Wszystko co neoliberalizm ma dla ludzi to skapywanie

Ronald Reagan's economic policies, which were dubbed Reaganomics, included large tax cuts and were characterized as trickle-down economics. In this picture, he is outlining his plan for Tax Reduction Legislation from the Oval Office in a televised address, July 1981 By White House Photo Office; Originally uploaded to Wikipedia by Happyme22 - http://www.reagan.utexas.edu/archives/photographs/large/c3241-20.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3223063
Ronald Reagan’s economic policies, which were dubbed Reaganomics, included large tax cuts and were characterized as trickle-down economics. In this picture, he is outlining his plan for Tax Reduction Legislation from the Oval Office in a televised address, July 1981 By White House Photo Office; Originally uploaded to Wikipedia by Happyme22 – http://www.reagan.utexas.edu/archives/photographs/large/c3241-20.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3223063

Wszystko, co neoliberalizm ma dla ludzi to skapywanie (Trickle-down economics). Mówimy o przepływaniu nadmiarowego bogactwa od najbogatszych, którzy dokonali akumulacji – do reszty społeczeństwa. Neoliberalna teoria skapywania dobrobytu z bogatych na resztę społeczeństwa, w tym na biednych – nie działa. Nie sprawdza się w praktyce, ponieważ bogaci wyznają zasadę koncentracji i renty z kapitału, który posiadają. Jeżeli się czymś dzielą, to tylko wtedy, kiedy muszą. Dlaczego bowiem mieliby to robić dobrowolnie?

Oczywiście zdarzają się wspaniałe akty dobroczynności, patriotyzmu i innego rodzaju chęci dzielenia się sukcesem. Jednak coś takiego jak redystrybucja optymalna w kierunku reszty społeczeństwa, dokonywana w formie inwestycji i zwiększania zatrudnienia przez właścicieli kapitału – NIE ISTNIEJE. Ponieważ te procesy zawsze są podporządkowane rachunkowi ekonomicznemu, a ten mówi, że pieniądz ma rodzić pieniądz – didaskalia, jak i składowe jak np. skutki społeczne tego procesu, nie mają znaczenia. To zdecydowanie pomaga w efektywności, bo kapitalizm w wydaniu neoliberalnym potrafi być nadzwyczajnie efektywny. Jednak ma swoje koszty, które zawsze ktoś ponosi, a skoro nie ponoszą ich najbogatsi, oni spijają śmietankę, to kto je ponosi?

Pomysł na to, że jak bogaci będą już tak bardzo bogaci, że skoncentrują w swoim władaniu dominującą część kapitału w społeczeństwie i będą się potem angażować w rozwój społeczno-gospodarczy „bo tak trzeba”, to skończony idiotyzm. Oczywiście w pewnym mierze to działa, najbogatsi np. finansują badania nad HIV/AIDS i inne badania. Jednak w generalnym ujęciu skoncentrowanie majątku i prawa do kontroli nad nim doprowadziło, do zubożenia szerokich mas społeczeństwa – na co najlepszym dowodem jest to, że udział płac w PKB stale maleje! Co więcej, outsourcing – największy błąd Zachodu, od pozwolenia na upadek Konstantynopola, powoduje że ta tendencja jest nieodwracalna. Rewolucja technologiczna się jeszcze nie zdarzyła, nie będziemy dostawać pieniędzy od państwa za siedzenie w parku lub domu. Roboty nie dadzą nam chleba. Natomiast o wiele bardziej pracowici ludzie w Azji – go nam skutecznie odbiorą. Rękami zachodnich korporacji, które dały się wydoić komunistycznemu rządowi. Piękny zwrot w historii!

W Stanach Zjednoczonych od czasów prezydentury R. Reagana, doszło do przesunięcia majątku do 10% najbogatszej części społeczeństwa, wystarczyło obniżyć podatki, w tym te od zysków kapitałowych. Na Zachodzie Europy, wielki kapitał nie miał tak dobrze, bo kraje mają duże rachunki socjalne, w tym ponoszą wielkie koszty opieki medycznej. Jednak w półkoloniach, dołączonych po upadku bloku wschodniego już nie popełniono tego błędu. Przykładem „prymusa” lekcji neoliberalnego kłamstwa jest Polska, gdzie wydatki na publiczną ochronę zdrowia są proporcjonalnie w przeliczeniu na mieszkańca jedne z najniższych w Unii Europejskiej [Źródło – Eurostat tutaj]. Podobnie emerytury i renty, jak i inne nieliczne świadczenia z tytułu zabezpieczenia socjalnego są po prostu głodowe, nie pozwalają nie tylko na akumulację, ale przede wszystkim na przeżycie. Nie da się funkcjonować za 1000 zł netto. To jest niemożliwe. Wegetować może się uda, jak ktoś potrafi sobie wszystkiego odmawiać.

Jakoś tak dziwnie się stało, że o ile na Zachodzie w wyniku neoliberalnego kłamstwa jedynie klasa średnia pożegnała się ze swoim dobrobytem i spokojem egzystencji, to w półkoloniach doszło do wyjałowienia, spłukania i dogorywania społeczeństw – wektor rozwoju w Europie Środkowej się przesunął w dół. Nie ma żadnego przyrostu, od rysowania palcem na smartfonie nie dodaje się dochodu narodowego. Jednak przez ostatnie 28 lat, wydano bardzo wiele pieniędzy na to, żebyśmy w to, że to jest możliwe – w różnych permutacjach jest możliwe i stało się sensem naszego życia. Nie dom, nie rodzina, nie dzieci, nie wartości. Tylko bzdury.

Do tego jeszcze dochodzi idea wielokulturowości, która w praktyce przekłada się na wystawianie ludności autochtonicznej na ryzyko zderzenia z napływowymi, którzy nie mają nic do stracenia, a życie w swojej kulturze cenią nisko, ponieważ dzieci odtwarzają bardzo łatwo. Problemy segregacji etnicznej w miastach USA, nie wynikają z cen Tapas! Podobnie się dzieje w Europie, w Paryżu są dzielnice, gdzie mieszkają tylko bogaci, burżuazyjni – starzy Francuzi. W Wielkiej Brytanii są rejony kraju, gdzie nie ma mniejszości, ponieważ nie są dopuszczane na zasadzie komitetów mieszkańców oceniających kandydaturę nowego najemcy lub nabywcy nieruchomości. Prawo jest tak skonstruowane, że „kolektyw” mieszkańców decyduje o tym, kto może się wprowadzić, a kto nie!

Powyższe dowodzi, że nawet jak skapywanie jest realizowane, to małymi kropelkami oraz jest ukierunkowane, do takich rynien, żeby jak najwięcej starczało dla tych, którzy już mają bardzo dużo.

Podstawowym problemem kapitalizmu dzisiaj, jest to, że szalona polityka drukowania nieskończonych ilości pieniądza, pod hasłem luzowania ilościowego doprowadziła do ekstremalnego obniżenia stóp zwrotu z kapitału. Niskim odsetkom od długów, towarzyszą jeszcze niższe od depozytów. To zatrzymuje krążenie kapitału, a to dusi sam kapitalizm, który sam się rozmienia na drobne.

Skapywanie dzięki temu, że okłamano ludzi pozwoliło na skumulowanie bogactwa w rękach rządzącej elity. Ta niestety nie zachowała się odpowiedzialnie i nie wydała tych pieniędzy na postęp technologiczny, pozwalający na wzrost jakości życia całego społeczeństwa. Doszło do ekstensywnej ekspansji kapitału, jednak Komuniści okazali się sprytniejsi. Pożyczyli od kapitalistów pieniądze na linę, na której ich powieszą… Tylko w nieco innym, niż pierwotnie to było planowane wydaniu…

Wszystko co neoliberalizm ma dla ludzi to skapywanie. To za mało, ponieważ zaczyna brakować ludzi, gdyż nie jest ich stać na posiadanie potomstwa, utrzymanie się na starość…

23 myśli na temat “Wszystko co neoliberalizm ma dla ludzi to skapywanie

 • 23 października 2017 o 05:05
  Permalink

  Teoria skapywania to wielkie kłamstwo. Bogaci mogą więcej i zabezpieczają sobie więcej. Opodatkować teraz tych krwiopijców.

  Odpowiedz
 • 23 października 2017 o 05:28
  Permalink

  Takim obrazkiem ilustrującym neoliberalne PRZEMIANY w Polsce, są tzw. OKNA ŻYCIA,gdzie można bezproblemowo pozostawić niechciane dzieci.

  Liczba mnoga jest tu istotna, bo zdarzyły się dwie sytuacje, gdzie obok niemowlaków, pozostawiano w wózeczku dzieci: 1,5 roczne i nawet 2,5 letnie!

  Czy jest górna granica?

  Czy można zostawić dziecko np. 8-mio letnie?

  No i widać, że 500+ w tych przypadkach nie zadziałało.

  Neoliberalizm w pełnym rozkwicie.

  Tak jest w naszym lekko już ucywilizowanym Nadwiślańskim Macondo, a co w takich krajach jak Rumunia czy Bułgaria?

  Gratulacje dla Autora, że po raz kolejny podejmuje trudny temat obnażania prawdziwego oblicza neoliberalnego ładu.

  Odpowiedz
 • 23 października 2017 o 05:44
  Permalink

  Reagan – pogromca komuchów i czerwonych świń.

  Odpowiedz
  • 23 października 2017 o 10:26
   Permalink

   Wielka szkoda, że Reaganowi nie udało się przy okazji rozgromić wszystkich głupców.

   Odpowiedz
  • 23 października 2017 o 21:48
   Permalink

   Znasz @WPK twórczość księdza Piotra Ściegiennego, pochodzenia chłopskiego, który walczył nie tylko o niepodległość Polski, ale i wolność dla chłopów od “jaśnie pańskiej” niewoli???
   Wiedziałbyś wtedy, że on przewidywał powstanie komunizmu i zaprowadzenie sprawiedliwości społecznej. Oto cytaty z jego “złotej książeczki” z 1842 roku:
   1) “Zabijało się wojsko, a panowie z daleka patrzyli. W przyszłej zaś wojnie staną chłopi i mieszczenie polscy i rosyjscy z jednej strony, a panowie i królowie polscy i rosyjscy z drugiej strony, chłopi będą strzelali nie do chłopów, ale do panów.(…) Ta wojna ostatnia, wojna sprawiedliwa toczyć się będzie o porządek społeczny, oparty na wolności, równości i braterstwie; po wojnie tej ziemia, uprawiana przez chłopów, przejdzie w ich ręce, ustaną pańszczyzny, czynsze i opłaty kościelne, zaś dzieci chłopskie bezpłatnie uczyć się będą.”
   2) “Pan taki człowiek jak chłop, ma nogi, ręce, zdrowie i siłę od Boga, może sobie sam i powinien na utrzymanie życia zapracować.”
   3) “Powinniście odebrać wydartą wam ziemię i żadnej powinności z niej dla królów i panów ani opłacać ani odrabiać.”
   (Źródło: Złota książeczka (1842), cyt. za: Lidia Ciołkosz, Adam Ciołkosz, Zarys dziejów socjalizmu polskiego, tom I, Londyn 1966).
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_%C5%9Aciegienny

   Nasi okupanci postarali się, aby zniszczyć osiągnięcia socjalizmu.
   Ksiądz Ściegienny niestety nigdy nie zostanie świętym Krk.
   @WPK współczuję wykluczenia intelektualnego w “jaśnie pańskiej” i plebańskiej służbie, dzięki temu interesy oligarchii światowej i kleru kosztem narodów mają się dobrze.

   Odpowiedz
 • 23 października 2017 o 05:51
  Permalink

  neoliberalizm powinien być ścigany jak faszyzm, ponieważ to zło które zniszczyło zachodnią cywilizację i pogrążyło świat w biedzie. Tylko Komunizm w Chinach przetrwał konfrontacje i wyszedł z niej zwycięsko…

  Odpowiedz
 • 23 października 2017 o 06:00
  Permalink

  To słynny wykres jaki pokazywał Reagan wmawiając ludziom, że jak zwiększy podatki bogatym to wzrosną płace w hutach i fabrykach, które jeszcze wtedy Ameryka miała. W wyniku poluzowania dyscypliny podatkowej bogaci stwierdzili, że stać ich na to żeby przenieść fabryki do Chin i w konsekwencji ludzie stracili pracę powstał Rost belt – pas rdzy, przeciągający się przez stany zjednoczone ciąg upadłych firm dosłownie rdzewiejących. To jest właśnie neoliberalizm… aha a USA ma 20 bln długu za kupowanie od Chińczyków tego, co tam produkują ich korporacje. Skończony idiotyzm, sami się wykończyli – głupiej się nie da…

  Odpowiedz
  • 23 października 2017 o 10:09
   Permalink

   Da się. Znowu USA.
   KRLD zbudowała swoje bomby atomowej dzięki wybudowanym przez USA elektrowniom atomowym.

   Odpowiedz
 • 23 października 2017 o 06:25
  Permalink

  Pieknie nas wydoili… pięknie…

  Odpowiedz
 • 23 października 2017 o 09:15
  Permalink

  Największą zbrodnią liberalizmu,jest fakt że doprowadził do wzrostu nierówności na niespotykaną skalę(7 procent posiada tyle ile pozostała część ludzkości),i dalej mimo różnych prób w tym 500+,bogaty staje się bogatszy a biedny biedniejszy.Wybory w wielu krajach pokazują że ludzie szukają wyjścia z tej sytuacji.Tylko czy populizm nie naruszający istoty liberalnego kapitalizmu to dobra droga?Jak na razie zwiększa okruchy z pańskiego stołu i jednym to wystarczy.Krakauer dobitnie to pokazuje!

  Odpowiedz
 • 23 października 2017 o 10:14
  Permalink

  Marks się mylił, twierdząc, że ostatnim stadium kapitalizmu będzie imperializm. Nie przewidział, że kapitalizm przybierze jeszcze bardziej zdegenerowaną i nieludzką formę w postaci imperializmu neoliberalnego, Wieścili szczęściarze i agitatorzy, że to będzie końcem historii. W rzeczywistości będzie to końcem cywilizacji i końcem ludzkości. Oprócz nędzy, bezrobocia, nierówności, wykluczenia, wojen i podbojów, system opanował także sferę umysłu, wprzęgając w tę destruktywną robotę media, szyderczo zwane wolnymi, których głównym celem jest pranie mózgów i przetworzenie człowieka w konsumenta. Wolną myśl opanowały tajne służby /patrz Howard Zinn i Udo Ulfokotte/, a destrukcja umysłów odbywa się już w szkole z czynnym udziałem biurokratów boga. Nie ma dziś na świecie śladu myśli, idei lub teorii, co po tym. Przytomni liczą arsenał atomowy w rękach wybranych, gdy światem rządzą wybrane przez lud prymitywne potwory, typu Trumpa, Macrona lub Kaczora z Adrianem.

  Odpowiedz
 • 23 października 2017 o 10:39
  Permalink

  Wszystko, co neoliberalizm ma dla ludzi to skapywanie….Noo, są wyjątki od reguły, ot, choćby taki ‘George Soros przekazał 18 mld dolarów na swoją Fundację Społeczeństwa Otwartego”. Filantrop?
  Ba, i to jeszcze jakiego kalibru… 🙂
  Pytanie – czy LEWICA może uważać się za niedowartościowaną?
  Pieniądze szeroką strugą, od “różnych ‘macenasów”, także z Wall Street leją się na konta różnych lewicowych partii,organizacji,stowarzyszeń.
  Dlatego m.in. myśl lewicowa jest ciągle jeszcze żywa – niczym Lenin i s-ka, ‘toże” finansowany przez wielki,ponadnarodowy kapitał….

  Odpowiedz
  • 23 października 2017 o 13:47
   Permalink

   Krzyku,a KK to dziewica?Doi i biednych i bogatych,faszystów i liberałów,a że małżeństwa księży zabronione to i prawo dziedziczenie nie działa!To największy współczesny zbiorowy kapitalista.Amen i do przodu jak twierdzi Ojciec Dyrektor!

   Odpowiedz
  • 23 października 2017 o 23:11
   Permalink

   Nie ma żadnej lewicy, jest kulturowy katolicyzm oraz kapitalizm i jego skutki. Oto efekty:
   “Żeby kapitalistyczny, oparty na ciągłym wzroście konsumpcji system mógł się rozwijać, potrzebuje jak najwięcej nieszczęśliwych ludzi, którzy nie mogąc zaspokoić swoich prawdziwych potrzeb, szukają substytutów. Najlepszymi klientami są ludzie nieszczęśliwi. Nabywca najszybszego modelu Porsche pokazuje, że w jego życiu brakuje czegoś ważnego. Wychowując dzieci w taki sposób, by czuły się słabe, czynimy je podatnymi na wszelkiego rodzaju manipulacje. Słabymi i nieszczęśliwymi ludźmi można łatwo manipulować”.
   NEUROBIOLOG – Gerald Huther, prof. Uniwersytetu w Getyndze (Polityka nr 41/2014)

   UWAGA SĄ PROBLEMY Z MODEROWANIEM KOMENTARZY. PROSZĘ PISAĆ – JAK SIĘ NIE POJAWIAJĄ, TO ZNACZY ŻE PRACUJEMY NAD JAKĄŚ NOWĄ DZIWNĄ BLOKADĄ NA SERWERZE. PÓŹNYM POPOŁUDNIEM UKAŻĄ SIĘ WSZYSTKIE. PROSZĘ ZGŁASZAĆ NA ADRES REDAKCJI WSZYSTKIE NIEPRAWIDŁOWOŚCI W DZIAŁANIU STRONY. WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
   • 24 października 2017 o 07:50
    Permalink

    Jest.Po 89′ już wszędzie ta laicka, antynarodowa,areligijna wersja
    hula, czyli marksizm kulturowy zasilany finansowo (symbioza) z niewysychających źródeł wielkiego
    ponadnarodowego kapitału.

    Natomiast nie masz już Prawdziwego KK – to co widzimy, można
    ‘pobić o kant doopy”, łącznie z szefem-szefów p. Miecławie.
    To tak w teleg.skrócie.

    Odpowiedz
   • 24 października 2017 o 10:38
    Permalink

    @krzyk58. Nie zgadzam się 🙂 Nie ma prawdziwej lewicy laickiej socjalistycznej. To o czym piszesz to laicka wersja kapitalizmu (a kapitalizm nie jest lewicowy), dla zmyłki i prania mózgu nazwana kulturowym marksizmem, przez prawactwo nazywana też lewactwem. W obecnych warunkach rozbicia idei lewicowych przez interesy neoliberalizmu i kulturowego katolicyzmu, w zasadzie niemożliwe jest odnowienie prawdziwej lewicy. Co najwyżej może to być jakaś mniej lub bardziej egalitarna hybryda, ale ukształtowana w warunkach rynkowych i tzw. demokracji sterowanej medialnie. To są już inne warunki społeczno-gospodarcze i doskonałe narzędzia socjotechniczne na usługach kapitału, więc nic takiego prawdziwie ideowego w zasadzie nie ma prawa zaistnieć w najbliższych 100 latach.
    Co do kk, to on odkąd, powstał nigdy nie był pro-ludzki oraz prawdziwie chrześcijański i zgodny z naukami Jezusa. To sekta, które się udało zawładnąć umysłami ludu w interesie wielkiego feudalnego systemu kapitałowego. Mamy niestety 1700 lat intelektualnej destrukcji, z której zachodnie społeczeństwa powoli wychodziły, ale w jego miejsce pojawił się równie destrukcyjny instalowany przez kapitał konsumpcjonizm i sterowany medialnie interakcjonizm społeczny w kierunku hedonizmu i egoizmu.
    Dowodem destrukcyjności kk jest chociażby fakt, że na kazaniach lub lekcjach religii, nigdy nie pojawia się omawianie duchowego przewodnika prawdziwego chrześcijanina “O Naśladowaniu Chrystusa” Tomasza Kempisa. Nigdy się z tym nie spotkałem, ani moje dzieci, a młodzież którą uczę nigdy tej książki nie miała w ręku z polecenia katechety. Tylko w pojedynczych przypadkach zdarzała się jej znajomość, bo rodzina była bardzo chrześcijańska i stąd dziecko w takiej rodzinie tą książeczkę przeczytało. KK promuje tylko dogmaty wygodne dla jego prozelityzmu i utrwalania personalizmu katolickiego.

    Odpowiedz
  • 24 października 2017 o 21:44
   Permalink

   Для любой революции нужны деньги. Чем серьёзней революция, тем больше требуется денег. Попробуйте сделать революцию без денег – у вас не получится. Значит есть мощные силы, которые финансируют революции. Среди заговорщиков и революционеров всегда есть люди, которые готовы предать, лишь бы им за это платили деньги. О тайных “пружинах”, о тех кто раскачивал ситуацию в России в 1905 – 1917 годах в фильме: ” Революция.Западня для России” https://www.youtube.com/watch?v=Y9d_SkysuOE

   Odpowiedz
 • 23 października 2017 o 19:34
  Permalink

  Doskonały tekst! pokazujecie kłamstwo neoliberalnej elity!

  Odpowiedz
 • 23 października 2017 o 21:01
  Permalink

  Czytałam bardziej dosadne określenie włożone w usta Reagana, nie tyle skapnie co spadnie z jaśniepańskiego stołu. Jak chodzi o akty “dobroczynności” ze strony tych najbogatszych to najpierw dorabiam się co najmniej 70-80 miliardów dolarów, (wiadomo, że wiele milionów ludzi w tym czasie tyle straciło) a następnie w świetle kamer oddaję zubożonym rzeczy, które mnie tak naprawdę nie są potrzebne.
  Artykuł oceniam jako bardzo dobry.

  Odpowiedz
  • 23 października 2017 o 21:30
   Permalink

   Celne wnioski. “Elity” bawią się naszym kosztem, co trafnie w klasyce socjologii stwierdzono już dawno temu.
   “KLASA PRÓŻNIACZA I CHARYTATYWNA OBŁUDA.
   Klasyk socjologii Thorstein Veblen pod koniec XIX wieku uznał działalność charytatywną, obok polowań, rzemiosła wojennego, uprawiania sportu i udziału w obrzędach religijnych, za główne zajęcie klasy próżniaczej.
   Akcje charytatywne były dla Veblena niczym innym jak elementem próżnowania na pokaz, które ma podkreślić przynależność do elity.”
   Pisał:
   „Uczestnictwo w organizacjach dobroczynnych służy potwierdzeniu pozycji materialnej jej członków, jak również podtrzymaniu przekonania o wyższości ich pozycji społecznej poprzez zaznaczenie kontrastu między nimi a gorzej sytuowaną częścią społeczeństwa, wśród której trzeba prowadzić działalność charytatywną”. Zob. Piotr Żuk – Klasa próżniacza i charytatywna obłuda. Przegląd z 13-19.01.2014 r., s. 47.

   Odpowiedz
   • 23 października 2017 o 22:09
    Permalink

    @ Miecław pozwól, że uzupełnię komentarz. Na ogół wszelkie akcje charytatywne służą tym co je organizują w celu ocieplenia wizerunku.
    Swego czasu (wiadomość z papierowych) firma amerykańska w ramach pomocy wysłała do kraju gdzie było trzęsienie ziemi szminki czyli pomadki do ust, tym samym odliczyła sobie “pomoc humanitarną” od podatku. Przykłady można mnożyć ale wszyscy je znamy. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.