Polityka

Mirosław Matyja: Polska semidemokracja. Dylematy oddolnej demokracji w III Rzeczpospolitej

fot. M. Matyja Copyrights

Krytyki sposobu rządzenia w Polsce nie brakuje! Mało kto podaje jednak receptę na sprawniejsze, lepsze i skuteczne funkcjonowanie polskiego systemu polityczno-decyzyjnego.

Profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie PUNO w Londynie, Mirosław Matyja w swojej najnowszej publikacji «nazywa rzeczy po imieniu», podając konkretne przykłady nieudolności funkcjonowania państwa polskiego. Autor przedstawia jednocześnie pragmatyczne sposoby uzdrowienia chorego systemu politycznego w Polsce, a to dzięki wprowadzeniu wybranych instrumentów demokracji oddolnej na wzór szwajcarski: referendum, inicjatywy obywatelskiej i weta obywatelskiego.

W Polsce obywateli przekonuje się, że możliwość wrzucenia do urny kartki do głosowania  raz na kilka lat jest podstawą demokracji. Ale czy polscy obywatele, dzięki udziałowi w wyborach i głosowaniu na określone partie i ugrupowania polityczne, mają rzeczywisty wpływ na stanowione w polskim państwie prawo? Podstawą obowiązującego prawa w naszym kraju jest przestarzała i niedostosowana do dzisiejszych potrzeb konstytucja. Poza tym, można stwierdzić, że w Polsce istnieje obstrukcja poważnego traktowania obywateli przez wybranych  przez nich przedstawicieli do parlamentu.

Książka prof. Matyi analizuje namiastki demokracji bezpośredniej w III Rzeczpospolitej, a więc tego typu demokracji, w której rzeczywistym suwerenem powinien być obywatel.

Celem publikacji jest pokazanie Czytelnikowi, że aktualna „demokracja oddolna” w Polsce jest niestety fikcją i w praktyce jest sterowana odgórnie.

Monografia powinna pomóc Czytelnikowi w zrozumieniu złożonej problematyki ciągle jeszcze młodej polskiej (semi)demokracji i odpowiedzieć na coraz częściej zadawane w społeczeństwie pytanie – co i jak należałoby zmienić w polskim państwie, aby obywatele stali się jego rzeczywistym suwerenem?

Czytając książkę nie zapominajmy o jednym: współrządzenie państwem przez obywateli dla obywateli, to nie jałmużna od rządzących dla rządzonych, lecz demokratyczne prawo suwerena czyli obywateli.

Publikacja „Polska semidemokracja” jest w pewnym sensie kontynuacją poprzedniej książki Mirosława Matyi pt. «Szwajcarska demokracja szansą dla Polski?» (Warszawa 2018). Jednak, w przeciwieństwie do tamtej publikacji, autor nie tylko analizuje szwajcarski system polityczny, ale wskazuje przede wszystkim na istotne wady ustrojowe polskiej demokracji połowicznej, którą nazywa semidemokracją i podaje konkretną receptę na uzdrowienie systemu polityczno-decyzyjnego w naszym państwie.

Książkę warto przeczytać! Choćby dlatego, aby uzmysłowić sobie, że może być w Polsce lepiej…i tak niewiele do tego potrzeba.

Link do książki: matyja.edu.pl

 

4 komentarze

 1. Dobre rady, ale nie dla magicznej krainy Nadwiślańskiego Macondo.

  Tu jeszcze “żądzą trumny” i upiory lat zaprzeszłych.

  I to wszystko w oparach kadzidlanego dymu.

  Amen.

 2. Zapowiada się interesująco, bardzo cenię pana prof. Matyję, za to że piszę jak jest.

 3. Pewne doświadczenia oddolnej demokracji już mamy. Na rynku w Katowicach w ramach oddolnych wieszamy portrety naszych wrogów. Wychodzi wódz i mówi o “zarazkach” grożących w kontaktach z obcym. Wiadomo że rządzi tutaj “mafia” w porozumieniu z polskim zaprzaństwem na usługach kapitału żydowskiego, niemieckiego, itd. Nim sięgniemy po oddolną inicjatywę, uleczmy polską duszę z psychozy, obsesji, wręcz z obłędu.

 4. krzyk58 (@krzyk580)

  @swistak. 5 marca 2019 at 11:43
  …..Jakbym czytał ‘jakiegoś” Boya-Ż. Goowniana, tzn. kosmopolityczna, ‘koziarska” logika. Tak naprawdę brak logiki – antypolonizm w czystej postaci,analogia negatywna – wybór (należy do ciebie), tak jak w “Wolnym (od Polski) Mieście”. Taki sposób interpretowania faktów nie ma nic wspólnego z polską racją stanu.
  “Wiadomo że rządzi tutaj “mafia” w porozumieniu z polskim zaprzaństwem na usługach kapitału żydowskiego, niemieckiego,’
  Celnie to ‘ujełeś” – szkoda, że a’reburs! Przynajmniej wiem
  z kim mam (nie)przyjemność…

  —————————————————–
  Rozsądny komentarz G. Brauna do mijającego święta Niezłomnych
  Czego uczą nas Żołnierze Wyklęci?

  https://www.youtube.com/watch?v=dctF1-gepUQ

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.