Nie można dłużej nie dostrzegać chińskiego zagrożenia (cz.3)

graf. red.

Chiny i Rosja

Chiny i Rosja to pragmatyzm. Chiny są potężne, ale nie są w stanie pokonać Rosji. Rosja jest potężna, jest w stanie obronić się przed Chinami, co więcej jest w stanie je zniszczyć w przypadku konfliktu pełnoskalowego. Chiny doskonale wiedzą i Rosja doskonale wie, że marzeniem Zachodu i chińskich azjatyckich konkurentów, jest doprowadzenie do sytuacji, w której, Rosja i Chiny weszłyby na ścieżkę szybkiej konfrontacji. Właśnie z tego powodu, nie dojdzie do żadnego konfliktu i żadnych przepychanek, jeżeli tylko Rosji uda się zachować spoistość, a Chinom samodzielne kierownictwo. Zachód napiera na Rosję, dążąc do jej wewnętrznego rozprężenia i osłabienia, a na Chiny poprzez próby przejęcia rządu dusz – wstrzykując różne idee, w wydaniu przedstawicieli chińskich intelektualistów działających na Zachodzie. Na szczęście zarówno Rosja, jak i Chiny są odporne na zachodnie strategie.

Chiny mają pełną świadomość sytuacji, znają się na mapie, a nawet rozumieją jak się czyta globus. Rosja jest kluczem dla każdej strategii Zachodu, zmierzającej do okrążenia Chin. Wiadomo, że ważne są Indie i władza nad cieśniną Malakka (i całym ciągiem transportowym wzdłuż północnego wybrzeża Sumatry).

Pomiędzy państwami istnieją zadawnione spory terytorialne. Chiny uznają zawarte z carską Rosją traktaty, jednak będą to robiły tylko tak długo, jak Rosja będzie w stanie skutecznie się obronić. Tam nie ma miłości i nie jest nikomu potrzebna. Oba kraje mają sobie w zasadzie wszystko do zaoferowania – Rosja ma surowce, ma żywność, ma olbrzymi i chłonny rynek wewnętrzny, a przede wszystkim ma pieniądze. Chiny chętnie kupią wszystko, jak również wszystko chętnie sprzedadzą. Co więcej, Chiny mają interes w utrzymaniu status quo, a ich drogą do zdobycia przewagi nad Rosją jest dążenie do supremacji technologicznej. Rosja z tej sytuacji czerpie więcej korzyści, ponieważ ma alternatywę do sprzedaży surowców – inną, niż na Zachód. Przez co, staje się istotnie niezależna.

Chiny oczekują od Rosji przewidywalności i kontynuacji. Politycznie, Rosja jest fundamentem chińskiego bezpieczeństwa w wymiarze geostrategicznym. Ekonomicznie ma do zaoferowania wszystko, czego Chiny potrzebują. Militarnie, Rosja jest traktowana jako źródło zakupów produktów innowacyjnych i technologicznie potrzebnych do rozwoju chińskiej obronności. Dowodem na współpracę obu krajów jest transfer rosyjskiej technologii, służącej do obrony strategicznej przed międzykontynentalnymi środkami napadu balistycznego.

Zachód próbuje wykreować obraz, że chińska polityka wobec Rosji, to polityka salami-gotowania żaby, czyli prowadzenia stopniowej polityki ekspansji, małymi kroczkami, w taki sposób, żeby Rosja nie zorientowała się, że jest uzależniona, okradana i podporządkowana. W każdym kłamstwie jest ziarnko prawdy, w tym sensie, że z punktu widzenia strategii i możliwości, a przede wszystkim dynamiki rozwoju Chin – takie podejście do Rosji byłoby rozsądne. Co więcej, byłoby w chińskim stylu, ponieważ Chiny mają czas. Proces czekania, jest z ich perspektywy podstawą odnoszenia się do otoczenia. Proszę zobaczyć, kiedy zniknęło Cesarstwo Rzymskie, Imperium Brytyjskie i wiele innych, ale Chiny trwają i to pomimo wielkich historycznych zawieruch.

Wiele zależy od tego, jak bardzo Zachód będzie w stanie wpływać na Rosję, ponieważ Chiny dopasują do wyniku tych relacji swoją politykę wobec Rosji. Chodzi o to, że Chiny muszą antycypować rosyjską potęgę i możliwości wpływu, w wypadku gdy zostaną zablokowane – zaatakowane od strony otaczających je mórz. Zarazem jednak w przypadku takiego scenariusza, to droga przez Rosję jest najbezpieczniejszą drogą transferu towarów do Europy i na Bliski Wschód. Poza tym, nikt nie zablokuje rosyjskich statków odwiedzających chińskie porty.

Oczywiście pomiędzy krajami są sprzeczności i chińskie marzenie o Syberii i Arktyce jest nie do pogodzenia z rosyjską racją stanu. Najbliższa przyszłość już pokaże, na ile Chiny chcą działać pragmatycznie wobec Rosji i generować obustronne korzyści, a na ile ewentualnie wpisałyby się w zachodnią strategię przekierowania swojej immisji z Morza Południowochińskiego i generalnie Azji na Północ.

Zapraszamy na część 4-tą felietonu.

12 komentarzy do “Nie można dłużej nie dostrzegać chińskiego zagrożenia (cz.3)

 • 10 czerwca 2021 o 05:39
  Permalink

  Doskonała ocena Chin.

  To jest INNA CYWILIZACJA, gdzie jest inaczej odbierany CZAS.

  Chiny mają go po prostu DUŻO i rozpatrują swoje działania w skali 50 – 100 lat.

  Przy czym wiedzą co to sekunda i mikrosekunda …

  Umieją to wykorzystać, grając na globalnych rynkach przepływu kapitału i towarów.

  Za kilkadziesiąt lat dojdzie do tego globalny rynek usług.

  A Rosja?

  Rosja jest po prostu WIELKA i ma do zaoferowania Chinom SUROWCE oraz równowagę na ich północnej granicy.

  Od wieków Chiny nie dążyły do ekspansji na Syberię, bo są CYWILIZACJĄ ŚRODKA ŚWIATA, a to co ma Syberia – i tak do nich dotrze bez podboju – drogą wymiany.

  Tak jest taniej i zapewnia stabilizację, o co w tym wszystkim naprawdę chodzi.

  Zachód jest podniecony i rozgorączkowany.

  Wygra spokojny i zrównoważony rozwój, bez nerwówki i głupich ruchów.

  Będzie dobrze.

  Czekam na IV-tą część doskonałej serii o Chinach …

  Odpowiedz
  • 11 czerwca 2021 o 10:56
   Permalink

   @Inicjator
   “Zachód jest podniecony i rozgorączkowany.”

   A ja mam wrażenie, że jest jeszcze gorzej…
   – w obecnej chwili wszelkie posunięcia i działania Zachodu kojarzą mi się z przerażającą histerią dzieciaka, wierzgającego na brzuchu, tupiącego nóżkami i spazmatycznie pół-wrzeszczącego, półpłaczącegona odmowę kupenia upatrzonej zabawki…

   Chyba tylko pożądny KLAPS jest w stanie uspokoić tych psychopatów…

   Odpowiedz
 • 10 czerwca 2021 o 07:57
  Permalink

  krakauer martw się o dooooooopę krowopasów a nie o rosję !!!

  Odpowiedz
  • 12 czerwca 2021 o 21:49
   Permalink

   brak na tym portalu Mikolaja. jego mysli były bardzo cenne. Mikołaju! Odezwij się!

   Odpowiedz
 • 10 czerwca 2021 o 08:54
  Permalink

  No ta część jest już bardziej racjonalna i pragmatyczna w ocenie. Oczywiście zachód chętnie by skierował Chiny przeciwko Rosji, ale nie sądzę żeby Chiny były na tyle nielojalne i głupie, aby uwierzyć w zachodnią politykę, bo potem zostaną same z Rosją i zachodem przeciwko sobie. W zasadzie zachód raczej nie ma szans na skierowanie Chin przeciwko Rosji, więc usiłuje rozbić Rosję, żeby mieć zaplecze kontynentalne do Chin. Ale zachód nie ma już odpowiednich zasobów ludzkich, żeby kreować dawną politykę bezpośrednich podbojów kolonialnych. Za to zachód może liczyć na całe masy pożytecznych idiotów w demoludach, a widać, że i w samej Rosji, więc tu jest problem. Jeżeli nas Słowian zamienią te zachodnie wampiry w zombie realizujące posłusznie ich imperialną politykę, co po części już się stało (wykorzystanie nas do wojny w Iraku i Afganistanie, czy przeciwko Białorusi obecnie) to utracimy swoje zasoby i tożsamość kulturową ostatecznie. Oni są teraz mądrzejsi niż ich dawne cesarstwo rzymskie narodu niemieckiego, które kolonizowało, ale nie stosowało własnej oświaty, dlatego państwa narodowe podbite przez katolicyzm mogły się odrodzić kulturowo i językowo. Ta ich cywilizacja łacińska to tylko język łaciński dla elit i nic poza tym.
  Obecnie zachód stosują podbój kulturowy pod szyldem praw i wolności ale z dominującą kulturą anglosaską i niemiecką może przez kolejne dziesięciolecia poprzez podporządkowaną sobie oświatę przerobić całe ludzkie masy na posłusznych sobie mentalnych niewolników. Kłania się tu memetyka kulturowa.

  A co do Chin:
  “Proszę zobaczyć, kiedy zniknęło Cesarstwo Rzymskie, Imperium Brytyjskie i wiele innych, ale Chiny trwają i to pomimo wielkich historycznych zawieruch”.
  – to trochę inna historia, bo dawne Cesarstwo Rzymskie i Bizantyjskie było oparte na podboju a nie jednolitej kulturze. Religia dla podbitych ludów, chociaż przyjęta pod przymusem była obcą tkanką na ciele i dlatego ta zaraza jest powoli odrzucana. Chiny natomiast to odrębna cywilizacja i jak ktoś tu na forum napisał, nie potrzebują świata aby być światem. Dlatego jako odrębna cywilizacja zawsze przetrwają, jeżeli tylko nie dadzą z siebie zrobić mentalnych zombie w interesie zachodniego imperializmu.
  My Słowianie także powinniśmy brać przykład z cywilizacji chińskiej. Jesteśmy bowiem zarówno genetycznie, jak i kulturowo odrębnym światem od zachodu i nie potrzebujemy zachodu, aby żyć, trwać, rozwijać się i pracować. Jeżeli spojrzymy na historię wstecz, to możemy dojść do wniosku, że mamy wyższy poziom rozwoju człowieczeństwa w stosunku do zachodu, który skolonizował i zniszczył pół świata, narzucając również nam swoją destrukcyjną politykę i kulturę.
  Polska to kraj bez stosów, kraj tolerancji religijnej i wielu pięknych projektów prawnych, kulturowych i społecznych, ale oczywiście pomijanych w oficjalnym obiegu zachodniej publicystyki. Zachód nie może nam przyznać naszych osiągnięć, bo straciłby swój wizerunek rzekomo wyższej cywilizacji.

  Odbudowanie imperium Słowian z ich państwami narodowymi i współpraca z Chinami w budowie nowego świata da nam szansę na normalne życie, a także być może odbuduje świat zniszczony przez zachodnią antykulturę i ich liberalny kapitalizm, a wcześniej feudalizm.

  Pytanie retoryczne wobec tego – jak zapewnić Putinowi wieczność, aby tego przypilnował i dokonał? 🙂

  Odpowiedz
 • 10 czerwca 2021 o 09:32
  Permalink

  Doskonale wsztyscy wiemy że kruk krukowi oka nie wykole!

  Odpowiedz
 • 10 czerwca 2021 o 19:32
  Permalink

  Chiny dadzą sobie radę. Zachód zbudził się za późno i zrobił to pan Donald Trump, polityka pana Bidena będzie po linii pana Trumpa, tylko będzie inaczej opakowana. Idzie wojna!

  Odpowiedz
 • 11 czerwca 2021 o 19:15
  Permalink

  Nie można dłużej nie dostrzegać chińskiej obecnosci w świecie.
  wydaje mi sie ze autor, nie rozumie, ze chiny nie potrzebuja świata, zeby byc światem.
  wydaje mi sie ze autor odlecial na Marsa, skad China nadaje HD zdjecia.
  https://www.rt.com/news/526272-high-resolution-pictures-mars-surface-rover/
  wydaje mi sie , ze Chiny dzialaja pragmatycznie wobec Rosji i generuja obustronne korzyści, ktore zupelnie nie wpisuja się w zachodnią strategię przekierowania chinskiej immisji z Morza Południowochińskiego i generalnie Azji na Północ.

  autor napisal (….)
  Najbliższa przyszłość już pokaże, na ile Chiny chcą działać pragmatycznie wobec Rosji i generować obustronne korzyści, a na ile ewentualnie wpisałyby się w zachodnią strategię przekierowania swojej immisji z Morza Południowochińskiego i generalnie Azji na Północ.

  Odpowiedz
 • 11 czerwca 2021 o 20:30
  Permalink

  Chinami rządzi KPCH, do pierwszego szeregu wysuwając polityków mających wiedzę, doświadczenie, sprawdzonych na kolejnych stanowiskach.
  Kierujących gminami, miastami, czy prowincjami mającymi po kilkaset milionow ludzi.
  Celem partii, oprocz bogacenia sie członkow, jest WYKAZANIE SIĘ, polepszenie bytu ludnosci, by awansować wyżej.

  Plany ustalane sa na dziesięciolecia.
  Kontrola społeczeństwa służy nie władzy sprawowanej wbrew ludziom, tylko ludziom.
  Efekt tego w ostatnim 30 leciu jest odczuwalny.
  Pałowanie studentow jest nagminne i dotkliwe.
  Niestety, wyprzedzają swoj czas, powodując chaos i komplikując osiąganie kolejnych celow.

  Co mamy na Zachodzie?
  Mniej lub bardziej zawodowych politykow, ktorych horyzont czasowy działań ograniczony jest do następnej kadencji, na ktorą muszą znaleźć sponsorow kampanii wyborczej.
  Jakaś wizja, koncepcja, długofalowe planowanie, cel do realizacji?
  Nachapać się….

  Jack Ma, został błyskawicznie postawiony do pionu.
  Jego skala działań mogła rozwalić chiński system finansowy.
  Nikt nie postawi do pionu Zuckenberga, czy Bezosa.
  To oni ustawia politykow…..

  Kapitał finansowy jest nastawiony na maksymalizację zysku i osobiste premie CO.
  Ludzie się nie liczą, co udowodniła pseudopandemia.
  Można zwolnic tysiące ludzi i wypłacić zarządowi wielomilionowe premie.

  Kapitał produkcyjny jest nieco bardziej moralny.
  Fachowcow zwolnić można.
  I co potem?

  Odpowiedz
 • 11 czerwca 2021 o 20:53
  Permalink

  I jeszcze taka uwaga….

  Jedynymi krajami ktore były w stanie się rozwinąć po II swiatowej, nawet pomimo zachodniej dominacji, były Japonia, Chiny, Korea.

  Pytanie dlaczego?

  Moja odpowiedź- BO TO NACJONALIŚCI!!!
  Mając 3-5 tysięcy lat państwowości, trudno ulec propagandzie barbarzyńcow sprzed 200- 500 lat.
  Wyzszość zachodu w technikach zabijania, nie determinuje przyszłośći.
  Militarna rownowaga została już osiągnięta.
  Nie da się wysłać kanonierek, by zbombardować Pekin.
  Ani zrabować “Zakazanego Miasta”.

  Jaki wybor więc będzie dokonany przez kolektywny zachod?
  Ma on bardzo wąski horyzont decyzyjny.
  3-5 lat zaledwie.
  Potem siłowe czy gspodarcze mozliwości działania będą nierealne.

  Odpowiedz
 • 12 czerwca 2021 o 18:10
  Permalink

  Stany Zjednoczone mogą wyciągnąć wnioski z sukcesu Chin w inwestowaniu w szybką kolej i spróbować go naśladować; jednak według ITIF, chińska polityka kolei dużych prędkości szkodzi „innowacjom”, stawiając rozwój rynku krajowego i przedsiębiorstwa państwowe przed interesami prywatnych, zagranicznych firm zamieszkałych głównie na Zachodzie. Chiny są oskarżane o stosowanie formy „merkantylizmu” do manipulowania światowym rynkiem kosztem lepszych możliwości inwestorów zachodnich, japońskich i amerykańskich.

  Termin „merkantylizm” był używany przez wielkie interesy biznesowe w Stanach Zjednoczonych i na Zachodzie, aby przedstawić chińską politykę rozwoju rdzennego jako wielką zbrodnię przeciwko wolnemu rynkowi. W rzeczywistości ITIF od 2013 r. bije na alarm dotyczący priorytetowego traktowania przez Chiny własnego sektora technologicznego .

  Ubolewał, że Chiny nie dotrzymują już obietnicy „bycia tanią platformą produkcyjną dla zagranicznych międzynarodowych korporacji (MNC)”. Jakby zadaniem rządu chińskiego było zaspokajanie potrzeb tego ostatniego, a nie własnego narodu.
  https://www-globalresearch-ca.translate.goog/new-report-corporate-funded-think-tank-reveals-how-profit-driven-motives-drive-new-cold-war-against-china/5747322?_x_tr_sl=es&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=ajax
  ================

  GEWAŁT!!!!
  Jak oni tak mogą?
  Preferować własne konstrukcje zamiast zagranicznych?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.