Na Bliskim Wschodzie zachodzą bardzo poważne procesy

Bardzo poważne procesy zachodzą na ciągle niespokojnym Bliskim Wschodzie. Nie bez przesady będzie stwierdzenie, że mamy tam do czynienia z wielką rywalizacją najważniejszych państw o supremację w świecie Islamu połączoną z dążeniem do kontroli nad eksportem ropy naftowej.

Arabia Saudyjska wpisała się w amerykańską politykę odwrócenia trendów spekulacyjnych na ropie naftowej, głównie po to, żeby jej największy konkurent polityczny i religijny w regionie – Iran – stracił finansowo na eksporcie ropy. Wielu ekspertów mówi, że dla zrównoważenia irańskiego budżetu i finansowania programów zbrojeniowych Teheranu, potrzebna jest cena około 120-140 USD za baryłkę ropy naftowej. Arabia Saudyjska ma najniższe przeciętne koszty wydobycia na świecie spośród wszystkich producentów i może sobie pozwolić na przetrwanie jako eksporter przy niskich cenach przy zachowaniu bardzo dużej podaży. Natomiast inne kraje eksportujące ropę mają trudniej, chociażby z tytułu warunków naturalnych, dostępności transportu, czy też kwestii politycznych, które od lat trwale upośledzają potężny niegdyś iracki eksport.

Zachód jest na dobrej drodze do wynegocjowania porozumienia dotyczącego irańskiego programu jądrowego z Iranem. Gdzie jak się okazuje, a mało kto zwraca na to uwagę – kluczowym partnerem, decydującym w ogóle o możliwości dojścia do porozumienia jest Federacja Rosyjska, jako jedyny kraj, któremu Iran jest w stanie zaufać na tyle, żeby zlecić procesowanie materiałów potrzebnych do produkcji paliwa do reaktorów. Rosjanie dotychczas byli bardzo otwarci w tym zakresie na współpracę z Iranem, jednakże obecnie na pewno będą chcieli zdyskontować swoje wsparcie dla Iranu, de facto wykluczające możliwość wyprodukowania przez Iran materiału do bomby jądrowej w negocjacjach z Zachodem.

Oczywiście wszelkim porozumieniom z Iranem przeciwstawia się wyjątkowo nieufny Izrael, którego stanowisko MUSI BYĆ uwzględnione w rokowaniach, albowiem inaczej nie będzie w ogóle mowy o pokoju na Bliskim Wschodzie, po prostu bez tego elementu nie ma o czym mówić, przyczyny są oczywiste i nie podlegają dyskusji. Zachód nie może pozostawić Izraela samemu sobie, bo chociaż ten kraj jest na to przygotowany, to oznacza jednak prawdziwą wojnę, w której wyniku może dojść do poważnych przetasowań w regionie.

Liga Arabska ustaliła coś niemożliwego do tej pory, mianowicie mają powstać wspólne arabskie siły zbrojne, których głównym celem ma być zwalczanie terroryzmu. Wszystkie kraje arabskie pokładają nadzieję w potężnej armii Egiptu, która jest najpotężniejsza ze wszystkich krajów arabskich pod względem liczebności jak również rzeczywiście w starciu konwencjonalnym nie ma sobie równej innej armii arabskiej. Profesjonalizm ich dowodzenia i bardzo bogate doświadczenia bojowe, powodują, że Egipt jest predystynowany do roli lokalnej potęgi, a nawet regionalnego policjanta, co jest tym łatwiejsze jeżeli dostanie od krajów z Zatoki Perskiej pieniądze na prowadzenie działań bojowych, które jak wiadomo nie są za darmo. Dodanie do zorganizowanych formacji wojsk egipskich – doborowych formacji z innych krajów arabskich, wzmocnienie tego nowoczesnym lotnictwem państw Zatoki i podlanie wszystkiego górami pieniędzy – może dać siłę bojową zdolną do uporządkowania regionu i to nadzwyczajnie szybko, o wiele szybciej niż zajęło to czas Amerykanom w Iraku, albowiem tutaj nikt nie będzie się bawił w niepotrzebny humanitaryzm.

Zaskakuje zmiana stanowiska państw zachodnich wobec prawowitego rządu w Syrii, widocznie nawet w Waszyngtonie zdano sobie sprawę z faktu, że nie można dłużej wspierać terrorystów, którzy ciągle zmieniają fronty i strzelają do siebie nawzajem, ponieważ doprowadzono do rozkładu państwa. Bogaci wahabiccy sponsorzy terrorystów z tzw. państwa islamskiego i innych ugrupowań rozrywających część Iraku i Syrii, zdali sobie sprawę, że ryzyko przeniesienia bałaganu na tereny bogatych państw południa Zatoki, oznacza koniec ich wygodnego stylu życia i bezpieczeństwa, ponieważ z jednej strony Iran wykorzystuje co może i na ile może, żeby rozbudowywać swoje interesy, a z drugiej – nie można być pewnym ludzi, którzy potrafią już tylko zabijać i to głównie innych Muzułmanów, bo przepędzenie resztek Chrześcijan i innych mniejszości religijnych poszło im bardzo łatwo.

Interwencja wojskowa w Jemenie jest testem sprawności armii Saudyjskiej i odpowiedzią na prawdopodobne zaangażowanie głównie finansowe i wywiadowcze Iranu w Jemenie. Z punktu widzenia Saudyjczyków wizja okrążenia ich „świętego królestwa”, przez państwa szyickie w ogóle nie wchodzi w grę. To może skończyć się stosunkowo długotrwałą wojną, bez kamer i dziennikarzy, jednakże na której wielu najemników z całego świata zarobi swoje pieniądze, albowiem teren i warunki naturalne w Jemenie pod pewnymi względami upodabniają ten kraj do Afganistanu, prowadzenie tam wojny z partyzantami opartymi na lokalnej ludności, motywowanych religijnie i politycznie to koszmar dla każdego stratega. Jednakże zgodnie z zasadami prowadzenia wojen, o wiele lepiej jest prowadzić je na terenie nieprzyjaciela niż na swoim, co w każdej chwili grozi Arabii Saudyjskiej. Pewna militaryzacja tego państwa i pokazywanie zdolności do gry na twardo, to prawdopodobnie sposób na ustrzeżenie się przed rozkładem wewnętrznym.

Warto zwrócić uwagę, że wraz z początkiem saudyjskiej interwencji w Jemenie od razu drgnęły ceny ropy, chodzi o kwestie transportowe cieśniną prowadzącą na Morze Czerwone, co jest czystą spekulacją, albowiem cieśnina jest pod pełną kontrolą Saudyjczyków, Amerykanów i Francuzów, nie ma możliwości może poza klasyczną artylerią i artylerią rakietową, żeby zagrozić w części swobodzie żeglugi. Jednakże nawet to zostałoby ekspresowo eksterminowane, albowiem przewaga lotnictwa i marynarki państw zainteresowanych spokojem w regionie jest totalna, zupełna i niepodważalna. Natomiast jest oczywistością, że nikt nie ma ochoty ginąć na lądzie, albowiem to będzie trudna wojna, o ile Saudyjczykom nie uda się sprzymierzyć z częścią aktorów tamtego wewnętrznego konfliktu.

Na to wszystko nakłada się jeszcze Libia, którą prawdopodobnie w najbliższym czasie ustabilizuje Egipt, nie ma prostszego rozwiązania zarazem gwarantującego skuteczność. Jednakże nie może to być zbyt długa okupacja, bo skończy się znowu buntem i wojną z nowym „okupantem”. Trudno jest ocenić, na ile silne są poszczególne frakcje libijskie, czy też nie skończy się podziałem Libii? Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że w tym kraju na trwałe pojawi się jakaś strefa kontroli i odpowiedzialności ONZ, w której aktywne będą najbardziej zainteresowane libijską ropą państwa sąsiednie. Jest bardzo prawdopodobne, że w przypadku interwencji egipskiej – część bojowników ucieknie w ogóle z Libii, część będzie udawać ludność cywilną, a bardzo wielu zostanie po prostu zabitych. W tamtejszych realiach nie ma innego sposobu na zaprowadzenie pokoju, jeżeli nie da się wzmocnić strony popieranej, trzeba osłabić stronę przeciwną – nie ma innego rozwiązania.

Jeżeli Bejrut padnie pod ciosami islamistów, to czeka nas tak naprawdę nowa rzeczywistość, chociaż wydaje się to prawie niemożliwe, albowiem jest to pierwsza wojna, która zjednoczyła dotychczasowych zaciekłych wrogów – wszystkie opcje libańskiego konfliktu domowego z Hezbollahem na czele wojują broniąc granicy i na terenie Syrii – przeciwko terrorystom. To jak na standardy Libanu jest coś wręcz niespotykanego. Nawet zagrożenie zewnętrzne ze strony Izraela nie było w stanie zjednoczyć tamtejszych frakcji i ugrupowań, natomiast wizja niekontrolowanego mordowania i rabowania spowodowała, że dzieją się tam rzeczy niesłychane. Hezbollah nie tylko nie walczy z rządem, ale w znacznej mierze wspiera wysiłek wojskowy! Zarówno Arabia Saudyjska jak i Zachód wspierają wojska rządowe, a Iran wspiera Hezbollah, póki co wszyscy mają wspólnych wrogów i tam naprawdę nikt nie żartuje, ta wojna jest na serio.

Całość tych spraw jest wyjątkowo ciekawa z punktu widzenia politycznego, w tym w szczególności trzeba zwrócić uwagę na to, jak będą kształtowały się ceny ropy naftowej i jako jej pochodna – gazu ziemnego. Dodatkowo kraje eksportujące broń w najbliższym czasie prawdopodobnie będą mogły bardzo dobrze zarobić w tamtym regionie, albowiem co prawda gigantyczne arsenały zainteresowanych państw, jednak wyczerpią się stosunkowo szybko, jeżeli przyjdzie prowadzić długotrwałe kampanie wojskowe w Syrii, Iraku i Jemenie.

Nie można też wykluczyć okoliczności sformułowania jakichś poważniejszych sił międzynarodowych, w których będą brać udział także żołnierze z państw europejskich, które zajmą się stabilizacją elementów infrastruktury, kluczowych dla zachowania zdolności państw upadłych i upadających do funkcjonowania przynajmniej na płaszczyźnie gospodarki komunalnej i oczywiście eksportu ropy. Przede wszystkim chodzi o Libię i Liban, jeżeli uda się uniknąć rozlania się problemów z Syrii i Iraku na region, to z czasem siły połączonych krajów arabskich – za saudyjskie pieniądze ten konflikt wyciszą. Nie można jednak wykluczyć innego rozwiązania, ponieważ na Bliskim Wschodzie często decydują emocje, możliwe jest doprowadzenie do wojny wszystkich przeciwko wszystkim, a na pewno do uderzenia na Izrael, albowiem to jest jedyne co może kraje arabskie połączyć.

Na Bliskim Wschodzie zachodzą bardzo poważne procesy geopolityczne, trzeba się im bacznie przyglądać, sytuacja może być niebezpieczna dla świata, ale można także bardzo wiele skorzystać jeżeli ktoś będzie umiał się ustawić odpowiednio do kierunku w jakim wieje wiatr, bo jak będzie burza to wszystko już może nie mieć znaczenia i bez własnej winy możemy obudzić się w nowej rzeczywistości, w której ropa naftowa nie kosztuje 40 USD za baryłkę ale około 240 USD.

10 myśli na temat “Na Bliskim Wschodzie zachodzą bardzo poważne procesy

 • 31 marca 2015 o 08:16
  Permalink

  Nie można pozwolić pod żadnym pozorem na budowę bomby przez Ajatollahów bo to będzie oznaczało wojnę jądrową

  Odpowiedz
  • 31 marca 2015 o 12:12
   Permalink

   Co to znaczy nie można “pozwolić” ccccc? Iran jest suwerenny i może posiadać nie 7 bomb atomowych ale 777 bomb atomowych!! I wam cccccc nic do tego. A jak chcecie wojny z Iranem to droga otwarta, obecne pociski rakietowe Iranu spokojnie zmiotą wahabicki okultystyczny reżim w rijadzie z ziemi.

   Odpowiedz
   • 31 marca 2015 o 13:17
    Permalink

    Jak sie takiemu wielkiemu panstwu z 80% ludnosci ponizej 30lat wiecznie zabrania budowania ptemyslu i fo niego potzebnych elekyrowni, to nie trzeba sie dziwic, ze ludzie sie tylko wiecznie modla i kreca piruety wokol wlasnej osi, poza tym kompletny brak uznania dla prstarej
    kultury perskiej, poezji , malarstwa i tylko pogarda i wieczne ponizanie nie moze sprzyjac zadnemu rozwojowi i proeadzi do olbrzymich dysproporcji miedzy narodami, w koncu prowadzi do konfliktow roznej masy trzeba spojrzec poza swoj nos i zauwazyc, ze inni to tez ludzie i jak sa chorzy to biora aspiryne jak my, a nie ich isolowac, podczas izolacji i glodu wpada sie na rozne pomysly, jak z takiej bredoulie wyjsc ….

    Odpowiedz
 • 31 marca 2015 o 12:37
  Permalink

  Kiedyś jakiś ajatolah powiedział, że po to budują broń atomową, żeby jej użyć, oczywiście przeciwko Izraelowi. I nie ma żadnego znaczenia, że Iran jest suwerenny. Nie wolno im pozwolić na zbudowanie broni atamowej, nawet przy pomocy uprzedzającego ataku jądrowego.

  Odpowiedz
  • 31 marca 2015 o 19:28
   Permalink

   kiedyś jakiś – a kiedy i kto? Bo wszelkie rewelacje o Iranie mamy w mediach made in USA

   Odpowiedz
 • 31 marca 2015 o 13:28
  Permalink

  cytat : ” a na pewno do uderzenia na Izrael, albowiem to jest jedyne co może kraje arabskie połączyć.”
  Co za naiwność! Po pierwsze Izrael jest postrzegany przez rdzennych Arabów (Półwysep Arabski) jako sojusznik. Izrael gnębi ludy niearabskie (Palestyńczycy, Syryjczycy, Libańczycy, Egipcjanie – choć ci mają domieszkę arabskiej krwi)a z Arabami łączy go wspólnota interesów. Nie bez przyczyny Saudowie swe strategiczne lotnictwo trzymają na terenie Izraela. Antyperska koalicja arabsko-izraelska to jedyny trwały element w tamtejszej polityce. Reszta może się zmieniać
  Co do armi egipskiej, to jest ona w pełni uzależniona od Izraela (biznesowo) USA i Arabii Saudyjskiej i w najbliższym czasie (obok interwencji w Libii) będzie walczyła na Synaju.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2015 o 20:38
  Permalink

  Doskonale przenikliwy tekst.
  Pozdrawiam autora.

  Odpowiedz
 • 1 kwietnia 2015 o 06:10
  Permalink

  Eksperci i znawcy Bliskiego Wschodu w Niemczech jak przede wszystkim Michael Lueders, Peter Scholl-Latour i …Todenhoffer uwazaja, panstwa Bliskiego Wschodu tak, jak my te panstwa po II wojnie swiatowej tzn. po “upadku” kolonializmu rozpadaja sie w nowe czlony=panstwa z przed okresu kolonialnego, zgodnie z ich tradycja religijna i plemienna ! Bez zaakceptowania potegi Iranu jako mocartwa reginalnego nie bedzie na Bliskim Wschodzie pokoju, to z koleii mozna tylko osiagnac poprzez mocna stabilizacje i akceptacje przyjazni Iran-Rosja, do ktorej wujostwo za oceanu nogami i rekami nie chce dopuscic, uwazaja tez, ze tylko Iran moze zagwarantowac pokoj Izraelowi i tylko dzieki robocie propagandowej powstala taka zazarta, teoretyczna nienawisc pomiedzy Izraelem i Iranem ! Dalej bez Rosji i Iranu nie bedzie pokoju w Syrii i tym musi sie zajac miedzynarodowe gremium, a nie sianiem nienawisci w tym regionie i tworzenie sztucznych pantewek na modelu europejskiego myslenia….Rosja i Iran musza tworzyc rownowage do wzrastajacej potegi Chin, bo przez te szalejace na Bliskim Wschodzie, rozniecone przez swiat zachodni wojny Chiny rozwijaja sie z przyspieszeniem, pytanie czy Stany beda chcialy przyjazn Rosji i Iranu oraz ich mocarstwowosc regionalna zaakceptowac, jesli tak beda musialy sie z tegi regionu wycofac i dac ludziom zyc w spokoju, a rope naftowa maja prawo sprzedawac takze inne panstwa, ktore maja takie zloza , a nie tylko monopol Arabii S. musi dykoeac ceny i podaz…
  Uzupelniajaco Izrael sam uwaza, ze gnebienie Iranu jedynie o 2 -3 lata moze powstrzymac go od budowy i elektrowni atomowej i ewentualnie tez takiej bomby !, pomijajac, ze znawcy tematu uwazaja, ze dlatego Iran nie chcial wpuscic tam inspekorow z ONZ , gdyz Francja juz dawno sprzedala I’m technologie uzdatniania i topienia uranu a nawet plutonu …. Czy to nie lepiej zaakcepiwac w drodze pokojowej, ze miliony ludzi w Iranie czy Rosji nie moze siepo prostu rozpuscic w powietrzu ….
  Peter Schall-Latour:”Die Welt aus der Fugen, Betrachtungen zu den Wirren der Gegenwart” (“Swiat wylecial z ram, rozmyslanie nad zwariowaniem doby wspolczesnej”- moje prywatne tlumaczeniu tytulu tego dziela….

  Odpowiedz
 • 1 kwietnia 2015 o 06:36
  Permalink

  Pare asocjacji ad. Iranu
  1. tzw. “rassa atyjska”, na ktorej Hitler zbudowal caly dytem wyniszczenia owszem istnieje jako plemie. i to.b. pokojowe w Iranie, zostalo to naukowo zbadane i nawel nakrecono wyczerpujacy temat film dokumentalny na ten temat (mediathek “arte-tv.de ” i “arte-tv.fr”
  2.Kultura sarmacka /sarmata -naukowe badania dowodza, ze Polska zostala zasiedlina przez Sarmatow, plemina wywodzacych sie z dzisiejszego Iranu, dawnej Persji, to b. ciekawe , staram sie ten temat poglebic, a wiec jakos wszyscy ludzie sa spokrewnieni i “wszystkie drogi proeadza do Rzymu…”,nalezalo by o tym zawsze pamietac…..

  Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2015 o 08:49
   Permalink

   Eratta:…rasa aryjska, “wyzsza rasa”, do ktorej Hitler i “czysci krwia” Niemcy mieli nalezec i na jej braku oparl on caly sytem wyniszczenia. nie ma nic wspolnego z Niemcami, plemiona aryjskie (Aryjczycy ) to b.nieliczna grupa ludnosci zyjacej w dawnej Persji, obecnie Iranie

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.