Manewr kadrowo-polityczny Platformy Obywatelskiej

fot. red. IG

Manewr kadrowo-polityczny Platformy Obywatelskiej, jakiego byliśmy świadkami w ostatnich dniach stał się czytelny i jest już zrozumiały. Jeżeli chce się wygrać wybory przy naszej ordynacji wyborczej, trzeba działać blokowo. Generalnie im mniej bloków tym lepiej. Jeżeli będą dwa – przeciwstawne, wówczas wygrana obydwu będzie maksymalna. Jeżeli po którejś stronie politycznego sporu, byłyby dwa bloki lub więcej, wówczas tracą na korzyści skali. Głosy się rozwadniają, poparcie się nie przelicza, tracą mandaty w skali kraju – zyskuje ten, kto jest zjednoczony po drugiej stronie konfliktu politycznego.

W interesie rządzących jest startowanie w ramach jednego bloku koalicyjnego, gdzie partie przystawkowe, zbierają głosy tych ludzi, którzy nie zagłosowaliby na partię główną, ale mają podobne poglądy. Nieco bardziej na prawo jest „Konfederacja”, która dzięki jedności stała się potencjalnie liczącą się siłą polityczną w Polsce, a na pewno jest głosem rozsądku dla wielu.

W interesie opozycji jest zrobienie tego samego, to znaczy koalicji, w której w ramach jednego bloku, będzie odbywał się podział mandatów. Taką ideą była sama Koalicja Obywatelska, ale jak wiadomo się nie udało. Mamy pana Hołownię, za którym stoją bardzo ciekawe środowiska wpływu, jak również mamy pana Trzaskowskiego, który podjął się budowy własnego zaplecza. Do tego jest standardowo PSL z panem Kosiniakiem-Kamyszem i inne ugrupowania. Jest również Lewica, która składa się z kilku frakcji, w tym trzech definiowanych przez rozpoznawalnych i charyzmatycznych liderów. To wszystko jest bardzo szerokie, w pewnych zakresach przeciwstawne. Dlatego skonstruowanie wspólnej listy wyborczej na opozycji byłoby bardzo trudne.

Podstawowym zadaniem dla pana Donalda Tuska, jest zmobilizowanie Platformy Obywatelskiej, z której odeszło sporo ludzi, a niektórzy nawet zostali usunięci. Ma dwa lata do wyborów i w jego interesie jest skomasowanie całego środowiska, tak żeby po pierwsze się nie rozłaziło, a po drugie, żeby było w stanie przejąć głosy tych ludzi, którzy myślą, że pan Hołownia ma coś nowego do zaproponowania w polityce. Do tego jeszcze jest trzecie zadanie – trzeba skomasować ze sobą opozycję, w tym w pierwszym kroku przyciągnąć PSL, może pana Gowina, jednak bez marzeń w tej kwestii. Czysty pragmatyzm, liczenie kasy, głosów i wielka ucieczka do przodu.

Oni chyba nie mieli innego wyjścia, niż zdecydować się na powrót pana Tuska. Gdyby wrócił na wybory prezydenckie i przegrał, to byłby koniec ostateczny i pana Tuska i Platformy Obywatelskiej jaką znamy. Jednak wyczekali ile musieli, wystawili inne osoby, w tym pana Trzaskowskiego, pozwolili się wystrzelać z ambicji. Dzisiaj mamy to, co było – wrócił pan Tusk i jest szefem największej partii opozycyjnej.

Z zapowiedzi pana Tuska, pan Budka będzie jego prawą ręką, a pozycja pana Trzaskowskiego w niczym się nie zmieniła. Co więcej, pan Tusk określił pana Trzaskowskiego jako najbardziej popularnego polityka. No, ale są jeszcze inni, którym też trzeba dać chleb dzisiaj i perspektywę na chleb jutro. A to już jest problem, bo przecież trzeba zderzyć oczekiwania ludzi motywowane ambicjami, z tym co można dać. Kwestię tego co można dać, należy oczywiście rozumieć przez pryzmat tego, co się ma. W tym przypadku nadal nie ma się zbyt wiele.

Zobaczymy co się wydarzy, zobaczymy co zrobią, zobaczymy jakie są ich realne intencje i jakie stworzą warunki gry. Na tą chwilę okazało się to, czego wielu się domyślało – przedsięwzięcie, wehikuł polityczny jakim jest Platforma Obywatelska, nie miał sternika. Od kilku dni tego sternika odzyskał. Jednak ma wokoło siebie wielu zdolnych wysokich oficerów, którzy sami widzieliby się na jego miejscu.

To smutne, że dopiero powrót pana Tuska wnosi coś „nowego” do naszej polityki krajowej. To samo w sobie jest trudne do zrozumienia. Ponieważ powstaje pytanie, co ci wszyscy ludzie robili przez te wszystkie lata? Naprawdę nikt inny nie był w stanie wziąć tego towarzystwa w garść i pokazać za progiem wroga z wielkimi zębami, tylko czekającego na każdy, dosłownie nawet najmniejszy wyraz słabości?

10 komentarzy do “Manewr kadrowo-polityczny Platformy Obywatelskiej

 • 6 lipca 2021 o 05:40
  Permalink

  To są dywagacje na temat upadku PO.

  PiS ma teraz wyraźną “tarczę” do ataku.

  Jak na razie, to Pan Tusk tylko się “tłumaczy”, dlaczego czegoś nie zrobił, jak rządził.

  Dochodzi “tarcza pomocnicza” w strzelance do Platformy, jaką jest proces Obywatela Ukrainy, Pana Nowaka.

  To się źle skończy dla Platformy.

  A wobec spadku notowań dla PO, nikt nie zechce z takim ugrupowaniem zawierać koalicji.

  Musi się wydarzyć coś spektakularnego, np. jakiś skokowy wzrost kursu walut i spadek złotego, żeby mogli się na czymś oprzeć …

  Ale na to się nie zanosi, czyli ciąg dalszy KISZENIA będzie trwał.

  Odpowiedz
 • 6 lipca 2021 o 07:18
  Permalink

  Mocno napisane, bardzo dosadnie myślę że wszyscy zrozumieją o co się toczy gra. Życzmy sobie wszyscy wytrwałości.

  Odpowiedz
 • 6 lipca 2021 o 11:50
  Permalink

  “Naprawdę nikt inny nie był w stanie wziąć tego towarzystwa w garść i pokazać za progiem wroga z wielkimi zębami, tylko czekającego na każdy, dosłownie nawet najmniejszy wyraz słabości?”
  – w partiach feudalnych tak to działa, trochę na zasadzie mafijnej. Żaden “żołnierz” nawet zdolny “oficer” nie ruszy przed szereg bez zgody “ojca chrzestnego” i wszystko się rozmywa. Przykładem jest sprawa Bielana w Porozumieniu Gowina. Bielan wystąpił przed szereg, aby demokratycznie pognać “ojca chrzestnego” i co? Klapa!!! Tak samo to działa w pozostałych partiach na polskiej scenie politycznej. Oni wycierają sobie gęby frazesami o demokracji, a tam demokracji nie uświadczysz.

  No ale trzeba przyznać, że powrót Tuska to z jednej strony prawie samobójstwo dla PO, ale z drugiej strony podnieśli stawkę polityczną i PiS musi wyjść na wyższy poziom retoryki, aby się przy okazji nie skompromitować. PiS ma jednak asy w rękawie bo jest przy władzy i może więcej. Opozycji ciężko będzie, zwłaszcza, że jest skompromitowana.

  Polacy mając dość niewydolności intelektualnej i obyczajowej na opozycji, mogą chcieć nowej opcji, czyli Hołownia ma duże szanse.
  Ciekawe tylko jakie środowiska za nim stoją, może ktoś jest w temacie i przybliży? bo zarobiony jestem i nie mam czasu szukać.

  Odpowiedz
  • 6 lipca 2021 o 15:08
   Permalink

   Przede wszystkim Polacy uczestniczą w nie swojej komedyjce.
   “Ciekawe tylko jakie środowiska za nim stoją, może ktoś jest w temacie i przybliży?”
   Było. W skrócie – nieciekawe. Agenda 2030, agenda 2050,Dalszy postęp, oświecenie, no i z kapelusza
   ma już wytrzepane znaczne poparcie podobnie jak niegdyś ‘Nowoczesna’ i niejaki Petru (Rumun?). 🙂
   a jeszcze wcześniej taki polityczny magik z kutasem ten sam deseń i kaliber polityczny! Mówi ci to coś?

   Odpowiedz
 • 6 lipca 2021 o 12:02
  Permalink

  @Don Wasyl – a o co toczy się gra ? PiS czy Pis light (PO) nie robi prawie różnicy.
  Natomiast przepychanki – czy Tusk z Trzaskowskim , czy Kaczyński z Solidarną Polską mało mnie obchodzą w kontekście KONKRETU !!!
  Takie przekładańce są dobre u swingersów !

  Polsce idzie całkiem dobrze ( jeszcze) . Natomiast to co daje PKB to ENERGIA z którą LEŻYMY , stąd być może propozycja dilu Solorz /Węgrzy/Rosja ws. dokończenia wspólnej atomówki w Kaliningradzie, co 12 lat temu proponował Polsce prez. Putin.

  Reszta to BRANDZLOWANIE dla gawiedzi, mające dać wrażenie, że “coś się dzieje” .
  Media będą międlić to na 100 sposobów , ale od tego nie przybędzie .

  Odpowiedz
 • 6 lipca 2021 o 13:25
  Permalink

  Do wszystkich – ja, coraz mniej rozumiem “o co chodzi” jak chce Don Wasyl.
  Kiedyś nienawidziłem PiS . Teraz nie lubię. Plusy to rozkręcenie gospodarki tzw. pieniądzem helikopterowym” . Plus to konserwatyzm. Minus POTĘŻNY to rusofobia.
  Ich hegemon (USA) ma przecież zupełnie odwrotne rozumienie świata – 447 i LGBT.

  Natomiast. to co obserwuję, napawa mnie coraz większym przerażeniem, A byłem chowany liberalnie! Sądzę, że to co napiszę, jest tak uprawnione, jak KAŻDA doktryna istniejąca.

  Otóż – z lekkim przymrużeniem oka – Dep. Stanu USA wreszcie ujawnił, że są / bywają u nas OBCY ! Wiedziałem to wcześniej, bo widziałem masę UFO.
  Ale w czym rzecz . Sądzę,że robią na nas EKSPERYMENTY ! SIC !
  Bo jak wytłumaczyć n/w.

  Węgry uchwaliły sobie ( mają prawo) zakaz PROMOCJI LGBT w szkołach i mediach dla mniej niż 18lat + .
  Podkreślam – PROMOCJI ! U nas będzie ( i dobrze) podobnie.

  Jakie WYCIE rozbrzmiało w UE . Wszyscy praktycznie ( Macron był ostrożniejszy) wyli jak wilcy !

  Zwyrol Rutte – premier NL , zawył aby Węgry wręcz WYRZUCIĆ z UE ! Wtórował mu premier portugalski !

  Podkreślam – nie za PRZEŚLADOWANIE a zakaz PROPAGOWANIA ergo GWAŁCENIA moralnego dzieci !

  Czytając więc o 56 (chyba) płciach i to co dałem w linku wczoraj @Miecławowi , ale się nie otwiera, a jest to bielizna MENSTRUACYJNA dla mężczyzn! Bo FASZYZMEM jest wg. zwyroli twierdzenie, że tylko kobieta miesiączkuje , pytam:

  ILE JESZCZE PSYCHOPATII W UE ??????????

  Nie dość, że ROZWALAJĄ źródła ENERGII i skazują UE na śmierć , to niedługo jak nie założę PODPASKI ( powiem, że jestem już po klimakterium, mam 65+) , ale młodzi się BÓJCIE , to dostanę/niecie KARĘ ! Za brak podpaski lub odmowę spenetrowania waszego anusa – to przecież MOWA NIENAWIŚCI !

  Te ZWYRODNIENIA wymykają się wszelkiej LOGICE ! Parę lat temu normalny słuchacz ZABIŁBY nas śmiechem po usłyszeniu w/w draństw!

  Więc tylko ufoludki coś im we łby wpuściły . CBDO. Amen !

  Odpowiedz
  • 6 lipca 2021 o 19:38
   Permalink

   @fly

   No właśnie link się nie otwiera, może to i lepiej, bo szoku bym doznał. 🙂
   A pro po zachodniej antykultury na której biznes może zarobić i utrwalić swoją feudalną władzę. Przekaz jest tu prosty – MASZ PRAWO BYĆ GŁUPI, A MY CI JESZCZE W TEJ GŁUPOCIE POMOŻEMY, ŻEBYŚ BYŁ BARDZIEJ GŁUPI – wtedy władza jest niezagrożona, bo szczególnie młodzież podatna na wpływy (wiadomo okres dojrzewania to niezdolność do racjonalnego myślenia w większości i brak tzw. doświadczenia życiowego) brnie w te wszystkie hedonistyczne brednie i się totalnie wypacza. Ich życie będzie się toczyć tylko wokół jedzenia, picia i pier*olenia a to sukces dla feudałów i rządców świata. Taka gawiedź nigdy się nie zbuntuje, chyba że piwa taniego zabraknie i dostępu do głupoty w necie. Ale i tak wtedy łatwo ich spacyfikować i najgroźniejszych do więzienia powsadzać, bo nie ma wspólnoty. Dla takich wypaczonych ludzi narodowość i patriotyzm wprost nic nie znaczą, bo wartością jest tylko chwila, ta użyta i wyżyta, to tacy swingersi życia. W przypadku trudnych czasów to towarzystwo będzie się nadal zastanawiało co poszło nie tak.

   No ale może kultura też ma nawrót historii.
   Ku przypomnieniu jak kiedyś szlachetni panowie się malowali i ogólnie pindrowali, bo chłop wsiowy w babskiej koszuli bez majtek chodził często z przymusu, jak spodnie przepił. 🙂
   https://demotywatory.pl/5026578/Co-poszlo-nie-tak
   A więc może wkrótce już większość, aby być cool będzie chodzić tak:
   https://demotywatory.pl/5027744/Miki-w-rurkach

   W sumie w ciekawych czasach żyjemy, co się więc przejmować.:-)
   https://demotywatory.pl/szukaj?q=masz+prawo+by%C4%87+g%C5%82upi

   Odpowiedz
 • 6 lipca 2021 o 21:40
  Permalink

  ПОКОРИВШИЕСЯ ПОГИБНУТ ПЕРВЫМИ https://www.youtube.com/watch?v=-mU7Yfmw7ZU&t=241s

  Сначала исчезнет белая раса. Планы по сокращению людей на планете
  https://www.youtube.com/watch?v=GpIMMD1b3pk&t=369s

  Jak złamać Białoruś? Pan Nikt – Tomasz Gryguć https://www.youtube.com/watch?v=4cz309jybvM

  A więc wojna? Przemówienie Łukaszenki w Twierdzy Brzeskiej. Tomasz Gryguć (Pan Nikt)
  https://www.youtube.com/watch?v=drAIeUt_7XI

  Odpowiedz
 • 6 lipca 2021 o 22:23
  Permalink

  Андрей Фурсов: Как либеральная мафия уничтожила науку, журналистику и Голливуд
  https://www.youtube.com/watch?v=_ACuFcKvlHY&t=4s

  Cd.

  А.Фурсов: Как семьдесят один полов поставили на колени всю Америку
  https://www.youtube.com/watch?v=Oi5dZ5BZQOg&t=41s

  https://monitorpostepu.pl/spis-i-charakterystyka-wszystkich-56-plci/

  Sporządzony tekst ma (swoje) cztery l. oczywistym jest że i ‘płci” (TFU!! Lewackich) przybywa w postępie geometrycznym – mówi się
  o ponad 70, to już robi wrażenie! Intieresno gdzie granice tego szamba postępowego i oświeconego!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.