Nie można ulegać panice – ograniczmy media społecznościowe

graf. red.

Nie można ulegać panice. Koronawirus nie jest większym zagrożeniem jednostkowe, niż skutki zbiorowej paniki, które wywołuje. To zaś jest poważna sprawa, bo nasza gospodarka i nasze społeczeństwa muszą się dostroić do nowych warunków. To trochę potrwa i będzie dość sporo kosztować. W tym koszty społeczne mogą być bardzo trudne do zdefiniowania w realiach demokratycznej współzależności politycznej.

Panika jest jednym z pojęć psychologii tłumu, jednakże w warunkach mediów społecznościowych w każdej kieszeni ten termin nabiera nowego znaczenia. Media mainstreamowe nie chcą siać paniki, ale pokazano kilka sklepów ogołoconych z makaronów, ryżu, kaszy i innych produktów pierwszej potrzeby o przedłużonej trwałości. To istotne sygnały, że ludzie kierują się instynktem, motywowanym atawizmem. Czyli moja wygrana, nie musi być twoją… Jednak w ten sposób działamy i nic się na to nie da poradzić. Państwo i uwarunkowany prawnie przymus państwowy, to jedyne sposoby na to, żeby ogarnąć złożoność zbiorowości.

My w tej chwili jesteśmy zupełnie nie przystosowani do jakiegokolwiek przymusu państwowego. Kwestionujemy w ogóle przepisy, w tym takie które czynią nasze współżycie możliwym przykłady to prawo budowlane, kodeks drogowy, czy unikanie płacenia podatków. To są powszechne zachowania, wręcz masowe, milionów osób.

Na to nakłada się zupełny brak zaufania obywateli do państwa reprezentowanego przez urzędników, kierowanych przez polityków. Nie można jednak się temu dziwić, bo obywatel kraju źle zarządzanego, gdzie prawo karne i prawo administracyjne mają charakter represyjny, a sądownictwo jest de facto inkwizycyjne, nie są podmiotami, tylko przedmiotami stosunku z władzą. Nie ma u nas prawie w ogóle poczucia, że jesteśmy wspólnotą a prawo to zbiór reguł i zasad, których stosowanie jest korzystne dla nas wszystkich.

Przyjęta przez Sejm ustawa koronawirusowa, to przykład prawa specjalnego, będącego regulacją przekrojową na czas spodziewanych kłopotów. Można zapytać się, dlaczego Sejm nie zdecyduje się po prostu na wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, w miejscach objętych kwarantanną lub podwyższonym ryzykiem?

Musimy być gotowi na modyfikację trybu życia. Ponieważ może to dotyczyć dużej części społeczeństwa, to należy się spodziewać społecznego poruszenia. To z kolei może zrodzić stany nieustalone, trzeba pamiętać, że w chwilach destabilizacji na wierzch wychodzą różne męty i ludzie mający złe intencje. W takich przypadkach nie da się inaczej funkcjonować, niż w warunkach presji policyjnej, ponieważ taka jest gwarancją porządku i bezpieczeństwa dla wszystkich. Ktoś, kto pamięta Stan Wojenny doskonale rozumie o co chodzi w tej mechanice.

Ostatnią rzeczą jakiej potrzebujemy jest przełożenie Koronawirusa na wewnętrzny stan przepychanek politycznych. Jak pokazała debata nad ustawą specjalną porozumienie się opozycji z dobrą zmianą jest możliwe i nie stanowi problemu personalnego, ani mentalnego. Ludzie mający wspólne cele są w stanie osiągnąć bardzo wiele, jak są pod zewnętrzna – jednoczącą ich presją. To już nie jest pierwszy raz w naszej historii, nawet tej najnowszej, że jednoczy nas zagrożenie z zewnątrz. Miejmy nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje i nie trzeba będzie prowadzić żadnych drastycznych działań.

Każdy z nas musi brać poprawkę na to, jakie informacje odbiera. Ponieważ nie brakuje prowokatorów wewnętrznych, którzy żyją z karmienia się kontrowersjami, wytwarzania ich i powielania. Dlatego trzeba uważać, czemu dajemy wiarę. Wszelkie zachowania i rozwiązania radykalne powinny być ograniczane i traktowane podejrzliwie. W czasach chaosu, strzeżmy się prowokatorów. Naprawdę jest wielu, dla których stan chaosu w Polsce byłby sukcesem, a reset wewnętrzny okazją do wielkich zysków.

Każdy z nas musi uważać co klika i co zamieszcza w mediach społecznościowych. Najlepiej byłoby na ten czas je wyłączyć. To nie jest zbyt wolnościowe, jednak gdyby była możliwość blokowania mediów społecznościowych w naszym kraju na np. 48 godzin, to należałoby z niej korzystać. Ponieważ poprzez media społecznościowe, panika rozsiewa się, multiplikuje i wzmacnia jak wirus.

20 thoughts on “Nie można ulegać panice – ograniczmy media społecznościowe

 • 4 marca 2020 o 05:55
  Permalink

  w pełni się zgadzam, trzeba się chronić przed chaosem.

  Odpowiedz
 • 4 marca 2020 o 09:49
  Permalink

  No właśnie, czas na rozsądek i współpracę, ale jak to zrobić w społeczeństwie z taką anomią społeczną i z takimi atawizmami, które zostały nam zaaplikowane przez dziki kapitalizm uświęcony religijnie w III RP? Ustawa jest im potrzebna do politycznej propagandy, bo te istniejące unormowania prawne są moim zdaniem wystarczające do ochrony społeczności lokalnych. Potem będą się chwalić jacy to oni są skuteczni.

  Ale nie jest tak źle, damy radę. 🙂
  https://demotywatory.pl/4978981/Ruszyl-rzadowy-program-ochrony-Polski-przed-koronawirusem

  No i ruszyła negatywna propaganda:
  https://demotywatory.pl/4979587/Za-lizanie-fallusa-masz-koronawirusa

  Odpowiedz
  • 4 marca 2020 o 13:41
   Permalink

   “…które zostały nam zaaplikowane przez dziki kapitalizm uświęcony religijnie w III RP? ”
   Kom. bez wtrętu jest komentarzem straconym!? ” 🙂
   Innej Polski nie będzie, więc Miecławie ora et labora. Amen

   Odpowiedz
   • 4 marca 2020 o 19:28
    Permalink

    @krzyk58.
    Prawda boli, oj boli, co? Przecież obiecałem, że ci nie odpuszczę.:-)
    Stosuję tę samą technikę co ty, tylko z innej perspektywy. 🙂 Kto ma rację? Ja opieram się na faktach historycznych i autentycznych obecnie, ty na zwykłej post-prawdzie, więc nie masz szans ze swoimi spiskowymi teoriami.
    No i nie jest mi przykro z tego powodu. 🙂

    Odpowiedz
 • 4 marca 2020 o 11:50
  Permalink

  Czytam na portalu liberalnej lewicy “Koronowirus potwierdzony w Polsce”.
  NARESZCIE!!
  Jesteśmy dowartościowani, w politpoprawnym świecie demokracji. “Też mamy”.
  Do tych pór wyczuwałem w wypowiedziach oficjeli i opozycji (demokratycznie)
  taki pewien niedosyt… “nie występowanie” to poważna skaza która dyskwalifikuje, to tak jakby w postępowym towarzystwie swego czasu nie mieć “ejc lub innego chifa, albo nie wciągać choćby – nosem, czy “nie lubić dzieci “, nieco bardziej odległy w czasie przykład:: w epoce “oświecenia” – posiadać “cały nos”… wystarczyło zerknąć i już wiadomo z kim mieliśmy przyjemność – ciemnogrodzianin…

  Bogusława Mroczek: Spalenie Notre Dame to robota Gladio (NATO). Koronawirus ma za cel wywołać panikę https://www.youtube.com/watch?v=Yp5-pCiYPtw

  Dr Aldona Ciborowska: Wolność na celowniku globalistów -permanentnej globalnej rewolucji ciąg dalszy https://www.youtube.com/watch?v=NrTMnGF9T6g&t=1159s

  Postępowcy, oświeceniowcy, lewicowcy taki stan ducha określają krótko i węzłowato:
  – szuria. Więc jestem szurem, czy jest mi z tym stwierdzeniem, niekomfortowo?
  Nie! Jeśli tak twierdzą wspomniani nieco wyżej, czuję się nobilitowany… 🙂
  Korzystając z okazji zamieszczam kilka sentencji w temacie:

  Nie jestem teoretykiem konspiracji, jestem realistą konspiracji. Ona tam jest – Ted Gunderson, agent FBI

  Nad społeczeństwem dominować będzie elita… która dla osiągnięcia swoich politycznych celów nie będzie wzbraniać się przed stosowaniem najnowocześniejszych technik kształtowania publicznych zachowań i utrzymywania społeczeństwa pod ścisłą kontrolą i inwigilacją [Zbigniew Brzeziński w książce “Between Two Ages” 1970 r.]

  … Samo słowo “tajemnica” jest odrażające w wolnym, otwartym społeczeństwie. Jako ludzie jesteśmy tak z natury jak i historycznie przeciwnikami tajemnych stowarzyszeń, tajnych przysiąg oraz ukrytych biegów wydarzeń … Na całym świecie działa przeciwko nam monolityczny i bezwzględny spisek, bazujący przede wszystkim na ukrytych środkach, by rozszerzać swą strefę wpływów poprzez infiltrację (szpiegostwo), zamiast inwazji, poprzez działalność wywrotową zamiast wyborów, poprzez zastraszanie zamiast wolnego wyboru. Jest to system, który zgromadził ogromne ludzkie i materialne zasoby, dla zbudowania zjednoczonej i wysoce skutecznej maszyny, która łączy operacje militarne, dyplomatyczne, wywiadowcze, ekonomiczne, naukowe i polityczne. Jej przygotowania są ukrywane, a nie ogłaszane, jej pomyłki są grzebane, a nie publikowane, jej przeciwnicy są uciszani, a nie pochwalani. Żaden wydatek nie jest kwestionowany, żaden sekret nie jest ujawniany. [John F. Kennedy, Waldorf-Astoria Hotel New York City, 27 Kwietnia 1961]

  Dieta, zastrzyki i nakazy będą wytwarzać od bardzo wczesnego wieku rodzaj charakteru i osobistych przekonań, które władze uznają za pożądane, tak aby każda krytyka władzy była psychologicznie niemożliwa (…) Stopniowo poprzez selektywną hodowlę, genetyczne różnice pomiędzy rządzącymi a rządzonymi wzrosną tak, aż staną się niemal różnymi gatunkami. Bunt plebsu stanie się na tyle niemożliwy, na ile niemożliwe jest zorganizowane powstanie owiec przeciwko praktyce jedzenia baraniny. [Bertrand Russell, Prawnuk Brytyjskiego Księcia Bedford Johna Russella, Wnuk Premiera Wielkiej Brytanii Lorda Russella, Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych (Chatham House), “Wpływ nauki na społeczeństwo”, 1953]

  Wywiad z Iluminatem:
  To nie tak, mój młody przyjacielu. Czyż pan sam nie dotarł do prawdy? Czyż nie otrzymał pan wszystkich książek i innych tekstów , których pan poszukiwał? I czy nie znalazł pan w nich potwierdzenia tego, co pan przeczytał albo może przeżył wcześniej? Czyżby nie odkrył pan samodzielnie niejednej tajemnicy tego świata ? Kto szuka ten znajduje! Ale większość ludzi wcale nie chce szukać. Dlatego właśnie nie traktujemy ich inaczej niż zwierzęta, bo te również niczego innego nie szukają. Czy to jasne ? Kto nie korzysta ze swego rozumu i nie walczy o wolność osobistą, ten nie odczuwa jej braku. Wiedza jest przecież dostępna! Jest wszędzie. Ale kto tego nie chce dostrzegać, ten widzieć nie będzie. Pan przecież wie, że my się nie ukrywamy, Właściwie nigdy się nie ukrywaliśmy. [Jan van Helsing “Ręce precz od tej książki”]

  Naród żydowski jako całość będzie swoim własnym Mesjaszem. Jego panowanie nad wszechświatem zostanie osiągnięte przez zjednoczenie ludzkich ras i eliminację granic. Powstanie Republika Wszechświata [Universal Republic], w której Synowie Izraela staną się elementem kierowniczym. WIEMY JAK DOMINOWAĆ MASY. Rządy wszystkich narodów będą stopniowo wchodzić w ręce Judy poprzez zwycięstwo PROLETARIATU. Wszelka własność prywatna stanie się własnością KSIĄŻĄT IZRAELA – DO NICH BĘDZIE NALEŻEĆ BOGACTWO CAŁEJ ZIEMI. W ten sposób zrealizujemy obietnicę TALMUDU, że kiedy nadejdzie czas Mesjasza, Żydzi będą pod kluczem trzymać własność wszystkich narodów świata [Baruch Levy w liście do Karola Marksa]

  Ekonomika każdego państwa jest analizowana oddzielnie, po czym Bank wręcza każdemu ministrowi ten sam cztero-etapowy program.

  Pierwszy etap to prywatyzacja, którą bardziej dokładnie należałoby raczej nazywać etapem „przekupstwa”. Zamiast korzystnie sprzedawać państwowe przedsiębiorstwa przywódcy danego narodu beztrosko wyprzedają, stosując się do żądań Banku Światowego, swoje przedsiębiorstwa dostarczające wodę i elektryczność. Gdybyście tylko mogli zobaczyć, jak szeroko otwierają się im oczy na widok dziesięcioprocentowej prowizji wpłacanej na ich konta w bankach szwajcarskich w zamian za spuszczenie o kilka miliardów z ceny sprzedaży państwowych dóbr.

  Rząd Stanów Zjednoczonych wiedział o tym, przynajmniej w przypadku największego „przekupstwa” wszechczasów, rosyjskiej wyprzedaży w roku 1995. „Ministerstwo Skarbu USA uważało, że jest to wspaniale zorganizowane, jako że chcieliśmy, aby Jelcyn został powtórnie wybrany na prezydenta. Mało nas obchodziło, że to skorumpowane wybory. Chcieliśmy, aby pieniądze trafiły do Jelcyna” poprzez wspieranie jego kampanii.
  Stiglitz nie jest terrorystą spod znaku teorii spiskowych. Człowiek ten tkwił wewnątrz tej gry, był członkiem gabinetu Billa Clintona w charakterze przewodniczącego zespołu jego doradców ekonomicznych.

  Jeśli człowiek wierzy, że w tworzeniu historii ludzkości istnieją przypadki, to jest on kompletnym idiotą [Marek Tulisz Cyceron]

  Chwati’t! Podsumujmy:
  Pamiętajmy, że naukowcy dowiedli, iż osobnicy podejrzliwi, wręcz paranoiczni, mają znacznie większą szansę na przetrwanie.

  prof. Maria Dorota Majewska:

  Odpowiedz
 • 4 marca 2020 o 20:04
  Permalink

  Sprawa jest naprawdę złozona, tutaj nie ma hop i siup, bo panika może spowodować więcej i większych problemów, niż koronawirus który zapewne już u nas jest w szeregu ogniskach tylko o tym nie wiemy bo dzięki grypie jesteśmy istotnie uodpornieni na takie około grypowe choroby i będziemy łatwiej przechodzić ich pandemię.

  Odpowiedz
 • 4 marca 2020 o 21:03
  Permalink

  No ale co z tego, kto to jeszcze przeczyta – ile osób? Co z tego, że mądrze piszecie ?

  Odpowiedz
 • 4 marca 2020 o 23:22
  Permalink

  A dlaczego tylko media? Może wybiórczo ograniczać inne “przywileje”? Typowy zamordysta, który uważa, że panika jest groźniejsza niż “stan wojenny” (strach się bać:)

  Odpowiedz
 • 5 marca 2020 o 00:14
  Permalink

  Szczerze to przydałoby się to co proponujecie ale to nie przejdzie w Polsce, nie ma szans.

  Odpowiedz
 • 5 marca 2020 o 10:51
  Permalink

  HURAAAAA !!! I DOCZEKALI SIĘ !!!
  „W normalnym kraju ,,minister zdrowia”TYLKO NIE W PISOWSKIM KATOLANDZIE wstawia sobie koronawirusa na listę chorób zakaźnych i działa na podstawie ustawy o chorobach zakaźnych”…

  To jest kpina PISOM…TOŁOW z Polaków! Istnieje ustawa o chorobach zakaźnych i na jej podstawie u nas od zawsze pokonywano wszystkie wirusy. Nie trzeba żadnej specustawy.
  Żyjemy w czasach, gdy zwołuje się Sejm, żeby była demagogia, aby się lały potoki słów. Nie potrzebujemy straszenia ludzi.To polityczna hucpa PISU przed wyborami, żeby wszyscy wiedzieli, że ,,rezydent Duda” (https://forumemjot.wordpress.com/2016/08/24/rezydent-polin-andrzej-juda-jestem-polakiem-ale-obowiazki-mam-zydowskie/) walczy z koronawirusem.
  A to tylko do ,,SZPILEK”!!! Na sejmowej Komisji Zdrowia ogromną większością zidiociałe sejmowe towarzycho uchwaliło pracując w pocie czoła cenę maksymalną na maseczki!
  W Polsce hieny dziennikarskie szerzą panikę, bo z tego mają wierszówkę.Wiadomo, że ludzie umierają też i na inne choroby…
  A to jest tylko zapalenie płuc!!! Wirus łapie tylko ludzi starszych, schorowanych czyli słabych.
  PS…
  Zapalenie płuc na całym świecie zbiera śmiertelne żniwo. Co 20 sekund na tę chorobę umiera jedno dziecko – mimo że można mu zapobiegać przez szczepienia i leczyć antybiotykami. Na tę niebezpieczną chorobę rocznie w Polsce zapada około 300000 osób. Dla wielu z nich, szczególnie tych najmłodszych i najstarszych, zachorowanie oznacza śmierć lub długi pobyt w szpitalu.
  W POLSCE TRAGEDIĄ JEST WYNOSZONE ZE SZPITALI ,,SZPITALNE ZAPALENIE PŁUC” !!! W TEJ KWESTII TO EFEKT NIEDBALSTWA PERSONELU MEDYCZNEGO !!!
  ŹRÓDŁO: https://twojezdrowie.rmf24.pl/czlowiek/organy-wewnetrzne/pluca/news-na-te-chorobe-co-20-sekund-umiera-dziecko,nId,2463571

  Odpowiedz
  • 5 marca 2020 o 16:54
   Permalink

   “Zapalenie płuc na całym świecie zbiera śmiertelne żniwo. Co 20 sekund na tę chorobę umiera jedno dziecko – mimo że można mu zapobiegać przez szczepienia i leczyć antybiotykami. ”
   A jednak jesteś – lemingiem, albo kurą ze swoiście pojmowanym rozumem… 🙂

   Odpowiedz
   • 7 marca 2020 o 03:54
    Permalink

    DO krzyk58 !!!
    Trzeba było milczeć i pozostawić nas w niepewności co do swoich możliwości intelektualnych a tak
    zabrałeś głos i rozwiałeś wszelkie wątpliwości…

    Odpowiedz
 • 5 marca 2020 o 11:37
  Permalink

  DO KRZYK 58!!! NIE CZYŃ DRUGIEMU CO NTOBIE NIE MIŁE!!!
  cytuję Ciebie:
  ,,— wy
  (jeśli kierujesz tekst do konkretnych odbiorców, to bezpieczniej (bo nie zostaniesz się posądzony o brak kultury) jest napisać odnoszące się do nich zaimki osobowe wielką literą)
  “jerzyjj” naruszacie niczym zwyczajny antykomunista“pewne tabu” – braki w programie kształcenia młodego pokolenia urodzonego w latach powojennych! —”
  ,,,,przyganiał kocioł garnkowi…
  a to, że ciężki, nawet gdy pusty,
  taki niezdarny w swoim wyglądzie,
  że grube uszy syczące żarem,
  czerwienią wstydu, może miłości.”
  – och, drogi kotle,
  przeróżne smaki czuję,
  ty, mydlinami
  z brudów się delektujesz.””

  NAPISAŁEŚ : “nie występowanie”
  Reforma szkolna, zapoczątkowana ustawą sejmową z 15 VII 1961, wprowadziła 8-klasową szkołę podstawową i to ona jest kuźnią takich jak ty niedouczonych zna,,f”ców pisowni jezyka polskiego…

  imiesłów oznacza cechę – tym samym zbliża się do przymiotnika, który piszemy z NIE razem !!!

  Odpowiedz
  • 5 marca 2020 o 17:04
   Permalink

   Pierdu, pierdu…a walizka (sama) popierd*a po peronie (we Wąchocku).
   Nie bądź ”tempym” – polonistą. … 🙂
   Gwoli wyjaśnienia- do trzech (pełnych) latek brakowało MI w owym roku , miesiącu i dniu – dziesięć dni!!

   Odpowiedz
 • 5 marca 2020 o 14:22
  Permalink

  są informacje które nam się należą i te nie mogą być cenzurowane bo niby wywołują panikę. Chodzi mi o liczbę laboratoriów dokonujących identyfikacji wirusa w Polsce. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podaje na swojej stronie że mamy 9 laboratoriów w kraju, podobno jeszcze 4 maja być uruchomione w “najbliższym czasie”. To stanowczo za mało bo liczba nawet nie pokrywa liczby województw. Za mało bo wożenie próbek wymaga czasu i pieniędzy a o kupnie nowych urządzeń dziś można zapomnieć. Wirus to sprawa bezpieczeństwa narodowego podobnie jak kupno nowych rakiet. Urządzenie powinny być w każdym szpitalu z oddziałem zakaźnym.

  Odpowiedz
 • 5 marca 2020 o 18:36
  Permalink

  Mój ci on jest mój ci, oczywiście korona wirus. Jak chodzi o moją osobę to proszę się nie wysilać. temat mi się znudził.

  Odpowiedz
 • 5 marca 2020 o 20:55
  Permalink

  LUDU SMOLEŃSKI, I NIE TYLKO – CZYM PODNIECACIE SIĘ? Myślę że należałoby raczej zbadać poziom GLIFOSATU w organizmie, o tym , qr*a sie nie mówi, albo półgębkiem!
  Robi się głośno, ale udostępniajcie ten materiał gdzie się da. Polacy muszą wiedzieć że są truci https://www.youtube.com/watch?v=c2rMBwbDLdo
  “wieczorynka” ujęła … jak już nadmieniłem wcześniej nie rwę z tego tytułu koszuli, (ni kaleson) 🙂 mam jednak świadomość że gra toczy się o “wyższą stawkę” a TO, to tylko preludium/prigotowka do czegoś większego, na skale globalną.

  Odpowiedz
 • 5 marca 2020 o 22:23
  Permalink

  Krzyku, też tak uważam, że gra toczy się o wyższą stawkę. Jaką ? , pożyjemy zobaczymy. Pozdro jak pisał Włodek.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.