Nowoczesna turbina GE w drodze z Elbląga do elektrowni PGE w Opolu

Turbina GE dla elektrowni PGE w Opolu Copyrights GE
Turbina GE dla elektrowni PGE w Opolu Copyrights GE

Uroczysta odprawa turbiny parowej przeznaczonej dla należącej do Grupy PGE Elektrowni Opole odbyła się 9 lutego br. w Zakładzie Turbin GE Power w Elblągu. Wydarzenie to jest kolejnym ważnym etapem realizacji inwestycji budowy bloków energetycznych nr 5 i 6, dla której GE Power jest generalnym projektantem oraz dostawcą technologii, w tym kluczowych urządzeń – generatorów, turbin parowych i kotłów.

W ceremonii oficjalnego wyjazdu turbiny z Elbląga do Opola wzięli udział przedstawiciele władz centralnych i lokalnych, reprezentanci inwestora oraz partnerzy General Electric – gospodarza uroczystości, w tym dostawcy i podwykonawcy pracujący przy projekcie.

Michael Keroulle, Wiceprezes GE Power, Steam Power – „Jesteśmy dumni, że generatory i turbiny parowe dla elektrowni w Opolu produkowane są przez nasz zakład GE w Elblągu. Te urządzenia, zaprojektowane przez polskich inżynierów i wyprodukowane lokalnie w polskich fabrykach, należą do najbardziej na świecie zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla energetyki węglowej, zapewniających bardzo niski poziom emisji w porównaniu do średniego globalnego poziomu. Jest to wspaniały przykład współpracy oraz osiągnięć GE i Polski, który może być wykorzystany na całym świecie”.

Budowa bloków energetycznych nr 5 i 6 o łącznej mocy 1.800 MWe w Elektrowni Opole, jest największą infrastrukturalną inwestycją w Polsce po 1989 roku. W ramach realizacji tego projektu w sierpniu 2016 r. do Opola został wysłany nowoczesny generator 50WT25E-158, zaprojektowany i wyprodukowany przez wrocławską fabrykę GE Power. Teraz firma finalizując produkcję dostarcza kolejny element inwestycji – turbinę parową dla bloku nr 6, zaprojektowaną i wyprodukowaną przez Zakład Turbin GE Power w Elblągu.

Beata Stelmach, Prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie – „GE obecne jest w Polsce już od 25 lat i w tym czasie udało się nam rozwinąć szeroką działalność na wielu płaszczyznach. Szczególnie jesteśmy dumni z naszego udziału w modernizacji polskiej energetyki. Opolska inwestycja jest doskonałym przykładem współpracy z polskimi firmami, dostawcami, czy lokalnymi partnerami, dzięki czemu wspólnie przyczyniamy się do postępu technologicznego w całym sektorze”.

Dla opolskich bloków energetycznych nr 5 i 6 Zakład Turbin GE Power wykonał najbardziej technicznie zaawansowane elementy turbiny, w tym: moduły wysokoprężne, moduły średnioprężne, stojaki łożyskowe kpl., komory zaworowe WP i SP kpl., części fundamentowe oraz rurociągi wlotowe SP. Wyprodukowane elementy z uwagi na moc turbiny 900MW mają także odpowiednie gabaryty. Moduł wysokoprężny o wymiarach 8,05 x 2,87 x 3,25 (m) waży brutto ponad 85 ton. Natomiast moduł średnioprężny przy wymiarach 10,63 x 4,01 x 5,00 (m) osiąga ciężar brutto 166,8 ton.

Ryszard Wasiłek, Wiceprezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. rozwoju – „Budowa dwóch nowych bloków w Opolu ma strategiczne znaczenie dla utrzymania przez PGE pozycji lidera w segmencie wytwarzania energii elektrycznej, a także umożliwi grupie odmłodzenie i unowocześnienie floty wytwórczej. Dzięki wspólnym wysiłkom kolejne etapy tej inwestycji realizowane są zgodnie z harmonogramem i bez zakłóceń, co stawia ten projekt w czołówce polskich projektów energetycznych.”

Z uwagi na wielkość i wagę turbiny jej poszczególne elementy zostaną przetransportowane z Elbląga do Opola odpowiednio do gabarytów drogą lądową lub wodną. Moduł wysokoprężny, którego montaż odbył się na Wydziale Obróbki Kadłubów i Montażu Turbin, będzie transportowany specjalnym samochodem niskopodwoziowym z pilotem. Natomiast moduł średnioprężny przy pomocy suwnicy hydraulicznej zostanie przetransportowany na nadbrzeże Kanału Elbląskiego, skąd popłynie przez Gdańsk do Szczecina i dalej Odrą do Opola. Dostarczenie modułów turbiny na teren budowy elektrowni planowane jest odpowiednio w lutym i marcu 2017 i rozpocznie się etap ich instalacji na bloku nr 6.

Zaawansowanie prac przy budowie dwóch nowych bloków nr 5 i 6 w elektrowni PGE w Opolu przekroczyło 70 proc. i kontynuowane jest zgodnie z harmonogramem. Zatrudnienie na placu budowy przekroczyło 5 tys. osób, a przy realizacji zleceń pracuje ponad 300 firm. Budowa odbywa się w formule EPC (engineering, procurement, construction), czyli obejmuje projektowanie, dostawę i budowę bloków energetycznych „pod klucz”. Dwa realizowane bloki – każdy o mocy brutto 900 MWe – opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużywać będą łącznie ok. 4,1 miliona ton węgla. Zastosowanie najnowszych technologii, dostarczonych przez GE, pozwoli na uzyskanie sprawności netto bloku ok. 46 proc. i ograniczenie emisji, w tym emisji dwutlenku węgla o ok. 20 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii. Rocznie nowe jednostki produkować będą do 13,4 TWh energii elektrycznej, co stanowi ok. 8 proc. produkcji krajowej. Żywotność zainstalowanych bloków została przewidziana na 35 lat pracy z czasem wykorzystania mocy zainstalowanej do 8000 godzin rocznie.

Udział GE w rozbudowie opolskiej elektrowni poprzez zaprojektowanie oraz dostarczenie nowoczesnych technologii i urządzeń kluczowych dla tej inwestycji, jest potwierdzeniem aktywnego i efektywnego uczestnictwa firmy w procesie modernizacji polskiej energetyki. Wyrazem dążeń firmy w tym zakresie jest również podpisane 26 stycznia br. w Warszawie porozumienie o współpracy strategicznej w obszarach energetyki i lotnictwa pomiędzy General Electric a Ministerstwem Rozwoju.

Wspierając modernizację elektrowni węglowych, GE oferuje szereg rozwiązań, które wpisują się w założenia rynku mocy, zmierzającego do zapewnienia elastyczności produkcji energii przez ustalenie najbardziej korzystnego dla Polski miksu energetycznego. Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że węgiel jest i pozostanie w najbliższych latach głównym źródłem zasilania krajowych elektrowni, przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. GE jest w stanie wesprzeć Polskę w modernizacji sektora energetycznego, dostarczając rozwiązania, które zapewnią osiągnięcie wyższej wydajności elektrowni przy jednoczesnym zmniejszaniu emisji CO2. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii możliwe jest osiągnięcie czystszej produkcji opartej na węglu, spełniającej wysokie normy środowiskowe wymagane przez Unię Europejską.

Zakład Turbin GE Power w Elblągu

Zakład Turbin w Elblągu powstał w 1948 r. Fabryka produkuje kompletne turbiny parowe różnej mocy oraz moduły, podzespoły i części zamienne o maksymalnej masie 120 ton dla elektrowni parowych, gazowych oraz jądrowych. W zakładzie stosowane są nowatorskie rozwiązania technologiczne w produkcji łopatek turbinowych, takie jak pięcioosobowe zautomatyzowane centra obróbcze oraz komputerowy pomiar profilu łopatki. Ponad 370 turbin wyprodukowanych przez elbląski zakład pracuje w elektrowniach na całym świecie. W Elblągu znajduje się również Zakład Metalurgiczny, jedna z największych i najnowocześniejszych odlewni na świecie i jedyna tego typu fabryka w grupie GE, specjalizująca się w wytwarzaniu skomplikowanych, ciężkich odlewów dla energetyki. Odlewnia staliwa działa w Elblągu od 1948 roku i produkuje odlewy staliwne o masie jednostkowej od 3500 do 70000 kg. Odlewnia żeliwa, oddana do eksploatacji w 2009 roku, oferuje odlewy z żeliwa sferoidalnego o masie jednostkowej od 15000 do 55000 Wytwarzane przez Zakład Metalurgiczny odlewy są podstawowymi komponentami turbin eksploatowanych zarówno w Polsce jak i na świecie.

GE

GE to wiodąca firma ery przemysłu cyfrowego. Firma przekształca przemysł w oparciu o maszyny i rozwiązania wykorzystujące inteligentne oprogramowanie, które umożliwia lepszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację. GE funkcjonuje w oparciu o ideę „GE Store” – globalnego ośrodka wymiany wiedzy, dzięki któremu wszystkie działy firmy zyskują wzajemny dostęp do swoich technologii, rynków, struktur i doświadczenia. Każda innowacja tworzy kolejne zastosowania w każdym z naszych przemysłowych sektorów. Dzięki naszym pracownikom, usługom, technologiom i oddziaływaniu skali, GE mówi językiem przemysłu i dostarcza swoim klientom najlepsze rozwiązania.

GE w Polsce

GE weszła na polski rynek w 1992 roku i obecnie zatrudnia 6500 pracowników. Grupa GE w Polsce to m.in.: 3 fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), 2 fabryki GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) i 3 zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 16 lat w Warszawie działa także Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które powstało w ramach partnerstwa GE i Instytutu Lotnictwa, zaś od 2015 roku funkcjonuje zaawansowane laboratorium lotnicze w Zielonce. Od 1992 roku firma zainwestowała w Polsce 670 mln USD, a roczne wydatki na badania i rozwój wynoszą około 100 mln USD.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i zdjęcia zastrzeżone dla GE. Wyłączenie licencji CC 3.0

9 myśli na temat “Nowoczesna turbina GE w drodze z Elbląga do elektrowni PGE w Opolu

 • 10 lutego 2017 o 05:00
  Permalink

  No w końcu jakiś optymistyczny tekst!

  Gratulacje dla TWÓRCÓW turbiny z elbląskiego GE (d. ZAMECH).

  Oczywiste gratulacje dla Pani Prezes Beaty.

  Niech Wam się darzy i czekamy na kolejne turbiny.

  Tylko czy GE nie zastanowiłaby się nad nazwaniem zakładów w Elblągu np. GE – ZAMECH?

  Przecież turbiny parowe budowano w Elblągu już przed I-szą wojną światową, m.in. dla torpedowców Kaisera.

  To piękna tradycja …

  Odpowiedz
  • 10 lutego 2017 o 07:48
   Permalink

   ‘Przecież turbiny parowe budowano w Elblągu już przed I-szą wojną…” To na pewno nieprawda BO, to działo się w tak
   odległym czasie,na pewno nawet najstarsi “pustynni
   górale” be sięgnięcia do “świętych ksiąg” nie przypominają takiego faktu…

   A teraz całkiem serio,zaiste – wielkopomne to wydarzenie
   jeśli aż Redakcja sygnuje ów siódmy cud…techniki. 🙂

   W nawiązaniu do tematu polecam uwadze Państwa “Dni Turbinów”,
   sceny i wydarzenia “zawsze’ aktualne a już niektóre
   poruszone wątki wprost nie mogą doczekać się realizacji…lecz na pocieszenie dodam znane powiedzenie – co ma wisieć – nie utonie. 🙂

   Odpowiedz
   • 10 lutego 2017 o 16:17
    Permalink

    Proszę poczytać o rozwoju napędu turbinowego na okrętach wojennych …

    Odpowiedz
   • 10 lutego 2017 o 17:08
    Permalink

    @Inicjator. Nie,nie skorzystam – jeśli już to
    poczytam np. o życiu sexualnym dzikich… 🙂

    Odpowiedz
 • 10 lutego 2017 o 05:22
  Permalink

  Kiedyś takie turbiny a nawet większe produkowano w Polsce, polskiej konstrukcji w pełni samodzielnie.

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2017 o 09:58
  Permalink

  Kiedyś to była Polska fabryka. Po kolonizacji pozostali tylko polscy robole i dozorcy.

  Odpowiedz
  • 10 lutego 2017 o 11:23
   Permalink

   …generalnie dozorcy niższego szczebla, coś na kształt kapo w obozach pracy…

   Odpowiedz
 • 11 lutego 2017 o 10:25
  Permalink

  W normalnym kraju wygoniono by bandytów. A tutaj jest wielka promocja silnika bo GE chce zapewne wsparcia od Polski. Bandyci won wszyscy do swoich domów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.