Nie samą flagą Unia stoi

graf. red.Front Europejski to koalicja kilkunastu organizacji pozarządowych. Wśród założycieli Frontu są m.in.: Fundacja Schumana, Fundacja Batorego, Fundacja im. Prof. Bronisława Geremka, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, KOD, Wolne Sądy, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, L’Association Défense de la Démocratie en Pologne, Homo Faber, My Obywatele UE i Instytut Studiów Strategicznych.

Ostatnią ich inicjatywą jest projekt ustawy o ochronie flagi europejskiej. Interpretacja prawna, powszechna dzisiaj, traktuje symbole europejskie jak symbole obcego państwa. To doskonale ilustruje stosunek polskich elit do Unii Europejskiej. Polska jest częścią Unii. Aczkolwiek przyjęło się ją traktować jak organizację międzynarodową (w znaczeniu międzypaństwowym), to Unia dawno wykroczyła poza ten charakter. Jest czymś pomiędzy konfederacją a związkiem państw, choć kraje strefy Euro powinno się traktować już jako konfederację. Oczywiste więc powinno być traktowanie symboli europejskich na równi z symbolami państwa polskiego.

Łatwiej oczywiście domagać się szanowania europejskich symboli, niż szanować zasady i wartości wpisane w Unię. Rząd Jarosław Kaczyńskiego od początku był przeciwny Karcie i w rezultacie skorzystano z precedensu Brytyjskiego, który wyłączał działanie Karty na terenie Wielkiej Brytanii. Nie działa też w Polsce.

Wśród krytyków ratyfikowania Karty przez Polskę był prof. Andrzej Zoll, ówczesny RPO, jego następca wybrany w 2006 roku Janusz Kochanowski, a także znany publicysta Robert Gniazdowski. Przeciwko przyjmowaniu Karty intensywnie argumentowali również przedstawiciele Towarzystwa im. Piotra Skargi, i „Klubu Jagiellońskiego” . Klub współdziała aktualnie przy projekcie „Spięcie” z Kulturą Liberalną oraz Krytyką Polityczną. Akurat Krytyka była gorącym zwolennikiem przyjęcia Karty. Ciekawe czy w tej sprawie Klub Jagielloński zmienił zdanie?

Przez cały okres rządów PO obiecywała ratyfikację Europejskiej Karty Praw Podstawowych i na obietnicach się skończyło. Oczywiście PiS na temat Karty milczy. Co ciekawe za przyjęciem karty opowiadał się w 2007 roku NSZZ Solidarność, widząc w niej dokument potwierdzający i gwarantujący rozszerzone prawa pracownicze i społeczne. W 2017 roku na temat Karty Związek milczy.

Takiemu traktowaniu Unii, być może winni są trochę unijni urzędnicy. Każde przedsięwzięcie finansowane z funduszy unijnych, czyli Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, czy Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego musi zawierać stosowną informację. Taka informacja zawiera wysokość dofinansowania, nazwę funduszu oraz krajowego programu operacyjnego. Tablice informacyjne z gwiazdkami Unii znają wszyscy. Ale ważniejszy od nazwy funduszu jest chyba cel przedsięwzięcia, a cele te ustalane są przez Komisję Europejską.

Tak naprawdę Unia finansuje cele społeczne z składek państw członkowskich, czyli z podatków obywateli państw Unii. A te cele, to polityka spójności i integracji.

Gdyby na każdej tablicy był napis wodociąg, oczyszczalnia ścieków, sieć cieplna, teatr, muzeum, tramwaje, autobusy – powstał za pieniądze obywateli Unii, by służyć obywatelom Unii, może więcej z nas chciałoby się uważać za pełnoprawnych obywateli. A szacunek dla flagi byłby szacunkiem dla samego siebie?

Również na aristoskr.wordpress.com

16 myśli na temat “Nie samą flagą Unia stoi

 • 12 maja 2018 o 05:50
  Permalink

  No wlasnie ! Cenne uwagi i spostrzezenia, rozszerzona informacja odnosnie UE, mam wrazenie mogla by poprawic image UE w Polsce takze w zakresie praw jakie przysluguja obywatelom UE…np. walczace i czesto publikujace rozmaite teksty na lamach OP stowarzyszenie “Stop Bankowrmu Bezprawiu” moglo by juz wczesniej zwrocic sie do Komisji UE odnosnie nie przestrzegania praw / dyrektyw UE w polskiej bankowosci,takze winni byc obywatele ( tu ofiary bankowych machinacji ) oraz SBB wiedziec,ze prowadzac procesy sadowe przed polskim sadem moga zlozyc w swoim procesie wniosek o “zapytanie” Trybunalu Unii Europejskiej w Luxemburgu o wykladnie odnosnie interpretacji przez dane panstwo-czlonka UE tj.Polske dyrektyw UE, zatem jest to nacisk obywateli poprzez swoj proces sadowy na “polska wladze” / rzad i sady o przestrzeganie praw UE…ale kto to wie i kto tym sie zajmuje w Polsce ..np.poszkodowani kredytobiorcy “frankowi” i stiwarzyszenie SBB oraz czesto-gesto adwokaci ich reprezentujacy w tych procesach nie wiedza o tym…gdy tymczasem to sa istotne kwestie….

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 08:06
  Permalink

  Szczerze powiem, że słabe. Nie wiem czy to jest adekwatne do poziomu Obserwatora Politycznego

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 08:14
  Permalink

  Zgadza się: “Gdyby na każdej tablicy był napis wodociąg, oczyszczalnia ścieków, sieć cieplna, teatr, muzeum, tramwaje, autobusy – powstał za pieniądze obywateli Unii, by służyć obywatelom Unii, może więcej z nas chciałoby się uważać za pełnoprawnych obywateli.”.

  Ale to nie wszystko, na tych tablicach powinien być wyszczególniony procent składek krajowych wchodzących w skład dofinansowania oraz koszt wymuszonego zadłużenia, które powstało w wyniku konieczności realizacji inwestycji, co w przypadku wielu projektów zdaje się ma miejsce, dzięki temu nasze samorządy są nieźle zadłużone, i brakuje pieniędzy na inwestycje prospołeczne, jak bezpłatne żłobki, czy przedszkola. Wtedy okazałoby się być może, że krajowe składki plus koszty kredytu, są równe rzekomemu dofinansowaniu z UE? Albo jeszcze to “dofinansowanie” przewyższają i wtedy wychodzimy na minus.

  Ciągle zadaję sobie głupie pytanie. Jak to możliwe, że PRL podniósł kraj z ruin wojennych, zbudował masę przemysłu i zagwarantował miliony miejsc pracy, bezpłatne szkolnictwo, żłobki i przedszkola bez nadmiernego zadłużenia się i po relatywnie niskich kosztach.? W książce prof. Witolda Kieżuna są świetne tabele porównawcze, co gwarantował nam system PRL, a co III RP pod kolonialną władzą oligarchii zarządzającej UE z jej zdradliwym dofinansowaniem. Wszystkie analizy pokazują tylko dofinansowanie in plus, ale nie ukazują kosztów z niego wynikających i kosztów pośrednich ukrytych w kolonialnym interesie, celem zadłużenia krajów podporządkowanych?
  Mogę się mylić w swojej opinii i ocenie, bo nie siedzę dobrze w temacie, ale na pierwszy rzut oka i dane o zadłużeniu koniecznym samorządów w związku z tymi inwestycjami, dają moim zdaniem taki obraz rzeczywistości. Niech więc ktoś mnie sprostuje, jeżeli nie mam racji.
  Może są jacyś specjaliści w temacie, niech się wypowiedzą.

  Poza tym uważam, że wrogie przejęcie i zniszczenie naszego przemysłu przez zachodnią oligarchię przyniosło nam tak potężne straty materialne, że przewyższają one wielokrotnie sumę netto (minus nasze składki) samego unijnego dofinansowania.
  Sama zaś unia służy Niemcom w ich polityce imperialnej służącej m. in. odzyskaniu ziem zachodnich.
  http://wolnemedia.net/gospodarka/10-lat-kolonizacji-polski-przez-ue/
  http://glosulicy.pl/czytelniaa/lektury/bilans-kosztow-czlonkostwa-polski-w-ue-dariusz-kosiur/
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/02/zbigniew-dabrowski-transformacja-ustrojowa-w-demokracje-kolonialna/
  http://przeglad-socjalistyczny.pl/opinie/aziemski/961-kiezun

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 09:04
  Permalink

  Może nie jest to poziom Obserwatora, ale artykuł zwraca uwagę na REALIA, które dzięki funduszom unijnym w naszym Nadwiślańskim Macondo – funkcjonują i oddalają nas od “bananowych rozstrzygnięć”.

  A co do symboli unijnych?

  Niech sobie są.

  A co do stowarzyszeń Prounijnych w Polsce?

  Dobrze że są.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 09:07
  Permalink

  PROPONUJE OTWORZYC OCZY…
  Rodzinni potomkowie majątkowi pro-nazistowskich bankierów (Rockefellerowie) przewodzą CFR i tym samym sterują polityką amerykańską. Do CFR przez kilkanaście do kilkudziesięciu lat przynależeli prezydenci Stanów Zjednoczonych, oraz zanim jeszcze “zostali wyniesieni” na owe stanowisko. Media, Departament Stanu, agencje wywiadowcze, centralna bankowość, Biały Dom, siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, amerykańska edukacja, przedsiębiorstwa i koncerny są po brzegi wypełnione członkami CFR, włączając w to amerykański kongres, na szczycie potężnej piramidy tego “niewidzialnego rządu” stoi nikt inny jak David Rockefeller – senior rodu finansującego CFR od samego początku jej istnienia: Te same korporacje kontrolują nie tylko Amerykę poprzez CFR, ale również Europę poprzez zbudowaną przez siebie Unię Europejską. Ponad korporacjami stoi prywatny kartel bankowy kilkunastu rodzin (przedstawiciele – ordynaci rodowi to kilkunastu niewybieralnych, podstępnych ludzi posiadających nieograniczoną władzę poprzez tworzenie waluty amerykańskiej i brytyjskiej), który dostarcza walutę dla całych narodów.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 09:18
  Permalink

  Niesamowite, jak to sie wszystko zmienilo w ostatnich paru latach. Tak wychwalanej pod niebiosa UE, co to “nam da” i “nas cywilizacji nauczy”, nie lubilo tylko paru “nienawistnikow”, zwanych z angielska “hejtkrajmersami” – jak Janusz Korwin Mikke czy Stanislaw Michalkiewicz. Do ludzi nie docieralo, ze to, czym obecnie jest Europa Zachodnia, to wielki plat martwego miesa starego europejskiego spoleczenstwa, obleganego przez robactwo teczowej palety barw. Europy, takiej jaka znamy z ksiazek: zamoznej, gospodarnej, uczciwej, pracowitej, niezaleznej, ambitnej – juz nie ma. Odeszla w niepamiec wraz z prawdziwymi kalwinami, luteranami i katolikami. Twor, ktory lezy tam, na Zachodzie, to jedzona przez sciagajace do benefitow pasozytnicze zastepy wielka kupa spoleczenstwa zdziesiatkowanego od pamietnego 1968 przez narkotyki, skrobanki, alkoholizm, debilowate media operujace na poziomie sredniej swiatowej czyli najszerszego zasiegu, a wiec 80 IQ, o 25 pkt nizej od europejskiego przecietniaka. To kupa leniwa, oglupiona, o przeroscie wymagan nad kurczacymi sie mozliwosciami, a przede wszystkim – kupa pozbawiona mozliwosci dalszej reprodukcji. Europa jest kastratem, i odchodzi na naszych oczach te, o ktorej tysiacletniej historii uczylismy sie w szkolach. Nawet Wielka Zaraza nie zniszczyla europy tak bardzo, jak udalo sie to lewactwu niszczacemu wszystko na swojej drodze w ciagu zaledwie 40 lat. Coz, czas chyba szukac lepszego sprzymierzenca.

  Gdy pisze te slowa, w Greckich budynkach rzadowych wybuchaja kolejne bomby, kraj jest oficjalnie bankrutem i rozklada sie w swietle fleszy. Portugalia i trockistowska Hiszpania, ktora przewrocila sie ekonomicznie gdy tylko klasa srednia z krajow polnocy przestala kupowac kolejne domy na wybrzezu, czekaja na swoj krach. Przy okazji wyszlo, ze cala Europa zadluzona jest na 78% swojego PKB, a pan Putin publicznie oswiadcza, ze z europa trzeba sie teraz delikatnie obchodzic, bo nie wiadomo w ktorym momencie peknie.

  Do takiego to “obozu wygranych” wstapilismy.

  “Unia nam da!” – odpowiedz Kosciola:”Jak Pan Bog chce kogos ukarac, to mu najpierw rozum odbiera!”

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 09:42
  Permalink

  Moim zdaniem wspomniane z nazwiska koalicje organizacji
  pozarządowych należałoby zaorać w pierwszej kolejności, tylko kto odważy się w landzie należącym do Bolszewii?? Nie tylko dla zasady ale też z pożytkiem dla pro bono TU niestety,
  nie jest Rosja czy Białoruś…

  “Tablice informacyjne z gwiazdkami Unii znają wszyscy”.
  Jak widzę takie dziwadło – “krew mię zalewa”, obżydliwe
  poniżające. Pomijam fakt że zbudowano to za nasze składki
  wysłane do centrali sielsowieta, a wróciły pomniejszone o…
  Fraza końcowa po trzykroć NIE! BO, nieustannie przypomina
  nam o naszej zależności od obcych.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 10:56
  Permalink

  Same fundamenty i sposób funkcjonowania Unii Europejskiej są tworem amerykańskich służb i narzędziem podboju Europy od samego zakończenia II WŚ. Jednym z zakulisowych agentów działających w tym kierunku był krakowian Józef Rettinger. Dzisiejsza Unia neoliberalna, niedemokratyczna i totalnie zbiurokratyzowana jest skutecznym narzędziem Kartelu US/NATO panowania nad zwasalizowaną Europą, ekonomicznym jej wyzyskiem i satelickim zniewoleniem. Okupanci i robią tu co chcą, mając do dyspozycji kilkadziesiąt baz militarnych z rakietami i bombami atomowym. /Wolne Kosowo i baza BondSteel/ Wszystkie skierowane na wschód. Samą Unią rządzi ponad 10 tysięczna armia biurokratów, których głównym celem jest pomnażanie swoich dochodów. /Tusk 105 tys/mieć i byle euroosioł ponad 70 tys, plus dożywotnie zabezpieczenie emerytalne.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 11:02
  Permalink

  Anonim. Mógłbyś rozszyfrować co to jest ta groźna CFR. Kto tam działa i jak praktycznie rządzi światem i amerykańskimi wojnami i podbojami. Od czasu II WŚ zabili już ponad 20 milionów ludzi.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 16:00
  Permalink

  @Wojciech. https://pl.wikipedia.org/wiki/Council_on_Foreign_Relations

  http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/novus/rodowody/rodowody.html

  http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/novus/centrum/centrum.html

  Marksiście Włodkowi dedykuję:Karykatura Roberta Minora w “St. Louis Post-Dispach” z 1911 roku.

  Karol Marks otoczony przez pełne szacunku audytorium finansistów z Wall Street: Johna D.Rockefellera, J.P.Morgana, Johna D.Ryana, z National City Bank oraz partnera Morgana George’a W.Perkinsa. Tuż za K.Marksem – Teddy Roosevelt , lider “Partii Postępu”

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 16:36
  Permalink

  Krzyku,oni wyciągnęli wnioski z nauki Marksa,a ty zostałeś na poziomie Tomasza z Akwinu.Dodajesz do tego R.Nowaka,Michalkiewicza i tak siebie krytykujesz,raz tego raz tamtego.Ale że nie obrażasz to polemizujemy.Pozdro..

  Odpowiedz
 • 12 maja 2018 o 18:02
  Permalink

  @wlodek. _oni wyciągnęli wnioski z nauki Marksa.No, ba! 🙂
  Jak (jeszcze) efektywniej i efektownie czesać pod włos nędzarzy?

  Odpowiedz
 • 14 maja 2018 o 07:28
  Permalink

  Proszę zapisać sobie listę wymienionych organizacji. To jest bowiem kwiat polskich idiotów pod utajonym przewodnictwem jednych z największych polskojęzycznych hochsztaplerów geszefciarzy, polskojęzycznych mistrzów kłamstwa i manipulacji. Nikt, NIKT w Polsce nie zajmuje się tym co jest naprawdę ważne i co można nazwać “polityką”. Z drugiej strony, czemu nie, wymrzyjmy, z głodu, braku potomstwa, z lenistwa, a przede wszystkich głupoty.
  Bo ludzie już zgłupieli do reszty i można śmiało mówić o wszystkich bo normalni to jakiś margines na granicy błędu statystycznego.
  Ja osobiście i metaforycznie rzygam już kolejnym tematem “parówkowym”.

  Odpowiedz
 • 14 maja 2018 o 10:13
  Permalink

  “Gdyby na każdej tablicy był napis wodociąg, oczyszczalnia ścieków, sieć cieplna, teatr, muzeum, tramwaje, autobusy – powstał za pieniądze obywateli Unii, by służyć obywatelom Unii, może więcej z nas chciałoby się uważać za pełnoprawnych obywateli.”

  Siedzę trzy lata w Holandii i przez te trzy lata znalazłem tylko jedno miejsce z taką tablicą, a w Polsce to jeszcze trochę i w sraczu będzie ta śmieszna propaganda.

  Odpowiedz
 • 14 maja 2018 o 12:48
  Permalink

  Notoryczne i zarazem chamskie podkreślanie że powstało to
  ‘coś'(przeważnie potrzebne niczym wrzód na doopie) dzięki “komuś” jest poniżające dla Nas Polaków, kiedyś,
  “za Stalina” było to samo – jak widzimy w sferze manipulacji
  świadomością Polaków nie zmieniło się nic, metody te same.
  BA! Często,gęsto zauważalna jest ciągłość “kadry mentorskiej”
  co to samemu Bierutowi kwiatki wręczała, dziś rają Nam Polakom
  lewacką Brukselę (wszyscy ludzie będą braćmi).
  Kiedyś internacjonał “wyklęty powstań ludu Ziemi..” – popierdółek cd.
  AMEN.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.