Kultura

Musisz gówno oglądnąć i się nim zachłysnąć a na drugi dzień przyznać że było bardzo dobre!

 Musisz gówno oglądnąć i się nim zachłysnąć a na drugi dzień przyznać że było bardzo dobre. No, ażebyś tego człowieku nie zapomniał, to będziesz miał przymus obejrzenia tego samego gówna, kilka razy przez kolejne dni. O różnych porach dnia, przy czym obowiązuje zasada – im większe gówno, im bardziej odmóżdża i jest bardziej prymitywne, tym jest emitowane w większej porze oglądalności. To realia naszych mediów skierowanych do masowego odbiorcy. W zasadzie wszystkie media komercyjne ładują ludziom gnojowicę do mózgów, a to co robią media narodowe – w ogóle przekracza możliwość oceny.

Na tym paradygmacie opiera się nowa polityka kulturalna rządów dobrej zmiany. Lansują nam przeważnie gówno. Zwłaszcza w kulturze, której już tak nie można nazywać. O przekazie informacyjnym, to nawet nie ma co wspominać. To głównie propaganda i manipulacja. Do tego tak prymitywna, że niestety skuteczna. Chłam, gnojowica, dawka religijności, akcentującej rolę wiodącą pewnego Kościoła, wątki militarne i bardzo, bardzo dużo kiepskiej jakości seksualności. Najczęściej polegającej na prostych schematach, zrozumiałych dla każdego. Teatru w naszej telewizji się już nie uświadczy, młodych twórców jakby nie było, awangarda chyba sobie zdechła, albo jest nieprawomyślna politycznie. Muzyka to horror, jeżeli nawet trafiają się jakieś wiolonczele lub skrzypce, to zawsze w dłoniach atrakcyjnych Kobiet lub przystojnych mężczyzn, którzy robią różne wygibasy przy okazji szarpania za struny. Kulturę skomercjalizowano. Chłam, chłam, chłam.

Jeszcze do niedawna standard muzyki popularnej omijał te najbardziej przaśne i skoczne wykonania, ale dzisiaj zwłaszcza po drugim sylwestrze w Zakopanem, wszedł już do mainstreamu. Jest nowym kulturowym standardem. Do tej pory był obciachem, nawet jak ktoś słuchał, to się z tym nie obnosił. Kultury wysokiej już w naszym kraju się nie tworzy, wykształciuchy nie mają łatwo. Poza tym nie ma zapotrzebowania na jakieś „bohomazy”, których nikt nie rozumie i nie potrzebuje – to nie są majteczki w kropeczki!

Poczekajmy, aż rządzący wrócą do idei szczekaczek na ulicach miast i wsi, którymi mogliby nadawać narodowi kulturę do przymusowego słuchania. Wiadomo, że kwestie powtarzane w kółko, są utrwalane w obiegu publicznym. Przy dzisiejszym stanie technologii, możliwości są totalne. Głośnik centralnie sterowany w każdym domu! Najlepiej w telewizorach obywateli, które wyświetlają tylko narodowe kanały – centralnie przełączane, zwłaszcza w godzinach oglądania obowiązkowych przekazów informacyjnych. Do czego dostosowują się już stacje komercyjne. Oczywiście dobrowolnie, w ramach popierania mainstreamu. Zresztą one nigdy szału nie robiły. W tej chwili mainstream przekazu masowego to w największej części chłam.

W narodzie umacnia się przekonanie, że „lubię oglądać/słuchać to co już znam”. To oczywiście cytat inżyniera Mamonia z niezapomnianego „Rejsu”. Dopasowanie kultury do tego paradygmatu jest genialne, zabójczo skuteczne dla intelektu i daje władzy olbrzymie możliwości manipulacji. Za chwilę dojdziemy do nowej wersji, że „tylko świnie siedzą w kinie”.

Dzisiejsze media traktują swój przekaz jako ciąg reklamowy, przerywany niekomercyjnymi przerywnikami w rodzaju filmów lub innych rzeczy, za które muszą zapłacić, żeby je emitować, a nie im płacą za ich emitowanie. W mediach internetowych jest jeszcze gorzej, reklamy są przymusowe, jeżeli chcesz dotrzeć do treści, która cię interesuje – musisz poświęcić czas na chłam (poza Obserwatorem politycznym). Do tego dochodzi jeszcze reklama podprogowa – w programach kulinarnych „specjaliści” gotują w garnkach, których komplety kosztują 5000 zł. Wszystko jest skonstruowane po to, żeby wcisnąć ludziom kit – lokowanie produktów! Szczyt bezczelności w mediach narodowych! Ponieważ to wszystko jest opłacane z przymusowego haraczu zwanego dla niepoznaki – abonamentem.

To fascynujące, że wymyślono i skutecznie wprowadzono system, w którym sami płacimy za to, że elity nami manipulują. I tak już zostanie, bo po latach nikt już nie będzie znał tzw. kultury „wysokiej”, która zaniknie wraz ze śmiercią ostatniego „wykształciucha”. Już dzisiaj nie ma takich potrzeb. Spróbujcie państwo wydać tomik poezji! Powodzenia! Na pewno się nie zwróci!

Istotą tego procesu jest spowodowanie narkotycznego wręcz uzależnienia mas, od konsumpcji pseudo kulturowego i propagandowego chłamu. Chłam to nowa świecka religia, którą konserwatywne elity lansują jeszcze bardziej bezwzględnie, niż w poprzednim ustroju promowano laickość. Dzisiaj konsumpcjonizm jest motorem wszystkiego, bez względu na skutki. Gówno opakowane w chłamowy przekaz sprzedaje się najlepiej. Wszyscy już w jakiejś mierze jesteśmy od tego uzależnieni.

W szczytowej fazie rozkwitu Imperium Romanum, nikt nie brał pod uwagę możliwości, że obca armia mogłaby złupić Rzym. W szczytowej fazie potęgi Imperium Americanum, nikt nie spodziewał się i nie brał na serio scenariusza, że Ameryka może paść na kolana po jednym ciosie, zadanym przez zdesperowanych fanatyków. Podobnie nikt w okresie rozkwitu, nie spodziewa się, że rozwój może zostać powstrzymany, a wręcz można cywilizacyjnie się cofnąć. O czym świadczy średniowiecze oraz wielki kryzys gospodarczy, jaki świat przeżył po 2008 roku.

Czy wtłaczanie nam chłamu i pseudokulturowego gówna nie jest świadomą zasłoną, która ma nam zasłonić rzeczywistość, w tym przyczyny dominacji tych kilku procent neoliberalnych kłamców?

31 komentarzy

 1. Wierny Czytelnik

  Bardzo mocne, realne i potrzebne. To jak rozumiem w kontrze do wczorajszej deklaracji.

 2. Dodajmy do tego zalewu chłamu rozwiązania z za “wielkiej wody” pozwalające dostawcom Internetu profilować treści w zależności od opłat uiszczanych przez ich dystrybutorów i nie mamy szans na dotarcie do wartościowych materiałów. Już najwyższy czas uświadamiać i edukować społeczeństwo czym grozi codzienne łykanie powierzchownych treści. Niech każdy chociaż będzie świadomy tak jak z papierosami czy alkoholem.

 3. Dobre na drugą nóżkę w kontekście wczorajszego felietonu, ale nie przekraczajcie granicy żeby was nie pozabijali

 4. Jest to cena “wolności”, satelickiej zależności, kłamstwa i odwetu solidarnościowego, wyzbycia i wyprzedaży fundamentów istnienia i nauczającej roli kościoła. Ale wszyscy tego chcieli, podnosili paluchy, wrzeszczeli precz z komuną. Nie ma więc czego żałować i wylewać fałszywe łzy.. Tak już było i tak będzie.

 5. I jeszcze za to płacisz,wczorajszy “bunt” senatorów PIS pokazuje że przyszła chwila refleksji,że każdy z nich może się stać senatorem Kogutem w areszcie wydobywczym!Dajcie człowieka a paragraf się znajdzie!A w polskiej rzeczywistości wystarczą prokuratorskie zarzuty i już jesteś ugotowany!A jeszcze lepiej jak w przypadku M.Piskorskiego, najpierw areszt a później (2 lata)fabrykowanie zarzutów!”Och te oczy te oczy zielone”.

 6. Już od dwóch lat zupełnie nie oglądam telewizji, programy popularno-naukowe i reprezentujące kulturę są na YouTube, tylko trzeba wyszukać i trzeba się śpieszyć bo YT coraz częściej wartościowe treści usuwa. Dostęp do informacji jest w internecie, trzeba tylko mieć zestaw dobrych portali i mocno filtrować treści. Reklamy załatwiają dodatki je blokujące. Także z punktu widzenia jednostki, nie jest tak źle, przynajmniej na razie, a to że cała reszta narodu się cofa, trudno, taki znak czasów.

  WITAMY WŚRÓD KOMENTATORÓW, SZANOWNY PANIE – MOŻE PAN PRZYGOTUJE SWÓJ ZESTAW ŹRÓDEŁ Z LINKAMI I PRZEŚLE DO REDAKCJI – Z PRZYJEMNOŚCIĄ OPUBLIKUJEMY? POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 7. Rolnik Syn Rolnika

  Niestety jesteśmy skazani na papke kulturową, przekaz informacyjny w naszych mediach jest jeszcze gorszy. Sulwester w zZakopanem w wydaniu Kurskiego to coś więcej niż dowód na to, że polska kultura upadła i sobie gnije, to dowód na to jak cyniczne są te elity wszystko jedno z której strony – zawsze dążące do manipulowania zwykłymi ludźmi. Odrzućmy tych wszystkich idiotów oni wszyscy powinni odejść.

 8. Trzaskowski Sebastian

  Mocno napisane, ale bardzo zasadne. Zgadzam się to w Zakopanem to potwierdzenie upadku naszej kultury.

 9. ‘Ol’ek” dwie dekady temu wprowadził ‘pewne” demokratyczne standardy w propagowaniu na salonach muzyki i kultury tworzonej dla kucharek, jakby napisano w Polsce przedwojennej – i jakoś gra?…:)
  Z tą “dawką religijności’, to też ciekawy przypadek, zawsze, a już
  zwłaszcza w styczniu odnoszę wrażenie że siedząc na tyłku –
  – zmieniłem położenie geograficzne (za) daleko na południe. A i na każdym kanale zwłaszcza “Kultura” aż roi się od chamskich sposobów ( “otwierasz’ telewizor a TU witają widza sowami – szalom…) na lansowanie kultury pewnej oficjalnie nieistniejącej
  w Polsce mniejszości……………….. żenada…… 🙂

  Spróbujcie wydać tomik poezji zwłaszcza tej NORMALNEJ w treści i przekazie… na przykładzie http://www.patriota-tarkowski.blogspot.com
  …Ponieważ wiele osób szuka ze mną kontaktu, podaję adres: ul. Walerego Sławka 4 m. 16 02-495 Warszawa. Proszę do mnie nie wysyłać listów poleconych, ponieważ to dla mnie problem, gdyż nie zawsze mogę przesyłkę podjąć. Często bowiem przebywam poza Warszawą. Proszę też nie zwracać się do mnie z błahostkami, bo nie mam czasu na korespondencję. Pracuję intensywnie po 16 godz. na dobę. 14 stycznia kończę 65 lat, jestem schorowany, (nie wymieniłem wszystkich choróbsk) a moim najważniejszym pragnieniem jest jak najwięcej pozostawić po sobie dla innych, szczególnie dzieciom, dla których napisałem już ponad 100 bajek. Oczywiście chociaż część z nich chciałbym wydać i przekazać najmłodszemu pokoleniu Polaków za darmo. Dlatego ponawiam apel o wpłaty na – myślę, że szlachetny cel – wydanie bajek obcych satanistycznej ideologii gender. Każdemu wpłacającemu wyślę książki swojego autorstwa w cenie niższej niż detaliczna, minus opłata pocztowa. Jeśli otrzymam imiona, nazwiska i wiek dzieci, to załączę dedykacje.

  http://patriota-tarkowski.blogspot.com/search?updated-max=2018-01-16T12:40:00-08:00&max-results=7

  “średniowiecze – raj utracony” https://prawda2.info/viewtopic.php?t=7735

  Ps. Konia z rzędem, temu – kto wskaże większego destruktora
  młodych pokoleń od pewnego lansującego się już tyle lat – ‘bęcwała’, o zgrozo promowanego na swój sposób nawet za dobrej zmiany.Autor wspomina o kulturze “wysokich lotów” – po co i komu owa kultura – homo europejsowi winna wystarczyć w założeniach ojców “wspólnej multi – kulti jewropy” ,podkultura rodem z amerykańskich slamsów(ghett)…

  Szalom,

  piewcom i propagatorom

  dorozumianej “kultury” ….

  • Tak,krzyku z tobą wszystko jasne
   Czy oni ci płacą za propagowanie niektórych linków (niektóre pokazujesz kilka razy),i to cały czas z tej samej “prawicowej stajni”.Mam prośbę,bądź samodzielny, to nic nie kosztuje!Masz dużo do powiedzenia w kwestii melodii i muzyki i niech tak już zostanie!

 10. Na końcowe pytanie Autora; “Czy wtłaczanie nam chłamu i pseudokulturowego gówna nie jest świadomą zasłoną” – moja odpowiedź brzmi – TAK!

  Zaczyna być śmieszne, ale tylko w TV Trwam bywają próby pokazywania POZOSTAŁOŚCI kultury wysokiej, gdzie np. w klasycznym balecie tańczą niewytatuowane baletnice …

  Dopóki TV Trwam będzie niezależny (zabiegi sponsorów) – to jeszcze pozostanie wyspą normalności, poza oczywiście przekazem religijnym, który jest dla tej stacji OCZYWISTY.

  Czyli chamiejemy i dajemy się ogłupiać.

  A zasłona z chłamu jest celowa.

  Czy rządzący polską kulturą to widzą?

  Pora POWSTAĆ z KOLAN i przywracać STARE DOBRE KLASYCZNE dzieła teatralne, filmowe i muzyczne.

  Tylko że większość z nich powstała jeszcze w czasach PRL-u, a to dziś SKAZA.

  Czyli mamy to co sami sobie zgotowaliśmy.

  Amen i Macondo!

  • @Inicjator. “Zaczyna być śmieszne, ale tylko w TV Trwam bywają próby pokazywania POZOSTAŁOŚCI kultury wysokiej, gdzie np. w klasycznym balecie tańczą niewytatuowane baletnice …

   Dopóki TV Trwam będzie niezależny (zabiegi sponsorów) – to jeszcze pozostanie wyspą normalności, poza oczywiście przekazem religijnym, który jest dla tej stacji OCZYWISTY. BRAVO! Obiektywna ocena bywa że – nie przynosi poklasku. No,ale nasi ,pełni jadu nienawiści do drugiego człowieka, neomarksiści na pewno nie zauważą”
   jasnego przekazu komentatora.
   Tak wygodniej, a i zachowana “niewzruszona linia”. 🙂
   Nienawidzą, a przez to mają ograniczone pole widzenia.

   @wlodek.
   Oj, Włodku,Włodku…”załamuję ruki”…. 🙂

 11. Karmazynowy trufel

  To jest jeden z wielu ważnych tematów, myślę że przede wszystkim trzeba zlikwidować zagraniczne media – wywalić zagraniczny kapitał z polskich mediów. To jest największe zło, w tym także chodzi o tych co są twórcami, nadawcami i dystrybutorami kultury,. Ilość amerykańskiego gówna w naszych kinach przeraża właśnie tak kształtują nasza świadomość.

 12. Obecnie nikt normalny nie ogląda telewizji. Ja to już nie pamiętam jak to wygląda, bo tam nie ma nic konkretnego. Lepiej poszperać coś na internecie – zamówić jakąś książkę w formie papierowej lub elektronicznej, jak to ostatnio robię zapoznając się z filozofią chińską mistrza Xun Zi. A że ciężko znaleźć pełny tekst jego dzieła, muszę się zadowolić kompilacjami. Ma to ten pozytywny aspekt, że mogę zapoznać się z myślą innych chińskich filozofów i poznać chiński punkt widzenia rzeczywistości. Jest to zdecydowanie lepsze niż oglądanie telewizyjnych odchodów. A jak chcę odpocząć to pogram w WOT lub WOW.

 13. Telewizora nie mam od ponad 10-lat, zatem nie wiem co tam się dzieje. Mogę się tylko domyślać.
  Natomiast gdy chodzi o muzykę to coraz częściej robię sobie koncert (oczywiście z internetu) Czajkowskiego, Szostakowicza, Beethovena,
  Bacha. Nie mam zamiaru dać się ogłupić telewizji zarówno w dziedzinie muzyki jak i polityki.
  Czasami tylko się zastanawiam kto ma więcej problemów z rozumieniem świata, może właśnie politycy?.
  Artykuł bardzo dobry.

 14. БЕРЁЗКА- BERIOZKA- ENSEMBLE FOLKLORIQUE RUSSE

  https://www.youtube.com/watch?v=bU2on24sI1s

 15. André Rieu – The Second Waltz (Shostakovich)

  https://www.youtube.com/watch?v=vauo4o-ExoY

  Richard Clayderman – Mariage D’Amour

  https://www.youtube.com/watch?v=tWhY3Mm9Lbw

 16. “w tym także chodzi o tych co są twórcami, nadawcami i dystrybutorami kultury”.
  Toż to panie, zapasy z Xxxxywodem tamtym i w rodzimym wydaniu…”Wiśta wio, łatwo powiedzieć” …

 17. Zakopane oczywiście chłam , ale Polsat iTVN w sylwestrowy wieczór zafundowały również podobny chłam (jak wiekszość ich programów)
  PS. A kiedy to tv serwowała ta wysoką kulturę lub rzetalną informację ??!!!

 18. Lewicujący portal branżowy „Wirtualne media” podał, że w sylwestra TVP zgromadziła średnio 4.7 miliona widzów, Polsat- 2.6 miliona, a TVN- 1.4 miliona. Te liczby to nokaut (Polsat zsumowany z TVNem i tak nie wyprzedził TVP), a najbardziej podoba mi się ból dupy lewaków i tłumaczenie sytuacji tym, że Polacy to przaśne głupki, którzy nie dorośli do prawdziwej sztuki. https://bialyrasizm.pl/sylwester-2017-18-polska-zagranica/

  • Tu na tym portalu drogi krzyku,ktoś podał liczbę 6,8 mln ludzi psychicznie upośledzonych i chorych na tą dolegliwość. Tak że nie wszyscy oglądali p.Kurskiego wraz z partnerką, i nie masz się z czego cieszyć. Jak osiągną pełną oglądalność to zmienią nazwę na TVPsych!Pozdro!

   • Nie ktoś, a wymienię imiennie @jerzyjj – a to wcale nie świadczy że ci co głosowali na SLD,PO, Palikuta są zdrowi, zwłaszcza na umyśle,
    sądzę że jest z nimi gorzej niż z elektoratem PiSu. BO, trzeba mieć
    równo naje…ne pod sufitem by po “ich “osiągach” mieć tupet
    i czelność zagłosować…PiS to (mimo wszystko) inna półka.
    Nie głosowałem i dziś podtrzymałbym ówczesną decyzję….
    A przedstawiłem jedynie FAKTY- Misiu,fakty… 🙂 to one powodują nieznośny
    ból doopy u lewactwa.
    Pozdro..

    • Masz i nie masz racji,jak to w życiu. Ale jak patrzę na ostatnie”pielgrzymki” po instytucjach U.E,”strategicznych” partnerach przedstawicieli “Drobnej Zmiany”to zamiana dżumy cholerą jest faktem!A wstawianie z kolan zakończy się leżeniem plackiem!Gdzie tu wyższa półka?

 19. Jednym słowem kultura głupoty w rozkwicie. Wypada mi jeszcze raz zacytować, bo prawdę trzeba non stop powtarzać, aby głupota zbytnio nie tryumfowała:
  “Za komuny kwitł teatr, muzyka, wspaniałe kariery robili wirtuozi, reżyserzy, aktorzy, pisarze, mimo że przecież obowiązywała cenzura. Była przestrzeń dla wysokiej kultury i sztuki. Dzisiaj niestety rządzi pieniądz, więc jest trochę bardziej tłumnie, prostacko, wesołkowato, ale w istocie smutno” – Anna Polony, krakowska aktorka. Cyt za: “Twój Styl”

  No i może trochę prawd uniwersalnych z tej okazji:
  „Filozof Karl Popper przed śmiercią głosił, że trzeba zlikwidować telewizję, bo w przeciwnym razie ona zniszczy demokrację, gdyż jest przepotężnym narzędziem kłamstwa”. (Źródło: B. Łagowski, Kłamstwa demokratyczne, Przegląd nr 40/2017, s. 11.)

  „Dziś nie ma żadnych mediów publicznych. Jest dom publiczny” – Ewa Milewicz, publicystka, Dziennik Gazeta Prawna. (źródło: Przegląd nr 40/2017, s. 3.)

  „Tylko na nas spójrzcie wszystko jest na wspak. Wszystko jest do góry nogami. Lekarze niszczą zdrowie. Prawnicy niszczą sprawiedliwość. Uniwersytety niszczą wiedzę. Rządy niszczą wolność. Główne media niszczą informację, a religie niszczą duchowość” – Michael Elsner

  @krzyk58. A na twoje rozterki przy tej okazji polecam specjalną muzykę 432 Hz, aby ci półkule mózgowe się zsynchronizowały 🙂 i żebyś dostrzegł piękno kultury wysokiej, tak jak dostrzegasz piękno natury oraz przestał się zachwycać czymś w rodzaju “majteczki w kropeczki” itp.
  https://www.youtube.com/watch?v=PiJCQPTg1sE&t=0s
  https://www.youtube.com/watch?v=Wnsac3R52VE

 20. @wlodek. A TU, że skończyły się lewicowe brednie (prof. W.Orłowski) o musie oszczędzania
  na wszystkim i wszystkich – prócz samych swoich. Zabrać wszystko
  tym zwłaszcza, co mają mniej niż mało – taka tam, lewicowa (SLD-owska) retoryka…PO – lewicowo-liberalna…gnojony Naród, od 2015 r.
  łapie oddech – może wyżyjemy??
  http://niewygodne.info.pl/artykul8/04225-Reprywatyzacja-na-128-latka.htm
  Włodku , zgodzisz się ze mną że należy pozamykać lewicowe
  szumowiny?
  🙂

  • Trzeba wystawić rachunek wszystkim tym bez względu na przynależność partyjną zarobili nie tylko materialnie ale i politycznie na rozkradaniu Polski!W tym i K.K!

 21. A gówno prawda. W mówieniu prawdy , świętej, telewizja komercyjna , jest znacznie jej bliższa , od propagandowej tuby, tvp.

 22. No i przy tym , wcale nie muszę.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.