Polityka

Nowa sytuacja prawna na zachodniej Ukrainie i jej możliwe konsekwencje w przyszłości

Sytuacja na Ukrainie jest dynamiczna i coraz bardziej zaskakuje. De facto mamy już dwie Ukrainy. „Ukraina lwowska” uzurpuje sobie prawo do suwerenności wobec władz w Kijowie. W dniu 19 lutego 2014 roku, administracja samorządowa Lwowa de facto wypowiedziała posłuszeństwo legalnej władzy centralnej państwa ukraińskiego, co prawda bez wypowiadania ukraińskiej Konstytucji, ale wypowiedzenie posłuszeństwa wraz z uzurpacją przejęcia władzy i odpowiedzialności na określonym terytorium kraju zostało dokonane.

Deputowani Lwowskiej Rady Obwodowej, czyli kolegialnego organu samorządowego Miasta Lwowa pod przewodnictwem przewodniczącego Rady pana Петро Колодій (Petro Kołodija) wypełniając wolę społeczności obwodu lwowskiego, działając jako „komitet wykonawczy Lwowskiej Rady Obwodowej – Rada Narodowa” wzięli na siebie pełną odpowiedzialność za sytuację.

Szczegóły w języku ukraińskim – [tutaj], (a tekst poniżej), przy czym proszę zwrócić uwagę, że odezwa jest kierowana do „Braci i Sióstr Ukraińców”, zatem rzeczą oczywistą jest narodowy charakter tej deklaracji i jej narodowa orientacja. Gdyby była przewidziana szersza formuła – zastosowano by w odezwie zawołanie: obywatele, mieszkańcy itp. To musi dać do myślenia, w kontekście innych narodowości zamieszkujących na terenie, który ta nowo ujawniona władza na Ukrainie samozwańczo bierze we władanie.

Na stronie internetowej Lwowskiej Rady Obwodowej umieszczono wideo proklamujące powołanie Rady Narodowej, przejęcie władzy nad obwodem i wezwanie podległej administracji do uznania swojej władzy.

W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że Lwów w rozumieniu administracyjnym uznał się niezależnym od władz centralnych. Deklaracja lwowska jest oczywiście w świetle ukraińskiej Konstytucji bezprawna i stanowi formę rokoszu. Mamy tutaj do czynienia z wypowiedzeniem lojalności głowie państwa, który wedle deputowanych lwowskich utracił legitymację do sprawowania władzy – reprezentowania Suwerena, czyli Narodu ukraińskiego.

Wedle części doniesień Lwów/Lviv można dzisiaj nazwać wolnym miastem, w którym samorząd uzurpuje sobie władzę suwerenną w imieniu Narodu, który nie przewidywał dania samorządowi takiej władzy, jednakże de facto ten stan zaistniał wraz z zaprzestaniem funkcjonowania administracji rządowej i przy podporządkowaniu się Milicji. W realnych warunkach państwa prawa – deputowani powinni zostać natychmiast aresztowani po wygłoszeniu takiej deklaracji, ponieważ nie dość, że przekraczają swoje kompetencje to dodatkowo – w praktyce dokonują kroku na pograniczu uzurpacji a może nawet i dążą do secesji.

Póki, co mamy taką sytuację, że władza samorządowa we Lwowie, nie podważając wprost ukraińskiej Konstytucji – wypowiada posłuszeństwo władzy centralnej. W związku z tym, samorządowcy uzurpują sobie prawo do bycia drugim ośrodkiem władzy państwowej na Ukrainie.

Trudno ocenić jak powyższa sytuacja przedstawia się na gruncie ukraińskiego prawa konstytucyjnego, jednakże nawet znając pobieżnie Konstytucję Ukrainy z jej polskiego tłumaczenia dostępnego na stronach Sejmu [tutaj], w rozdziale poświęconym samorządowi – nie ma słowa o uprawnieniu do samostanowienia lub secesji, a art. 144 Konstytucji mówi m.in.: „Decyzje organów samorządu lokalnego, niezgodne z Konstytucją lub z ustawodawstwem Ukrainy, wstrzymuje się w trybie określonym ustawą z jednoczesnym przekazaniem ich do rozstrzygnięcia sądowego.” Co wyjaśnia sprawę de iure. Wszelkie deklaracje panów deputowanych są nielegalne i z mocy prawa wstrzymana jest ich realizacja.

Jednakże nie jest nigdy tak, że działania nie wywołują konsekwencji, wszystkie publiczne deklaracje – praworządnie wybranych organów, wyrażane przez ich przedstawicieli w formule podniosłej i zorganizowanej można jednak i z szacunku dla ich autorytetu oraz poszanowania ludzi, którzy na nich głosowali – traktować deklaratywnie.

Traktując deklaratywnie tą proklamację lwowskich samorządowców, mamy do czynienia z przerwaniem ciągłości władzy konstytucyjnej na Zachodniej Ukrainie z woli – legalnie wybranych przedstawicieli politycznych lokalnej ludności.

Jest to deklaracja, której konsekwencją może być uznanie przerwania ciągłości państwowej ustanowionej na tym terenie de iure w formule umowy granicznej między Rzecząpospolitą Polską i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o polsko – radzieckiej granicy z 16 sierpnia 1945 roku, będącej podstawą uznania zachodniej granicy Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (Украинская Советская Социалистическая Республика), a następnie jako jej następcy prawnego po 24 sierpnia 1991 Ukrainy.

Jest to bardzo ważne wydarzenie, albowiem Polska uznała państwo Ukraińskie, ze stolicą w Kijowie i ABSOLUTNIE nikt w Polsce, nie podważa istniejącego status quo. Jeżeli jednak sytuacja na Ukrainie miałaby podążać w kierunku rozpadu państwa i anarchii, czego najlepszym wyrazem są tego typu jak omawiana – deklaracje. To nie można wykluczyć sytuacji, w której być może – zaistnieją okoliczności po tamtej stronie granicy z 1945 roku, po których możemy – mimowolnie lub nawet wbrew własnej woli – zostać zmuszeni do przyjrzenia się zaistniałej tam sytuacji z należytą uwagą i troską.

Jeżeli ktoś tego nie rozumie, to w najprostszym rozumieniu spraw oznacza to mniej więcej tyle, że jako państwo o nazwie Polska uznajemy państwo o nazwie Ukraina, jednakże nigdzie nie jest napisane, że to oznacza automatyczne uznawanie jakichkolwiek innych bytów politycznych – w tym ewentualnie państwowych, jakie mogą uzurpować sobie prawo do zaistnienia na terytorium uznawanego przez nas państwa ukraińskiego, wbrew woli jego Narodu. Taka postawa jest postawą pragmatyczną i racjonalną, której celem jest trwanie na pozycjach zachowania istniejącego status quo, czyli nadrzędności państwowości ukraińskiej. Jeżeli jednak obudzimy się kiedyś w sytuacji, w której będziemy graniczyli z terytorium byłego państwa Ukraińskiego, to czy to nam się będzie podobać czy nie, możemy być zmuszeni – polityką faktów dokonanych, jakie się tam wydarzą – do zajęcia nowego stanowiska wobec kwestii istniejących tam podmiotowości, w świetle tej deklaracji samorządu tamtej ludności.

Jesteśmy i będziemy lojalni wobec Kijowa, ale czy parasamostanowiący o sobie Lwów/Lviv może być partnerem dla Rzeczpospolitej? Trzeba tutaj uważać na wszelkie wydarzenia, w tym możliwe prowokacje, albowiem po takim kroku – w tej chwili już każdy, w każdej wiosce, gminie, obwodzie, a może i nawet na poszczególnych ulicach oddzielonych barykadami – może sobie zrzucić zwierzchność Kijowa. Czy my mamy się do tego odnosić? Unia Europejska ma uznać nowe twory para-państwowe? Uznajemy legalny rząd w Kijowie i nie ma możliwości, żeby zmienić pryncypia unijnej, a tym samym polskiej polityki na tym kierunku.

Miejmy nadzieję, że samorządowcy Lwowa odnowią przysięgę wierności wobec Państwa ukraińskiego, następnie ponownie podporządkują się władzy centralnej – wycofując się ze swojej deklaracji lub jeszcze lepiej – uznając ją za niebyłą.

Tekst deklaracji [za: http://www.oblrada.lviv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=4763:vidozva-vikonavchogo-komitetu-lvivskoyi-oblasnoyi-radi-narodnoyi-radi-do-zhiteliv-lvivschini&catid=9:news&Itemid=1]:

“БРАТИ І СЕСТРИ УКРАЇНЦІ!

Режим розпочав відкриті бойові дії проти народу. На розправу з активістами Майдану кинуті силові підрозділи та озброєні «тітушки». Кількість убитих у Києві йде на десятки, поранених – на сотні.

У цей визначальний час ми повинні бути зорганізованими, відповідальними та єдиними, бо лише так захистимо свої родини, свою країну, свій народ.

Виконуючи волю громади Львівщини, виконавчий комітет Львівської обласної ради – Народна Рада бере на себе всю повноту відповідальності за долю краю та громадян.

До складу виконавчого комітету Львівської обласної ради – Народної Ради на чолі з головою Ради, керівником Штабу Національного Спротиву Львівщини Петром Колодієм, увійшли представники депутатського корпусу, Самооборони Майдану, інших об’єднань активістів, громадські діячі, відомі вчені.

Головним завданням виконавчого комітету Львівської обласної ради – Народної Ради є підтримання життєзабезпечення та правопорядку на території області, сприяння у відправці активістів до Києва, забезпечення Київського Майдану всім необхідним.

Легітимними органами влади на Львівщині залишаються всенародно обрані місцеві ради та створені ними виконавчі комітети.

Більшість районних відділів міліції на Львівщині вже оголосили про перехід на бік українського народу та підпорядкування виконавчому комітету Львівської обласної ради – Народній Раді.

Виконавчий комітет Львівської обласної ради – Народна Рада підпорядковує собі всі органи виконавчої влади, що знаходяться на території області та звертається до всіх державних службовців і громадян із закликом виконувати рішення та розпорядження, підписані головою Народної Ради Петром Колодієм.

Виконавчий комітет Львівської обласної ради – Народна Рада розміщується в адмінбудинку Львівської обласної ради за адресою: вул. В. Винниченка, 18, м. Львів; телефон гарячої лінії: 0 800 501 727.

СЛАВА УКРАЇНІ!”

 

Jeżeli wideo powyżej się nie otworzy prosimy kliknąć [tutaj] – wideo otworzy się w nowym oknie.

[Źródło: j.w.]

10 komentarzy

 1. Szanowny Panie Autorze! Moje uznanie za kolejny znakomicie napisany artykuł, w którym trafia Pan w sedno. Z tym, że rozpad Ukrainy stymulowany był już w trakcie “pomarańczowej” – polskiego hitu eksportowego na Wschód.. Polskiej polityki prometejskiej – “demokracja musi się rozszerzać”. Ukraińcy powinni być za to przede wszystkim wdzięczni stypendystom z Polski, będącym obecnie u władzy w RP. Sponsorującym z polskiej wspólnej kasy (budżetu)nie tylko organizacje pozarządowe na Ukrainie.

 2. Emil – a kto ciebie “stymuluje” ?
  “Stypendystka” jakaś, bo widać rzuciło się na mózg.

 3. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przerwał rozmowy z ministrami spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec, które odbywają się dzisiaj w Kijowie i zatelefonował do prezydenta Rosji Władimira Putina – podaje polska agencja informacyjna PAP, powołując się na „pewne źródło”.
  „W tej chwili Janukowycz telefonuje do Putina. Ministrowie proszą go, aby skrócił swoją kadencję do końca bieżącego roku” – powiedział informator PAP. Dn. 20.02.22014 roku.

  Sprawa jest prosta Ukraina „spadła” z finansowych giełd na świecie. Wyemitowane obligacje rządowe Ukrainy na kwotę 2 miliardów dolarów nie zostaną kupione przez Rosję. Unia Europejska wpakowała się w poważne kłopoty. Po „interwencji pokojowej” będą musieli regulować bieżące wydatki UE, w tym za rosyjski gaz…. Jak to się mówi złapał Kozak Tatarzyna a Tatarzyn za łeb trzyma…. Ponadto wojska rozjemcze UE, które proponuje wysłać Berlin na Ukrainę, wymagają utrzymania, ponadto z uwagi na widoczny rozpad Ukrainy – Rosja wstrzymuje kredyty dla tego kraju BANKRUTA od ponad 20 lat…. Tak więc drogo będzie kosztowała polityka prometejska UE….

  Биржа передумала размещать евробонды Украины

  Ирландская фондовая биржа отменила листинг допэмиссии евробондов Украины на $2 миллиарда.
  http://www.pravda.com.ua/rus/news/2014/02/19/7014886/

 4. По результатам вчерашних событий в Киеве хочу задать несколько простых и безобидных вопросов Арсению Яценюку, Олегу Тягнибоку, Виталию Кличко и частично Андрею Парубию.
  Скажите, друзья, единомышленники, лидеры, отдавали ли вы себе отчет в том, чем именно может обернуться и закончиться в итоге инициированная вами на утро 18 февраля акция под Верховной Радой?
  Если нет, то, боюсь, ваше избрание в высшее руководство страны станет для нас почти такой же трагедией, как и приход команды Януковича.
  Если да, то позвольте еще несколько уточняющих вопросов. Подчеркну отдельно – не обвинений и не претензий. Просто вопросов.
  1. Сколько бронежилетов и надежных шлемов вы приобрели накануне вторника для членов Самообороны Евромайдана? Какое количество людей вы ими обеспечили? Укажите число или хотя бы конкретные номера сотен, их получивших.
  2. В каких городах или областях страны вы провели мобилизацию накануне акции? Какое количество людей удалось привлечь в столицу к утру вторника (а не после него)?
  3. Сколько в итоге обороноспособных мужчин вы вывели на улицу под здание парламента во вторник?
  4. Какое количество необходимых лекарств (хотя бы обезболивающих) вы предусмотрительно закупили для всех центральных больниц столицы?
  5. Сколько самой простой еды и, главное, воды (молока и лимонов – они нейтрализируют немного действие газа) вы приготовили и распределили заранее 18-ого февраля на Майдане?
  6. Сколько групп для быстрого реагирования и помощи депутатов пострадавшим, кроме Леси Оробец, Степана Кубива, Ирины Геращенко и еще нескольких всем нам знакомых, вы организовали накануне вторника? Сколько из них в итоге принимали непосредственное участие в защите и помощи раненным?
  7. Со сколькими общественным организациями, волонтерскими и медицинскими службами вы встретились накануне 18 февраля, чтоб обсудить возможное развитие событий и выработать алгоритм действий?

 5. Tadziu – zapytaj partnerkę, ona wszystko wie…

 6. INTERNETOWI PSYCHOPATYCZNI TROLE – NALEŻY ICH IGNOROWAĆ! NIE ODPOWIADAĆ NA PROWOKACJE.

  What Psychopathic Internet Trolls Can Teach Us About Persuasion
  http://nsnbc.me/2014/02/19/psychopathic-internet-trolls-can-teach-us-persuasion/

  • Emilu – nie krzycz, chyba żeś, do tego wszystkiego, głuchy i nie słyszysz co “sadzisz”…
   To kapeluchy…

   ##
   Przerwanie tzw. „operacji antyterrorystycznej” w Kijowie, wycofanie żołnierzy do koszar i uwolnienie zatrzymanych opozycjonistów uchwalił późnym wieczorem w czwartek (20.2 2014) parlament Ukrainy.
   Postanowienie parlamentu wchodzi w życie natychmiast. Prezydent Wiktor Janukowycz i szefowie resortów siłowych muszą się do niego zastosować. Za przyjęciem uchwały głosowało 236 deputowanych (na 450), w tym część osób z rządzącej Partii Regionów, a nawet deputowani, których uważa się za „ludzi oligarchów” Pinczuka i Achmetowa.
   #
   Ustawy czekają na podpis Janukowycza.
   #
   W czwartkowych starciach w Kijowie zginęło ok. 70 osób, w większości od kul snajperów służb specjalnych Berkut.

  • Tu się zgadzam. Gdzieś tam przeczytałam, że płacą im 2,- zł za wpis, teraz może trochę więcej. Potwierdza się, że Polska słynie z taniej siły roboczej.

   • … no i trzeba pamiętać, wieczorynko, że są “psychopatyczni” – uwielbiają wręcz dręczyć kretynów ślepych na jedno oko…

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.