Nie kłóćmy się z Rosją, bo ci trzeci na nas zarabiają!

Pan Lech Wałęsa Prezydent Rzeczypospolitej udzielił wywiadu dla rosyjskiej agencji prasowej RIA Novosti, którego obszerne fragmenty opublikował portal Sputnik Polska. To niesłychanie ciekawy punkt spojrzenia na stosunki pomiędzy naszymi krajami, pan Prezydent powiedział niesłychanie wiele interesujących rzeczy, w tym co jest bardzo ważne – właściwie odniósł się do pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Nie ma niczego dziwnego w stwierdzeniu oczywistego faktu, że pan Prezydent Putin realizuje bardzo mądrą politykę na rzecz kraju, którego jest Prezydentem, czyli Federacji Rosyjskiej. Chociaż zrozumienie tej oczywistości jest bardzo trudne dla bardzo wielu polityków, publicystów i komentatorów na Zachodzie.

Pan Lech Wałęsa mówił o wielu rzeczach, w tym o niszczeniu radzieckich pomników i pomników wdzięczności przez obecne polskie władze, generalnie było dużo o historii jednak kluczowym elementem tej wypowiedzi była wizja porozumienia. Pan Lech Wałęsa przypomniał swoje rozmowy z poprzednim Prezydentem Federacji Rosyjskiej Borysem Jelcynem. Wskazał że równie owocne rozmowy są możliwe obecnie, wówczas to w wyniku decyzji obu Prezydentów doszło do wycofania wojsk stacjonujących w Polsce. Dzisiaj możliwe jest również porozumienie, tylko trzeba rozmawiać.

Pan Lech Wałęsa ma wybitną zdolność do syntetyzowania spraw złożonych do poziomu względnie prostych i przemawiających do ludzkiej wyobraźni porównań lub budowy prostych, ale wyrazistych form przekazu. W tym wywiadzie pan Prezydent przypomniał swoją rozmowę z panem Prezydentem Jelcynem, gdzie miał porównać Rosję do luksusowego samochodu. Jak również mistrzowsko trafiając w sedno poddał syntezie istotę naszych stosunków, otóż nie kłóćmy się z Rosją, bo ci trzeci na nas zarabiają! Jak również, że bliżej jest nam do Moskwy, niż do Nowego Jorku.

To w swojej prostocie jest po prostu genialne. Nie musimy darzyć się miłością, nikt tego nie oczekuje ani w Moskwie, ani w Warszawie. Można jednak współdziałać w taki sposób, żebyśmy byli dla siebie nawzajem pozytywnie nastawieni, nie stanowili zagrożenia jak również, a może i przede wszystkim, żebyśmy odnosili z tego korzyści. Ponieważ jak się kłócimy, zarabiają na nas inni.

Rzeczywiście bliżej jest do Moskwy, niż do Nowego Jorku – warto o tym pamiętać. Nie ma żadnych powodów, dla których nie mielibyśmy współpracować. Nie wymaga to niczego szczególnego – jakiegoś przepraszania się, obrażania, gniewania i nadymania. Sąsiad zawsze pozostanie sąsiadem, a lepszy jest znany sąsiad, po którym wiadomo czego się spodziewać, niż stan nieustalony. Na tym polega błąd naszej polityki, że część fantastów widziałaby na Wschodzie właśnie taki stan nieustalony. Liczenie na rozpad Federacji Rosyjskiej, czy też zajęcie jej przez Chiny jest w swojej istocie tak idiotycznie fantastyczne, że nie nadaje się nawet do komentowania. Jeżeli więc uświadomimy sobie, że to sąsiedztwo będzie trwało w czasie, to warto żeby było dla nas wszystkich jak najbardziej korzystne.

Co ciekawe nasze wzajemne stosunki nie były tak nienawistne. Na samym początku transformacji, Rosja była dla nas wielką szansą, a my dla Rosjan miejscem, przez które mogli bardzo łatwo dotrzeć na Zachód. Bogaci bardzo szybko latali bezpośrednio do Paryża lub Nowego Jorku, jednak zwykli ludzie podróżowali pociągami lub autobusami. Szlaki tych ludzi często prowadziły „na stadion”. Wówczas wszystko było możliwe, podpisaliśmy wieloletnie kontrakty na dostawy gazu i ropy naftowej do Polski, jeszcze niedawno Gdańsk był jednym z ważniejszych punktów przesyłowych w rosyjskim systemie rurociągów. Rosja importowała naszą żywność, maszyny górnicze i w ogóle wszystko, a Rosjanie byli mile widziani w Zakopanem jako najlepiej płacący turyści.

Być może to stosunkowo uproszczony opis polsko-rosyjskiej sielanki, jednak jeszcze kilka lat temu polskie jabłka były najczęściej sprzedawane w Moskwie i Sankt Petersburgu. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że jabłek mamy nadprodukcję. Tymczasem za importowane surowce musimy płacić w twardej walucie.

Odnieśmy słowa pana Lecha Wałęsy do naszych obecnych działań na płaszczyźnie zakupu energii, bo to główny zakres naszych relacji z Rosją. Okazuje się, że rzeczywiście tak jest, ponieważ kupujemy droższy gaz z Kataru czy USA, zamiast korzystać z możliwości jakie stwarza dla nas bezpośrednie sąsiedztwo z największym producentem tych surowców na świecie. Pamiętajmy o tym, że jak dotychczas, pomimo naszej polityki nienawiści i wsparcia dla zamachu stanu w kraju pośrednim, nie dokonała żadnych działań, które moglibyśmy nawet w oczach naszej zaślepionej rusofobią propagandy uznać za wrogie, czy nawet nam nieprzychylne. Kwestię teorii o zamachu w Smoleńsku w ogóle pozostawmy już w historii naszych narodowych dziwactw.

Warto korzystać z prostych i mądrych rad, pamiętajmy więc że bliżej jest z Warszawy do Moskwy, niż do Nowego Jorku i nie kłóćmy się z Rosją, bo ci trzeci na nas zarabiają! Darujmy sobie ustalanie, kim są ci trzeci…

18 thoughts on “Nie kłóćmy się z Rosją, bo ci trzeci na nas zarabiają!

 • 27 grudnia 2018 o 06:15
  Permalink

  Nawet Wałęsa się poznał na sprawie i mówi tak jak jest, bez nienawiści i bez rusofobii. To co powiedział o pomnikach jest bardzo ważne. reszta to oczywista oczywistość.

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2018 o 07:27
  Permalink

  Mądry Polak po szkodzie jak i przed szkodą. Jestem ciekaw czy czy Władymir skorzysta z propozycji spotkania z Lechem?

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2018 o 08:41
  Permalink

  Nic dodać, nic podzielić ….

  Bo u nas nadal obowiązują magiczne zasady Nadwiślańskiego Macondo.

  Podsycane CZYIMIŚ interesami.

  A tubylcy z Macondo wkrótce zawyją, jak im ceny energii skoczą o 200 %.

  Poza wewnętrznymi i unijnymi przyczynami wzrostu cen energii – w 2022 roku skończy się umowa z Gazpromem …

  Amen.

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2018 o 09:36
  Permalink

  O pomnikach nie bylo zadnej wzmianki w mi ukazujacym sie wywiadzie na “sputniku”….

  A to reinkarnacja (transformacja ), chlop (Walesa ) odkryl Ameryke,potrzeba mu bylo na to cos ok.38 lat, a przeciez chcial Rosje swojego czasu wyglodzic……O.K. lepiej pozno niz wcale ale coz z tego, jak tak otwarta nienawisc i niebezpieczna glupota z infantylizmem lub nawet z “zdziecinnieniem starczym” bucha z ust wszystkich u steru wladz i poprzez prawie wszystkie media…. o sztuce dyplomacji wogole nie wspominalm, gdyz ta chyba w Polsce w stosunku do Rosji to zanikla…jest sobie co pomyslec i jakie to konsekwencje niesie dla przyszlych pokolen, ktore sa wcisniete w takie wysoce nieznosne warunki, pozbawione sensu dzialania w celu pogorszenia wlasnego polozenia i to za wysokie sumy..

  Nie bardzo rozumiem stwierdzenie Walesy w wywiadzie na zadane pytanie, ze “niby Ameryka to dla Polski swoistego rozdzaju Mekka” -“a co Polska ma robic, nie ma wyjscia…” odpowiedzial Walesa…moze ktorys z komentatorow mogl by mi “lopata” wylozyc o co to biega,bo cos u mnie “chwiliwe zaciemnienie slonca”…nie ma wyjscia…

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2018 o 11:15
  Permalink

  “Prezydent Putin realizuje bardzo mądrą politykę na rzecz kraju, którego jest Prezydentem, czyli Federacji Rosyjskiej. Chociaż zrozumienie tej oczywistości jest bardzo trudne dla bardzo wielu polityków, publicystów i komentatorów na Zachodzie.”

  Nie to nie tak, politycy zachodni doskonale rozumieją tą oczywistość, tylko że ta oczywistość burzy ich wszystkie plany strategiczne położenia łap na zasobach Rosji, więc nie mogą prowadzić innej polityki niż totalna negacja i działalność wywrotowa wszędzie gdzie się tylko da. Przykładem jest dekomunizacja w Polsce i przewrót na Ukrainie, a to dopiero początek, jak można hipotetycznie przyjąć znając historię imperializmu zachodniego.

  Słowa Wałęsy, choć słuszne, są wypowiadane dopiero wtedy, gdy realnie jesteśmy w stanie zagrożenia egzystencjalnego. Pobudka na prawicy następuje zbyt późno, gdy kraj może utonąć, przez ich nieodpowiedzialną politykę. Jego wiarygodność jest zerowa. Jeszcze niedawno doceniał Euromajdan na Ukrainie. Oto info z września 2014 roku:

  “Lech Wałęsa po raz kolejny się zbłaźnił – pisze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski komentując przekazanie nagrody imienia byłego polskiego prezydenta do rąk neobanderowskiego polityka z Ukrainy.
  “Wałęsa wręczając nagrodę swego imienia Euromajdanowi nie tylko podał rękę Ołehowi Tiahnybokowi, szefowi “Swobody”, ale i nisko mu się pokłonił. Fotki z tego pokłonu obiegły cały świat i wywołały konsternację u wielu osób” – zauważa ks. Isakowicz-Zaleski w felietonie dla portalu RMF FM.”
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ks-isakowicz-zaleski-walesa-zblaznil-sie-po-raz-kolejny#

  Wszyscy Polacy płacą za głupotę styropianu, niestety. Najgorsze jest jednak to, że brak jest perspektyw na zakończenie tej destrukcyjnej polityki, bo pewnych rzeczy już Wałęsa i cały styropian nie odkręcą. Ale miło popatrzeć, jak zmieniają zdanie. Ciekawe kiedy “padną na kolana” przed Putinem z błaganiem o pomoc?

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2018 o 11:47
  Permalink

  Z lektury polskojęzycznych mediów o kapitale niemieckim można wywnioskować, ze naszym zachodnim sąsiadom bardzo zależy abyśmy się nie dogadali ze wschodnimi sąsiadami.

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2018 o 13:43
  Permalink

  Uderzono w stół, no i zgodnie z prawami fizyki, odezwały się nożyce
  (komunistyczno-bolszewickie)’ tym q*rwam”, lewackim nie w smak jakikolwiek
  głos rozsądku. (dlatego tylko – dołoj) 🙂
  Maciejewski: Wałęsa chwali Putina i chce sojuszu Polski z Moskwą. Należy dokonać ostracyzmu

  https://www.youtube.com/watch?v=5sKI-JTmEOw&t=30s
  ?

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2018 o 14:05
  Permalink

  Biorąc na chłopski rozum Wałęsa ma trochę racji. Aczkolwiek z natury rzecze pewnego poziomu głupoty swojej nie przekroczy. Polska prowadzi samobójczą i katastrofalną politykę wojenną z Rosją. Wałęsa też do tego się przyczynił wciągając kraj w niebezpieczne i z góry przegrane sojusze z USA i NATO. Żyjemy tutaj, blisko Rosji i tu pozostaniemy, chyba, że wcześniej to wszystko padnie. Jeżeli pół Europy grzeje się rosyjskim gazem to dlaczego my musimy kupować dwukrotnie droższy gaz gdzieś z Teksasu? Dlatego że jako satelita USA musimy spełniać wszystkie rozkazy mocodawcy. Nawet kosztem społeczeństwa i zachowania bytu narodowego. Prawo określa to jako pospolitą zdradę.

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2018 o 17:17
  Permalink

  Флешмоб на вокзале в Запорожье. Весна на Заречной улице
  https://www.youtube.com/watch?v=Ch34Kr7nN7Y

  Флешмоб ко Дню Победы, Бишкек, 2016
  https://www.youtube.com/watch?v=hrGz10AVyA

  Калинка Малинка в Торговом центре \ Russian song Kalinka Malinka at mall by choir
  https://www.youtube.com/watch?v=ckN7T9d-zPg
  Флешмоб Катюша
  https://www.youtube.com/watch?v=g5rAIE3CfVg
  Polki są ładne – no, Rosjanki De BEST!! 🙂

  “Смуглянка” муз флеш моб в Бийске
  https://www.youtube.com/watch?v=-6gzGYZn8vU

  РУССКИЙ ХАРАКТЕР!!! ВСТРЕЧА (Grecja)
  https://www.youtube.com/watch?v=Q183mi0XyTw&t=17s

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2018 o 17:27
  Permalink

  Swego czasu Wałęsa mówił o tworzeniu alternatywnych do NATO i EWG sojuszy… ktoś pamięta ?- ‘Komunistam”, jak przystało na neofitów
  marzyło się NATO (agresja i podbijanie) i EWG (strefa nieokiełznanego handełe)… Witajcie ‘w domu”…

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2018 o 19:11
  Permalink

  To nic nie da ! Wałęsę , podobnie jak starego Morawieckiego uczynią idiotą ! Wałęsa to zgrana karta i nnnnn, więc będzie wszystkim łatwiej . Nawet poputczikom .
  @ krzyku , na poprzednim poście o Piskorskim masz naprawdę serdeczne życzenia ode mnie . Również coś o manipulacji ( YT co do ilości wyświetleń )
  Co do horroru , to sąd belgijski nakazał połączyć BANDYTÓW z isil z ich tęskniącymi dziećmi ! Oczywiście w Belgii i na koszt rządu wraz z karami za zwłokę !

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2018 o 20:43
  Permalink

  @fly. “to sąd belgijski nakazał połączyć BANDYTÓW z isil z ich tęskniącymi dziećmi !”
  Nu, i czto ? 🙂 Zachował się zgodnie z lewackimi bredniami.
  Nawet termin “BANDYCI” w ocenie lewackiej Jewropy może być
  co najmniej dyskusyjny, jeśli nie (od razu) kontrowersyjny, wszak
  walczyli m.in. ze znienawidzonym reżimem Al Asada – czyż nie?
  A pośrednio z Rosją! Inną sprawą jest skład narodowościowy
  ‘bojowników”, jest tam niemało “Kaukazu i Azji Środkowej’,
  z podbrzusza Federacji…do rzeczy! Zapewne nieobce jest ci
  powiedzenie – Kogo bóg chce zgubić, temu najpierw rozum odbiera”, coś musi być na rzeczy, więc nie przeszkadzajmy, patrzmy
  spokojnie, s kraja, jak “ten okręt tonie”…
  Dzięki za (specjalne wyróżnienie) życzenia – ‘cośtam” również
  zadedykowałem a’konto mijającego roku. 🙂

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2018 o 20:45
  Permalink

  @fly. 27 grudnia 2018 at 20:13 Komu po, a komu – przed?

  Odpowiedz
 • 26 stycznia 2019 o 14:54
  Permalink

  być czy mieć. Oto jest pytanie. Jednak czy zarządzanie narodem może dopuszczać jako przyzwoite unoszenie się honorem, fobie, antypatie. Nie może! Drodzy rządzący to nie jest wasz prywatny, rodzinny biznes. Nie możecie decydować o sytuacji ekonomicznej każdego z członków narodu kierując się subiektywną nienawiścią. fundujecie nam ceny powyżej wszelkich możliwych przychodów. Czy bogaty, nielubiany chrzestny dla dziecka to zły interes… Wszyscy tak robią. Wybierzcie biednych chrzestnych w swoich domach. Państwem zarządzajcie perspektywicznie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.