Paradygmat rozwoju

Nie ma perspektyw na odtworzenie relacji na Wschodzie

 Pycha kroczy przed upadkiem, ale nie nad Wisłą. Skala degeneracji znacznej części naszej klasy politycznej jest przerażająca, a widać to jak bardzo, na przykładzie obecnej kampanii politycznej. Szokuje po prostu to, jak w ramach lansowania tematów zastępczych doszło do zaognienia stosunków z Federacją Rosyjską, poprzez podeptanie jej największych świętości przez niektórych przedstawicieli elity politycznej w Polsce. Obserwując poczynania i deklaracje niektórych, niestety trzeba przyznać, że przypadkiem co u niektórych z polityków aktywnych w Polsce, to już głupota zastąpiła nawet pychę. Ponieważ, żeby się pysznić z kłamstw na temat historii i dziedzictwa termonuklearnego supermocarstwa, trzeba po prostu mieć coś nie tak z percepcją, albo mieszkanie za wielką wodą, wraz z odłożoną sumą w sporej wysokości.

Trudno jest jednoznacznie nazwać naszą politykę zagraniczną jako głupią, ale pewne znamiona oderwania od realiów są tak wyraźne, że np. kwestii pryncypiów i szczegółów polityki wschodniej, nie można mieć dzisiaj wątpliwości, że popełniono serię totalnych, niewybaczalnych i mających dalekosiężne skutki błędów. Oczywiście nie ma winnych, a refleksję systemową zastąpiła zmiana polityka na stanowisku odpowiedzialnego ministra. Lepsze to niż nic, ale gdyby jeszcze istniała jakaś niepisana zgoda, że np. o kwestiach wschodnich wypowiada się tylko właściwy minister, premier lub prezydent, a opozycja i przybudówki aspirujące, jeżeli już coś krytykują to wypowiedzi Tychże, to bylibyśmy w ogóle innym miejscu. Dzisiaj stan w jakim jesteśmy należy nazywać po imieniu – to już jest wojna propagandowa, skierowana przeciwko Federacji Rosyjskiej i niestety Rosjanom, czego niestety nie można ani zrozumieć, ani popierać, ani milczeć wobec przelewających się objawów rusofobii i nienawiści do wszystkiego, co jest w ogóle kojarzone z Rosją.

Nie da się zrozumieć, co trzeba mieć w głowie, żeby nie tylko porzucić wszelki pragmatyzm, ale po prostu podkładać się silniejszemu, przy pełnej świadomości, że nasze zaplecze sojusznicze, najdelikatniej mówiąc – okazało się wyjątkowo sceptyczne i ostrożne, jeżeli chodzi o wyciąganie wniosków z przedstawianej przez rządzących w Warszawie retoryki. W zasadzie można zaryzykować tezę, że nasze straty wizerunkowe i na wiarygodności politycznej kraju na Zachodzie są stałą funkcją kwadratową, niepotrzebnych i szkodliwych deklaracji w kontekście wschodnim.

Nikt od nas na Zachodzie nie oczekuje, że będziemy budowali mur chroniący Europę przez „rosyjską nawałą”, co więcej – nikt nie oczekuje od nas jakiegokolwiek pośrednictwa, czy też absolutnie nie jest brane pod uwagę – kreślenie rzeczywistości pod polską optykę. Zachód ma własne interesy na Wschodzie i w sposób taki, w jaki rozumie Wschód – podtrzymuje z nim relacje i prowadzi z nim interesy. Dla nas do tej pory było wyraźne miejsce w tej układance, jako podmiotu z boku, korzystającego na generalnej koniunkturze. Jednakże obecnie, po zakwestionowaniu przez pewne państwo będące byłą brytyjską kolonią położoną pomiędzy dwoma oceanami status quo na Wschodzie, będzie nowe rozdanie i wyznaczenie nowych warunków brzegowych relacji.

Niestety istnieje bardzo poważne prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że Polska będzie pominięta w odbudowie relacji Zachodu ze Wschodem, a w szczególności interesów państw europejskich z Federacją Rosyjską. O udziale w interesach pewnej byłej brytyjskiej kolonii z tym krajem w ogóle nie ma mowy, w tamtej relacji NIGDY nie byliśmy nawet brani pod uwagę jako atrapa partnera.

Mówiąc obrazowo, do tej pory – wszelkie nasze zachowania w kontekście wschodnim były tolerowane przez Zachód, bo odbierano je jako działanie w granicach współpracy. Wschód, przez ostatnie lata nas ignorował. W efekcie mogliśmy zbierać swoje okruszki, z których byliśmy w stanie wygenerować niezły bochenek, niewielu narzekało – przynajmniej były perspektywy na to, że będzie coś więcej. Dzisiaj jesteśmy w niepewności, po resecie – w nowym rozdaniu, w ogóle nie będzie dla nas miejsca, a nasz rzekomy protektor, nie tylko nie ma interesu upominać się o nasze interesy, ale jakby to nawet zrobił, to straciłby zrozumienie u naszych wspólnych sojuszników na Zachodzie Europy, ponieważ dlaczego Oni mają płacić za nasze błędy, wynikające w jakiejś mierze z realizacji pryncypiów polityki tegoż protektora?

Żeby było abstrakcyjnie śmiesznie, kraj na wschodzie, który nasi para-politycy chcieli uczynić swoim protektoratem politycznym po prostu nas pięknie olał, uprzejmie nam dziękując na naszym własnym podwórku, lekceważąc publicznie a u siebie realizując wręcz wrogą nam politykę.

Nie ma perspektyw na odtworzenie relacji na Wschodzie, straciliśmy o wiele więcej niż teoretycznie mieliśmy wygrać, tak destruktywnego działania w wynikach – nie było w Polsce od czasów ostatniego Powstania…

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]

43 komentarze

 1. Smutne ale prawdziwe obserwacje autora

 2. Pozorovatel

  W bardzo atrakcyjnym miejscu się znaleźliśmy. Oto staliśmy się przeszkodą w budowaniu i utrzymywaniu relacji pomiędzy Europą Zachodnią a szeroko rozumianym Wschodem. Dzisiaj nasze państwo jest postrzegane jako wrogie Wschodowi i nielojalne wobec Zachodu. Całą swoją przyszłość opieramy na wizji Polski jako lotniskowca USS “Poland”. Lotniskowca przeznaczonego do zaatakowania Wschodu i utrzymywania lojalności Zachodu. Nie ma tu żadnego marginesu bezpieczeństwa. Jeżeli bowiem dojdzie do napaści na Wschód, to lotniskowiec ma zostać użyty raz i porzucony na pastwę jądrowego odwetu. A cóż będzie jeżeli władzę w Niemczech obejmą zwolennicy rewizji polskiej granicy? Czy na pewno Amerykanie wybiorą lojalność Polsce a nie Niemcom? Jaki interes dostrzegą w przypadku ukraińskiej napaści na Polskę? Nie wspominam o napaści rosyjskiej bo tę ewentualność odrzucam jako irracjonalną z rosyjskiego punktu widzenia. Natomiast na rosyjską życzliwość i opiekę przez parę stuleci bym nie liczył. Trafnie Autor przywołał mądre przysłowie. “Pycha kroczy przed upadkiem”.

 3. Mam gdzieś smutek i użalanie, rwanie włosów że nie ma perspektyw. Ludzie mają umiejętność tworzenia taką samą jak niszczenia. Zawsze są perspektywy. Trzeba chcieć i po prostu robić to chcemy. Tak długo aż się uda i jeszcze dłużej by trwało. Najłatwiej jest usiąść i biadolić. Najłatwiej o czymś mówić ale z pracą nad czymś już gorzej. Coś jak mówić “że warto być przyzwoitym” a być przyzwoitym. To dwie RÓŻNE sprawy jak zresztą pokazuje rzeczywistość. Tedy ja kończę paplanie i idę zrobić coś konstruktywnego.
  Pozdrawiam

  • krolowa bona

   Komentarz “@szary” popieram w calej rozciaglosci …nasze male budowanie musi isc dalej , “kropla drazy skale ….”

 4. “Nikt od nas na Zachodzie nie oczekuje, że będziemy budowali mur chroniący Europę przez „rosyjską nawałą”

  Jest odwrotnie (o ile USA ta Zachód) – mamy być obok Ukrainy właśnie zaporą odcinającą Chiny od Niemiec. Oba te kraje (przy udziale FR) zainwestowały ogromne nakłady na lądowe szlaki handlowe. Odciąc je można poprzez antyrosyjską histerię w PL i UA.
  To bardzo prosta i tania odpowiedź na współracę niemicko- chińską: Polska ma płonąć tak jak Ukraina

  • krolowa bona

   Takie mam wrazenie, ze wujkowi za morza nie podoba sie rozwoj w Euroazji tj. UE / FR. i ( wogole ) rozwoj Chin, takiej konkurencji politycznej i mentalnej i o surowce naturalne wujek jeszcze nigdy nie mial ….to nowa kategoria nowego swiata ….!!!

 5. W latach 90 lansowano tezę, że Polska odegra ważną rolę pomostu p omiędzy Wschodem i Zachodem,nasze zaangażowanie w Iraku,Gruzji i na Ukrainie w trakcie pomarańczowej rewolty doprowadziły nas do najwyższych cen gazu i terytorium tranzytowego między Rosją i Niemcami. A dzisiaj i jutro? Szkoda gadać…..kamieni kupa.

  • krolowa bona

   Ta rola lokaja jaka Polsce przypisano prowadzi do upadku naszego Panstwa, czego Polska aportuje na kazde zawolanie zamiast skupic sie na rozwijaniu poglebinych stosunkow handlowych z Rosja, gdyby te byly madrze rozwiniete a Polska trzymala by jezor za zebami oj ! doprowadzila by bez pomocy wujka za morza i zalecen cesarzowej do znacznej potegi …a tak rzuca gola kosc. aPolska na 2 lapjach ja zaraz przynosi, ale wujek ma ubaw pi pachy, ze tresura mu sie tak udaje, piesek moze umrzec z glodu przy takich zabawach albo raz pokazac.zacisniete zeby …i zaczac sam rzucac kosci do innych

  • krolowa bona

   Prodze mi wybaczyc, ale osoby, ktore chcialy robic aktywna poltyke przeciw Rosju w Gruzji, to cos kompletnie chorego, tu nikt w N. nie mize tego pojac, jakie to cele stawiala sobie Pokska ? Gruzja to jakby “morze srodziemne” ze wszystkich stron potezna i b.b.gospodarczo zwiazana z nia Rosja, nigdy nie bedzie mozna tego w radykalny sposob zmienic, geografia na to nie pozwala !!! Oprocz (zazylej ) wymiany gospodarczej i kulturalnej winna Polska trzymac sie z wszelaka polityka i”trzaskanie dziobem” z daleka. Dla Polski skutki b.negatywne, dla innych powod do nasmiewania sie z tego slomianego zapalu Polski, doslownie “z motyka na slonce…”, ale w jakim to celu ? Przeciez wogole to kojarzy sie z dzialaniem debila mysl, ze takie mocarstwo. jak Rosja przestraszy sie Poski i ucieknie na Marsa …Gruzja bez kontaktow gospidarczych z Rosja nie bedzie mogla egzystowac, co to za jakies polskie podskoki, Polska traci duzo czasu i energi na takie dzialania, myle tez ze sie takimi pimyslami mocno osmiesza na arenie miedzynarodowej a dzialania gospodarcze / merkantylne leza sobie i czejaja na konkurenta , ktiry taka sytuacje wykirzysta !
   UE nie moze objac wiecej panstw, to administacyjnie nie jest mozliwe i kontraproduktywne ! Teraz mizba tez znakomicie rozwijac kontakty gispodarcze i wcale nie trzeba napierw robic tam politycznych konfliktow , po co, jakie to ma przyniesc korzysci ?

 6. hm smutne refleksje
  tak Stalin dlugo wachal sie
  aby dac ziemie zachodnie
  hm,to sie ciagnie jak
  ogon chichot historii
  rekompensata za lwow
  i wilno,
  negujemy i obcinamy
  wlasna galaz na ktora
  siedzimy
  ktoregos dnia bedziemy
  musieli oposc i zostawic
  wszystko na ziemiach
  odzyskanych
  Niemcy nigdy nie odpuszcza
  tego.pomimo traktatow
  ale jeszcze nie teraz..
  A my jak zwykle ofiara
  a Rosja jakos sobie poradzi
  a kazdy kto mysli
  logicznie,ze to sie kiedys
  stanie,stapamy po kruchym
  lodzie, nadania stalina
  sa nielegalnr wie
  o tym zachod, ale milczy…

  • krolowa bona

   A mnie sie wdaje, ze Rosja da Niemcom nauczke ! Za takie ponizanie i skrajna dyskryminacje kultur !
   Rosja nieruchliwa ale sprawiedliwa !

   • wieczorynka

    Dyplomacja Wschodu od zawsze zwyciężała z polityką Zachodu (w tym przypadku trudno mówić o dyplomacji), bodajże rosyjskie stwierdzenie ciszej jedziesz dalej zajedziesz i to powoli zaczyna się sprawdzać. Nawiążę również do tekstu autora wpisując własną uwagę, polityka rządzących Polską już nawet nie jest głupia, jest nieobliczalna.
    Proszę też zwrócić uwagę jak spokojnie w obecnej sytuacji zachowują się Chiny i raczej nikt nie wątpi w potęgę tego kraju.

  • Długo? …tzn.jak długo się “wachał’?? 🙂

 7. Po ostatnich wypowiedziach pana Komorowskiego, to w ogóle nie mamy czego szukać na wschodzie, nie tylko z jabłkami, ale w ogóle

 8. “tak destruktywnego działania w wynikach – nie było w Polsce od czasów ostatniego Powstania”…

  Święta prawda!Tyle że taki scenariusz polityczny był
  do przewidzenia jeszcze w 1989r. po prostu, realizowane
  są solidarnościowo – katolickie założenia, włącznie
  z uznaniem – jako pierwsze państwo na kuli ziemskiej
  w 1991r.niebezpiecznego dla sąsiadów i otoczenia tworu
  pn.’u’kraina”!
  O wzajemnych kontaktach jeszcze w 70- ych “naszych”
  opozycjonistów z postupowcami banderowskimi
  nie warto wspominać – to ciemna karta naszej najnowszej
  historii.

 9. Jeszcze mały fragment z prof. Łagowskiego zamieszczony
  w najświeższym “Przeglądzie”. Dotyczy jakże nieprzyjemnego, wręcz wrogiego
  w odczuciu Polaków, zjawiska polobanderyzmu, z uporem
  maniaka lansowango przez “nasze” polskojęzyczne elyty sol. – kat.

  “„Polska nie zrobiła niczego, co pomogło by Ukrainie upodobnić się do krajów europejskich ….”.

  NIE MOŻNA CYTOWAĆ BEZ ZGODY ŹRÓDŁA! WEB JÓZ.

  • wieczorynka

   Najnowszy numer “Przeglądu” dotrze do mnie w czwartek i z pewnością przeczytam, bardzo sobie cenię felietony prof.Łagowskiego. Wiem można czytać w internecie, pisałam już wcześniej, że jestem uzależniona od zapachu farby drukarskiej, no i co papierowe to papierowe, internet jest dla mnie nijaki, natomiast papierowe mają klimat.

  • krolowa bona

   Prosze mi krotko wyjasnic, co oznacza slowo: “polobanderyzm”, czy oznacza dazenia Polski do “odzyskania” terenow na wschodzie ? Ja tego zdaje sie nie rozumiem, nie siedze w kraju i posluguje sie j.polskim tylko na tym forum !
   Bylabym takze wdzieczna za adres internetowy “Przegladu” i ewtualnie o jaki to konkretnie artykul prof.Lagowskiego chodzi

   • wieczorynka

    http://www.tygodnikprzeglad.pl

    Polecam, pisze tam wielu autorów godnych polecenia i jednocześnie pozdrawiam.

   • krolowa bona

    vvvvvv jasna nie moge sie z “tygodnikiemprzeglad’ polaczyc ! Mowi mi maszyna “nie ma takiej strony” ! Widzi Pani , Pani”wieczorynko”,jak tu sluzby specjalne dobrze pracuja ! Tyglodnik”Przeglad” musi byc zdaje sie bardzo dobry….Dzieki za rozszerzenie moich horyzontow

   • wieczorynka

    Proszę spróbować na adres http://www.tygodnikprzeglad.pl są tam artykuły wcześniejsze prof. Bronisława Łagowskiego moim zdaniem wszystkie bardzo ciekawe. Jest też możliwość prenumerat zagranicznej tel. +48 (22)635 84 10 wewnętrzny 120, e-mail kolportaż@przegląd-tygodnik.pl. Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam.

 10. Polacy depczą największe swoje swietości więc deptanie innych, nie stanowi juz zadnego znaczenia.Polska jest dziś krajem bez własnej historii, bo tę zmienili politycy.Kraj bez przeszłości i przyszłości-zatracony…
  http://litera.fr/category/news/

 11. Nie oglądałem dokładnie wczorajszej “dysputy” kandydatów na urząd Prezydenta ale akurat trafiłem na krótką wypowiedź JKM który powiedział mniej więcej tak że wybór kandydata “X” czy “”Y” nie ma żadnego znaczenia bo obaj są zwolennikami wojny i jeżeli któryś z nich zostanie Prezydentem to po prostu będziemy mieli wojnę!
  Mimo odważnej wypowiedzi gen. Skrzypczaka są i takie kwiatki jak wypowiedź innego generała – który sam sobie przeczy i chyba nie wie co mówi – proszę dobrze doczytać!
  http://wpolityce.pl/polityka/243178-gen-polko-poki-rosja-dysponuje-bronia-jadrowa-nalezy-sie-liczyc-z-zagrozeniem-wojna-atomowa-nasz-wywiad

 12. PS
  Mam nadzieję że mogę przytoczyć wypowiedź z AdNovum:

  @nsc001

  A tymczasem w tej strasznej, ociekającej krwią niewinnych i pogrążonej w koszmarnej nędzy Rosji:

  http://www.rynek-kolejowy.pl/57324/koleje_rosyjskie_wybraly_projektanta_linii_moskwa_kazan.htm

  Ciekaw jestem – gdy pierwszy pociąg dojedzie już do Kazania – na jakim etapie będzie polska linia „Y”, tj. Warszawa-Łódź-Poznań/Wrocław?
  Co kupimy za rezygnację z jej budowy? Tuzin zardzewiałych czołgów, parę skorodowanych rakiet? A może zafundujemy kolejnym rocznikom młodzieży znad Dniepru wycieczkę do Donbasu w jedną stronę?

  Z kolei – według strony Polaków w Kaliningradzie (goraco polecam stronę bo co dzień coś ciekawego znajdują) >>> http://www.polska-kaliningrad.ru/home/10-newsfrompoland/5227-zdes-ugri-bystro-rastut-na-rossijskom-kapitale << czyli jest możliwa przynosząca korzyści wzajemna współpraca ale "na dole"…

 13. Degeneracja – wszyscy tu opiewający NAJWIĘKSZEGO W OSTATNICH 15 LATACH LUDOBÓJCY gnoja xxxxxx – dotyczy przede wszystkim władzy radzieckiej w MOSKWIE. Jeżeli ktoś nie widzi, że rządzi tam mafia z milionami osób na sumieniu (ludobójcy – tak xxxxx (BYDLE KGBOWSKIE) to oprych naszych czasów – to znaczy, że nie jest POLAKIEM, a zwykłą SUKĄ RUSKĄ, którą należałoby po prosu unicestwić – tak, jako kara śmierci za zbrodnie (oczywiście, jeżeli ktoś tego dopuścił się). Czekam kiedy ten bydlak, kmiot, zakała ludzkości, cham, złoczyńca, bandzior – ccccc stanie przed odpowiednim trybunalem w Hadze.

  Haha, śmiać mi się chce jak mogłem dać się nabrać grupie agentów nnnnnn (GNOJA I PACHOŁKA LUDZKOŚCI). S**erdala***e do swego guru – won z Polski jak wam tu się coś nie podoba, wyny – jak wrócicie z czołgami, to dowiecie się co znaczy POLSKA -zresztą już wiecie. Macie zresztą – potomkowie dzikich plemion mongolskich cholerne kompleksy wobec nas polaków i niestety niczym nie możecie nam zaimponować – po prostu w naszej świadomości dobre mieliście jedynie czołgi, czasem samoloty. Ale to wasza natura – broń lubicie – to atrybut prymitywnych plemion cccccc do których należycie.
  PASZOŁ WON

  PANIE CZYTELNIKU – INFORMUJEMY, ŻE PANA KOMENTARZ ZOSTAŁ OCENZUROWANY WSZĘDZIE TAM, GDZIE DOPUŚCIŁ SIĘ PAN ŁAMANIA POLSKIEGO PRAWA – PUBLICZNIE ZNIEWAŻAJĄC GŁOWĘ INNEGO PAŃSTWA. POZA TYM DOPUSZCZAMY W IMIĘ WOLNOŚCI SŁOWA I SWOBODY WYPOWIEDZI. JEŻELI CZUJĘ PAN POTRZEBĘ POWIEDZIEĆ TO NAM PROSTO W TWARZ MOŻEMY ZAPROSIĆ PANA NA SPOTKANIE. WEB. JÓZ.

  • PAAAAANIE JÓZEFIE!!!!!

   Przecież “ten osobnik’ to zwykły śxxxć!!
   Z cccccc mózgiem! ccccccc!!
   Takim to wg. słów “bywszego ‘ prezydenta, 🙂 dłoni nie
   podaje się, co najwyżej – nogę i jest to zachowanie całkowicie uzasadnione!!
   Takie tam, “standardy solidarnościowe” przywołałem!
   😉

   SZANOWNY PANIE KAŻDY CZYTELNIK JEST CENNY – TU NIKT NIKOGO DO NICZEGO NIE ZMUSZA, PÓKI CO NAPRAWDĘ, CHOCIAŻ MOŻE KTOŚ W TO NIE UWIERZYĆ, ALE CZYTANIE TEGO PORTALU NIE JEST OBOWIĄZKOWE! a JAK KTOŚ CZYTA, TO ZAWSZE COŚ POZOSTANIE. OCZYWIŚCIE SĄ OCENY KRYTYCZNE I OCENY EMOCJONALNE – PROWADZĄC TAKĄ DZIAŁALNOŚĆ PUBLICZNĄ MUSIMY SIĘ Z TYM LICZYĆ. NAPRAWDĘ NIE MA PROBLEMU – LEPIEJ JAK KTOŚ SIĘ ROZŁADUJE NA NASZYM FORUM NIŻ NA NP. PSIE LUB PRZYSTANKU. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

   • Jeśli już miałby wyładowywać frustrat, agresję na naszych ‘braciach mniejszych” – niech “spełnia się’
    na OP. Kreślę te słowa z pozycji właściciela
    jamnika, domownika o wdzięcznym imieniu Amik. 🙂

    Pozdrawiam

   • krolowa bona

    Prosze zwrocic uwage, na piekny , literacki jezyk i bogate slownictwo, uzyte alegorie jak np.”bydle”, “suka” it’d. komentatora”@JERRY”, co podnosi niezwykle atrakcyjnosc takiego komentarza, przyznaje, ze ucze sie za kazdym razem oraz
    rozszerzam swoje horyzonty,czasami jest to poziom dla mnie za wysoki i nie wiem, czy wszystko rozumie.Z uwagi na to chce zapytac, czy “OP” zorganizuje kwalifikacyjna szkolke letnia dla ludzi mojego pokroju i stopnia wyksztalcenia dla nadrobienia brakow w edukacji, no taki “doksztalt” dla ubigich …

    SZANOWNA PANI – JAK KIEDYŚ POZWOLĄ NA TO NAM ZASOBY FINANSOWE TO BARDZO CHĘTNIE, NIESTETY JEST TAK JAK JEST JESTEŚMY ORGANIZACJĄ DOBROWOLNĄ, WPŁACA KTO CHCE, JEŻELI CHCE I ILE CHCE. GDYBY CHOCIAŻ CO DRUGI CZYTELNIK WPŁACAŁ NAM 1 ZŁ W MIESIĄCU – BYŁOBY NAS STAĆ NA O WIELE WIĘCEJ. A TAK TO JEST TAK JAK JEST. SERDECZNIE POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

   • VVVVVVV to jesteŚ ty – VVVVVV KGB. Będziesz mi składać jeszcze hołd tak jak to kiedyś VVVVV Wasyl polskiemu królowi. Tak, wściekli jesteście na polaków, bo żaden inny naród nie powalił was w moskwie jak my – dumni Polacy. W nas ciemiężyliście przez 300 lat – MY WAS DORWALIŚMY I KULTURĘ WPROWADZALIŚMY NA kREMLU TYLKO 2 LATA. To za mało abyście coś z kultury ludzkiej paniali – niestety, zdolny uczeń może i tak, ale VVVV VVVV (to złe zwierzęta, bo po prostu głodne, zamiast karmy, wy wolicie czołgi) – VVVV VVVVVV to symbol waszego nieszczęścia, nie obrażanie was. Tak dbacie o suki, szkapy i o wasz naród – zbrodniarze -KGB-owcy.
    Macie VVVV VVVVV kompleksy, bowiem nawet państwo musieli wam stworzyć Waregowie, późnie rządziły dynastie niemieckie, a na dodatek krew was zalewa, że my Polacy należymy do kultury europejskiej, gdzie mówi się o ludziach a nie o szerzeniu wpływów i zbrojeniem się. Jesteśście jedynie potomkami dzikich plemion mongolskich (te pojawiły się w Polsce w XIII w.). Teraz wy nie możecie przeboleć, że z waszym prymitywizmem nie chcą was w Europie. Jedyne co z wami robić to sprzedawać to, czego nigdy się nie nauczyliście – owoce i proste narzędzia. O waszej prymitywnści świadczy choćby to, że jak przez tyle dziesięcioleci nie potrafiliście zagospodarować tylu bogactw. No u nas w Polsce zrobiliśmy to lepiej, ale co się odpbijamy, to wy VVVVV VVVV VVVVV wpadacie i zostawiacie spaloną ziemię – jak hordy mongołów. VVVVV ty krzyk – KGB-owiec

   • krolowa bona

    “@JERRY” 08.05’2015 18:02
    Komplementy, komplmenty, komplementy za kazdy stokrotne dzieki !!!
    Takie uwielbienie dla”OP” ¿¿¿ No kto by to pomyslal …ze sie “@JERRY” tak zaangazuje …Z pewnoscia oddal by “@JERRY” ostatnia koszule by nas czytac. i wprost szalec z zachwytu …

 14. wieczorynka

  Komentarze “Bony” czytam z zainteresowaniem i uważam, że są ciekawe.

  • krolowa bona

   A ja “wieczorynki”…
   Bardzo mi przyjemnie, dziekuje
   Z serdecznosciami i pozdrowieniami dla autorow, wydawcy i wszyskich czytelnikow i komentatorow, ktorzy wspoltworza ten wurtualny klub. gniewnych…
   Przykro mi jesli moim ostro sformuowanym komentarzem obrazilam uczucia innych, glownie dawnych wielbicieli “solidarnosci”, ale bez konfrontacyjnych tez nie mizna osiagnac syntezy i i konstruktywnych wnioskow …

 15. krolowa bona

  “@JERRY”
  Bardzo dziekuje za wszystkie slowa uznania i wysokie zaangazowanie spoleczne, gratuluje wysokiego stylu pisarskiego i bogatego,pelnego epitetow jezyka,swiadzacego o nierozlacznym wrecz pana przywiazaniu do “OP” , jego autorow, wydawcow, czytelnikow i komentatorow. Podobnie,jak Pan, gdyby mnie ktos zle
  potraktowal, nie odpowiadalabym, ale nikt przeciez nikogo nie obraza, myle sie z moja ocena ?Nie oczekiwalam, ze bede miala takiego wielbiciela w sieci, kwiaty i darowizny prosze przekazywac na adres wydawcy…O.K.

  • Królowo – ucz się ucz, bo tam za Uralem dostaniesz WIDŁY, ŁOPATĘ 200G CZARNEGO CHLEBA. zATĘSKISZ ZA MNĄ I CZYTANIEM, GDY VVVVVVVV (wiadomo o kim myślę) zamknie cię bo juz mu będziesz zbędna. Ot i VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

 16. Hm smutne sa refleksje
  tak nie ma zadnych zasad
  czy moralnosci dlatego polityka jest bezwzgledna i cyniczna.
  Wszystkie próby niszczenia
  Rosji skoncza sie pożoga w Europie środkowej.Zniszczenie
  Federacji Rosji to będzie początek eksterminacji słowian.
  Plan jest obliczony na długie lata.A nawet moze uplynać wiek a nawet dwa.Póki istnieje slowianskie panstwo Rosja to mozemy spać spokojnie.
  Możemy na nią pluc i szczekać ale to sa słowianie 83 proc czyli rosjan w Federacji Rosji reszta to obcy nie rosjanie.Taka jest prawda a jezyki mamy podobne
  te sz,cz,szczy,szafa,czapka,te szeleszczące spółgłoski oni tez to maja te ш,ж,щ,ц
  dziwni są ci czasami słowianie.
  Stalin wszystkich eksterminował : Polakow,Rosjan,Finow,Ukraincow,Niemcow,Estonczykow,Litwinowotyszy,Czechow,Wegrow,Rumunow,kto wpadl w lapy w stalinowskim systemie
  I tyle wszystkim mądrym i naukowcom,profesorom i tym
  co probuja fałszowac historię, i pisać ja na nowo.Musimy zyc
  z nimi innej opcji nie ma
  Amerykanie beda zawsze goscmi i beda sobie robic rajdy po Europie,Rosjanie sa u siebie w Europie tak jak inni nasi sasiedzi.

  • “Stalin wszystkich eksterminował”

   “Pacz’ pan, jakie to miał dziwne upodobanie 🙂 eksterminacja, robił to osobiście w piwnicy pomiędzy
   śniadaniem a obiadem i następnie po obiedzie do kolacji?
   Gdyby nie wstawka o krwiożerczym Stalinie ,panie”…

   NIE MOŻNA W POLSCE PROPAGOWAĆ SYMBOLIKI – PRZYKRO MI MUSIAŁEM SKASOWAĆ LINK, WEB. JÓZ.

 17. 🙂 🙂 🙂 🙂 Wy @JERRY(jerry?? ha,ha,ha), Настоящий nnnnn n, вам нада врача,вы поняли мужик?

 18. Drogi przedstawicielu mniejszości! Akcja mogilizacyjna trwa! Jedź się wykazać do ojczyzny i nie wracaj! https://kodluch.files.wordpress.com/2015/02/akcja_wisla2.jpg

 19. Pani tzw. Józefie – to nie czytelnicy łżą z Polski. To zatrudnieni specjalnie KGB-owcy. Te rude suki będę gnębił do “bulu”. Pan wybaczy, ale w ten sposób was troszkę poskubię, bo mam prawo tak po rusku (oni ze mną to by obeszli sie torturami fizycznymi – to ich specjalność) a ja jedynie mogę puścić wodzę fantazji.

  NIE MOŻE PAN OBRAŻAĆ INNYCH CZYTELNIKÓW. TO NIE BĘDZIE TOLEROWANE. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 20. wieczorynka

  @JERRY, jestem pełna uznania dla fantazji, znacznie mniej dla braku wiedzy. W obecnych czasach aby móc wyjechać za Ural trzeba posiadać liczącą się gotówkę ja bardzo żałuję, że na takie wojaże mnie nie stać. Zwiedzanie Syberii i podróż koleją transsyberyjska to marzenie wielu obywateli świata. Nie zamykaj się w swojej skorupce, nawet ślimaki wystawiają różki i podążają za zmieniającym się światem.

 21. Przepraszam Panie Józefie, nie mogę przyzwyczaić się do politycznej poprawności. Dzięki bogu, ta bezcenna wartość cywilizacji zachodniej nie dotarła jeszcze do naszych dzikich mongolskich stepów.
  W przeciwnym razie nie wiedział bym w jaki sposób można wytłumaczyć KOZLU kim on jest w rzeczywistości.
  Przecież biedny tak i będzie całe życie uważać, że on JELEŃ SZLACHETNY.

  NIESTETY JEST TAK JAK PAN MÓWI – ALE MA TO JEDEN PLUS – OBNIŻA POZIOM AGRESJI. POZDRAWIAMY SERDECZNIE! WEB. JÓZ.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.