To niesamowite że Rosja dalej jest gotowa na dialog z Polską

To niesamowite, że Rosja dalej jest gotowa na dialog z Polską. Pan Siergiej Ławrow Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej poświęcił wiele miejsca Polsce na swojej ostatniej konferencji prasowej. Zdaniem pana Ministra Rosja będzie gotowa do dialogu z Polską, jednak Polska powinna zrozumieć, że dialog jest możliwy tylko na podstawie wzajemnego uwzględniania interesów, a nie na podstawie „dyktowania czegoś Rosji” – mając za plecami Amerykanów i innych jastrzębi z NATO! 

Pan Minister Ławrow stwierdził, że Rosja już od dawna jest gotowa do możliwie najściślejszej, wzajemnie korzystnej, pragmatycznej współpracy. Jednak sprawę postrzega realistycznie, zdaniem pana Ministra jego kraj został wpisany do kategorii wrogów. Jednak Rosjan nie będzie na to odpowiadać, chociaż dostrzegają fakt, że w Polsce świadomie, konsekwentnie i na dużą skalę rozpowszechniana jest rusofobia w charakterze idei narodowej. To bardzo mocne słowa, jednak niesłychanie prawdziwe. 

Realnie przekładając to z języka dyplomacji na język relacji, to Rosja ma pełną świadomość sytuacji. Nie oczekuje „miłości” ze strony Polski, jednak nie będzie odpowiadać symetrycznie lansując polonofobię, ponieważ liczy i jest gotowa na wzajemnie korzystną, pragmatyczną współpracę. Nie może to jednak polegać na tym, że Polska będzie coś Rosji dyktować. Ponieważ w praktyce sprowadza to Polskę do roli osła trojańskiego, który jest wykonawcą polityki swojego mocodawcy zza wielkiej kałuży. 

To bardzo ważne ostrzeżenie, żeby nasze władze się zreflektowały – Rosja nie chce, żeby Polska służyła jako interkonektor proxy w polityce amerykańskiej, a szerzej zachodniej – skierowanej na dyktowanie Rosji jakichkolwiek warunków. Chodzi oczywiście o Nordstream, to ważna inwestycja dla całej Unii Europejskiej, którą Polska ze wsparciem Amerykanów, zainteresowanych sprzedażą swoich gigantycznych zasobów gazu do Europy. Jest przecież trywialną oczywistością, że jak w Europie będzie niedobór w mixie energetycznym, to będzie on uzupełniany gazem. To najprostsze i najszybsze paliwo, które można przetworzyć na energię. 

Gazprom może zapewnić Europie stabilne możliwości zasilania tym paliwem w praktycznie nieograniczonych możliwościach, po najniższych cenach na świecie lub do nich zbliżonych. Dlatego Amerykanie zrobią wiele, żeby wesprzeć swój biznes w Europie, jako doskonałym kliencie. Jak nie będzie drugiej nitki Nordstream – to w Niemczech, Holandii, Austrii, a być może i Włoszech, Czechach – pojawią się niedobory gazu, które trzeba będzie pokryć. Transfer przez Ukraine jest obciążony ryzykiem politycznym, transfer przez Polskę – nowym gazociągiem jest wielką niewiadomą. Stąd właśnie idea Nordstream i Nordstream 2. Pozwalająca na zapewnienie Europie bezpieczeństwa energetycznego i to pomimo polityki proxy, którą Amerykanie usiłują stosować, dla odcięcia naszej współpracy. 

Żeby było śmiesznie, to na kupowaniu gazu w Rosji przez Niemców i inne kraje, możemy tylko zyskać, nawet jak sami nie będziemy tego robić. Ponieważ zapewniając na rynku gaz z USA i Kataru, mamy możliwość konkurowania cenowo z Gazpromem, który będzie sprzedawał taniej od nas – to jest praktycznie pewne. Być może norweskie złoża pozwolą nam na obniżenie ceny, jednak to wielka niewiadoma. W praktyce będziemy w sytuacji, gdzie nasz gaz – nieco droższy, będzie konkurował z gazem niemieckim – tańszym. W konsekwencji Niemcy będą miały stale istotną przewagę komparatywną nad nami w postaci dostępu do tańszej energii. Jednak to nasz wybór, kto „bogatemu” zabroni? Proszę pamiętać, że dużą część gazoportu postawiliśmy za unijne pieniądze!

Generalnie więc, Rosja słowami pana Ławrowa sugeruje władzom w Polsce, że dialog jest możliwy, Rosja jest na niego otwarta, tylko Moskwa chciałaby prowadzić go z Warszawą, a nie z Departamentem Stanu via Ambasada USA w Warszawie! 

W istocie, to jest niesamowite, ponieważ Rosjanie naprawdę mają powody, żeby nas co najmniej ignorować, a tymczasem wyciągają do nas dłoń w geście pragmatycznego porozumienia. 

Zobaczymy jakie sygnały będzie wydawał nowy niemiecki rząd, prawdopodobnie z SPD w koalicji, Niemcy będą kontynuować politykę pragmatycznego dialogu z Rosją, a to oznaczałoby, że Warszawa będzie w sytuacji klina, jeżeli będzie dalej chciała być interkonektorem – przekaźnikiem w proxy w amerykańskiej polityce skierowanej przeciwko Rosji. Oczywiście, ona ma swoje korzenie w relacji USA z Chinami, gdzie potrzebują Rosji, jednak to już szerszy kontekst poruszany ostatnio w innych tekstach, więc nie będziemy go tutaj rozwijać. 

Dla nas najważniejsze jest to, że pomimo całego morza rusofobii, które wylaliśmy na radzieckie pomniki i pomniki braterstwa broni w Polsce, pomimo wszystkiego do czego nasz kraj w jakiejś mierze przyczynił się na Ukrainie i oskarżeń związanych z dramatem pod Smoleńskiem – Rosjanie widzą możliwość pragmatycznego dialogu. To niesamowite, miejmy nadzieję, że nasz rząd i naczelnik państwa, będą w stanie z tego skorzystać, chociaż pierwsze komentarze najdelikatniej mówiąc – szału nie robią.

Warto zwrócić uwagę, jeszcze na jedną kwestię w wypowiedzi pana Ministra, powiedział że pozytywnym przykładem są relacje kulturalne pomiędzy naszymi krajami. To wielka doza optymizmu i pan Minister widzi „szklankę do połowy pełną”. 

Rosyjskie tłumaczenie: [tutaj].

32 thoughts on “To niesamowite że Rosja dalej jest gotowa na dialog z Polską

 • 17 stycznia 2018 o 05:03
  Permalink

  Zobaczymy.

  Czy pójdą drogą Orbana?

  Bo w końcu tu o nasze interesy chodzi.

  Na ideologii rusofobii nie ugotujemy zupy, ani się nie wykapiemy w ciepłej wodzie.

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2018 o 06:58
  Permalink

  Żeby było śmiesznie, to na kupowaniu gazu w Rosji przez Niemców i inne kraje, możemy tylko zyskać, nawet jak sami nie będziemy tego robić. Ponieważ zapewniając na rynku gaz z USA i Kataru, mamy możliwość konkurowania cenowo z Gazpromem, który będzie sprzedawał taniej od nas – to jest praktycznie pewne. Własnie chodzi o to żeby rządzący to łaskawie zauważyli. Kupując gaz w katarze wspierają terroryzm

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2018 o 07:39
  Permalink

  W polityce nie ma wiecznych wrogów jak i przyjaciół.Kto tego nie rozumie opiera swój byt na mitach a nie na faktach. Od 30 lat słyszę o norweskim gazie, i co i nic?Odłożyć to na półkę nie spełnionych idei,i weźmy się za normalizację stosunków z Rosją !

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2018 o 08:23
  Permalink

  Poszanowanie rosyjskich interesów tzn. przedłużenie niekorzystnej dla Polski umowy z Gazpromem. Ale to se ne vrati pane Lavrov. Było nie doić nas przez lata to nie byłoby gazoportu i planów stworzenia z Polski hubu gazowego dla surowca nierosyjskiego. Chytry po prostu traci dwa razy.

  Odpowiedz
  • 17 stycznia 2018 o 10:12
   Permalink

   Bob,a czy ty słyszałeś o propozycji budowy Jamal2,która rząd Buzka kierując się interesem Ukrainy odrzucił? Nie pierwszy raz Polska kieruje się nie swoim interesem.Żebyśmy się nie znaleźli w sytuacji,że będziemy kupować rosyjski gaz w Niemczech.Albo w sytuacji jak Ukraina”płać i bierz”.

   Odpowiedz
   • 17 stycznia 2018 o 11:16
    Permalink

    Ps,niedługo znajdziemy się w sytuacji największego Państwowego Uniwersytetu im .Szewczenki w Kijowie, który zawiesił zajęcia ze studentami do wiosny. Z powodu braku pieniędzy na gaz i elektryczność! Ale kasa na amerykańska broń mają, tak jak u nas kasa na amerykańską broń jest a na służbę zdrowia”niet”.

    Odpowiedz
  • 17 stycznia 2018 o 12:33
   Permalink

   “Było nie doić nas przez lata”…
   – a w jaki sposób mianowicie, ktoś, kogoś miał “doić”, Bobek…?

   Odpowiedz
 • 17 stycznia 2018 o 10:29
  Permalink

  Ławrow jest dyplomatą wielkiej klasy. Przez grzeczność nie powiedział wprost, że Polska stała się bezwolnym satelitą USA i z ich rozkazu pełni dywersyjną rolę w zakłócaniu relacji gospodarczych Rosja-Niemcy. Rosja zawsze istniała i będzie istnieć. Polska jak wiemy nie zawsze, a dzisiejszy jej kształt zawdzięcza wyłącznie Rosji. Z którą zerwano praktycznie wszystkie kontakty, z kulturalnymi włącznie. Wybudowany w celach wyłącznie propagandowo dywersyjnych gazoport w Świnoujściu jest utrzymywany sztucznie dzięki dotacją rządowym,kupując p gaz po centach dwukrotnie wyższych niz gaz z Rosyjskiej rury. Inni przytomni postępują inaczej. Rozpoczął się właśnie we Włoszech rok kultury rosyjskiej. W jego ramach odbędzie się ponad 200 imprez kulturalnych na najwyższym poziomie. Na co Rosję, jak nikogo dziś nie stać.

  Odpowiedz
  • 17 stycznia 2018 o 11:37
   Permalink

   Wojciechu, masz 100 procent racji.Ale skoro jest tak smutno to chociaż niech będzie wesoło
   Kogo zaprosić jeśli chcesz coś zrobić?Jeśli chcesz coś zrobić zaproś Chińczyków
   Jeśli chcesz coś zrobić dobrze zaproś Niemców. Jeśli chcesz coś zrobić niesamowitego zaproś Rosjan.A Amerykanie? Amerykanie sami przyjdą! Tak wygląda nasza sytuacja, sami przyszli! A my mamy taki biznes z amerykańskim gazem jak w kawale.Ukradli spirytus,sprzedali,kupili wódkę i się opili.Biznes gazowy po polsku!Pozdro.

   Odpowiedz
  • 17 stycznia 2018 o 15:34
   Permalink

   Do Wojciecha
   I to jest tym wielkim błędem Putina. Z rusofobami wszelkiej maści, trzeba mówić ich językiem, bo język uprzejmy oni przyjmują jako słabość i dlatego wszystko im dozwolone. Zresztą Putin to powiedział na ostatniej konferencji prasowej w Domu Komsomolskiej Prawdy. Powiedział, ale nie zrobił…

   Odpowiedz
   • 17 stycznia 2018 o 16:07
    Permalink

    P.Michale,p.Prezydent Putin zrobił więcej niż pozostali politycy razem! Pan dobrze zna Rosję i Rosjan i dobrze wie że pozycja i doświadczenie Izraela i Rosji to dwa rożne światy.Proszę nie utrudniać w partii szachów która Rosja rozgrywa na wielu szachownicach. To nie konflikt izraelsko arabski pod protektoratem USA!Pozdro.

    Odpowiedz
   • 17 stycznia 2018 o 16:10
    Permalink

    Do Michała z Izraela

    Ja jednak uważam, że właśnie zachowania rosyjskich polityków zapobiegają “demolki błękitnej kropki”. Jednak w tym co piszesz jest być może dużo racji, nie wiem.

    Odpowiedz
 • 17 stycznia 2018 o 15:14
  Permalink

  Polityka, to głównie współpraca gospodarcza, naukowa i wymiana kulturalna co jest bardzo istotne. Rosja ma to szczęście, że doczekała się polityków o pragmatycznym sposobie rozumowania. Polska niestety ma tego szczęścia mniej. O usmenach nie chce mi się pisać, robiłam to wiele razy i zdania nie zmieniłam.

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2018 o 16:56
  Permalink

  Dokładnie! W Polsce tradycyjnie już prym w rusofobii wodzą “niektóre’ środowiska związane z kosmopolityczną
  lewicą, zwłaszcza laicką.

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2018 o 19:42
  Permalink

  Myślę że tych kontaktów z Rosją nie będzie przez dłuższy czas, aż do czasu gdy nie odzyskamy niepodległości na co mamy małe szanse.Rosjanom to nie przeszkadza, bo oni dokładnie wiedzą ze np. to nie Polska organizuje kampanie przeciwko NordStrean2 a amerykanie. Bo np. przez parę lat po 1989 roku, zanim nas nie zaanektowało NATO to nasi politycy wyrażnie twierdzili że będziemy pomostem pomiędzy Rosją a Europą Zachodnia, taki był wtedy sens rozumienia naszego interesu narodowego. Dopiero póżniej zmieniło to się w rusofobię.Inny wariant to moim zdaniem wariant tzw. “Polin” kiedy to inni decydenci będą chcieli zarabiać na kontaktach z Rosją i wtedy rusofobia zostanie szybciutko wykasowana.

  Odpowiedz
  • 17 stycznia 2018 o 21:06
   Permalink

   to nasi politycy wyraźnie twierdzili … 🙂 Twierdzić w tamtym czasie
   ze względów strategicznych wręcz należało j/w. – tak jak za wcześnie było (jeszcze) w tamtym czasie na masowe walenie pomników.
   Spektakl rozpisano na lata…. już można…
   W tamtym czasie za wcześnie było na ujawnianie totalnej rusofobii.
   Ryzykować nie chcieli.Pańskie zdanie końcowe jest jak najbardziej słuszne i wspomniana opcja – niewykluczona, zważywszy – kto trzyma ten cały (szemrany) byznes w
   Matuszce Rosji. 🙂

   Odpowiedz
 • 17 stycznia 2018 o 20:33
  Permalink

  Pytanie: Czy zdziwiła cię wypowiedz Lawrowa?
  Odpowiedz: Zupełnie nie.

  Pytanie: Nie obchodzi ich niszczenie u nas pomników sowieckich żołnierzy?
  Odpowiedz: Obchodzi. Tyle, że to nie ma znaczenia w relacjach gospodarczych.

  Pytanie: Przecież Lawrow to minister spraw zagranicznych?
  Odpowiedz: Tak, ale jestem pewien, że nie miał na mysli politycznych relacji z Polską ale ekonomiczne.

  Pytanie: Jak to rozumieć?
  Odpowiedz: Znaczenie Polski i wielu innych państw europejskich w polityce światowej jest znikome, prawie zerowy. To musiało być o możliwych relacjach ekonomicznych.

  Pytanie: Czyli niszczenie pomników nie ma wpływu na relacje ekonomiczne?
  Odpowiedz: Kiedy państwa socjalistyczne i pewne republiki radzieckie rzuciły się w ramiona Zachodu to nikt z Zachodu im nie wypominał, że mieli u siebie partie komunistyczne a ich dziennikrze pisali o Zachodzie to co pisali.

  Pytanie: Czy Polska może mieć jakieś znaczenie ekonomiczne dla Rosji?
  Odpowiedz: Gdyby nie miała to Lawrow nie mówił by tego co powiedział.

  Pytanie: A zachowanie Chin nie jest dla nas złym przykłądem? Mam na mysli fakt, że Polska najpierw zakazała partii komunistycznej oraz używania symbolu sierpa i młota a następnie pani premier pojechała prosić o pożyczkę do państwa, gdzie rządzi partia komunistyczna a symbol sierpa i młota jest na jego sztandarch,.

  Odpowiedz: Po pierwsze, Chiny to nie Rosja – mają ogromne zasoby finansowe i mogą przebierać w partnerach hadlowych jak w ulęgałkach. Po drugie, Polska wprawdzie jest daleko od Chin ale leży na szlaku z Chin do Europy i lekko blokuje ten szlak.

  Pytanie: Czy można przewidywać zmaianę w zachowaniu polskiego rządu w stosunku do Rosji?
  Odpowiedz: Wymiana tylu tuzów w rządzie PiS zapowiada duże zmiany w naszej polityce zewnętrznej. Powinniśmy być na to przygotowani. Wiele nowego może się zdarzyć.

  Pytanie: Czy te zmainy mogą być wynikiem przemyśleń strategii w łonie PiS-u?
  Odpowiedz: Nie. Będą wynikiem zmian jakie zaczną zachodzic w Unii.

  Pytanie: Czyli?
  Odpowiedz: Będzie zmieniała sie Unia, będą się zmieniały relacje między członkami Unii, będzie musiała zmieniać się i Polska – niezależnie od tego, kto będzie w Polsce rządził.

  Pytanie: A zmainy w naszym rządzie?
  Odpowiedz: Wymieniono osoby, które stały na pierwszej linii fronu w walce z Unią i wschodnim sąsiadem.

  Pytanie: A minister zdrowia?
  Odpowiedz: Ten odszedł bo zobaczył dno w szkatułce ministerstwa zdrowia i doszedł do wniosku, że jest na przegranej pozycji.

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2018 o 21:18
  Permalink

  Pan Braun i p.”Nikt” w dialogu z funkcjonariuszami modernistycznej KAI ( jakich słów mógłbym użyć na rozwinięcie skrótu) na kanwie
  corocznej hutzpy tzw. dnia, rozszerzonego tymczasem, do tygodnia – judaizmu 🙂
  [3dom.pro] Grzegorz Braun i Pan Nikt podsumowują szkolenie KAI nt. dnia judaizmu
  https://www.youtube.com/watch?v=8qRepxIg91Y

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2018 o 22:26
  Permalink

  “W praktyce będziemy w sytuacji, gdzie nasz gaz – nieco droższy, będzie konkurował z gazem niemieckim – tańszym. W konsekwencji Niemcy będą miały stale istotną przewagę komparatywną nad nami w postaci dostępu do tańszej energii. Jednak to nasz wybór, kto „bogatemu” zabroni? Proszę pamiętać, że dużą część gazoportu postawiliśmy za unijne pieniądze!”
  To jest właśnie doskonały przykład, jakim trzeba być kretynem albo zdrajcą? Żeby kosztem interesów własnego kraju grać na interesy i wzbogacenie Niemiec!!! Największego wroga Polski w naszej historii. Co z tego, że dostaliśmy na gazoport unijne pieniądze, kiedy ta inwestycja może się nie zwrócić.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2018 o 02:42
  Permalink

  A TO CIEKAWE,ŻE O TYM PISOWSKI ,,O P ,, ZAPOMNIAŁ …

  17 stycznia 1945 – wkroczenie 1 Armii WP do zrujnowanej Warszawy
  17 stycznia 1945 r. do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.

  http://dzieje.pl/aktualnosci/17-stycznia-1945-wkroczenie-1-armii-wp-do-zrujnowanej-warszawy

  PROSZĘ PANA NIE ZAPOMNIAŁ TYLKO CELOWO ZANIECHAŁ – BOIMY SIĘ PISAĆ O TAKICH SPRAWACH ZE WZGLĘDU NA ZAKAZ PROPAGOWANIA KOMUNIZMU CZY TEŻ MOŻLIWY ZARZUT PUBLICZNEJ POCHWAŁY PRZESTĘPSTWA ZA POMOCĄ ŚRODKÓW MASOWEGO PRZEKAZU. ZAPOMNIAŁ PAN W JAKIM KRAJU PAN ŻYJE? TAKIE MAMY REALIA. NIESTETY NIE MOŻEMY PISAĆ O WSZYSTKIM O CZYM BYŚMY CHCIELI. POZDRAWIAM WEB. J.

  Odpowiedz
  • 18 stycznia 2018 o 08:08
   Permalink

   WEB I KOMU TY WCISKASZ TEN SWÓJ KIT ???

   Odpowiedz
  • 18 stycznia 2018 o 10:08
   Permalink

   Szanowny WEB. J. To nie tak. To nie tak! Dziś mija rocznica wyzwolenia Krakowa. W Y Z W O L E N I A ! O czym milczą zakłamane polskojęzyczne media. Ja to pamiętam w każdym szczególe. A mogło nas nie być. Istniejemy /jeszcze/ dzięki tamtejszej Rosji i dzięki Stalinowi. I za to należy się im dozgonna wdzięczność.

   PROSZĘ PANA JA MAM TU OKOLICZNOŚCIOWY TEKST KOLEGI K. Z TEJ OKAZJI KTÓREGO NIE MOGLIŚMY OPUBLIKOWAĆ. RYZYKO PRAWNE JEST ZUPEŁNIE REALNE. JUŻ MIELIŚMY RAZ GROŹBY OD PREZESA PEWNEGO STOWARZYSZENIA CO CZĘSTO POZYWA LUDZI M.IN. ZA PROPAGOWANIE USTROJU TOTALITARNEGO. A PONIEWAŻ NAS CZYTAJĄ NIE CHCEMY DAĆ PRETEKSTU. NAPRAWDĘ NIE MA ŻARTÓW. WRB. JÓZ. Ps. MAMY SERWER W POLSCE I JESTEŚMY PODMIOTEM POLSKIEGO PRAWA PRASOWEGO.

   Odpowiedz
  • 18 stycznia 2018 o 16:30
   Permalink

   Do p. JÓZ WEB. Nie wiedziałam że artykuł/felieton o wyzwoleniu polskiej stolicy Warszawy to propagowanie komunizmu. No cóż człowiek a zwłaszcza kobieta (nie jestem blondynką )uczy się całe życie. Nie wspomniałam tylko w swoim wpisie o Żołnierzach polskich co obecnie naprawiam. Zatem chwała wszystkim co wyzwalali Polskę
   krok po kroku. Dzięki zarówno żołnierzom radzieckim jak i polskim możemy obecnie siedzieć przed ekranem i klepać w klawiaturę.

   Odpowiedz
 • 18 stycznia 2018 o 08:12
  Permalink

  ROSJA DAJE WAM SZANSĘ A WY DALEJ ZACHOWUJECIE SIĘ JAK UKRAIŃCY.
  POLACZKI UŻYWAĆ SZAREJ SUBSTANCJI PRZY WYBORACH…

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2018 o 08:16
  Permalink

  A TO CIEKAWE, że o szarogęszeniu się w naszej przestrzeni politycznej sierżantów sztabowych, KOM. @jerzjj – ZAPOMNIAŁ…
  na AMEN.
  🙂

  Odpowiedz
  • 18 stycznia 2018 o 09:29
   Permalink

   CZŁOWIEK TAKI JAK TY POZBAWIONY RACJONALNEGO MYŚLENIA JEST PO PROSTU ZWYKŁYM DRZEWEM DO PALENIA …

   O tym , jak sankcje dały kopa rosyjskiemu rolnictwu i przemysłowi spożywczemu. Europa może pożegnać się z rosyjskim rynkiem spożywczym.
   Kiedy już sytuacja znormalnieje- EU stanie wobec innego wyzwania- rosyjska produkcja rolnicza runie na zachód, gniotąc wszystko. Polskich sadowników i paprykarzy najpierw.
   Obudzili niedźwiedzia.
   Razem z ukrami i szkopami będziecie dymać gdzieś pod Moskwę zbierać jabłka albo kapustę…

   Odpowiedz
 • 18 stycznia 2018 o 08:33
  Permalink

  18 января 1943 года войсками Ленинградского и Волховского фронтов в районе Шлиссельбурга прорвана блокада Ленинграда.

  Волховская застольная

  https://www.youtube.com/watch?v=-E9R66_tJ7g

  ……Выпьем за Родину, выпьем за Сталина,
  Выпьем и снова нальём!

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2018 o 09:19
  Permalink

  GDYBY NIE ZWYCIĘSTWO ARMI RADZIECKIEJ NAD NIEMCAMI
  TO WY BYŚCIE PISALI …

  DLATEGO TRZEBA O NICH PAMIETAC !!!
  Wyzwolenie Warszawy – wielka danina z krwi żołnierzy radzieckich i polskich
  73 lata temu, 17 stycznia 1945 roku pierwszy raz za cały okres wojny redakcja Radia Moskiewskiego, emitująca audycje w języku polskim, wyprzedziła doniesienia Sowinformbiuro, nadając wiadomość o wyzwoleniu Warszawy od najeźdźców hitlerowskich.
  … ci krzykacze, którzy piszą historię na nowo, znajdują poklask, czy przynajmniej brak sprzeciwu z przyczyn zwykłej niewiedzy. Dzisiaj o tych rzeczach nie mówi się w telewizji, w mediach. A jak wiadomo, dla młodzieży, czego nie ma w internecie, tego nie ma w rzeczywistości. A w internecie mamy to, co pisze nasz IPN, a jest to wybiórcza historia i daleka od obiektywizmu.
  Jeśli przyszłe pokolenia będą wychowane na takiej fałszywej historii to, jaka będzie przyszłość…
  Mam nadzieję, że dojdzie do krytycznego przewartościowania wewnątrz naszego państwa i jest to taki przykry okres odchylenia w kierunku tych prawicowych poglądów i chorej rusofobi. W polityce często tak bywa, że wahadło idzie raz w jedną stronę, raz w drugą, i uważam, że jest to okres przejściowy, podobnie jak i chwilowe jest pogorszenie relacji z Federacją Rosyjską uznawaną jako spadkobierca Związku Radzieckiego.

  https://pl.sputniknews.com/polska/201801177132490-Sptunik-wyzwolenie-Warszawy/

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2018 o 10:34
  Permalink

  Jerzy,nie dziwie się twojemu zdenerwowaniu. Naród który nie tylko nie pamięta o swojej przeszłości ale ją fałszuje nie zasługuje na szacunek! I żadna ” cenzura” nie jest wytłumaczeniem!Natomiast nazwanie O.P.tubą PISu jest nie na miejscu.! Pozdro.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2018 o 12:27
  Permalink

  @jerzyjjj
  …….Proszę, z szaconkiem (o nacji) BO, może(sz) skończyć źle…. 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.