Marek Rudnicki szansą dla Polonii

Polonia, rozsiana po całym świecie, liczy ok. 20 milionów ludzi, a jej reprezentacja w polskim Parlamencie (Sejm i Senat) jest bardziej niż problematyczna. Do tej pory Polacy mieszkający za granicą oddawali swój głos na kandydata z okręgu 44. który obejmuje kilka warszawskich dzielnic.

W ostatnich dwóch latach wydawało się, że ta „ordynacja wyborcza” dla Polonii się zmieni i ze miliony Polaków mieszkających poza granicami kraju doczekają się godnej reprezentacji w najwyższym polskim gremium politycznym. Niestety wszystkie obietnice nie zostały przełożone na polityczną praktykę i dlatego to dziwne i niedemokratyczne status quo funkcjonuje nadal.

Krótko mówiąc, głosujemy na Marka Rudnickiego, naszego polonijnego kandydata do Senatu, w okręgu 44 w stolicy Polski. Pocieszmy się, że cel uświęca środki, bowiem Marek Rudnicki jest zaangażowanym w sprawy Polonii i wiarygodnym kandydatem.

Pomijając całą farsę ordynacji wyborczej dla Polaków zagranicą (jeśli takowa w ogóle istnieje), akceptujemy, nie mając innego wyjścia, aktualny schemat polityczno-decyzyjny. Kierujemy się przy tym celem nadrzędnym, jakim jest posiadanie własnego reprezentanta w polskim Senacie.

Natomiast Marek Rudnicki, lekarz, społecznik i patriota wydaje się być najlepszym kandydatem do tej roli. Były solidarnościowiec, znany w amerykańskich kręgach polonijnych, ale również w Polsce, etyk i pierwszorzędny negocjator, będzie miał trudną misje do spełnienia – reprezentowanie interesów zróżnicowanej i rozrzuconej po świecie Polonii. Oczywiście Marek Rudnicki musi zostać najpierw wybrany, ale to leży przede wszystkim w naszych polonijnych rękach. Głosujmy wiec dzisiaj na Marka Rudnickiego, ufając i wierząc, że w przyszłości dojdzie do utworzenia polonijnych okręgów wyborczych, w których mielibyśmy możliwość wybierania przedstawicieli do polskiego parlamentu bezpośrednio spośród siebie.

A obecnie? Jest jak jest, tzn. 99 senatorów reprezentuje 38 milionów Polek i Polaków w kraju, a Polonia walczy o jednego senatora, który reprezentowałby 20-milionową rzeszę Polaków poza granicami Ojczyzny. O Sejmie nawet już nie wspomnę, bo to zupełnie inna historia, albo raczej inna ordynacja wyborcza.

W wielu krajach (m.in. Francji i Włoszech) w wyborach parlamentarnych emigranci mają możliwość wybierania przedstawicieli bezpośrednio spośród siebie poprzez specjalnie utworzone okręgi zagraniczne. Uważam, że byłoby to również dla nas doskonały pomysł na zachowanie więzi z Ojczyzną, aktywizacje Polonii oraz przede wszystkim, zapewnienie jej podmiotowości i więzi z krajem. Poprzez posiadanie własnych posłów i senatorów mielibyśmy w ten sposób nasze głosy w polskim parlamencie, a nie tylko kiedy politycy sobie o nas przypominają raz na cztery lata. 

Marek Rudnicki, jeśli zostanie wybrany,  nie będzie miał z pewnością łatwego zadania – trudno jest bowiem zaspokoić prośby i spełnić nadzieje całej Polonii. Tym bardziej podziwiam go, ze podjął się tego wyzwania. Przy wyborze Marka Rudnickiego, na którego możemy oddać  nasz głos, proszę o wzięcie pod uwagę mojego postulatu – będzie on w szczególności reprezentował środowiska polonijne, a nie jakąś krajowa partie polityczna.

Prof. Mirosław Matyja / Szwajcaria

7 thoughts on “Marek Rudnicki szansą dla Polonii

 • 16 września 2019 o 05:25
  Permalink

  W mojej opinii, jeśli ktoś płaci podatki w innym kraju, to nie powinien mieć prawa do głosowania w Polsce.

  Płacę – uczestniczę.

  Nie płacę – to sobie obserwuję Polskę z dalszej lub bliższej rzeczywistości.

  Wybory powinny dotyczyć Polaków mieszkających w kraju nad Wisłą, bo wyniki wpłyną na ich los.

  Jak to się ma do sytuacji, gdy Polak na emigracji wybiera JEDNOCZEŚNIE władze kraju zamieszkania i władze w Polsce?

  A jak te władze mają inne interesy?

  Co wówczas?

  Uważam, ze pora z tym skończyć, jak też z wyciąganiem polskiego paszportu po przekroczeniu polskiej granicy, gdy to jest wygodne.

  Podobno oficjalnie Amerykanie tego nie tolerują, ale reszta krajów wie o tej przypadłości Polaków i ich WIELOOBYWATELSKOŚCI, ale milczy, bo wiadomo że Polacy to ZŁOTE PTACY.

  Nawet w sferze relacji międzynarodowych Polaków w świecie- filozofia Macondo trwa.

  Ja rozumiem, ze na głosowanie Polaków o innych obywatelstwach pozwala polskie prawo, które milczy na temat ich innej przynależności państwowej.

  Ale Pan Profesor Matyja powinien zająć jakieś PRYNCYPIALNE stanowisko w tej sprawie.

  Ciekawe gdzie pan profesor płaci podatki (i inne “daniny”, jak ZUS, NFOZ …), no bo jeśli nie w Polsce – to powinien to wyraźnie określić i pisać jako ZEWNĘTRZNY OBSERWATOR.

  Inaczej to jest czyste Macondo …

  A co do przedstawionego przez Pana Profesora kandydata – nie mam pojęcia kto zacz.

  Amen.

  Odpowiedz
  • 26 września 2019 o 11:50
   Permalink

   Prosze wejsc na strone “Marek Rudnicki do Senatu” na Facebooku i sprawdzic samemu kto to jest Profesor Marek Rudnicki. Mozna sprawdzic na internecie gdzie jest duzo informacji, ale jak sie jest zaslepionym i pisze pod dyktando to sie nie chce wiedziec.

   Odpowiedz
 • 16 września 2019 o 15:17
  Permalink

  Jak chodzi o moją osobę, to wykreślam “była solidarnościuwa” , nigdy do tej organizacji nie należałam. Choć były czasy, że tak zwaną “Solidarność ” wspierałam. Obecnie chorobliwie reaguję na słowo “Solidarność” . Artykuł uważam za bardzo dobry.

  Odpowiedz
 • 16 września 2019 o 16:41
  Permalink

  Płaccie podatki i ryzykujecie życie w Polsce, to możecie głosować.

  Odpowiedz
 • 17 września 2019 o 05:30
  Permalink

  Czy chciałby Pan, żeby o funduszu remontowym w pańskiej wspólnocie mieszkaniowej decydowali mieszkańcy bloku z drugiej strony miasta, którzy tylko przechodzili kiedyś obok pańskiego bloku?

  To pan płaci na ten fundusz, nie oni.

  Amen i Macodo!

  Odpowiedz
 • 17 września 2019 o 14:35
  Permalink

  Emigranci urodzili się w Polsce, tutaj się uczyli, pracowali i mieszkali. Całkiem mozliwe, że zakładali budowali pańską “wspólnotę mieszkaniową”. Większość nadal czuje się Polakami i tylko ci biorą udział w wyborach. Proszę sprawdzić ile pieniędzy wysyłali i wysyłaja do kraju ci co wyjechali i pracują zagranicą.
  A tak dla przypomnienie ci, którzy walnie przyczynili się do powstania Polski w 1920 roku mieszkali poza obszarem odbudowanej Polski.
  I jeszce jedno. Dla Pana Polska to Mocando, dla wielu z tych co wyjechali to Ojczyzna.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.