Niemcy – nowy układ w polityce

W Niemczech rodzi się nowy układ w polityce. Żeby mieć większość pozwalającą na powołanie rządu trzeba mieć większość głosów w Bundestagu (na 690 miejsc). Wedle danych szacunkowych niemieckiej telewizji ARD z g.21:57 – CDU/CSU ma mieć około 239 mandatów. FDP około 77 mandatów. Zieloni około 65 mandatów. To łącznie daje 381 mandatów – tzw. Jamaika od kolorów partii – zielony (Zieloni), żółty (FDP) i czarny (CDU/CSU) – analogicznych na fladze Jamajki i pozwala pani Angeli Merkel na rządzenie w warunkach odrzucenia koalicji z SPD. Problemem może być stabilność takiej koalicji, bo liberałowie i zieloni nie szczególnie za sobą przepadają.

W parlamencie będzie AfD mająca 93 przedstawicieli (około 13,1% poparcia). To niewiele mniej, niż potężna i ugruntowana historycznie SPD – 150 mandatów. Lewica ma mieć 66 mandatów. Liderzy AfD zapowiadają bycie twardą opozycją, odzyskanie swojego państwa i Narodu itd.

Jest to pierwszy raz w historii Republiki Federalnej, kiedy jej społeczeństwo wybrało skrajną prawicę. Oczywiście wcześniej nawet ludzie z neonazistowską przeszłością wchodzili do Bundestagu, jednak to były pojedyncze przypadki w układach lokalnych głównie CDU/CSU. Dzisiaj pierwszy raz od zakończenie okupacji Niemiec i zjednoczenia tego kraju (jak uważa prawica tylko w 2/3-cich) – niemiecki Naród wybrał skrajną prawice, która często ma specyficzny stosunek do przeszłości. Jednak głównym lepiszczem tego ruchu i pojawienia się dla niego poparcia jest kwestia imigracji do Niemiec. Ta sprawa budzi sprzeciw Niemców, co więcej są wątpliwości prawne dla decyzji pani Merkel, mogła złamać niemieckie prawo (unijne złamała). Praktycznie utajniono specjalny raport tamtejszego odpowiednika Biura Analiz Sejmowych. Teraz to wszystko wychodzi na jaw, a w Niemczech stosowanie prawa jest jednoznaczne. Jeżeli AfD udowodni, że pani Merkel złamała niemieckie prawo, to może oznaczać koniec jej rządów i nowe wybory.

Wyborcy AfD to wyborcy konserwatywni, normalnie w dominującej większości głosowaliby na CDU/CSU lub na partie skrajnie prawicowe, jest tam też trochę liberałów, taka mieszanka daje dużą siłę tej partii i możliwość docierania do środowisk. Nałożenie na ten elektorat odpowiedzi na jego lęki związane z imigrantami spowodowało eksplozję poparcia. Ono się będzie przekładać później na wybory samorządowe. Ponieważ wreszcie retoryka inna, niż promowana przez poprawność polityczną elit neoliberalnych i ich mediów, będzie miała możliwość dotarcia do zwykłych Niemców. W najbliższym czasie coraz więcej Niemców, będzie słyszało codziennie z trybun Bundestagu, dokładnie to samo, co sami myślą. Konsekwencją może być kryzys dotychczasowych elit proporcjonalny do skali zakłamania, jakim jest to społeczeństwo zniewolone.

Będziemy obserwować stopniową erozję dotychczasowego układu w niemieckiej polityce wewnętrznej. Proszę pamiętać, że to jest państwo federalne, tam szczebel Landów – jest jak najbardziej na serio, w nim decyduje się bardzo wiele na temat polityki dotyczącej zwykłych ludzi.

W polityce wewnątrzeuropejskiej nie należy się spodziewać żadnych radykalnych rozwiązań, ponieważ wynik wyborów w postaci kontynuowania rządów przez panią Merkel był przez wszystkich spodziewany i został antycypowany. Na pewno będzie ciśnienie na zwiększenie stopnia integracji – nadanie nowego tchnienia dla Unii pogrążonej w problemach, Francja jest na to gotowa i to wiele razy sygnalizowała. Problem polega na tym, że nie ma zbyt wielu ochotników na Europę rządzoną przez Niemcy i Francję – sprowadzające do innych krajów Unii nielegalnych imigrantów bez ograniczeń i wbrew woli społeczeństw.

Na pewno te zmiany będą istotne dla nas, ponieważ mówimy o wejściu do niemieckiej polityki ludzi, którzy w dużej części mogą być nazwijmy to delikatnie – pragmatyczni – jeżeli chodzi o relacje z Polską, żeby nie powiedzieć że po prostu będzie im wszystko jedno czy jest u nas gorzej lub bardzo źle. W praktyce może dojść do wielu prowokacji z obu stron, ponieważ w tej chwili w Bundestagu będzie siła, zdolna odpowiedzieć na takie porażki polskiej dyplomacji jak roszczenia reparacyjne, czy inne kwestie związane z historią jak i sprawami bieżącymi. Chociaż w tym względzie może się szybko okazać, że tak jak nie chcą u siebie osób inno-kulturowych, tak i nie chcą Polaków.

Na pewno czeka nas zmiana linii politycznej Niemiec, polityka wewnętrzna tj. branie poprawki przez panią Merkel na reakcję AfD, będzie dla niej trudne, trudniejsze niż obecnie. Jednak w konsekwencji może być w niektórych kwestiach wygodnym straszakiem na zagranicę. Na zasadzie – jak nie będziecie popierać integracji, to w Niemczech urośnie w siłę AfD, a wówczas zobaczycie…

25 myśli na temat “Niemcy – nowy układ w polityce

 • 25 września 2017 o 05:07
  Permalink

  To poważna nowość w niemieckim życiu politycznym i bardzo dobrze, bo to jest naturalna konsekwencja tego gówna, które zrobiła im merkel

  Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 05:30
  Permalink

  Ciekawy wynik, ale znając PRAGMATYZM elit Niemieckich, to dojdzie do koalicji zwycięskiego ugrupowania CDU/CDU z SPD.
  389
  To wykluczy zamieszanie i ustabilizuje sytuację pani Kanclerz, bo 239 + 150 = 389.

  Tak chyba będzie, a SPD jest złaknione udziału we władzy.

  Odpowiedz
  • 25 września 2017 o 13:47
   Permalink

   SPD w wyniku rządów koalicyjnych tylko straciła elektorat. Ponowne wejście do obozu władzy wyrzuci ich ostatecznie za margines. Oni to rozumieją więc postanowią powalczyć przez te kilka lat o władzę jako opozycja. Zresztą w obecnym rozdaniu mając gorszy wynik niż w poprzednich wyborach Merkel zaproponowałaby SPD jakieś ochłapy a nie realne wpływy.

   Odpowiedz
  • 25 września 2017 o 18:44
   Permalink

   Hallo Ludzie !
   Pokazuja,ze z tzw. “mandatatami / miejscami poselskimi wyrownawczymi ma siedziec w Bundestagu 709 osob”…bo duzo partii weszlo do parlamentu i kazda ma prawo do tych miejsc “madatow wyrownawczych”,ale nie wiem czy to juz ostateczne wyniki i ustalenia,tak sie wszystko kitwasi….

   Odpowiedz
  • 25 września 2017 o 19:24
   Permalink

   nie ma Pan racji. Już bruno powiedział, że idą (SPD)do opozycji

   Odpowiedz
   • 25 września 2017 o 20:16
    Permalink

    @daniel…Hallo ! W czym nie mam racji,bo nie rozumiem ?
    A propos SPD to Schulz powiedzial,ze ida do opozycj,ale naukowcy roznej masci mowia,ze po cos po 2 miesiacach rokowan z zielonymi i z zoltymi zgodza sie znowu na koalicje z Merkel zamiast na nowe wybory ….ja osobiscie sie za zadna opcja nie opowiadalam i wolalabym zupelnie cos innego….O.K.

    Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 07:36
  Permalink

  Czyli to dobrze, że Amerykanie wysyłają do Niemiec dodatkową ilość wojska. Mogą się przydać.

  Odpowiedz
  • 25 września 2017 o 12:26
   Permalink

   A mianowicie, do czego mieliby się “przydać” ?
   – czy Ty Bobek nie rozumiesz tego, że jeśli komuś się “odmieni”, to te Twoje kilka bojowych wozów i kilkaset żołnierzy więcej w rejonie i tak nie jest zdolne do niczego !?

   To już historia, gdy Amikom wystarczyło wysłać kilka uzbrojonych plutonów w dany region, a wszyscy czuli się zastraszeni i zterroryzowani.
   Nie da się terroryzować całego Swiata, Bobek.
   Szczególnie z tak nieliczną ludnością, jaka mają Amiki. Co prawda wysługują się jeszcze “poddanymi” armiami, ale taka sytuacja nie pozostanie na dłużej.
   Po prostu, społeczeństwa zaczynają “przeglądać na oczy”, do czego doprowadziła powojenna (II w.ś.) polityka Krowopasów i coraz mniej Narodów ma ochotę “interpretować się” z ich polityką niesienia “wolności i demokracji”.

   Widzisz Bobek, Niemcy to taki Naród, którego Amiki siłą zmusiły do “wiecznej przyjaźni”. Nie licz jednak na to, że pozostanie to tak na zawsze. Niemcy, może nie wszyscy (indoktrynanacja robi swoje), ale w wielkiej części, do Fachowcówodwypasów mają raczej stosunek negatywny.
   Tym bardziej teraz, gdy niemiecka gospodarka zostaje celowo osłabiana z zaoceanicznej strony, a ewentualny, potencjalny rozwój w innym rejonie (Rosja) został całkowicie przez nich zablokowany (“sankcje”).

   Amiki zdążyły już pokazać do czego są zdolni. Teraz trzeba już tylko “wyjść miękko” z tej “koalicji”.

   Bobek, czy Ty naprawdę myślisz, że istnieją jeszcze nacje (nie licząc oszołomów w Polsce, Ukrainie i innych podobnych “bananowcach”), które przekonane są do jakielkolwiek pokojowej współpracy i współżycia z Pasterzami?

   Szczególnie obecne Niemcy. Potencjał wytwórczy już mają. Jako takie unijne przywódctwo również. Teraz wystarczy tylko ścisła współpraca z Rosją (nieprzebrane złoża i potrzeby), a ta część Swiata może stać całkowicie AUTONOMICZNA!
   Ba, w takiej konstelacji byłaby jeszcze (!) zdolna przeciwstawić się Azji (Chiny, Indie)!

   Więc do czego Wy (USA) jesteście jeszcze potrzebni?
   – przecież Wy, to 20 bln Dolków długów!

   I już nic więcej…

   Odpowiedz
   • 25 września 2017 o 13:31
    Permalink

    Siły USA w Europie mają znacznie większy potencjał bojowy niż cała Bundeswehra. A obecne wybory w wyniku których bez Zielonych Merkel nie zbuduje rządu oznaczają zablokowanie budowy Nord Stream II. Więc sami Niemcy mogą odciąć się od rosyjskich surowców. Jeżeli chodzi o potencjał wytwórczy to Niemcy owszem mają go ale w sporej części na terenie tzw. nowych państw UE. A tak się składa, że te nowe państwa UE są w bliskich relacjach z Ameryką. Paradoksalnie najbardziej niezależni Niemcy byli w latach 90 tych gdy udało im się zjednoczyć kraj, niemieckie koncerny miały swoje fabryki głównie w Niemczech a podstawę systemu energetycznego stanowił atom i niemiecki węgiel. Armia niemiecka była najpotężniejszą lądową armią na kontynencie(w latach 90tych po upadku ZSRR armia rosyjska była w opłakanym stanie) a Gorbaczow a następnie Jelcyn pielgrzymkowali do Bonn aby prosić wsparcia finansowego ale także politycznego. A i nie było masy imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Tak naprawdę Niemcy są dziś słabi jak niemowlę.

    Odpowiedz
   • 25 września 2017 o 16:08
    Permalink

    No tak… Szczególnie obecne Niemcy. Potencjał wytwórczy już mają. Jako takie unijne przywódctwo również. Teraz wystarczy tylko ścisła współpraca z Rosją ………… otóż to…tylko gdzie TU miejsce
    dla Polaków, z Niemcami w aktualnej konfiguracji politycznej
    na pewno -nie. I słusznie. Z Rosją już (NIESTETY) na pewno – nie.
    Inna sprawa że post-komuchy (Miller,Kwaśniewski brylowali po Kijowie z “ospowatym”) przespały koniunkturę początek
    2000′ gdy Rosja po NOCY lat 90′ zrzucała powoli
    z siebie demokratyczny(zachodni) syfilis…………..w tym układzie
    nie ma miejsca na Polskę, to tylko kwestia (niedługiego) czasu.
    Linia Wisły?Jest takie powiedzenie, iż tonący brzytwy się chwyta,
    więc nieopatrznie “chwycili ‘ (PiS) za niesłuszną nogawkę.

    Odpowiedz
   • 25 września 2017 o 17:30
    Permalink

    krzyk58, suma PKB Niemiec i Rosji jest mniejsza niż PKB Japonii. Suma ludności jest na poziomie Pakistanu. Ależ to byłaby potęga…Po drugie interesy Niemiec i Rosji są sprzeczne. Rosja chce sprzedawać surowce jak najdrożej i jednocześnie kupować zachodnie technologie jak najtaniej aby stać się jednym z głównych ośrodków przemysłowych świata. Niemcy zaś chcą aby Rosja była dodatkiem surowcowym do ich gospodarki a nie potencjalnym rywalem w produkcji przemysłowej. Zwłaszcza, że na horyzoncie już widać odejście od globalizacji i tendencje do protekcjonizmu w Ameryce ale także w poszczególnych państwach UE jak np. Francja.

    Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 08:12
  Permalink

  Ja ich nie żałuje sami sobie zgotowali ten los, też bym głosował na nacjonalistów jakby mi ktoś zrobił kibel z kraju gdzie musiałbym utrzymywać obcych, którzy niszczą kraj i napadają na kobiety. Niemcy poprzez AFD broniąsię przed głupotą elit.

  Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 10:59
  Permalink

  merkel będzie dalej rządzić, jedynie w środku będzie musiała nieco inaczej rozkładać akcenty

  Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 11:26
  Permalink

  Może merkel będzie musiała się opamiętać? Zobaczymy, ale powiem wam że po Niemcach bym się niczego dobrego nie spodziewał.

  Odpowiedz
  • 25 września 2017 o 13:40
   Permalink

   @veno_bibidos…no wlasnie,komentator “ujal”…

   Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 11:52
  Permalink

  Generalnie to nic się nie zmieniło, tylko cesarzowa będzie miała teraz osoby patrzące jej na ręce. Do tej pory w Niemczech nie było prawdziwej opozycji.

  Odpowiedz
  • 25 września 2017 o 13:25
   Permalink

   @Kaponier cesarski…no wlasnie i to najwyzsza pora by ktos cesarzowej patrzyl na rece i by byla opozycja w parlamencie….

   Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 12:04
  Permalink

  W sumie nic się nie zmieni, ale makrela jak zechce to napuści na Kaczyńskiego swoich parlamentarnych nazioli

  Odpowiedz
  • 25 września 2017 o 13:38
   Permalink

   @Emaryt z Toporu….moze byc a moze i nie byc,”nazole” nie maja zadnej praktyki w polityce realnej i moga przez to mocno bladzic np.nie skladajac wnioskow w teminie,projektow itd.,itd.,wczoraj mowili poztywnie o polskim rzadzie i wyrazali glebokie.zrozumienie.dla jego decyzji,glownie chodzilo o lokowanie emigrantow…obecnie Wlochy zatrzymuja (na rozkaz ) cos 100.000 emigrantow i nie pozwolily im na marsz na Polnoc tj. do Niemiec,Austrii,Swecji…codziennie sa nowi przybysze,nie maja ich gdzie poumieszczac i puszcza ich na polnoc,wtedy w Auszrii i Niemczech zmieni sie znowu sytuacja i bedzie napor na rozparcelowanie takiej masy ludzi i znowu w nowej sytuacji moze sie wszystko zmienic,takze “rozumienie” Polski…

   Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 12:54
  Permalink

  Na niemieckiej scenie politycznej do tej pory panował marazm. Zieloni doprowadzą do likwidacji ostatnich niemieckich elektrowni jądrowych, a to spowoduje – konieczność budowy drugiej bałtyckiej gazrurki. W konsekwencji nastąpi zbliżenie Niemiec i Rosji.

  Odpowiedz
  • 25 września 2017 o 13:41
   Permalink

   Zieloni są przeciw Nord Stream II. Jeżeli socjaldemokraci wypadną z koalicji a to raczej pewne to główny lobbysta za budową kolejnej rury bałtyckiej nie będzie miał wpływu na decyzje. Zieloni zlikwidują atom ale jednocześnie Merkel będzie się bała zlikwidować potężną w byłej NRD energetykę węgla brunatnego bo to tylko zwiększyłoby tam liczbę zwolenników AfD. Tak więc w ciągu najbliższych kilku lat będzie rozwój energetyki odnawialnej plus niemiecki węgiel brunatny zamiast większej ilości gazu z Rosji.

   Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 14:34
  Permalink

  to doskonała analiza pokazująca parszywy charakter systemu politycznego w Niemczech

  Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 20:22
  Permalink

  O 16.43, wysłałem komentarz. Dotąd się nie pojawił. Zauważyłem ,że znika mi treść nim zdążę kliknąć w okienko -opublikuj komen., zmienia się tez nazwa mego podpisu, . Nie wiem czy w tej sytuacji , tracic na próżno czas, a przecież nie naruszam Regulaminu.

  NIC NAM O TYM NIE WIADOMO – TO NIE MY, NIE MAMY MOŻLIWOŚCI TAKIEJ INGERENCJI, ALE JAK MA PAN TRACIĆ CZAS TO ZDECYDOWANIE ODRADZAM. TU NIE CHODZI O REGULAMIN – TU CHODZI O DZIAŁANIA CZYNNIKÓW TRZECICH O KTÓRYCH NIC NIE WIEMY, POZA TYM ŻE TO JUŻ KOLEJNY TAKI PRZYPADEK. PROSZĘ ZROBIĆ PRINT SCREEN I PRZESŁAĆ NA ADRES REDAKCJI. PROSZĘ PRZESKANOWAĆ KOMPUTER ANTYWIRUSEM, MALWARE, I WYCZYŚCIĆ CIASTECZKA. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 26 września 2017 o 10:12
   Permalink

   Zapewne używa Pan któregoś Windowsa i jego systemowej przeglądarki internetowej.
   Radzę przejść na Firefoxa, a jeśli go Pan już używa, to proszę wgrać sobie add-ons’a blokującego co najmniej javę-script.
   Najlepiej zainstalować dodatkowo: “NoScript” i ew. “AdBlock”.
   Obsługa trochę uciążliwa, bo za każdym razem trzeba “zezwalać” poszczególnym “trzecim” na rozwijanie scriptów, ale przy okazji może Pan zobaczyć ile tych “trzecich” próbuje kontrolować Pana przeglądarkę.

   Ewentualnie wgrać można którąś z najnowszych wersji “Opery” (również przeglądarka). Jest stosunkowo “bezpieczna”. Jedyny problem, to to, że to również oprogramowanie komercyjne i nigdy nie wiadomo do jakich celów może być użyte.

   Najlepiej to całkowicie przejść na linuksa, albo przynajmniej wgrać wirtualną maszynę z linuksem (np. VirtualBox) i w internecie poruszać się tylko za pomocą tej maszyny.

   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 21:20
  Permalink

  Dziękuję Panu serdecznie. Tak tez myślałem , że to to -Działania czynnikow trzecich. To wrogowie OP, których bluzgi Pan prezentował, myslę, że we fragmentach. To skowronek z banda skowroniatek . Nie będę rozpaczał jak Pani Słowikowa w tym wierszyku “Spóżniony słowik”, lecz podejrzenie o bandzie mi się podoba i uważam , że postąpił Pan wspaniale , publikując , bluzgi dwóch instytucji , jak Pan określił później nieco, a wcześniej , że to to samo indywiduum tak obrzydliwie piszei uparcie. Dziekuje, niech Pan , będzie zawsze taki dobry – jak chleb.> Pełen SZACUNEK DLA PANA ODE MNIE< ,skromnego człowieka, pełnego wiary, że BÓG . Tylko ON , Chwastami, zgodnie z prawem Talionu, nie należy się przejmować.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.