Musimy sobie uświadomić że w trakcie i po wojnie z Rosją Niemcy będą kupować ich gaz!

Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji geopolitycznej, przystań w NATO i Unii Europejskiej okazała się pułapką, która ogranicza nas pod względem pozycji bufora, którego nikt nie chce bronić, jak również, któremu nikt nie pozwoli na przebicie szklanego sufitu. Polska jest skazana w obecnej konfiguracji na bycie zapleczem Zachodu, które się wyludnia w wyniku rzekomo najlepszego okresu, jeżeli chodzi o koniunkturę w swojej najnowszej historii.

Przekleństwo sąsiedztwa z dwoma wielkimi i potężnymi sąsiadami jest jednak bardziej obciążeniem, ponieważ nie potrafimy przeformatować kraju w sposób gwarantujący, przynajmniej bardzo poważne poturbowanie każdego przeciwnika, który by nas zaatakował. Zarazem mamy tak słaby własny potencjał, że podmiotowo przykładowo dla USA się nie liczymy, jako partner do ewentualnego odgrywania roli klina w regionie. Nawet na funkcję konia trojańskiego jesteśmy za słabi, bo po działaniach na Ukrainie wyszedł nam osioł, czyli same straty.

Bezpośrednie związki energetyczne i szersze związki gospodarcze pomiędzy Niemcami a Rosją, są faktem i były dywersyfikowane przed laty, właśnie po to, żeby na wypadek radykalnej zmiany stanu rzeczy być w stanie przetrwać dowolne perturbacje w interesie obu krajów. Te związki, głównie energetyczne determinują politykę niemiecką w długim okresie czasu. Niemcy mogą popierać sankcje na Rosję, tak długo jak to nie narusza fundamentów ich interesów. Nawet są w stanie zaakceptować pewne straty, jednak to nie jest problem, albowiem gospodarczo są tak potężni, że bardzo szybko odzyskają rynek. To jest powód, a zarazem wielka tajemnica, dlaczego pani Angela Merkel prezentuje się jako „putino-odporna”. Przy czym równolegle jest faktem, że Niemcy będą budować drugą podwodną rurkę, jak również cały czas utrzymują kluczowe pozycje inwestycyjne w Rosji, w tym na rzecz rosyjskiego potencjału zbrojeniowego.

Nawet w przypadku wojny w strefie buforowej wschodniego NATO, nic się nie zmieni. Polski gazoport prawie na pewno będzie zaatakowany i zniszczony w części kluczowej infrastruktury, ale gaz rurą pod wodą będzie cały czas płynął i w trakcie działań wojennych i po nich. Ponieważ taka jest natura rzeczy i tak wyglądają interesy mocarstw. Nic na to nie możemy poradzić, a jeżeli jeszcze do gazociągu północnego będą podpięte Włochy, to w ogóle możemy zapomnieć o jakimkolwiek nawet pojękiwaniu, że cokolwiek jest nieetyczne.

Powinniśmy to uwzględnić we wszelkich scenariuszach myślenia o przyszłości. Ponieważ jest to już dla nas kategoria obiektywna, na którą czy to się nam podoba, czy się nam nie podoba, czy jest nam to obojętne – nie mamy i nie będziemy mieli żadnego wpływu. Chyba, że wymyślimy fuzję i skonstruujemy reaktor dający więcej energii, niż jej potrzebuje do jej wytworzenia. Co oczywiście jest mniej więcej tak prawdopodobne jak to, że polecimy, jako pierwsi na Marsa. Nie ma, więc innego wyjścia jak się z tym pogodzić i podporządkować systemowi, płynąc z prądem jak bardzo i jak długo się da i dokąd się da.

Niestety obecny rząd uważa, że wie lepiej skąd i w jaki sposób Niemcy i pół Europy mają czerpać gaz! Prawdopodobnie nikt z rządzących nie rozumie lub nie chce przyjąć do wiadomości, że wraz z położeniem pierwszej rury gazowej na dnie Bałtyku, zmienił się paradygmat relacji na linii wschód-zachód. Długoterminowe relacje są nastawione na współpracę i współistnienie, ponieważ ona opłaca się bardziej niż konkurencja, nie mówiąc o konflikcie mającym zawsze niszczące skutki.

Nie oznacza to oczywiście, że nie jest możliwy konflikt w ramach perspektywy krótko i średniookresowej. To się właśnie pośrednio dzieje na Ukrainie, ale to nie Europa jest motorem tego konfliktu ze strony zachodniej. Dzikie Pola to już za daleko, a los Półwyspu Krymskiego, jest dla dominującej części Europejczyków zupełnie obojętny i nie ma żadnego, ale to naprawdę żadnego znaczenia.

Dlatego również my, jeżeli chcemy funkcjonować w układzie, nawet jako uboższy krewny, ale jednak stopniowo – korzystać i odkładać sobie, to czego się przez ostatnie 300 lat nie dało, musimy być co najmniej bez konfliktowi. To znaczy sami nie powinniśmy generować konfliktu, ponieważ poważny konflikt, w którym dostalibyśmy poparcie JEST NIE MOŻLIWY. Jak najbardziej możliwy jest konflikt, w którym mogą nas przeczołgać tak, że przez kolejne 50 lat będziemy lizać rany, odbudowując potencjał posiadany dzisiaj, (czyli mniej więcej zdolność do samodzielnego projektowania i produkcji krasnali ogrodowych).

Czy to się komuś podoba, czy nie, ale trzeba zaakceptować taką rolę i takie miejsce, jakie wynika z potencjału. Tak postępują pragmatycy! Przecież nikt nam nie zabroni wyczekiwać okazji, a okazja może się wydarzyć praktycznie w każdej chwili. Co więcej, generalnie nikt nam nie zabrania budować nisze dla samych siebie. Globalizacja stwarza tak wspaniałe możliwości działania, że nie korzystanie z niej jest grzechem wobec współczesności i przyszłych pokoleń.

14 thoughts on “Musimy sobie uświadomić że w trakcie i po wojnie z Rosją Niemcy będą kupować ich gaz!

 • 16 lutego 2016 o 04:55
  Permalink

  Po wojnie będziemy odziani w skóry i uzbrojeni w maczugi…

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2016 o 06:35
  Permalink

  To co się w polskich mediach wyprawia to zwykła sra…a. Śmieją się z niej już wszyscy, tylko nasi prawicowcy uważają, że DEFEKACJA w ich antyrosyjskim wydaniu jest MISJĄ!
  A to nie jest żadna misja czy kreowanie nowej polityki Jagielońskiej (też MISYJNEJ!) – tylko zwykła sra…a.
  Natomiast rosyjska ropa czy rosyjski gaz mają się dobrze i mają to polskie rozwolnienie głęboko w doooopie…

  CZY MÓGŁBY TO PAN PRZEŁOŻYĆ ZE SWOJEGO NA POWSZECHNIE ZROZUMIAŁY JĘZYK – JAK PANA KOMENTARZ MA SIĘ DO TREŚCI ARTYKUŁU? NIE WIEM JAK GO ZAKWALIFIKOWAĆ. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 16 lutego 2016 o 11:35
   Permalink

   PANIE JÓZEFIE.CYTUJĘ AUTORA:
   ,,Niestety obecny rząd (marionetka chodząca na smyczy hegemona zza oceanu – mój dopisek) uważa, że wie lepiej skąd i w jaki sposób Niemcy i pół Europy mają czerpać gaz! Prawdopodobnie nikt z rządzących nie rozumie (i to jest przyczyną tej jego ,,misyjnej” sra…i) lub nie chce przyjąć do wiadomości, że wraz z położeniem pierwszej rury gazowej na dnie Bałtyku, zmienił się paradygmat relacji na linii wschód-zachód.”
   W EUROPIE PANIE JÓZEFIE…

   Odpowiedz
 • 16 lutego 2016 o 08:32
  Permalink

  W TRAKCIE, i po wojnie Rosja sprzedawać będzie surowce energetyczne stronie dokonującej aktu agresji…ten (potencjalny) stan to już połączenie
  Mrożka z Orwellem i kogo tam jeszcze.Kto wie, może
  tkwię w błędzie.Lecz już Lenin mówił o chciwości
  i durnocie kapitalistów i skutkach z powyższego (dla nich) wypływających – Rosja w obecnym kształcie
  to dziki neoliberalny kapitalizm…niewykluczone,
  iż w sytuacji napadniętego i handlu z agresorem “wisieć może’. A nawet moim zdaniem – POWINNA (wisieć)!
  Tak zwykle kończą niezdecydowani…

  “Nie rozumiem’ również terminu zawieszenia broni,
  pieremień “pokojowych”, w konfiguracji znaków na niebie
  i ziemi wskazujących na potencjalne, (ubiegłoroczne) sukcesy sił zbrojnych Republik Ludowych.Wróg nie przystał by
  na pokojowe ustalenia(Miński, któreś tam) w perspektywie szybkiego
  blitzkriegu – zrównania z ziemią infrastruktury razem
  z mieszkańcami Donbasu…

  Ps. Porozumienia o zawieszeniu broni, to dalszy ciąg
  konfliktu – zawieszony tylko w czasie.

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2016 o 09:02
  Permalink

  Przestańmy kupować ruski gaz i ruską ropę.

  Odpowiedz
  • 16 lutego 2016 o 09:08
   Permalink

   ….w piecach będziemy palić zzzzz a auta będą jeździć na wodę święconą.

   Odpowiedz
  • 16 lutego 2016 o 09:31
   Permalink

   Mądrego “inaczej”,przyjemnie posłuchać. 🙂

   A może by tak zrzucić (już) krótkie (solidarnościowe)
   majteczki – wszak 26 lat, to nie “w kij dmuchał”.
   Pora na spodnie garniturowe “w kant”…pora
   na realpolitik…Воот!

   https://www.youtube.com/watch?v=juVLcLFpPmM

   Odpowiedz
 • 16 lutego 2016 o 09:19
  Permalink

  Jak każdy katolik tak myśli,to już się kładę do grobu i czekam na zmiłowanie Mykoły,bo w Wielką Polskę Katolicką nie wierzę.!!!Cymbały!!!

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2016 o 10:06
  Permalink

  Jak długo gaz naturalny będzie jednym z podstawowych surowców, nie tylko energetycznych, Niemcz będą utrzymywać poprawne kontrakty z jego dostawcą czyli z Rosją. Dla normalnych polityków liczy się stabilność własnego kraju. Polska miała możliwość podłączenia się do rury. Rządzący w owym czasie bracia K. odrzucili tę możliwość. Pociąg do którego mogliśmy wsiąść już odjechał. Rosjanie do końca roku 2019 mają zamiar dostarczać gaz przez Ukrainę. Po tym czasie okaże się, iż gazociąg przez Białoruś nie zapewnia bezpieczeństwa przesyłu zw względu na wiek i wypadnie z eksploatacji. I mamy w plecy z tytułu wpływów tranzytowych, będziemy mieli droższy gaz z Niemiec ( też rosyjski ) oraz gaz katarski dużo droższy. Nie ma to jak geniusz braci K.

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2016 o 14:59
  Permalink

  Podejrzewam, że wszelkie wojny w dzisiejszym zglobalizowanym świecie muszą być za zgodą Chin.

  No bo największe mocarstwo świata (i jego akolici) jest tam zadłużone po uszy i chcąc np. zaatakować Chiny – musi poprosić je o zgodę na NOWE wydatki wojenne.

  Ale się porobiło!

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2016 o 18:59
  Permalink

  dobre i niegłupie. Uwaga ta sama – trochę mało przykładów także tych wyobrażeniowych.

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2016 o 19:16
  Permalink

  Brawo panie Krakauer. Czekanie na okazję ! To jest to. Milczenie, praca u podstaw i czekanie na okazję. Czytałem gdzieś taką opinię że gdyby po 2-gim rozbiorze Rzeczpospolitej nie było powstania Kościuszkowskiego, to ten okrojony kadłubek z własnym królem dotrwał by do epoki Napoleońskiej ( a zabrakło kilkanaście lat zaledwie.) i historia Rzeczpospolitej mogła wyglądać by zupełnie inaczej.Bo pojawiły by się okazje ! Kościuszko ich nas prawdopodobnie pozbawił.Dzisiaj tą samą rolę pełnią epigoni Giedroycia.

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2016 o 20:39
  Permalink

  Bez popierania kogokolwiek na portalu OP uważam, że prawdziwy polski patriota nie gotuje na gazie.

  Nigdy nie ma pewności, ile procent tego gazu w instalacji PATRIOTY pochodzi od Putina.

  Paląc ten gaz – może wzbogacać Rosję i umacniać Putina.

  Dlatego PRAWDZIWY POLSKI PATRIOTA je nie gotowane, myje się w zimnej wodzie, itp.

  Chyba że ma kuchnię/CO węglowe – wówczas popiera Polskich Górników, ale tu z kolei czai się ewentualna pułapka tzw. OPCJI NIEMIECKIEJ, bo tam wielu uważa się za Ślązaków, czyli ODRĘBNĄ NARODOWOŚĆ.

  Wniosek:

  Nie używać innych nośników energii niż SPIRYTUS z Polskiego zboża i Polskich Kartofli.

  Duże litery w zwrocie: Polskie Kartofle wyraża mój szacunek dla dwóch takich, co je nawet Niemiecka prasa opisywała przed laty ….

  Tylko SPIRYTUS!
  Czysty.

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2016 o 21:42
  Permalink

  Inicjatorze,od dzisiaj zaczynam nie tylko palić ale i pić Polski Spirytus!Precz ze Smirnowem i Niemirowem,o Whisky nie wspominając! Pozdro!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.