Nowe kierunki emigracji zarobkowej Polaków

W obecnych czasach wciąż wielu Polaków wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy. Przyczyn jest wiele, m.in. możliwość wyższych zarobków niż w ojczyźnie czy podniesienie standardów życia. Praca za granicą wydaje się być najlepszym sposobem na spłacenie kredytu czy odłożenie pieniędzy na nieruchomość. Taki wyjazd gwarantuje też poznanie obcego języka, kultury i niewątpliwie jest czymś w rodzaju życiowej przygody. Jakie kierunki wybierają Polacy?

KIERUNKI WYJAZDÓW

Miejscem pracy od dłuższego czasu wybieranym przez Polaków są Niemcy – decyduje o tym dobry dojazd i nieduża odległość, a także o wiele wyższe niż w Polsce zarobki. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania[1]. Głównymi sektorami, w których Polacy najczęściej znajdują pracę w tych państwach, są gastronomia, przemysł oraz hotelarstwo.

Czynnikiem decydującym o popularności tych branż jest fakt, że w gastronomii czy hotelarstwie łatwo jest znaleźć pracę, nawet bez doświadczenia. Dodatkowo nie trzeba znać języka. Pracując na przykład na kuchni, nie obcujemy z klientem, więc nie jest to konieczność. Jeśli chodzi o hotele, to królują one w tzw. pracach wakacyjnych, których podejmują się głównie młodzi ludzie. Na rynku można znaleźć wiele ofert pracy jako animator czasu wolnego czy bellboy. Wielkim plusem takich wyjazdów jest opłacone zakwaterowanie oraz możliwość dodatkowego wypoczynku – jeśli pracujemy w kurortowej knajpie lub hotelu, możemy spędzić wolny dzień na plaży lub zwiedzając piękne miejsca – mówi Kamila Gutowski, współwłaścicielka agencji pracy Skills Net.

NIE CHODZI TYLKO O ZAROBKI

Wydaje się, że o emigracji decyduje tylko sytuacja ekonomiczna lub wyższe zarobki. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda. Ludzie emigrują, ponieważ chcą poszerzyć swoje doświadczenia życiowe i zawodowe, podjąć się nowego wyzwania czy nauczyć innego języka. Poza lepszymi możliwościami kariery i większą liczbą ofert pracy o emigracji decyduje również chęć poznania nowych ludzi i kultur oraz lepszy standard życia.

W najbliższym czasie nasza agencja rozpoczyna rekrutację do Dubaju. Taki wyjazd to przede wszystkim wyjątkowa okazja dla młodych osób do poznania nowej kultury oraz przeżycia niesamowitej przygody. Dajemy możliwość pracy w jednym z najbogatszych krajów na świecie. Ogromnym plusem i rzeczą, która odróżnia Dubaj od innych krajów, takich jak Wielka Brytania, Irlandia czy Niemcy, jest inne podejście do pracownika w Dubaju pracodawca zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie, dzięki czemu możemy oszczędzić wszystkie zarobione pieniądze. Dodatkowo, pracodawca opłaca również jednorazowy przelot do Polski, tak by pracownik mógł pojechać do rodziny, np. na Boże Narodzenie. Jest to wielka nowość, w odróżnieniu od innych krajów, gdzie pracownik musi sam znaleźć mieszkanie czy zapewnić sobie wyżywienie. Pensja przestaje wtedy być tak atrakcyjna, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę koszty wynajmu mieszkań w innych krajach. Finalnie emigrant zarabia dużo mniej, niż się spodziewał. Jeśli chodzi o sektory, do których głównie rekrutujemy, są to przede wszystkim hotele i gastronomia. Oferujemy pracę jako hostessa, barman czy kelner. Nie jest wymagane duże doświadczenie w tej branży, choć oczywiście jest to duży atut. Co więcej, przeprowadzamy również niezbędne kursy oraz szkolenia. Zapewniamy kontrakt na 2 lata z możliwością awansu – dodaje Kamila Gutowski.

Praca za granicą to nauka samodzielności, odpowiedzialności oraz nieopisany rozwój osobisty i zawodowy. Przyszli pracodawcy zwykle bardzo dobrze patrzą na pracowników, którzy poradzili sobie w pracy za granicą. Taka decyzja to sposób na znaczące zmiany w życiu i poszerzenie horyzontów, na które warto postawić.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa zastrzeżone dla autora, Agencja Face IT, wyłączenie licencji CC 3.0.

6 thoughts on “Nowe kierunki emigracji zarobkowej Polaków

 • 24 września 2019 o 07:40
  Permalink

  Wszystko zależy od tego, co się ma lub nie w głowie, bo poziom ludzi (nie tylko Polaków) za granicą jest naprawdę różny, a to co dzieje się na hotelach agencyjnych może przyprawić o zawrót głowy – dlatego lepiej jest odłożyć od razu pieniądze na prywatny pokój lub mieszkanie.

  “Praca za granicą to nauka samodzielności, odpowiedzialności oraz nieopisany rozwój osobisty i zawodowy. Przyszli pracodawcy zwykle bardzo dobrze patrzą na pracowników, którzy poradzili sobie w pracy za granicą. Taka decyzja to sposób na znaczące zmiany w życiu i poszerzenie horyzontów, na które warto postawić.”

  Pierwsze i trzecie zdanie to prawda, ale z drugim to już może być cienko. Dla niektórych pracodawców w Polsce Anglia czy Holandia w życiorysie to powód, by nawet nie odpowiadać na zgłoszenie kandydata. Powodów chyba wymieniać nie muszę, zaznałeś czegoś lepszego, więc będziesz tylko psuł “atmosferę” i miał przesadne wymagania.

  Warto też oderwać się od polskiego piekiełka i spróbować swoich sił w świecie, tylko trzeba zostawić polski umysł w Polsce, bo polskie nawyki mogą być przeszkodą w nawiązywaniu relacji z przedstawicielami innych narodowości, którzy mają zupełnie inny sposób myślenia, wynikający z ich kultury, historii itd.

  Odpowiedz
 • 24 września 2019 o 12:51
  Permalink

  WEB !!! Jeśli trwać będziecie przy mowie mojej, prawdziwie będziecie uczniami moimi; i poznacie prawdę, a prawda was wyswobodzi. (Ewangelia św. Jana Apostoła 8:31-33)

  Prawda jest tym, co dostaliśmy w spadku i jest naszym dziedzictwem, które oddamy następnemu pokoleniu. Mówić prawdę jest naszym obowiązkiem wobec samych siebie i wobec innych; To honor, obowiązek i nasz zapis dla przyszłych pokoleń. Jest to część naszego prawowitego dziedzictwa.

  JEŚLI NIE GŁOSISZ PRAWDY JUŻ JESTEŚ NIEWOLNIKIEM,KTÓRY BARDZIEJ ,,SZANUJE,, STOŁEK
  NA KTÓRYM POSADZIŁEŚ SWOJE CZTERY LITERY NIŻ WŁASNY HONOR !!!

  NO CÓŻ HONORU TO TY ZA GROSZ NIE MASZ !!!

  Odpowiedz
 • 24 września 2019 o 18:25
  Permalink

  Wrecz nie wiem jak mam ujac watpliwosci co do statusu pracownika /emigranta w Dubaju, gdyz 89% mieszkancow Dubaju to dumpingowa sila robocza z Indii, Pakistsnu, Bangla-Deshu,Korei Polnocnej, Mongoli,Chin mieszkajanca w katasrofalnych warunkach glownie hygenicznych ,naczesciej setki ludzi na kupie, pracuja w trybie 24 godzin: spia w tych samych “lozkach”(barlogach) gdyz ci inni wlasnie sa “na zmiamie”, gotuja na podlodze, nie maja zadnych ale to zadnych swiadczen socjalnych w tym opieki zdrowotnej,przepisy bhp nie istnieja, pracodawcy bardzo czesto wogole nie placa im wynagrodzenia za prace i ci w /w pracownicy nie maja za co wrocic do domu….interesuja sie tym rozne organizacje, w tym UNO,wszystko jest tlumione, bo stoja za tym wielkie pieniadze…Ci pracownicy -emigranci nie nabywaja zadnych praw obywatelskich, o nybyciu obywatelstwa Emiratu Dubaj nie ma mowy….Uwaga kobiety niech nawet sie nie waza tam wjechac, gdyz beda molestowane i gwalcone, ze trudno sobie to wyobrazic…hostessa ? Hmmm…Kultura i tradycja prawna Dubaju nie ma nic wspolnego z systemem zachodnim i jest bardzo tradycyjna kultura skrajnie islamska zblizona do A.Saudyjskiej , nie wolno dac sobie zamydlic oczu strefa bezclowa i obrotem wszykimi towarami, w tym handlem narkotykami, lekami i ludzmi, gdzie los kobiet jest arcytragiczny….Nuedawno pojechala tam tylko na 3 dni w delegacje pewna managerka z Danii i brala udzial w obradach z mezczyznami i wypija z nimi lampke szampana,co jest zezwoleniem dla tamtejszych mezczyzn do zbiorowego gwaltu gdyz traktuja taka kobiete jako zawodowa prostytutke,po zgwalceniu zamkneli ja w wiezieniu za obraze moralnosci publicznej i ihniej religii… Uwazam, ze Dubaj nie powinuen byc celem emigracji zarobkowej dla Polakow wogole a dla kobiet ( o jasnej karnacji skory…..) winien byc urzedowo przez polskie wladze zabroniony, gdyz konsekwencje dla zycia i zdrowia sa tragiczne i bez mozliwisci zadoscuczynienia…
  Czy pani Kamila Gutowski zdaje sobie wogole sprawe dla kogo i po co werbuje polskich pracownikow, w tym kobiety do Dubaju….musieli jej duzo zaplacic, gdyz brakuje tam ok. 80-90% kobiet i ta metoda szukaja swoich ofiar…
  Jestem gleboko zbulwersowana…..i mam dreszcze na karku……
  Polski rzad, jak tu media w UE donosza, zniosl podatkek dochodowy dla osob do 26 roku zycia i innych z niskimi dochodami, by oni nie udawali sie na emigracje i potrzebne polskiej gospodarce rece do pracy pozostaly w kraju…. a tu wabia z Dubaju….

  Odpowiedz
 • 24 września 2019 o 20:50
  Permalink

  Za życiową przygodę w Dubaju z góry dziękuję. Polacy są Europejczykami i w Europie powinni żyć i pracować. Dubaj jest jednym z ostatnich miejsc gdzie winni jeździć Europejczycy. Choćby z tego powodu, że panują tam zupełnie inne obyczaje. Chyba, że ktoś chce tam pojechać na urlop ale to już Europejczyka wybór.

  Odpowiedz
 • 25 września 2019 o 03:42
  Permalink

  Hallo korekta redakcyjna i lektorska !!!

  W powyzszym tekscie, mimo, ze pani Camila Gutowski bardzo “podgonila” jezyk polski, fleksje i deklinacje w porownaniu do poprzednich” publikacji”, jednak pozostaje jeszcze wiele do zyczenia…..nie uzywa sie “pracowac na kuchni”, to anglicyzm i wyslawianie sie dolnych grup niewyksztalconego plebsu…przeciez nikt pracujac w kuchni nie przesiaduje na kuchence gazowej , elekrycznej czy nawet weglowej, takze pracujacy w kuchni pracownik nie siedzi “na dachu “pomieszczenia, gdzie przyrzadza sie potrawy czyli “na kuchni”…. co to za prymitywne wywijasy jezykowe pani Manager Camila Gutowski !?, hmmm ?

  By pracowac w kuchni jako kucharz to trzeba miec specjalne i dlugotrwale wyksztalcenie fachowe i swiadectwa na to , gdyz nikt nie powierzy osobie niewyksztalconej drogiego sprzetu i wyposarzenia, zakupionych produktow spozywczych itd. oraz wysprzedanych miejsca na dlugie tygodnie i miesiace w reastaracji czy na statku wycieczkowym lub rejsowym czy na zamowione imprezy z roznych okazji i o roznej radze……
  O stanowisko kucharza glownego i pomocniczego sa czesto urzadzane konkursy i to miedzynarodowe…..

  Stanowiska pracy, ktore pani Gutowski moze zaproponowac osobom bez wyksztalcenia i znajomosci jezyka to zwyczajne nizsze i bardzo niskie funkcje zmywacza naczyn czy obieracza kartofli czy jarzyn, do mycia / szorowania wielkich koltlow, w ktore mozna wpasc i sie nawet w nich utopic bez zadnej praktyki przyuczajacej do zawodu i odpowiedniego doswiaczenia…i zawsze za najnizsza dumpingowa oplata….bo tylko takich szukaja, bo innym nie chca taryfowo ustalonych wynagrodzen placic, srad tak wielkie bezrobocie…..

  Trzeba sie dobrze zastanowic, zanim ktos zdecyduje sie “bez wyksztalcenia” /pracownik niewykwalifikowany !!! / i bez znajomosci jezyka na jakas tam prace za najnizsze lub nawet nie wyplacone nigdy wynagrodzenie w jakims “eldorado” bez mozliwosci powrotu do kraju i wykaraskania sie z tragicznej sytuacji….

  Jestem generalnie przeciw organizowania naboru do pracy za granica i to do prac niewykwalifikowanych…..przeciw globalizacji i wsciekliznie neoliberalnego kapitalizmu….. i tylko dzieki woli wielu ludzi i ich protestu przeciw takiemu wyzyskowi moze zalamac sie konjuktura na neoliberalny wyzysk i rychle odejscie od tej zaglady dla ludzi i planety……

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.