Nie można mieć żadnych złudzeń jeżeli chodzi o Ukrainę

Trzeba się przygotować na najgorsze z Ukrainą, czy też tym co po niej pozostanie po tej wojnie domowej, którą toczy jej oligarchia wspierana przez nacjonalistów z własnym narodem, historią i zdrowym rozsądkiem.

Jeżeli się posłucha tego, co mówią ukraińscy nacjonaliści i inni przedstawiciele nurtów skrajnych i radykalnych, w tym także szanowani na znacznej części Ukrainy potomkowie przywódców ukraińskich organizacji niepodległościowych, które walczyły w trakcie ostatniej wojny m.in. po stronie niemieckiej, nie można mieć złudzeń. Nie można mieć żadnych złudzeń jeżeli chodzi o Ukrainę, ponieważ to co dzisiaj mówią głośno radykalni nacjonaliści i faszyści, jutro przejmie znaczna część ulicy. Siła propagandy wykorzystywanej do zwrócenia społeczeństwa przeciwko jego części na Wschodzie i przeciwko Rosji, będzie z całą mocą poszukiwała nowego wroga, ponieważ propagandyści potrzebują celów, żeby uzasadniać swoje istnienie. W tą spirale nacjonalizmu i ksenofobii, kiedyś wpadły Niemcy i Włochy, dzisiaj niestety wykorzystano ten przerażający mechanizm na Ukrainie i to przeciwko samym Ukraińcom.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę okoliczność w jakim tonie dzieje się przygotowywanie „odwetowej” uchwały tamtejszego parlamentu na to, co niedawno padło w Sejmie w Warszawie, odnośnie ludobójstwa na Wołyniu, to chyba powinniśmy ograniczyć stosunki dyplomatyczne z Ukrainą, a na pewno Prezydent Polski nie powinien tam jeździć i to na uroczystości utożsamiane z niepodległością. Nie da się bowiem pogodzić pełni ksenofobii i nienawiści do Polski, negowania polskości i opartych na nienawiści roszczeń z tym wszystkim, co Polska do tej pory uczyniła. Po prostu trzeba nazywać rzeczy po imieniu – rzygać się chce i złość uderza do głowy, jak się słyszy słowa afirmujące mordowanie Polaków w rodzaju twierdzeń o tym, że to lud ukraiński wyzwolił się spod kolonialnych wpływów Polaków na Wołyniu i zero refleksji. Z takimi ludźmi, którzy głoszą takie poglądy, nie może być nie tylko porozumienia, ale nawet rozmowy – nie ma pragmatyzmu, nie ma dyskusji, nie ma status quo, jest się sam na sam – naprzeciwko z wrogiem, który udaje przyjaznego, dla doznania pośrednich korzyści. Im szybciej się obudzimy z wielkiego ukraińskiego snu, tym lepiej.

Uwaga, to nie My zrobiliśmy sobie z nich wrogów, to Oni cały czas byli naszymi wrogami i nas nienawidzą, za sprawy historyczne. Jeżeli Naród sąsiedni przez 27 lat sąsiedztwa nie był w stanie spojrzeć obiektywnie na własną historię i wszystko co może, to nacjonalistyczno-ksenofobiczne kłamstwa i zniewagi, to jest to naród wrogi. Wielka szkoda, bo zrobiliśmy wszystko, żeby im pomóc – przyjęliśmy nawet prawie dwa miliony ich obywateli, dając im chleb, a tam dalej nienawiść, wrogość, mowa o kolonializmie, zero obiektywizacji refleksji historycznej.

Co mamy myśleć na przyszłość? Jeżeli nie można być prawdziwym ukraińskim patriotą odrzucając Banderę (pan Jurij Szuchewycz), to znaczy że może być i będzie tylko gorzej. Inaczej byśmy pluli na kości własnych przodków. Powtórzmy – pragmatyzm, rozsądek, współpraca, to wszystko mogło być udziałem Ukrainy, wystarczyło tylko, żeby zechcieli obiektywnie spojrzeć na sprawy minione. Przecież nie chcieliśmy ich uczyć historii, tylko zapytaliśmy się o to, kto i dlaczego zabił tylu Polaków w tak brutalny sposób. Usłyszeliśmy w zamian, że to był bunt ludności przeciwko kolonistom, odpłata za liczne winy i grzechy Polski, kiedy Polski nie było, a ludność kolonialna służyła tak wiernie w SS, że jej przywódcy dostawali Żelazne Krzyże. Wystarczyło tylko, żeby Ukraińcy budując swoją tożsamość uznali, że popełnili straszny błąd i grzech, JEDNAKŻE JEST OCZYWISTE, że jeden z wielu w naszej długiej historii. To wszystko, może to za wiele? Nie było tego i nie ma na to szans. Będą karać za mówienie prawdy o ukraińskich zbrodniach przeciwko Żydom, Polakom, Rosjanom i innym w tym sąsiadom, którzy pomagali innym sąsiadom.

Nasze spojrzenie na Wschód nie może opierać się na emocjach. Jednakże bardzo trudno jest ich unikać, jeżeli ma się do czynienia z aktywną prowokacją z drugiej strony. Dodajmy prowokacją, która lekceważy pamięć brutalnie przelanej krwi. Nie ma mowy, nie ma takich kategorii refleksji, żeby można było bez emocji rozmawiać z ludźmi, którzy uzasadniają z perspektywy 70 lat ludobójstwo, dokonywane bezwzględnie brutalnymi metodami. Nie mają nawet refleksji, że wystarczyło przepędzić! Jednak – ci ludzie dzisiaj uważają zamordowanie Polaków za uzasadnione! Dodajmy historycznie uzasadnione i to uzasadniają! To się nie mieści w głowie innej niż zwyrodniałej ideologią nacjonalistyczną, wyrosłą ze zgniłego pnia faszyzmu. Zero zrozumienia, zero cywilizacji – dzisiaj powszechnym standardem jest mówienie o ofiarach wojny jako i o sprawcach i ofiarach, ponieważ wszyscy zginęli. Nasza mądrość dzisiaj polega na tym, że doświadczeni tamtym cierpieniem, rezygnujemy z prawa do zemsty w zamian z prawo do prawdy, ponieważ chcemy budować przyszłość. Niestety ukraińscy nacjonaliści odmawiają nam Polakom prawa do prawdy, poprzez porozumienie w sprawie przeszłości, które musi uwzględniać fakty, a fakty to masowy i zorganizowany mord na bardzo dużej społeczności, dokonany metodami tak okrutnymi, że ciężko jest w ogóle o tym pamiętać. Chcieliśmy zapomnieć, ale niestety nam nie pozwolono, już nie da się zapomnieć i Polska się przebudzi. Na własne życzenie ukraińskich nacjonalistów, właśnie osiągnęli swój cel – spowodowali, że Polacy przejrzą na oczy, jeżeli chodzi o współczesne relacje budowane na polskiej krzywdzie historycznej.

Dlatego trzeba zamrozić te relacje polityczne i szykować się do tego, co niewiadome. Przy czym uwaga – Ukrainie trzeba pomagać humanitarnie, a Ukraińców trzeba szanować i pomagać właśnie im. Dlatego granica dla pracy i nauki w Polsce powinna być szeroko otwarta, albowiem to jest jedyny sposób, żeby dotrzeć do ukraińskiej opinii publicznej z prawdą historyczną. Właśnie podczas pobytów w Polsce. Podobnie potrzebna jest pomoc humanitarna dla ludzi tam na Ukrainie, albowiem spotkało ich straszne nieszczęście i zwyczajnie, po ludzku trzeba pomagać. Zwłaszcza tym, którzy tyle ucierpieli w Odessie, Donbasie i innych miejscach, gdzie ksenofobiczno-faszystowska hydra podniosła głowę. Natomiast nie można pomagać ani oligarchom i ich zausznikom, ani wykorzystywanym przez nich nacjonalistom, faszystom i wszelkiej maści wrogom człowieczeństwa. Widzieliśmy ich palących żywcem ludzi w Odessie 2 maja 2014, widzimy ich co roku na ulicach Lwowa i innych miast, udekorowanego emblematami SS Galizien i innych formacji ludobójczych na służbie Niemiec hitlerowskich. Dla tych ludzi nie ma miejsca w Europie i nie powinno być pod słońcem, są zakałą i obrazą rodzaju ludzkiego. Trzeba pomagać tym Ukraińcom, którzy świadczą o prawdzie na Ukrainie, a dzisiaj głośno odwagę mają tylko ludzie w wolnej części Donbasu. Inni na Ukrainie boją się, ponieważ nie brakuje przypadków prześladowań, skrytobójstw i innych dziwnych zdarzeń.

Stanom Zjednoczonym trzeba wyraźnie powiedzieć, że popierają promowanie faszyzmu i ludobójstwa na Ukrainie. Trzeba nadać sprawie duży wymiar. Nie można nawet biernie tolerować promowania faszyzmu i budowy tożsamości narodowej na apologii faszyzmu, ponieważ to zawsze prowadzi do problemów, które przelewają się na zewnątrz.

Dopóki Ukraina nie rozliczy się z faszystowską i ludobójczą przeszłością, w tym także i tą świeżą, niedawną – co się wydarzyła 2 maja 2014 roku w Odessie i która się dzieje przez ostatnie lata w Donbasie – nie może być mowy o żadnej współpracy, Europie, NATO, czymkolwiek. Faszyzm i jego apologetów należy wyeliminować, bo to wrogowie ludzkości i cywilizacji.

Jeżeli w relacjach z Ukrainą będzie dominowała wkrótce tylko wrogość, to będzie wielka zasługa ukraińskich nacjonalistów, z panem Szuchewyczem na czele. Nie daleko pada jabłko od jabłoni. Wielka szkoda, ponieważ liczyliśmy na normalność, może nawet pewną sympatię. Ale tutaj, ani normalnie, ani sympatycznie z tymi ludźmi nie będzie. NIGDY.

39 thoughts on “Nie można mieć żadnych złudzeń jeżeli chodzi o Ukrainę

 • 29 sierpnia 2016 o 05:56
  Permalink

  Wszyscy pamiętamy jak przed meczem w 2016 na mistrzostwach we Francji młodzi Ukraińcy śpiewali, że zrobią Polakom drugi Wołyń. Drodzy PRZYJEZDNI Ukraińcy, bardzo was prosimy – WRACAJCIE DO SIEBIE. Tak będzie najlepiej. Serdecznie krajowi Ukraińcy, powinni zawsze pamiętać że to w “złej” Rzeczpospolitej nie było wielkiego głodu, a tuż za granicą był. Cierpliwość Polaków już się wyczerpuje… Wywiad jakiego udzielił ten apologeta rezunów i morderców Szuchewycz jednej z polskich gazet powinien wystarczająco obudzić Polaków. Ukrainiec nie jest Twoim bratem Polaku. Zresztą Ukraina już długo nie potrwa

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2016 o 06:22
  Permalink

  To Polacy Polakom (obywatele 2 RP) zgotowali ten los, a nie Ukraincy. O tym pamietaj Autorze.

  Odpowiedz
   • 29 sierpnia 2016 o 18:27
    Permalink

    DO krzyk58…
    TO RACZEJ TY JESZCZE NIE OTWORZYŁES OCZU. POCZYTAJ SOBIE!!!
    “”Prawda jest tym, co dostaliśmy w spadku i jest naszym dziedzictwem, które oddamy następnemu pokoleniu. Mówić prawdę jest naszym obowiązkiem wobec samych siebie i wobec innych; To honor, obowiązek i nasz zapis dla przyszłych pokoleń. Jest to część naszego prawowitego dziedzictwa.””

    Tajna uchwała OUN przeciwko Polsce, podjęta została 22 czerwca 1990 r., a jak zachowują się senatorowie III Rzeczpospolitej Polskiej w tym czasie. Wstyd pisać. W euforii zwycięstwa „Solidarności”, odwracają się plecami do znienawidzonej przez nich PRL i realizują, jako pierwsi, tajną uchwałę OUN z 22 czerwca 1990 r. skierowaną przeciwko Polsce i Polakom. 3 sierpnia 1990 roku Senat RP podejmuje haniebną dla Polski uchwałę, w której potępia akcję „Wisła”. Oto jej treść:

    „Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 sierpnia 1990 r. w sprawie akcji „Wisła”.

    Zmiany społeczne i polityczne dokonujące się u nas i w sąsiednich krajach stawiają przed nami nowe wyzwania. Ze względu na obecność ludności ukraińskiej w Polsce szczególnego znaczenia nabiera wzajemne poznanie, zrozumienie i pojednanie Polaków i Ukraińców. Różnie przeplatały się losy obu narodów w ciągu dziejów. Polacy i Ukraińcy nie tylko pracowali razem i żyli obok siebie jako sąsiedzi, ale również łączyli się często w tych samych rodzinach. Jednak obok zgodnego współżycia, wiele było wzajemnych krzywd i niechęci. Była nienawiść, a nawet przelana krew. Ta przeszłość obciąża nasze stosunki. Tę przeszłość trzeba przezwyciężyć.

    Pragnąc pojednania dążymy do ukazania naszej trudnej historii w świetle prawdy. W szczególności wymaga to ujawnienia bolesnych wydarzeń, które zdarzały się w kresie powojennym w naszej wspólnej Ojczyźnie.

    Jednym z nich była wojskowa „akcja Wisła”, którą na mocy uchwały Prezydium Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 1947 roku przeprowadzono w południowej i środkowo – wschodniej części Polski.

    Komunistyczne władze przystępując do likwidacji oddziałów Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały wówczas przymusowych przesiedleń ludności w większości ukraińskiej. W ciągu trzech miesięcy wysiedlono z rodzinnych miejsc około 150 tysięcy osób, pozbawiając je majątku, siedzib i świątyń. Przez wiele lat uniemożliwiano im, a potem utrudniano powroty.

    Senat Rzeczypospolitej Polskiej potępia akcję „Wisła”, w której zastosowano – właściwą dla systemów totalitarnych – zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

    Senat Rzeczypospolitej Polskiej dążyć będzie do tego, by naprawione zostały – na ile to możliwe – krzywdy powstałe w wyniku tej akcji”

    (Stenogram z 30 posiedzenia Senatu w dniu 5 sierpnia 1990 r. NA RUBIEŻY Nr 88/2006 r. str.1 i 2).

    Głównym inicjatorem podjęcia jednostronnej uchwały Senatu w sprawie potępienia akcji „Wisła”, był aktywny działacz „Solidarności” narodowości ukraińskiej, uchodzący w tym czasie za Polaka, prof. Roman Duda z Uniwersytetu Wrocławskiego. Poparł go w swoim wystąpieniu drugi senator narodowości ukraińskiej Mieczysław Trochimiuk z Podlasia.

    Kolejnego poparcia udzielił senator Andrzej Wielowiejski, któremu ślepa nienawiść do systemu ustrojowego PRL i osobiste doznane krzywdy od tego ustroju, przesłoniły realizm myślenia i poparł banderowsko – ounowski projekt uchwały potępiający operację „Wisła”.”(NA RUBIEŻY Nr 88/2006, str. 2).

    Za uchwałą, na obecnych tego dnia 55 senatorów, głosowało 49 senatorów w tym Lech Kaczyński, 4 było przeciwnych i 2 wstrzymało się od głosu.

    Podjęto haniebną jednostronną uchwałę kompromitującą 49 senatorów i Senat Rzeczpospolitej. Mimo protestów w tej sprawie Kresowian, Senat III RP do tej pory nie uchylił tej haniebnej uchwały i obowiązuje ona do dziś, ze wszystkimi następstwami.

    Skoro więc Senat III RP jest tak wyrozumiały dla UPA i uważa, że ta uchwała jest słuszna, to nic nie stoi panowie senatorowie na przeszkodzie, by podjąć następną uchwałę o oddaniu ziem Podkarpacia Ukrainie, na których walczyła UPA,( domagają się tego już teraz nacjonaliści z partii „Swoboda„ we Lwowie), a wówczas nabierze sensu uchwała potępiająca akcję „Wisła„. Dla walczących z OUN i UPA , a pohańbionych tą uchwałą Senatu, będzie bardziej zrozumiałym dlaczego Wojsko Polskie nazwano „związkiem przestępczym” – dowodzonym przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
    PS.
    Współdziałanie z neobanderowcami kwitnie w najlepsze. B. prezydent Lech Wałęsa z fundacji skromnie nazwanej jego imieniem zaopatruje w 200 tys. euro majdanowców. W składzie delegacji odbierającej tę nagrodę znalazł się, prócz Witalija Kłyczki, również szef skrajnie szowinistycznej partii „Swoboda” – Oleg Tiahnybok.
    Postąpił jak przystało na noblistę i mianowanego mędrca europejskiego. Jak by tego było mało, Wałęsa w kilka dni potem poleciał do Kijowa, gdzie w cerkwi składał kwiaty i bił pokłony przed tablicą upamiętniającą tzw. „bohaterów” Ukrainy. Owi „bohaterowie”, to bandyci z UPA, którzy w sposób wyjątkowo bestialski dokonali ludobójstwa na 200 tys. Polaków i 80 tys. Ukraińców, o innych narodowościach nie wspominając. Czy upodlenie ma jeszcze jakieś granice?
    Wałęsa jednak nie był pierwszy w hołdach. Pamiętajmy, że prezes PiS pod czarno-czerwonym sztandarem OUN-UPA wzniósł pozdrowienie „Sława Ukraini. Herojam sława!”
    PRZYPOMINAM CO TO ZA POZDROWIENIE!
    To zawołanie-pozdrowienie („Sława Ukraini. Herojam sława!”) banderowskich bojówkarzy. Po każdym zakończonym akcie mordu na bezbronnej ludności cywilnej Kresów taki właśnie okrzyk wznoszono.
    Jeśli prezes największej partii opozycyjnej nie wiedział co to za sztandar i co to za pozdrowienie, to powinien się dowiedzieć. Jeśli jednak wiedział, to niech nie przyznaje się do patriotyzmu. Taki okrzyk jest bowiem deptaniem pamięci polskich męczenników.
    NALEŻY ZAKAZAĆ działnośc Związku Ukraińców w Polsce, gdyż ta nacjonalistyczna SSSSSSSS organizacja naucza w Polsce ukraińskie FFFFFF doktryny Bandery oraz Szuchewycza, zamieszkałych młodych UKRAICÓW w III RP.
    Ci młodzi ukraińcy zamieszkali w Polsce są HODOWANI na LUDOBUJCZYCH ANTY-polskich DOKTRYNACH ukraińskich FFFFF jak Szuchewycza czy Bandery co jest SKANDALEM oraz NIE zgodne z polskim prawem, które zabrania nauczania nazizmu.

    Taka sytuacja jest możliwa, tylko dlatego, że Kaczyńscy, Tusk, Komorowski … czyli „polscy politycy” z piedestałów władzy „warszawki” dopuścili się ZDRADY ofiar RZEZI wołyńskiej, wspierając NAZISTÓW ukraińskich z „Prawego Sektora” i „Swobody” których celem było i jest ZŁAMANIE kręgosłupa moralnego Polaków.
    Zdrady Polskiej Racji Stanu dopuściły się ANTY-polskie partie-gangi malwersantów oraz złodziei z FFFFFFFF … itd.
    Ten akt zdrady POSIADA znaczenie historyczne oraz DRUZGOCĄCE dla Polski i Polaków.

    Posłuchajcie i KONIECZNIE obejżyjcie jak nacjonalista UKRAINSKI z polskim obywatelstwem Piotr Tyma zamieszkały w III RP, obecny prezes Związku Ukraińców w Polsce – BRONI spadkobierców oraz LUDOBUJCZĄ spuściznę ukraińskich UPA-wców morderców Szuchewycza i Bandery:
    http://youtu.be/crRYWwT9-wE

    Odpowiedz
   • 29 sierpnia 2016 o 19:58
    Permalink

    Do “jerzyjj” Ile można powielać?! 🙂
    Wspomniane prawdy i oczywistości znałem
    “od zawsze” – Ameryki nie odkryłeś….aaaaaaaaa,
    “Poparł go w swoim wystąpieniu drugi senator narodowości ukraińskiej Mieczysław Trochimiuk z Podlasia.”…. Jest jakby “tu powiedzieć” – —NIESTETY….
    …. jakby(o rzut beretem) moim sąsiadem. 🙂

    PONIAŁ?

    Odpowiedz
  • 29 sierpnia 2016 o 09:33
   Permalink

   To że ktoś jest obywatelem danego państwa nie oznacza że nie występują różnice narodowościowe! Już w szkole czytałem książkę P.Jasięnicy Rzeczpospolita obojga narodów.Przez zamazywanie różnic narodowościowych,co ty chcesz osiągnąć Jakubie?

   Odpowiedz
  • 29 sierpnia 2016 o 09:49
   Permalink

   Przygadał kocioł garnkowi…
   Polska odmawiająca zmierzać się z własną przeszłością i zamiast próbować odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego hitlerowcy wybrali właśnie Polskę dla Zagłady, i gonili transporty przez całą Europę z ludzkim surowcem do fabryk śmierci na Ziemii Polskiej, zgłasza pretensję do potomków Bandery za rzeź Wołyńską.
   Wy, co przyjęliście niedobitków z Zagłady, uratowanych w ZSRR, pogromami i mordem, nie tylko w Kielcach – w całej Polsce, – i do dziś jeszcze opowiadacie bajki że Żydzi wracający z Rosji, unieszczęśliwili was, przywieźli wam komunizm…
   Może jeszcze zwrócicie Niemcom Breslau, Schtetin, Dancig, i Kenigsberg, i zażądacie zwrotu Wilna i Lwowa? No, dobrze. Niech to już zostanie Szczecin, Wrocław, Gdańsk i Kaliningrad.
   Nie jestem wielkim zwolennikiem Bandery i jego spadkobierców. Ale nie lubię gdy kocioł przygaduje garnkowi, a sam smoli.
   Przede wszystkim, zróbcie porządek w własnych głowach. Bo ten s-syn tutaj, dowodzi że jeszcze się nie wyleczyliście z antysemityzmu. I słusznie oświadczył Prezes Yad-w,Szem, Icchak Szalew, że prawo karające za “Polskie Obozy Śmierci”, zbliża Polskę do zaprzeczenia Zagłady.

   Odpowiedz
   • 29 sierpnia 2016 o 11:15
    Permalink

    Michale,tylko że Polska ludowa nie powstała jako państwo antysąsiedzkie i antysemickie a nawiasem mówiąc jeśli tak lubisz to uderz się w piersi za Wasze ulice,Nasze kamienice,dzisiejszy skandal w Warszawie dotyczy w 100% mienia pożydowskiego!

    Odpowiedz
   • 29 sierpnia 2016 o 12:43
    Permalink

    TEGO ffffff – Michała(z Izraela) “nie idzie” czytać!

    SZANUJMY OPINIĘ INNYCH LUDZI!!! NAWET JEŻELI SĄ TRUDNE Z NASZEGO PUNKTU WIDZENIA ONI MAJĄ DO NICH PRAWO, A POPRZEZ ICH POZNANIE – MAMY SZANSĘ NA ZBLIŻENIE SIĘ I UZGODNIENIE CZEGOŚ WIĘCEJ NIŻ WZAJEMNE PRETENSJE. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

    Odpowiedz
   • 29 sierpnia 2016 o 17:13
    Permalink

    Panie Michale ponieważ Pan się powtarza ze swoim tekstem “..dlaczego na teranie Polski powstały Obozy Zagłady..” (ginęli tam również Romowie- w pierwszej kolejności, Polacy, Rosjanie itd.). To ja również ponowię swoje pytanie, dlaczego ówczesny prezydent USA jak i Pana Rodacy nie zareagowali na materiały dostarczone do USA przez emisariusza Jana Karskiego ?. Przypomnę tylko, że “pomysłodawcami” obozów koncentracyjnych byli Brytyjczycy w RPA bodajże rok 1900. W sieci są materiały na ten temat i proponuję lekturę, Pan upodobał sobie Polaków do obciążania za dramaty II Światowej, dlaczego?

    Odpowiedz
   • 29 sierpnia 2016 o 18:34
    Permalink

    Właśnie, PANIE JÓZEFIE…pan Michał(z Izraela)
    zbyt często podnosi problem RZEKOMYCH krzywd,
    doznanych ze strony Polski i Polaków…TO już wygląda na
    manię. Jak MY POLACY, mamy oceniać zachowanie
    się “tej nacji” względem Nas? Weźmy pod uwagę tylko krótki wycinek czasowy lata 44-56 – fffff…a naprawdę można sięgnąć pamięcią szerzej i głębiej! I tak należy uczynić!!

    Ps. BO Niemcy sprawcy nieszczęść Żydów w II wojnie – już opłacili
    się? Więc należy wydusić pieniądze z Polaków?

    A G….NO!!

    SZANOWNY PANIE – NIGDY NIE MOŻNA OCENIAĆ NARODU PO SŁOWACH LUB CZYNACH JEDNEGO CZŁOWIEKA. TO SKRAJNIE NIEODPOWIEDZIALNE I ŹLE ŚWIADCZY O TYM, KTO TO ROBI. FAKTY SĄ FAKTAMI, NORMALNE ŻE TEN KOMU SZKODZĄ SIĘ ICH WYPIERA. JEDNAK DYSKUTUJMY NA RÓWNI I Z SZACUNKIEM PROSZĘ WZIĄĆ POD UWAGĘ ŻE SILNY ŻAL JAKI WYLEWA SIĘ Z KOMENTARZY PANA M. MOŻE MIEĆ ISTOTNE OSOBISTE UZASADNIENIE – TRZEBA BRAĆ NA TO POPRAWKĘ I USZANOWAĆ CZŁOWIEKA PRZECIEŻ NIE WIEMY JAKIE TEN PAN MIAŁ SPRAWY W ŻYCIORYSIE ZA SOBĄ, CZEGO DOZNAŁ, CZEGO DOKONAŁ. EMOCJONALNE POSŁUGIWANIE SIĘ SLOGANAMI NIE SŁUŻY DYSKUSJI, ALE NIECH BĘDZIE JEJ POCZĄTKIEM. PROSZĘ WZIĄĆ POD UWAGĘ FAKT, ŻE WYDARZYŁA SIĘ WIELKA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ (TO OCZYWIŚCIE NAJDELIKATNIEJSZE OKREŚLENIE JAKIEGO MOŻNA UŻYĆ) I ONA DO DZISIAJ MA SWOJE POKŁOSIE (BEZ SKOJARZEŃ). POZDRAWIAM WEB.

    Odpowiedz
   • 29 sierpnia 2016 o 22:59
    Permalink

    Zdumiewa mnie panska ignorancja lub…bezczelnosc.
    Polacy juz wiedza, ze “pogrom kielecki” zorganizowalo nnnnn UB. Niebawem wyjasni sie sprawa tragedii w Jwdwabnem i wyjda na jaw klamstwa p.Grossa.
    A tak w ogöle, to czego wasc szuka na polskim internecie, pytam niesmialo ?
    mmmmm pan sobie w Israelu.

    Odpowiedz
   • 30 sierpnia 2016 o 20:38
    Permalink

    Szanowny panie,czyżby wiedza historyczna dotyczyła tylko XX wieku ? Gdyby nie Królestwo Polskie i Kazimierz Wielki,to nie wiadomo czy byłby w ogóle Holokaust,bo Hitler nie miałby kogo mordować.To Polska udzieliła Wam Żydom schronienia,gdzie cała Europa się Was pozbywała,zarówno wschodnia i zachodnia-nikt nie chciał Żydów.Królestwo Polskie otoczyło Was opieką,chroniło Wasze interesy,stało się jedyną przystanią gdzie Żydzi czuli się bezpiecznie.Pomijam czasy biblijne,kiedy to Żydzi ukrzyżowali Jezusa,wykończyli niemalże Egipt,Sodoma i Gomora też Wasze dzieło.A wracając do II wojny światowej.Ty śmiesz pisać,że nie przypadkiem niemcy w Polsce wybudowali obozy zagłady ? Podejrzewam,że dlatego,że było Was tu najwięcej,poza tym obozy były też na terytorium Niemiec.Trzeba być chyba [[[[[[m,żeby mieć pretensje do kraju,w którym byliście u siebie,w którym Polacy ryzykując życie całych rodzin ratowali żydowskie rodziny.I nie zapominaj,że Twoi bracia w wierze pracowali jako kapo w obozach i niejednokrotnie byli gorsi niż hitlerowcy.A Twoi bracia z USA jakoś nie kwapili się do pomocy…. ciekawe dlaczego.Można by długo pisać,tylko po co,Ty i tak wiesz swoje.

    Odpowiedz
   • 30 sierpnia 2016 o 22:21
    Permalink

    Wszystkim Polakom, niezależnie od opcji politycznej, jako lekturę OBOWIĄZKOWĄ zalecam przeczytanie książki Mirosława Tryczyka pt. “Miasta śmierci, czyli sąsiedzkie pogromy Żydów”. Może to nas otrzeźwi nieco. Poza tym swoją historię trzeba nie tylko znać ale ją także przerobić. Nie wolno tożsamości narodowej opierać na mitach. My to czynimy nagminnie. Robiła to każda polska formacja ustrojowa. PRL’u również. To co piszę nie jest samobiczowaniem się. Nie jesteśmy ani gorsi, ani lepsi od innych narodowości. Jesteśmy tacy sami. Ot po prostu lidzie, którzy potrafią być bestiami jak np. niemieccy naziści i ukraińscy banderowcy na przykład.

    Odpowiedz
   • 4 września 2016 o 16:54
    Permalink

    Czytając komentarze “przypadkowo (na)trafiłem
    na rekomendację @Lecha dotyczącą pewnej pozycji
    oczywiście książkowej 🙂 posłużę się wstępem –
    rekomendacją a brzmi to mianowicie tak “Wszystkim Polakom, niezależnie od opcji politycznej, jako lekturę OBOWIĄZKOWĄ zalecam przeczytanie książki Mirosława Tryczyka pt. „Miasta śmierci, czyli sąsiedzkie pogromy Żydów”. ??????? Pan “Lech” i tym
    razem raczy sobie żartować z “obserwatorów’ 🙂
    Otóż – ni mniej ni więcej,rekomendacji “owemu” dziełu
    udzielił SAM – niejaki Zygmunt Bauman….a pisze onz’e
    że “jest to dzieło wielkie’.Konkluzja: jeśli chwali ktoś taki jak wspomniany “intelektualista’ – ja wysiadam – dalej pójdę “pieszkom”… WIELKIE dlatego że….
    Polak wie dlaczego – wg.tego pana “dzieło” jest WIELKIE!!
    Szmirze poświęciłem wystarczająco dużo uwagi…jest to
    kolejny antypolski PASZKWIL w stylu filmu “Pokłosie”
    czy ‘dzieł’ J.T.Grossa… lub Kosińskiego “malowany ptak”….chwati’t!!

    Ps. Panie ‘Lechu” wyluzuj Pan z samobiczowaniem….
    noooo,przynajmniej moja skromna osoba nie dołączy do grona biczowników jak pisze Michalkiewicz…a mianowicie, zacytuję “chłop z pod Biłgoraja,opętany przez Żydów’ 🙂

    https://histmag.org/Miroslaw-Tryczyk-Miasta-smierci-Sasiedzkie-pogromy-Zydow-recenzja-12290

    Natomiast proponuję pańskiej uwadze, a również p.Michała(z Izraela) ale nie tylko,
    solidne opracowanie, dotyczące “wypadków kieleckich” fragmenty czytałem jeszcze w latach 90′ nie pomnę w którym tygodniku…natomiast bzdury i paszkwile antypolskie p.Lechu – odpuśćmy
    (sobie)…

    http://racjapolskiejlewicy.pl/umarly-cmentarz-kulisy-pogromu-kieleckiego-studium-jak-zlamano-kregoslup-moralny-narodu/8925

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2016 o 06:30
  Permalink

  Kamieniem węgielnym dzisiejszej banderowskie Upadliny są ofiary rzezi Wołyńskiej, trupy Odessy i Donbasu.Ważny głos Krakauera pozbawia wszelkich złudzeń zwolenników sojuszy nad ofiarami ukraińskiego nacjonalizmu.Koniecznie wprowadzić do polskiego prawa zapis “Kłamstwo Wołyńskie”i karać fałszerzy Historii!

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2016 o 07:51
  Permalink

  Mam prośbę, aby korektorzy tkstu lub możę … tłumacze byli Polakami; i nie chodzi o “nacjonalizm” ale kiedy jest się obcokrajowcem to nigdy tekst nie będzie wyglądał jak powinien. No cóz robicie co możecie ale potknięcia językowe was zdradzają. Potknięcia ciągle w istoice tego samego rodzaju,. Polak po prostu w pewien sposób nigdy by ni napisął.

  SZLOMO MOWIC MY ZNAC POLSKA MOWA. SZLOMO KLAMAC? BIEDA CO MY TERAZ ZROBIC BEDZIEM. Pozdrawiam. Web. Joz.

  Odpowiedz
  • 29 sierpnia 2016 o 09:20
   Permalink

   “Polak po prostu w pewien sposób nigdy by ni napisął” ???????????
   Widzę że Krakauer niniejszym tekstem uderzył w czułą
   strunę “bony”. Potknięcia(zdenerwowanie) pisane przy wyrażaniu myśli mówią sporo więcej o autorze słów niż moglibyśmy
   wydedukować we wcześniej “spłodzonych” gładkich zwrotach…. wracając do istoty problemu – TAK!
   Polak TAK ‘by napisał” tak czuje i odbiera
   słowa Krakauera, jako wyraz Naszego najwyższego
   zaniepokojenia dokonaniami żxxo-banderowskiego,
   nazistowsko – oligarchicznego reżimu w Kijowie.
   Podpisuję się pod przesłaniem Autora – oburącz!
   Dodam od siebie – na pohybel
   ублюдком ‘ z Kijowa!

   Odpowiedz
  • 29 sierpnia 2016 o 19:05
   Permalink

   @ bona, jak sobie przypominam to wpisywane przez Ciebie teksty były w stylu, że trzeba się domyślać co komentator/a ma namyśli jednak ja nie mam pretensji każdy pisze jak umie. Natomiast Krakauer używa ładnego języka i nigdy nie miałam problemu ze zrozumieniem. Czasami tylko Krakauer w swoich artykułach/felietonach używa przenośni co ja osobiście sobie cenię.

   Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2016 o 07:54
  Permalink

  Ten UPA-dły kraj podobnie jak kolejna RP jest mocno podzielona
  w ocenie własnej niedalekiej przeszłości.Wystarczy
  przypomnieć wysoka ocenę wśród prawdziwych Ukraińców dokonań STALINA.

  http://pikio.pl/sondaz-ukraincy-popieraja-stalina-i-uwazaja-go-za-wielkiego-wodza/

  Jest i drugie oblicze upa-dliny,wrogie Polsce i Polakom
  bliskie geograficznie granic Polski – lecz odległe mentalnie tacy prozachodni “Pigmeje umysłowi”.A oto
  i oni nasi nieprzejednani wrogowie….

  http://pikio.pl/syn-ukrainskiego-zbrodniarza-do-polakow-ile-putin-wam-zaplacil-za-uznanie-wolynia-za-ludobojstwo/

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2016 o 08:20
  Permalink

  Stanom Zjednoczonym potrzebna jest Ukraina faszystowska i wojująca. Ukraina destabilizująca pokój w Europie i rodząca sprzeczności pomiędzy Europejczykami. Zapewne z radością powitali by i Polskę w tej roli, choćby kosztem jej podboju i wcielenia do państwa ukraińskiego. Przecież to była by wreszcie realizacja idei międzymorza. Sądząc po wiernopoddańczych gestach Dudy i jego poprzedników, wcale nie wymuszona.

  Odpowiedz
  • 29 sierpnia 2016 o 12:56
   Permalink

   @Pozorovatel
   Niestety obawiam sie, ze komentator ma racje, tak wylansowano to panstwo z pobudek politycznych, jak zerknac na rok katastrofy elektrowni atomowej w Czernobylu, to nawet nikt nie wiedzial, gdzie ten objekt geograficznie lezy..gdzies, gdzies w Rosji czy tam w Zw.Radz. a teraz takie wariactwa i niedorzecznosci, nawez “dorobili” im antyczne pochodzenie…do tego finansuja im najdrozsza design garderobe,”obow” ( buty ), czy wszelaki sprzet, gdzie sie nie rusza olimpiada nie olimpiada, widac, ze to wynik sztucznych konstrukcji.. .i piwstaje pytanie kto za tym stoi i kto to wymysla i finansuje, ludzi muedzy soba kloci, gdyz z pewnoscia wiele osob kapuje te procesy, ale nie zgadza sie z nimi a zyc trzeba i chleb z skads trzeba miec…przeraza wszelaka analiza na ten temat….

   Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2016 o 09:16
  Permalink

  USA popierala przed wojną Hitlera i dawała pożyczkę na gospodarkę teraz popierają majdan pro fqszystowski obalil prezydenta prorosyjskiego

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2016 o 11:40
  Permalink

  Zero cywilizacji na UPA-dlinie powinno spowodować zero kontaktów z nią ze strony Polski, jak przed wojną z Litwą.

  Koniec i kropka oraz Amen.

  Co do INNYCH krajów, to należy zrobić to co proponuje @wlodek.

  Ustawa o “kłamstwie wołyńskim”, z wszelkimi skutkami prawnymi wobec zagranicznych mediów, rządów i organizacji międzynarodowych, które gloryfikują i umacniają ideę MORDU na Polakach jako SŁUSZNĄ zemstę za lata poniżeń na ukraińcach.

  To ma być MIT założycielski nowej Ukrainy, za którą stoi duża i bogata emigracja ukraińska w Kanadzie i USA.

  Nie można na to pozwolić, chyba że mamy się stać Ukraińskim Międzymorzem.

  Bo jeśli o to chodzi, to wszystkie działania idą prawidłowo …

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2016 o 14:34
  Permalink

  Żadnych złudzeń co do Litwy i Ukrainy. Wołyń, Ponary – nie wolno zapomnieć i rozliczyć IPN za kłamliwą propagandę.

  Odpowiedz
  • 29 sierpnia 2016 o 18:05
   Permalink

   Pełna zgoda.Włącznie z rozliczeniem w przyszłości
   (oby jak najszybciej)policji politycznej!!!

   Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2016 o 20:19
  Permalink

  Jerzy,wy z krzykiem gracie w jednej orkiestrze polskiego patriotyzmu,tylko czasami jako soliści zapominanie że gracie w zespole! Dźwięk orkiestry jest donośny choć czasami lekko soliści przez ambicje fałszują, i tak grajcie dla moich uszu dalej.Pozdro.

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2016 o 21:23
  Permalink

  …Ukraińscy politycy znakomicie opanowali sztukę obcinania kuponów od prezentowania Ukrainy na zewnątrz, jako państwa specjalnej troski, któremu – podobnie jak ociężałemu umysłowo dziecku – lepiej się nie sprzeciwiać. Ostentacyjna nieobecność wyższych rangą zagranicznych polityków na kijowskich uroczystościach 25 rocznicy niepodległości pokazuje, że poza Polską już wszyscy się na tym tricku poznali i nie dają się nabierać. Dlaczego Polska nadal się nabiera? Czy dlatego, że nasi Umiłowani Przywódcy są głupsi od innych, czy może dlatego, że są przez Naszych Najważniejszych Sojuszników trzymani na krótkiej smyczy?…

  http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=3729

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2016 o 21:35
  Permalink

  Nawiążę do zdania Autora “Ukrainie należy pomagać humanitarnie”, jak znam życie to pomoc humanitarna nie trafia do tych co jej potrzebują, tylko do tych co wywołują ogniska zapalne. Poza tym znane jest, że najpierw wywołujemy przysłowiowy “Majdan” aby móc w ramach demokracji udzielać “pomocy humanitarnej”.

  Odpowiedz
  • 30 sierpnia 2016 o 06:00
   Permalink

   @wieczorynka
   a to komentatorka “ujela” sedno sprawy, wszystko sie zgadza, tak na 200% !

   Odpowiedz
 • 30 sierpnia 2016 o 01:15
  Permalink

  Wystarczy sobie przeczytać “Dekalog ukraińskiego nacjonalisty” Doncowa – przecież to w ogóle nie jest nasz krąg kulturowy. Tylko brzmienie ukraińskiego języka trochę podobne, ale mentalność rodem z jakichś azjatyckich stepów.

  Nasi politycy sobie roją o polsko-ukraińskich sojuszach, jednak z państwem zbudowanym na takich fundamentach nigdy nie będzie żadnego porozumienia i chyba najwyższy czas to wreszcie pojąć.

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia 2016 o 19:29
  Permalink

  A ja nie mogę sobie poradzić z następującym pytaniem : Kim trzeba być, by oddając hołd warszawskim powstańcom jednocześnie miłować nacjonalistyczną Ukrainę, wiedząc o udziale nacjonalistów ukrainskich w tłumieniu tego powstania warszawskiego. Wedlug niektórych publikacji wyróżniali sie okrucieństwem. Kim trzeba być ?

  Odpowiedz
  • 30 sierpnia 2016 o 20:16
   Permalink

   Lemingu,trzeba być człowiekiem który w imię doraźnych politycznych celów, wykreśla ze swej pamięci swój naród,jego tragiczną historię, rzeczywiste interesy,ślepemu pod porządkowaniu USA i koncepcjom powstałych na przełomie XX wieku,i zapominają że wyżej pewnej części ciała nie skoczysz.Pozdro!

   Odpowiedz
 • 30 sierpnia 2016 o 22:27
  Permalink

  @wieczorynka do wpisu dlaczego nie reagowali… Wieczorynko sięgnij po ostatni numer PRZEGLĄDU, a w nim do artykułu w dziale historia zatytułowany ” Parweniusz spotkał lorda”. Nie będziesz wówczas musiała nikomu zadawać pytań retorycznych. Pozdrawiając serdecznie życzę miłej lektury.

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia 2016 o 22:51
  Permalink

  Po co to? Jeszcze kilka dni i będzie wielkie BUM! Rosja < Polska, Ukraina, Kazachstan, Niemcy, Francja, Issa, Dzichadów- i inni! Wszyscy , ci co przetrwają wielkie BUM będą prosić , będą błagać, będą jednością -jednym ludzkim narodem! Nie będzie polityków, mediów. Co będzie???? Kopmy dołki głęboko – 3 m pod ziemią i tam się chowajmy bo tylko tam przeżyjemy

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia 2016 o 23:02
  Permalink

  @Lech, artykuł w “Przeglądzie” 35/2016 przeczytałam, natomiast pytania retoryczne to swego rodzaju dyskusja. Polska w 1939 roku prowadziła politykę zagraniczną bardzo zbliżoną do obecnej, skutki znamy.

  Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2016 o 14:41
  Permalink

  Ostrzegałem przed Rusinami już w 2013 roku na tym portalu. Dobrze ,że wreszcie zauważyliście ten problem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.