Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych – warto zainwestować już dziś

Moscow_Exhacnge_main_building Автор: Fitiss – собственная работа, CC BY-SA 3.0, Wiki Commons

Federacja Rosyjska jest największym pod względem powierzchni państwem świata, które dysponuje ogromnym potencjałem inwestycyjnym i surowcowym. Prężny rozwój rosyjskiego rynku finansowego, który obserwowany jest przez inwestorów śledzących transakcje gospodarcze na rynkach rosyjskich pozwala stwierdzić, że niekwestionowaną siłą napędową rynku finansowego Federacji Rosyjskiej jest Giełda Papierów Wartościowych w Moskwie.

Giełda moskiewska ma długie tradycje – powstała ona już w 1992 roku w wyniku pierwszej fali przekształceń inwestycyjnych, mających miejsce po rosyjskiej transformacji ustrojowej. Obecna forma prawno-organizacyjna Moskiewskiej Giełdy Papierów Wartościowych została znacząco wzmocniona w wyniku połączenia w dniu 19 grudnia 2011 roku dwóch giełd – Giełdy Papierów Wartościowych RTS oraz Moskiewskiej Międzybankowej Giełdy Walutowej. Połączenie tych dwóch giełd pozwoliło nie tylko na rozszerzenie zasięgu działalności moskiewskiej giełdy, ale także przekształciło rosyjską stolicę w jedno z największych międzynarodowych centrów finansowych i światowego lidera w obrocie akcjami spółek z branży paliwowej.

Na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dokonywany jest obrót takimi instrumentami finansowymi, jak akcje, obligacje czy instrumenty pochodne. Giełda moskiewska pośredniczy także w obrocie walutami i metalami szlachetnymi. Jednakże za podstawowe filary działalności giełdy w Moskwie uznać należy rynek akcji i obligacji.

Największe spółki rosyjskie, których akcje notowane są na moskiewskim parkiecie, są przedsiębiorstwami prowadzącymi swoją działalność przede wszystkim w takich branżach, jak paliwowa, metalurgiczna, wydobywcza, transportowa czy energetyczna. Na moskiewskiej giełdzie nie brak jest także spółek z sektora finansów, telekomunikacji, handlu czy technologii. Za niekwestionowanych liderów rynku akcji, notowanych na moskiewskiej giełdzie, uważane są takie spółki, jak: Gazprom, Łukoil, Rosnieft, Sbierbank czy dobrze znany polskim podróżnikom Aerofłot.

Wzrasta również atrakcyjność rosyjskich obligacji. Zdaniem analityków finansowych, w długim okresie inwestorzy mogą liczyć na wzrost cen rosyjskich papierów skarbowych oraz papierów korporacyjnych – zwłaszcza tych, które emitowane są przez przedsiębiorstwa należące do branży paliwowej.

Rosyjscy analitycy finansowi podkreślają, że silny rynek surowcowy Federacji Rosyjskiej stanowi obecnie podstawę do lokowania środków finansowych przez inwestorów w akcje spółek, prowadzących swoją działalność w tym sektorze. Dodają oni zarazem, że czynnikiem, mogącym powodować okresowe wahania kursów akcji na rosyjskiej giełdzie, są napięcia na scenie politycznej, wiążące się z wydarzeniami zachodzącymi w Stanach Zjednoczonych oraz w Unii Europejskiej.

Zdaniem ekspertów, ostatnie wydarzenia na scenie politycznej umocniły pozycję Federacji Rosyjskiej w relacjach międzynarodowych, co stanowi niewątpliwie czynnik sprzyjający poprawieniu relacji gospodarczych oraz wzrost obrotów handlowych. Ta tendencja widoczna jest szczególnie w przypadku kontaktów gospodarczych Rosji i Francji – w roku 2016 nastąpił wzrost obrotów handlowych pomiędzy obydwoma krajami o 14%, a francuskie inwestycje w Federacji Rosyjskiej wyniosły ponad 2 mld dol. Warto także podkreślić, iż obecność firm francuskich na rosyjskim rynku jest wyraźnie widoczna i dotyczy to przede wszystkim sektora energetycznego – mowa tu o takich firmach, jak Total czy Alstom oraz francuskich sieci dystrybucyjnych, jak Auchan i Carrefour. Co więcej, francuski sektor prywatny jest przeciwny utrzymaniu sankcji przeciwko Rosji i w najbliższym czasie na pewno można spodziewać się kontynuacji dialogu, nawiązanego pomiędzy Prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem a nowo wybranym Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Potencjalnym inwestorom, zamierzającym ulokować swoje środki finansowe na Giełdzie Papierów Wartościowych w Moskwie, polecić można stronę internetową Giełdy, znajdującą się pod następującym adresem: https://www.moex.com. Strona moskiewskiej giełdy prezentowana jest zarówno w rosyjskiej, jak i w angielskiej wersji językowej.

Autor: Feliks

7 myśli na temat “Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych – warto zainwestować już dziś

 • 1 czerwca 2017 o 04:30
  Permalink

  Ciekawe informacje.

  Nie wiedziałem o tym.

  Skoro obok gmachu giełdy jest nadal pomnik Lenina …

  Odpowiedz
  • 1 czerwca 2017 o 19:17
   Permalink

   Dlaczego pomnik, piętnaście minut spacerkiem do Mauzoleum i towarzysz Lenin we własnej osobie.
   Tylko wydaje mi się, bankierów i finansistów ani Lenin-pomnik, ani Lenin-mumia nie przeszkadza.

   Przy okazji, doświadczenie sąsiedniego niby państwa pokazuje, że zniszczenie pomników Lenina rękami sans-culottes a-la Żmerynka, automatycznie nie zwiększa atrakcyjność inwestycyjną.
   Raczej przeciwnie.

   Odpowiedz
 • 1 czerwca 2017 o 06:29
  Permalink

  Bardzo ciekawie napisane, przydałoby się może coś niecoś pogłębić. O ile dobrze się orientuje oni mają teraz rocznicę 25 lecia giełdy. Jest sporo ciekawych informacji. Przykładowo jaka jest skala penetracji zagranicznym kapitałem, a ile z tego to kapitał rosyjski z Cypru i innych rajów. Wiem że bank rosyjski prowadzi takie statystyki.

  Odpowiedz
 • 1 czerwca 2017 o 07:00
  Permalink

  To instytucja narzucona Rosji w czasie neoliberalnej nocy zaraz po podstępnym oszukaniu Narodu i zniszczeniu ZSRR. Dziś Rosja wykorzystuje ją jako pompę kapitału.

  Odpowiedz
 • 16 kwietnia 2019 o 11:09
  Permalink

  jk wejs na ta gielde-i zaiwestwac w zloty bisnes na syberi

  Odpowiedz
 • 16 kwietnia 2019 o 11:11
  Permalink

  piewrszy komentaerz nie wszedl w publikacje -to teraz powaznie jak znalezc doradce do iwestowania na rosyjskiej gielldzie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.