Niemieckie firmy rodzinne cieszą się dużym zaufaniem sektora bankowego

Nowy wspólny projekt badawczy: Euler Hermes, Roland Berger, Szkoła Biznesu i Administracji w Hamburgu

 • Badania dotyczą struktury finansowania firm rodzinnych; dane pochodzą z ponad 2 milionów niemieckich firm.
 • Wbrew oczekiwaniom, firmy rodzinne są bardziej zadłużone niż przedsiębiorstwa niezarządzane przez właściciela.
 • Firmy rodzinne często są bardziej zadłużone w bankach i w większym stopniu korzystają z finansowania zewnętrznego.
 • Próbki danych uwzględniają 700 dużych korporacji nienotowanych na giełdzie.

– Firmy rodzinne cieszą się dużym zaufaniem sektora bankowego ze względu na dobrą reputacją i korzystają z przewagi konkurencyjnej przy ubieganiu się o kredyt. To najważniejsze wnioski ze wstęp-nych wyników nowego projektu w ramach trzyletniej współpracy badawczej czołowego na świecie ubezpieczyciela kredytowego, Euler Hermes, doradców w zakresie zarządzania – firmy Roland Berger i Szkoły Biznesu i Administracji w Hamburgu (HSBA). Badanie ma na celu analizę struktury kapitałowej firm rodzinnych i wynikających z nich przewag konkurencyjnych.

Firmy rodzinne – mniej niechętne do ryzyka niż się spodziewano; wyższe zadłużenie wobec banków

„Firmy rodzinne nie są tak niechętne do podejmowania ryzyka, jak można by przypuszczać, kierując się powszechną opinią na ich temat” – mówi Martin Wendt, specjalista do spraw ryzyka w firmie Euler Hermes, który jako doktorant rozpoczął badania. „Dotychczas uzyskane wyniki badań pokazu-ją, że firmy rodzinne charakteryzują się wyższym poziomem zadłużenia oraz wyższym poziomem finan-sowania długoterminowego niż porównywalne przedsiębiorstwa, których właścicielami nie są rodziny. Ocena statystyczna sugeruje, że firmy rodzinne cieszą się dużym zaufaniem banków ze względu na ich dobrą reputację i przekłada się to na korzyści przy uzyskiwaniu kredytów.”

Partnerzy przeprowadzający badania udowodnili stawianą przez siebie hipotezę w sposób empiryczny na próbie złożonej z około 700 niemieckich korporacji nienotowanych na giełdzie.

Perspektywiczne podejście właścicieli firm rodzinnych zapewnia przewagę konkurencyjną przy zaciąganiu pożyczek

„Wstępne wyniki wskazują, że własność rodzinna promuje i kształtuje perspektywiczne podejście do celów firmy” – powiedział Matthias Holzamer, partner i specjalista do spraw finansowania w firmie Roland Berger. „To z kolei zwiększa wiarygodność firmy w oczach banków, co przekłada się na korzyści podczas zaciągania pożyczek. Wiele firm rodzinnych może w sposób czynny odwoływać się do swojej dobrej reputacji podczas ubiegania się o finansowanie i w związku z tym uzyskują one przewagę konkurencyjną.”

Połączenie badań z praktyką zapewnia wgląd w struktury finansowe

„Badanie pozwala na pogłębiony wgląd w strukturę finansową niemieckich firm rodzinnych” – mówi prof. Stefan Prigge z HSBA. „Współpraca między naukowcami prowadzącymi badania akademickie i czołowymi firmami z branży w celu przeprowadzenia oceny dwumilionowego zbioru danych dotyczących niemieckich firm to jak do tej pory unikalne przedsięwzięcie. Z jednej strony umożliwia nam ono uzyskanie dogłębnego wglądu w bieżące trendy w praktykach dotyczących finansowania, a z drugiej strony zapewnia metody optymalizacji finansowania, doradztwa i minimalizacji ryzyka.”

Dalsze wyniki zostaną opracowane w ciągu najbliższych trzech lat wspólnych badań. Euler Hermes wspiera badania, dostarczając zbiór anonimowych danych dotyczących ponad 2 milionów niemieckich firm, a ponadto zapewnia prawie stuletnie doświadczenie w przeprowadzaniu analiz finansowych i analiz ryzyka przedsiębiorstw. Dane analizowane są z udziałem specjalistów z firmy Roland Berger i naukowców z HSBA. Roland Berger jako jedna z czołowych na świecie firm doradczych dostarcza ugruntowane na mocnych podstawach zaplecze praktyczne, dzięki któremu firmy rodzinne mogą zająć lepszą pozycję strategiczną, poprawić swoją reputację i korzystać z wynikającej z tego przewagi konkurencyjnej w dziedzinie finansowania.

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone na rzecz podmiotu Euler Hermes. Wyłączenie licencji CC 3.0 dla tekstu.

9 myśli na temat “Niemieckie firmy rodzinne cieszą się dużym zaufaniem sektora bankowego

 • 13 maja 2017 o 06:31
  Permalink

  Niemcy są na innym biegunie, niż nasz zniszczony przez nich kraj.

  Odpowiedz
  • 14 maja 2017 o 04:04
   Permalink

   @Gniewna Zjadaczka Ogorkow “ujela”, no wlasnie tak i nie innaczej…..jeszcze przed wyprawami Krzyzakow, no “od zawsze” kradli i lupili, 2WS to indusrialnie zorganizowany rabunek absolutnie wszystkiego i industrialnie wykorzystanie ciala ludzkiego jako surowca naturalnego, termin “wydajnosci pracy” zostal wypracowany i okreslony technicznie przez wiezniow obozow koncentracyjnych i tzw.robotnikow robot przymusowych przy produkcji caloksztaltu arsenalu wojennego wraz z ekwipunkiem i reperacja odziezy oraz upowszechnieniu produkcji spalinowych silnikow samochodowych i samolotowych / KZ Ravensbrueck i inne / rekami i plucami kobiet z lapanek glownie we Francji, Polsce, Ukrainie
   i gdzie inndziej, przy straszliwej smiertelnosci przez zaczadzenie i z wyczerpania……a teraz Tusek i PO klecza poddaczo przed nimi a biskupi prosza Niemcy o wybaczenie ….What ? ? ?

   Odpowiedz
 • 13 maja 2017 o 06:37
  Permalink

  Ale nie w Polsce.

  Dlaczego?

  Bo tu nie ma rodzinnych więzień …

  Odpowiedz
  • 14 maja 2017 o 04:20
   Permalink

   @Inicjator. ..trafil w 10-tke !!!
   Te wszystkie niemieckie “firmy rodzinne” to straszliwe wiezienia, podobnych fenomenow w tej ostrej formie gdzie inndziej brak, ja tu pare razy na lamach OP wspominalam o tym..zlamia najdalej w wieku 10 roku zycia dzieciakom “kregoslup”, jak sie ktos nie godzi / stawia opor / to ma do czynienia z bardzo silnymi represaliami, dadza mu lub sam poprosi by przezyc o psychofarmaka i staje sie “UnterTan” = poddanym do wszystkich poruczen ! ! ! Baaacznosc !! ! Odmadzerrowac ! ! ! Ja wohl !!! Milcz poddacze ! ! ! Ja wohl ! ! ! Jak sue jeszcze raz odezwiesz nie distaniesz nic do zarcia ! ! ! Ja wohl ! ! ! Zaaresztowac tego tu . IdentNumer ten i ten…Ja wohl ! ! ! To sa Niemcy marzen @krakauera i Donka i innych “gleboko wierzacych ” !

   Odpowiedz
   • 14 maja 2017 o 10:14
    Permalink

    Nic nowego. Dotyczy zwłaszcza części pruskiej – protestanckiej…

    Odpowiedz
    • 15 maja 2017 o 08:52
     Permalink

     Hey @krzyk58. ..wlasnie wrecz odwrotnie “lobecnie” “czesc pruska protestacka” z Berlinem, z Brandenburgia jest w wyniku istnienia NRD i stacjonowania w Berlinir Wsch. wojsk radzieckich a w Berlinie Zach. amerykanskich na absolutnym “luzie”, nawet nie moga od cos 3 lat dokonczyc budowe
     nowego lotnika…..ale za to w Bawarii, Badenii -Wirtenbergii, Saksonii, Tueringi itd. to mrozi krew w zylach….

     Odpowiedz
   • 15 maja 2017 o 09:05
    Permalink

    c.d.
    Henryk Mann ( brat Tomasza Manna, tego od “Rodziny Bundenbrock” i “Czarodzieskiej Gory”…. ) napisal takue dzielo pt. ” DER UNTERTAN” = ” PODDANY”, zdaje sie, ze sa nawet 2 tlumaczenia na j.polski, gdyz “Poddany” byl takze wysoko nagradzany … tam toto wszystko “stoi” napisane a sama “Rodzina Bundenbrockow” byla taka “niemiecka firma rodzinna”…nieprawdaz ? ( bylo pare adaptacji filmowych “Rodziny Bundenbrockow”, wszystkie niezle, nawet ta telewizyjna wersja……

    Odpowiedz
   • 15 maja 2017 o 15:07
    Permalink

    @krolowa bona.Cywilizacja łacińska (południe)kontra bizantyńska(północ +Prusy,
    i d. Inflanty. ” Cywilizacja ta nie upadła jednak razem z państwem bizantyjskim, gdyż wcześniej na przełomie IX i X wieku opanowała znaczną część Niemiec, gdzie rozpropagowała ją cesarzowa Teofano. Stąd miały wynikać późniejsze walki cesarzy niemieckich (zwłaszcza Fryderyka II) z papiestwem. Późniejszymi wcieleniami cywilizacji bizantyńskiej w Niemczech były zakon krzyżacki i Prusy (kultura niemiecko-bizantyńska). Podobnie jak na wschodzie cywilizacja ta wykształciła prawosławie, tak na zachodzie wykształciła protestantyzm, który znów podobnie jak prawosławie faktycznie uznał dominację władzy politycznej nad kościelną (cuius regio, eius religio)[14]. Zdaniem Konecznego Cywilizacja bizantyńska ma dziś znaczny i negatywny wpływ na większość państw zachodnich, co wyraża się min. w: rozbudowie biurokracji i prawa ograniczającego coraz więcej dziedzin życia, eliminacji etyki z życia zbiorowego[15] oraz militaryzacji.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_Koneczny

    Odpowiedz
 • 14 maja 2017 o 03:37
  Permalink

  A TAK TO WYGLĄDA W KATOLANDZIE OPANOWANYM PRZEZ PISOM…OŁÓW ???
  Po chwilowym okresie wolności gospodarczej zapoczątkowanym ustawą Wilczka, w kolejnych sejmach ciężko pracowano, aby jak to nazwano „uszczelnić” cały system, czyli powrócić do poziomu prawnego z czasów poprzedniego ustroju. W takim systemie interesy mogą robić tylko znajomi tak zwanego królika. I udało im się, obecnie, jak za PRL liczą się znajomości, a jak na kogoś jest urzędnicze zlecenie, to biurokraci zaczynają działać jak rój atakujący intruza.
  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/polska-bankrutuje-naszych-oczach-czy-juz-czas-ewakuacje

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.