Neoliberalna demokracja zawiodła bo prowadzi do oligarchii i plutokracji

graf. red.Neoliberalna demokracja zawiodła. Ma problem tkwiący w niej samej, stymulowany przez „niewidzialną rękę rynku” – poziom agregowania własności prowadzi nieuchronnie do oligarchizacji życia publicznego. Ta z kolei nieuchronnie zmierza w kierunku plutokracji, ponieważ taka jest logika wielkich i potężnych, kierują się zawsze ochroną posiadanego potencjału.

Istotą kapitalizmu jest zagwarantowanie przeważnie racjonalnej alokacji kapitałów, ponieważ jest ona obciążona ryzykiem. To, co powodowało przez lata wyższą efektywność ustrojów kapitalistycznych, to skłonność do ryzyka ważona ostrożnością postępowania. Niestety w miarę zachwaszczenia kapitalizmu przez kłamliwą doktrynę neoliberalną doszło do wykorzenia zdrowego rozsądku z działania uczestników rynku. Zysk liczył się zawsze, jednak nie było nigdy tak, żeby kapitalista pewny siebie, że jest za duży żeby upaść, wyciągał chciwe łapska do państwa, które jak głupie sponsoruje jego złodziejstwo, podczas gdy zwykłym ludziom – nie daje niczego, wręcz przeciwnie, to z ich podatków, albo z inflacji na ich koszt – wspiera burżuazję. To w skrócie ucieleśnienie neoliberalnej myśli rynkowej – rośnijmy ile się da, kradnijmy jak najwięcej, a jak będziemy mieli problemy, co więcej jak prze regulujemy gospodarkę, powodując kryzys – wyciągniemy ręce do państwa – pożyczkodawcy ostatniej szansy. Jeżeli nie będzie chciało końca systemu i społecznego resetu, na pewno pomoże nam stać się jeszcze bogatszym, a na pewno zalegalizować to, co ukradliśmy.

Równolegle, ponieważ we współczesnym państwie neoliberalnym władza jest we władaniu oligarchów, to mamy do czynienia z plutokracją, czyli rządami klasy najbogatszej. Biedniejszym tylko się wydaje, że mają na coś wpływ, że biorą udział w głosowaniu, jako suweren itd. tymczasem masy są we władaniu liderów opinii, którzy bardzo starannie dbają o to, żeby trzymać punkty kontrolne w garści i nie popuścić nawet na milimetr. Media dzisiaj, to władza. Wszyscy to wiedzą, nikt tego nawet już nie ukrywa. Media społecznościowe tylko wzmacniają przekaz głównego nurtu z mediów klasycznych. Bez nich nie byłoby tej całej awantury na Bliskim Wschodzie. Jednak ktoś tym wszystkim sterował, w odpowiednim momencie przedstawiając masie ludzi odpowiednie obrazy, jaką straszną władzę mają ci ludzie! Władzy ludzkiej percepcji! Ten, kto nadaje i sortuje wiadomości ma władzę. Zawsze tak było, jest i będzie.

Zachodnie społeczeństwa się pogubiły myląc rozumienie pojęcia wolności, oszukując się same poprzez multikulturalizm, poprawność polityczną, gender i inne wymyślone na fali rewolucji społecznej konstrukcje, zupełnie sztuczne i realnie niewiele, albo nic niewnoszące do rozwoju cywilizacyjnego całej wspólnoty. Odrzucono religię, kierując się paradygmatami wyznaczanymi przez profesorów fizyki, nieumiejących zarazem wyjaśnić teorii, które podają za podstawę swoich twierdzeń krańcowych (np. mechanika kwantowa). Marketing używany w chyba wszystkich sferach życia społecznego zastępuje logikę i krytycyzm, jeżeli nie ulegasz trendom, to można cię nawet oskarżyć o to, że jesteś „-fobem”, z dowolnym przedrostkiem. Społeczeństwa na Zachodzie są na najlepszej drodze do upadku, raczej nie mają przyszłości, jeżeli się nie zreflektują, jeżeli chodzi o pryncypialne wartości.

Społeczeństwem, które żyje rządzone myślą o konsumpcji można bardzo łatwo zarządzać. Wystarczy mu tylko umożliwić tą konsumpcję na poziomie właściwym dla jego aspiracji cywilizacyjnych. Do tej pory, się to na Zachodzie udawało doskonale. W tej chwili już wiadomo, że nie da się fundować darmowych obiadów, dlatego wszyscy mają problem. Na razie jesteśmy na etapie, w którym najbogatsi chcą zagarnąć dla siebie jak najwięcej. Za chwilę skończy się „Wersal” i delikatność wobec mas, a nawet zabawa w demokrację. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą, zapewniającą zachowanie przewagi oligarchii nad masami jest utrzymywanie ich w strachu. Oznacza to w praktyce, że nie ma lepszego rozwiązania niż wojna, rewolucja, epidemia, terroryzm, – wszelkiego typu zagrożenia, które można masowo i bezkarnie powielać, a nawet, jeżeli przydarzy się reset. To najbogatsi doskonale zarobią na sprzedaży broni i żywności.

Kto po resecie przejmuje władzę? Kto wskazuje „nowy” kierunek, obiecując, że będzie lepiej niż „przed” i że „nie popełni się błędów przeszłości”? W ten właśnie sposób system się zamyka i zapętla.

W naszym interesie jest w ogóle zmiana paradygmatu funkcjonowania współczesnego społeczeństwa. Gospodarka oparta na prawie własności indywidualnej oraz wspieraniu mechanizmów agregowania zasobów przez i na rzecz osób, które już te zasoby mają – to ślepa uliczka rozwoju ludzkiej cywilizacji, która nazywa się chciwość.

O Komunizmie nie wolno w tym kraju rozważać publicznie, socjalizm też się nie sprawdził, ponieważ wymaga zewnętrznego uzupełniania niedoborów. Jednak nie da się zaprzeczyć Karolowi Marksowi, miał rację – widać to po latach. Na pewno, więc stoimy przed nieznanym, jeszcze nie wiadomo, w jakim kierunku przechyli się wahadło historii. Oligarchia – magnateria, szlachta, – bogaci, rządzą od zawsze. W każdym ustroju tworzyli rzeczywistość „pod siebie”. Powszechne referendum? Przeprowadzane elektronicznie? Rządy wspomagane za pomocą sztucznej inteligencji? Losowanie przedstawicieli? Ten, kto przedstawi model możliwy do zaakceptowania przez wszystkich, bez przeprowadzania resetu – będzie kolejnym wielkim myślicielem.

10 komentarzy do “Neoliberalna demokracja zawiodła bo prowadzi do oligarchii i plutokracji

 • 16 maja 2016 o 05:12
  Permalink

  Tylko na tych łamach można poznać prawdziwe źródła kryzysu.

  Brawa dla Autora!

  Dodam tylko, że oligarchowie są już tak potężni, że muszą nimi być JESZCZE BARDZIEJ !

  Czyli przed nami PLUTOKRACJE pilnowane przez aparaty państwowe.

  Odpowiedz
 • 16 maja 2016 o 07:53
  Permalink

  Istotą neoliberalnego kapitalizmu jest fakt że bogaty staje się bogatszy a biedny biedniejszy,tak w odniesieniu do państw jak i obywateli.Rezygnacja z aktywnej roli państwa doprowadziła do zwiększenia nierówności!Liberalizm musi odejść!

  Odpowiedz
 • 16 maja 2016 o 12:46
  Permalink

  ‘Wolny rynek’ z niewidzialną ręką(szulerów) dla ludu – a socjalizm dla kasty
  uprzywilejowanej.Norma – ironia losu????!!???

  Odpowiedz
  • 18 maja 2016 o 01:56
   Permalink

   @krzyk58, 12:46
   Tak, komentator “ujal” : komunizm ♡ dla bogaczy a neoliberalizm dla plebsu, ktory ten komunizm bogaczom w pocie czola i zgrzytajac zebami finansuje….cos wyglada na to, ze wkrotce bedzie zmiana i moze sie duzo krwi polac za przekrety i oszustwa i glodujace dzieci, seniorow grzebiacych w smietnikach i niepelnosprawnych pozostawionych opiece boga wszechmogocego…od pewnego monentu wiadomo, ze ludzie ryzykuja zyciem za zmiany ale nie maja juz wyboru ….tak dojrzewaja rewolucje …..gazy lzawiace, armatki wodne, palki elekryczne itd. maja demoratyczne rzady pokupowane, niby przeciw terorystom …. wlasciwie wszystkie warstwy i srodowiska oczekuja tych wydarzen …

   Odpowiedz
 • 16 maja 2016 o 13:16
  Permalink

  Pisze autor snując kolejne przyczyny upadku(zagubienia) Europy ze ‘odrzucono
  religię” to prawda,lecz tylko częściowa,bace prowadzący
  owce w trosce o przypodobanie się pospólstwu także
  poszli mocno na skróty…. no i wyszło poplątanie z pomieszaniem, duchowni “strzelający okiem’ do plebsu,
  – wiece to takie tam… nie mam za grosz szacunku
  do nowoczesnych ‘księży europejskich” i dlatego Europejczyków
  pominę milczeniem…natomiast warto wymienić kilka nazwisk duchownych, do których mam zaufanie i szacunek
  ot choćby ks.prof. Cz.Bartnik,Abp.S.Wielgus,
  ks. poeta J.Twardowski…Prymas Polski zmarły przed 35 laty – w maju…i jeszcze długo by wymieniać!

  Odpowiedz
  • 16 maja 2016 o 20:17
   Permalink

   Krzyku 58, jeżeli dyskusja jest zbyt gorąca to należy zastosować żartobliwy przerywnik, w twoim wpisie natknęłam się na “Bacę” i teraz dalej:
   Taki sobie jeden z nizin pojechał w góry i zepsuł mu się samochód (średni wiek samochodu w Polsce to 17-lat zatem nic dziwnego). Zatem nizinny idzie do pierwszej chałupy z brzegu i pyta, Baco czy nie można u was dostać części do samochodu… a można, można panocku, tam za wioską jest ostry zakręt a części są na dole. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
  • 18 maja 2016 o 02:22
   Permalink

   @DrQ+
   Swiat caly potrzebuje resetu, caly swiat….

   Odpowiedz
 • 18 maja 2016 o 02:45
  Permalink

  Demokracja nie kombinuje sie z neoliberalizmem, ktory organizuje oligarchom tania, niewolnicza sile robocza i sponsoruje ich dzialalnosc “gospodarcza” a pozniej legalizuje / wypierze / wyrokami sadowymi kazde, nawet najciezsze przestepstwo, gdyz bogactwo samo w sobie dziala jak narkotyk i wpada sie bardzo szybko w nalog
  Co do tego , ze inna forma kapitalizmu jest dobra i szlachetna….taka lekka dygresja autora to chyba ironiczny zart, kapitalizm zmierza zawsze do wykorzystania droga albo podstepu albo insynuacji nieuwagi czy choroby itd. innych, by ich z konkuren ji wyeliminowac i samemu przyjac pozycje monopolu lub kartelu….te zjawiska zawsze dochodza do glosu przy przeludnieniu, ulegaja osabieniu lub zanikowi przy malej liczbie ludnos i, ktora jednoczy sie w male, samowystatczalne spodzielnie o wspolnych srodkach i narzedziach produkcji i wspoln podzial dobr dla przetrwania, tak przedstawia nam bytowanie biblia i takie proby czynione byly w kibuzach/spolxzielniach / w Izraelu, dopuki neoliberalna zaraza od wujka nie zmusila ich do walki o przetwanie zwane darwinizmen pierwotnym !!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.