Polityka

Niestety pan Kaczyński ma w znacznej części rację jeżeli chodzi o elity

 Jeżeli nawet przypadkowo włączając telewizor na wiodącej amerykańskiej telewizji informacyjnej w Polsce i akurat trafia się na znanego celebrytę, aktora, który twierdzi w dyskusji w ramach jednego z programów publicystycznych około południa, że do Póki Naród nie odczuje sankcji, tak jak w Stanie wojennym, to niczego nie zrozumie i nie będzie szanował demokracji – w konsekwencji będzie rządził dalej pan Kaczyński – to po prostu mózg staje w miejscu. Dyskusja zgromadzonych nawiązywała do obrażającego Polskę pamfletu, który właśnie ukazał się w pewnej amerykańskiej gazecie w samej – samiutkiej Ameryce, gdzie zdaniem publicystów rząd USA powinien już coś zrobić z Polską, bo nie rozumiemy demokracji. Znaczy się pan Kaczyński w mniemaniu amerykańskich publicystów nie rozumie pryncypiów demokracji liberalnej – jej standardów, które autorzy paszkwilu oczywiście rozumieją najlepiej na świecie.

Oczywiście nie można generalizować, ale z rozeznania własnego, jak również środowiskowego – wynika potwierdzenie słów pana Kaczyńskiego, – co trzeba przyznać z bólem, ale niestety pan prezes ma rację. Rzeczywiście część naszych elit to jacyś inni Polacy (uwaga nie mówimy o mniejszościach narodowych zachowujących się jak Polacy – to inna kwestia, która nie jest przedmiotem felietonu – to kwestia równoprawna i równolegle istotna). Jak bowiem można tak bardzo nienawidzić własnego państwa i Narodu, z którego się wywodzi, żeby życzyć mu takich sankcji, jakie już kiedyś zastosowano i o czym trzeba pamiętać, to one były jednym z elementów naszej zapaści cywilizacyjnej. Jakiego rodzaju ludzkim śmieciem i parszywym śmieciem ludzkim trzeba być, żeby chcieć pokrzywdzenia Narodu, który pozwala konkretnym przedstawicielom elity na wysoki poziom życia, przez agregowanie kapitału chociażby kupując ich książki lub bilety do kina, czy też słuchając radia, w którym pracują!

Z punktu widzenia przedstawicieli elit, to nic innego jak tzw. walka z ciemnogrodem. Wiadomo, że ciemny lud kupi, co mu elita wciśnie. Powstaje pytanie, – dlaczego elita ma problem z ciemnogrodem? Przecież sama dołożyła wszelkich starań, żeby ciemnogród zaistniał i miał się świetnie! To jest wina pań nauczycielek, wykładowców, katechetów, tych wszystkich, którzy kształtują nowe pokolenia! Przecież to nie jest tak, że społeczeństwo kształtowało się w czarnych dziurach bez dostępu do cywilizacji i kultury! To elita odpowiada za stan intelektualny społeczeństwa i to właśnie w tym ciemnym ludzie odbija się jak w lustrze, niestety jest to raczej krzywe zwierciadło, jednakże takie są fakty! No, a jeżeli elita się nie poczuwa do związku z ciemnym ludem, to już tylko dodatkowo o niej gorzej świadczy. Sytuacja jest tutaj jednoznaczna, o rządzie dusz już pisali wiesze narodowi jak państwa nie było. Dzisiaj się elicie zaniedbało, albo poświęciła za mało uwagi, albo była zbyt mało zaangażowana, albo to, co miała do zaoferowania było nie atrakcyjne dla ogółu – efekt jest taki, jaki jest. W wyniku słabego kształcenia i dostarczania wzorców mizernej, jakości – mamy takie społeczeństwo, jakie mamy i o takiej skali percepcji, jaką ono posiada. Jest to wynik stara i zaniechań elit, tym samym to elity same przez siebie – wykreowały sytuację, w której dojście do władzy ludzi o poglądach pana Kaczyńskiego było możliwe, dzięki kilku prostym chwytom.

W powyższym kontekście nieco dochodzimy do sporu o to, kto był pierwszy czy jajko czy kura, ale to tylko z pozoru tak się może przedstawiać dla ludzi naiwnych. Bez wątpienia pan Kaczyński ma rację, że znaczna część przedstawicieli naszej elity w Polsce nie jest szczególnie patriotyczna. Przy czym uwaga – nie ma dyskusji i nikt nie może nakazywać homogeniczności rozumienia patriotyzmu, czyli jeżeli się nie rozumie go tak jak pan Kaczyński od razu jest się Polakiem gorszego sortu. Wiadomo, że to jest generalizacja i jako taka, odnosząca się do całej zbiorowości w istocie jest szkodliwa i niepotrzebna. Jednak nawet pan Kaczyński ma prawo do uproszczeń, musimy być uczciwi.

Czy można pogodzić punkt widzenia elit z punktem widzenia, tej części elit, który pozornie reprezentuje punkt widzenia tzw. ciemnego ludu?

To już Szanowni Państwo jest wyzwanie! Normalnie w krajach demokratycznych na Zachodzie, służyła do odpowiedzi na to pytanie – albo socjaldemokracja albo chadecja, niestety oba te dwa wielkie nurty myśli społecznej i ekonomicznej istotnie się zdewaluowały.

Mamy to szczęście, a zarazem nieszczęście, że żyjemy w czasach szybkiej informacji, wymuszającej uproszczenia odnośnie faktów. Nikt nie wchodzi w szczegóły tj., to nie jest powszechne. Dzięki temu możemy uciec do przodu godząc się w ramach powszechnego konsensusu na cały szereg uproszczeń w naszej rzeczywistości. Jednakże do tego, jest potrzebny dialog. Dzisiaj w Polsce łatwiej jest o plucie na siebie nawzajem i wymianę wyzwisk, niż o dialog. Kto za to odpowiada?

5 komentarzy

 1. Diagnoza Autora o stanie społeczeństwa jest słuszna.

  Elity mają to, na co sobie zasłużyły.

  Szczególnie przez “milczenie owiec” w ostatnich 8-miu latach marazmu.

 2. O TO,TO – “TYCH” SZUBRAWCÓW,mam na uwadze i głębokim

  POWAŻANIU!

  Narody Europy obudziły się!

  http://www.mysl-polska.pl/823

  http://jeznach.neon24.pl/post/130468,to-jest-lider

  http://jeznach.neon24.pl/post/130446,zawiedziona-milosc-pis-u

  Ps. Liczę na przebudzenie PiSu. W sensie ścisłej
  współpracy z Budapesztem,Belgradem,Mińskiem…
  a zwłaszcza MOSKWĄ!

  To – do czego “wdeptnęliśmy” dzięki m.in.
  Kwaśniewskim,Millerom czy solidaruchom należy
  wyrzucić po za nawias świadomości. To tylko
  łabędzi śpiew, mezalians, o czym należy
  możliwie szybko zapomnieć.

 3. I tu się z tobą Krzyku58 zgadzam. Nawet mi nie będzie żal tych wszystkich co im obniżą emerytury,do tego stanu jaki istnieje poza Kwaśniewskim, Millerem oni się też przyczynili, szkoda, że tego nie potrafi zrozumieć przyjaciel Wladyk. Naród nie podejmie żadnego działania bo kogo poparł to przez niego został WYCIULANY. Pozdrawiam.

 4. ostepowiec33

  elity tak wytresowaly polskich goi ! ze CI NIE WIDZA SWOICH PRAWDZIWYCH OPRAWCOW !! TYLKO WIDZA “RUSKICH””koreanczykow ,IRANCZYKOW,CHINCZYKOW I ….PALESTYNCZYKOW ! JAKO PRZYCZYNA ,GLODU NIEDOLI,NIESPRAWIEDLIWOSCI SYSTEMU SADOWNICTWA,TRAGEDJI PRYWATYZACJI I ISLAMIZACJI BIALEJ EUROPY:)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.