Ekonomia

Największym beneficjentem chińskiej polityki będzie Rosja

Владимир Путин На Международном форуме «Один пояс, один путь». Справа – Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин. 14 мая 2017 года Пекин – пресс-службы и информации Президента России kremlin.ru

Największym beneficjentem chińskiej polityki „Jednego pasa i szlaku” – będzie Rosja. Obecność pana Władimira Putina w Pekinie, była niezbędna, żeby ta inicjatywa miała w ogóle sens. W swoim niezwykle ciekawym przemówieniu pan Prezydent mówił o kwestiach związanych z kryzysem globalizacji, nierównościami i koniecznością budowy nowego porządku, który pozwoli na stymulację wzrostu gospodarczego dla wzajemnych korzyści. Niesłychanie ważne były kwestie arktyczne, gdzie Rosja jako jedyny kraj na świecie jest w stanie zagwarantować infrastrukturę przejścia przez Cieśninę Beringa – drogą północną do Europy. Pojawienie się takiej możliwości w praktyce będzie oznaczać globalną rewolucję w transporcie, jak również będzie miało istotne znaczenie geostrategiczne. Arktyka jest tym rejonem świata, gdzie US Navy jest słaba, a na pewno nie jest pierwszą flotą. Północ mórz i oceanów należy do Rosji i chyba nikt rozsądny, nie będzie tego kwestionował. Jakie to może mieć skutki dla świata, można sobie stosunkowo łatwo wyobrazić.

W Chinach była także Polska, nasz rząd – sądząc po optymistycznych deklaracjach polityków, ma bardzo duże nadzieje, związane z rozbudową chińskich inwestycji. Co ciekawe, Europa na ten temat milczy. Unia Europejska oczywiście mówi o partnerstwie i współpracy, deklaruje gotowość, jednak nikt w Unii nie jest głupi. Doskonale rozumieją, co to znaczy ekspansja handlowa i chińska potęga. Na dzień dzisiejszy – to Białoruś, ma najbardziej rozbudowaną chińską logistykę w regionie. Żaden towar z Chin nie dotrze drogą lądową do Europy, bez wsparcia ze strony Rosji i Białorusi. Zachód o tym doskonale wie i nie ma najmniejszego zamiaru się uzależniać, wolałby grać na własnych warunkach. Trzeba pamiętać, że infrastruktura dzisiejszego transportu międzynarodowego, miała swoje początki w XVIII wieku. W tym czasie Zachód już dominował na morzach i oceanach świata. Dzisiaj, w wyniku porozumienia Chin i Rosji, dzięki której przychylności, Chińczycy mogą myśleć o swobodzie dostępu do dominującej części świata, w sposób ABSOLUTNIE BEZPIECZNY od problemów jakie może chcieć wygenerować Zachód. Ta inicjatywa i udział w niej Rosji, stwarza dla Chin warunki do rozwiązania milczących scenariuszy na Morzu Południowochińskim i wobec Tajwanu. Oczywiście Chińczycy nie są naiwnymi dziećmi i nie chcą się uzależnić od Rosji w 100% Ich pomysł zakłada stworzenie silnej alternatywy, jednak nigdy nie zdecydują się na wariant 100%, chociaż w przypadku np. Azji Środkowej jest to po prostu koniecznością. Trzeba pamiętać, że to są olbrzymie rynki, bogactwo Kazachstanu jest jeszcze w znacznej mierze nieodkryte. Podobnie inne b. republiki radzieckie w regionie, mają bardzo dużo do zaoferowania. Cywilizacja kwitła w tym regionie, jak Jedwabny Szklak funkcjonował.

Sytuacja jest dla Zachodu bardzo trudna, ponieważ dzisiaj Chiny oferują Rosji możliwość współpracy na warunkach wzajemnie korzystnych (ale dla Chin korzystniejszych). Natomiast Zachód umoczył się w politykę selektywnej wojny gospodarczej pod postacią niesprawiedliwych, bezprawnych, łamiących prawo międzynarodowe i po prostu głupich sankcji. Polityka ta, jak wiemy nie przyniosła żadnych skutków, poza skutkami ubocznymi – godzącymi w zachodnią gospodarkę. Zachód nie ma dla Chin dzisiaj już żadnej innej propozycji, niż bycie rynkiem zbytu i dostarczycielem technologii, które pomimo przeszkód, stopniowo przepływają do Chin.

Владимир Путин Выступление на Международном форуме «Один пояс, один путь». 14 мая 2017 года Пекин – пресс-службы и информации Президента России kremlin.ru

Jeżeli USA zdecydują się na politykę konfliktu, to być może uda się im zmienić porządek na świecie, dla podtrzymania Pax Americana na kolejne 20-30 lat. Ich problem polega na tym, że za 20 lat, mogą nie mieć szans nawet na zremisowanie konfrontacji z Chinami. Właśnie w tym kontekście należy rozpatrywać kwestię Korei, która jest dzisiaj zapalnikiem – i chyba już nie ma znaczenia, to kogo. Wyraźnie widać, że USA, Południe i Japonia prowokują Północ. Wczorajsza próba rakietowa to był policzek wymierzony w Chińczyków, za ich postawę. Rządzący w Korei mają do stracenia głównie swój uprzywilejowany status. To o wiele mniej, niż mogą na konflikcie stracić Amerykanie. Południe zapłaci straszliwą cenę. Na produkcji elektroniki zyska Tajwan, Chiny i Japonia, chociaż ta ostatnia również może być celem. Chaos dzisiaj w tamtej części świata jest w interesie tylko jednego kraju – USA. Jednak, ewentualna decyzja o konfrontacji, będzie jeszcze silniejszym motywatorem dla Chin – do zacieśniania współpracy z Rosją i resztą, wolnego od Ameryki świata. Europa w tym rozdaniu, może być tylko konsumentem – rynkiem zbytu. Jak ktoś sobie wyobraża eksport europejskich produktów do Chin przez Rosję, na którą nałożyliśmy w sposób auto kompromitujący sankcje? Zachód bez Rosji jest i będzie tylko rynkiem dla Chin. Rosyjskie surowce i rosyjskie możliwości logistyczne są niezbędne dla Zachodu, do podtrzymania jego pozycji i poziomu życia. Udawanie, że się tego nie dostrzega, to szkodzenie interesom Europy.

Pan Władimir Putin, po raz kolejny wypowiedział się jednoznacznie pozytywnie za swoją inicjatywą stworzenia wspólnej przestrzeni dobrobytu i bezpieczeństwa od Lizbony po Władywostok. Możemy być wdzięczni Rosji, za jej wysiłki na rzecz stabilizacji pokoju i tworzenia możliwości dla wzrostu gospodarczego na świecie.

Słońce zachodzi na Zachodzie, tym razem będzie to długa noc.

24 komentarze

 1. Myślę że Rosjanie wiedzą co robią, bo tam o kasę chodzi. Wielką kasę. Pierwszy raz tak wielka kasa jest niezależna od USA i Zachodu i to się im nie podoba.

  • Jak niezależna od Zachodu? Wystarczy, że Zachód wróci do polityki protekcjonizmu i kasa dla Chin się skończy. Zresztą wcale nie będzie tak, że to Ameryka będzie wykonywała brudną robotę w sprawie stopowania Chin. To będą robić głównie Japończycy, Wietnamczycy i Hindusi. A to więcej ludzi niż całe Chiny i znacznie lepsze japońskie technologie. Jeżeli chodzi o Polskę to od nas właśnie zależy czy trasa przez Rosję będzie miała znaczenie. Bo my możemy taką trasę zablokować i wtedy zarabiać będą ale ci po których idzie druga część szlaku. A możemy zablokować pod jednym warunkiem-rekompensaty finansowej i technologicznej ze strony Ameryki. I to na skalę przynajmniej taką jaką otrzymuje Izrael. A wtedy Polska dość szybko stałaby się potęgą zwłaszcza wobec naszych wschodnich sąsiadów. Z drugiej strony pamiętajmy, że za pieniędzmi idą wpływy polityczne, ekonomiczne ale i militarne. Jeżeli Rosjanie chcą aby wcześniej czy później za chińskimi inwestycjami przyszła chińska armia to ich problem. Zresztą jak pokazuje przykład Afryki Chińczycy potrafią nawet ściągnąć swoich pracowników zamiast zatrudniać tubylców. Tak więc dość szybko na trasie szlaku będą rosły miasteczka zamieszkałe przez chiński personel logistyczny do obsługi i nadzoru transportu. Zresztą w Rosji z powodu braku mężczyzn te chińskie faktorie będą przyciągały sporo Rosjanek co z czasem przyśpieszy zasymilowanie Rosji przez Chiny.

 2. Henryk z Hamburga

  Myślę że nic dobrego z tego nie będzie dla świata bo jak się oni wezmą za łby… a Zachód się o to postara żeby się im nie udało

 3. Wydaje się, inicjatywa Rosji o stworzeniu obszaru gospodarczego od Władywostoku po Lizbonę – zaczyna żyć, tylko rozpoczyna się od wschodu i kończy w tym momencie na Białorusi oraz … POLSCE!

  Bo czymże w tym momencie jest oferta premier Szydło dla Chin?

  Poza tym rządy się zmieniają, a idea Jedwabnego Szlaku, poszerzonego o udział towarów z Rosji – za 20-30 lat, będzie tętniła życiem.

  Takie są handlowe “prawa ciążenia” na Północnej Półkuli.

  Amen.

  P.S.

  A porastający chaszczami Gazoport w Świnoujściu – będzie tego już za 10 lat, najlepszym przykładem.

  • Uważasz, że za dziesięć lat chińscy właściciele rosyjskiego gazu zrobią z nas gazowy hub dla Europy a niemiecki hub zarośnie krzaczolami? To raczej wykluczone bo Chińczycy będą chcieli cały gaz rosyjski do swojej dyspozycji a wtedy Niemcy będą kupować gaz z Ameryki przez także polski gazoport.

   • Bob,znów O ,a może lepiej dwa O. Świat na naszych oczach się zmienia a ty dalej oślepiony potęgą Polski i wujka Sama.!

 4. Zachód stracil Rosje,

  • Nie. To Rosja straciła Zachód. Zachód zawsze był źródłem siły Rosji wobec Azji. Ale dziś Zachód jest słaby a Azja coraz częściej dysponuje technologiami porównywalnymi a nawet lepszymi od technologii zachodnich. Pierwszy raz w historii Rosja jest jednocześnie słabsza od Zachodu i od Wschodu. To prawie jak sytuacja Rzeczpospolitej w XVIII w i 1939. Chyba się zbliża drugi rozbiór Rosji(pierwszy był w 1991 r. rozpad ZSRR. Paradoksalnie I RP została zlikwidowana gdy rozpoczęła politykę wstawania z kolan-konstytucja 3 Maja).

   • Konstytucja 3 maja przyczyniła się bezpośrednio do powalenia resztek Rzplitej. ‘bob” czy w związku z
    przewidywanym przez ciebie rzekomym rozbiorem Rosji
    załapiesz się jeśli nie na syndyka” masy” to może w nagrodę zamorscy
    suwerenowie docenią twoje zaangażowanie w ideologiczne/fizyczne uśmiercanie Rosji
    i otrzymasz posadę choćby Atamana KAZAKII ? 🙂
    Który plan milszy twemu (banderowskiemu) sercu?
    – Harwardzki , “ili”,
    – Houstoński?

 5. Największym beneficjentem będą kraje kraje zrzeszone w Pakcie Euroazjatyckim czyli Rosja,Chiny ,Indie,Kazachstan, Brazylia,RPA,Białoruś i myślę że wejdzie w ten sojusz i Turcja.To do nich należy przyszłość!

 6. Dla przypomnienia, o ile mnie pamięć nie myli to Polska już nie tak dawno pogoniła Chiny chcące kupić działkę pod Łodzią na rozbudowę centrum logistycznego. Działka była we władaniu wojska. Chiny odeszły.

 7. Też tak uważam,(Największym beneficjentem…) a w naszym landzie, nt.uczestnictwa Rosji w projekcie martwa cisza…ROSJI nie da się “przemilczeć,przeskoczyć ani zaskoczyć”… ………………………………
  Rosja będzie zawsze najważniejszym graczem zwłaszcza po “ruchnięciu się” europejskiego kołchozu. “pobożne życzenia – naszych”
  niedouczonych strategów nic ‘tu” nie zmienią…dlatego BO, Россия лучше всех… https://ok.ru/video/43568925332 🙂

  • W kwestii ‘ssyłki” moim koniem był nr. wyżej: https://ok.ru/video/249149457893
   @Winetu. Naimski,Majewski, Poniedzielski,Świętochowski,Krzyżopolski,Złotopolski, Poznański,Amsterdamski,
   Sandomierski,Lubelski,Kołomojski,Chodorkowski i inni końcówka
   nazwiska po zamianie na -ski,i nie tylko……………………………………………
   “Pytam się co z bydlakami umieszczonymi w służbach zagranicznych ‘ .Odpowiadam: w dyplomacji – bez zmian,takie
   nawiązanie………. gra słów………

 8. Za dużo mamy speców typu naimski i jest jak jest a na lepsze się nie zanosi. A gazoport będzie tego niechlubnym przykładem. Szkoda mi MOTŁOCHU. Pytam się co z bydlakami umieszczonymi w służbach zagranicznych np. we Lwowie czy Egipcie. Pozdrawiam i liczę po cichu, że może się coś zmieni tak jak w sprawie ZARAZY warszawskiej dot. prywatyzacji.

 9. Z Pekinu powiało trochę optymizmu dzięki dwóm niekwestionowanym liderom dzisiejszego świata. Putinowi i Xi. Reszta to pętaki, marionetki USA, zmierzający do wojny i zniszczenia świata.

 10. Pozorovatel

  To wielka szansa dla polskich stoczni. Potrzebne będą nowe linie promowe łączące Rosję z portami duńskimi i niemieckimi przez Bałtyk, oraz porty śródziemnomorskie przez Mocze Czarne. Jakoś przecież trzeba będzie Polskę i Ukrainę ominąć.

  • Znając zachłanność oligarchów Putina to Kreml postawi raczej na budowę tunelu pod dnem Bałtyku. To znacznie większe pieniądze niż budowa kilkudziesięciu promów.

 11. Incjatywa “Pas i szlak” to taka zaslona dymna dla projektu wyrwania sie panstw o stosunkowo niskiej stopie zyciowej obywateli z matni w ktorej niektore panstawa sa zawsze bogata (USA, Kanada, kraje Zachodniej Europy) a inne zaesze obogie. Dlatego ta chinska incjatywa nie ma poparcia krajow bogatych a budzi zaciekawienie i zainteresowanie krajow o niskiej stopie zyciowej. Bedzie tez zwalczany przez kraje bogate. Ten projek jest bardzo skomplikowany i bedzie wymagal dzialan na wielu plaszczyznach. Np. jezeli jest prawda, ze panstwa bogate zarabiaja duzo na sprzedazy samolotow pasazerskich i samochodow osobowych to wejscie z tymi produktami na rynki swiatowe jest furtka do podwyzszenia/wyrownania stopy zyciowej. Ale to nie bedzie takie proste ani szybkie. Bogate panstwa nie sa takie glupie i widza co jest grane.

  • Lepiej być biednym i mądrym,niż głupim i bogatym.Popatrzmy na naród Żydowski od wygnania po pierwszoplanową rolę we współczesnym świecie! Oczywiście nie od razu i nie obejdzie się bez walki.Świat przesuwa się od Zachodu na Wschód, z jedno polarnego amerykańskiego porządku po wielo polarny.Czy Polska wyciągnie z tego procesu wnioski? Oby!

   • A jeszcze lepiej być nieustannie że wymienię wszystkie “plusy dodatnie” : piękny,młody,zdrowy i bogaty, no i mający powodzenie u kobiet 🙂 ale ostatni wymieniony plus,to JUŻ czysta formalność wynikająca z wymienionych . Zdanie drugie,bardziej negatywnego
    przykładu nie mogłeś Włodku przytoczyć.BO nie ma!
    Do tej pory byłem pewny że historycznie kierunek “przesuwania się” był odwrotny do przytoczonego…a jeśli już owy świat zachodni
    ‘przesuwał się na Wschód’ to nic dobrego z tego nie wynikało…. zawsze z mieczem w ręku,(Drang…) dziś
    udoskonalono metody,lecz cel jest ten sam, niezmienny. JUŻ Zachód na Wschodzie uzyskał znacznie więcej niż kiedyś za pomocą Wehrmachtu, czy jeszcze wcześniej gdy o interesy Zachodu dbali rycerze Najświętszej Maryi Panny…
    Świat jednobiegunowy to zaledwie krótki,BO dwudziestoletni epizod w geopolityce, na szczęście jak widzimy ten etap dobiega kresu swych możliwości i krzyżyk mu na drogę! Amen.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.