Nawet burząc pomniki nie zmienimy historii

Już mniej więcej wiadomo jakie zamiary wobec pomników upamiętniających polsko-radziecki czyn zbrojny oraz wyzwolenie ziem polskich przez Armię Czerwoną ma policja histeryczna. Prawdopodobnie będzie stworzony skansen a do skansenu mają być zwiezione wszystkie pomniki nie związane z mogiłami wojennymi.

Trzeba przyznać, że jest to pomysł lepszy od burzenia pomników w ogóle, co w kilku bolesnych przypadkach już miało miejsce. Jednakże samo w sobie jest to zło polegające na niszczeniu świadków wydarzeń, świadków epoki. Co może prowadzić do przekłamania historii, jak również jest trudne do uzasadnienia z jakichkolwiek powodów, przecież te pomniki mówią prawdę, tylko z innej epoki historycznej, w której były stawiane jako znaki czasu.

Jeżeli więc dzisiaj słyszymy o budowie skansenu, to niesłychanie trudno jest ten pomysł zaakceptować, ponieważ mówimy o setkach miejsc wybranych przeważnie nie przypadkowo, jako miejsca godne upamiętnienia.

Być może optymalnym rozwiązaniem, byłoby wzbogacenie ekspozycji przy tego typu pomnikach jako świadkach epoki o elementy wyświetlające szerszy i lokalny kontekst historyczny, najlepiej co najmniej w kilku językach, tak żeby każdy kto dane miejsce odwiedzi miał szansę zapoznać się z jego historią, przeważnie wstrząsającą i bardzo smutną. Przy czym trzeba pamiętać, że mówimy o pomnikach stawianych z radością dla chwały radzieckiego oręża, które wyzwoliło nas spod mocy ludobójczej niemieckiej okupacji.

Samo stworzenie parku kulturowego, może spowodować że odrzemy miejsca z historii, w tym co najmniej część z nich była początkiem historii państwowości polskiej. Czy to jest rozsądne z punktu widzenia pewnego continuum historycznego, o które w zasadzie dba każda gmina w Polsce?

Nie ulega wątpliwości, że polskie żale i pretensje do ZSRR, obecnie w niezrozumiały sposób przenoszone tylko na Federację Rosyjską – są w warstwie krzywd słuszne. Jednakże trzeba pamiętać, że cokolwiek byśmy o prześladowaniach czynionych przez wyzwolicieli nie powiedzieli, to jednak Polska była, mówiono w niej po Polsku i nie tylko mogliśmy przetrwać, ale i odrodzić się państwowo i narodowo – owszem zgoda w formule ograniczonej do wewnątrz suwerenności. Jednak nie da się zaprzeczyć prostemu faktowi, że lepiej było żyć w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej niż umierać w obozach Generalnego Gubernatorstwa. Czy zrobienie skansenu z pomników dokumentujących wyzwolenie Polaków spod tamtej okrutnej okupacji to działanie właściwe w powyższym kontekście? Chodzi o to, czy przypadkiem sami nie zakłamiemy własnej tożsamości? Oczywiście jak ktoś chce może wierzyć, że Oświęcim (i zapewne też Kraków), wyzwoliła armia ukraińska, jednakże są również ludzie wierzący w życie na Marsie. W ten sposób nigdzie nie dojdziemy, co więcej nie osiągniemy niczego.

Powstaje bowiem zasadnicze pytanie – po co mamy usuwać te pomniki i ewentualnie grupować je w jednym parku historycznym? Jaką spuściznę pozostawimy naszym dzieciom? Czy będą właściwie rozumiały tragiczną historię naszego państwa?

Niestety w tym kontekście ważny jest aspekt międzynarodowego widzenia sprawy. Otóż bowiem w świat pójdzie wiadomość, że Polacy usuwają pomniki radzieckich wyzwolicieli. Wystarczy tylko w sposób dorozumiany marketingiem szeptanym puścić jako plotkę informację, że w ten oto sposób rząd w Warszawie kwestionuje wyzwolenie Polski i wynik II Wojny Światowej i będziemy totalnym pośmiewiskiem.

Sprawa w ogóle nie powinna mieć kontekstu międzynarodowego. Można zrozumieć, że trzeba np. przesunąć lub usunąć jakiś pomnik z danego miejsca bo jest przebudowa drogi lub inna okoliczność, ale wówczas wypada to przez MSZ konsultować z krajami b. ZSRR. Natomiast robienie wielkiej akcji walki z pomnikami jak ze złem, to nic innego jak jedna wielka prowokacja wobec Federacji Rosyjskiej, dokładnie wymierzona w niezwykle czułe na punkcie II Wojny Światowej serca milionów Rosjan.

Czy takie sięganie do spraw historycznych ma w ogóle sens w dzisiejszej perspektywie pragmatyki relacji polsko-rosyjskich? Trzeba także pamiętać o innych krajach b. ZSRR, w których przecież żyją rodziny Bohaterów – wyzwolicieli i pogromców faszyzmu. Czy wrażliwość tych wszystkich ludzi ma być podeptana?

Pomniki już stojące – najlepiej jest pozostawić tam, gdzie one są. Nadanie im szerszego kontekstu przez wzbogacenie ekspozycji, z pewnością mogłoby się przysłużyć przyszłym pokoleniom w rozumieniu ich lokalnej historii. Przecież nawet jak zburzymy te pomniki, to – na szczęście – nie zmienimy historii.

Rosyjskie tłumaczenie [tutaj]

17 myśli na temat “Nawet burząc pomniki nie zmienimy historii

 • 7 kwietnia 2016 o 11:31
  Permalink

  Oglądałem program telewizji rosyjskiej na temat wyczynów naszych “patriotów” w niszczeniu pomników oby nam się nie odbił ten wandalizm czkawką. O Polaku, który brał w nim udział o inicjałach J.K. to niesmak mi towarzyszy do dzisiaj i chyba jeszcze długo będzie mnie trzymał ot patriota.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2016 o 14:54
  Permalink

  Słaby intelektualnie to jesteś ty. sssss ssssss – antysemickie sssss. wwwwwwwww stąd, to forum dla porządnych ludzi a nie gadów i malkontentów. wwwwwwwww banderowski prowokator – takich już tu było wielu. wwwwwwwwww na Sicz.

  PANOWIE PROSZĘ POWSTRZYMAĆ EMOCJE – KAŻDY MA PRAWO DO SWOJEGO ZDANIA, KAŻDEGO WYSŁUCHAMY – JAK BY NIE BYŁ KONTROWERSYJNY LUB NAWET GŁUPI, KAŻDY MOŻE PISAĆ – DO CZEGO ZACHĘCAMY. TYLKO BEZ WYZWISK. BO BĘDĘ KASOWAŁ CAŁE WPISY. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 7 kwietnia 2016 o 15:36
   Permalink

   @x22
   “Banderowski prowokator “… eh ! hyba nie, @Jan krytykuje te “fundamentalne” zmiany i reformy na Ukrainie, polegsjace na wypieraniu sie jakiegokolwiek zwiazkow z Rosja,i paradoksanymi zadaniami cisglych zmisn nazw ulic …to takie przedstawienie dla “ubogich krewnych z Kwayu”, dla maluczkich, by ociagnac ich uwage od tego, ze sie ich majatek narodowy rozkrada …..jak stwierdza, ze on kompletnie znikna befa mueszkac lub chodzic po ulicy Paryskiej czy Nowojorskich Plantavh ale boso i o suchym pysku …takie oto sa tam petspektywy rozwojowe …”zamienil stryjek siekuerke na kijek “…!

   Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2016 o 15:28
  Permalink

  @Jan
  nie bardzo rozumiem kto i z kim a przefe wszyskim o co sie kloci
  Wspomniana. przez @Jan umowa bilateralna o miejscach pamieci i spoczynku de facto istnieje i te masowe wyburzanie w/w pomnikow i tablic itd. jest wysoko niepokojace, ma sie wrazenie, jak podkresla to @Jan , ze wszystkie “reformy” i “powrot do Europy” polega na degradacji wydarzen historycznych i obrazie godnosci osob walczacych w 1 i 2 WS, to sluszne spostrzezenia @Jan, takze to , ze probuje sie w ten sposob pidgrzewyc nastroje spoleczne, jednego jednak nie moge w wywodzie @Jan zrozumiec, co maja Zydzi z tym wspolnego ? To robi “zachod” , by siac niezgode pomiedzy wszystkimi.panstwami i Rosja, na ktorej zasoby surowcowe maja hrapke i to wielka…takze obawiaja sie sily militarnej Rosji …ale Zydzi …ten bardzo pracowity i walczy o swoje przetrwanie , zmusza sie go wiecznie do ostatecznosci, przypusuje w spiskiwy , nieuzasadniony, czesto wrecz infatylny sposob wszelaki upadek i to wszyskiego …..to jest bardzo nie O.K. i wywoluje irytacje…nawet tu chodzi o taka irytacje ….po co ?

  Odpowiedz
  • 7 kwietnia 2016 o 18:56
   Permalink

   Odpowiadam ładnie.

   Kto stoi na czele owego “zachodu”? Jaka jest rzeczywista hierarchia władzy w kapitalizmie? Polecam królowej ten obrazek: http://img3.beirut.com/GetImage3/pyramiddd/article/24035/490×368 Obrazek ma już podobno 103 lata i był opublikowany pierwszy raz w piśmie dla robotników.

   W kapitalizmie na szczycie są ci, którzy tworzą pieniądze i wymuszają za nie lichwę. Jak Pani ma smykałkę do Biblii to polecam Pwt 15:6. Jest o tym zjawisku także sporo na całkiem wysokim poziomie na stronie Klubu Inteligencji Polskiej.

   Oni tworzą pieniądze i dysponują mediami, oni tworzą kastę Faryzeuszy co zakłamują rzeczywistość. Wystarczy włączyć gazetę czy telewizor.

   Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2016 o 16:49
  Permalink

  Tytułowe zdanie artykułu oddaje istotę rzeczy.

  Nie zmienimy tego co było.

  Możemy tylko wpływać na naszą przyszłość, ale nie Z GŁOWĄ SKIEROWANĄ do TYŁU, do PRZESZŁOŚCI.

  Tylko tracimy czas.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2016 o 17:34
  Permalink

  @ Autor

  Co napisałem to uzasadniłem. Podałem link do odpowiedniego kwity nawet. Inna sprawa że krytykować jest łatwiej niż pisać.

  Pański tekst uważam za słaby. To mętne rozważania o tym czy warto niszczyć pomniki. Nie zauważył Pan że:
  – ta akcja jest sprzeczna z umową międzyrządową podpisaną już w “wolnej Polsce” (wolnej=podporządkowanej lichwiarzom z City i Wall Street);
  – że już podobne barbarzyńskie akcje w XX wieku w Polsce miały miejsce.

  I stawia Pan zarzut “antysemityzmu”. Czy Pan pracował w przemyśle edukacyjnym?

  PROSZĘ PANA PAN DOWODZI JEDYNIE SWOJEJ INDOLENCJI, NIE ROZUMIE PAN TEKSTU PISANEGO JAK RÓWNIEŻ RZECZYWISTOŚCI DO KTÓREJ SIĘ ODNOSI, NIE WSPOMINAJĄC O WŁASNYCH NIBY TO ARGUMENTACH, KTÓRE NIE MAJĄ TU ŻADNEGO ZNACZENIA BO PROBLEM DZIEJE SIĘ NA INNYM POZIOMIE I NA INNYM JEST OMAWIANY (NIE DOTYCZY KWESTII FORMALNYCH ONE SĄ DLA TUT. CZYTELNIKÓW OCZYWISTE) – CZYSTO EMOCJONALNYM. TAK PO TYM CO PAN NAPISAŁ UWAŻAM PANA ZA ANTYSEMITĘ. PROSZĘ OSZCZĘDZIĆ NAM TEGO NA PRZYSZŁOŚĆ NIKT TU NIE BĘDZIE TEGO TOLEROWAŁ. POZDRAWIAM WEBMASTER JÓZEF (NIE JESTEM AUTOREM) PS. “PRACOWAŁEM” W LWP

  Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2016 o 01:13
   Permalink

   @Jan & @WEB.JOZ.
   Przyjaczam sie do slow WEB.JOZ. i z przykroscia stwierdzam, ze @Jan jest antysemita, reakcja jest tez wysoko emocjonalna, a nie rzeczowa…z pewnoscia jak @Jan przypali sobie jajecznice i mu mleko wykipi przypisze niewatpliwie wine Zydom…volia’ ,

   Odpowiedz
 • 7 kwietnia 2016 o 17:49
  Permalink

  No coz historia zobaczymy
  co bedzie dalej.
  Historii nie zmienimy,ani
  brygada amerykanska,ani EU
  jak rowniez Nato.
  Mysle,ze to spotka sie symetrie ze strony Rosji.
  Po co szukac wrogow blisko,
  po prostu zajmijmy sie soba.
  Pamietajmy my mamy katan
  tez sa tam groby.
  Nie czynmy tego co nam jest nie mile.
  Zapale znicz na grobie zolnierzy radzieckich,naprawde
  nie ma znaczenie jakie wojska
  to mogly byc groby zolnierzy wermachtu,i nie ma to znaczenia
  po prostu oni musieli isc na
  wojne czy to ludzie nie rozumieja,
  po prostu to polityka kreuje
  podle czyny ze ludzie cierpia.
  A politycy siedza sobie w vichych i milych gabinetach
  ludzie gina.

  Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2016 o 01:18
   Permalink

   @jurek
   identyfikuje sie z konentarzem @jurek : TOLERANCJA, TOLERANCJA, TOLERANCJA !!! pozbawieni tolerancji z uwagi na masywne przeludnienie naszej planety ludzie zaczna sobie wzajemnie wydlubywac oczy i to golymi rekoma. !
   !!!!

   Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2016 o 14:15
  Permalink

  Pamietam jaki byl wrzask i krzyk z oficjalnej Polski, kiedy to litewscy nacjonalysci oblewali czerwona farba mauzoleum Pilsudskiego w Wilnie. Od innych polska elita rzadzaca wymaga do siebie i swojich pomnikow szacunku, ale sami zachowuja sie tak jak ci, co niedawno burzyli Palmire.

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2016 o 20:03
  Permalink

  Tekst słaby . To prawda . Autor ma teksty dużego formatu , ten jest małego . Pomijam “fobiczne” ws. powszechnego dostępu do broni.

  Ale , ad rem . Pomniki Armii Czerwonej powinny stać na swoich miejscach . NIKOMU i NIGDY nie zawdzięczała Polska tyle co ZSRR i Armii Czerownej . Sam antykomunistyczny W. Churchil powiedział – bez Armii Czerwonej Polska by nie isntniała . Również narzucony nam socjalizm dał 85 % ludzi ( bo większość Polaków jest chłopskiego pochodzenia ) godność , równość , szkoły , żarcie , ośrodki zdrowia . Nikt inny k…a , by tego nie wpowadził ! I bez bredni ! Wystarczy popatrzeć np. na Am.Płd aby zobaczyć jak “rozwijały” się prawa mas . Mieli prawo do kolejnych masakr przez soldateskę wspieraną jawnie przez USA !!!

  Ten piękny kraj , zamieszkują niestety fatalni ludzie. Nie będę się rozwodził dlaczego . Ale SCHIZOFRENIĄ jest burzenie pomników swoich dobroczyńców .

  Janie , problem nie w Żydach , ale polskich “elitach” , zawsze pielęgnujących fobie i narzucających swą narację innym !

  Ostanio była rocznica NAJWAŻNIEJSZEGO polskiego powstania . Wiecie jakiego ? Nie ? Ja też sobie uświadomiłem przypadkiem nasze kartoflano-szlagońske zacofanie ! (jest długa polemika na histmag )
  Otóż w 1846 roku było POWSTANIE JAKUBA SZELI czyli tzw. Rabacja galicyjska . Chłopi mordowali najbardziej zacofany , zapity , tępy element – szlachtę . Bo przeciętny szlachcic miał poziom dzisiejszego kibola z żylety . Z tym , że miał pod swoim kompletnym władztwem dziesiątki/setki chłopów z którymi robił co chciał ! Chłopi w Polsce mieli gorzej niż Murzyni w USA !
  A PRAWO wprwadzili do naszego gnoju dopiero ZABORCY !
  Rabacja została splugawiona jako krwawa . A która Rewolucja nie była krwawa ? I tak od setek lat mówimy i myślimy szlachcekim bełkotem . Co ciekawe – zobaczcie , GGGGGGG ma głownie GGGGGG nazwiska – Szydła , Dudy , Ziobry , Sasiny itp. I to właśnie ONI , co GGGGGGGGGGGGe , są zajadle antyrosyjscy i antysocjalistyczni .

  A ja potomek byłych panów , podobnie jak np.Wołk – Łaniewska ( z hrabiów i “Nie” ) właśnie PLUJĘ na zakłamaną tradycję podgolonych pijanych kretynów , która jest u nas na topie i każe usuwać pomniki dobrodziejów a stawiać tych , którym robimy laskę !
  Bo było to JEDYNE powstanie , które miało dać RÓWNOŚĆ i WOLNOŚC , i nie opierało się na patriotycznych ( ergo zakłamanych ) podstawach . Czyli bij się chłopie za MÓJ SZLACHECKI raj , a jak nie padniesz i tak będziesz zap…ł 14 godzin na pańskim !!!
  Dlatego wyzwoliciele z owego “raju” plugawie patriotycznych szlagonów są usuwani z pomników !

  Więc nie Chazarzy jak chce Jan , ale polskie postyropianowe popłuczyny wspierane przez szczerzepolskie kompleksy i zakłamanie ! Jesteśmy bowiem w większości paskudni z tej schizofrenii . Amen .

  ***
  INNEGO NIE MA TYLKO TEN ZNALAZŁEM – O TEN PANU CHODZIŁO? WEB. JÓZ.?

  Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2016 o 22:26
   Permalink

   Szukamy winnych swojego doli po całym świecie a wystarczy rozejrzeć się po swojej ulicy…

   Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2016 o 20:31
  Permalink

  Zapomniałem jeszcze dodać o WYBITNIE reakcyjej roli Krk na naszym kartoflisku . Nic tak nie zniewalało Polski jak sojusz tępych panów i księży . Do dzisiaj zresztą !

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2016 o 20:39
  Permalink

  Ooo , a mój długi pierwszy wywód o zacofaniu polskim i tepocie , roli JEDYNEGO słusznego powstania – Jakuba Szeli gdzie ?
  I dozgonnej wdzięczności Armii Czerwonej za to że istniejemy i zrzuciliśmy to tępe szlagońsko-katolickie jarzmo . Może dojdzie .

  NIE MAM POJĘCIA BĘDĘ SZUKAŁ WŚRÓD SPAMU! MOGŁO WCIĄĆ! DLATEGO ZAWSZE PROSZE PISAĆ W EDYTORZE I PRZEKLEJAĆ!!! WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2016 o 21:21
  Permalink

  Fly ja ze Śląska jestem pod wrażeniem ,ofiary na Wujku to też ofiary mszy przed rozpoczęciem strajku.Cześć ich pamięci,hańba podżegaczom

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.