Niebezpieczne biurka – jak pracownicy narażają firmy

Copyrights ODO 24 sp. z o.o.

Wydawać by się mogło, że ustawienie monitora lub miejsca przechowywania dokumentów, nie ma dużego wpływu na funkcjonowanie firmy. A jednak służbowe biurko jest wyjątkowym źródłem wiedzy o organizacji. Lekkomyślne zachowania zarówno zwykłych pracowników, jak i kadry zarządzającej mogą przyczynić się do niezamierzonego udostępnienia cennych informacji. Jakie błędy popełniane są najczęściej i jak można im zapobiec – wskazuje dr Paweł Mielniczek z ODO 24 – firmy specjalizującej się w ochronie danych osobowych i bezpieczeństwie informacji. 

 1. Nieodpowiednio ustawiony  monitor 

Ekrany komputerów biurowych są często skierowane w stronę okien lub korytarzy. Dodatkowo, odchodząc od stanowiska pracownicy, zostawiają niezabezpieczone komputery. Do poufnych danych mogą wtedy uzyskać dostęp nie tylko nieuprawnieni pracownicy, ale też nawet osoby z zewnątrz firmy, np. wykorzystując aparat z dobrym przybliżeniem. 

Rada: Monitory należy ustawiać w taki sposób, aby zmniejszać możliwość odczytania wyświetlanych na nich informacji przez osoby trzecie. Co więcej, aby uniknąć wycieku danych właściciele firm powinni zadbać o odpowiednie ekrany, które posiadają folię prywatyzującą. Użytkownicy sprzętu powinni blokować komputer za każdym razem, gdy osoba nieupoważniona może zobaczyć poufne dane, a każdorazowo opuszczając stanowisko pracy. Kolejnym pomocnym rozwiązaniem dla zapominalskich jest zabezpieczenie wygaszaczem ekranu, który po kilku minutach bezczynności automatycznie blokuje komputer i wymaga wpisania hasła. 

 1. Zostawianie dokumentów i nośników danych  na biurku

Pracodawcy często nie zwracają uwagi na to, co ich podwładni trzymają na biurkach. Często osoby obciążone dużą ilością pracy pozostawiają dokumenty z poufnymi danymi na wierzchu, ponieważ chcą do nich wrócić kolejnego dnia. Niebezpieczną praktyką jest także przyklejanie popularnych żółtych karteczek do monitorów lub pod klawiaturą. Bywa, że znajdują się na nich hasła dostępu. 

Rada: Dobrym zwyczajem w każdej firmie powinno być nie tylko blokowanie urządzeń elektronicznych, ale także chowanie dokumentów zawierających dane. Zamiast samoprzylepnych karteczek, możemy skorzystać z odpowiedniego programu tzw. menadżera haseł, który zapamięta za nas różne hasła i ochroni dostęp do nich jednym hasłem głównym. 

3. Brak kontroli nad urządzeniami biurowymi

Sprzętem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, są drukarki sieciowe i kserokopiarki. Tego rodzaju sprzęt często znajduje się w ogólnodostępnym miejscu, a wydrukowane dokumenty zalegają w nich przez nawet kilka godzin, przez co mogą łatwo wpaść w niepowołane ręce.

Rada: Pracownicy powinni odbierać wydruki z urządzenia możliwie jak najszybciej. Pozwala to bowiem uniknąć sytuacji, w których do dokumentów będą miały dostęp osoby nie posiadające stosownych uprawnień. Pomocnym rozwiązaniem jest system druku podążającego, który umożliwia wydruk dopiero po wpisaniu przez pracownika hasła, bądź przyłożenia karty – identycznej do tej umożliwiającej otwieranie drzwi do biura.

Pracownicy często przyjmują gości w pomieszczeniach, w których znajdują się ważne pliki i dane o klientach, członkach rodzin, czy znajomych. Taka z pozoru niewinna wizyta może doprowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji. Zdobyte informacje mogą nawet wpłynąć negatywnie na dalszy rozwój organizacji– mówi dr Paweł Mielniczek, ODO 24 Każdy Administrator danych osobowych, czyli właściciel firmy, powinien określić w Polityce Bezpieczeństwa środki techniczne i organizacyjne niezbędne do zapewnienia poufności, integralności i rozliczalności przetwarzanych danych. Niestety, nadal bardzo rzadko przedsiębiorstwa regulują w sposób dostateczny kwestie dotyczące uprawnień dostępowych osób spoza organizacji – dodaje ekspert ODO 24.

ODO 24 sp. z o. o. oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Dzięki doświadczonemu zespołowi ekspertów z zakresu m.in. prawa, informatyki, zarządzania kryzysowego oraz ciągłości działania dostarcza organizacjom praktyczne rozwiązania, pozwalające skutecznie zabezpieczyć posiadane zasoby informacyjne.

 

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i grafiki zastrzeżone na rzecz podmiotu ODO 24 sp. z o. o. Wyłączenie licencji CC 3.0.

4 thoughts on “Niebezpieczne biurka – jak pracownicy narażają firmy

 • 21 października 2017 o 05:28
  Permalink

  Z uwaga przeczytalam powyzszy tekst,mimo,ze to wszystko ,co napisano niby wie “kazdy glupi” to najczesciej rzadko kto sie stosuje do tych regul…te reguly sa no..dla innych….ja czy my…..to jakby stoimi obok tematu….dopiero jak padnie sie ofiara wykorzystania danych osobistych i ich przetworzeniu na np. programy komputerowe podejmujace decyzje czy np.otrzymamy mieszkanie czy kredyt,czy miejsce pracy lub na uczelni czy w klubie sportowym czy w przedszkolu itd.,itd..to zaczynamy zdawac sobie sprawe,ze to nie zadne przynudzania i trywializmy i oczywistosci tylko nasze zycie przetworzone na logarytmy i “puszczone” w internet i ze toto zyje swoim zyciem i nie chce o nas zapomniec… i przesladuje nas na kazdym kroku, gdyz kartoteki firm komercyjnych w tym bankow oraz instytucje panstwowe maja swoje programy weryfikujace kazdego i nawet dzis wiedza,kto i jak bedzie sie w
  przyszlosci zachowywal i nawet czy i kiedy popelni jakies przestepstwo ( “precrime”)…..
  Z uwagi na to,fachowe wskazowki na ten temat winny byc przedmiotem ciagle powracajacym
  ,gdyz odgrywaja w naszych czasach tak istotna role i sa “jak zdrowie i ile cie trzeba cenic,ten tylko sie dowie,kto cie stracil”…..!!!

  Odpowiedz
 • 21 października 2017 o 06:02
  Permalink

  Przesada, w tym znaczeniu że to nagonka na pracowników.

  Odpowiedz
  • 21 października 2017 o 06:51
   Permalink

   Hey! @Emeryt z Toporu…wogole ale to wogole nie uwazam,ze to przesada i nagonka na pracownika ,komentator to buja chyba w oblokach i znajduje sie cos w innej epoce…

   Odpowiedz
 • 21 października 2017 o 15:27
  Permalink

  Jak odebrałam artykuł?. Co by tu jeszcze wymyślić aby firma, nie wiem czy jedyna w Polsce, być może jest więcej takich miała zyski.
  Oczywiście jest to moja subiektywna ocena.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.