Nowe Jałto-Monachium jest czytelne i zrozumiałe, ale nie dla polityków w Warszawie (cz.1)

fot. red.

Nowe Jałto-Monachium jest czytelne i zrozumiałe, ale nie dla polityków w Warszawie. Zachód z Niemcami na czele chce porozumienia z Rosją. Stany Zjednoczone na to pozwoliły, w znaczeniu strategicznym. Nie tylko świadczy o tym Nord Stream, ale przede wszystkim brak jakiejkolwiek realnej gwarancji bezpieczeństwa dla tzw. nowych państw Sojuszu. Nadal, pomimo tylu lat od wejścia do struktur NATO, mamy podwójne standardy bezpieczeństwa, które wyznacza obecność realnej infrastruktury i sił NATO. Co więcej, niedawna wizyta amerykańskiej pracownicy wywiadu, jej rozmowa z panem premierem Morawieckim, w której miało miejsce rzekomo nawoływanie do montażu koalicji do obrony Ukrainy – pokazuje, że to nie tylko próżnia strategiczna. To jest fikcja. Żyjemy fikcją, w fikcji, napędzani fikcją, sami ją podtrzymujemy, klasyczny przykład wiary we własną propagandę. W realizacji elit, które nie rozumieją złożoności rzeczywistości, bo nie są w stanie jej zrozumieć, a wszystko na co je stać to bierne lub czynne psucie lub szkoda słów.

Jałto-Monachium to na pewno pojęcie krzywdzące, bo bardziej tu chodzi chyba o coś co łączy w sobie Wersal i Kongres Wiedeński, mówimy o tych realiach i poziomach odniesień. Nas nie ma przy stole, a nasz nowy status będzie nam oznajmiony przez fakty dokonane – i to jest najbardziej niebezpieczne. Z punktu Zachodu to ich klasyczne rozwiązanie – napuszczenie Słowian na siebie, a na pewno nas na Rosjan – ideał. My zapłacimy cenę, oni być może wyrażą ubolewanie, może zwołają konferencję, która zastanowi się nad wariantami i możliwym formatem dalszych rozmów i deeskalacji. Takie są realia. Pisaliśmy o tym od lat, naprawdę wystarczyło popatrzeć na fakty i na sytuację, taką jaka ona jest, a nie jaką byśmy chcieli widzieć.

Od końca Zimnej Wojny i postępującej degradacji moralnej, cywilizacyjnej, ekonomicznej i społecznej Zachodu, było wiadomo że on nie będzie zdolny do żadnej wojny systemowej. Czego najlepszym dowodem jest klęska całego Zachodu w Iraku, ucieczka Amerykanów z Afganistanu, gdzie jak się okazało byli jedynie tolerowani przez Talibów! Nie ma potrzeby wspominać o Syrii, czy Libii oraz generalnej porażce w Afryce. To już nie jest dominum francuskie. Oczywiście były też i sukcesy – pamiętamy haniebne bombardowanie Belgradu i innych miejsc w Serbii. Czy to przypadek, że chodziło o zniszczenie państwa Słowian południowych, agregującego potencjał regionu? Poza takimi awanturami Zachód nie ma możliwości walczyć i walczyć nie chce. Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, proszę się zastanowić jakie są realne możliwości przerzutu wojska i zaopatrzenia z baz NATO w Niemczech – do Polski, krajów Bałtyckich, czy Rumunii.

Więc wyjaśnijmy to łopatologicznie na zasadzie logiki zero-jedynkowej, bo do tego obraz trzeba sprowadzić, bez dwuznaczności. Zachód to USA, Unia Europejska, kilka innych krajów Europy i utrwalonej kultury zachodniej oraz Japonia, Korea Południowa i w pewnych aspektach pewien niewielki bliskowschodni kraj (nie jest to Liban). Nas interesuje sojusz transatlantycki, którego jesteśmy członkiem na własne życzenie. On się składa z USA i części państw Europy. Większość z nich tworzy również Unię Europejską – wielki projekt biznesowo-cywilizacyjny, który niestety obrósł w narośl ideologiczną, niesamowicie destrukcyjną w swojej istocie. Interesy tych dwóch członów sojuszu są istotnie rozbieżne, poprzedni Prezydent USA pan Donald Trump jawnie określał Unię Europejską jako konkurenta (żeby nie cytować bezpośrednio). Państwa europejskie również nie pałały chęcią do wiernopoddańczego miłowania Amerykanów, proszę pamiętać jakie były opory przed inwazją na Irak! Wynika to z różnic interesów i braku chęci dalszego uczestniczenia w wielkim amerykańskim projekcie wojny z Chinami, które są problemem numer 1 dla USA w wymiarze globalnym. To w Chinach Niemcy sprzedają najwięcej samochodów! Co więcej, ta sprzedaż rośnie i będzie rosnąć, ponieważ dla każdego młodego Chińczyka – samochód Niemiecki oznacza prestiż, a to może kosztować, bo cena wynika z samej istoty prestiżu. Proste, logiczne i zrozumiałe dla każdego, kto rozumie świat.

Zapraszamy na cz. 2 felietonu.

60 komentarzy do “Nowe Jałto-Monachium jest czytelne i zrozumiałe, ale nie dla polityków w Warszawie (cz.1)

 • 30 grudnia 2021 o 05:33
  Permalink

  Wszystko jest dobrze powiedziane.
  Mam jednak tylko jedno pytanie. Co złego spotkało Polskę w Jałcie?
  Przypomnę że w Jałcie trzech wspólników ustaliło wschodnie granice Polski na linii Curzona a zachodnie, wbrew stanowisku zachodu, ustalono na Odrze i Nysie w Poczdamie. I tak w wyniku układów Jałtańskich i konferencji w Poczdamie Polska wyłoniła się w przyzwoitych granicach, z szerokim dostępem do morza, którego nigdy nie miała, etnicznie i religijnie jednolita, takiego luksusu Polska również nigdy nie miała. Dodam tylko, że zachód przez wile lat traktował zachodnie granice Polski za tymczasowe, co pozwoliło władzom PRL mówić – nie bez racji – że jedynym gwarantem nienaruszalności granic Polski jest Armia Czerwona. Dlatego wiec powtarzam pytanie – co złego nas spotkało w Jałcie?

  Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 08:46
   Permalink

   Jak to co? Okupacja komunistyczna prawie 50 lat zniewolenia, zamordowanie i wywiezienie 2 mln obywatelu. Do tego utrata sporej części terytorium. Wymieniać dalej?

   Odpowiedz
   • 30 grudnia 2021 o 08:58
    Permalink

    @WPK
    jest nie powazna i miesza przestepstwa hitlerowskie z wojna domowa, powrotem do macierzy itd . Mydlo i powidlo, jak zwykle : widok wylacznie z zakratowanego okienka konfensjonalu…zreszta @WPK ma na jednym oku opaske justycji / Temidy czyli zwyczajnie jest slepa !!!

    Odpowiedz
   • 30 grudnia 2021 o 09:07
    Permalink

    @WPK
    Pomijając te absurdalne liczby wzięte zupełnie z sufitu, to pamiętaj o tym, że gdyby nie ta komuna, to byś zapewne do dziś pasał boso krowy u Pana, Wójta lub Plebana…

    Odpowiedz
    • 30 grudnia 2021 o 09:25
     Permalink

     No tak – ukradli, zabili, zgwałcili, wywieźli, gnębili przez pół wieku i to nie jest problem? Jeżeli ziemia należała do kościoła to trzeba mu ją oddać wraz z odszkodowaniem, tak samo do polskiego ziemiaństwa! Wara wam komuchy ******* od tego! Niech żyje Wielka Polska Katolicka Narodu Polskiego pod przewodnictwem Pana Jarosława Kaczyńskiego! Precz z komuną!

     Odpowiedz
     • 30 grudnia 2021 o 10:12
      Permalink

      Czyli parafrazując tytuł pewnego utworu “Mój ból jest lepszy niz twój”. Cierpienie jaśnie państwa to nie to samo co cierpienie reszty Polaków.

      Odpowiedz
     • 30 grudnia 2021 o 19:22
      Permalink

      “Niech żyje Wielka Polska Katolicka Narodu Polskiego pod przewodnictwem Pana Jarosława Kaczyńskiego!” Ta modlitwa jak większość modłów styropianu ma zero wartości. Niebawem Pan/Pani się sam/a o tym przekona. Yankees muszą wyjść, a Rosja przykręci kurek gazowy, a wtedy modły o ciepło, bo węgiel tyż zdrożeje. Drewno też. prąd też. Wspomniany mąż stanu utraci władzę w naszym kraiku. Są sposoby wyjścia z dołka, w którym jesteśmy na własne życzenie i dzięki takim modlitwom, ale nie jest to modlitwa serdecznego niepokalanego serca, lecz po prostu trza wysilić rozum. Kreślę znak krzyża.

      Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 09:01
   Permalink

   @Dom
   “Mam jednak tylko jedno pytanie. Co złego spotkało Polskę w Jałcie?”

   W Jałcie przesunęli nas z Azji do Europy. Ale czy to dla nas źle?

   Odpowiedz
   • 30 grudnia 2021 o 09:26
    Permalink

    Co złego nas spotkało? Co to za pytanie w ogóle? A jakby Ci ktoś zabił matkę, albo inaczej zapytam wsadził ją do wagonu kolejowego i bez żywności wysadził po 4 miesiącach na kazachskim stepie – to też byś się pytał co ją złego spotkało, czy uznał że to survival i wycieczka turystyczna? Zgadzam się z WPK w pełni rozciągłości.

    Odpowiedz
    • 30 grudnia 2021 o 13:01
     Permalink

     @NSZ
     A jakby NSZ’towcy przyszli do twojego domu i zabili Ci ojca, też zresztą NSZ’towca, ale z frakcji “scaleniowej”. Albo zadenuncjowali na gestapo w Radomiu Twojego brata, który był w AK – to co byś zrobił? O tych z BCh czy AL już nie wspominając. Można dość sporo nazwisk wymienić…

     PANOWIE LITOŚCI – PRZECIEŻ TO ZNANY SCHEMAT – PROWOKACJA DO DYSKUSJI, POTEM SZARPANIE. SZANUJEMY PANA NARODOWE SIŁY I PANA WIELKA POLSKA – NIECH IM BĘDZIE JAK NAJLEPIEJ. POZDRAWIAM WEB JÓZ. PS. JUTRO BĘDZIE BARDZO CIEKAWY TEKST WYBITNIE ROZWIJAJĄCEGO SIĘ AUTORA ZAPRASZAMY. WEB JÓZ.

     Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 09:16
   Permalink

   @Dom
   Absolutnie mam dokladnie to samo pytanie i moge tylko calkowicie i zupelnie poprzec wywod @Dom, dodam uzupelnuajaco, ze nie wolno pominac silnych faszystowskich zalazkow na Ukrainie, Slowacji, Rumunii takze na Wegrzech, w Grecji & Co w tym nacjonalistycznej Turcji itd., wiec pacyfikacja tych terenow przez armie czerwona byla konieczna, gdyz tylko ona gwarantowala pokoj w Europie i na swiecie oraz niepodlegla, w swietnych granicach Polske, jesli pominie sie te fakty zawsze dojdzie do surrealnych marzen, ktore wogole nie byly mozliwe do realizacji i nigdy, nigdy nie doprowadziy by do zakonczenia wojny, takze zubozala klasa prolerariatu miejskiego i wejskiego bez dostepu do praw obywatelskich nie pozwolila by na spokoj spoleczny, taki byl polityczny, geograficzny i spoleczny kontekstu owego okresu, retusz nic tu nie moze pomoc !!!

   Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 09:39
   Permalink

   No właśnie! Co zawiniła piękna Jałta Polakom? Przecież na powojenny kształt Europy złożyły się decyzje podejmowane na kilku konferencjach “głównych” (Teheran, Jałta, Poczdam) i paru pobocznych, np. spotkanie Churchilla ze Stalinem w październiku 1944 (bez Roosvelta!) w Moskwie. Co więcej, omawiano na nich dziesiątki spraw dotyczących całej kupy innych państw, krajów i regionów. Sprawa polska była jedna z ważniejszych, ale nie przesadzajmy — schorowany Roosvelt i nie mniej cierpiący Churchill nie zasuwali przez pół świata tylko po to, żeby zrobić psikusa Polakom i zdradzić Polskę, bo takie akurat mieli hobby! Czytałem nawet gdzieś kiedyś, że parę państw ze wspomnianej kupy miało pretensje do Wielkiej Trójki, że decyzje podjęte na tych konferencjach faworyzowały Polskę!!!
   Nie jet też prawdą, że decyzje podejmowano “za plecami” zdaradzanych Polaków. Na przykład na wspomnianej konferencji w Moskwie biedny Churchill, powalony goraczką i sraczką, biegał między Stalinem a obecnymi tam delegacjami Lublin Poles i London Poles usiłując dogadać jakiś kompromis.
   Taki cytat:
   “Two days later Churchill telegraphed to the King: The day before yesterday was “all Poles day”. Our lot from London are, as your Majesty knows, a decent but feeble lot of fools , but the delegates from Lublin seem to be the greatest villains imaginable”

   i PM do premiera M. (w sprawie linii Curzona):

   “Of course, nothing could prevent Poland from declaring war on Russia, but doing so Poland would lose the support of the othe powers.”

   oraz (z zapisków sekretarza Churchilla dotyczących nieprzejednanego stanowiska London Poles w sprawie Lwowa): “A painful scene to witness, the PM so right and the Poles so foolish — like the Bourbons expecting everything to come back to them”
   Wypowiedzi samego PM, o tym co najchętnej by z LP zrobił i gdzie ich posłał, nie zacytuję, żeby nie popadać w depresje przed poranna kawą.
   Wydaje sie bowiem jak najbardziej aktualna, niestety.
   (cytaty za: ‘Churchill a Life’, by M. Gilbert)).

   Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 06:21
  Permalink

  Doskonały artykuł.

  W pełni zgadzam się z Autorem w bardzo realistycznej ocenie sytuacji.

  Nadwiślanskie Macondo, kraj oparty na fikcji, żyje w oparach mgieł z nad mokradeł, gdzie królują Wielcy Magowie naszej Antyrosyjskiej polityki.

  W ten sposób izolując się od Zachodu, który odróżnia ideologię od INTERESÓW – umacniamy naszą rolę jako strefę zgniotu.

  Zachodowi to pasuje, no bo SAMI TO CZYNIMY, wbrew własnym interesom, czego dobitnym dowodem jest zaopatrzenie Polski w gaz.

  Najbardziej chory umysł by tego nie wymyślił, żeby mając po Wschodniej stronie olbrzymie zasoby tego surowca, wraz z czynną infrastrukturą przesyłową – sprowadzać go w wersji skroplonej zza Oceanu!

  Ja rozumiem małych graczy, którzy chcą uszczknąć promil zysków za pośrednictwo, jak np. przy upartej promocji gazu norweskiego przez jednego Pana N., i to od lat.

  Od tak wielu lat ten Pan N. promuje import gazu z Norwegii (niby jako DYWERSYFIKACJĘ), że on aż się powoli kończy, o czym wie cały świat, tylko my dalej uprawiamy fikcję jego pobierania i nawet jakiś rurociąg budujemy!

  Do wyczerpujących się złóż!

  No ale nawet kilka lat takiego IMPORTU “ustawi” grupkę przyjaciół KRÓLIKA POLSKIEJ ENERGETYKI – na całe życie!

  I tak to się kręci, z tym gazem I nie tylko.

  Ostatnio podobno wykupujemy gaz z niemieckich magazynów, co prawda pochodzącego z Rosji, ale tłoczonego przez Niemców z terenu Niemiec!

  Umowa z Gazpromem kończy się w 2022 roku.

  Podpisał ją jeszcze Pan Pawlak, na tłoczenie gazu z Rosji istniejącym rurociągiem jamalskim.

  Potem nawet zwiększono dostawy.

  Ale teraz to się kończy.

  I zaraz po przyszłym Nowym Roku, gazociąg ten będzie musiał być poddany naprawom i konserwacji – jak rurociąg naftowy do rafinerii w Możejkach …

  Będziemy skazani na drogi gaz z Niemiec (NS 2) oraz droższy, skroplony, zza Oceanu.

  Tak to jest jak nie chce się gotować niedzielnego rosołku (po Mszy!) – na Ruskim Gazie!

  Paranoja.

  Do tego EKOLODZY w Polsce i na Zachodzie, wymuszają zamianę ogrzewania węglowego, na gazowe.

  Dotyczy to biednej polskiej prowincji, która wkrótce ZAWYJE, jak przyjdzie płacić za bardzo drogi gaz …

  A stare węglowe piece trzeba było zdać, żeby dostać dopłatę…

  Wniosek: rządzi nami FIKCJA oraz ĆZARY rządzacych nami Magów, które nie są spójne, tylko przypadkowe – i ze stratą dla zwykłych ludzi, co pokazują to ceny gazu!

  Amen!

  Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 12:44
   Permalink

   @Inicjator.
   “Będziemy skazani na drogi gaz z Niemiec (NS 2) oraz droższy, skroplony, zza Oceanu.

   Tak to jest jak nie chce się gotować niedzielnego rosołku (po Mszy!) – na Ruskim Gazie!”

   Podziękuje pan (post)komunistom, także w moim imieniu! 🙂

   Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 06:27
  Permalink

  Politycy w Warszawie [również ci z opozycji] wybrali dla Polski rolę Osła Trojańskiego. A to dlatego, że żyją przeszłością zamiast żyć przyszłością, a do tego dochodzi jeszcze ich poczucie dziejowej misji bycia Przedmurzem i Chrystusem Narodów – taki odlot + kompleksy. A można było tak jak Orban brać kasę i od Unii i od Rosji i za tą kasę rozwijać i modernizować kraj, tak aby obywatelom żyło się lepiej i aby nie musieli emigrować…

  Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 08:49
   Permalink

   @Niechodzacy na wybory
   No wlasnie, tez bym dokladnie tak to ujela !!!!

   Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 09:14
  Permalink

  DOKŁADNIE! “TO” coś wisi już w powietrzu jest wyczuwalne, niestety nie wszyscy “tak mają że łapią”,skąd wieją wiatry, ci z racji z sprawowanego urzędu winni być mocno elastyczni, łapać nawet siódmym zmysłem, ale raczej nie czają ufni w stare-nowe zapewnienia i gwarancje zresztą… goowo warte. Czy Kowalski powinien martwić się w której unii (być może, niewykluczone), przyjdzie mu żyć?

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 10:13
  Permalink

  By miec nieco szerszy horyzont nie moge nie wspomniec, ze obecna ministra spraw zagranicznych Niemiec nalezy do partii “zielonych” , oni cywilizacyjnie i kulturowo nie maja takiej etymologii co inne ugrupowania, sa zlepkiem hippisow, ggggggi dzieci, wielbicielami energii z wiatru i ze slonca za super horendalne ceny, na ktore stac tylko wyzsze elity urzednikow, do ktorych sami naleza, uwielbiaja wrecz prowadzic wojny mimo, ze od powstania wrecz krzycza o pacyfizmie i wogole w moralnosci to im nikt nawet podleciec nie moze…no wogole…ale jak byli 1-sty raz u zlöba to z namietnoscia rowna psychopatom rozpetali wojne na Balkanach, bombardowali nie tylko Belgrad ale wszystko co sie dalo ,do dzis panuje tam nedza i zgliszcza wojenne, domy maja slady bomb, chyba 99% ludzi za dumping pracuje w UE, glownie w Niemczech i w Austrii, chorzy i starsi umieraja w samotnosci… nikt, zupelnie nikt ani tu ani gdzie inndziej nie mogl sobie wyobrazic, ze pacyfisci zrobia taka wojne i tak poroznia EU … oni tez nienawidza Rosji, gdyby to tylko bylo mozliwe juz by na Rosje i tez na Chiny napadli, ludzie/ obywatele w Niemczech to dla nich zwyczajny plebs zeby nie powiedziec scierwo, mi stoja wlosy deba co ta trupa artystow cyrkowych tu i w UE zmaluje, jak sie tylko uda im zerwac ze smyczy konstytucji i dobrych obyczajow dyplomatycznych….Aha, do Polski wogole nie palaja ani odrobinka sympatii, ukarali by Polske za wszystko za wegiel, za emigrantow za wszystko nawet za nie udowodniona korupcje z budzetow UE, ktora w Polsce nie istnieje a raczej w Grecji, we Wloszech czy na Malcie….taki mamy klimat, co moze nawet i samego autora i czytelnikow zaskoczyc.. … nieprawdaz ? A powyzszym artykule wlasnie byla mowa o rozwalce Jugoslawi….
  Smacznego !!!

  Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 11:10
   Permalink

   Bardzo trafne spostrzeżenia, obserwując ich dzialania nieodparcie mam skojarzenia z cyrkiem albo Benny Hillem. Tylko strach się śmiać.

   Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 11:03
  Permalink

  Sensem istnienia NATO jest posiadanie wroga.
  To usprawiedliwia zbrojenia rzędu 2 bilionów $ rocznie- licząc USA i kraje zachodnie.
  To pozwala również przepalać kasę podatników na wyrafinowane zabawki, jest warunkiem otrzymywania poważnych dywidend, suto opłacanych stołków w strukturach armii, korporacji, otrzymywaniem dotacji wyborczych dla polityków.

  Zyski prywatyzujemy, straty zapłacą biedacy pracujący na zimnowojenne mrzonki o podporzadkowaniu świata interesom kilku graczy.
  Bez kolejnej małej wojenki w której ginąć będą wschodnioeuropejskie pionki, tego systemu przepływu gotówki nie da się utrzymać.

  Moim zdaniem, świat jest mało skomplikowany.
  Wystarczy iść tropem pieniędzy, by wiedzieć o co chodzi w polityce.
  Wiedzieli o tym już Rzymianie, zadając kluczowe pytanie
  CUI BONO?

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 11:04
  Permalink

  Bible Freak trzeba nazwać zło – złem, szlam – szlamem ale gówna nie można nazywać perfumerią. Precz z Komuną! Precz z wrogami cywilizacji zachodniej! Niech żyje Polska Chrystus Narodów! Stworzymy mur ze skrzydeł husarskich nie do przebicia dla czerwonych!

  Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 11:43
   Permalink

   @WPK
   @Narodowe Siły Zbrojne 2.0

   Widzę, że nadal “jaśnie państwo” szukają rozumu? Tyle nieszczęść spowodowanych przez Kościół i feudałów w Polsce, zbrodni chrystianizacyjnych oraz feudalnych na wolnych Słowianach nadal nie rusza sumienia w ogóle? Rewolucja społeczna była aktem sprawiedliwości dziejowej i powiedzą wam o tym nawet światli ludzie szlacheckiego pochodzenia, ale o rozwiniętym poziomie człowieczeństwa i realizujący prawdziwą misję Chrystusa, jego Kazanie na Górze. Obaj obrażacie swojego Boga Jezusa, bo nie realizujecie jego chrześcijańskiej nauki społecznej i misji, właśnie egalitarnej, której komunizm był tylko niedawnym ideowym faktem.

   A co do porównania zbrodni wojennych, to jakoś zapominacie dziwnie o zbrodniach hitlerowskich, czyżbyście byli ukrytą opcją niemiecką? Jak Kościół dominujący i okupacyjny?

   Macie tu cytat z publikacji IPN, kiedyś dawno temu już podawałem, ale czas przypomnieć.
   „Generalnie represje okupanta niemieckiego miały podłoże narodowościowe, a sowieckiego – klasowe. Obu łączyło świadome niszczenie polskiej inteligencji – w Generalnym Gubernatorstwie głównie cywilnej (akcja AB), na anektowanych terenach wschodnich – głównie wojskowej (zbrodnia katyńska). Zasadnicza różnica sprowadza się do tego, że pod okupacją na Wschodzie nie było eksterminacji wymierzonej przeciwko całym kategoriom narodowościowym społeczeństwa II Rzeczypospolitej (Żydzi, Cyganie), nie było zadawania śmierci na skalę masową metodami przemysłowymi (obozy zagłady). Stąd bierze się kolosalna różnica w bilansie strat ludzkich, sięgających pod okupacją sowiecką 150 tyś., a pod okupacją niemiecką idącą w miliony”. Źródło: Prof. Wojciech Materski, „Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami”, IPN Warszawa 2009, s. 201.

   Tzw. zbrodnie komunistyczne miały inny cel i charakter społeczno-polityczny związany przede wszystkim z walką klas, która była istotą panujących ówcześnie stosunków społeczno-gospodarczych państw feudalno-kapitalistycznych. Celem było wyzwolenie proletariatu robotniczego i rolnego z niewolniczej feudalnej zależności od burżuazji, szlachty i Kościoła. Te “zbrodnie” w dużej mierze były determinowane przez klasy posiadające broniące swych interesów i systemu niewolniczego na którym żerowali. Już kiedyś pisałem, że “jaśnie państwu” zabrakło inteligencji społecznej i gdyby zrobili większe reformy, przestali żerować na ludzie, to do rewolucji społecznych mogłoby nie dojść w ogóle. Jak na ironię najwięksi zbrodniarze zwykle powoływali się na wolę Boga, robili to monarchowie i feudałowie, robił to także Hitler.

   “Instytut Pamięci Narodowej oszacował w 2009 roku liczbę osób, które były represjonowane przez reżim stalinowski na 1,8 mln. Z tego 150 tys. osób miało stracić życie. Większość tych ofiar było osobami represjonowanymi w latach 1939-1941, wtedy to represje miały objąć ok. 1,6 mln osób. Pozostałe 200 tys. to osoby represjonowane od 1944 do 1952. Wywiad z przedstawicielem IPN Łukaszem Kamińskim Rzeczpospolita 19/20.09.2009 r.).

   Represjonowani byli tylko ci, co nie godzili się na nowy egalitarny ustrój, bo nadal chcieli żerować na biednych chłopach i robotnikach, traktując ich jak poddanych, po niedawno utraconej pańszczyźnie.
   Jak spojrzymy na historię z perspektywy ludu, to cały czas od 1000 lat, czyli od pierwszych powstań Słowian, m.in. pod wodzą Miecława, mamy walkę o zwrócenie nam ludowi wolności i godności, walkę o sprawiedliwość i egalitaryzm, walkę o wolność spod władzy pana i plebana. Niestety w III RP po egalitarnym projekcie PRL zniszczonym przez nikczemnych ludzi, lud będzie zmuszony rozpocząć walkę na nowo o swoją wolność. Tym razem mam nadzieję, że odbędzie się to na drodze zmiany świadomości i demokratycznie.

   Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 12:19
   Permalink

   @WPK
   Myślałem, że Ty to wszystko na poważnie piszesz, ale teraz widzę, że tak naprawdę to, za przeproszeniem, jaja sobie na forum robisz…

   Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 11:15
  Permalink

  Realnie cóż powiedzieć, widać ze wszelkich stron że to o czym piszecie i o czym dyskutujemy od lat na tym portalu się dzieje. Ceny gazu wynikające z mizerii naszych decydentów to dopiero preludium, bo zaraz wszystko pójdzie do góry jeszcze bardziej. To co się dzieje, to taki pośredni reset. Nasi w ogóle nie zrozumieli jak zostali rozegrani przez Zachód, jak dali głowę. To szokujące, ale to jest prawda. Boje się myśleć, co będzie za lat 5.

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 11:32
  Permalink

  Wróciłem właśnie z banku “bebebebebadiba” – bank francuski. Prowadzę stowarzyszenie a oni mają prowadzenie rachunku za darmo i przelewy za darmo dla firm jako chyba jedyni w Polsce. Skończył się tzw. token ale tym razem wybraliśmy opcję kodów przez sms.

  Musieliśmy podpisać 17 dokumentów, jeden z nich to był cyrograf i mówił o tym, że mam nie handlować z:

  SEWASTOPOLEM, KRYMEM i KOREĄ PÓŁNOCNĄ

  Spytałem czy mogę odmówić podpisania dokumentu (choć nie handluję z nimi, w ogóle z nikim nie handluję). Otrzymałem odpowiedź, że konto będziemy musieli zamknąć. Oczywiście to hamurykanin kazał w Europie rozdawać bankom takie dokumenty, z posłusznym Żebrą i Jarkaczanem na czele.

  chol****ne “banciory”

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 11:53
  Permalink

  NIE, na Boga! 🙂 Ten prydurek musi być “bratem z Choroszczy” albo co też niewykluczone, a co sygnalizowałem już kiedyś, normalny prowokator na usługach Redakcji OP mający za zadnie dokopać
  i totalnie zdyskredytować opcję katolicką i narodową. UN to czyni naprawdę z zapałem i co ważne skutecznie!
  Pisz (rób) tak dalej w podobnym sobie stylu… tak sobie myślę że i Chrystus gdyby żył w naszych czasach wypiąłby się na takich i podobnych tobie “katolików”.
  Robisz NIEDŹWIEDZIĄ przysługę sprawie której , rzekomo, służysz! 🙂

  Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 12:24
   Permalink

   Bój się Boga i odpowiedzialności przed sądem narodowym! Złej sprawie służysz. A z OP to mam tyle wspólnego co z papierem toaletowym który dzisiaj spuściłem rano domyślasz się po czym.

   Odpowiedz
   • 30 grudnia 2021 o 13:26
    Permalink

    I, jeszcze ma czelność podpierać się Bogiem, miast kosturem i powoływać na sądy narodowe …
    chyba że masz na myśli “takich pajaców”, od corocznych spędów. Totalny odjazd,
    i ужас!Pro twojego odwoływania się w nicku, też pasuje „Ty Mnie Styka nie maluj na kolanach – ty Mnie maluj dobrze!” – miał napomnieć pobożnego malarza sam Stwórca, według zapewnień znanego przedwojennego facecjonisty…”
    Weźcie sobie nienawistniku pouczenia pana Boga do serca i rozumu, do was też mówi, może nie całkiem po próżnicy?!

    PANIE KRZYK – A NIECH SOBIE PISZE CO CHCE, NAPRAWDĘ. PRZETRWAJMY TĄ OSOBLIWOŚĆ WEB JÓZ.

    Odpowiedz
    • 2 stycznia 2022 o 18:20
     Permalink

     @krzyk 58,30.12’2021, 13:26
     WPK nie podpiera sie Bogiem lecz papierem toaletowym, tak bylo w komentarzu WPK…

     Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 12:14
  Permalink

  No z tą Jałtą to Sz. Krakauer przesadził zupełnie. Tamtych układów w ogóle nie można porównywać do Monachium, a tym bardziej do obecnej sytuacji.

  Ofensywa Rosjan jest związana z zapewnieniem sobie bezpieczeństwa i to chyba nie ulega wątpliwości, jak się spojrzy globalnie na ich sytuację i plany zachodu rozwalenia Rosji w celu zawłaszczenia jej zasobów.
  https://myslpolska.info/2021/12/23/putin-zachod-nas-oszukal/

  Proszę zauważyć, gdy na początku lat 90-tych zachód przejmował powoli zasoby Syberii i kolonizował ekonomicznie dawne demoludy to wszystko było dobrze, Rosja podobno była demokratyczna, ale też przy okazji zachodnie ścierwa kręciły z lubością filmy o patologii w Rosji, w którą notabene zachód ją wrzucił przejmując zasoby, dzięki głupocie także samych Rosjan. Naiwni oni podobnie jak my Polacy, się okazali. Tylko dzięki służbom i Putinowi Rosja stanęła jako tako na nogi, no ale teraz jest podobno reżimem. No tak, zwykle tak bywa, że zachód przypina łatkę danemu krajowi, gdy już nic tam ukraść nie może, wtedy ten kraj ląduje na liście reżimów.
  Najwyższy czas mówić o reżimach zachodnich i walczyć z nimi ich własną bronią.

  A więc felieton jest tu najwyższych lotów, bo pokazuje prawdę. Tu kilka moich uwag:
  Po pierwsze:
  “Co więcej, niedawna wizyta amerykańskiej pracownicy wywiadu, jej rozmowa z panem premierem Morawieckim, w której miało miejsce rzekomo nawoływanie do montażu koalicji do obrony Ukrainy – pokazuje, że to nie tylko próżnia strategiczna.”
  – owszem, oni chcą Polaków wykorzystać jako tanie mięso armatnie, ale widzą że jest społeczny opór. Mam nadzieję, że premier Morawiecki powiedział tej pani prawdę, że żaden świadomy swojej historii Polak nie pójdzie z bronią na Rosjan, chyba tylko pozbawieni ludzkich uczuć najemnicy, ale to inna sprawa, aby w Polsce też ich nie znaleziono.

  Po drugie:
  “Nas nie ma przy stole, a nasz nowy status będzie nam oznajmiony przez fakty dokonane – i to jest najbardziej niebezpieczne. Z punktu Zachodu to ich klasyczne rozwiązanie – napuszczenie Słowian na siebie, a na pewno nas na Rosjan – ideał.”
  – no właśnie to jest ich zasadniczy cel realizowany od wieków. Mam tylko nadzieję, że w dobie powszechnego dostępu do informacji Słowianie to zrozumieją i nie pójdą walczyć przeciwko sobie. Ukrainę zaś trzeba uwolnić od zainstalowanego tak banderyzmu i przywrócić prawdziwą demokrację, gdzie lud nie będzie zastraszony przez faszystowskie bojówki zainstalowane przez zachodnie służby.

  Po trzecie:
  „Pisaliśmy o tym od lat, naprawdę wystarczyło popatrzeć na fakty i na sytuację, taką jaka ona jest, a nie jaką byśmy chcieli widzieć.”
  – styropian nie potrafi czytać ze zrozumieniem, a poza tym nienawiść „jaśnie państwa” do Rosjan przysłania im racjonalne myślenie, o ich agenturalnej działalności na rzecz zachodu nie wspomnę. A wszystko to kosztem Polski i narodu. Zresztą nie pierwszy raz w historii.

  Po czwarte:
  „Oczywiście były też i sukcesy – pamiętamy haniebne bombardowanie Belgradu i innych miejsc w Serbii. Czy to przypadek, że chodziło o zniszczenie państwa Słowian południowych, agregującego potencjał regionu?”
  – to był ich ostatnich sukces i Niemcy, którzy stali za tym powinni sobie to uświadomić. Rosja handlując z Niemcami musi zdawać sobie sprawę, że to jest naczelny wróg, który ma swoje plany uzależnienia ekonomicznego Rosjan od siebie. Rosja musi dywersyfikować swoją gospodarkę tak, aby nie uzależnić się nadmiernie od zachodu. Są w stanie być samowystarczalni, także technologicznie, bo jak przekierują swoje osiągnięcia z techniki zbrojeń na technikę cywilną, w ich warunkach i z ich zasobami mogą być niezależni i wysoko rozwinięci. Nadejdą czasy, że naukowcy być może będą uciekać na wschód, do Chin i Rosji, bo tam będą mieli bezpieczne i lepsze warunki do pracy, do rozwoju.

  Reasumując zachód nie ma wyjścia obecnie i musi odpuścić, musi dać gwarancje bezpieczeństwa Rosji. Nam natomiast zachód powinien zwrócić to co ukradł w czasie przestępczej transformacji. To było oszustwo tysiąclecia, aby pod pretekstem prywatyzacji przejąć nasze dobrze prosperujące przedsiębiorstwa i zniszczyć doprowadzając do upadłości. Polacy powinni zrozumieć, że są na wojnie toczonej przez zachód przeciwko Słowianom. My nie odpuścimy. A jak naród zrozumie kto stoi za ich upokorzeniem, za zniszczeniem rodzin, demografii, kultury, to zachodni dyplomaci mogą się pakować, ich cele nie zostaną osiągnięte ostatecznie.

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 14:00
  Permalink

  Do niejakiego napalonego “patRYJoty” WPK – misiu niezaspokojony, skąd bierzesz brednie o 2 mln. wywiezionych i zamordowanych Polaków przez złych Sowietów w onucach? Zawsze ci radzę, ulżyj sobie pierw nad umywalką . Ochłoń , umyj łapki i pisz !

  Te BREDNIE o MILIONACH Polaków lansowała Wolna Europa. Pamiętam! Więc wejdź na strony IPN i ZOBACZ ! Ku..a !

  Są DOKŁADNE dane – jest to ok. 157 tys. zaginionych i zamordowanych ! Dane IPN, anie k..a Kremla ! Przy czym był to UŁAMEK w stos. do Rosjan zmordowanych w łagrach !!!
  Więc zwal …i wyp….j!

  Przypomnę, że DZIĘKI Armii Czerwonej mamy piękną Polskę, bez obcych narodowości – Ukraińców cy Białorusinów, którzy niekoniecznie musieli nas kochać . Zwł. Białorusini!
  Również Niemcy po II WŚ!
  Ponadto – dzięki nim i REWOLUCJI zbudowano tysiące szkół, przychodni, uczelni. Typki takie jak ty dostały pierwsze buty i zostały ODWSZONE ! Za głoszenie poglądów tak chorych jak głosisz dostałbyś w PYSK przed gankiem mojego dworu w zatęchłej II RP ! Teraz nie mogę – żal !

  Postawa podobnych tobie ŚWIRÓW z Londynu w krótkim czasie w 1944 r. doprowadziła do WYBICIA przez III Rzeszę ok. 200 -220 tys. NIEWINNYCH ludzi i zmiecenie z powierzchni ziemi Warszawy! Tę RZEŹ nazwali “Powstaniem warszawskim” .
  Zysk – ŻADEN !

  Więc odejdź w pokoju nad tę umywalkę, zwal, PORÓWNAJ… i nie pie…l !!!!

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 14:01
  Permalink

  Do niejakiego napalonego “patRYJoty” WPK – misiu niezaspokojony, skąd bierzesz brednie o 2 mln. wywiezionych i zamordowanych Polaków przez złych Sowietów w onucach? Zawsze ci radzę, ulżyj sobie pierw nad umywalką . Ochłoń , umyj łapki i pisz !

  Te BREDNIE o MILIONACH Polaków lansowała Wolna Europa. Pamiętam! Więc wejdź na strony IPN i ZOBACZ ! Ku..a !

  Są DOKŁADNE dane – jest to ok. 157 tys. zaginionych i zamordowanych ! Dane IPN, anie k..a Kremla ! Przy czym był to UŁAMEK w stos. do Rosjan zmordowanych w łagrach !!!
  Więc zwal …i wyp….j!

  Przypomnę, że DZIĘKI Armii Czerwonej mamy piękną Polskę, bez obcych narodowości – Ukraińców cy Białorusinów, którzy niekoniecznie musieli nas kochać . Zwł. Białorusini!
  Również Niemcy po II WŚ!
  Ponadto – dzięki nim i REWOLUCJI zbudowano tysiące szkół, przychodni, uczelni. Typki takie jak ty dostały pierwsze buty i zostały ODWSZONE ! Za głoszenie poglądów tak chorych jak głosisz dostałbyś w PYSK przed gankiem mojego dworu w zatęchłej II RP ! Teraz nie mogę – żal !

  Postawa podobnych tobie ŚWIRÓW z Londynu w krótkim czasie w 1944 r. doprowadziła do WYBICIA przez III Rzeszę ok. 200 -220 tys. NIEWINNYCH ludzi i zmiecenie z powierzchni ziemi Warszawy! Tę RZEŹ nazwali “Powstaniem warszawskim” .
  Zysk – ŻADEN !

  Więc odejdź w pokoju nad tę umywalkę, zwal, PORÓWNAJ… i nie pie…l !!!!

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 14:16
  Permalink

  @Spartaninie – ponieważ reagujesz normalnie, a nie zwyrolsko jak @WPK , wyjaśnię ws. OZE.
  1. Wiatraki indywidualne są bez sensu. Robią je tylko pasjonaci.
  2.Panele – te są i były budowane przez firmy i MOGĄ być jak najbardziej, ale OFF GRID – czyli dla siebie. Nikt tego nie może zabronić !
  3. Dopłaty do WPYCHANEJ NA SIŁĘ w godzinach, kiedy jest niepotrzebna energii z paneli tzw. PROSUMENTÓW (ON GRID) to DOTOWANIE tych bogatszych! Z pieniędzy głównie , choć nie zawsze UE. Zawsze zaś WSZYSTKICH Polaków!
  4. W efekcie WIĘKSZOŚĆ z tego bloga DOPŁACA do Ciebie w postaci tzw. “opłaty mocowej” którą każdy ma na rachunku, To dopłata do OZE !
  5. Analogiczna i durna sytuacja jest w sam. elektrycznych – państwo dopłaca BOGATYM po dwadzieścia parę tys. zł do elektryka,którego NIGDY nie kupi sobie ktoś, kto zapitala do roboty w mieście 30 km. Golfem II lub III ! Proste jak … ( co tam chcesz) .pzdr.

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 14:22
  Permalink

  Byłby ktoś uprzejmy wyjasnić mi ten medialny cyrk, tyczący cen gazu?

  Polska wydobywa na własnych warunkach 1/3 potrzebnego, zaspokajającego w pełni potrzeby gospodarstw domowych.
  Mamy kontrakt z Gaspromem, zaspokajający do 2022 roku potrzeby przemysłu, po cenach stałych.

  Skąd więc ten szał cenowy związany z cenami spot?
  Skąd wymuszanie podwyżek dla odbiorców?
  Chodzi o zyski, czy może wykończenie polskiego przemysłu chemicznego?

  Teoretycznie, w zbliżającym się roku, nie powinno być żadnych zmian w taryfikatorach.
  A jednak presja na wzrost cen i idiotyczne tłumaczenia przyczyn ich wzrostu, sa w mediach wałkowane w nieskończoność…
  Ciemny lud naprawdę to kupuje, łącznie z decydentami, niestety.

  Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 20:05
   Permalink

   @wmw (30 grudnia 2021 o 14:22)
   Cytat: Byłby ktoś uprzejmy wyjasnić mi ten medialny cyrk, tyczący cen gazu?

   Ceny gazu są różne w zależności od tego, jakiego rynku dotyczą, a więc zupełnie inaczej mogą wyglądać na poziomie globalnym, pośrednim i lokalnym.

   Ceny na rynku globalnym są zależne od formy zakupu:
   – cena określona umową (długoterminową) pomiędzy dostawcą i odbiorcą,
   – cena rynku spot (on the spot, na miejscu), czyli natychmiastowa (np. giełdowa).

   Ceny umowne gazu mogą być różnie określane, ale najczęściej w jakiejś zależności od cen produktów naftowych. Taka umowa była m.in. z Gazpromem (około połowy zużycia gazu), ale w 2020 PGNiG wygrało proces (trybunał arbitrażowy w Sztokholmie) z Gazpromem o to, że ceny umowne były zbyt odbiegające (od 2014) od cen rynkowych (spot) – zysk 1.5 mld. USD. W rezultacie zmieniono formuły cenowe (urynkowienie) – są teraz modyfikowane co 2 miesiące. Efekt taki, że ceny gazu stopniowo wzrastają, a Gazprom już z dużą nawiązką odbił sobie karę trybunału.

   Duże, wieloletnie (20 i 24 lata) zakupy LNG z USA rozpoczną się od 2023, bo w 2022 kończy się nieprolongowana umowa z Gazpromem. Tutaj obowiązują ceny rynkowe na Henry Hub, plus opłaty za: skroplenie (teraz jak za sam gaz 🙂 ), a w niektórych umowach jeszcze transport. Ceny te, bez jakiegokolwiek ryzyka dla dostawcy, są obecnie bardzo wysokie.
   Ceny LNG z Kataru są wysokie i niejawne (w odróżnieniu od Rosji i USA), przez co można umiejętnie to wykorzystać w różnych celach.
   To ceny spotowe (giełdowe) są aktualnie bardzo wysokie – stąd ten huczek medialny.

   W Polsce PGNiG sprzedaje gaz na TGZ (na ogół dla podmiotów gospodarczych), albo bezpośrednio odbiorcom indywidualnym (PGNiG Obrót Detaliczny) – wówczas obowiązują regulacje cenowe URE, przez co wzrosty cen są ograniczone (niemniej też w miarę wysokie).
   Często gaz kupują samodzielnie (na różnych giełdach) firmy zaopatrujące odbiorców, i pojawia się dylemat: wysoka cena, upadłość dostawcy, a najczęściej nie ma możliwości zmiany dostawcy (np. przy źródłach lokalnych).

   Uwaga końcowa: firmy sprzedają gaz konsumentom w takich cenach, aby następnie móc za to go kupić. To powoduje wzrosty, bo nikt nie chce zakładać, że ceny będą spadały.

   Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 14:38
  Permalink

  Ponieważ nie wiem czy przeszła moja odpowiedź @WPK , to jeszcze raz.
  1. Porównanie Jałty z Monachium jest WREDNE i krzywdzące dla Jałty, dającej większości zapyziałych krajów naszego regionu POKÓJ I ROZWÓJ przez 60 lat !
  2.Monachium dało ANEKSJĘ paru krajów ich całkowity WYZYSK i było zarzewiem wojny!
  3. Polska/Wolska była szczególnym beneficjentem, gdyż DOSTAŁA piękny kraj, foremny, bez np. Ukraińców! Stękanie tzw. kresowian za “ziemią utraconą’ to BZDET jakich mało!
  4. Proponuję posłać @WPK na Wołyń aby odbudowywał “polskość”. Jest pewne, że nie wróci! I bdb!
  5. Tzw.”okupacja sowiecka” dała MILIONOM ludzi awans społeczny – pierwszą szkołę, przychodnię, wreszcie BUTY i ODWSZENIE !
  6. Brednie @WPK o jakichś 2 milionach zamordowanych przez “Sowietów” Polaków – to właśnie BREDNIE! Rozpowszechniane onegdaj przez Wolną Europę!
  7.Wg. IPN ( nie Kremla) Polaków zginęło i zaginęło za Stalina ok. 157 tys. ludzi ! Przy okazji Rosjan zginęło WIELEKROĆ więcej !
  8. W RZEŹNI zwanej powstaniem warsz. wywołanej przez BANDYTÓW z Londynu zginęło 200 -220 tys. Polaków + CAŁE MIASTO ! Zysków – ZERO !

  Dlatego apeluję to tego typu zwyroli ( tzw. patriotów – jak @WPK) aby wcześniej coś przeczytali i przed pisaniem bzdur uwolnili agresje przez szybkie ruchy ręką nad umywalką. Po umyciu łap i ochłonięciu mogą EWENTUALNIE coś chlapnąć.

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 14:39
  Permalink

  Ponieważ nie wiem czy przeszła moja odpowiedź @WPK , to jeszcze raz.
  1. Porównanie Jałty z Monachium jest WREDNE i krzywdzące dla Jałty, dającej większości zapyziałych krajów naszego regionu POKÓJ I ROZWÓJ przez 60 lat !
  2.Monachium dało ANEKSJĘ paru krajów ich całkowity WYZYSK i było zarzewiem wojny!
  3. Polska/Wolska była szczególnym beneficjentem, gdyż DOSTAŁA piękny kraj, foremny, bez np. Ukraińców! Stękanie tzw. kresowian za “ziemią utraconą’ to BZDET jakich mało!
  4. Proponuję posłać @WPK na Wołyń aby odbudowywał “polskość”. Jest pewne, że nie wróci! I bdb!
  5. Tzw.”okupacja sowiecka” dała MILIONOM ludzi awans społeczny – pierwszą szkołę, przychodnię, wreszcie BUTY i ODWSZENIE !
  6. Brednie @WPK o jakichś 2 milionach zamordowanych przez “Sowietów” Polaków – to właśnie BREDNIE! Rozpowszechniane onegdaj przez Wolną Europę!
  7.Wg. IPN ( nie Kremla) Polaków zginęło i zaginęło za Stalina ok. 157 tys. ludzi ! Przy okazji Rosjan zginęło WIELEKROĆ więcej !
  8. W RZEŹNI zwanej powstaniem warsz. wywołanej przez BANDYTÓW z Londynu zginęło 200 -220 tys. Polaków + CAŁE MIASTO ! Zysków – ZERO !

  Dlatego apeluję to tego typu zwyroli ( tzw. patriotów – jak @WPK) aby wcześniej coś przeczytali i przed pisaniem bzdur uwolnili agresje przez szybkie ruchy ręką nad umywalką. Po umyciu łap i ochłonięciu mogą EWENTUALNIE coś chlapnąć.

  Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 17:14
   Permalink

   @fly, 30.12’2021 um 14:39
   Komentator “ujal” / ogarnal temat / !!!
   Tak wlasnie to bylo i jest a @WPK jak juz powyzej napisalam widzi wylacznie z perspektywy zakratowanego konfensjonalu i na jedno oko jest slepa, zupelnie zreszta jak biogini sprawiedliwosci Temida / Justicia /….
   @WPK to ma jakas manie przesladowcza czy cos w tym guscie, a moze pisze po pijaku…

   Odpowiedz
   • 31 grudnia 2021 o 08:37
    Permalink

    @krolowa bona. ” …widzi wylacznie z perspektywy zakratowanego konfensjonalu i…”
    Bzdura, daj nam panie Boże takiego oglądu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości jakim dysponują “zakratowani w konfensjonale”, to po prymo – a po drugie prymo w kwestii oceny wzorca
    osobowego i radosnej twórczości @WPK nasuwają się od dłuższego czasu skojarzenia/analogie
    z ‘płomiennymi rycerzami” rewolucji komunistycznej w Rosji sowieckiej, taka sama żarliwość
    w przemówieniach niejakiego Lwa (Dawidowicza) Bronsteina i s-ki, która przypłynęła
    z Ameryki Północnej po to by dokonać bandyckiego przewrotu (jakby nie patrzeć – to była jedna z pierwszych kolorowych rewolucji) za pieniądze kosmopolitów Wall Street. WPK to taki pomniejszy kacyk, a’reoburs drobniejszego chowu, (być może, zakładam on z unych?) więc
    i oracje nie takie wielokierunkowe i barwne jak u wyekspediowanych przez Amerykie “rycerzy rewolucji”, ) a takie bardziej monotematyczne, trąci o nudę. 🙂
    Z’resztą, sierpniowa kolorowa rewolucja 1980 r. w PRLu miała tych samych mocodawców i takież lewacko-trockistowsko- kosmopolityczne korzenie… i mamy to co mamy, NIESTETY!

    Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 16:02
  Permalink

  Konferencji ćwiartujących różne kraje, tworzacych i niszczacych je, okreslających ich granice, było mnóstwo.

  Zawsze prawie zasiadali tam przedstawiciele kilku nacji europejskich, od pewnego momentu również USA.

  W ten sposób poćwiartowano Polskę, Imperium Osmańskie, rozdzielono wpływy w Afryce, Azji.
  Nikt nie czepia się Francji, Belgii, Holandii, USA, Hiszpanii, Portugalii, Watykanu, Niemiec, Austrii, Japonii, Włoch, za udzial w tym procederze.
  Czyli, były to pełnoprawne działania?

  Dlaczego belką w oku osobników o mikrej wiedzy o swiecie, jest akurat Rosja i Jałta?
  A nie Wiedeń, Londyn, Rapallo, Wersal, i pół setki innych traktatów decydujących o losach różnych narodów?
  Jakim trzeba być tendencyjnym niedoukiem, by mieć takie klapki na oczach?

  Niedawno pan Trump przyznał Saharę Maroku, Wzgórza Golan Izraelowi.
  A przecież żyją tam LUDZIE których nikt o zdanie nie zapytał.
  Amają zdecydowanie odmienne wobec tego “przydziału”……

  Głupota nie zwalnia co prawda od myślenia, ale może przynajmniej czasem głos krytyczny zmusi do myślenia samodzielnego?
  Zamiast powtarzania propagandowych zbitków słownych bezrefleksyjnie?

  Wdzięczność Imperium Brytyjskiego za przelaną polską krew była niezmierna.
  Maczek do magazynu, Sosabowski do szatni, nie chcąqcy powrócić do Polski, na poniewierkę.
  Rachunki za sprzęt, płatne złotem ewakuowanym do Londynu.
  Durnie nie znający historii “wdzięczności” anglosasów, powinni to przemysleć.

  Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 17:07
   Permalink

   Bo to było po drugiej wojnie globalnej, a pierwszej jądrowej. Są tacy którzy twierdzą, że szkoda, że nie zrzucili na Moskwę i tego nie skończyli wówczas, troche by trwało, ale świat byłby bezpieczny od tzw. czerwonej zarazy. Ja tak nie twierdze, ale rozumiem ten punkt widzenia.

   Odpowiedz
   • 30 grudnia 2021 o 18:23
    Permalink

    Mister Henryk Płoczyński. Pan “tak nie twierdzi”… mój Boże jaki łaskawca! Ale w podsumowaniu
    zostawia pewien taki niedosyt/niedopowiedzenie, alias: i tak za dużo pan już powiedział! Więc pogdybajmy w “drugą stronę” swego czasu żył-był w ZSRR taki uczony (fizyk nuklearny zresztą)
    jak Andrzej Sacharow, żył-był nb. wspólnie i w porozumieniu z niejaką Jeleną Bonner. 🙂
    On’ze swego czasu zaproponował samemu Chruszczowowi by tak “późną nocą o północy” pod NY z
    radzieckich u-bootów zdetonować parę atomówek w wyniku czego tsunami zniszczy Wschodnie Wybrzeże do gołego, na amen. Chruszczow
    mimo wszystko przestraszył się możliwych skutków ataku nuklearnego. Nie minęło kilkanaście lat
    i ten sam Sacharow z ‘żeną” robili już co mogli przeciw ZSRR, jako za autorytety moralne wspierani przez ten sam zachód i USA jako tzw. obrońcy praw człowieka, działali aktywnie w zdelegalizowanym “wczoraj” przez Sąd Najwyższy FR czytaj, w opinii trockistów: Putina, Stowarzyszeniu “Memoriał” czyli płatnych agentach zachodu, piątej kolumnie na terenie FR. Ci ‘heroje prawczeławieczych” nagrodzeni byli w ‘którejś” RP przez samego “kryształowego” 🙂 Lecha kaczyńskiego! A jak’że by inaczej!
    Dokładnie nie jestem pewien za jakie zasługi 🙂 domniemywam… może za działalność dysydencką, a może za propozycję spuszczenia bombek na NY? 🙂 Jednak obstawiam pierwszą sugestię …i takie tam
    galimatiasy!

    Odpowiedz
   • 30 grudnia 2021 o 18:39
    Permalink

    Churchill planował takie posunięcie.
    Niestety, nie mieli Anglosasi na stanie 60 bomb atomowych- na pierwszą fazę.
    A potem było już za późno.

    Nie czytałeś o operacji unthinkable?

    Liczenie sie ze stratami wśród sojuszników Imperium, nigdy nie wchodziło w grę wśród Anglosasów.
    Francuzi zresztą też nie byli lepsi.

    Odpowiedz
   • 30 grudnia 2021 o 21:33
    Permalink

    Do pana Henryka P. Nie mogli zrzucić bomby na Moskwę, to by się nie udało, B26 nie miało takiego zasięgu a wojna spowodowałaby dojście Armii Czerwonej do holenderskich wałów. Rosja miałaby zakładnika, a wtedy USA wcale nie miały aż tyle bomb atomowych.
    W roku 1949 ZSRR miał już bombę i wcale się nią nawet nie musiał chwalić.
    Można odwrócić marzenia o przeszłości: gdyby nie Beria i Chruszczow, to Stalin żyłby jeszcze kilka lat, a On wojny się nie bał. Do dziś nie byłoby żadnej bazy US w Europie, a Francja i Wlk. Brytania nie posiadałyby broni jądrowej. A dwóch głównych adwersarzy rozdzielałby Atlantycki Ocean.

    Odpowiedz
    • 31 grudnia 2021 o 09:06
     Permalink

     @daniel. Możemy sobie “pogdybać” . Na pewno byłoby trochę inaczej a jużci w samym ZSRR …
     w geopolityce Stalin był mocno zachowawczy – szanował układy, o czym boleśnie przekonała się
     np. Grecja. Ale “gdyby” zwyciężyła przed wojną opcja trockistowska ZSRR nie byłoby po wojnie,
     zakładam ze ZSRR “jakoś” dałby radę (realnie niemożliwe ) wówczas “rozsadnik rewolucji” poszedłby “dalej na Zachód”. I właśnie dlatego cenię Stalina

     Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 17:43
  Permalink

  Każda organizacja mająca na uwadze realizację swoich planów, liczyć się musi z otoczeniem zewnętrznym. Jeśli się okazuje, że owo otoczenie ma odmienne interesy, wówczas zaczyna się gra. Jej przebieg zależy od argumentów jakimi dysponują obie strony, a więc od siły gospodarczej i militarnej (w tym również od możliwości potencjalnych sojuszników). W rozgrywce pomiędzy normalnymi (tj. nie nawiedzonymi) konkurentami, zawsze podstawowy jest bilans spodziewanych korzyści i strat.

  W obecnych czasach taki bilans musi również uwzględniać (jako jedną z potencjalnych możliwości) pełnoskalową konfrontację militarną. W przypadku gdy oba obozy dysponują ogromnym potencjałem zniszczenia, to bez względu na końcowy wynik takiej rozgrywki, obaj przeciwnicy są skończeni. Wygrają ci, którzy nie brali udziału w konfrontacji, a więc zachowali swoje zasoby, które wówczas na tle ruiny obu wojujących konkurentów będą wystarczające dla ustanowienia nowego status quo.
  W ostatnich czasach to właśnie prowadzenie wojen (nawet wygranych) osłabia każde państwo na tyle, że per saldo traci ono na tym. Owszem, lokalne korzyści się znajdą, ale globalny ubytek potencjału jest widoczny. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem pozostaje kompromis (zwykle tymczasowy), i odłożenie spraw “na potem”.

  Polska od dawna sama sobie nic nie wywojowała. Zawsze to inni zwycięzcy okazywali się dla niej łaskawi. Tak było po wojnach napoleońskich (Królestwo Polskie), po Pierwszej WŚ (Druga RP), i po Drugiej WŚ (PRL). Nie oznacza to jednak, że tak będzie zawsze. Ponieważ nadal nic sobie nie wywojujemy, pozostaje dbać o to co mamy: unikać konfliktów i nie wdawać się w żadne awantury, nauczyć się współpracować z każdym, jeśli byłoby to korzystne. Przy naszych możliwościach to jedyna szansa na przetrwanie i rozwój.
  Sprawy światowe mogą rozwiązywać jedynie wielcy, a do wyników ich zmagań można się jedynie dostosować (i siedzieć cicho).

  Obecna próba sił pomiędzy USA i Rosją rozpoczęła się przed mniej więcej dekadą. Trwałaby zapewne krócej, ale wybór Donalda T. (osoby spoza establishmentu, tradycyjnego patrioty) na prezydenta, nie tylko zamroził wspomniany konflikt, ale również skłócił zachodnich sojuszników. Po kolejnych wyborach prezydenckich, bieg spraw powrócił do zwykłej formy: najpierw mocowania próbne i uwydatnianie własnej pozycji przetargowej, po to żeby przystąpić do negocjacji, osiągnąć kompromis i określić nowe status quo (oczywiście tymczasowe).
  My powinniśmy się w tym jedynie korzystnie odnaleźć, co będzie tym łatwiejsze, im lepsze stosunki będziemy mieć z obu stronami. Niestety, bezmyślne szermowanie archaicznymi ideami pogorszyło naszą pozycję. Trudno, sami sobie to zgotowaliśmy, a ideowe uniesienia nie pomogą nam z tego wyjść.

  Oprócz swoich powyższych, dość ogólnych uwag do artykułu, miałbym jedną konkretną uwagę odnośnie Chin.
  Niemcy bardzo praktycznie (bez ideologicznych obiekcji, poza sztampowym poparciem dla amerykańskich deklaracji) dogadują się z Chinami od dawna. Pamiętam jak przed laty Francuzi otwierający swoje fabryki samochodów w Chinach byli zdegustowani szczególnymi warunkami dla produkowanych aut, które to warunki (np. wielkość bagażnika) z natury spełniały pojazdy niemieckie, a francuskie wymagały przeprojektowania. Być może teraz jest już inaczej, ale wzajemne zależności wówczas kwitły.
  Przed kilku laty miałem okazję jeździć przez 3 tygodnie (w wakacje) chińskim samochodem – był naprawdę bardzo dobry (silnik był akurat Toyoty).

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2021 o 18:30
  Permalink

  Pierwszy śnieg w postępowej Europie
  2021-12-30 11:01:38
  Spadł śnieg.
  8:00 – Ulepiłem bałwana.
  8:40 – Przechodząca feministka spytała, czemu nie bałwankę.
  8:43 – Ulepiłem też bałwankę.
  8:50 – Inna feministka poskarżyła się na fakt, że bałwanka ma piersi – w końcu to uprzedmiotowienie kobiet.
  8:54 – Para geeejów z naprzeciwka przyszła ponarzekać, czemu nie ulepiłem dwóch bałwanów jednak. 9:02 – Transseksualista/tka/ “osoba” spytała, czemu nie zrobiłem po prostu bałwoosoby z doczepianymi i odczepianymi częściami.
  9:15 – Weganie z sąsiedztwa wpadli z awanturą, iż marchewka to jest ich żywność, a nie nos dla bałwoosób.
  9:22 – Nazwano mnie rasistą, gdyż śnieżne postaci są zbyt białe.
  9:31 – Mój bliskowschodni sąsiad przyszedł z żądaniem, bym natychmiast ubrał bałwankę.
  9:40 – Przyjechało czternaście radiowozów policji, gdyż studenci z pobliskiego uniwersytetu poczuli się urażeni całą sytuacją.
  9:42 – Feministka z sąsiedztwa złożyła drugą już skargę – tym razem na miotłę u bałwanki, gdyż przypisuje ona stereotypowe role płciowe.
  9:48 – Przewodniczący miejskiej komisji ds. równości przyszedł i zagroził mi eksmisją.
  9:55 – Pokazała się ekipa z telewizji, zadawali mi pytania, czy jestem w stanie wskazać różnice między bałwanem a bałwanką. Odpowiedziałem, iż śnieżne “kule”, co chyba się im nie spodobało. Następnie o godzinie
  10:00 pokazali mnie w TV oraz nazwali seksistą.
  10:10 – Przyjechała opieka społeczna. Spytali, czy mam jakichś wspólników, po czym odebrali mi dzieci. 10:19 – Skrajnie lewicowi demonstranci, urażeni wszystkim, urządzili marsz na mojej ulicy, domagając się natychmiastowego aresztowania mnie i skazania mojej skromnej osoby.
  11:00 – Pojawiłem się w największych mediach na całym świecie jako rasista, seksista, homofob, człowiek podejrzewany o terroryzm, który wykorzystuje pogodę do rozsiewania nienawiści i niepokojów. W południe śnieg stopniał.
  ============

  Tym żyje obecnie świat zachodni….
  Nie ma poważniejszych problemów?

  Odpowiedz
  • 30 grudnia 2021 o 22:53
   Permalink

   @wmw

   Dobre, właśnie obnażyłeś zachodnią kulturę głupoty. 🙂

   Odpowiedz
   • 31 grudnia 2021 o 09:11
    Permalink

    @Miecław. No właśnie, trzeba zadać (sobie) pytanie KTO za tym stoi? I jakie ma cele?

    Odpowiedz
    • 1 stycznia 2022 o 14:21
     Permalink

     @krzyk58

     Jak to kto za tym stoi? Kapitał – to jest odpowiedź. Każdy zachodni i miejscowy burżuj niezależnie od nacji chce zarobić na każdym goownie kulturowym, a reszta leci siłą inercji, bo u człowieka wolnej i świadomej woli nie znajdziesz. Jest może jakieś pięć procent ludzi rozwiniętych intelektualnie i odpornych na wpływy kulturowe, rozpoznających destrukcję natychmiast. Reszta owieczek w Polsce pod władzą okupacyjnej religii jest praktycznie bezradna intelektualnie i przejmuje pseudowartości zachodnie. Jedynym pozytywnym skutkiem tego jest odpływ młodych z Kościoła, ale w to miejsce nie wchodzi jeszcze słowiańska świadomość i kultura, aby nie dopuścić do rozwoju zachodniej kultury głupoty. I to jest problem.
     Bo np. twój Pan Nikt nadal nie rozumie, że zło przyszło do nas razem z Kościołem i razem z Kościołem powinno odejść.

     Odpowiedz
     • 1 stycznia 2022 o 14:57
      Permalink

      Jakiej proweniencji “ten” kapitał dziś i po części “wczoraj’? Lewicowy, neokomunistyczny, neomarksistowski, kosmopolityczny, globalny, antyNARODOWY.Itede …. On’że, spowodował że:
      Zło w 1917r. zawitało do Imperium Rosyjskiego z Zachodu i USA. Mówi się że Rosjanie
      wystawią wkrótce Zachodowi i USA rachunek za podrzucenie Czerwonego Szatana.
      Już kilka lat temu rosyjscy historycy twierdzili że na podstawie posiadanych dokumentów
      nie można rewolucji 1917 traktować inaczej niż jako inwazje z zewnątrz!
      Stalin ratował Matuszkę Rosję (ZSRR) …
      Z Bogiem – Miecławie!
      Ps. A Ty dokładnie wysłuchał linkowanego A. Fursowa?

      Odpowiedz
      • 2 stycznia 2022 o 19:37
       Permalink

       @krzyk58

       Kapitał o którym piszesz nie miał lewicowych korzeni, to przecież kapitał szlachecko-arystokratyczny i monarchiczny, był podstawą tworzenia tamtego systemu feudalnego i jego ekspansji.
       Czerwony Szatan uratował Rosję przed upadkiem i nic tego nie zmieni. Dzięki temu teraz odcinają kupony kulturowe i gospodarcze. Gdyby nie ZSRR Rosja już dawno byłaby rozczłonkowana, a Syberia pewnie zagospodarowana przez oligarchię zachodnią. Carowie by to sprzedali za udziały, jak sprzedali wcześniej Alaskę.

       Gdyby nie próba rewolucji komunistycznej w Niemczech to upadek Caratu byłby przesądzony bez rewolucji, a Niemcy pewnie by panowali w Rosji zbratani z tamtejszą arystokracją więzami genetycznymi. Zwykły Rosjanin-Słowianin byłby ich prekariuszem poddanym.
       Rewolucja październikowa dała też szansę na prawdziwą wolność narodu polskiego i wyzwolenie spod zaborów. Inaczej bylibyśmy księstwem pod władzą Kościoła i Germanów.

       Stalin ratował Matuszkę Rosję także przed kapitalizmem i feudalizmem w interesie ludu, to tak dla przypomnienia oczywistych faktów.

       Nie mam już siły na ciebie.:-)

       Odpowiedz
  • 2 stycznia 2022 o 18:58
   Permalink

   @krzyk 58,30.12’2021, 13:26
   WPK nie podpiera sie Bogiem lecz papierem toaletowym, tak bylo w komentarzu WPK…

   Odpowiedz
  • 2 stycznia 2022 o 19:02
   Permalink

   @wmw, 30.12’2021, 18:30
   Znakomity parsyflaz !!!
   Tak, powiem wiecej, dochodzi do tego ,ze sie prowadzi rozmaite spory o zeszloroczny snieg…

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.