Neoliberalny neofeudalizm

graf. red. Neofeudalizm, to najnowsze stadium imperializmu, który wykorzystuje globalizację i neoliberalne stosunki  polityczne i ekonomiczne do umocnienia pozycji dominujących państw nad światem. Środkiem do tej władzy jest ustawienie stosunków społecznych wedle tego samego modelu neoliberalnego kłamstwa, którego celem jest utrzymanie ludzi w posłuszeństwie, zmuszanie do wysiłku i zaspokajania aspiracji emocjami (np. sport) lub fikcją (np. większość religii). Realne korzyści są dla warstw dominujących, czerpiących swoją siłę z kontroli nad zagregowanym kapitałem. One wykorzystują do swojej władzy rynki kapitałowe i korporacje – agregujące kapitał i zarządzające nim, państwa są dla nich jedynie arenami do działania. Społeczeństwo zostało sprowadzone na inny poziom ważności – już nie jest priorytetem, najważniejszy jest zysk.

System prawny w warstwie karnej, cywilnej i gospodarczej legalizuje powrót feudalizmu, jako podstawowego stosunku społecznego. Neoliberalny neofeudalizm czyni większość ludzi poddanymi kapitału, który jest tylko wtedy dobry, kiedy nie ma granic i może sobie swobodnie migrować, często w mgnieniu sekundy – przez komputerowe systemy służące do spekulacji. Kapitaliści stworzyli gospodarkę wirtualną, w której realizują swoje zyski. Ustalają ceny na realne wyroby handlując nimi w wirtualnych transakcjach, których nikt nie finalizuje dostawą! Koszty utrzymania systemu ponoszą konsumenci, skazani na takie stosunki gospodarcze.

W konsekwencji na całym świecie poza Chinami, Rosją i innymi krajami dbającymi o swoją gospodarkę upadły już, albo ciągle są skazane na upadek drobne i średnie firmy, bo nikt nie wygra z globalizacją, która daje przewagę korporacjom nad każdym innym podmiotem. Nie da się w tych warunkach konkurować, to nie jest możliwe. Nie ma równości pomiędzy lokalnym saturatorem, a globalną korporacją produkująca napoje i inne produkty żywnościowe na całym świecie. Podobnie nie wytrzymali konkurencji szewcy, nie wytrzymują rolnicy, – zmieniła się struktura gospodarstw rolnych. Wszystko się zmieniło, dzisiaj produkcja przeniosła się tam, gdzie można produkować taniej, ale ten czas się kończy ponieważ poddani swoich neofeudalnych panów, nie mają już pieniędzy, żeby kupować to, czego nie produkują. Z istoty wymiany w ekonomii wynika to, że trzeba mieć środki na wymianę. Ma się je jak się jest produktywnym. Dzisiaj stworzenie produktywnego miejsca pracy w przemyśle w krajach zachodnich to już więcej, niż 200 tyś., Euro i ta kwota rośnie i będzie rosła, ponieważ technologia i praca fachowców kosztuje. Te zaś kontroluje kapitał, który staje się coraz bogatszy w każdych warunkach.

Jednakże wielu ludzi się zorientowało jak są wykorzystywani i jak nie mają szans we współczesnym zmaganiu z kapitałem. Pojawiły się ruchy mające na celu uzdrowienie relacji społecznych i ekonomicznych. Niestety media będące na pasku kapitału spowodowały ogłupienie większej części społeczeństwa, która patrzy na tych postępowych – jak na Komunistów, lewaków, czy wedle dowolnych inwektyw, które są aktualne pod daną szerokością geograficzną. Neoliberalne kłamstwo dopasowuje swoją retorykę do wymagań lokalnych.

Kolejnym krokiem, który przypieczętuje dominację suwerenów nad poddanymi będzie kwestia rozwoju medycyny. Bogaci dzięki osiągnięciom medycyny będą żyli dłużej i zdrowiej, a biedni będą skazani na wegetację, coraz częstsze choroby i krótsze życie. Nie ma przypadków jeżeli chodzi o władzę. Jeżeli masy krócej żyją, to krócej pobierają emeryturę, z punktu widzenia państw rządzonych przez neoliberalne elity na zasadach feudalnych, idealnym stanem byłaby sytuacja, gdyby ludzie umierali jak w średniowieczu, przed wejściem w wiek starczy. Maksymalnie około 50-tki, jak jeszcze są produktywni.

Państwa zachodnie są pod poważnym ciśnieniem kwestii socjalnych, te bez rozwiązania problemu emerytalnego są nie do rozwiązania. Praktycznie wszystkim systemom grozi upadek.

Dodatkowym problemem jest globalna konkurencja o surowce i zasoby, w tym o wodę i żywność. Arktyka będzie polem przyszłej wojny. Miejmy nadzieję, że Antarktyda się uchowa, ale nie można mieć zbyt dużej nadziei. Już dzisiaj na Bliskim Wschodzie napięcia związane z dostępem do wody mogą grozić wybuchem kolejnych konfliktów. W Afryce bywa jeszcze gorzej, tylko tam rzadziej docierają kamery globalnych telewizji.

Prawdopodobnie konsekwencją istniejącego stanu rzeczy będzie odejście od demokracji jaką znamy, tj. rządy kasty uprzywilejowanej, trzymającej masy w posłuszeństwie dzięki kontrolowaniu przekazu publicznego. Internet zrobił swoje, nie da się dzisiaj zupełnie zamknąć ludziom ust. Nie da się wyłączyć sieci – to nie jest możliwe, chyba że mówimy o państwie totalnym. Takie są dzisiaj mniej więcej trzy: Korea Północna, Izrael i Chiny. Przy czym w tym pierwszym kraju Internetu po prostu nie ma. Wszystkie inne kraje są bez szans, muszą się dostosować do tego, co jest standardem w wymiarze globalnym.

W XIX wieku, gdy kapitalizm wycisnął tamte społeczeństwa jak wyciska się cytrynę, odpowiedzią postępowej warstwy inteligencji był Komunizm – Marksizm. Reakcyjna część inteligencji, bojąc się siły ludu i klas pracujących, stworzyła miałkie intelektualnie, teorie oparte o społeczną naukę różnych Kościołów, której istotą był konserwatyzm. Dzisiaj nie ma żadnej koncepcji, która pozwalałaby wierzyć, że możliwa jest poprawa sytuacji mas, skazanych na wymarcie, ponieważ nie jest je stać na posiadanie dzieci w stosunkach społeczno-ekonomicznych, w których muszą egzystować. Warto zwrócić uwagę, że o wiele lepiej mają się te społeczeństwa, które są podporządkowane pod uporządkowane systemy religijno-ideologiczne, albowiem łatwiej jest nad nimi sprawować kontrolę. Wszystko, co może nam zaoferować neoliberalny neofeudalizm to konsumpcja, jednak jest coraz mniej do podziału.

Po raz kolejny nawet bardzo pobieżna analiza głównych trendów naszej rzeczywistości prowadzi do wniosku, że reset – staje się opcją, która może dla wielu umożliwić zmianę stosunków. I Wojna Światowa wybuchła, ponieważ dalszy podział stref kolonialnych nie był możliwy. II Wojna Światowa wybuchła, ponieważ imperializm zachodni dążył do podboju Wschodu. Kolejna wojna to będzie konflikt taki jak dwa poprzednie – walka o strefy wpływu i prawo do życia na wyższym poziomie dla swoich potomków. Atawizm jest najważniejszym wyznacznikiem relacji.

Wniosek jest jeden – samodzielnie nie mamy szans. Przetrwanie jest możliwe tylko w warunkach blokowych. Przy czym, nie na takich zasadach jak dotychczas, gdzie decyduje wielki brat zza wielkiej wody, a my ponosimy konsekwencje i koszty. W stosunkach społeczno-gospodarczych nie będzie lepiej, powrót do socjalizmu nie jest możliwy, zbyt wiele nakłamano na ten temat. Chociaż, może w końcu ekologia zmusi nas do oszczędzania, racjonowania i sprawiedliwego podziału wedle paradygmatu zrównoważonego rozwoju, a nie koncentracji zasobów pozwalających na dostatnie życie wąskiej grupie neoliberalnych feudałów.

33 myśli na temat “Neoliberalny neofeudalizm

 • 25 grudnia 2017 o 07:56
  Permalink

  Ci wszyscy ludzie, którzy nas oszukali i wydymali że kapitał nie ma narodowości jeszcze żyją, dlaczego PiS ich nie rozliczy? bie!ecki, ba!erowicz – lewan!owski? Złodzieje i bandyci którzy oszukali ludzi i wydoili cały Naród czyniąc nas żebrakami. Jak to jest możliwe że Powszechny Program Prywatyzacji nie jest rozpatrywany jako afera? przeciez to było 50 takich Amber goldów!!!!!!!!

  Odpowiedz
  • 29 grudnia 2017 o 14:24
   Permalink

   PIS nikogo nie rozliczy, bo jak zacznie walkę na tym polu to tak rozliczą PIS, że stracą poparcie do zera przez kryzys taki, że połowa ludzi straci pracę. PIS p…li jak potłuczony o rozliczaniu, ale to taki lep na masy, aby ich przyciągnąć, bo każdy wie, że to działania pozorowane, a sami muszą przestrzegać reguł tych na których tak psioczą. Myślisz, że czemu nie ma przewalutowania CHF?

   Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 08:58
  Permalink

  Bardzo SKONDENSOWANY w opisie rzeczywistości – tekst.

  Wnioski: szare i niepewne.

  Szarość, smutek i mgła.

  Z drugiej strony dziwne jest, że np, dominujący w Polsce Kościół nie zauważa źródeł małej dzietności Polaków, usiłuje ich PRZYŁAPAĆ na zakazanej antykoncepcji, omija przyczyny.

  Przyczyny wyłożył Autor.

  Jedną z tych przyczyn są zdania: “Z istoty wymiany w ekonomii wynika to, że trzeba mieć środki na wymianę. Ma się je jak się jest produktywnym.”

  A tu w Nadwiślańskim Macondo dopiero po 27 latach transformacji, zorientowano się, że sami pozbyliśmy się zdolności produkcyjnych, likwidując niepotrzebnie 50-60 procent funkcjonujących zakładów pracy.

  Sami, bez wrogiej inwazji, nawet zwalniając NAJEŹDŹCÓW z podatków na wiele lat!

  Przykładem, zapoczątkowanym jeszcze w końcówce PRL-u było “uprzywilejowanie” FIATA do 2003 roku …

  To co wyprawiają kolejne rządy styropianowe, to granda i cofanie nas na pozycje PERYFERYJNE w Europie.

  A łamanie prawa w III RP zaczęło się od ustawy rządów PO, popartej przez PiS z 23 stycznia 2009 r. …

  A potem już poszło.

  Jej “aktualizacja” obowiązująca od 1 października 2017 roku idzie dalej.

  I tu proszę o zrozumienie, że nic nie mam w stosowaniu PRAWA wobec łamiących prawo SB-ów w PRL-u, ale tu nie zastosowano go w indywidualnych procesach, tylko zastosowano ODPOWIEDZIALNOŚĆ zbiorową, działanie prawa wstecz i utratę PRAW NABYTYCH.

  Dlatego nie dziwmy się, jak wkrótce będą ZBIOROWO sądzeni członkowie KOD …

  Dziś łamiemy prawo wobec jednych, jutro pozwolimy na łamanie prawa wobec INNYCH, to znaczy że godzimy się na PRZYSZŁE pozaprawne pozbawienie NAS SAMYCH emerytur i rent, bo nie uczestniczyliśmy z NALEŻYTĄ GORLIWOŚCIĄ w np. miesięcznicach smoleńskich …

  Tak złe prawo i niegodziwe praktyki prawne wypychają to w miarę dobre i jeszcze cywilizowane prawo z początków lat 90-tych.

  Dochodzi brak poczucia stabilności prawa i “powagi rzeczy osądzonych”.

  Dlatego przed nami szare lata SMUTY w naszym Nadwiślańskim Macondo.

  Stajemy się dziwnym krajem, gdzie nienawiść ciągle podsycana przez “uczonych historyków” z IPN napędza psucie państwa, którego fundamentem powinno być STABILNE prawo i NIEZAWIŚLI SĘDZIOWIE.

  I nawet chwilowe przebłyski radosnych Bożonarodzeniowych występów Prezesa TVP w gdańskim kościele pw.św, Ignacego Loyoli, tego faktu nadciągającej SMUTY – nie zasłonią.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 09:58
  Permalink

  Przenikliwa esencja naszej codzienności…

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 10:38
  Permalink

  W zasadzie “no comments”,dodałbym tylko wszechogarniajacy populizm i niewiedzę która służy manipulacji ze strony”łże medii”,dla których podstawowym narzędziem stały sie”fack newsy”.

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 10:45
  Permalink

  Ps,w ostatnim okresie np.CNN,768 minut poświęciły Rosji,26 minut islamskim terrorystom i Państwu Islamskiemu,i aż 8 minut ekonomicznym problemom USA!

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 11:21
  Permalink

  Wysoce filozoficzny tekst na święta

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 11:38
  Permalink

  Wyrazy szacunku Panie Krakauer za ten felieton, który jest kwintesencją obecnej rzeczywistości. Oto są skutki powrotu “jaśnie państwa” i kk do władzy po zniszczeniu PRL w porozumieniu z zachodem.
  Z felietonu wybrałem kilka tez, które moim zdaniem nie powinny nigdy ujść z pola uwagi czytelników, bowiem od ich świadomości zależy dalszy rozwój feudalizmu lub jego zatrzymanie.

  „Społeczeństwo zostało sprowadzone na inny poziom ważności – już nie jest priorytetem, najważniejszy jest zysk.”

  „System prawny w warstwie karnej, cywilnej i gospodarczej legalizuje powrót feudalizmu, jako podstawowego stosunku społecznego.”

  „Niestety media będące na pasku kapitału spowodowały ogłupienie większej części społeczeństwa, która patrzy na tych postępowych – jak na Komunistów, lewaków, czy wedle dowolnych inwektyw, które są aktualne pod daną szerokością geograficzną. Neoliberalne kłamstwo dopasowuje swoją retorykę do wymagań lokalnych.”

  „Prawdopodobnie konsekwencją istniejącego stanu rzeczy będzie odejście od demokracji jaką znamy, tj. rządy kasty uprzywilejowanej, trzymającej masy w posłuszeństwie dzięki kontrolowaniu przekazu publicznego.”

  „XIX wieku, gdy kapitalizm wycisnął tamte społeczeństwa jak wyciska się cytrynę, odpowiedzią postępowej warstwy inteligencji był Komunizm – Marksizm. Reakcyjna część inteligencji, bojąc się siły ludu i klas pracujących, stworzyła miałkie intelektualnie, teorie oparte o społeczną naukę różnych Kościołów, której istotą był konserwatyzm. Dzisiaj nie ma żadnej koncepcji, która pozwalałaby wierzyć, że możliwa jest poprawa sytuacji mas, skazanych na wymarcie, ponieważ nie jest je stać na posiadanie dzieci w stosunkach społeczno-ekonomicznych, w których muszą egzystować.”

  „W stosunkach społeczno-gospodarczych nie będzie lepiej, powrót do socjalizmu nie jest możliwy, zbyt wiele nakłamano na ten temat. Chociaż, może w końcu ekologia zmusi nas do oszczędzania, racjonowania i sprawiedliwego podziału wedle paradygmatu zrównoważonego rozwoju, a nie koncentracji zasobów pozwalających na dostatnie życie wąskiej grupie neoliberalnych feudałów.”

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 11:44
  Permalink

  Święta prawda. Mało jest miejsc w tzw wolnych mediach, w których taki tekst mógłby się ukazać. Opanowanie mediów światowych stanowi jedną z ważnych metod zniewolenia człowieka i dominacji nad światem. W większości wpływowych mediów znajdują się ludzie tajnych służb, lub czołowi publicyści i pisarze zatrudnieni są na ich tajnych etatach. Wiele “dzieł”, często nagradzanych pisane są na zamówienie lub pod dyktando. Piszą o tym Howard Zinn i Udo Ulfkotte. Stąd mamy totalny zanik w świecie idei, dyskusji, sporów, wizji i szukanie rozwiązań co po tym? Nie ma już Marksa, Lenina lub Trockiego. Pustka wszędzie, tylko coraz większe tłumy można spotkać z marketach lub galeriach handlowych, na meczach piłkarskich i przez reklamami TV.

  Odpowiedz
  • 25 grudnia 2017 o 20:43
   Permalink

   @Wojciech.Do” Wojciech
   25 grudnia 2017 at 11:44 “Nie ma już Marksa, Lenina lub Trockiego.”
   Czy to źle ?
   A?

   Bo, ja uważam- stało się dobrze , że “nie ma” . Tak, w teleg. skrócie. Fraza z wypowiedzi W.W.PUTINA “Każdy kto chce jego powrotu, (ZSRR – komuny) nie ma mózgu”.
   Więc?

   Dedykacja muzyczna; Ренат Ибрагимов – Широка страна моя родная https://www.youtube.com/watch?v=RJdEy2-mzgo

   Kontynuuję wspólny mianownik… Вещее прозрение (слова Валерия Басырова, музыка татарская народная) https://www.youtube.com/watch?v=zdy8HI6-GxQ

   Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 11:47
  Permalink

  c.d. co do ogłupienia społeczeństwa przez usłużne “jaśnie państwu” i kk media i stosowanie propagandy antysocjalistycznej, podaję kilka cennych cytatów z różnych źródeł, które również są kwintesencją obecnej rzeczywistości neo-feudalnej.

  „Kapitalizm, jego wszelkie odcienie, te mniej lub bardziej ograniczające rolę państwa, a wraz z tym społeczeństwa osiągnęły praktyczny monopol rządu dusz i stały się niepodważalnym dogmatem obecnego świata. Nikt prawie nie zauważył, że wraz z taką indoktrynacją, propagandą, nieliczne jednostki, posiadające środki produkcji i kapitał zdobywają realną, ale jeszcze nieco zakamuflowaną władzę nad całymi społeczeństwami i światem.”
  http://wolnemedia.net/gospodarka/kiedy-socjalizm-moze-byc-skuteczny/

  „Zohydzenie kolektywizmu, własności wspólnej, sprawiedliwości społecznej i walki z wyzyskiem doprowadziły do stanu, w którym osoba, czy grupa osób podważających kapitalizm zostaje uznana za niespełna rozumu i stygmatyzowana, a następnie wykluczona z obecnego dyskursu, jako zupełnie nieprzystająca do realiów.
  Nie jest to nic niezwykłego, gdyż ci, którzy dysponują kapitałem, środkami produkcji, a wraz z tym różnego rodzaju władzą muszą jakoś bronić swej pozycji przed rzeszą tych, z których pracy żyją. Istnieją w zasadzie dwa mechanizmy tej obrony.”
  http://wolnemedia.net/gospodarka/kiedy-socjalizm-moze-byc-skuteczny/

  „Pierwszym z nich jest obrona rzekomo świętego prawa własności prywatnej i wmawianie ludziom, że także oni mogą dostąpić bogactw i zaszczytów, o ile tylko będą na to ciężko pracować.
  Jednocześnie niezauważone pozostaje to, że coraz większa własność koncentruje się w rękach coraz mniejszej grupy ludzi, a więc następuje coraz większe rozwarstwienie w kwestiach ekonomicznych i wraz z nim we wszystkich innych kwestiach społecznych tworząc szkodliwą hierarchię.
  Dochodzi tu przekonanie, że o wartości człowieka świadczy jego własność, co przy rozwiniętym konsumpcjonizmie utrwala tylko obecny stan rzeczy.”

  „Drugim mechanizmem obronnym jest szeroko pojęta polityka historyczna. Upadek państw bloku wschodniego jawi się przegraną socjalizmu jako idei, co oznacza zaprzestania prób osiągnięcia sprawiedliwości społecznej i zarzucenia całej idei jako niesprawnej i nieefektywnej. Przesunięcie całego dyskursu politycznego na prawą stronę, na stronę kapitalizmu przez ugrupowania konserwatywno–liberalne, będące od zawsze wyrazicielem interesu elit przy całkowitym upadku lewicy ( trudno nazwać lewicą coś, co nie ma z nią nic wspólnego i jest po prostu liberalne), jest także znamienne, gdyż w sprawach podziału dóbr, ekonomii, a także w sprawach polityki historycznej wszystkie te ugrupowania mówią zadziwiająco podobnym głosem – głosem kapitalistów i posiadaczy własności.”
  http://wolnemedia.net/gospodarka/kiedy-socjalizm-moze-byc-skuteczny/

  “Marksizm, który pokazuje, że źródłem bogactwa kapitalistów jest nieopłacona praca robotników i wzywa ich do walki o swoje prawa, stanowi śmiertelne zagrożenie dla żywotnych interesów kapitału. Nie może więc dziwić dziki, szalony atak na jakikolwiek przejaw nie tylko takich radykalnych koncepcji ale i jakiejkolwiek masowej organizacji robotniczej, z jakim dziś mamy do czynienia w mediach jak i w parlamencie.” (…)
  ”Miałkość intelektualna klasy rządzącej jak i jej paniczny strach przed komunizmem, przed siłą której nie są w stanie okiełznać i zrozumieć ze swojej historycznie ograniczonej pozycji, wymusza użycie wszystkich dostępnych sil i możliwości, włączając w to kłamstwo, mściwość, chamstwo i okrucieństwo. Burżuazja broniąc swoich interesów nie cofnie się przed niczym, co doskonale udowodniła historia każdej brutalnie stłumionej lub tłumionej rewolucji socjalistycznej i co jest na bieżąco udowadniane, nawet dziś w czasach nie rewolucyjnych, poprzez nachalną propagandę i ataki na klasę robotniczą. Prawda historyczna, etyka, moralność – klasa rządząca wykorzystuje je jedynie jako narzędzia własnego panowania, gdy trzeba łamiąc i gwałcąc je wszystkie.”
  Redakcja “Władzy Rad„ http://www.1917.net.pl/node/17932

  Takim dobrym przykładem zohydzania kolektywizmu
  i pracy w socjalizmie, jest wyśmiewanie w mediach przodowników pracy z PRL – tylko dlatego że pracowali dla dobra całego społeczeństwa, podważa się sens dobrej i uczciwej pracy, która tak wówczas była potrzebna w związku z odbudową zniszczonego kraju po II wojnie światowej.
  Obecnie dobry pracownik i tak dostanie pensję minimalną, a z jego pracy następuje akumulacja prywatnego a nie państwowego kapitału, jak w PRL. Teraz pracuje on na dobrobyt kapitalisty i tak ma być, za aprobatą Kościoła wg filozofii Jana Pawła II przeciwnika teologii wyzwolenia.

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 13:05
  Permalink

  Rzuć złotego denara, pomiędzy nędzarzy( klasa pracująca “miast i wsi”) – ten który zdoła uchwycić,
  wrzeszczy co sił, wobec podobnego mu stada głodnych hien – “TO MOJE !!!” WNIOSEK? TEN człowiek aspiruje… Człowiek od zawsze ukształtowany jest na posiadanie (jak najwięcej). Zarazem odwieczna natura drzemiąca w człowieku przeczy Komunizmowi – no chyba że wszystkim zostawimy po równo – jedne drelichy, fufajkę,gumofilce
  czapka ‘leninówka” czy to normalny kołchoźnik, czy też proferor uniwersytetu ( z “prefesorów”, zwykle rekrutowała się opozycja wobec ‘urawniłowki’).. Najbardziej znana nam forma orodoxyjnego Komunizmu miała miejsce w Kampuczy – Pot Pota, starannie zresztą wyedukowanego na zachodniej, komunistycznej paryskiej Sorbonie.
  Z Chama – Pan, to najgorsza opcja, do strawienia, też dla chamów, BO, każda rewolucja ma na celu wydźwignięcie do władzy, tych co to prą w nadziei na…bycie kimś,
  na postawienie przez chama – stopy na gardle chama/motłochu.
  Górnolotne hasła to zwykle ‘czułe słówka” skierowane do motłochu.
  @Eurypides. “Jak to jest możliwe że Powszechny Program Prywatyzacji nie jest rozpatrywany jako afera? Dlaczego? Ano,
  dlatego że, post-komucha Kaczmarka należałoby obwiesić
  na pierwszej napotkanej grubszej gałęzi(no, konarze). 🙂
  Oczywiście obok wskazanych przez pana jak i wymienionego prze ze mnie – jest jeszcze sporo miejsca dla tych
  ukrywających się w cieniu ‘dobrego drzewa”….

  Odpowiedz
  • 25 grudnia 2017 o 16:59
   Permalink

   @krzyk58. Z braku argumentów na obronę kapitalizmu oraz feudalizmu “jaśnie pańskiego” i kościelnego, podałeś prostackie wytłumaczenie zachowań nieuświadomionych, ciemnych, biednych i ograniczonych intelektualnie ludzi w walce o przetrwanie, rodem ze średniowiecza. Ale nie zauważasz korzeni zła takich zachowań, które tkwią we władzy feudalnej nad tym biednym i ciemnym “motłochem”. Kapitalizm i feudalizm zawsze żeruje na najniższych instynktach atawistycznych zniewolonych mas, a ty to jeszcze argumentujesz jak uzasadnienie tego zniewolenia. Wstyd.
   Nie jesteś prawdziwym chrześcijaninem, jesteś tylko katolikiem faktycznie. Bo gdybyś chciał być prawdziwym chrześcijaninem, to raczej cytowałbyś myśli z przewodnika prawdziwego chrześcijanina Tomasza Kempisa “O Naśladowaniu Chrystusa”, a nie powielał kapitalistyczną i feudalną propagandę. “Jaśnie państwo” nie ma żadnych argumentów na swoją obronę i deficyt inteligencji społecznej, która w nauce Jezusa Chrystusa zajmuje najważniejsze miejsce. Gdyby zamiast lekcji religii edukowano dzieci i młodzież w kierunku egalitaryzmu, to opisywane zachowania by nie występowały, jako rzekomo naturalna postawa człowieka. Usprawiedliwianie takich postaw, jako rzekomo naturalnych jest oznaką całkowitego prymitywizmu intelektualnego prawicy.

   Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 13:09
  Permalink

  Wsoko wstrzasajaca analiza autora panujacych stosunkow polityczno-ekonomicznych jest zaledwie delikatnym musnieciem tych przerazajacych wynaturzen ….nie bylo mowy o stanie niewolniczym np.ludzi z Dalekiego Wschodu np.z Filipin,co to nie godzac sie zyc bez pozywienia i wody na ststkach.polowu rybsa zwyczajnie na szerokim morzu wyrzucani za burte i na ich “miejsce pracy” jest wiecej niz setka kandydatow……boom budowlany a w szczegolnosci sztuczne powiekszanie powierzchni /obszaru wlasnego panstwa jakie ma miejsce w wielkich rozmiarach w Syngapurze i w Emiratach Arabskich,gdzie nasypano z ukradzionego z brzegow i den rzek piasku nowe polwyspy (w ksztalcie palm ) a tej brakujacej substancji jaka jest piasek “trzymajacy” jak sciegna miesnie ziemie w
  calosci nie ma jak zastapic i ziemia sie roztepije i “polyka”cale miejcowosci a to z uwagi na zadze lokaty kapitalu (ukradzinego innym )w “betonowym zlocie),przechodzenie na producje i prace robotow,co bedzie sluzyc wzrostowi kapitalu i pozbawienia go wszelakich powiazan ludzkich…..tylko kto ma kupowac te wytworzone przez roboty produkty lub uslugi nie majac przychodow ? Mowi sie ale nic sie nie robi dla wprowadzenia “bezwarukowego dochodu obywatelskuego” , formy alimentacji kazdego obywatela,ktory to dochod sluzyl by takze wsparciu kapitalu,gdyz produkty i uslugi trzeba by kupic by utrzymac ich produkcje wogole i obrot ekonomiczny generanie… z uwagi na osiegniecie krytycznego punktu u poddanstwa moze dojsc do rozlewu krwi….czy pomiarkuja to zawczasu panowie feudalni /wasale tego swiata

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 13:10
  Permalink

  Wsoko wstrzasajaca analiza autora panujacych stosunkow polityczno-ekonomicznych jest zaledwie delikatnym musnieciem tych przerazajacych wynaturzen ….nie bylo mowy o stanie niewolniczym np.ludzi z Dalekiego Wschodu np.z Filipin,co to nie godzac sie zyc bez pozywienia i wody na ststkach.polowu rybsa zwyczajnie na szerokim morzu wyrzucani za burte i na ich “miejsce pracy” jest wiecej niz setka kandydatow……boom budowlany a w szczegolnosci sztuczne powiekszanie powierzchni /obszaru wlasnego panstwa jakie ma miejsce w wielkich rozmiarach w Syngapurze i w Emiratach Arabskich,gdzie nasypano z ukradzionego z brzegow i den rzek piasku nowe polwyspy (w ksztalcie palm ) a tej brakujacej substancji jaka jest piasek “trzymajacy” jak sciegna miesnie ziemie w
  calosci nie ma jak zastapic i ziemia sie roztepije i “polyka”cale miejcowosci a to z uwagi na zadze lokaty kapitalu (ukradzinego innym )w “betonowym zlocie),przechodzenie na producje i prace robotow,co bedzie sluzyc wzrostowi kapitalu i pozbawienia go wszelakich powiazan ludzkich…..tylko kto ma kupowac te wytworzone przez roboty produkty lub uslugi nie majac przychodow ? Mowi sie ale nic sie nie robi dla wprowadzenia “bezwarukowego dochodu obywatelskuego” , formy alimentacji kazdego obywatela,ktory to dochod sluzyl by takze wsparciu kapitalu,gdyz produkty i uslugi trzeba by kupic by utrzymac ich produkcje wogole i obrot ekonomiczny generanie… z uwagi na osiegniecie krytycznego punktu u poddanstwa moze dojsc do rozlewu krwi….czy pomiarkuja to zawczasu panowie feudalni /wasale tego swiata

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 17:39
  Permalink

  Neoliberalizm to jedno wielkie kłamstwo utopia i dehumanizacja. Wszystko dla niewielu, a dla reszty wojna, nędza i głód!!!!!

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 17:40
  Permalink

  Wszystko, co autor poddał analizie jest ponurą prawdą i chichotem historii. Istotnie powracamy de facto do stosunków feudalnych, z tym że samoregulacja systemu przeniesiona została na wyższy poziom. Nie po raz pierwszy zresztą w historii rozwoju cywilizacji ludzkiej. Feudalizm to wyższy stopień samoregulacji społecznej dla znanego wcześniej niewolnictwa.
  Idąc tropem dialektyki rozwoju sytuacja dojrzała już do pojawiania się myślicieli-filozofów, którzy popchną dzieje ludzkości na “właściwe” tory progresywnego rozwoju, jak swego czasu uczynił to K. Marks zupełnie nieświadom ponadczasowego znaczenia wypracowanej przez siebie teorii. Podobnie było z odkryciami K. Darwina, który również nie przewidział, że swoją teorią przeorze całe poznanie ludzkości odnoszące się do wszystkiego co stworzył człowiek, nie tylko do rozwoju życia na Ziemi. Powracając jeszcze do wspomnianej przeze mnie samoregulacji systemu, to z nim dzieje się tak samo, jak z chorobą zwaną nadciśnieniem tętniczym. W tej chorobie jest podobnie. Samoregulacja systematycznie przenosi się na wyższy poziom, aż wreszcie organizm nie jest w stanie tolerować patologii i dochodzi do kryzysu, który w różnych mechanizmach doprowadza do zgonu chorującego organizmu.
  Mam poza tym nieodparte wrażenie, że bardziej oświecone społeczności już przeczuwają ten problem idąc świadomie, lub nieświadomie w rozwiązania, nazwijmy to proekologiczne. Minimalizują konsumpcję i co najważniejsze, ograniczają swą prokreację jednocześnie rozwijając samopomoc obywatelską poza strukturami państwa (Japończycy, Skandynawowie np.). Jestem przekonany, że nowe trendy filozoficzne będące przełomowymi na miarę teorii Marksa i Darwina. One będą miały wymowę proekologiczno-neosocjalistyczną. Nasza Planeta jest za mała. Nie można ograniczać jej bioróżnorodności, a poza tym na bieżąco muszą być odtwarzane zasoby przynajmniej paliw kopalnych. (Drzewa –> węgiel, plankton -> ropa naftowa). Poza tym nie można całkowicie wyczerpać metali ziem rzadkich, bo te pochodzą z kosmosu i ich odtworzyć się nie da. Trzeba to zastąpić innymi technologiami, lub odzyskiwać je ze zużytych odpadów (np. lit –> akumulatory ->lit).
  Na koniec chciałem podziękować @Miecławowi za twórcze rozwinięcie mojej myśli wyrażonej w innym dziale, a wszystkim Państwu i twórcom tego blogu życząc miłych Świąt i wielu radosnych niespodzianek w Nowym Roku.
  Pozdrawiam.
  PS: zapowiadam, że w Nowym Roku będę bardziej czupurny!

  Odpowiedz
  • 25 grudnia 2017 o 20:41
   Permalink

   Extra, wracaj Lechu szybko na forum. Musisz mnie odciążyć, bo styczeń zapowiada mi się bardzo pracowicie, więc musisz tu razem z innymi forumowiczami/-kami godnie bronić idei prawdziwej lewicy laickiej. Pozdrawiam i życzę udanych świąt oraz najlepszego w Nowym Roku.

   Odpowiedz
   • 26 grudnia 2017 o 00:00
    Permalink

    @Miecław. Nawet gdybym chciał, to nie potrafiłbym zastąpić Ciebie. Nie mam tak szczegółowej wiedzy, ani opanowanego warsztatu polemiki naukowej.
    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • 25 grudnia 2017 o 20:59
   Permalink

   Drogi Lechu, Nie strasz, że będziesz bardziej czupurny. Przy Twojej delikatności i logice jest to niemożliwe. Wracając jednakże do tematu, wydaje się, że wszystko zmierza do zaniku tzw cywilizacji zachodniej i człowieka zachodniego. Zawdzięczamy my dzisiejszą cywilizację, a jednocześnie stworzenie trzech religii abrahamowych, które stały się plagą ludzkości, zarzewiem wojen, zbrodni, ludobójstwa, rasizmu, niewolnictwa i kapitalizmu. Dalszą historię przejmą ludy kolorowe, Azji i Afryki, przez wieki ciemiężone, wyzyskiwane, zabijane, głodzone i zniewolone. Fundamentem humanizmu będą idee Konfucjusza, Buddy i Marksa.

   Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 19:13
  Permalink

  🙂

  🙂

  Zacytuję W.W.PUTINA…. „kto nie tęskni za Związkiem Radzieckim nie ma serca. Każdy kto chce jego powrotu, nie ma mózgu”
  Władimir Putin
  Aluzju poniali?
  I………………. sądzę że, wzbudza w Nas obrzydzenie komuna jewropejska ( z Ventotene)..
  A? 🙂
  Obalimy ffffffff sq…….ństwo (Lisbona)….po to BY, zachowały się suwerenne państwa narodowe – uszczelnione “potrójnymi kordonami….” PO TO, by znowu było NORMALNIE.
  Amen.

  Odpowiedz
  • 25 grudnia 2017 o 20:07
   Permalink

   Po,głęboko mądrym artykule Krakauera,i równie mądrym komentarzu Lecha,twoje Amen,brzmi jak ironia historii.Wstań z kolan.

   Odpowiedz
  • 25 grudnia 2017 o 20:32
   Permalink

   @krzyk58. Absolutnie znowu bredzisz. UE to nie komuna przecie, tylko feudalno-kapitalistyczna neo-liberalna struktura posługująca się demokracją medialną, jako przykrywką “jaśnie pańskich” globalnych interesów.
   Prawdziwą komunę znajdziesz w biblii i powinieneś ją promować skoro jesteś takim dobrym chrześcijaninem.?

   DZIEJE APOSTOLSKIE
   Dz, 4, 32-37

   “Miłość zespala Kościół pierwotny
   32 Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. 33 Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wielka łaska spoczywała na wszystkich. 34 Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je 35 i przynosili pieniądze [uzyskane] ze sprzedaży, i składali je u stóp Apostołów. Każdemu też rozdzielano według potrzeby. 36 A Józef, nazwany przez Apostołów Barnaba, to znaczy „Syn Pocieszenia”, lewita rodem z Cypru, 37 sprzedał ziemię, którą posiadał, a pieniądze przyniósł i złożył u stóp Apostołów.”
   http://www.biblijni.pl/Dz,4,32-37

   A może ty, jak większość polskich katolików w życiu biblii nie przeczytałeś? a tylko słuchałeś wybiórczych fraz cytowanych w kościele?
   A TAM PRZECIE BOGA NIE MA, więc błądzisz duszyczko, słuchając fałszywych proroków (kleru).

   Dz. A. 17.24-25
   “24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.”
   (Dzieje Apostolskie – Pismo święte nowego testamentu)

   “Mt 7,15-20
   Miejcie się na baczności przed fałszywymi prorokami. Oni przychodzą do was w przebraniu owczym, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z cierni lub figi z ostów. Tak właśnie każde dobre drzewo rodzi dobre owoce, a drzewo zagrzybione rodzi owoce zepsute. Nie może dobre drzewo rodzić zepsutych owoców ani drzewo zagrzybione rodzić dobrych owoców. Każde drzewo, które nie rodzi dobrego owocu, jest wycinane i wrzucane do ognia. Tak zatem poznacie ich po ich owocach.”

   PRZEWODNIK DUCHOWY PRAWDZIWEGO CHRZEŚCIJANINA
   Tomasz a Kempis – O naśladowaniu Chrustusa, PAX, Warszawa 1980 (Przedmowa ks. Jan Twardowski), s. 22
   “4. Marnością jest gromadzić bogactwa, które przeminą, i w nich pokładać nadzieję. Marnością także – zabiegać o własne znaczenie i piąć się na coraz wyższe szczeble godności. Marnością – iść ślepo za zachceniami ciała i szukać tego, co kiedyś przyjdzie ciężko odpokutować . (Ga 5,16)”

   JAK KOŚCIÓŁ KATOLICKI WYWIĄZUJE SIĘ Z TYCH BIBLIJNYCH NAUK ???

   Odpowiedz
   • 24 stycznia 2018 o 13:00
    Permalink

    “Wszystko mieli współne i dla wszystkich wystarczyło….” – bo cały czas ktoś dostarczał to czego im było trzeba.
    Aby ten fragment biblii przełożyć na nasze, to tak jak dostać jabłonkę rodzacą najsmaczniejsze jabłka. Gdy te jabłka dojżeją zebrac je i zjeść wedle potrzeby i ochoty a samo drzewo wykarczować i na ognisku z niego piec ostatnie jabłaka a potem oczekiwać że znowu da owoce.

    Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 19:42
  Permalink

  Strasznie nas wydoili… strasznie….

  Odpowiedz
 • 25 grudnia 2017 o 23:44
  Permalink

  @Wojciech. Wojciechu drogi całkowicie zgadzam się z postawionymi przez Ciebie tezami. Ja już na tym blogu na ten temat napisałem. https://obserwatorpolityczny.pl/?p=51702. Wyraźnie wyłuszczyłem tam mój punkt widzenia. Dla mnie nie ma znaczenia tożsamość kulturowa, czy obrona jakiejś cywilizacji, co jest sprawą zupełnie wtórną, na przeludniającej się i wskutek tego niszczonej Planecie. Istotne jest przetrwanie życia na niej. Dla nas najlepiej w dotychczasowej formie. Jeżeli tego w porę nie zrozumiemy, to uruchomiony zostanie “kosmiczny” mechanizm zagłady.
  Już nie ważne, czy to będzie zima atomowa, czy wybuch super wulkanu, czy po prostu kolejna planetoida. Ziemia już przeżywała takie resety, wskutek których ginęły istoty nadmiernie ekspansywne i dominujące, zagrażające pozostałym formom biologicznym, lub po prostu nieprzystosowane do zmieniających się warunków. Życie jednak przetrwało. Ewolucja każdorazowo wytwarzała nowe, coraz to doskonalsze formy istnienia ożywionej materii. Prawdopodobnie (!?) “chcąc poznać samą siebie” przyroda stworzyła super drapieżcę jakim jest człowiek rozumny. Tak mawiał mój zmarły kolega – “chcąc poznać samą siebie!” Paradoksalnie wymyślony przez człowieka proces globalizacji ponownie doprowadził do powstanie czegoś na kształt neo-Panoncji, mimo istniejących obecnie oddzielnych kontynentów. Jak wiemy z historii Ziemi ten super kontynent się rozpadł. Teraz, najprawdopodobniej my sami, dokonamy kolejnego resetu. No i teraz zastanówmy się czy warto? Jeśli nie, to szybko musimy restytuować system biorównoważności, bo nie będzie szans przetrwania w obecnie przyjętym przez nas stylu życia: Planeta tylko dla nas! Tak się nie da! Musimy po prostu powrócić do życia zrównoważonego. Bez naszego stylu. Nie jest prawdą, że istnieje stwórca i on nakazał tylko homo sapiens czynić sobie Ziemię poddaną!
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
   • 26 grudnia 2017 o 17:45
    Permalink

    @ Wojciech. Nie wiem co teraz wyskoczy, ale tak został zmieniony mój nick przez admina. Na Para. Sam tej zmiany nie rozumiem. Może to psudo określa “przygłupa” blogowego? A może nadano mi angielski tytuł szlachecki!?
    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
 • 27 grudnia 2017 o 14:04
  Permalink

  autor zapomnial dodac, ze mowi o zachodzacym swiecie…!
  bo wschodzacy swiat ma sie calkiem dobrze (…)!

  autor napisal (….)
  Neofeudalizm, to najnowsze stadium imperializmu, który wykorzystuje globalizację i neoliberalne stosunki polityczne i ekonomiczne do umocnienia pozycji dominujących państw nad światem.(…)

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2017 o 14:30
  Permalink

  Neoliberalizm to kolejny przykład komunizmu, który upadnie – tylko ciekawe co teraz wymyślą, bo póki co niczego lepszego od kapitalizmu który tworzy neoliberalizm nie wymyślono. Komunizm, socjalizm upadł co dalej?

  Tak patrzę się na reformy Trumpa i fakt, że tylko 0.1% zyskuje na tych ustawach oraz że 3ch najbogatszych ludków w USA ma więcej niż 160MLN Amerykanów to się tak zastanawiam a co dalej. Jak tak dalej będzie to niedługo nie będzie kto miał pracować dla tych 0.1% bo wymrą, ale i chyba o to właśnie chodzi. Zmiejszyć liczbę ludności pobierających socjal. Oh jak dług USA by się zmniejszył…

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2018 o 12:54
  Permalink

  Nie pomoga zadne reformy i zmiany ustrojowego . jedynym ustrojem , jest miłosc Bóg i nasladowanie GO. Natura ludzka , wytwarza tylko imitacje życia w czlowieczeństwie, czyli w miłosci. Poniewaz nie potrafimy kochac , nie istniejemy!

  Nie cogito ergo sum . Kochac znaczy -BYĆ.

  Przedstawiam wizję ziemskiego zycia :HISTRIA ZIEMI < NIE JEST DŁUGA< _MACZUGA

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2018 o 12:56
  Permalink

  Nie pomoga zadne reformy i zmiany ustrojowe . Jedynym ustrojem , jest miłosc Bóg i nasladowanie GO. Natura ludzka , wytwarza tylko imitacje życia w czlowieczeństwie, czyli w miłosci. Poniewaz nie potrafimy kochac , nie istniejemy!

  Nie cogito ergo sum . Kochac znaczy -BYĆ.

  Przedstawiam wizję ziemskiego zycia :HISTRIA ZIEMI < NIE JEST DŁUGA< _MACZUGA

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.