Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

graf. red.Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych.

Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach gospodarki wirtualnej, która wysysa ze świata zasoby. Głównie dla zachodnich społeczeństw, które przez trzy lub cztery pokolenia zużyły ich więcej, niż ludzkość w okresie trwania całej cywilizacji. Można mówić o przestępstwie doskonałym.

Niestety jednak, tym razem widać, że Zachód przekombinował. Ponieważ okazało się, że system się nie domyka. Zaczęło brakować ludzi, społeczeństwa się starzeją, dzieci się nie rodzą, koszty rosną. Zdecydowało o tym szereg czynników, wynikających ze zmian we wzorcach kulturowych, ekonomii i polityki. Model zachodniego społeczeństwa, jako zatomizowanych jednostek, które muszą za wszystko płacić, żeby przetrwać w stworzonym dla siebie samych systemie – to model zwijania cywilizacji w ogóle. Chociaż, nie bez powodu mówi się o człowieku w kapitalizmie, jak o wirusie – niszczącym planetę. Być może więc kapitalizm musi się po prostu skończyć krachem cywilizacji. Pisał o tym Karol Marks, również Lenin i Slavoj Žižek, wedle tego ostatniego człowiek zyskuje wolność, gdy wolność się od swego otoczenia, ale ceną za wolność jest obłęd, a tragedia liberalizmu polega na braku wymiaru wspólnotowego. Nie potrzeba lepszej diagnozy przyczyn kryzysu kapitalizmu, zwłaszcza w jego krwawym wymiarze neoliberalizmu, będącym w istocie wściekłą i przekłamaną karykaturą wspaniałej idei liberalnej, która jest przecież składową myśli wspólnotowej (jak kto woli komunistycznej ale to zakazane słowo w naszym kraju). Jednakże na wynalezienie nowej formy życia społecznego, to już chyba nie mamy czasu. Poza tym, nie ma do tego chętnych, bo ludzie są sformatowani w swoich percepcjach przez lata propagandy.

Ostatecznym dowodem na wielkie kapitalistyczne kłamstwo, jest przyzwolenie ze strony strażników tego systemu, na jego krytykę. Robią to tylko po to, żeby umocnić system, przez ośmieszenie każdego głosu sprzeciwu, a nawet każdego, kto ma trochę odmienne zdanie i inne poglądy. Masz milczeć, albo przynajmniej potakiwać. Sprzeciwiasz się – jesteś taki lub jeszcze inny. Ludzi ściga się za kilka liter na serwisie społecznościowym, chociaż korzystają z wolności słowa. Poprawność ogólna, jest formą wybitnej cenzury, nieskończenie cynicznej. Kapitalizm w ten sposób buduje sam spiralę, w której zaciska wszystkich w żelaznym uścisku. Nie da się przebić barier, które zbudował, za samo krytykowanie systemu jest się prześladowanym, oczywiście w imię systemu i dla dobra powszechnego, które tylko on reprezentuje.

Tymczasem korporacje są jeszcze bogatsze, środowisko naturalne jeszcze bardziej zdewastowane, banksterzy zarabiają najwięcej jak ktoś zbankrutuje, wówczas mają jego majątek, a kredyt stracony odpisują od podatków – bo banki nie mogą upaść! Słyszał ktoś podobny idiotyzm? Jeżeli już decydujemy się na utrzymywanie banków, to niech wszystkie będą państwowe. Dlaczego prywatni właściciele mają zarabiać na kreowaniu pieniądza przez kredyt, ale jak przesadzą z chciwością i grozi im bankructwo – to wyciągają chciwe łapska do rządów? Czy wszyscy zwariowaliśmy i nikt, tego nie widzi? Normalnie nas okradają na masową skalę, w sposób zalegalizowany. Spróbujcie Państwo wyjść ze sklepu nie płacąc!

Kontrola społeczna poprzez media się nie dzieje. Nie ma już czegoś takiego, ponieważ o zachowaniu mediów decyduje ten, kto im płaci. Nie ma pieniędzy nie ma mediów. Los wolnych mediów, utrzymywanych z pieniędzy społecznych, a nie reklam lub sponsorów korporacyjnych jest trudny lub gorszy. W najlepszym wypadku można liczyć na łatkę oszołoma, jak się jest odrobinę ambitnym, to nazwą was zdrajcami. Wszystko, żeby logika systemu się domykała i nic mu nie groziło.

W konsekwencji w mediach mamy tematy zastępcze, a krytyka opiera się na promowaniu emocji, a nie samej idei burżuazyjnego państwa i międzynarodowego systemu powiazań kapitałowych. Nikt tego nie zauważa, że nie ma krytyki systemu jako takiego?

Twierdzenie, że machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników – jest już nieaktualne. Oto bowiem, stał się tak, że praca jest przywilejem. Trzeba się o nią prosić i zabiegać, masz pracę – chcesz żyć zgodnie z wzorcami systemowymi, jesteś niewolnikiem. Dzisiaj Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych ludzi i całych Narodów. Wszyscy są wyzyskiwani przez globalizację. Kiedyś bogaci przynajmniej coś ładnego budowali, zostało w wielu miejscach do dzisiaj. Dzisiaj bogaci, tylko nieliczni korzystają ze swoich majątków w sposób społecznie użyteczny. Reszta bogactwa znika w wirtualnej gospodarce, która pewnego dnia po prostu upadnie, bo to nic innego, jak jedna wielka piramida finansowa. Nie ma innego wyjścia z tej sytuacji, niż poprzez wielki reset. Jednak bez nowej wielkiej idei, znowu kapitalistyczna hydra podniesie swój łeb i się odrodzi. Anarchia? Nie da się zarządzać poprzez anarchię, nie da się tak dzielić zasobów. Nie ma alternatywy, ponieważ ludzie byli, są i będą napędzani poprzez chciwość. Ta w warunkach rzadkości wymaga zarządzania, a rząd się zawsze wyżywi.

12 komentarzy do “Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

 • 20 lutego 2017 o 04:44
  Permalink

  Kapitalizm jest złem, to szatan opisany w Apokalipsie. Musi zostać pokonany. Niech wróci socjalizm i państwo robotniczo-chłopskie.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2017 o 04:58
  Permalink

  Słusznie Autor zauważa, że “Zachód przekombinował”.

  Dochodzi jeszcze kwestia uwiarygodnienia religii wobec neoliberalnych zmian, które w zasadzie są przeciwne chrześcijaństwu.

  Weźmy np. nasz Dominujący w Polsce Kościół.

  Poza doraźnymi zyskami i beneficjami czai się groźba PUSTYCH KOŚCIOŁÓW, potrzebnych tylko LUDOWI do oprawy obrzędowości, jak śluby, chrzciny czy pogrzeby.

  Istotą cywilizacji Zachodu była do tej pory afirmacja życia oparta na wierze w nauki Jezusa Chrystusa.

  Tego już nie ma, więc silni przetrwają a słabi muszą zniknąć, bo okażą się NIEEFEKTYWNI i staną się KOSZTAMI, które należy zmniejszać, żeby ZYSKI były STAŁE i GODZIWE.

  Amen.

  Odpowiedz
  • 20 lutego 2017 o 08:03
   Permalink

   “Istotą cywilizacji Zachodu była do tej pory afirmacja życia oparta na wierze w nauki Jezusa Chrystusa.”

   🙂 — 🙂 Śmieję się do rozpuku… :)zwłaszcza
   przy ujęciu czasowym – “do tej pory”. Szutkarz z pana.

   A,aaaaaa ‘kościół otwarty” im zniknie szybciej,tym
   mniej szkód wyrządzi. No BO gdzie zaprowadzą trzodę
   fałszywi pasterze? Wprost pod legowiska wilków,nawet
   nie tych w owczej skórze. …

   Panie “wierny czytelnik” to jest(typowe) myślenie życzeniowe
   nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki
   gdyż(podobno) 🙂 wszystko płynie.

   Odpowiedz
  • 20 lutego 2017 o 13:18
   Permalink

   “Kościół”?
   – przecież, niezależnie od jego rodzaju, to pierwsze formy totalitarnego wyzysku i zniewolenia ludzi!

   Odpowiedz
 • 20 lutego 2017 o 06:23
  Permalink

  Ojciec Dyrektor w 100 najbogatszych ludzi w Polsce!A Kościół jako instytucja?Strzygą owieczki i Państwo tych wierzących i niewierzących! Bo stoją w roli obrońcy tego”wspaniałego kapitalizmu”,gdzie bogaci stają się bogatsi a biedni biedniejsi. 8% ma tyle co pozostali!

  Odpowiedz
  • 20 lutego 2017 o 10:23
   Permalink

   (Post)komuchy(b.towarzyszy partyjni) “tyz niebiedni, czy ony” na swój stan posiadania zapracowali uczciwie? NIE!! Okradli
   Polaków w 89’…w Magdalence.Włodku…. 🙂

   Pozdro 🙂

   Odpowiedz
 • 20 lutego 2017 o 10:34
  Permalink

  Wielkie pranie mózgów i przerabianie człowieka na bezmyślnego konsumenta odbywa się przy pomocy mediów szyderczo zwanych wolnymi. 96 procent światowych mediów znajduje się w rękach korporacji i na ich rzecz pracują. /Murdoch, Springer, i inni/
  Według Udo Ulfkotte, niemieckiego dziennikarza szpiega, w większości ważnych gazet lub TV pracują tzw dziennikarze opłacani przez tajne służby. /CIA, Mossad i M-16/. Natomiast Howard Zinn w Ludowej historii USA pisze o wybitnych amerykańskich uczonych i intelektualistach na ścisłe tajnych etatach CIA piszących na jej zlecenie “dzieła”. Do tego dochodzi praca kościoła i mamy skutki.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2017 o 14:28
  Permalink

  Najbardziej odpowiada mi stwierdzenie Autora Zachód (dodam neoliberalizm) przekombinował oraz wirtualna gospodarka.

  O sojuszu tronu i Kościołów pisano już kilka wieków wcześniej, politykom potrzebna jest religia gdyż jakby co to się postraszy wiernych. Jednak pamiętajcie politycy Kościół zawsze stawał po stronie silniejszych tak uczy historia.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2017 o 16:18
  Permalink

  Trzy tezy które nie spodobają się (nie którym)1.Właściciel firmy i pracownik(robotnik),mają różne interesy, nieważne że są Polakami.2.Robotnicy nie zasługują by nazywać ich klasą robotniczą,dopóki symbole narodowe(nie wspomnę o religijnych),będą ważniejsze niż świadomość (interes) klasowy.3.klasa robotnica bez świadomości że jest wyzyskiwana przez kapitał(rodzimy i cudzy)skazana jest na niedolę!

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2017 o 16:51
  Permalink

  Kapitalizm traktuje ludzi jak bydło, a podział na arystokrację i plebs (nadludzi i podludzi) nadal istnieje i nazywa się po prostu kapitalizmem. Popatrzmy na to, jak są skonstruowane wszystkie banki. My, czyli szarzy Kowalscy, czekamy nieraz w długich kolejkach do zwyczajowej „obsługi kasowo-transakcyjnej„. No jeszcze brakuje tam napisu: „proletariat”. Ups, przepraszam, nie ta epoka, mamy już bardziej „lifestyle’ową” nowomowę, teraz powinno być raczej: „obsługa kasowo-transakcyjna dla zasobów ludzkich należących do korporacji„. A co robi klient biznesowy bądź korporacyjny w tym samym banku? Albo jest przyjmowany bez kolejki, albo jest przyjmowany w zupełnie innych, klimatyzowanych i wypucowanych pomieszczeniach do których my, „trędowaci podludzie” nie mamy wstępu. Oczywiście, klient biznesowy i korporacyjny w niektórych bankach ma darmową kawę i darmowy poczęstunek. My, czyli plebs, nie mamy do tego prawa.

  Cała „logika” kapitalizmu przedstawiona w kilku artykułach:

  –Dlaczego Polska jest pariasem Europy? Skala niewolnictwa w Polsce
  –10 polskich kłamstw gospodarczych i społecznych
  –Polska niewolniczą manufakturą. Pracujemy dłużej i ciężej za niższe pensje
  –Transformacja ustrojowa – największa grabież XX wieku
  –Logika kapitalizmu: „Ratowanie życia, przywrócenie planetarnej równowagi, sprawiedliwość i pokój nie są dochodowe”
  –Polska gospodarka została zniszczona celowo. Kto za to odpowiada?
  –Obłąkańcza kapitalistyczna eksploatacja planety doprowadzi do zagłady biosfery

  https://jarek-kefir.org/2015/06/02/kapitalizm-traktuje-ludzi-jak-bydlo-a-podzial-na-arystokracje-i-plebs-dalej-istnieje/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.