalu (tak, jest też polska muzyka). Jest też mniej nachalna i bardziej wyważona cenzura. Cały portal ma polską wersję językową. Oczywiście WKontakcie ma też wady, ale najważniejszym kłopotem dla nas jest to… że nie ma tam Polaków. Niewielu Polaków ma tam konta, a przez to nie jest powszechniej używany. “https://www.lewicanarodowa.pl/2019/11/facebook.html

   Odpowiedz
  • 22 listopada 2019 o 18:06
   Permalink

   Dzięki Przyjacielu za uznanie, ale chyba nie jest to możliwe. Nowy Manifest Komunistyczny nic tu nie zmieni w kulturze głupoty i liberalizmu kapitalistycznego, bo ludzi cofnięto w rozwoju ideowym i intelektualnym do stanu atawistycznego. Ten stan jest utrzymywany przez system feudalno-kapitalistyczny za pomocą wielu narzędzi socjotechnicznych. Bez zmiany świadomości i paradygmatu kultury nic z tego nie wyjdzie, szkoda więc zachodu.

   Ludziom trzeba pozwolić, aby stali się ponownie niewolnikami i dopiero z tego stanu można będzie ich może kiedyś wyrwać ideowo do szczytnej idei i dla zbudowania nowego systemu, ale zbudowanego za pomocą wyższej świadomości, a nie za pomocą karabinu. Inaczej będzie to prowadzić w złym kierunku. Póki co niech sobie ludziska poprawiają i naprawiają demokrację, pozbywają się fantazmatów religijnych, a może coś z tego w przyszłości wyniknie lepszego.

   Wiele razy już się przekonałem, jak bardzo kapitał i kapłani uzasadniający świętą własność prywatną, boją się wiedzy i wyższej świadomości społeczeństwa. Jak wyją z rozpaczy nad utraconymi potencjalnymi zyskami, bo nikt nie chce za miskę ryżu już pracować. Pacyfizm i wyższa świadomość to jest właściwy kierunek ewolucji i rewolucji społecznej, a do tego wystarczy, że Sz. Krakauer pisze swoje felietony, które młodzież pochłania jak bułki z masłem. I oto chodzi. Młodzież ma się uczyć myśleć. A wtedy może przyjdzie czas i na nowy Manifest Człowieczeństwa.

   Odpowiedz
  • 25 listopada 2019 o 10:06
   Permalink

   Bogactwo jest zawsze wirtualne, realna jest tylko bieda. Lewicowosc to bunt przeciw biedzie i krzywdzie. Lewicowcy po wyrwaniu się z biedy zaliczają siebie automatycznie do bogatych, gdyż marzenie o wirtualnym bogactwie niczym się od niego samego nie różni.

   Odpowiedz
 • 22 listopada 2019 o 12:32
  Permalink

  Lewica odeszła od celów zdefiniowanych w XIX wieku- prawa pracownicze, socjalne.
  zdradziła swoją bazę społeczną- w większości krajów.
  Zamiast bronić praw większości, zaczęła bawić się w obronę mniejszości.

  Bananowa młodzież…..
  Przecież rewolucje robią masy, ale kierują nimi zbuntowane dzieci co najmniej klasy średniej.
  Tak było od czasu francuskiej.

  Nasza ostatnia polska kontrrewolucja również jest ciekawa, czyimi dziećmi byli Michnik, Kuroń, Modzelewski, Brus?

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2019 o 15:50
  Permalink

  Lewica jest potrzebna, jednak nie ta tylko z nazwy. Lewicowość to również wiele innych pozytywnych cech dotyczących ogółu społeczeństwa,

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2019 o 17:20
  Permalink

  “Lewica odeszła od celów zdefiniowanych w XIX wieku- prawa pracownicze, socjalne.
  zdradziła swoją bazę społeczną- w większości krajów.”

  Lewica zdradzając biedniejszych, przestała być lewicą. Stała się subsydiowaną zabawką dekadenckiej oligarchii (mającej prawicowe interesy), zamiast walki o sprawiedliwość zajęła się promocją libertynizmu i neoliberalizmu.

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2019 o 20:17
  Permalink

  Czytam was tak już trzy tygodnie. Kolega pokazał mi na studiach politologicznych na UJ-cie, jako przykład rosyjskiej propagandy w Polsce. Widziałem ostrzegające o was artykuły na GW, Newsweeku, OKO, NaTemat i w innych mediach, w tym wPolityce, Gazecie Polskiej itp. Wszyscy twierdzą, że reprezentujecie rosyjski punkt widzenia. Tymczasem drogi Mateuszu jakbyś to czytał, to nie jest dobry przykład do materiału na pracę magisterską, bo po analizie tekstów publikowanych na tym portalu… zmienisz światopogląd.
  Stąd myślę, że rzeczywiście jest to bardzo grubymi nićmi szyta propaganda, wykorzystująca podprogowe techniki wpływu i argumentację jak to się mówi “jak krowie na rowie” z którą nie da się polemizować, ale jeszcze nie wiem przez kogo i na rzecz kogo działacie.
  Oczywiście tego komentarza i tak nie opublikujecie. Pozdrawiam Mateusz C.

  Odpowiedz
  • 22 listopada 2019 o 21:26
   Permalink

   Najlepiej powróć do TVP lub Radia Maryja. Pozostaje jeszcze IPN i FoxNews.

   Odpowiedz
  • 22 listopada 2019 o 21:33
   Permalink

   No to już po UJ-cie. 🙂
   Jak tam zaczęliście czytać OP, to co pocznie biedny zachód ze swoją przybudówką?

   Odpowiedz
   • 23 listopada 2019 o 09:03
    Permalink

    @Miecław. ” No to już po UJ-cie.” Już dawno po Uj-cie, 🙂 ale też po UW, KUL (w Lublinie), napiszę więcej, zdecydowana większość wyższych uczelni (na pewno – uczelni?) to nie niepokojone dotąd twierdze eurolewactwa i euromarksizmu.
    NIESTETY!

    A i w Sejmie idzie pełną parą współpraca “różnych lewic”, widzę również
    pompowanie lewackich guru przez (bezbożną, kosmopolityczną) lewicę laicką – Smolar o Zandbergu.

    @Mateusz C.
    “Widziałem ostrzegające o was artykuły na GW, Newsweeku, OKO, NaTemat i w innych mediach, w tym wPolityce, Gazecie Polskiej itp.”
    😏
    DZIĘKUJĘ! W tym zdaniu zawarłeś wszystko ‘co chciałem wiedzieć a “bałem” się zapytać” ! 🙂 Nie mam, więcej pytań.
    – “Żal doopę ściska”. Jakie uczelnie (kadra dydaktyczna)
    tacy “wypustnicy”, inaczej nie może być.

    Można ukończyć ‘nawet’ politologię z wyróżnieniami i nadal być zaprogramowanym jednokierunkowo, i bez-alternatywnie zombi
    a to w obecnych warunkach kształcenia będzie skutkowało (przekaz podprogowy) zaczadzeniem marksizmem
    kulturowym dominującym w “wolnym świecie” Zachodu, od N. Zelandii poprzez Skandynawię do Kanady i USA . BOwiem,”wszędzie niesiemy –
    postęp, demokracje i prawaczłowiecze”, ten kto nie uznaje naszych
    ogólnoludzkich priorytetów sięgających czasów (anty)francuskiej rewolty nie ma prawa do istnienia na tym łez padole, tak brzmią
    hasła neokonserwatywnej (neotrockistowskiej) Bolszewii made in USA, jeszcze co najmniej od czasów Busha Starszego, owego jeźdźca w burzy formatującego nowy porządek świata świat pod jedynie słuszne wizje wizje… “Wielkiego Syjonu”.

    The Doors – Riders On The Storm https://www.youtube.com/watch?v=iv8GW1GaoIc

    “Marksiści” to wychowana w liberalizmie burżuazyjna młodzież bawiąca się seksem..
    https://www.youtube.com/watch?v=dHxEGgghueY

    Dokąd Zmierzamy? Czerwoni ekstremiści okupują uczelnie
    https://www.youtube.com/watch?v=bnoqofxN0As&t=139s

    @Wojciech. Nie, nie mogę prościej już nie da rady. Piszę na “chłopski
    rozum”, pan natomiast dedukujesz z poziomu ‘intelektualnego Wersalu”,
    stąd ten rozrzut i niezrozumienie…zauważył pan “Najlepiej powróć do TVP lub Radia Maryja. Pozostaje jeszcze IPN i FoxNews.”
    Czyżby słusznie? I tak i nie, proszę uzupełnić o pozostałe lewicowo-
    liberalne przekaziory, gdyż to one nadają ton rusofobiczny, z’resztą
    jak zauważyłem nieco wyżej “Mateusz C.” mieści się w ‘tym przedziale”. 🙂

    Odpowiedz
    • 23 listopada 2019 o 23:23
     Permalink

     Widzę z linków, że prawiczkom intelektualnym nie podobają się programy na uczelniach wyższych oraz kadra, bo postkomunistyczna? Powinni się zapisać na studia do uczelni ojca dyrektora, tam jest właściwy poziom, albo inaczej podpoziom.

     Niech sobie poczytają materiały źródłowe czego uczono w średniowieczu aż do czasu oświecenia na polskich uczelniach, np. na takiej Akademii Krakowskiej, gdzie kadrę stanowił w zasadzie kler. Może wtedy zrozumieliby, jaka jest różnica między wolnością myślenia naukowego a fantazmatami pseudonaukowymi opartymi na scholastyce.

     Odpowiedz
  • 23 listopada 2019 o 10:04
   Permalink

   A nie wpadł tam nikt na pomysł, że czytając treści o różnych, przeciwstawnych poglądach można pogłębić własną wiedzę i świadomość oraz nauczyć się SAMODZIELNEGO i KRYTYCZNEGO myślenia i postrzegania spraw, a także UNIEZALEŻNIĆ się od wszelkich autorytetów i zyskać własny wgląd? Że zamykanie się tylko do jednego rodzaju przekazu skutkuje jedynie rozwojem pustego naśladowczego schematyzmu oraz dostosowuje cię do ślepego posłuszeństwa stadu i pozbawia cię możliwości pełnego rozwoju swojej własnej świadomości, a w skrajnych przypadkach prowadzi do rozwoju wszelkiego rodzaju fanatyzmu? Wygląda na to, że dobrze zrobiłem, że nie poszedłem na żadne studia, bo nic szczególnego bym na tym nie zyskał. Lepiej zainwestować pieniądze i samemu kupować książki i poznawać wszystko samodzielnie, samodzielnie popełniać błędy i na nich się uczyć niż liczyć aż jakieś profesorskie “autorytety” zechcą mi wytłumaczyć jak mam to czy tamto rozumieć, żeby otrzymać od nich dobrą ocenę, a na koniec jakiś papierek, którym można podetrzeć sobie d… A tak przynajmniej sam dla siebie jestem mistrzem i profesorem i w miarę zdobywania nowych informacji sam sprawdzam co jest właściwe a co nie na podstawie moich własnych doświadczeń. Nie jest łatwo, wolno to idzie, ale przyjemność jest niesamowita z samodzielnego poznawania rzeczywistości. Nie stanę w ten sposób na żadnym możliwym szczeblu hierarchii społeczeństw, ale osiągnę sukces daleko większy niż znalezienie się na szczycie jakiejkolwiek hierarchii – pozostanę duchowo i mentalnie poza nimi wszystkimi. Oto jest prawdziwy sukces.

   Odpowiedz
   • 23 listopada 2019 o 10:52
    Permalink

    Nie, bo to komunistyczny portal. A komuniści powinni zamiast liści. To sprytna i najwyższych lotów retoryka propagandową. Na zajęciach z logiki prowadzący ćwiczenia wykazał że nie da się zaprzeczyć większości dawanych tu też. Bo to majstersztyk. Tylko odrzucając całość jako komunistyczno-bolszewicka papkę można to obalić.

    Odpowiedz
    • 23 listopada 2019 o 16:13
     Permalink

     Straszne są te wasze poglądy w dualistycznym matrixie.
     “A komuniści powinni zamiast liści” – tu można dodać wszystkie inne “iści” okopując się fanatycznie w jakimkolwiek obozie, nieważne nacjonaliści, komuniści, islamiści, buddyści itd. Pięknie!

     “nie da się zaprzeczyć większości dawanych tu też” – a po co zaraz zaprzeczać? Może lepiej po prostu poznać sposób myślenia innych ludzi bez stawiania z góry założonych tez. Nikt przecież nie musi się ze wszystkim zgadzać, a czasami ktoś może wnieść coś nowego do wiadomości jakie się posiada.

     “Tylko odrzucając całość jako komunistyczno-bolszewicka papkę można to obalić.” – w ten sposób mogę wszystko obalić, każdy pogląd bez wyjątku.

     Niesamowite czego uczą na tych uczelniach. Te profesory stosują te same metody, które krytykują u innych. Jednak lepiej iść własną drogą sprawdzając wszystko samodzielnie i trzymać się od takich akademii z daleka i żyć swoim własnym życiem z dala od tego społecznego szaleństwa.

     Odpowiedz
     • 23 listopada 2019 o 21:02
      Permalink

      @Hun Zi. W przypadku ‘tego gościa” 🙂 w oczy rzuca się totalny brak konsekwencji. Ano, zerknij do mojego posta nieco wyżej gdzie odnoszę się do treści spłodzonych przez ‘mużyka”- rzekomego adepta politologii.
      Onże nie jest świadomy kiedy i w jakich okolicznościach przyrody został poczęty. Jedzie po komunistach, i zarazem opiera się na lewicowych, a przez to chorych z nienawiści do Rosji przekaziorach.
      Logika naszego “Mateusza C” poraża i dosłownie zwala z nóg ‘najtęższego chłopa” (uczonego w mowie i nawet w piśmie) BO jest na poziomie bezmózgiego ukra, wyimaginuj sobie waszmość iż ‘ci debile”
      manifestowali kiedyś przeciwko Putinowi i Rosji, pod hasłami – “Putin oddaj nam rozum” – jakoby ‘wraży Putin” zawłaszczył sobie “ichnie kiepełe” . 😂

     • 23 listopada 2019 o 23:11
      Permalink

      Brawo Xun Zi lepiej bym tego nie ujął. Mniej jednak na uwadze, że to tylko politolo i jak widać po wpisie uwarunkowany chyba prawicowo, więc nie oczekuj obiektywnego podejścia do sprawy.

      A co do twojego postu wyżej o samokształceniu, to muszę cię pochwalić. Zachęcam do tego swoich uczniów. Ja zresztą też w dużej mierze jestem samoukiem, a studia kończyłem z konieczności, aby dostać pracę, czy awansować, czyli dostać papierek. Zawsze jednak wykłady i podawane źródła służyły mi jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań, ponieważ rzadko się zdarzało, że profesorowie i niższa kadra akademicka spełniali moje oczekiwania. Zwykle przekaz był jednostronny. Trochę lepiej jest na studiach, gdzie dominują przedmioty ścisłe lub odideologizowane, jak na psychologii, więc wtedy faktycznie jest to nauka sensu stricto, a nie wynurzenia niespełnionego politycznie profesorka od siedmiu boleści. Na kierunkach historycznych to już prawdziwa katastrofa, na innych tzw. nauk społecznych prawie katastrofa.

     • 24 listopada 2019 o 10:12
      Permalink

      @krzyk58
      “Putin oddaj nam rozum”
      Bo akurat Putin potrzebuje “ich” rozumu hahahaha Jeśli to prawda co piszesz to to są takie same jaja jak wtedy, gdy feministki krzyczały “precz z dyktaturą kobiet”. W tłumie ludzie mogą się naprawdę pogubić.

      @Miecław
      Widzę, ale ostatni wpis aż razi. Nawet nie potrafią się wysilić, a OP krytykują. Niestety z przykrością muszę to zauważyć, że poziom umysłowy reprezentantów prawicy w dzisiejszych czasach jest naprawdę żenujący, w porównaniu do np. końca rozbiorów i początku międzywojnia, kiedy to obóz ten mógł wydać takich ludzi jak np. Roman Dmowski, którego książki czytało mi się bardzo fajnie i gdyby żył, z pewnością rozmowa z tym panem byłaby na porządnym poziomie, w przeciwieństwie do jego współczesnych zwolenników. I lewica również zdaje się iść w podobnym kierunku, a obie strony non stop działają na zasadzie “jeśli oni noszą krótkie włosy, to my będziemy nosić długie na przekór”. W efekcie wszystko wokół przypomina “Trudne sprawy”, a nie rzeczywisty dialog między obiema stronami. Rezultaty są widoczne na ulicach i w komentarzach w internecie.

      “Trochę lepiej jest na studiach, gdzie dominują przedmioty ścisłe lub odideologizowane, jak na psychologii, więc wtedy faktycznie jest to nauka sensu stricto”

      I chyba dlatego ostatnio bardziej interesuję się psychologią, bo w tym dziale jest mniej ideologizowania a więcej nauki, jak to ująłeś. Może nawet w przyszłości zdecyduję się na studia w tym kierunku, jeśli będę chciał się wyrwać z obecnego miejsca w społecznej hierarchii 🙂

  • 23 listopada 2019 o 18:25
   Permalink

   O rany. Na miejscu rektora chyba wziąłbym spluwę i strzelił sobie w łeb, ale raczej nie byłbym na tyle odważny. Pojechałbym więc do Ciebie Mateuszu i po zdjęciu pasa od spodni po prostu spuściłbym Ci manto. Ale tak długie żeby Cie pośladki piekły przez 2 tygodnie nie liczac specjalnie na to, że piekła by Cie głowa. Potem bym Cię związał do krzesła,

   ….i k*** zjadł Twój indeks na Twoich oczach a potem go wydalił mówiąc, że Twoja edukacja tak właśnie wyglada.

   To oczywiście forma ekspresji, bo z całą pewnością to ja nie bardzo chcę Cię widzieć, ale powiem Ci coś, ja sobie wydrukuję te słowa i będąc kiedyś w poblizu UJ-otu rozwieszę Twój tekst na ścianach.

   Obiecuję Ci to.

   Odpowiedz
   • 24 listopada 2019 o 10:20
    Permalink

    Bez przesady – uczeń (żaczek) jest na pewno wierną kopią profesora, a już zwłaszcza na UJ , ‘taż to” panie wylęgarnia treści lewicowych ,żywa skamielina czasów minionych… konsekwencją czego jest m.in. zniekształcony ogląd naszej geopolityki utrwalony już na następne pokolenia, a wynikający z bezspornego faktu podpierania się ‘argumentacją” płynącą szerokim strumieniem z lewicowych przekaziorów, jak w konkretnym przypadku zauważył przytomnie autor posta, niejaki “Mateusz C.” cytuję : – “…GW, Newsweeku, OKO, NaTemat i w innych mediach, w tym wPolityce, Gazecie Polskiej itp. ” Myślę, ba – jestem przekonany że gdyby czerpał ogląd otaczającej nas rzeczywistości z narodowych, prawicowych , czy konserwatywnych źródeł nie pisały by (aż) takich bredni, no ale wówczas
    nie byłby ‘po linii” z nauczającą kadrą dydaktyczną “wylęgarni przyszłych wypustników”. 🙂
    https://www.pch24.pl/studenci-marksisci–polskie-uczelnie-kuznia-komunistow-,50256,i.html

    https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1767392,1,marksizm-na-cenzurowanym-na-chinskich-uniwersytetach.read
    tiaaaaaa, sie panie porobiło… 🤔

    Odpowiedz
 • 22 listopada 2019 o 20:59
  Permalink

  Mateuszu C to, że rosyjski punkt widzenia to bardzo dobrze. Jak sądzisz gdzie nam bliżej do Rosji czy do USA?. Przypomnij sobie jak USA zachowały się w 1939 roku w stosunku do Polski i kto wyzwolił Polskę w 1945 roku.

  Odpowiedz
 • 22 listopada 2019 o 21:24
  Permalink

  krzyk58
  22 listopada 2019 at 15:33
  Czy mógłbyś w kilku słowach wyjaśnić o co Ci w tych niepojętych miazmatach chodzi? Radzę w Twoich komentarzach wpisać na początku rodzaj motta wprowadzającego o czym to będzie. Czy w ogóle warto to będzie czytać. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 23 listopada 2019 o 10:46
  Permalink

  Czy jest jakaś szansa na ocknięcie się Polaków z letargu?
  Czy małpa zrozumie podstęp z bananami i je odrzuci?
  Czas pokaże!

  Odpowiedz
 • 23 listopada 2019 o 19:10
  Permalink

  “Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie”…..
  To była światła myśl….

  UJ obsunął się w rankingu szanghajskim, o jakieś 150 miejsc, plasując się zamiast w 500 estce, u dołu 600 setki.
  Jego absolwenci zapewne zrównają się intelektem z różnymi “wyższymi szkołami gotowania na gazie”- ale amerykańskim!!!

  Komunizm i socjalizm to prądy filozoficzne powstałe na ZACHODZIE.
  Intensywnie zwalczana- to oczywista oczywistość- na ZACHODZIE.
  Ciekawe, komu przeszkadzają w geszeftach?

  Nasz młody przedstawiciel styropianowej “demokracji” chce wykluczyć narrację komunistyczną.
  Oczywiście, w ramach swobody dyskusji, pluralizmu swiatopoglądowego, konkurencji idei.
  Przecież, może istnieć tylko, opcja neoliberalna, kapitalistyczna, “jedynie słuszna”.
  Wnuk MacCarthy’ego?
  Liczy na stypendium Fulbrighta, czy Rockefellera?

  Media strefy łacińskiej, kontrolują trzy globalne agencje informacyjne, sześć grup medialnych.
  Głównie, Anglosaskich właścicieli.
  Poziom zlasowania mózgu jednolitym przekazem, jest obserwowalny .
  “Cztery nogi dobre, dwie nogi złe”- z wyjątkiem kaczek……

  Radosny chłoptaś studiujący na UJ, życzyłby sobie wojny domowej?
  Wybić wszystkich, Bóg pozna swoich?
  Biedaczysko, mógłby sie przypadkiem nie urodzić…….
  Choć w sumie, niewielka strata.

  Ps.
  Jestem złośliwy, ale poziom pokolenia które wkrótce obejmie rządy, poziom wiedzy, mnie przeraża.
  Jeżeli takie poglądy sa reprezentatywne dla młodego pokolenia z wykształceniem uniwersyteckim, to strach się bać.
  Tylko wnuków mi szkoda, pod takimi rządami.
  “Dyplomatołki” to było “mniejsze zło”……

  Odpowiedz
 • 24 listopada 2019 o 20:27
  Permalink

  Wielce czcigodny Autorze , jak sam zauważyłeś z późniejszym o dzień felietonie w Paradygmacie rozwoju , zabłysnął ZANDBERG wyrastając na prawdziwego , umiejącego mówić przywódcę !
  Byłem pod wrażeniem jego wystąpienia . Jest na YT . Facet , mimo , że nie ma utrudzonych rąk , GENIALNIE powiedział to co powinien prawdziwy lewicowiec !
  Co ważne , nie poszedł w kierunku LGBT , tylko WALIŁ prawdę prosto z mostu . O życiu zwykłych ludzi i EKONOMII mającej na nie wpływ .

  Co ważne (!) jako JEDYNY poza Konfederacją podniósł wasalstwo Polski wobec USA !
  I to OSTRO !
  Jak widzę spora część komentujących nie widziała jego wystąpienia bo pływają po temacie lub piszą bzdury .

  Co do PO i spółki to Autor ujął ich genialnie . To w końcu ta sama klika z “S” tylko w wersji soft .

  Niejakim Mateuszem C. się nie przejmujcie . Po prostu szkoda słów . Tragiczne , że facet po politologii nie wie , że np. Sputnik i RT cieszą się NA ZACHODZIE większą estymą niż ich media !
  To fakt chłopcze ! Dlatego Zachód robi im kupy pod nogi !

  Mała wprawka dla jankeskiej kupy ( w odróżnieniu do “ruskiej onucy” ) –
  Skomentuj proszę , fakt , że chcemy kupować gaz z USA droższy o min. 30 % .
  Skomentuj poczynania Pompeo czy Mosbacher ws. nieopodatkowywania ich wielkich koncernów .
  Skomentuj konferencję ws. Iranu , o której dowiedzieliśmy się z USA ( że ją organizujemy za własną kasę )
  Skomentuj ,że premier Malezji (!) nie ufa komisji ws. holenderskiej ws. ICH własnego samolotu zestrzelonego nad Ukrainą .
  Skomentuj , po co Putin miałby PRÓBOWAĆ otruć Skripalów ( oboje żyją ) w roku organizacji MŚ w piłce nożnej i dlaczego mają kolejne sankcje .
  Skomentuj dlaczego Arabia Saudyjska zabiła ( naprawdę ) Haszodżiego , pokroiła w kawałki i NIC , zero sankcji ?
  Skomentuj dlaczego SECESJĘ Krymu nazywa się ANEKSJĄ , i dlaczego głosowanie ( uczciwe ) na Krymie jest gorsze niż WYBOMBARDOWANIE przez NATO tzw. Kosova z terytorium Serbii .
  Skomentuj 447 Just i skutki wynikające z jej bezprawia dla Polski .
  Skomentuj zamach na Polską Miedź .
  Skomentuj dlaczego “zły” ZSRR nas uprzemysłowił natomiast “dobry” Zachód nas ogołocił z przemysłu , i możemy jedynie skręcać silniki i zbijać palety .

  Możesz sobie wpisać SETKI innych przewałów ZACHODU w stos. do Rosji i Polski .

  To jest właśnie kompletne odwrócenie dowcipu o ZSRR , samochodach i biciu Murzynów .
  Jeśli taki poziom bezmózgowia i zaprzeczania FAKTOM panuje na tym wydziale to koszmar !
  Sądzę to WYPARCIE faktów zakrawa na chorobę umysłową !

  Odpowiedz
  • 24 listopada 2019 o 23:23
   Permalink

   Masz rację. Jak na początek Zandberg miał bardzo dobre wejście. Jak się jeszcze bardziej wyrobi (jak dla mnie jest taki trochę sztywny, ale może to spięcie wynikające z pierwszego wystąpienia) w komunikacji niewerbalnej, aby wypadać bardziej naturalnie, jego przekaz będzie bił rekordy. Takiej lewicy nam właśnie potrzeba. Może on przebije szklany sufit i wreszcie ludzie uwierzą w Polsce, że jest lewica z prawdziwego zdarzenia.
   Dla potomności wersja pisemna, warto ją mieć i cytować, jak będzie potrzeba: https://trybuna.info/polska/polska-tak-nie-wyglada-panie-premierze/

   Odpowiedz
   • 26 listopada 2019 o 15:39
    Permalink

    No faktycznie, mocne i… wreszcie prawdziwe !
    – może nareszcie powstanie polska (prawdziwa!) lewica…

    Martwię się tylko jednym, by Pan Zandberg prędko nie wpadł czasem na pomysł odebrania sobie życia…
    – np. przez powieszenie się w swoim biurze…

    Odpowiedz
    • 26 listopada 2019 o 20:21
     Permalink

     Nastojaszczij europejczk, nie tylko z racji urodzenia czy pochodzenia., a jeszcze kilka dni wcześniej czytałem na mondrej
     ( lewicowej z natury 🙂 ) wiki gdzie czytałem ‘czarno na białym”
     że p. Zandberg ma w swoim programie ‘wszystkie eurozboczenia” wprowadzać na ścieżkę legislacyjną, co
     zamierzałem uwypuklić na forum, niestety wyczyszczono.
     Moim zdaniem to taki “polski” Zapatero. A więc uchowaj
     nas Panie (i wy wszyscy święci)przed bananową eurolewicą.
     Amen.

     Odpowiedz
     • 26 listopada 2019 o 21:35
      Permalink

      Wiadomo, to ja. 🙂

 • 24 listopada 2019 o 21:43
  Permalink

  Wracając jeszcze do Mateusza C. Jego wpis jest wewnętrznie sprzeczny . Bo niby polemizuje z sobą – Mateuszem C. Po wtóre – sądzę , że na UJ tak nie jest . Po trzecie , człeka nie zastanawia , że KUPA MEDIÓW ostrzega przed OP . Więc jak ? Jeśli to g…o , to po co TYLU ostrzega ? Gówno każdy zobaczy .Clou bełkotu jest konkluzja , że to “działanie podprogowe ” – czyli subtelne działanie np. na ekranie tv , wmontowujące parę klatek ( niezauważalnych normalnie ) ale działających na psychikę podprogowo właśnie . I np. wywołujące chęć zakupu czegoś tam .
  Dalej zaś mało logiczny/mądry “student?” pisze jednak , że OP daje propagandę “jak krowie na rowie ” . No więc jak chłopaku ? Myślisz trochę ? Przecież to nielogiczna brednia !

  Odpowiedz
 • 24 listopada 2019 o 22:08
  Permalink

  Pewne przemyślenia ( na razie trochę żartobliwe ) nasuwają mi się po obserwacji młodych Polaków .
  Nie dość , że większość z nich myli lewactwo z lewicowością , a podobno na marszu niepodległości większość młodych ludzi to wykształciuchy , winne wiedzieć komu zawdzięczają swój status ( nawet zje…ny przez neokonów ) . Powinni wiedzieć , że ich starzy byli w PEŁNI obywatelami PRL , dzięki właśnie KOMUNIE ! (Fakt , że wielu towarów nie było , nie ma tu nic do rzeczy ).
  W krajach Am. Płd . , czyli pod dominacją USA mogliby urodzić się w fawelach ( slumsach ) i inni “lepsi” odnosiliby się do nich z pogardą . Tego nie kumają .

  Jest teoria , że USA rozpyla trucizny z samolotów . Chemi trails . Może , nie wiem . Ale głupota poraża !

  Dzisiejsza obserwacja owej GŁUPOTY i elementarnego braku logiki , rzuciła mi się po lekturze Do Rzeczy . Nie abym to kochał , ale wyświetla mi się w wiadomościach i jest mniejszym g.. niż inne prawactwo .
  Ale do rzeczy . Otóż opublikowano odezwę Federacji Polskich Żydów ( czy jakoś tak ) , która krytykuje nazywanie Polaków największymi antysemitami . Po wtóre krytykuje ustawę 447 . Krytykuje żydowskie stow. przeciwko zniesławieniu . Krytykuje PRAWNIE przejmowanie mienia bezspadkowego . Lekko podnosi tylko wymiar moralny ocalałego mienia , podkreślając jednak , że to Niemcy – najeźdźcy zrobili .
  Nazywa ustawę 447 “pośmiertnym tryumfem Hitlera” …..

  Czy uwierzycie , że pod tekstem jest więcej dislajków niż lajków ???

  A przecież 99 % ich czytelników była PRZECIW ustawie 447 !!!!

  Zobaczcie sami w sieci i napiszcie jak to wytłumaczyć .

  Odpowiedz
 • 25 listopada 2019 o 13:21
  Permalink

  Szanowne Koleżanki i Koledzy,
  – wydaje mi się, że wypowiedź niejakiego Mateusza C., to nic innego, jak zwykły “trollizm”, a on sam to tzw. internetowy “Troll”…

  Trzeba przyznać, że dość sprawnie sformuował swojego posta, zobaczcie, jaki wywołał odzew …
  – a właśnie to jest dla trolli najważniejsza pożywka…
  Nie karmcie Trolli…

  NIE TO NIE TROLL TO AUTENTYCZNA OSOBA. NATOMIAST JAKIE MA INTENCJE TO JUŻ JEGO SPRAWA. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 26 listopada 2019 o 14:50
   Permalink

   WEB.JOZefie, “Trolle”, to najczęściej osoby “autentyczne”…
   – to jednostki, które czerpią niezmierną radość z “podpuszczenia” do gorących dyskusji na różnych forach…

   Za pomocą sprytnie sformuowanych zdań, właściwie to prawie wcale nie uczestniczą w żadnych dyskusjach. Swoich wypowiedzi nie podpierają żadną logiczną merytoryką, jedynie to, starają się doprowadzić do gorącej dyskusji.
   Najlepiej, gdy wyprowadzą dyskutantów z równowagi, wówczas ci zaczynają niepotrzebnie tracić czas na tworzenie (oczywistych!) argumentów/kontrargumentów i taka dyskusja trwa w nieskończoność…
   – a Troll ma pożywkę i nabija się z tego…

   Już kilka razy zauważyłem na OP posty pisane w podobny “deseń” (czy to ta sama osoba?):
   “Czytam was tak już trzy tygodnie (kilka tygodni, od jakiegoś czasu itp)…, rosyjskiej propagandy…., ostrzegające o was artykuły na…., rosyjski punkt widzenia…., szyta propaganda…, to komunistyczny portal…., najwyższych lotów retoryka propagandowa…, nie da się zaprzeczyć większości dawanych tu też…, jako komunistyczno-bolszewicka…” itp

   Czy, oprócz inwektyw, mamy tutaj coś merytorycznego ?
   – jemu chodzi chyba jedynie o to, by wywołać burzę i oburzenie…

   No, chyba, że się mylę i faktycznie, taki poziom reprezentuje prawica (solidurnościowa)…
   Szczególnie to zdanie:
   “A komuniści powinni zamiast liści” ?

   JA TEŻ TO OBSERWUJE, ALE WIE PAN KAŻDEMU WOLNO… A WOLĘ TO NIŻ ATAK NA SERWER. WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
   • 26 listopada 2019 o 20:06
    Permalink

    “Szczególnie to zdanie:
    “A komuniści powinni zamiast liści” ?’
    Skojarzenia jednoznaczne. Nieprawdaż? I tak większość definiuje…i o to chodzi. 🙂
    To może być też, (niewykluczone) sprytna forma manipulacji.
    Nie wiem czy komentator kojarzy scenki zanotowane ,bodajże w NY
    kiedy to przyłapano na gorącym uczynku żydów “malujących”
    na drzwiach mieszkań zamieszkałych przez żydów – antysemickie
    hasła… czy też w stanie wojennym funkc. “pewnego wydziału ” WUSW malujących hasła nawiązujące do zamiany liści na… ”
    To stare, dobrze znane i ciągle stosowane praktyki prowokacyjne mające na celu… no niech będzie , użyję skrótu, podgrzanie atmosfery na użytek (przyszłego) stanu wojennego. 🙂

    Prowokacja https://www.youtube.com/watch?v=QQL3i4OZEVw 😉

    —————————————————
    Będzie wojna? Tomasz Gryguć (Pan Nikt)
    https://www.youtube.com/watch?v=3bKmP8r4EaY&t=9s

    Ps. 48 – 48:30 min. “Pan Nikt” mówi o takim zjawisku na uczelniach jak nie przymierzając “frędzel” typu – ‘Mateusz C.”

    45-54 min. wykładu “Miecławowi” proponuję nadstawić ucho…

    Odpowiedz
    • 26 listopada 2019 o 23:59
     Permalink

     Biedny Gryguć katol (jak sam się określił), zawiódł się na Kościele posoborowym, a nie odrobił lekcji, co pisała oświecona szlachta z XIX wieku na temat Kościoła przedsoborowego. 🙂
     Generalnie współczuję braku wiedzy i rozeznania źródeł zła, a one są w jego umyśle okupowanym przez obcego boga i religię najbardziej chyba destrukcyjną na świecie, w opinii wielu światłych ludzi, których już wiele razy cytowałem.

     “Najpotworniejsze (…) zbrodnie przeciwko ludzkości, niezmiennie inspirowane są nieuzasadnionymi wierzeniami” – Sam Harris.

     „Tak potężnem jest działanie wcześnie wpojonych dogmatów religijnych, że potrafi stłumić głos sumienia, a nawet wszelką litość i ludzkość”. – Arthur Schopenhauer.

     “Nigdzie chyba na całym świecie stosunki pomiędzy katolicyzmem, jako religią ludową, a katolicyzmem jako głęboką dyscypliną moralną, obejmującą całe życie człowieka, pomiędzy katolicyzmem maluczkich, a katolicyzmem doktorów, nie ułożyły się w sposób tak straszliwie demoralizujący jak u nas. (…) I tak nie wiedząc, czym jest ta wiara, nie chcąc o tym myśleć, lub lekceważąc ją, o ile idzie o nią samą, nasza inteligencja ochrania w „katolicyzmie” jakiś skarb ludowy”. – Stanisław Brzozowski

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.