Nowe znaczenie Rosji dla Europy jest już faktem (cz.2)

graf.red.

O znaczeniu strategicznym Rosji nie ma po co się rozpisywać. Ta część świata, w której się znajduje, to przestrzeń imperiów. Dlatego Rosja samym swoim istnieniem stabilizuje globalny układ sił. Proszę popatrzeć na mapę, a jeszcze lepiej na globus…
Rosja w ostateczności i to jest najważniejsze, bo decyduje o jej ponadczasowym wymiarze – jest filarem cywilizacji światowej. To, co w Rosji przetrwało rozpoczęło się w Rzymie, potem Bizancjum i znalazło ukoronowanie w wiekopomnym zwycięstwie nad faszyzmem i wysłaniu pierwszego człowieka w kosmos.
Uznanie w Rosji partnera, elementarny szacunek do jej dokonań cywilizacyjnych musi jednak zawsze mieć za mianownik to, jak wspaniałymi, serdecznymi i pozytywnymi ludźmi są jej mieszkańcy. Rosja dzisiaj łączy wiele tradycji od Prawosławia, poprzez Islam, a na wierzeniach szamańskich kończąc. Tam jest wszystko i to już co najmniej kilka razy uratowało krwią i poświęceniem świat. Dlaczego nie chcemy tego zrozumieć, po prostu oddając sprawiedliwość? Rosja jest partnerem, w wielu względach ma lepiej działające rozwiązania z zakresu mechaniki społecznej, niż Zachód. Lęki Zachodu to nic innego, jak kompleksy wynikające z faktu, że nie udało się Rosji podporządkować pod neoliberalne i genderowe ideologię. Po to żeby nie traktować tych ludzi w sposób partnerski, tylko na zasadzie klientów. Niestety nadal na Zachodzie są ludzie, którzy tego nie rozumieją lub nie chcą się z tym pogodzić.
Sytuacja globalna nie sprzyja jednak słabym. Rosnąca potęga Chin jest wyzwaniem dla Zachodu i zagrożeniem dla Rosji już dzisiaj. Problemem jest nie to, co Chiny chcą zrobić. Oni po prostu chcą zająć należne im miejsce. Problemem jest to, że Zachód, w tym głównie USA nie ma zamiaru na to pozwolić. Ponieważ boi się, że sam zostanie zdominowany.
Europa jest dzisiaj w sytuacji klienta, któremu dotychczasowy sklepikarz nie chce już dawać na kredyt. Amerykanie nie mają powodu, żeby płacić za bezpieczeństwo Europejczyków, którzy są naprawdę bogaci i posiadają siły i środki na projekcję bezpieczeństwa. USA nie chce dłużej ponosić kosztów, interesują ich korzyści i wzmacnianie swojego potencjału, siła jaką ma Europa i Rosja. To jest ich strategiczny cel, chcą z tych potencjałów korzystać.
Przesunięcie koncentracji USA na Pacyfik, powoduje że chcą mieć spokój w Europie. Nie dali sobie rady z ustanowieniem “demokracji” na Bliskim Wschodzie. Ich zasoby są ograniczone, a motywacja żadna. To społeczeństwo nie mobilizuje się bez szoków, wynikających z silnych bodźców. Ich liderzy mają świadomość, że wzrost potęgi Chin będzie szybszy, niż ich możliwości. To zaś powoduje, że żeby po prostu nie przegrać będą potrzebować potencjału innych graczy.
Powyższa logika, w całym felietonie to jednak nic innego jak przykład myślenia życzeniowego w zachodnim stylu. Zachód, sobie życzy pomocy Rosji, która ma przyjąć formułę co najmniej neutralności.
Z perspektywy rosyjskiej, to wcale tak nie wygląda, że Rosja “coś” musi. Na pewno w jej strategicznym interesie, leży bycie arbitrem w konflikcie USA i Chin. Jednak zwycięstwo Chin będzie miało tylko wtedy sens, jeżeli z konfliktu z USA ten kraj wyjdzie na tyle osłabiony, że trwale nie będzie mógł zagrozić Rosji, chociażby dla regeneracji potencjałów własnych. Zwycięstwo Zachodu w konflikcie z Chinami oznacza dla Rosji możliwość nowego podziału globalnego tortu. Tylko, że zwycięski Zachód wiadomo jak dzieli tort…
Na naszych oczach nowe znaczenie Rosji dla Europy jest faktem. Potrzebujemy współpracy z tym krajem, tak żeby wszyscy mieli z tego korzyści i żeby nie być przedmiotem – klientem na Kapitolu. Właśnie do tego potrzebujemy Rosji, a Rosja nas, dla rozbudowy i unowocześniania swojego potencjału.
Europa i Rosja mają wspólne cele, a wspólna przestrzeń bezpieczeństwa i dobrobytu od Lizbony do Władywostoku powinna obejmować także Warszawę. Można tylko mieć nadzieję, że nasi politycy nie zmarnują historycznej szansy na uczynienie Polski elementem transkontynentalnego porozumienia. Jednak na ile wystarczy nam suwerenności, to trudno ocenić.

13 myśli na temat “Nowe znaczenie Rosji dla Europy jest już faktem (cz.2)

 • 18 listopada 2019 o 04:50
  Permalink

  Spokojnie i powolutku.

  Zanim to wszyscy zrozumieją, to obecny rozkład i rusofobia w Polsce – potrwają trochę.

  Są jeszcze niedobitki Zimnej Wojny, jak np. obecny szef NATO – bo potracą posady, a przemysł zbrojeniowy – zamówienia.

  Szokiem dla rusofobów w Nadwiślańskim Macondo będzie grupa przywódców Zachodu na kremlowskiej trybunie w dniu 9 maja 2020 roku.

  Oczywiście polskich przywódców nie powinno tam być, bo zaprzeczą np. umiłowaniu Świętokrzyskiej Brygady NSZ i wyczynów Burego na Podlasiu …

  Dzieje się i dziać będzie i o tym mówi ten świetny Artykuł Krakauera.

  Amen.

  Odpowiedz
  • 19 listopada 2019 o 00:17
   Permalink

   Nazywanie zbrodni wojennych wyczynami to rzadki przejaw cynizmu i znieczulicy. Ludzie opamiętajcie się!

   Odpowiedz
 • 18 listopada 2019 o 08:28
  Permalink

  Nasi politycy zmarnują każdą szansę na wszystko, zawsze. Proszę nie liczyć na racjonalne działania.

  Odpowiedz
 • 18 listopada 2019 o 08:49
  Permalink

  Nie ma takiej długiej szpilki której nie można wbić w rosyjski tyłek.

  Będziemy jeszcze świadkami największych pozbawionych logiki polskich decyzji. Będzie wstydliwie i śmiesznie jednocześnie. Będzie biednie, lecz honorowo.

  Z podniesioną głową trochę łatwiej będzie przełknąć gorycz.

  Odpowiedz
 • 18 listopada 2019 o 09:44
  Permalink

  Należy też wspomnieć, że Rosja łączy tradycje słowiańskie, bo to z ich genetyki wywodzi się tolerancja dla innych tradycji, mimo że destrukcyjne religie wiele razy w historii Rosję niszczyły lub próbowały zniszczyć. Ta siła, która pozwala dominować zdrowemu rozsądkowi to dziedzictwo słowiańskie, nie ujmując innym kulturom rodzimym opartym na podobnych kosmocentrycznych wartościach. Prawosławie i Islam to taka narośl, jak w Polsce Katolicyzm.

  Natomiast jeżeli chodzi o politykę Polski wobec Rosji, to nie mam złudzeń.
  Po pierwsze – zachód nam na to nie pozwoli, bo to wzmacniałoby naszą gospodarkę i suwerenność, a im chodzi o to, żebyśmy trwali w permanentnej biedzie jako tania siła robocza i ewentualne mięso armatnie, gdyby jakieś sprzyjające okoliczności się pojawiły do realizacji nowego Generalnego Planu Wschodniego.
  Po drugie – nie pozwoli na to wielki brat, bo w jego interesie jest trzymać Polskę w żelaznym uścisku jako bazę wypadową na wschód.
  Polityka współpracy z Rosją pozwalałaby Polsce odzyskiwać stopniowo suwerenność gospodarczą i obronną więc oligarchia zachodnia nie może sobie na to pozwolić. Oni oczywiście będą współpracować z Rosją i knuć, bo to jest ich cel i zysk, nam nie pozwolą. Stąd ta polityka histeryczna z neofaszystami w tle.
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/11/polacy-ukraincy-slowianie-kto-miedzy-nas-sieje-nienawisc-2/
  http://www.mysl-polska.pl/2097
  http://www.mysl-polska.pl/2096
  Naszych styropianowych polityków chyba nie stać na prowadzenie samodzielnej polityki, jak np. Węgrów?
  http://www.mysl-polska.pl/2095

  Odpowiedz
 • 18 listopada 2019 o 14:02
  Permalink

  Według Sołżenicyna, Rosja stworzyła własną, niepowtarzalną cywilizację. Mimo najazdów cywilizacji zachodniej i wielkich ofiar poniesionych w agresjach Szwedów, Polaków, Napoleona, Hitlera i komunizmu podniosła się i stanowi nadzieję dla świata. Jest krajem słowiańskim, z wadami typowymi dla tych nacji, ale pozwala żyć i rozwija się ludom żyjącym na ogromnych przestrzeniach, z własną kulturą, tradycjami i autonomią. Nie zaniedbując rozwoju nieprzeciętnej kultur i sztuki w dziedzinach muzyki, literatury, teatru i tańca.. Przoduje także w dziedzinie badań kosmosu i w wielu dziedzinach militarnych dla własnej obrony. W odróżnieniu. militarne mocarstwo z za Atlantyku, potęgę swoją zbudowało na niewolnictwie, eksterminacji i unicestwieniu prawowitych mieszkańców podbitych ziem. Liczba ofiar przekracza sumę ofiar Hitlera i Stalina. Należą się słowa uznania dla Autora za podjęcie w satelickiej Polsce tematyki rosyjskiej w sposób obiektywny.

  Odpowiedz
  • 18 listopada 2019 o 16:34
   Permalink

   Почему многие не любят Путина?
   https://www.youtube.com/watch?v=eQGH-fdG9JM

   Tekst konieczno – słuszny, czego zwykle nie nadmieniam. 🙂

   Ajjajjjj! @Wojciech ma specyalny dar do powoływania się na “rosyjskie autorytety”,
   Czy muszę aż zalinkować Выступление Солженицына в 1975 г. в США ? 🙂
   (Zwykli Rosjanie pamiętają…)
   TO ze WWP spotykał się z A.I. Sołżenicynem, niczego nie przesądza,
   “noblowiec”na starość zrozumiał swoje życiowe oszibki, BA, poniał że
   ‘dzieło STALINA było wielkie”, jedyne w swoim rodzaju. Za późno.
   Po powrocie w 90’ do Rosji, na Zachodzie, stracił nimb świętości, i ‘autorytetu moralnego” takiej wolty “tam” nie puszczają płazem… 🙂
   Rozumiem że panu Wojciechowi ciągle bliżej do przeciwników Putina – Nawalnego, liberastów i zachodniej frankfurckiej nowej neokomuny.
   Памятник Иуде. Евгений Спицын о личности Александра Солженицына. [29.10.2019]
   https://www.youtube.com/watch?v=vifvIjgIFzU
   Logicznym uzupełnieniem ciągu będzie uznanie Kuklinowskiego (tego drugiego też) za bohatera narodowego Polski. Nie chce być inaczej! 🙂
   “Po powrocie odbył szereg podróży wzdłuż całego kraju, od Władywostoku aż do Moskwy. Zamieszkał pod Moskwą w posiadłości otrzymanej od rządu. Włączył się w życie społeczne i publicystyczne, dając serie odczytów, publikując w prasie i prowadząc własny program telewizyjny. Jego zdecydowane poglądy i moralizowanie spowodowały jednak, że po początkowym uznaniu i pewnym wpływie na rosyjskie elity intelektualne, z czasem tracił popularność. We wrześniu 1995 roku zlikwidowano jego program w państwowej telewizji ORT Ostankino. Niemniej, w 1997 roku został wybrany na członka Rosyjskiej Akademii Nauk, a 12 czerwca 2007 roku, podczas obchodów Dnia Rosji, Sołżenicyn odebrał z rąk Władimira Putina wysokiej rangi odznaczenie państwowe[7].
   Śmierć i pogrzeb
   Aleksandr Sołżenicyn zmarł 3 sierpnia 2008 na zawał serca, przeżywszy 89 lat. Jego pogrzeb odbył się 6 sierpnia 2008 na starym cmentarzu przy monasterze Dońskim. W uroczystościach pożegnalnych udział wziął m.in. Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew. https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandr_So%C5%82%C5%BCenicyn

   Ps. Napisał po powrocie niezły esej pt. ‘Dwieście lat razem” – czytał pan? 🙂
   http://www.bibula.com/?p=14596
   http://www.bibula.com/?p=2346

   Odpowiedz
 • 18 listopada 2019 o 17:37
  Permalink

  No i co z tego jak mieliście rację? Bez wydania miliona złotych na reklamę nie przebijecie się przez media mainstreamowe.

  Odpowiedz
 • 18 listopada 2019 o 18:44
  Permalink

  Usystematyzujmy :
  1.Poza OP są jeszcze media normalne . Celowo piszę NORMALNE ws. Rosji. To “Myśl Polska” , “Przegląd” parę blogów i oczywiście rosyjski “Sputnik” w którym to dzisiaj Mateusz Piskorski ocenia histeryczny glut naczelnego Onetu – Bartosza Węglarczyka typu “Rosja nadchodzi”
  2. Autor myśli normalnie , czyli pozytywnie . Ale , ale – popatrzmy na siły polityczne w naszej Wolsce chętne do rozsądku …. ????
  Kurcze , nie widzę . Może jakieś jednostki w SLD , PSL czy Konfederacji . Ale GŁÓWNA SIŁA szaleństwa rusofobicznego kryje się w ogólnie przyjętej pieśni śpiewanej przez psychopatów z “S” lub jej młodszych klonów !

  Tak , przypomnijcie sobie apel śp. Kornela Morawieckiego ws. poprawy stosunków z Rosją .
  Jakie WYCIE się ozwało ! I to ludzi młodszych z otoczenia syna – premiera .

  Więc wątpię !

  Projekt współpracy Rosja -UE przedstawił W.W.Putin w Monachium w 2007 r. Czyli 12 lat temu !!!
  To tzw. Doktryna Karaganowa , której jak ognia boi się nasza błądząca w mrokach historii bladziowata “elita” . Oni bowiem wciąż myślą ( jak w żarcie u Lipińskiej ) – “idź przez zboże , we wsi Moskal stoi ” . Tak mają , tym są zatruci !

  Przecież Węglarczyk wiedzie się z GW . A co dziwne GW w rusofobii idzie pod ramię z GP . Taka paranoja !

  Doktryna Karaganowa może uratować Europę przed marginalizacją i kłopotami , które już ma i to solidne . UE powinna być, jak mówił Putin od Lizbony do Władywostoku . My powinniśmy na tym zarabiać . Jest jednak inaczej . Jesteśmy państwem rozlewającym benzynę w Europie . To chore i psychopatyczne , ale tak jest !

  Pozytywny koniec tego etapu , nie będzie prosty . Cała zła karma “S” musi dostać kopa w tyłek !
  A to wiąże się , niestety z koniecznymi (!) problemami w Polsce . Szkoda NAS , ale tak jest !
  Właśnie PGNiG podał , że po 2022 r. mamy ruski gaz w d… . PGNiG rządzą trupy z “S” – np. Naimski . Więc dokąd nie przejedziemy się na drogim gazie z USA , dokąd nie walnie ZUS ( wypłacający emerytury również Ukraińcom i Mołdawianom , za 1 roczne składki w Polsce )
  to ta paranoja będzie trwała . ( O gazie i ropie najlepiej piszę A. Szczęśniak np. w Myśli Polskiej )

  Więc widzę to CZARNO !

  Co do nacisków to nasi kochają brutalny uścisk USA za … nasze pieniądze . Jak stare niesyte babska płacące młodym kochankom za ostrą jazdę . Tę ostrą jazdę nasze “elyty” nam fundują !
  Naciski jankesów są wszędzie . Małe Węgry ich się nie boją . Mają genialnie różnorodną politykę .
  Tymczasem u nas PANIKA , bo na Ukrainie nowy prezydent Zelenski próbuje dogadywać się z Rosją !

  Czy jest jakieś drugie państwo tak chore jak Wolska ? Czy uspokojenie zamiast wojny u sąsiada może smucić ?
  Dlatego uważam ostrożny optymizm Autora za pochopny . Ale Autor jest normalny .

  Odpowiedz
  • 19 listopada 2019 o 10:19
   Permalink

   I wszystko wskazuje na to, że nastąpi to już niebawem (“Projekt współpracy Rosja -UE”)…
   – nie mam akurat pod ręką żadnego, polskojęzycznego linka, ale wczoraj w niemieckojęzycznym Sputniku pojawiło się coś takiego:
   https://de.sputniknews.com/wirtschaft/20191118326003477-eu-finanz-unabhaengigkeit/

   Jak widać, EU (szczególnie Niemcy, Francja) przygotowuje się na poważnie do zerwania z dolkiem i przejścia, przynajmniej częściowego na systemy rozliczeń “azjatyckich”…

   Odpowiedz
 • 18 listopada 2019 o 20:10
  Permalink

  Nie będzie żadnego “zwycięstwa” Chin ani żadnej porażki Ameryki. Będzie po prostu multipolarny świat. USA staną się takim samym państwem jak inni, przed czym się bardzo bronią,. ale się nie obronią.

  Odpowiedz
 • 18 listopada 2019 o 20:45
  Permalink

  Голубая тайга. Поёт Муслим Магомаев.
  https://www.youtube.com/watch?v=BTjanyIdRqk

  Koniecznie… Главная тайна 20-го века. Нити ведут к Андропову и Примакову. В. Матузов. И. Шишкин
  https://www.youtube.com/watch?v=sTM4HxnP5YE

  @fly. Евгений Спицын. “Поляки должны молиться на Сталина”
  https://www.youtube.com/watch?v=GebcN-0xXp4&t=9s

  Sputnik…Sputnik…a,aaaa! 🙂 To stamtąd wywodzi korzenie “ów Jakub”,
  nie śledziłem, więc nie mogę potwierdzić bądź zaprzeczyć czy aby nie “frankista”? 🙂 Uderzająca rusofobia wskazywałaby jednak…. 🙂

  САМОЦВЕТЫ – Мой адрес Советский Союз
  https://www.youtube.com/watch?v=3CeBtpC4eds

  “Oni bowiem wciąż myślą ( jak w żarcie u Lipińskiej )
  No właśnie, no właśnie – następny przywołany korzenny, rusofobski ‘ałtorytet”… 🙂

  “Tymczasem u nas PANIKA , bo na Ukrainie nowy prezydent Zelenski próbuje dogadywać się z Rosją !”
  Nie ma wyboru, Trump jasno dał marionetce do zrozumienia “gdzie leżą klucze” (na pewno JUŻ nie w Waszyngtonie – ‘oni tylko robią dym”, dosłownie ). 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.