Nowa sytuacja polityczna jest ciekawa i rozwojowa – nie prześliźniemy się!

graf. red.

Utrata części władzy spowodowała wstrząs, czyli Senat po nowemu

Nowa sytuacja polityczna po wyborach parlamentarnych, jest ciekawa i rozwojowa. Wstrząs jakim była utrata części władzy, w wyniku przegrania wyborów do Senatu – to poważny policzek dla dobrej zmiany. Co więcej, to wyraźne ostrzeżenie. Już wiadomo po wynikach, że nie udało się przyciągnąć ludzi umiarkowanych. Betonowy elektorat zawsze będzie głosował na dobrą zmianę lub… Konfederację! Elektorat czysto socjalny, również zagłosuje na PiS, ale nie zawsze. Natomiast ci, których bardziej przyciągnęła Koalicja Obywatelska, a mają prawicowe poglądy, również byliby do zagospodarowania. Część wzięło PSL, któremu fenomenalną, po prostu wzorcową kampanię zrobił pan Kosiniak-Kamysz.
Dobra zmiana ma problem wewnętrzny, ponieważ przystawki się rozrosły – istotnie wzrosło ich znaczenie polityczne. Co więcej, w konfiguracji, w której nie ma już Senatu jako pewnego elementu władzy państwowej – rola funkcji Prezydenta RP zyskuje na znaczeniu, czy może bardziej urealniają się jej konstytucyjne prerogatywy. Oto bowiem przestaje działać automat legislacyjny, swoisty taśmociąg. Senat może wszystko opóźniać, bo po pierwsze taka jest jego rola ustrojowa, a po drugie – teraz to inna bajka. W takiej konfiguracji pan Prezydent, nie będzie po prostu kolejnym elementem w podpisywaniu pisma w teczce…
Nie dziwi więc sytuacja, w której już słyszymy, że w Senacie pojawiają się dobre słowa do PSL, jak również rzekomo ma trwać wirowanie teczek w pewnych instytucjach, które specjalizują się w dokumentacji i w tym także elektronicznej. Mechanika jest prosta, zrozumiałą dla każdego – można zachęcić na dwa sposoby. Poprzez oddziaływanie pozytywne, często zwane przekupstwem lub negatywne, często zwane szantażem. Oczywiście odnosimy się do modelu, a nie do jakichś realnych sytuacji o których nic nam nie wiadomo.

Dobra zmiana uświadomiła sobie, że popełniła błędy!

Dobra zmiana uświadamia sobie, że popełniła błędy. Nie da się zakłamywać rzeczywistości w sposób tak prymitywny jak robi to część mediów narodowych. Na pewno wiele dały afery z samolotami, na pewno wiele, a nawet bardzo wiele swojego zrobiła telewizja publiczna. Nie udało się im dotrzeć do ludzi o nieco szerszej percepcji, zdolnych do pełniejszego falsyfikowania faktów i pojmowania rzeczywistości. Oto są efekty – utrata władzy w Senacie. Jednak to już od ludzi zależy, że nie mają wizji w jaki sposób przyciągnąć wyborców.
Władza ma pełne spektrum możliwości, może dawać marchewkę i ta władza do tej pory prowadziła swoją promocję właśnie w takiej formule. Może jednak pójść nieco dalej i zacząć kreować się na wybawiciela Ojczyzny z kłopotów. Tutaj jednak wchodzimy na płaszczyznę gospodarki i polityki zagranicznej, a w obu dziedzinach ta władza ma z tym problem. Nawet nie dlatego, bo jest jakoś szczególnie nieudolna, tylko dlatego, bo w tych dziedzinach życia publicznego i formułowania polityki, nasze państwo nie jest nawet pół suwerenne. Gospodarka nie zależy od nas, tylko od otoczenia zewnętrznego, gdzie koniunktura robi się negatywna, żeby nie powiedzieć, że czarna. Dodatkowo polityka zagraniczna, również ma ograniczony charakter, głównie potrafimy psuć swój wizerunek jak sławetną nowelą ustawy o IPN. Poza tym działania w tym zakresie są reaktywne.

Quo vadis dobra zmiano?

Ciężko powiedzieć w jakim kierunku przesunie się i do czego jest gotowa posunąć się dobra zmiana, żeby przyciągnąć ludzi do swojego kandydata w wyborach prezydenckich, którym prawie na pewno będzie pan Andrzej Duda. Jeżeli w tej chwili zrobili wszystko co mogli, w tym znaczeniu, że pomimo olbrzymiego, naprawdę gigantycznego wysiłku, wielkiej mobilizacji i działań na terenie całego kraju – bo partie dobrej zmiany były najbardziej widoczne. Nie udało się zachować stanu posiadania, to znaczy że sufit osiągnięto i nie da się go przebić. Właśnie wyczerpała się im amunicja i nie wiedzą co dalej. Koniec, finisz, przynajmniej w zakresie metod standardowych.
Jeżeli chcą zachować władze, a muszą ją zachować, żeby uniknąć rozliczeń, bo opozycja im tego co i w jaki sposób robili – nie zapomni, to muszą przejść do działań skutecznych. Chodzi o to, że muszą mieć jeszcze jedną lub dwie kadencje spokoju, bo wówczas to, co zrobili ulegnie zapomnieniu. Dodatkowo sytuacja, zmieni się na tyle że nikt ich nie będzie sądownie ścigał za „jakieś nieścisłości” z Trybunałem Konstytucyjnym itp.
Oznacza to, że w warunkach kończącej się kasy pojawi się opcja wirowania teczkami… Po to zabezpieczyli stosowne struktury, żeby teraz one pokazały, że biorą pieniądze nazwijmy to „ku chwale”, kogo lub czego to już inna sprawa. Będzie się działo. Dlatego trzeba uważać na wszystko, bo w czasach chaosu trzeba strzec się agentury i jej działań destabilizujących. Jeżeli ktoś myślał, że się prześliźniemy, to już wiadomo, że się nie prześliźniemy… Ponieważ siły, które widzą tutaj i teraz szansę na realizację swoich planów szkodzenia nam – wykorzystają ją…

14 myśli na temat “Nowa sytuacja polityczna jest ciekawa i rozwojowa – nie prześliźniemy się!

 • 16 października 2019 o 05:15
  Permalink

  Amunicja się skończyła i powoli kończy się paliwo.

  Wnioski:
  Nie będzie jak uciekać, no i droga na Zaleszczyki – nieprzejezdna oraz nie w Naszych (Macońdańskich) – rękach.

  Wszystko to się powoli toczy w kierunku 1 USD = 6 PLN lub nawet więcej.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 16 października 2019 o 09:08
  Permalink

  Dobra zmiana zamiast ewentualnie walczyć teczkami z opozycją, które i dla nich mogą kiedyś okazać się niezbyt przyjemne, powinna zacząć odkręcać błędy polityki histerycznej, pogonić ze swoich szeregów fanatyków wszelkiej maści, odciąć się od destrukcyjnych związków z okupacyjną instytucją religijną i zacząć tworzyć wyedukowane obiektywnie i egalitarne społeczeństwo. Jednym słowem zacząć myśleć a przestać się modlić i żyć historycznymi zaszłościami. Inaczej zapisze się w naszej historii, jako jeszcze jedna partia niszcząca Polskę i własny naród, niepotrafiąca rządzić w oparciu o świeckie ogólnoludzkie i humanitarne wartości.

  Chęć bezgranicznego panowania i zmiany Konstytucji dyskwalifikuje ich moralnie i kompetencyjnie. Bo ta Konstytucja jest dobra, uwzględnia zarówno wartości chrześcijańskiej, jak i wywodzące się ze świeckiej tradycji, pozwala na wdrażanie gospodarki społecznej (art. 20) i nakazuje stosować zasady sprawiedliwości społecznej (art. 2). Trzeba ją tylko stosować obiektywie i skutecznie na poziomie wykonawczym, a nie dążyć do jej zmiany w celu ustanowienia państwa wyznaniowego, a taki był pierwotny projekt PiS, gdzieś obecnie schowany. Świadome społeczeństwo obawiając się o skutki tych planów zagłosowało na równowagę między dżumą a cholerą. Znam takich co z pewną dozą zgrozy obyczajowej głosowali na lewicę, jako mniejsze zło, dla równowagi i obrony przed fanatyzmem oraz rodzącym się na naszych oczach faszyzmem.

  Odpowiedz
  • 16 października 2019 o 16:46
   Permalink

   @Mieclaw, 16.10’2019 at 09:08
   Komentator “ujal”, chce uzupelniajaco podkreslic, ze polityka “historyczna” jest w przewazajacej mierze doglebnymi staraniami wiekszosci terazniejszych wladz czy to z lewa czy to z prawa absolutnego przypodobania sie i odziania a’la kamuflazu obronego przed gremiami “z zachodu”, ktore tylko wtedy przyzwalaja Polsce brania udzialu w zyciz Europy i swiata ( !!!), jesli w ciagly i calkiwity sposob napietnowuja “komunizm”,ktorego z reszta nigdy w Polsce i to w zadnej formie nie bylo…. nie bylo by tego, nie miala by Polska nawet dostepu rynku “skrecania palet”….Neoliberalne gremia obecnie wszedzie siedzace wprowadzily umowy GAT o globalnym handlu by dokumetnie zniszczyc wszelakie znamiona “komunizmu”, gdyz tenze odebral by im ukradziony i z wojen i kolonializmu pochodzacy majatek kapitalowy niezwykle skomulowany…totez wszystkie wladze w Polsce “gymnasykuja” sie az do smiesznosci by odcisc sie od jakichkolwiek podejrzen ad.kominizm,.ktory Polsce wszyscy zarzucali…stad tez ten fatalny ale gleboki az do szpiku kosci romans z kosciolem r-k., ktory jest niejako gwarantem starego porzadku feudalno-kapitalistycznego i trzymania mas.”za morde”….. Wszystkie “antykoministyczne zapedy ” wladz sluza tez samooczyszczeniu ( katarsis…) sie z pogardy i klatwy ( rzekomego ) nalezenia lub bycia “komunista”czyli w rozumieniu “zachodu” i kapitalu z podrasy ludzkiej “homo sovieticus”…czegos w ich oczach gorszego od scierwa…cis okropnego, ze takie patologiczne dyrdymaly rtafza swiatem i ze piwoduja wojny i rozruchy oraz x-razy aplikowane “komunistom” putsche” militarne np. w Chile (1973), gdzie demokratycznie wybrany wieksziscia absolutna socjalistyczny prezydent Alliende zostal krwawo obalony przy pomocy i na zyczenie wujka i mianowany na jego miejsce general Pinochett wprowadzil doswiadczalnie nowy porzadek i system polityczno-gospodarczy neoliberalizmu w /g tzw.szkoly ekonomiczno-politycznej z Chicago (” bed boys school”),gdzie nakazawo ( rozkazy wojskowe ) wszystkich komunistow trzeba pomordowac a przed tem ich maltretowac by wywolac ogolny lek przed jakimkolwiek odwrotem od neoliberalnego porzadku i tworzenia kapitalu…tam tez w Chile zaczeto wszysko prywatyzowac system emerytalny, szkolnictwo wszystkich szczebli, kolej zelazna, sluzbe zdrowia..wszystko, wszystko…dobrze ,ze w Polsce nie wprowadzono krwawek hunty wojskowej jak w Chile tylko polityke “histeryczna”…. trudno to wszystko komentowac , gdyz to proby robienia z mozgu wody i sianie strachu i przede wszyskim pogardy do swojej wlasnej “niegodnej” ( “komunistycznej”) osoby…widzimy skutki tych praktyk…oj widzimy i nowe pokolenie to nowe DNA…wszystko jest zwyczajnie poje*ane /znieksztalcone / ..ze w Polsce udalo sie i tak poprzez romans z kosciolem r.-k uniknac losu Chile z dyktatura militarna zdaje trzeva uwazac za sukces…..

   A propos skutki superneoliberalnej polityki Maggi Thucher w W.Brytani z utworzeniem glodujacego superprekariatu, calkowitemu zniszczeniu zwiazkow zawodowych i strzelaniu z broni palnej do strakujacych gornikow, ktirzy otrzymywali pomoc od gorniko rosyjskich,ktorzy tez zaprisili do Zw.Radz. ich dzieci na wajacje w Zw. Radz. z programami odzywiania …teraz sa zrzcane na UE i neoliberalni bandyci urtadzili sobie Brexit-Juvenalia….nie dziwota, ze w tym ukladzie rzeczy, Corbyn jak odbicie w fotografi:.negatyw i pozytyw ma skrajne poglady marksistowskie, gdyz to odpowiedz na szalenstwa i upodlenie rasy ludzkiej neoliberalna polityka i to we wszystkich dziedzinach……

   Odpowiedz
   • 16 października 2019 o 22:12
    Permalink

    Co do propagandy i pogardy wobec “homo sovieticus”. Wiadomo kto pierwszy użył tego określenia, nie zdając sobie sprawy ze szczytnych celów jakim służyły idee socjalistyczne, czy komunistyczne i nie mając pojęcia o psychologii społecznej, ewolucyjnej, że same idee niczego nie gwarantują, a mogą rodzić nowe wypaczenia ze względu na indywidualne różnice międzyludzkie i wrogie działania religii oraz kapitalizmu. No ale to była obrona własnego interesu, czyli “homo catolicusa”. 🙂

    Odpowiedz
 • 16 października 2019 o 09:29
  Permalink

  A jeszcze sprawa PSL. Na powyborczym spotkaniu na żywo, jedna pani, bardzo zachwalała wartości i autorytety prezentowane przez Kuronia, Geremka i Mazowieckiego, dziękując za sukces wyborczy Kosiniak-Kamyszowi. Jest to uwłaczające dla godności milionów chłopów na polskiej wsi wrzuconych w biedę po 90-tym roku. Każdy myślący chłop powinien wyciągnąć z tego wnioski i brak szacunku do swoich korzeni musi skończyć się źle, jak to już ma miejsce w Polsce. Czas na nową chłopską ludową partię, która przypomni sobie o swoich socjalistycznych i świeckich wartościach. Obawiam się, że ci z PSL-u dadzą się kupić.

  Nie dziwię się jednak ich sukcesowi wyborczemu, ponieważ zawdzięczają to naturalnie PiS. Chęć zawłaszczenia wiejskiego elektoratu przez PiS i pozbycia się ze sceny politycznej PSL spowodował prostą psychologiczną reakcję obronną na wsiach i nawet ci, którzy na PSL by nie zagłosowali, teraz zrobili to w obronie przed PiS-em i ich chęcią sfanatyzowania wiejskiego elektoratu. Chłopi są religijni, ale swój rozum mają i nie pozwolą sobie za bardzo wchodzić z butami w ich życie i interesy klerowi. Kościół dostał policzek w ten sposób, bo otwarcie agitował za PiS-em a nie naturalnym na wsi sprzymierzeńcem, czyli PSL-em. Efekt widzimy. Prezes PiS powinien dać reprymendę sobie, albo doradcom, którzy go na taką minę wyborczą wrzucili. Generalnie dali ciała. A wyważona kampania Kosiniak-Kamysza odwołująca się do wartości chrześcijańskich bez wykluczania kogokolwiek dała im umiarkowany sukces. Jednym słowem faszyzmu na wsi nie zaprowadzą bo PSL stoi na straży. PiS musi też sobie zdawać sprawę z faktu, że wieś weźmie co dają, ale wdzięczności raczej nie okaże, tak jak komunistom nie okazali i nie pamiętają nadal komu zawdzięczają godne życie i wyzwolenie z feudalizmu po wojnie.

  Odpowiedz
  • 16 października 2019 o 17:13
   Permalink

   Nie uwazam, wbrew opinii autora oraz wbrew opini wielu komentatorow, ze nowela ustawy do IPN dotyczaca regulacji i penalizacji robienia Polsce “mordy”, jako wpolsprawcy holocastu ( min.”polskie obozy koncentracyjne …itd., itd….) i wogole Hitlera byla i jest psuciem wizerunku na arenie miedzynarodowej…wrecz odwrotnie i to dokladnie wrecz odwrotnie,widze koniecznosc takiej penalizacji, gdyz min.Niemcy robia Polsce raka “morde wspolsprawcy” z rozmaitych powodow min.nie placenia rekompensat i odszkodowan wojennych ani Polsce, ani Grecji,ani Wlochom i innym….zakamuflowania zlamania przez Niemcy i mocarstwa zachodnie postanowien z Teheranu ( 1943..),Potsdamu i Jalty…..panstwo niemieckie nigdy, nigdy wogole po 2WS nie powinno powstac, Polska winna miec bezposrednia granice.z Francja a nie z Niemcami ….jak wszyskie panstwa UE zostaly przez Niemcy i neoliberalna, bezwzglrdna polityke kanclerza Schröder’a rzucone na kolana i w nedze…..
   Ja widze te nowelizacje ustawy IPN z perspektywy lotu ptaka a nie z tych “drak” robionych w niepolskich gazetych…..

   Nawet nie chce tu.otwierac tematu, ze nowelizacja ustawy o IPN byla dlugimi, dlugimi miesiacami wspolnie i mozolnie, slowo po slowie opracowywana z pania ambasador I. w Polsce .. coz to za polityczne gry i zagrywki, sabotaze i zdrady, by sie po ta dlugich miesiacach i po wyrazonej zgodzie a nawet wysokiej aprobacie dla owej nowelizacji w tak perfidny sposob “wycofac”, a raczej zaprzeczyc samej sobie…oto sa meandry polityki miedzynarodowej imieszania sie Niemiec oraz nieprzeparta wola wydrenowania Polski z kazdego centa, choc Polska przy 99,99% zniszczeniach wojennych i bardzo wysokich stratach w kapitale ludzkim w niebywale wysokich stratach moralnych poniesionych podczas 2WS nieotrzymala ani 1 centa odszkodowan…jakie psucie wizerunku…takie gatki i opinie rzucaja mnie o betonowe sciany….

   Odpowiedz
 • 16 października 2019 o 15:57
  Permalink

  Generalnie jesteśmy w d… Bo PiS wie że jakby stracił władzę to pójdą siedzieć. Dlatego grozi nam wojna domowa…

  Odpowiedz
  • 16 października 2019 o 17:21
   Permalink

   @Janusz Biznesu…
   Nikt nie pojdzie siedziec….ci z PO to dopiero powinni siedziec za konspiracyjna wspolprace z Niemcami i $ w pudelkach po butach….

   Ludzie umieraja i ide na emeryture…i wogole gdzie idziej jest jeszcze gorzej , wszedzie sa takie polityczne rozgrywki, chodzi o duzo forsy i wszelakie apanaze, tych u zloba….totez obrzcaja sie blotem i krowim lajnem przy kazdej okazji…wrecz sarkastycznie chce rzec: “kto sie lubi, ten sie czubi..”

   Odpowiedz
   • 16 października 2019 o 19:32
    Permalink

    @krolowa ona. “Dulary” w pudełkach (po telewizorach?) to domena postkomunistów…
    @Janusz Biznesu. Jeżeli już jakaś opcja(sądzisz hurtowo, więc i ja sobie pozwolę skazywać grupowo – w formie odpowiedzialności zbiorowej)) powinna siedzieć to na pewno nie PiS.
    A jeżeli już – to jak należ potraktować postkomunistów czy lewicowych liberałów? Stryczek? 🙂

    Odpowiedz
 • 16 października 2019 o 15:59
  Permalink

  Teczki to pole do popisu dla Ziobro i Kamińskiego. Mnie martwi tylko to co oni zrobią jak za zabraknie prezesa

  Odpowiedz
  • 16 października 2019 o 17:26
   Permalink

   @The Hill….

   Tez sie martwie, co bedzie,jak zabraknie prezesa….on trzyma to rozbrykane towarzystwo, jak ryby w sieci….nawet przypusuje prezesowi uczucia patryjotyczne jako motyw…ze swieca szukac po calym swiecie to takue uczucia wogole jeszcze ma….

   Odpowiedz
  • 16 października 2019 o 19:35
   Permalink

   Spokojnie. No chyba że masz powody… 🙂 Wówczas bój się… 🙂

   Odpowiedz
 • 16 października 2019 o 22:36
  Permalink

  Dopóki rządzący nie zrozumieją, że Polacy to Słowianie zatem inteligentna nacja doputy będą rządzący popełniali błędy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.