O co chodzi z gazociągiem Nord Stream 2 (NS2)? (cz.2)

Stack of pipes for natural gas pipeline North Stream 2 at Mukran port, September 2020 By Pedant01 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94087891

Reakcja prezydenta Putina tym razem była zasadniczo różna od poprzednich i stało się jasne, że „miękka” polityka w stosunku do zachodu została zakończona. Można było się spodziewać nie słownej krytyki i możliwe “rewanżu”, ale realnego kontr posunięcia. Osobiście uważam, że za zamrożenie budowy NS2 Rosja przyłożyła rękę do spowodowania spadku ceny ropy na świecie na początku 2020 roku. W konsekwencji zachwiał się amerykański przemysł naftowego, co przyczyniło się do powiększenia spadków na amerykańskiej giełdzie.

Stan napięcie pomiędzy Stanami i Rosją ilustruje fakt, że rosyjski specjalistyczny statek do układania rur płynął z Dalekiego Wschodu na Bałtyk nie najkrótszym szlakiem przez Kanał Sueski i Morze Śródziemne, ale dookoła Afryki, cały czas pod osłoną rosyjskich okrętów wojennych.

W sporze, po stronie Moskwy stanęła pani kanclerz Merkel twierdząc, że projekt jest czysto ekonomiczny, i ważny dla gospodarek obu państw. Należy podkreślić, że nie wszyscy niemieccy parlamentarzyści w sprawie NS2 mają poglądy zgodne z tym pani kanclerz.

Oficjalnym adwersarzem Federacji Rosyjskiej i pani Merkel stały się Stany Zjednoczone, gorąco wspierane przez Polskę i państwa Bałtyckie, które są członkami Unii. Argumenty Waszyngtonu za zablokowaniem gazociągu całkowicie pokrywają się z przytoczonymi wcześniej wypowiedziami przedstawicieli władz polskich, więc można je  pominąć. Zamieszanie z otruciem blogera Aleksiejewa Nawalnego wywołanie zamieszanie wśród niemieckich polityków, o którym napiszę pod koniec artykułu.

Rozważmy możliwe konsekwencje ostatecznego zamknięcie realizacji projektu North Stream 2.

Z rosyjskiego punktu widzenia w danym momencie nie ma zagrożenia, aby dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej, zostały przerwane. Ciągle są czynne gazociągi biegnące przez Ukrainę i Polskę (ten drugi słabo ostatnio wykorzystywany) oraz gazociągi ułożone dnie Morza Bałtyckiego (NS1) oraz dwa ułożone na dnie Morza Czarnego. Prawda jest taka, że tylko NS1 ułożony na dnie Bałtyku zapewnia bezproblemowe połączenie dzisiaj i w przyszłości. Największa sieć na Ukrainie będąca własnością przedsiębiorstw ukraińskich była zbudowana jeszcze w czasach ZSRR i jej żywotność będzie dobiegała końca. Ukrainy nie stać na przeprowadzenie niezbędnych remontów a Gazprom nie będzie się kwapił do finansowania remontów z powodu znanego napięcia między państwami. Jeszcze rok, dwa lata temu rurociągi przez Morze Czarne wydawały się niezagrożone. Dzisiaj takiej pewności już niema. Po kilku latach “przyjaźni”,  między Ankarą i Moskwą zaczyna iskrzyć  głównie z powodu wkroczenia armii tureckiej do północnej Syrii oraz Libii. Jeden z rurociągów przez Morze Czarne przebiega przez Turcję i Grecję, które od lat mają chłodne relacje, a w ostatnich dniach są prawie na granicy gorącej wojny. Okręty wojenne obu państw “defilują” naprzeciwko siebie w szyku bojowym. Żeby było ciekawiej przyczyną jest spór o prace wydobywcze w akwenie, na którym odkryto ogromne złoża gazu. Grecja twierdzi, że Turcja w poszukiwaniu gazu przeprowadza badania geologiczne na wodach, które uważa za swoje.

Z punktu widzenia Europy Zachodniej brak NS2 nie zmienia wiele. Udział Gazpromu w europejskim rynku, który był rekordowy w 2017 r. wynosił 35 proc. Pozostałymi, dużymi partnerami Unii są Norwegia i Algier. Państwa Europy Zachodniej  zabezpieczyły się  przed brakiem gazu rosyjskiego budując znaczną liczbę terminali do odbioru gazu skroplonego. Z powodu spowolnienia gospodarczego oraz stosunkowo ciepłych zim, w chwili obecnej wykorzystanie terminali nie przekracza 20 proc. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć ich udział.

Mikołaj Kisielewicz

Zapraszamy na cz. 3 z 3.

9 thoughts on “O co chodzi z gazociągiem Nord Stream 2 (NS2)? (cz.2)

 • 24 września 2020 o 04:46
  Permalink

  Dobry artykuł, tylko nie rozumiem jaka była “ostra reakcja” Prezydenta Putina, bo tego Autor nie rozwinął.

  Mamy pat z rurociągiem, a idzie zima i sztormy.

  Co prawda Bałtyk nie zamarza od kilkuset lat, ale wszystko jest możliwe …

  Jedyne rozsądne rozwiązanie dla Rosjan, to cały ten gaz przekierować do Chin i dać sobie spokój z Europą.

  I to na STULECIA.

  Niech się w Europie ogrzewają “zielonym wodorem”.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 24 września 2020 o 19:25
  Permalink

  Autor się po prostu miga. Nie wyjaśni jakim to prawem mocarstwo stające na czele kartelu wojennego US/NATO, leżącego tysiące kilometrów od Europy wtrąca się do jej interesów. Do tego w tak brutalnie, prawie w militarnej formie. Dlaczego nie stosuje normalnych relacji biznesowych. Podobnie działa w stosunku do Chin. I nikt nie protestuje. Podziwiać należy świętą cierpliwość Rosji i pana Putina. Dawno już powinni dać imperialistom przykładną nauczkę. Jakieś sankcje, wypędzenie z Syrii, Afganistanu, Libii i Iraku. Zorganizować światowy trybunał osądzający za nieprzerwane agresje, grabieże, ludobójstwa i nieszczęście milionów niewinnych, wypędzonych ludzi.

  Odpowiedz
  • 24 września 2020 o 20:14
   Permalink

   A któzto sedzia bedzie, gdy wujek Pompo ma pod pantoflem wszyskie miendzynarodowe sady?

   Odpowiedz
  • 24 września 2020 o 21:25
   Permalink

   @Wojciech. Uważa pan że “Autor sie miga”, ja natomiast uważam że problem z rozumieniem jest znacznie głębszy, niektórych aspektów nikt na forum OP nie rozbiera dogłębnie tak jak choćby prof. Panarin . Słuchajmy więc i “niech wiedza idzie w nas”, anie w …

   1. Trump, Putin, Xi – każdy z nich ma problem ze swoimi komunistami (poleciałem skrótem)
   np. cichy sojusz chińskich ‘komsomolców” z amerykańskimi komunistami (trockiści, neocony, demokraci )

   2. Rosyjskie oficjalne mass-media grają w drużynie amerykańskich komunistów – patrz wyżej w nawiasie, dlatego moim zdaniem (poza nielicznymi wyjątkami) są tak samo wiarygodne jak np. polskojęzyczne…

   Wkluczyć videoroliki na kanale Igora Panarina:

   Игорь Панарин: Мировая политика #940. США на грани гражданской войны?

   Игорь Панарин: Мировая политика #937. Смерть судьи Гинзбург и российские телеканалы

   Игорь Панарин: Мировая политика #936. Выступление Президента США в ООН

   Na kanale jest także analiza (omówienie) wystąpienia prezydenta Rosji jak i lidera Kitaja.

   “Zorganizować światowy trybunał osądzający za nieprzerwane agresje, grabieże, ludobójstwa i nieszczęście milionów niewinnych, wypędzonych ludzi.”

   I na TO przyjdzie czas, zawisną na szubienicach kanalie trockistowskie (komunistyczne, ) nie tylko
   w Ameryce, tak’że p. Wojciechu – bądźmy dobrej myśli, gdyż jak to mówią elokwentni (wpisać dowolnie) “co ma wisieć – nie utonie” 🧐

   Odpowiedz
  • 24 września 2020 o 22:08
   Permalink

   @Wojciech

   Popieram w całej rozciągłości!

   Odpowiedz
 • 25 września 2020 o 14:09
  Permalink

  Czytam w liberalno-lewicowej “gazecie”, że b. Sekretarz Generalny КП СССР towariszcz, “Michaił Gorbaczow poparł protesty na Białorusi: Białorusini to zuchy “…. 🤪 a A.G. Łukaszenka (to rzekomo)
  dyktator, tyran i satrapa BO nie zamierza rozłożyć nóg przed demobolszewickim, kosmopolitycznym (skomunizowanym, na swoją modłę) wolnym światem.
  Ajjjjjjjj!
  😁

  @Wojciech. Mimo wszystko – zdrufka panu życzę!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.