Nie można mieć złudzeń – wszyscy dołożymy się do utrzymania imigrantów?

rgbstock.com Autor: Sanja Gjenero (lusi)

Kwestia nielegalnych imigrantów, którzy przyszli do Niemiec przeraża znaczną część tamtego społeczeństwa i nie daje spać wielu tamtejszym politykom. Rząd Bawarii – jednego z najważniejszych krajów związkowych Republiki Federalnej najdelikatniej mówiąc ma dość pomysłów Berlina, grozi wprost działaniami mającymi na celu ochronę jego przestrzeni przez imigrantami, których nie ma już gdzie umieszczać.

Gdyby tego było mało w Niemczech podniosły się głosy, kto za to wszystko zapłaci? Nie tylko dzisiaj, ale kto będzie płacił przez kolejne lata, – ponieważ asymilacja tych ludzi będzie trwała bardzo, ale to naprawdę bardzo długo. Pojawiły się felietony w prasie mówiące o tym, że trzeba będzie podwyższyć wiek emerytalny, wprowadzić dodatkowe opłaty dla „normalnych” Niemców za liczne kwestie obecnie darmowe lub wymagające jedynie odpłatności symbolicznej. Jednak to nie wszystko, jak wiadomo Niemcy domagają się solidarności dla swojej Kanclerz „bez granic” i jest mowa o podatku europejskim np. przez podwyższenie podatku VAT i akcyzy (przemytnicy tytoniu już się cieszą). Ewentualnie zaczynają się przebąkiwania o innym przekierowaniu części unijnych funduszy pomocowych, albowiem uległy zmianie priorytety.

Tymczasem znaczna część imigrantów zaczyna pokazywać swoją zwyczajną twarz. Oznacza to problemy na gruncie kulturowym, religijnym, plemiennym i narodowościowym. Skarżą się nawet niemieckie policjantki, jedna pani napisała książkę opowiadając jak wygląda praca na zderzeniu kultur. Zdarzają się gwałty w ośrodkach dla uchodźców, bójki są już czymś standardowym, co więcej zdarzają się całonocne bitwy pomiędzy uchodźcami, którzy także nie szczędzą kamieni oddziałom Policji. Powoli wszystko zaczyna wyglądać bardzo źle, a dopiero robi się zimno i ludzie mieszkający w namiotach lub po prostu pod gołym niebem – nie tylko mają prawo się buntować, ale przede wszystkim nie można się dziwić ich frustracji.

Niemcy mówią o zamknięciu granic, to samo chce w takiej sytuacji zrobić Austria. Wówczas ciśnienie będzie przyłożone do Węgier i Chorwacji, być może jakieś odpryski przeszłyby na szlak przez Ukrainę i Polskę – wszystko jest możliwe. Na pewno jednak nie obejdzie się bez protestów, bitew z Policją i jednego wielkiego rozczarowania. Mimo wszystko niemieckie władze państwowe na czele z panią Merkel nadal nie chcą dostrzec swojego epokowego błędu.

Mówi się o konieczności uproszczenia wszelkich procedur, tak żeby móc jak najszybciej odsiać azylantów od nielegalnych imigrantów, imigrantów ekonomicznych i osób w ogóle nieuprawnionych do prawa azylu. Bardzo wiele osób w ogóle poza wszelką kontrolą rozeszło się po Niemczech, dosłownie wsiąkając w dotychczas obecne tam społeczeństwo alternatywne osób innych kulturowo. Think tanki ludzi rozsądnych zajmujących się na poważnie terroryzmem w Niemczech – krzyczą z bezsilności, niestety jest to wołanie na pustyni.

Sytuacja jest trudna, będzie potęgowana przez zimę, jeżeli będzie ostra, to również w dominującej większości Niemiec nie jest niczym przyjemnym, jeżeli nie ma się ciepłego domu i warunków umożliwiających bytowanie. Dla ludzi z Bliskiego Wschodu warunki namiotowe w Niemczech zimą mogą być szokiem. W Finlandii już są przypadki Irakijczyków przerażonych rozpoczynającą się tam zimą i raczej chłodnym przyjęciem, którzy proszą w Ambasadzie w Helsinkach o dokumenty uprawniające do powrotu.

Możemy być pewni, że ten kryzys dopiero się rozpoczyna. Z jednej strony mamy niechęć znacznej części Europejczyków, z drugiej zawiedzione nadzieje – imigrantów, do tego jeszcze narastający spór polityczny, ponieważ niektóre kraje nie chcą się zgodzić na modyfikowanie ich tożsamości. Z naszej perspektywy, biorąc pod uwagę konieczność jakiegoś znalezienia wyjścia z sytuacji niechcianych gości, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że będziemy na tych ludzi płacić, dzieląc się z nimi swoją własną biedą.

Skandalem jest sytuacja w wyniku której, cała Europa ma się zrzucać m.in. na nowych niemieckich gastarbeiterów, których Niemcy zaprosili do swojego kraju w swoim dobrze pojętym interesie. O względach humanitarnych możemy porozmawiać, ale za rok lub dwa jak rozruchy, być może akty terroru i innego rodzaju dezorganizacja życia publicznego będą w Niemczech powszechne.

15 thoughts on “Nie można mieć złudzeń – wszyscy dołożymy się do utrzymania imigrantów?

 • 11 października 2015 o 08:48
  Permalink

  Poprawność polityczna gorsza od faszyzmu

  Odpowiedz
  • 11 października 2015 o 19:21
   Permalink

   A komentator sie przeforsowal z tym faszyzmem…chyba nue wie co mowi …
   “Trza” bylo Polsce nie isc na wojne w Iraku i w Afganistanie i jeszcze sie tym degustowac jako duma narodowa w kazdym prigramie TV np.TV POLONUA, TV INFO, to by sie Kopaczowa mogla z odpowiedzialnosci za uchidzcow wyjrecic … na razie najwiecej uchodzcow w Poksce to przeciez z ukochanej przez wszystkich w Poksce Ukrainy , a ci zdaje sie pracuja za siebie i za Polakow, za tzw. 4-ech ….troche pomyslunku , takie ortodoxe postawy zle swiadzcza o komentatorze …

   Odpowiedz
 • 11 października 2015 o 15:18
  Permalink

  Stracimy część funduszy i jeszcze będziemy na nich robić

  Odpowiedz
  • 11 października 2015 o 19:28
   Permalink

   Albo oni beda “na was robic”, juz tak jest , gdyz uchodzcy z Ukrainy pracuja za dumping zaplate za tzw.4-ech i wypracowuja przychod narodowy …

   Odpowiedz
 • 11 października 2015 o 15:51
  Permalink

  Całkowita klęska poprawności politycznej w Europie Zachodniej.

  A Niemcy były PRYMUSAMI w jej stosowaniu.

  Odpowiedz
  • 11 października 2015 o 19:40
   Permalink

   Uchodzcom wojennym ponoga ONZ i KOMISARIAT DO SPRAW UCHODZCOW ONZ, czlonkowie ONZ jak Usa i RFN placa regularnie skladki do ONZ a nie sa dluznikami ONZ, sprzedaja codziennie tonami arsenal wojenny i robua bez mandatu ONZ wojny zaczepne z udziakem Polski jak w Iraku i w Afganistanie a teraz nie moga sie nadziwic, ze uchodzcy wojenni naplywaja z tamtych regionow ….
   O cesarzowej mowia wszyscy dookola, ze kobieta zwariowala i musi do

   Odpowiedz
  • 11 października 2015 o 19:43
   Permalink

   c.d.
   a wiec cesarzowa postradala zmysly i musi udac sie na leczenie do specjalisty …uchodzcy wojenni to sprawa KOMISARIATU DO SPRAW UCHODZCOW ONZ a nie UE czy piszczegolnych panstw !!!!

   Odpowiedz
  • 11 października 2015 o 21:18
   Permalink

   @ inicjator: wpisuję się przez szacunek (olbrzymi) do Ciebie. Wiele już na ten temat tutaj pisałam i moje zdanie jest ogólnie znane. Mam poglądy w tej sprawie tożsame z @królowa bona i @wieczorynka. Tego chcieliśmy jak Grzesiu Dyndała. (parafraza z Moliera). Może obecna akcja Rosji choć trochę zmoderuje ten proces. Nie zatrzyma go jednak i nie odwróci. A Turcja celowo pchnęła uchodźców do Europy i ma po temu bardzo wiele obiektywnych powodów. To z Syrii. Pozostali częściowo uciekają przed wojnami, częściowo są imigrantami zarobkowymi, lub liczącymi na socjal. Jugosławię też “KTOŚ” rozwalił, a miała całkiem niezły poziom, wyższy niż pozostałe demoludy. Jest jednak problem i trzeba go po ludzku rozwiązać.

   Odpowiedz
 • 11 października 2015 o 18:08
  Permalink

  Od zawsze piszę, że tym co uciekają przed tragedią wojny należy pomagać i to bezwarunkowo.
  Uważam natomiast, że neoliberałowie, wyznawcy religii “niewidzialna ręka rynku” powinni osobiście ponieść koszty utrzymania pozostałych imigrantów.

  Odpowiedz
  • 11 października 2015 o 19:59
   Permalink

   Zwykle ci co uciekają przed tragedią wojny, winni
   znaleźć azyl w pierwszym kraju w którym nie ma wojny
   tzn. w Turcji tam byli w miarę bezpieczni. Oni “uciekają” po niemiecki,szwedzki,
   brytyjski SOCJAL!!kto sądzi inaczej jest…

   Odpowiedz
   • 12 października 2015 o 00:02
    Permalink

    @krzyk58
    A ja mam dla komentatora oropizycje nie do odrzucenia: koniecznie prisze sie zwerbowac jako “EntwicklugsHelfer”/”pomocnik rozwojowy” bezpisrednio w KOMISARIACIE DO SPRAW UCHIDZCOW ONZ w Genewie / Szwajcaria, lub w oddziale terenowym PCK, “CARITASU”, lub w warszawskiej siedzibie organizacji “LEKARZE BEZ GRANIC”

    Odpowiedz
   • 12 października 2015 o 00:20
    Permalink

    c.d.
    … i poprosic o przydzielenie do ktoregos obozu uchodzcow w Turcji, Turcja przyjela ok.2 mln uchodzcow ( !!!! ), to zaraz komentator bedzie wiedzial, dlaczego ci ludzie niisa swoich starszych krewnych kilometrami na rekach, by tylko pizyskac badzieje ns lepsze, spokojniejsze zycie, w szczegolnosci, jak cesarzowa sobie tych ludzi tu pozapraszala !!!!
    Z ta wedrowka po niemuecku, szwedzki czy brytyjsku socjal ti wie Pan w tych warunkach po pristu z zupelnie innej opery !!!
    Ta sama spiewka pozdrawia David Cammeron polskich emigrantow w W.Brytani, choc oni wypracowuja dochod narodowy W.B. cis w ok.23% … nie wiem, jak to mozna sie tak podczepic pod taka infantylna teza i ja powtarzac w kolo macieju jak zepsuta plyta gramofonowa …zanim sie Pan polapie, to z Panska argumentacja David Cammeron przysle te 2 mln Polakiw nazad do Polski …dobrze bedzie, pasuje to Panu …?

    Odpowiedz
   • 12 października 2015 o 00:42
    Permalink

    W Turcji to trwa od lat krwawa wojna domowa z Kurdami , od wczoraj stan wyjatkowy i okropne rzeczy sie slyszy, nie moge tu nic pisac, bo jak OP wydrukuje to wyleci w powietrze i ja i Pan tez, bo nas znajda i wykonczajak muchy …kapito !!! Tak nacionalistycznego i agresywnego panstwa kochajacego wojny,napasci i podboje, szargajacymi swoimi ludzmi to trudno gdzie inndziej znalezc, agresje tez , ja byn tez z tamtad uciekala i to w tri miga…co obywatele tureccy uczynili juz w latach 50-tych do dzis ….a jak do Europy przyjada zaczynaja to samo robic, co z nimi robiono, przemic, terror, maja przynajmniej 10 twarzy, kobiety to scierki do podlogi…ktore oni tak w UE wykorzystuja, ze sa w roznych insytucjach panstwowych protesty poszkodowanych ….oficjalnie prosza o ochrone i zaniechanie rokowan w sprawie kandydatury do UE …

    Odpowiedz
 • 12 października 2015 o 01:08
  Permalink

  W programie niemieckiej ARD TV, “WELTSPIEGEL ” /aktualne reportaze z calego swiata / z 11.10’2015 mowiono , ze Brazylia chce przyjac uchodzcow, bo ma wielkie niezasiedlone polacie kraju i moze nadac ziemie do uprawy ….nie wiem czy to sue zgadza …do tego ludzie z Syrii czy Iraku to czesto wyksztaceni lub pragnacy sie dalej ksztalcic i sa zorientowani na kulture i cywilizacje miejska ….
  Tragedia zaczyna byc postac cesarzowej, ktora nawet profesorzy uniwersyteccy oskarzaja o przestepstwa z kk, np.wspolspraestwo w nielegalnym przekroczeniu granicy …ja nie wiem co to dalej z ta kobieta bedzie , mania wielkosci ja dopadla a tu takie konsekwencje tego spadaja na cale Nuemcy i cale UE ….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.