Listopad był czerwony

Logo Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego, utworzone przed 1919, prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku Public Domain. Źródło: Wiki Commons

Polacy są ślepi na rzeczywistość od dawna. Powstanie II Rzeczypospolitej czyli jak się przyjęło powszechnie mówić odzyskanie niepodległości, w największym stopniu zawdzięczamy komunistom. Komunistom i socjalistom.

Komunistom rosyjskim bo bez zwycięstwa bolszewików, bez wojny domowej w Rosji nie mogłaby powstać Polska. Demokratyczna Biała Rosja po rewolucji lutowej oferowała Polakom autonomię.

Bez komunistów niemieckich, bez rewolucji w Berlinie i Bawarii, choć nie udanych, Powstanie Wielkopolskie na pewno podzieliłoby losy Powstań Śląskich.

Bez polskich socjalistów i komunistów nie udałoby rozbroić i niedobitków armii zaborczych ustanowić administracji polskiej nie tylko na terenie Górnego i Cieszyńskiego Śląska, Małopolski ale, też w miastach i miasteczkach Kongresówki.

Zgoda polityków, była wymuszona strachem. To strach przez czerwoną falą spowodował wypuszczenie Piłsudskiego z niemieckiego więzienia. To strach przygnał do niego członków Rady Regencyjnej, dobrze wiedzących, że podróż socjalistycznym tramwajem była dla niego tylko krótką przejażdżką.

Piłsudski zresztą wsiadł do czerwonego tramwaju tylko dlatego, że żadnych innych nie było. Jedyną grupą polityczną, czynnie działającą na rzecz wyzwolenia Polaków byli socjaliści. Byli tak bardzo zdeterminowani, że specjalnie dla nich Marks zrobił wyjątek ze swojego internacjonalizmu, uznając Polaków za naród rewolucyjny i nieodzowny dla przyszłej Europy.

Wiele lat później część Polaków postanowiła zaprzeczyć tej tezie.

Wolną Polskę zawdzięczamy więc lewicy zagranicznej i polskiej. Na polityczne deklaracje zawarte w Małej Konstytucji i Konstytucji Marcowej duży wpływ mieli socjaliści zwłaszcza z PPSD Galicji i Śląska (Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego do 1897 Galicyjska Partia Socjaldemokratyczna) a także z pozostałych zaborów. Strach przed czerwonymi Radami Delegatów Robotniczych, przed widmem rewolucji które błąkało się po Europie sprawił, że postulaty socjaldemokratyczne trafiły do dokumentów ustanawiających wolną Polskę.

Prawa wyborcze kobiety, nie tylko socjalistki, wywalczyły sobie same.

Był największy zryw kobiet w historii Polski. W dodatku nie w obronie „czegoś”, a w walce o „coś”. O równe prawa, przynajmniej o prawa wyborcze. Jakikolwiek potem zrobiły z niego użytek.

Tyle na początku. Potem tradycyjnie było coraz gorzej. Kryzys ekonomiczny i polityczny zamach stanu byłych legionistów. Setki zabitych. Bereza i proces brzeski.

Przejęcie przez Sanację narodowej czy wręcz nacjonalistycznej retoryki endeków wyznaczyło koniec II RP. Znowu przyjęliśmy wariant węgierski. Nie po raz pierwszy i jak się okazuje nie po raz ostatni.

Ustanowienie przez Sanację na cześć Piłsudskiego, oraz własną, 11 listopada jako święta Państwowego było jedną z ostatnich desek ratowania wizerunku.

Teraz idąc w ślady Sanacji święto to, ma się stać bardziej narodowej, bardziej endeckie… bardziej…

I tak Roman Dmowski, relikt XIX wieku stać się ma symbolem odrodzenia w wieku XXI. To ponowne odrodzenie, wydaje mi się warte co najwyżej 4000. Oczywiście jeśli zgodnie z ustawą, ktoś zgodzi się donosić.

24 myśli na temat “Listopad był czerwony

 • 9 listopada 2016 o 05:21
  Permalink

  Dlaczego Autor nie wspomniał Wielkiego Socjalisty i Wielkiego Człowieka, Ignacego Daszyńskiego – współtwórcę demokratycznych podwalin Państwa Polskiego?

  Wiem że Autora na to stać.

  Proszę o okolicznościowy artykuł na temat roli tego Wielkiego Patrioty w tworzeniu Państwa Polskiego.

  Jest okazja – 11 listopada za 2 dni!

  Odpowiedz
 • 9 listopada 2016 o 05:50
  Permalink

  Świetne ujęcie tematu gratuluje grafiki!

  Odpowiedz
 • 9 listopada 2016 o 06:35
  Permalink

  Krakauer trzyma formę! Niedługo zostanie sumieniem rzeczywistych “patriotów”.Jeśli nie każe się modlić to za miesiąc podwajam stawkę do czego namawiam szczególnie boba!

  TO JEST TEKST PANA ADAMA JAŚKOWA – AUTORYTETU W ZAKRESIE MYŚLI LEWICOWEJ Z KRAKOWA. JESTEŚMY ZASZCZYCENI, ŻE PAN ADAM ZNAJDUJE CZAS NA FELIETONY DLA NAS. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 9 listopada 2016 o 13:11
   Permalink

   Przepraszam p.Jaśkowa,moje gratulacje,a słowa o p.Krakauerze,nie wycofuję a i pana p.Józefie podziwiam za formę.Pozdro,tak trzymać.

   JUŻ NIEDŁUGO – NIESTETY… POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
   • 9 listopada 2016 o 22:39
    Permalink

    Panie WEB Józefie dlaczego niedługo? Nawet Pan nie zdaje sobie sprawy z tego, jak Pana działalność podnosi temperaturę dyskusji na tym blogu i jak Pan uczy mądrego kombinowania, aby nie podpaść. Już o wygaszaniu wulgaryzmów nie wspomnę, bo to oczywista oczywistość – jak mawia najważniejszy klasyk RP.
    Pozdrawiam i długiego trwania życzę.

    KILKA RAZY PISALIŚMY O ZAGROŻENIU EGZYSTENCJI PORTALU. FUNDACJA MA Z NAS WIĘCEJ KŁOPOTÓW NIŻ POŻYTKU I SPORE KOSZTY. NIESTETY TO JEST PROBLEM GENERALNY. BRAKUJE PIENIĘDZY – W PRZYSZŁYM ROKU MOŻEMY NIE ISTNIEĆ. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

    Odpowiedz
 • 9 listopada 2016 o 07:57
  Permalink

  Wbrew temu co mysli Autor wydarzenia na polskich ziemiach i rozdzial ziem oo wielkiej wojniebyly duzo bardziej uwarunkowane geopolitycznie niz ideologicznie. II RP stala sie szansa dla Rzeszy na zachowanie wojennych zdobyczy sprzed Brzescia w strefie wplywow poprzez umiejscowienie swoich ludzi na stanowiskach w kraju nad Wisla.

  Odpowiedz
 • 9 listopada 2016 o 07:57
  Permalink

  Jak można mówić, że niepodległość Polski zawdzięczamy zwycięstwu bolszewików w Rosji jeżeli to właśnie w wyniku tzw. układu Piłsudski-Lenin armia komunistów mogła pokonać Denikina? Tak wiec to dzięki Polakom komuniści mogli zniszczyć białą Rosję. Wielu ze względu na późniejsze wydarzenia uznają to za błąd Piłsudskiego ale tylko dzięki temu, że Piłsudski pomógł bolszewikom Rosja nie znalazła się w gronie zwycięskich państw i nie miała nic do gadania na konferencji w Wersalu(wtedy pewnie Zachód oddałby nas pod berło cara). Jeżeli chodzi o Niemcy to gdyby nie klęska na zachodzie Europy (zwłaszcza przybycie Amerykanów gwałtownie zmieniło sytuację na niekorzyść Niemiec) to nie byłoby żadnej rewolucji w Niemczech i armia niemiecka kontrolowałaby tereny uzyskane od Lenina w traktacie brzeskim. Wtedy większe szanse, że istniałby jakiś ukraiński, litewski czy nawet białoruski twór pod niemiecką protekcją niż państwo polskie. Zresztą gdyby nie przybycie Amerykanów to Francuzi i Anglicy zmuszeni byliby podpisać pokój na warunkach status quo ante bellum i wtedy Niemcy po krótkich przygotowaniach mogliby rozpocząć operację Barbarossa nie w 1941 ale w 1921. A wtedy to byłby koniec Rosji. Tak więc ostatecznie to, że Rosja i Polska nadal istnieją jest zasługą Ameryki.

  Odpowiedz
  • 9 listopada 2016 o 12:15
   Permalink

   Fiu.., fiu…
   – panie bob, toś pan teraz w swoich konfabulacjach fantastycznie zanalizował historię !
   Dlaczego nie pójdziesz pan na całego, tak poprostu i bez ogródek, wal pan śmiało…
   Gdyby nie Ameryka, to Bolesław I Chrobry na pewno nie zostałby koronowany na Króla Polski w 1025!
   – to przecież europejscy przodkowie późniejszych Krowopasów zadecydowali o tym!

   Odpowiedz
   • 9 listopada 2016 o 14:04
    Permalink

    Ale to nie jest wymysł mojej fantazji. Rosja na początku lat 20-tych była tak słaba, że dostała łupnia nawet od Polski. Jeżeli Rosja nie była w stanie poradzić sobie z Polską to tym bardziej nie miałaby szans gdyby Niemcy nie skapitulowali na zachodzie. A właśnie świeże siły z Ameryki były przyczyną poddania się Niemiec. Wystarczy porównać daty-sukces Niemiec na wschodzie-traktat brzeski marzec 1918. Właściwie można stwierdzić, że Niemcy są na drodze do zwycięstwa. Wtedy Ludendorff przerzuca dywizje ze wschodu na zachód aby zdążyć przed przybyciem Amerykanów. I początkowo armia niemiecka uzyskała sukcesy(Niemcy stracili 600 tys żołnierzy alianci prawie milion. Jednak już w kwietniu Amerykanie byli w akcji i w ciągu następnych kilku miesięcy życie straciło prawie półtora miliona żołnierzy niemieckich i nieco mniej alianckich ale biorąc pod uwagę de facto nie ruszone jeszcze rezerwy ludzkie i materiałowe Ameryki sztab niemiecki wiedział, że wysłanie na śmierć nawet kolejnego miliona żołnierzy nie doprowadzi do zwycięstwa. I właśnie pod wpływem tej rzezi od kwietnia do listopada w szeregach niemieckiej armii zaczął narastać ferment. Tak, bez Amerykanów to armie francuska i brytyjska wcześniej zrezygnowałyby z gry niż Niemcy i pokój byłby korzystny dla Berlina. Pełna odbudowa sił przy dysponowaniu zasobami Polski, Ukrainy czy Białorusi zajęłoby armii kajzerowskiej bardzo mało czasu i atak na Rosję byłby praktycznie natychmiastowy.

    Odpowiedz
 • 9 listopada 2016 o 08:50
  Permalink

  To święta prawda. Polskę stworzyła polska lewica. Demokratyczny ustrój dla ludu.
  Wolne wybory
  8 godzinny dzień pracy
  Płatne urlopy
  Bezpłatną edukację
  Bezpłatną służbę zdrowia i ubezpieczenie.
  Wszystko to zniszczyła i odebrała Solidarność

  Odpowiedz
  • 9 listopada 2016 o 13:03
   Permalink

   Zerknąłem nieco szerzej na ów portal…to trockistowsko – kosmopolityczna …lewica?

   Odpowiedz
  • 9 listopada 2016 o 17:11
   Permalink

   Panie Wojciechu,informuję,nie tylko pana iż (niejaki)
   Sierakowski”nawierno” i s-ka(kojarzy pan?) ‘jest zdruzgotany Trumpem.” ALE to jeszcze NIC… 🙂
   “Dla nas(LEWICY) to dramat.Zaproszenie dla Rosji”. 🙂 🙂 Masz Pan (swoje)LEWACTWO 🙂
   kosmopolityczno – trockistowskie…ONY,tzn.
   lewica – bardziej nienawidzą….ech!!Zawsze
   uważałem ze to tylko niegroźni ‘porąbańcy”…może
   PiS zrobi z nimi (lewakami) porządek.Tak,tak…
   “Najwyższy Czas” – i to nie jest reklama pewnego
   konserwatywno-liberalnego tygodnika….:)Rzekłem…

   Odpowiedz
   • 10 listopada 2016 o 09:37
    Permalink

    Panie krzyk, A po co u Pana ta piana na ustach?

    Odpowiedz
   • 10 listopada 2016 o 13:30
    Permalink

    @Wojciech. Złośliwi powiedzą – nick z’obowiązuje,wiem że używam formy nieco
    po rejtanowsku,czynię to tak zwyczajnie dla podtrzymania
    ducha…(nie gaście). 🙂

    Odpowiedz
  • 9 listopada 2016 o 17:15
   Permalink

   …Cd.ONY… Przedłużone ramię – IV Międzynarodówki.

   Odpowiedz
 • 9 listopada 2016 o 13:32
  Permalink

  Powiedzmy sobie szczerze, że ostatecznie z carskiego „więzienia narodów” tak naprawdę udało się po I WW wyrwać dwóm tylko narodom. Polakom i Finom. I zawdzięczały to nie tyle rosyjskim komunistom, co raczej sile własnego oręża i talentowi dowódców wzmocnionych międzynarodowym poparciem.
  Poza tym nie znam nazwisk komunistów, którzy zapisali się w historii swymi świadomymi staraniami o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

  Tak więc mówiąc o czerwieni listopada trzeba pamiętać, że jest to czerwień socjalistyczna.

  Odpowiedz
  • 9 listopada 2016 o 14:18
   Permalink

   Stereotypy panie,utarte stereotypy…Z przekazów
   rodzinnych zapamiętałem iż za cara Mikołaja
   życie było więcej niż znośne,natomiast “za sanacji”
   mam na uwadze całokształt dwudziestolecia…nie
   przytoczę z uwagi na zachowanie obyczajności 🙂

   Odpowiedz
   • 9 listopada 2016 o 17:25
    Permalink

    OCENZUROWANO – STOP KSENOFOBII – STOP ANTYSEMITYZMOWI! WEB. JÓZ.

    Odpowiedz
 • 9 listopada 2016 o 19:19
  Permalink

  Dziwny tekst. To oczywiste że wiele wydarzeń w życiu narodów ma miejsce na skutek sprzyjającego lub niesprzyjającego zbiegu okoliczności.Wolność przynieśli nam bolszewicy i niemieccy komuniści ? “Wojnę powszechną racz nam dać Panie ” To był warunek konieczny do odzyskania niepodległości i ten zbieg okoliczności został wykorzystany przez polaków. Oczywiście faktyczny przebieg wypadków dzisiaj się maskuje, bo nie odpowiada on na aktualne zapotrzebowanie polityków.W 1918 polskie elity zdały egzamin, mieliśmy wolna Polskę. Dzisiejsze elity kompromitują się wyprzedażą polskich interesów na rzecz Ukrainy.A był przecież kolejny sprzyjający zbieg okoliczności, mogliśmy odzyskać dziedzictwo Kazimierza Wielkiego, Lwów. Ale teraz wahadło historii idzie w inną stronę, wiatr historii zaczyna nam wiać oczy.Czy elity które spatałaszyły sprzyjający zbieg okoliczności potrafią zapobiec niebezpieczeństwu ? moim zdaniem, nie.

  Odpowiedz
  • 9 listopada 2016 o 23:10
   Permalink

   @leming. W zasadzie uważam Pana wpis za najbardziej bliski realnej sytuacji, jaka panowała w owym czasie.
   Jednak tak zdecydowanie nie postawiłbym znaku zapytania przy bolszewikach i niemieckich komunistach, to po pierwsze. Po drugie wspomniałbym o geopolitycznych interesach ówczesnych mocarstw, którym akurat powstanie wolnej Polski pasowało do nowej europejskiej układanki. Że akurat Polacy umieli wykorzystać tą sytuację to prawda. Równie dobrze Polacy (tym razem komuniści [?])rozegrali sytuację po II WS tworząc nie w pełni suwerenny, ale uznany przez międzynarodową społeczność twór PRL’em zwany.
   PS postawiłem [?], bo nie nie jestem przekonany do końca, czy w ogóle byli polscy komuniści, czy właśnie socjaliści dla mimikry komunistami się nazywający. Tak czy owak polska lewica zręcznie wykorzystała sytuację.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • 10 listopada 2016 o 08:00
    Permalink

    @Lech. Dokładnie. 🙂 Wiem,kreśląc poniższe słowa
    miał pan na myśli inne konfiguracje,cytuję:czy w ogóle byli polscy komuniści. No właśnie,uważnie
    popatrzmy na skład narodowościowy, choćby
    przedwojennej KPP czy PPR…wiem wśród “krajowców” było niemało Polaków,natomiast ci co “przyjechali” na czołgach przechwycili ster władzy(uwagi Berlinga)…i stąd “odchylenia prawicowo – nacjonalistyczne” ,co kilka lat ‘odnowy’.
    Po prostu, spiepszyli(celowo?) Nam socjalizm!

    Odpowiedz
 • 11 listopada 2016 o 08:49
  Permalink

  @krzyku58, skoro Pan sądzi, że II WŚ skończyła się w 1989 roku, to szkoda czasu i klawiatury na stukanie w klawisze. Jednak pomimo własnych ocen a temat władców PRL, uważam, że ten twór był również Polska.
  Serdecznie pozdrawiam,

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.