Możliwości Rosji ograniczają się do tych które od zawsze decydowały o jej mocarstwowości

fot. red.W wyniku zachodnich sankcji i secesji Ukrainy z porozumień o wspólnej przestrzeni społeczno-gospodarczej w ramach rosyjskich koncepcji współpracy Euro-Azjatyckiej, Rosja powoli ogranicza swoje możliwości geostrategiczne do tych, które od zawsze decydowały o jej mocarstwowości.

Pan Władimir Putin Prezydent Federacji Rosyjskiej od początków swoich rządów, robił wszystko, żeby Rosja mogła się modernizować stopniowo, bezpiecznie dla samej siebie i w sposób zgodny z logiką własnego systemu społeczno-gospodarczego. To znaczy w sposób absolutnie różny od okresu bałaganu, destrukcji i złodziejstwa bezpośrednio po zlikwidowaniu ZSRR w wyniku strategicznego błędu kierownictwa państwa. Było to możliwe do końca Igrzysk Olimpijskich w Sochi, które były wielkim programem modernizacji państwa głównie pod względem infrastrukturalnym.

Niestety nieprzyjazne umacnianiu się Rosji czynniki zewnętrzne, zrobiły wszystko żeby najpierw poniżyć Rosję z okazji organizacji Igrzysk na ile się dało, a zaraz potem doszło do eskalacji dramatycznych wydarzeń na Ukrainie. Na szczęście dzięki przemyślanej strategii i nadzwyczajnej cierpliwości rosyjskich władz państwowych nie udało się wrogom – wciągnąć Rosji w wojnę na Ukrainie. Rosja wyszła z pierwszego etapu konfrontacji zwycięsko, nie używając siły. Dlatego nałożono na Rosję bezprawne sankcje, jak również na rynkach doszło do cudu z ceną ropy naftowej, która pomimo wojny na Bliskim Wschodzie cały czas taniała. Gospodarcze uderzenie w Rosję skoncentrowano na odcięciu finansowania dla sektora nafty i gazu, podejmującego akurat mające globalne znaczenie inwestycje na dalekiej północy. W wyniku działania państw zachodnich, rosyjskie przedsiębiorstwa przyzwyczajone już od lat do działania w warunkach globalizacji nie mogły się zadłużyć na rynku międzynarodowym w celu zrolowania dotychczasowych kredytów i pozyskania nowych pod nadzwyczajnie obiecującą nową działalność. Ponieważ równolegle zachodnie instytucje finansowe odmawiając nowego kredytu żądały zwrotu tych wcześniej udzielonych, rosyjskie firmy zwróciły się o pomoc do państwa. Rosjanie przeżyli zdewaluowanie waluty, nadwyrężono gromadzone przez lata w wyniku mądrej i rozważnej polityki władz pieniądze z federalnych funduszy rezerwowych. O dziwo jednak bankowi centralnemu udało się opanować panikę na Rublu dzięki doskonale przeprowadzonej akcji podniesienia stóp procentowych, wszyscy którzy cierpliwie trzymali rosyjskie obligacje i inne papiery denominowane w Rublach odnotowali pod koniec roku nadzwyczajne zyski, po prostu nieosiągalne ani w strefie Euro, ani Dolara. Jednak pomimo sukcesu jakim jest przeciwstawienie się globalnemu rynkowi i przetrwaniu tej próby, Rosjanie dzisiaj wiedzą, że dalsze poleganie na paradygmacie partnerskiej współpracy z Zachodem jest niemożliwe, ponieważ właśnie tak się kończy rozumienie partnerstwa – Zachód prawdopodobnie przestraszony sukcesami rosyjskiej stopniowej transformacji łamie własne zasady, łamie to na co się zgodził w ramach międzynarodowych porozumień handlowych i robi wszystko, żeby gospodarczo rzucić Rosję na kolana. Wielkim obciążeniem dla rosyjskich finansów publicznych jest pomoc humanitarna dla Donbasu, który bez rosyjskiego wsparcia byłby skazany na głód. Jednak Rosjanie po raz kolejny udowodnili sobie i światu, że są godni pamięci swoich Ojców i Dziadków, którzy niezłomnie bronili Ojczyzny przez faszyzmem. Opanowanie, spokój i zaufanie do władzy, ponowie zjednoczyły cały Naród, jak w najmroczniejszych latach faszystowskiej nawały. Rosjanie nie dali się rzucić na kolana, ani poprzez ekonomiczne sankcje – realnie odbijające się na sile nabywczej ludności, ani percepcyjnie w wyniku oddziaływania kłamliwą propagandą o bardzo podstępnym charakterze.

Dzisiaj jednak już wiadomo, że dotychczasowa strategia tolerancyjnego współistnienia z Zachodem, opartego na polityce zrozumienia i współpracy – pomimo jego „dziwactw” nie jest sposobem na dalsze zapewnienie możliwości modernizacji Rosji. Dowodzi tego akt terroru powietrznego nad przestrzenią powietrzną Syrii, gdzie NATO-wski samolot zestrzelił rosyjski już nieuzbrojony powoli lecący samolot, a bandyci prawdopodobnie współpracujący z władzami Turcji zamordowali bestialsko rosyjskiego żołnierza. POMIMO TAK BEZWZGLĘDNIE JAWNEJ PROWOKACJI ROSJA NIE DAŁA SIĘ WCIĄGNĄĆ W BEZPOŚREDNIĄ KONFRONTACJĘ. Tym sposobem wszelkie mity o nienawistnej Rosji, której władze pragną odbudować ZSRR pod gradem termojądrowych głowic licznych rakiet – to jedno wielkie kłamstwo i fikcja wykreowana na potrzeby straszenia widzów zachodnich telewizji śniadaniowych.

Co więcej dzisiaj już wiadomo, że nie ma powrotu do status quo sprzed sankcji, czy jak kto woli nazywając rzecz po imieniu – wojny gospodarczej przeciwko Rosji. Zachód dość późno to zrozumiał i został z problemem Ukrainy, której oligarchiczne władze już ledwo panują nad społeczeństwem a cały kraj może pogrążyć się w bezlitosnej wojnie domowej. Kraj jeszcze niedawno szanowany na Wschodzie i na Zachodzie dzisiaj stał się sam, na własne życzenie klientem Zachodu, któremu można po prostu mówić z Berlina lub Paryża, co ma mieć zapisane we własnej Konstytucji. To jest rzecz niesłychana, bo takich numerów nie robili nawet Bolszewicy! Jest to ostateczny dowód na to, że tzw. ukraińska rewolucja nie ma już nic wspólnego z ukraińskim Narodem, nie można mieć wątpliwości, że to już walka o przetrwanie oligarchów, którzy chcą zachować uprzywilejowany status – w pełni świadomości konieczności doprowadzenia do kolejnego przesilenia, bo czymś trzeba głodnych ludzi zająć.

W wyniku bezwzględnych działań inspirowanych z Zachodu, Rosja została postawiona przed szeregiem faktów dokonanych, przy pełnym braku poszanowania dla ukraińskiego prawa, nie mówiąc już o prawach człowieka tych Ukraińców, którzy nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że Stepan Bandera to bohater narodowy! Uratowano jedynie Krym, Donbas zapłacił straszną cenę, za to żeby jego dzieci nie podzieliły losów rosyjskojęzycznych z Odessy, gdzie jak wiadomo i to trzeba powtarzać do końca świata 2 maja 2014 roku doszło do LUDOBÓJSTWA – SPALONO LUDZI ŻYWCEM, DOKONAŁ TEGO UKRAIŃSKO JĘZYCZNY TŁUM. Donbas dał odpór i za wielką cenę uratował się przed złem idącym wraz z niektórymi ukraińskimi oddziałami odwołującymi się do tradycji Ukraińców walczących po stronie hitlerowskich Niemiec w ostatniej wojnie. To jest dzisiaj sąsiedztwo Rosji, ukształtowane przez ludzi, którzy jeszcze wczoraj potrafili jeździć do Moskwy się bawić, uczyć, robić interesy i udawać przyjaciół. To jest niesamowita historia, której wielu ludzi w Rosji i na świecie nadal nie potrafi zrozumieć, albowiem to jest mniej więcej tak, jakby chora ręka zaatakowała własne ciało – korpus, głowę, szyję. To niesłychane wydarzenia, które zdecydują o pewnych procesach na trwałe, a jeszcze inne przyśpieszą szybciej niż się nam wszystkim wydaje. Przy czym Rosja, cały czas stojąc z boku nie dała się sprowokować i wciągnąć w wojnę, chociaż ukraińska propaganda świadczyła o czymś zupełnie innym.

Z dzisiejszej perspektywy widać, że gra na Ukrainie to było zagranie va banque zachodniego soft power, słynne „Fuck the EU – exactly!” pani Victorii Nulland, będzie na długo zapamiętane, chociaż niewielu – zwłaszcza w Kijowie chce rozumieć właściwie jego znaczenie. Za wszelką cenę, nawet decydując się na strzelanie do ludzi, – bo jak wiadomo także ze źródeł ukraińskich zwłoki wielu męczenników Narodu ukraińskiego poległych na Majdanie miały otwory wlotowe po kulach z obu stron, niestety tego nie wyjaśniono do dzisiaj. Tutaj nie mogło być przypadku, to była celowa gra w rodzaju kolejnej „wiosny” agregowanej poprzez skupienie emocji ludzi w mediach społecznościowych, której celem był chaos i docelowo przeniesienie go na Rosję. Jednak ze względu na niezłomność Narodu rosyjskiego to okazało się niemożliwe. Jednak problem Ukrainy dla Rosji pozostał, jak również dla Zachodu, tylko o tym się nie mówi. Tymczasem nie trzeba być analitykiem wojskowości, żeby łatwo zrozumieć, że Ukraińcy mogą stosunkowo szybko wejść w posiadanie np. broni jądrowej i środków jej przenoszenia. Co w przypadku, gdyby o jej użyciu decydował rząd odwołujący się jawnie do tradycji faszystowskich? Co w przypadku jakby terroryści opanowali elektrownie jądrową? Takich pytań eksperci stawiają setki, a dzisiaj na Ukrainie nie można mówić o pewności jutra, – więc właśnie w tym zakresie Ukraina stała się problemem dla regionu.

Rosja tymczasem zapłaciła straszną cenę za wiarę jej elit w możliwość modernizowania państwa przy pomocy inspiracyjnej i technologicznej Zachodu. Jest bardzo wątpliwe, żeby rosyjskie władze państwowe zdecydowały się na powielenie tego eksperymentu. Drugi raz pan Władimir Putin – Prezydent Federacji Rosyjskiej raczej nie złoży zachodowi propozycji wspólnej przestrzeni społeczno-gospodarczej od Lizbony do Władywostoku. Dzisiaj ciężko byłoby przekonać Rosjan, że takie działanie byłoby w ich interesie, a na Kremlu nikt już nie uwierzy w to, że Zachód traktuje Rosję, jako równorzędnego partnera.

W praktyce to wszystko zaczyna się przekładać na okoliczność, że możliwości działania Rosji ograniczają się do tych, które od zawsze decydowały o jej mocarstwowości. Czy to oznacza wojnę – trudno powiedzieć, natomiast na pewno możemy się spodziewać twardej i sztywnej postawy Rosji w przypadku dowolnych prowokacji, z których niektóre stały się już pewnymi standardami. Jest jeszcze szansa na porozumienie i jakiś powrót do charakteru relacji sprzed tego sztucznie wywołanego przez Zachód kryzysu. Jednakże, jeżeli Zachód się nie pośpieszy, to może się okazać, że nikt nie będzie chciał z nim nawet rozmawiać. W praktyce oznacza to, że Rosja powinna otrzymać wymierną rekompensatę za straty z tytułu sankcji. Inaczej Rosjanie naprawdę nie muszą siadać do stołu rozmów i to jest w zasadzie większy problem Zachodu niż ich, albowiem Rosja już swoją cenę zapłaciła – teraz nadchodzi czas na wystawianie rachunków…

10 myśli na temat “Możliwości Rosji ograniczają się do tych które od zawsze decydowały o jej mocarstwowości

 • 6 stycznia 2016 o 06:29
  Permalink

  Oni chcą przeczekać, to stara zasada Słowian – przeczekaj swojego nieprzyjaciela

  Odpowiedz
 • 6 stycznia 2016 o 09:15
  Permalink

  Doskonała analiza zdarzeń i stanu po realizowaniu przez tzw. Zachód, globalnej polityki KALEGO, wobec Rosji.

  Zachód właśnie zmaga się ze swoją fałszywą polityką poprawności politycznej, pozwalającej swobodnie wpełzać światowym korporacjom w ramach globalizacji – w ostatnie szczeliny i nisze obszarów wolności, jego życia społeczno -gospodarczego.

  Spokój. przewidywalność i odpowiedzialność przywódców Federacji Rosyjskiej daje gwarancje stabilizacji całego rozhuśtanego świata.

  Szkoda tylko Ukraińców.

  To w końcu też Słowianie.

  Odpowiedz
 • 6 stycznia 2016 o 09:51
  Permalink

  Diagnoza prawdziwa. Pytanie co robi Polska na 1lini frontu z Rosją?Pomysł o stworzenie bazy NATO i wsparcie dla Upadliny,zalatwiają nas na wieki!!!

  Odpowiedz
 • 6 stycznia 2016 o 17:13
  Permalink

  “У России есть только два союзника: ее армия и флот”.

  Слова российского императора Александра 3 Миротворца (1845—1894), в которых он выразил свое внешнеполитическое кредо.

  Как пишет в своей «Книге воспоминаний» (1991) великий князь Александр Михайлович (1866—1933), который приходился дядей последнему русскому царю Николаю II, эта фраза часто звучала, когда Александр III собирал своих приближенных: «Во всем свете у нас только два верных союзника, — любил он говорить своим министрам, — наша армия и флот. Все остальные, при первой возможности, сами ополчатся против нас».

  «Горький опыт XIX века, — пишет там же великий князь Александр Михайлович, — научил Царя, что каждый раз, когда Россия принимала участие в борьбе каких-либо европейских коалиций, ей приходилось впоследствии лишь горько об этом сожалеть. Александр I спас Европу от Наполеона I, и следствием этого явилось создание на западных границах Российской империи могучих Германии и Австро-Венгрии. Его .дед Николай I послал русскую армию в Венгрию для подавления революции 1848 г. и восстановления Габсбургов на венгерском престоле, и в благодарность за эту услугу император Франц-Иосиф потребовал себе политических компенсаций за свое невмешательство во время Крымской войны. Император Александр II остался в 1870 году нейтральным, сдержав таким образом слово, данное императору Вильгельму I, а восемь лет спустя на Берлинском конгрессе Бисмарк лишил Россию плодов ее побед над турками.

  Французы, англичане, немцы, австрийцы — все в разной степени делали Россию орудием для достижения своих эгоистических целей. У Александра! II не было дружеских чувств в отношении Европы. Всегда готовый принять вызов, Александр III, однако, при каждом удобном случае давал понять, что интересуется только тем, что касалось благосостояния 130 миллионов населения России».

  http://www.bibliotekar.ru/encSlov/19/19.htm

  https://pekokantylichwiarz.wordpress.com/2016/01/05/albin-siwak-o-swojej-ksiazce-syndrom-gotowanej-zaby/

  https://pekokantylichwiarz.wordpress.com/2016/01/05/marszalek-kulikow-do-a-siwaka-o-likwidacji-nkwd-i-o-putinie/

  https://pekokantylichwiarz.wordpress.com/2016/01/06/tworca-serii-gwiezdne-wojny-george-lucas-oznajmil-ze-radzieccy-rezyserzy-mieli-wiecej-wolnosci-niz-on/

  Odpowiedz
 • 7 stycznia 2016 o 13:37
  Permalink

  Jak w końcu jest z tą Rosją .

  Trudno wyrabiać sobie pogląd na temat Rosji na podstawie tego, co piszą media głównego nurtu. W ich propagandę nie wierzą już nawet lemingi (no może te najgłupsze jeszcze wierzą). Lepiej chyba polegać na twardych danych i to staram się robić…

  http://www.prawica.net/3196

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2016 o 18:42
  Permalink

  Достаточно взвешенная и адекватная оценка политики, проводимой Западом в отношении России, особенно если она звучит в польском медиапространстве. Россия дает возможность Западу, невзирая на все потери, которые она незаслуженно несет от навязанных санкций (которые инспирированы заокеанским кукловодом) прийти к осознанию того, что в 21 веке Европу от Атлантики до Владивостока на таких принципах (геополитический наезд через так называемую “революцию достоинства и свободы” по заветам Джина Шарпа), без взаимного и равноправного учета национальных интересов, не построить. Автору и газете респект за поднятую тему и независимый взгляд

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.